PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o pomiar swiatla / swiatlomierz w OMD EM5



storn2008
13.05.14, 21:57
Witam , czy ktos wie w jaki sposob odbywa sie pomiar swiatla w omd em5 ? Czy swiatlomierz dokonuje pomiaru w centralnym punkcie czy tez "podaza" za punktem AF?
Z gory dzieki za odp.

nyny
13.05.14, 22:00
Witam , czy ktos wie w jaki sposob odbywa sie pomiar swiatla w omd em5 ? Czy swiatlomierz dokonuje pomiaru w centralnym punkcie czy tez "podaza" za punktem AF?
Z gory dzieki za odp.

Pisalem juz o tym nie raz :)
Powtorze, przy wyborze punktowego pomiaru, aparat mierzy w punkcie, pod warunkiem ze ten punkt jest srodkowym :)

Reszta pomiarow (matrycowy, i centralnie wazony) dziala tak jak wszedzie.



pozdro

storn2008
13.05.14, 22:32
:) tak wlasnie myslalem, ze przy pomiarze punktowym tak jest ... czyli w takim przypadku af w centralnym punkcie i zabawa w przekadrowywanie... (?)
hmmm dalej nie czaje co z pozostalym pomiarami? mozesz wyjasnic bardziej szczegolowo :) Jak narazie "nie doroslem" do pomiaru punktowego :)

POLM
14.05.14, 08:58
:) tak wlasnie myslalem, ze przy pomiarze punktowym tak jest ... czyli w takim przypadku af w centralnym punkcie i zabawa w przekadrowywanie... (?)
:)
A nie jest tak że punkt środkowy musi być skierowany na miejsce gdzie chcemy zmierzyć światło a AF jest tam gdzie wybierzemy by ostrzył ? (czyli nie musi być w centralnym punkcie) - co oczywiście zazwyczaj i tak wymaga przekadrowania ?

GoBo
14.05.14, 10:04
AF i AE mają ze sobą niewiele wspólnego, stąd cała tabela i multum ustawień co robi aparat po wciśnięciu spustu do połowy/do końca i w dodatku jakim trybie pracuje S-AF/C-AF/M.
Stąd też możliwość blokady guzikiem AEL/AFL (do ustawienia , zależy jak komu wygodniej przekadrowywać).
AEL = auto exposure locked = blokada ekspozycji
AFL = auto focus locked = blokada ostrości

Wyjątkiem jest tu pomiar matrycowy, w 2-ch przypadkach:
- w trybach automatyki typu krajobraz czy świece - tutaj ma zaprogramowane żeby ustawić najlepiej jak umie ekspozycję do programu (świeca jest innej jasności niż tło)
- z włączonym wyszukiwaniem twarzy/oka - to jest jedyny tryb gdzie aparat przykłada większą wagę ekspozycji do punktu ostrzenia, ale nie jest to pomiar punktowy

Niektóre aparaty jak np mój EM10 i pewnie tytułowy EM5 mają możliwość wyboru innej nastawy AE dla pracy w programach tematycznych a innej do AEL (ja mam ten pierwszy jako matrycowy, bo automatyka działa moim zdaniem dobrze, a pod guzikiem AEL mam przeważnie punktowy).

--> stopka ;-)