PDA

Zobacz pełną wersję : E-M5 vs. E-M10



luc4s
25.04.14, 22:13
Wielu z Was ma dylematy co wybrać, e-m5, czy e-m10. Również sam miałem taki problem i wybrałem rozwiązanie salomonowe, od dzisiaj mam oba. Będę w tym wątku wpisywał swoje luźne przemyślenia na temat tych aparatów, a także przeprowadzał testy.

Co prawda e-m10 miałem możliwość pobawić się bardzo dobrze (ponad 1 h) w krakowskim Media Markcie (pozdrowienia dla obsługi), ale własny aparat to zupełnie coś innego. Aparat przybył z oficjalnego sklepu Olympusa. Tutaj minus dla sklepu za źle zabezpieczone pudełko, pudełko z aparatem latało w większym pudle. Olympus zmienił wygląd pudełek, mi jakoś te nowe nie przypadły do gustu. Są bardziej delikatne, więcej w nich zbędnej makulatury, jak chociażby pudełko na instrukcję i płytę. Pozytywnie odebrałem opakowanie aparatu i obiektywu w miękki pokrowiec z włókniny. Samo body zamówiłem w kolorze srebrnym (mam już czarne e-m5). Niestety kolor jest w innym odcieniu niż obiektyw mZD17mm, który będzie głównie przypięty na tym aparacie u mnie. Obiektyw ma bardziej szampański odcień, body jest metalicznie srebrne. Kolejny minus za brak folii zabezpieczającej na wyświetlaczu.

Wyciągam body, biorę do ręki. Czuć, że jest to aparat o klasę niżej niż e-m5. Ma się wrażenie, że jest bardziej plastikowy, rolki chodzą z dużym oporem, a przeskok jest mało przyjemny. Na szczęście szybko się docierają (mam nadzieję, że równie szybko nie przestaną działać). Aparat z jednej strony jest bardziej delikatny od em5, z drugiej, w porównaniu do penów to kawał solidnej maszyny. Niestety czuć dość mocno skóropodobną okładzinę. Pewnie to z czasem przestanie być kłopotliwe. Rolki i przyciski rozmieszczone w dobrym miejscu, duży plus za powiększenie spustu migawki. Naciskając jednak przyciski ma się wrażenie, że nie ma uszczelek pomiędzy nimi a elektroniką. Nie wiem dlaczego konstruktorzy postanowili zamienić miejscami klawisze play i fn. Trzeba się przyzwyczaić od nowa.

Zmieniony jest nieco rozkład menu oraz Live SPK. Również migawka wydaje się bardziej "kopać" i być głośniejsza.

Na ten moment, jeżeli miałbym wybierać stawiam na e-m5. Zobaczymy, co będzie, jak wgryzę się w nowe bajery i przetestuję jakość zdjęć. Przewiduję też test stabilizacji.

Karol
25.04.14, 22:29
Oba ma. Gratki! Z ciekawością czekam na dalsze wpisy w tym wątku.

luc4s
25.04.14, 22:35
Trochę zjechałem na wstępie em10, to teraz co mi się właśnie spodobało :)

W końcu na dzień dobry matryca jak należy, żadnych hotów, nie trzeba robić mapowania.
Podgląd w wizjerze zdjęć, taki banał, a w em5 tego cholernie brakuje.
Co do szumienia, włączony aparat szumi jak em5, natomiast naciśnięcie spustu migawki ten szum potęguje. W em5 tego nie ma, szum jest cały czas jednolity.

cdn. Pytajcie, co chcecie, żebym przetestował.

piasbog
25.04.14, 22:35
Oj czekam niecierpliwie co będzie dalej. Jeszcze M1 by Ci się przydał do kompletu :wink:. Ja bym poprosił o celność i szybkość autofocusa w tym C-Af oraz stabilizacje i jeszcze lagi w wizjerze po zrobieniu zdjęcia.

luc4s
25.04.14, 22:41
Oj czekam niecierpliwie co będzie dalej. Jeszcze M1 by Ci się przydał do kompletu :wink:. Ja bym poprosił o celność i szybkość autofocusa w tym C-Af oraz stabilizacje i jeszcze lagi w wizjerze po zrobieniu zdjęcia.

