PDA

Zobacz pełną wersję : [Test] Olympus E-M1 vs. Panasonic GX7



maver1ck
9.05.14, 21:28
Po kilku miesiącach w systemie przyszła pora na wybór drugiego, większego korpusu poza GM1.
W szranki stanęły:
- Olympus E-M1
- Panasonic GX7
Alternatywa jest porzucenie m43 na rzecz Fuji.

Porównanie głównie od strony użytkowej. Jakość zdjęć we wszystkich korpusach jest obecnie tak wysoka, że w niczym nie ogranicza.

Na ten moment wyniku jeszcze nie ma.

Cześć pierwsza - Olympus E-M1

1. Stabilizacja
Moim zdaniem największa zaleta Olympusa.
Absolutnie wymiata. IBIS jest znacznie lepsza niż ta w szkłach. Nawet porównując z Panasoniciem 35-100.
Pozwala utrzymać czasy zupełnie magiczne :-)

2. Konfigurowalność
Tutaj będzie banał. Da się pozmieniać prawie wszystko. Wielka zaleta tego korpusu.
A czego nie da się zrobić o tym później.

3. AF.
Tutaj też nie można niczego zarzucić. Aczkolwiek nie jest on IMHO szybszy niż ten w Panasonicu.

4. Niedociągnięcia (w porównaniu do najlepszych rozwiązań na rynku)
Nazywam to niedociągnieciami, bo żadne nie dyskwalifikuje aparatu. Są co najwyżej upierdliwe.

Focus peaking - nie wiadomo czemu nie można wybrać koloru (innego niż biały i czarny). Dodatkowo nie włącza się automatycznie przy obiektywach manualnych.

Wyświetlenie informacji w trybie portretowym.
Polecam zobaczyć jak to jest zrobione w X-T1.

Auto ISO
Przydała by się możliwość korekcji ekspozycji w trybie M oraz możliwość ustawiania maksymalnego czasu (a nie tylko 1/f).

Cena.
Czemu on jest 2 razy droższy niż Panasonic - nie rozumiem. Polityka Olympusa jest dla mnie zupełnie niejasna.
Nawet X-T1 jest tańszy.

Jakość zdjęć.
W niektórych warunkach odstaje od Fuji na minus. Ale do przeżycia.

Ogólnie po tygodniu zabawy wrażenia są bardzo pozytywne.
Ze szczególnym uwzględnieniem stabilizacji.

Wybór będzie ciężki.

grizz
13.05.14, 18:10
Druga część będzie?

grzeSiuu
13.05.14, 18:31
ja tu się spodziewam pierwszej :D
traktuje to jako wstęp.

maver1ck
13.05.14, 18:35
Druga część będzie?

Będzie też druga i trzecia. (dojdzie E-M5).

Czekam, aż mi przesyłka dojdzie.

luc4s
13.05.14, 19:06
To ten nowy tak testowałeś? :) http://allegro.pl/okazja-nowy-olympus-om-d-e-m1-warszawa-bcm-i4211507308.html

maver1ck
13.05.14, 19:14
To ten nowy tak testowałeś? :) http://allegro.pl/okazja-nowy-olympus-om-d-e-m1-warszawa-bcm-i4211507308.html

Nie.
Mam tego więcej.

tymczasowy_
13.05.14, 19:26
Focus peaking - nie wiadomo czemu nie można wybrać koloru (innego niż biały i czarny). Dodatkowo nie włącza się automatycznie przy obiektywach manualnych.
A powiedz mi jaka inna puszka włącza "peaking" automatycznie przy obiektywach manualnych?


PS
Moja dobra rada dla Ciebie, już nic nie testuj, kup sobie Fuji X i zacznij robić zdjęcia .... tym bardziej, że Fuji takie tanie.

maver1ck
13.05.14, 19:30
A powiedz mi jaka inna puszka włącza "peaking" automatycznie przy obiektywach manualnych?

Zdziwię Cię - Panasonic GM1 :)



PS
Moja dobra rada dla Ciebie, już nic nie testuj, kup sobie Fuji X i zacznij robić zdjęcia .... tym bardziej, że Fuji takie tanie.

A kto powiedział, że nie robię zdjęć :)

Po prostu mam rzadką okazję pobawić się sprzętem przed zakupem - więc korzystam i opisuje wrażenia.
Oraz pokazuje ciekawe rozwiązania, które są na rynku.

tymczasowy_
13.05.14, 19:39
Zdziwię Cię - Panasonic GM1 :)Opisz jak to działa?

