PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z odkręceniem filtra polaryzacyjnego



utoplec
25.05.14, 09:27
Nie potrafie odkręcic filtra polaryzacyjnego z pierscienia redukcyjnego z 72 na 67 mm. Macie jakiś pomysł jak to odkręcić? Nasmarować to jakimś olejem?

wyszomir
25.05.14, 10:35
Schłodzić oprawkę filtra (ale już nie obiektyw). Np. otwórz zamrażalnik lodówki i przyłóż filtr na kilka-kilkanaście sekund do jego zimnej, metalowej powierzchni po czym szybko spróbuj odkrecić. Inna metoda to użycie arkusza gumy - dobzre się sprawdzają podkladki gumowe typu Gekko (stosowanej np. do kładzenia drobiazgów na desce rozdzielczej samochodu) - kładziemy taką podkładkę na stole, na niej obiektyw filtrem do dołu i krecimy obiektywem. Mozna połączyć obie metody i krecieć obiektywem ze schłodzonym filtrem.

Ooopss... teraz dopiero zauważyłem, że chodzi o filtr polaryzacyjny - to utrudnia zadanie gdyż sam filtr zawiera część obrotową. Ale powyższe rady pozostawiam - tzreba pomysleć - może uda się je wykorzystać po odpowiedniej modyfikacji.

---------- Post dodany o 10:35 ---------- Poprzedni post był o 10:13 ----------

Jeszcze jedna uwaga - być może w końcu będziesz musial użyć jakiegoś oleju, ale jest to rozwiązanie bardzo ryzykowne i traktowałbym je jako ostateczność. Filtr polaryzacyjny w odróżnieniu od 'zwykłych' filtrow ma wielowarstwową konstrukcję - składa się z dwóch płytek szklanych między ktore wstawiona jest folia polaryzacyjna. Jeśli olej (a będziesz musiał użyć rzadkiego oleju o dobrych własnościach penetracyjnych który ma tendencje do wnikania w najdrobniejsze szczeliny) dostanie się między te warstwy - będziesz mógł wyrzucić filtr do kosza.

Mirek54
25.05.14, 10:50
Nie masz w domu otwieracza do sloikow??Tylko delikatnie.Albo popukal czyms nie za ciezkim(wkretak??)z jednej strony.Moze odblokuje sie.
Oleju zadnego nie dwaj.Jest w spraju taki silikonowy srodek do narzedzi chirurgicznych.Popytaj w aptece.ja se kombinerki nim popsikalem jak ciezko chodzily.Sa jak nowe.

wyszomir
25.05.14, 10:53
Jest w spraju taki silikonowy srodek do narzedzi chirurgicznych.

Jeśli w zaden inny sposób sobie nie poradzisz, to może i dobry pomysł, ale w żadnym wypadku nie aplikuj przez pryskanie. Napryskaj do jakiegoś małego naczyńka i z niego przenieś na druciku lub igle maleńką kroplę środka bezpośrednio na szczelinę między redukcją a filtrem.

GoBo
25.05.14, 11:19
Daj żonie lub dziecku. U mnie działa.:)

Janko Muzykant
25.05.14, 11:34
Jak będzie trzeba siły, wykręć szkiełko najpierw, z samymi pierścieniami można się już obchodzić mniej delikatnie, a ostatecznie napryskać wd40 i potem rozkręcić wszystko, wygotować, nasmarować i poskręcać.
Czasem po plenerach ludzie oddają nam przykręcone ''na stałe'' filtry do obiektywów i zwykle trzeba najpierw wykręcać szybki, żeby dało się cokolwiek z tym zrobić dalej (zwłaszcza ze slimem).

utoplec
25.05.14, 13:43
Dziękuje wszystkim za rady. Problem już rozwiązany, porobiłem trochę zdjęć w mocnym słońcu, filtr się nagrzał i dał się odkręcić.