PDA

Zobacz pełną wersję : OM-D E-M5 problemy techniczne w trybie manualnym



MichaelAmbrose
1.05.14, 18:00
Witam wszystkich serdecznie.
Zarejestrowałem się na forum aby znaleźć odpowiedź na mój problem, zanim udam się z nim do centrum serwisowego.
Pięć tygodni temu kupiłem OM-D E-M5 od dwóch dni mam mały kłopot.
Aparat wraz z obiektywem kitowym 12-50 1:3,5-6,3 EZ odmawia współpracowania w trybach M,A,S,P. Objawia się to tym iż w momencie chęci zmiany czasu otwarcia migawki czy wielkości przysłony nie dzieje się nic. Na ekranie zależnie od wyboru trybu fotografowania, wartości przy użyciu kół nastaw albo ulegają zmianie albo nie reagują. Liczby są martwe, spoczywają na jednej wartości która widnieje od momentu włączenia aparatu. Ekran LCD jak i wizjer również nie wykazuje współreakcji z pokrętłami. Inaczej rzecz się ma w trybach Artystycznym i Scen. Tutaj zmiana kompensacji ekspozycji, czy przysłony i czasu działa bez zarzutu, problem również nie wystepuje po podłączeniu obiektywów anagowych jak np. Zuiko OM 50mm 1.4. Aparat czasami jednak "załapie" i do momentu zmiany trybu lub wyłączenia praca z nim jest czystą przyjemnością. Zastanawiam się czy ktoś z kolegów/koleżanek miał podobne doświadczenia lub też spotkał się z tym problemem na innych forach. Chciałbym usłyszeć Wasze zdanie na ten temat zanim, jutro, skontaktuje się z centrum technicznym. Firmware body 2.0. Obiektyw 1.1. Pozdrawiam

luc4s
1.05.14, 20:19
Możesz mieć problemy przy kontakcie z serwisem.


W dniach 28 kwietnia - 12 maja 2014 r. z przyczyn niezależnych od nas, mogą nastąpić utrudnienia w komunikacji telefoniczno-mailowej z Infolinią techniczną i serwisową działu Systemów Obrazowania Olympus Polska. Za utrudnienia przepraszamy. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić Państwu odpowiedni poziom obsługi najszybciej, jak to możliwe.


A możesz chodzić po menu za pomocą pokręteł?

MichaelAmbrose
1.05.14, 22:36
Witam Cię,
Dzieki za zainteresowanie. Widziałem te informację na stronie więc poczekam ze sprawą serwisowania. Odpowiadając na Twoje pytanie, sprawdziłem i tak, mogę przemieszczać się po menu aparatu. Odpowiadając na kolejne pytania, obchodziłem się z nim jak z jajkiem. Ma tylko pięć tygodni więc fizyczne uszkodzenie nie wchodzi w grę.
Kilka tygodni temu pożyczyłem od znajomego 45mm na wyjazd do E-PM2. Po podłaczeniu aparat nie zawsze widział obiektyw. Po włączeniu była tylko czerń. U niego natomiast (E-PL5) ten psikus pojawił się raz. Myślę że moj problem i ten z przeszłości z E-PM2 można ze sobą łączyć, jako że aparat z analogiem na przejsciówce działa bez zarzutu. Domniemam że to coś z komunikacją między obiektywem a OM-D. Odkręćcie swoje obiektywy, moją uwagę (wtedy z pożyczoną 45-tką i E-PM2) zwrocilo porysowanie, wewnątrz obiektywu tuż za płaskimi stykami. Styki jakby sa ścierane w osi nakręcania obiektywu. W jednym aparacie są delikatnie a do drugiego trzeba użyć siły aby obiektyw nałożyć przez co zarysowanie jest mocniejsze. U mnie 12-50 rownież trzeba mocniej docisnąć aby go wkręcić w korpus. Hipotezy, ale szukam rozwiązania więc warto je postawić. Mam jeszcze jedną dot.firmwareu. Być może body z aktualizacją 2.0 nie do końca chce starą 1.1 z obiektywu (obiektyw na dzisiaj można postawić w wersji 1.2 - nie mam kabelka, został w święta w domu rodzinnym i ta operacja musi poczekać). Sprawdziłem jeszcze jedną rzecz. Na długich czasach +1 sekunda i więcej ustawienia przysłony działają tak jak powinny. Gdybym to ja coś pokręcił i okaże się że to wina mojej niewiedzy byłbym szczęśliwy...no ale, jak pisałem wcześniej - aparat ma widzimisie i czasami właczony działa bez zarzutu, do momentu. Przywróciłem ustawienia fabryczne wybierając pełne, nie pomogło. Pozdrawiam