Zakładasz na korpus manualny obiektyw, a ten jak kręcisz pierścieniem ostrości pokazuje peaking, a jak przestajesz kręcić to peaking znika aby ułatwić wykadrowanie?

PS
Powiększenie wycinka kadru włączasz natomiast siłą woli?

maver1ck
13.05.14, 19:48
Opisz jak to działa?

Zakładasz na korpus manualny obiektyw, a ten jak kręcisz pierścieniem ostrości pokazuje peaking, a jak przestajesz kręcić to peaking znika aby ułatwić wykadrowanie?

PS
Powiększenie wycinka kadru włączasz natomiast siłą woli?

Nie. Założenie obiektywu manualnego powoduje włączenie Focus Peakingu. (jeżeli jest on włączony w menu)
Tylko, że on podświetla inaczej niż w Olympusach - nie degraduje obrazu.

Ad PS.
Do tego jest przycisk.

tymczasowy_
13.05.14, 19:55
Nie. Założenie obiektywu manualnego powoduje włączenie Focus Peakingu. (jeżeli jest on włączony w menu)
Tylko, że on podświetla inaczej niż w Olympusach - nie degraduje obrazu.
.Tralalala ... jakbym nie miał porównania w wielu korpusach :wink: różnych producentów.

PS
A jaki problem jest założyć obiektyw i wcisnąć przycisk? Szukasz problemów na silę.

A z resztą Twój test, pisz co chcesz

PPS
Z resztą GM1 ma tak wielką ilość definiowalnych klawiszy, że faktycznie byłby problem z przypisaniem takiej funkcji :wink:

epicure
13.05.14, 20:19
W Fuji przełączenie wajchy na MF uruchamia focus peaking.

maver1ck
13.05.14, 20:38
Tralalala ... jakbym nie miał porównania w wielu korpusach :wink: różnych producentów.

PS
A jaki problem jest założyć obiektyw i wcisnąć przycisk? Szukasz problemów na silę.

A z resztą Twój test, pisz co chcesz

PPS
Z resztą GM1 ma tak wielką ilość definiowalnych klawiszy, że faktycznie byłby problem z przypisaniem takiej funkcji :wink:

Akurat pod jedyny przycisk funkcyjny (konfigurowalny) mam przypisane ISO, więc byłby problem.
Reszta jest w miarę sensownie:
- korekta ekspozycji
- WB
- tryb AF
- tryb wyzwalania migawki

Od pół roku mój główny aparat. Stosunek jakości zdjęć do wielkości jest genialny

viruuss
13.05.14, 21:04
A powiedz mi jaka inna puszka włącza "peaking" automatycznie przy obiektywach manualnych?

GX7
podpinasz szkło manualne i masz :)
są dwa poziomy focus peaking, oba mają do wyboru kolory zaznaczenia

tymczasowy_
13.05.14, 22:18
GX7
podpinasz szkło manualne i masz :)
są dwa poziomy focus peaking, oba mają do wyboru kolory zaznaczeniaJuż pisałem, nie zawsze chce się mieć włączony peaking - jak wtedy wyłączyć? Albo przycisk włącz/wyłącz lub grzebanie w menu ...
Ważniejszym problemem, od wł/wył peaking, jest włączenie powiększenia wycinka kadru ... gdyby tu ktoś z producentów wymyślił "podłączenie" ringu ostrości obiektywu manualnego do body, to było by to co tygrysy lubią najbardziej ....

PS
Z resztą jeśli mówimy o obiektywach manualnych, to faktycznie m43 najmniej się nadaje (mnożnik, matryca).
Osobiście gdybym był zainteresowany manualami to stawiałbym na najtańszego NEX'a lub na A7.

viruuss
13.05.14, 23:02
Już pisałem, nie zawsze chce się mieć włączony peaking - jak wtedy wyłączyć? Albo przycisk włącz/wyłącz lub grzebanie w menu ...
Ważniejszym problemem, od wł/wył peaking, jest włączenie powiększenia wycinka kadru ... gdyby tu ktoś z producentów wymyślił "podłączenie" ringu ostrości obiektywu manualnego do body, to było by to co tygrysy lubią najbardziej ....