luc4s
1.05.14, 23:00
Jeżeli byłaby to wina obiektywu, to czas przesłony się powinno dać bez problemu ustawiać. Nie działałby też AF.

Co do przełączania obrazu po restarcie naciskasz przycisk za wizjerem po prawej stronie?

MichaelAmbrose
1.05.14, 23:37
Tak, wcisnąłem. LCD się aktywował oczywiście, umknęło mi to. Co do obiektywu, z analogiem wszystko działa jak powinno. Po podłaczeniu kitowego, pojawiają się problemy.

luc4s
1.05.14, 23:54
Może jakieś zwarcie? Próbowałeś przeczyścić styki? Jak nie to niestety trzeba wysłać do serwisu. :( Skąd jesteś? Może ktoś z forum pomoże i spróbujecie z innym aparatem?

MichaelAmbrose
2.05.14, 00:36
Jutro spróbuje z obiektywem 14-42 i zaktualizuje 12-50. Te styki, masz na myśli obiektyw-body? Czym, jak je przeczyścić? Pozdrawiam

alnico
2.05.14, 01:27
Jutro spróbuje z obiektywem 14-42 i zaktualizuje 12-50. Te styki, masz na myśli obiektyw-body? Czym, jak je przeczyścić? Pozdrawiam
Czystym alkoholem (metanol, etanol, izopropanol, spirytus). Ewentualnie jakimś płynem do czyszczenia kontaktów, ale b. ostrożnie aby nie zapaprać aparatu, o matrycy nie wspominając.

MichaelAmbrose
2.05.14, 14:29
Witajcie. Problem, jak pisałem wcześniej, polegał na mojej niewiedzy. Aparat został sprawdzony wespół z E-PL5 na tych samych ustawieniach podpinając 12-50EZ. Żadnej usterki nie było. Technicznie obiektyw i aparat działały bez zarzutu. Wychodzi na to że aparat pokazuje obiekty fotografowane, nawet kiedy zjedziemy pokrętłami tak aby praktycznie nie dać szans na poprawne naświetlenie. Wtedy widzimy mimo wszystko to co chcemy uwiecznić ale po naciśnięciu migawki podczas podglądu mamy tylko czerń. Kiedy miniemy nawet granice odpowiedniego czasu i przysłony, obraz zostaje na ostatnim poprawnym nastawieniu, stąd brak reakcji aparatu przy widocznych nadal zmienianych wartościach. Nadal nie chce mi się w to wierzyć, ale skoro drugi aparat robił ten sam numer, wynik można ocenić samemu sprawdzając na innych Penach i OMach. Wątek można skasować a ja idę poczytać, na naukę nigdy nie jest za późno ;) Może w tym momencie ktoś z Was potrafi rozwinąć takie zachowanie aparatu, napisać coś więcej ponieważ od 2009 roku (kolejno E-PL1/2/3 E-PM2) z żadnym Penem nie mialem takich przejść. Pozdrawiam i dziekuje Wam za poświecony czas.

luc4s
2.05.14, 14:38
Wyłacz opcję "Nocne Kadry" i Twoje problemy znikną :)

MichaelAmbrose
3.05.14, 10:04
Luc4s, witaj. Najgorsze za mną, czyli dwa dni chodzenia ze świadomością uszkodzenia aparatu minęły. Teraz tylko pozostał stale podświetlony wizjer i LCD. Opcje "Nocne kadry" mialem wyłączoną przez cały czas. Poczytałem troszke forum i mimo szczerych chęci nadal wizjer i ekran są podświetlone. Funkcja LV-Boost o ktorej pisano w jednym wątku nie działai jednak za to nie odpowiada, na ON czy OFF efektów nie widać. Szukam dalej :) Pozdrawiam serdecznie