PS
Z resztą jeśli mówimy o obiektywach manualnych, to faktycznie m43 najmniej się nadaje (mnożnik, matryca).
Osobiście gdybym był zainteresowany manualami to stawiałbym na najtańszego NEX'a lub na A7.

chyba nigdy nie widziałeś funkcji focus peaking w GX7/GM1 ?
funkcja powiekszenia kadru jak dla mnie jest badziewna i całkowicie bezużyteczna , nagle w wizjerze/ekranie wyskakuje ci prostokąt z powiększonym wycinkiem kadru i kompletnie nie kontrolujesz co jest na reszcie ujecia, moze byc od biedy w makro, ale to jest tylko moje zdanie
od kiedy mam GX7 głównie uzywam sonnara 135/3,5 i rokkora 50/1,7 ( oba manualne) z funkcją focus pekaking, jak dla mnie petarda, manualne ostrzenie jest banalnie proste :)
uzywam pierwszego poziomu z podswietleniem na zielono, bawiłem się 2 poziomem, ale jak dla mnie jest za bardzo dokładny, foty tylko ze statywu
własnie sobie obejrzałem FP na YT w EM5, jezeli myślisz o czymś takim , to nie ma nic wspólnego z GX7/GM1

petreq
8.09.14, 21:14
Z taką nieśmiałością zapytam - ciąg dalszy będzie? :)

viruuss
10.09.14, 16:54
Kilka słów o Gx7, jestem teraz na wakacjach :)
zabralem Gx7+ panas 20 , do tego chiński odpowiednik mmf1+ ZD 14-54 ver2+ ZD 9- 18
1. chinski odpowiednik mmf1 - jest ogólnie ok, czasami potrafi nie do końca sie " zapiąc" , od strony obiektywu, nie mam oryginału wiec nie wiem czy tam tez wystepuje te problem ? rozwiazaniem jest delikatne poruszenie obiektywem i sprawdzenie czy sie dokładnie zapiął ? reszta działa idealnie, gdyby ktoś miał dylemat, kupic czy nie bo to chińskie gó........., ja swój kupiłem na ebay.co.uk za 30 funciaków co daje jakies 150 zł
2. ZD 14-54/9-18 jak dla mnie spokojnie daja rade w fotografii wycieczkowej w połaczeniu z GX7, demonami szybkości nie sa ale spokojnie można robić foty, głównie używam ZD 9-18, jest moim zdaniem minimalnie wolniejszy od ZD14-54v2 w tych samych warunkach
3. panas 20, miód, nic wiecej nie trzeba pisac :)
4. GX7, złego slowa nie powiem o tej puszce, ergonomia jak dla mnie na najwyższym poziomie, lepiej niz w E620 do którego mam porównanie, jedyny minus to zasilanie, ze szkłami m43 jest powiedzmy ok, ze szkłami ZD i właczoną stabilizacją, prund znika w zastraszającym tempie
mam 3 aku, oryginał, hahnel za 150 złociszy i OTB za 40 zł
oryginał klasa, hahnel moim zdaniem przegrywa z OTB, mimo tego, że ma większa pojemnośc, polecam jako zamiennik aku OTB jezeli ktos chce kupic zamiennik
5.połaczenie aparatu przez wifi z tabletem/telefonem android, moze nie do końca ogarniam ? tylko co tam do ogarniania ?
w tablecie ustawiamy wifi direct, parujemy użądzenia, odpalamy na tablecie aplikację image app i wysylamy zdjecia z aparatu na tablet/telefon
u mnie przy zaznaczeniu wiecej niz 20 zdjec transmisja sie przerywa ( tablet Lenovo A3000), pojedyncze foty są przesyłane prawidłowo, troszke to wkurzające !
6. cd GX7- ekran LCD/wizjer
jestem w Turcji/Grecji, Bodrum z wypadami na Kos
jest ciepło i słoneczni, nawet bardzo słonecznie
kadrowanie na zombie przez ekran nie powiem, ze nie jest mozliwe, ale życzę wiele powodzenia i cierpliwości w momencie kiedy słońce świeci prosto w ekranik
widziałem, ze ten sam problem mają inni posiadacze aparatów, z innej beczki chyba jest tyle samo bezlusterkowców co lustrzanek, w tym rejonie w którym ja jestem
najwiecej widziałem Sony, potem Olympus i kilka Nikon'ów, za to w kompatch przoduje Panasonic :)
Bogu dzieki za wizjer w GX7 !!! jeszcze wieksze bravo za to, ze jest uchylny !!!
nie trzeba być wysportowanym jak chiński akrobata :)
kominek w górę i jazda, chwila na opanowanie kadrowania, mocne ułatwienie w bardzo słoneczne dni, tam gdzie nie za bardzo sprawdza sie wizjer
mechanizm ruchu ekranu to moim zdaniem krok wstecz w stosunku do g 3/5, tutaj minus
( bedę dopisywał na bieżąco)

to tak na szybko :)