Jubileusz 10 lat na forum już niedługo :P Chętnie przygarne :D

osiem1984
26.04.14, 09:43
Ciekawy wątek. Sam zastanawiam się nad dokupieniem do Em-5 Em-10.:) Czekam na dalsze spostrzeżenia.

kris12
26.04.14, 10:26
cz widzisz dużą różnicę w samym obrazku co do pl5 ? pomijam rozmaite " udoskonalenia " aparatów , chodzi tylko o jakość zdjęć.

luc4s
26.04.14, 10:31
cz widzisz dużą różnicę w samym obrazku co do pl5 ? pomijam rozmaite " udoskonalenia " aparatów , chodzi tylko o jakość zdjęć.

Nie widzę, bo jeszcze zdjęć nie robiłem :) Pogodę mamy jaką mamy za oknem. Podejrzewam jednak, że będzie to to samo, szumofobem nie jestem, więc analizy, czy jest dwa szumy mniej, czy więcej się po mnie nie spodziewajcie.

szamaniec
26.04.14, 11:58
Trochę zjechałem na wstępie em10, to teraz co mi się właśnie spodobało :)


Podgląd w wizjerze zdjęć, taki banał, a w em5 tego cholernie brakuje.


Hm, nawet w stareńkim G1 Panasia ta opcja była. Nic już nie powiem:)

Karol
26.04.14, 12:18
Podgląd w wizjerze zdjęć, taki banał, a w em5 tego cholernie brakuje.

Jak wyłączysz auto przełączanie EVF i po wyświetleniu zdjęcia w trybie podglądu przełączysz ręcznie na wizjer to nie zobaczysz tam zdjęcia?

Ar2
26.04.14, 12:41
Jak wyłączysz auto przełączanie EVF i po wyświetleniu zdjęcia w trybie podglądu przełączysz ręcznie na wizjer to nie zobaczysz tam zdjęcia?

Niestety nie ma możliwości ( przynajmniej ja jeszcze nie znalazłem) aby zobaczyć podglad zrobionego zdjęcia na wizjerze.

MikolajN
26.04.14, 12:48
Wyciągam body, biorę do ręki. Czuć, że jest to aparat o klasę niżej niż e-m5. Ma się wrażenie, że jest bardziej plastikowy, rolki chodzą z dużym oporem, a przeskok jest mało przyjemny. Na szczęście szybko się docierają (mam nadzieję, że równie szybko nie przestaną działać). Aparat z jednej strony jest bardziej delikatny od em5, z drugiej, w porównaniu do penów to kawał solidnej maszyny. Niestety czuć dość mocno skóropodobną okładzinę. Pewnie to z czasem przestanie być kłopotliwe. Rolki i przyciski rozmieszczone w dobrym miejscu, duży plus za powiększenie spustu migawki. Naciskając jednak przyciski ma się wrażenie, że nie ma uszczelek pomiędzy nimi a elektroniką. Nie wiem dlaczego konstruktorzy postanowili zamienić miejscami klawisze play i fn. Trzeba się przyzwyczaić od nowa.

Zmieniony jest nieco rozkład menu oraz Live SPK. Również migawka wydaje się bardziej "kopać" i być głośniejsza.

Na ten moment, jeżeli miałbym wybierać stawiam na e-m5. Zobaczymy, co będzie, jak wgryzę się w nowe bajery i przetestuję jakość zdjęć. Przewiduję też test stabilizacji.

Ja mam co do tego troszkę inne zdanie. W moim przypadku to EM10 zrobił na mnie wrażenie solidniejszego. Oczywiście pomijam masę, bo tą EM10 ma mniejszą wyraźnie, ale spasowanie, skok klawiszy, ich wyczucie i ergonomia to zdecydowanie plus dla EM10. W EM5 miałem problem ze zbyt lekko kręcącym się kółkiem przednim od nastaw. Gumka wkoło wizjera w EM5 latała na boki i miałem wrażenie, że zostanie mi na powiece ;) Klawisze play i Fn są w końcu na właściwym miejscu, tuż pod kciukiem, bardziej ergonomicznie.... Myślę, że to troszkę opinia spowodowane długim używaniem EM5 i lekkim niedowierzaniem w możliwości EM10. Może też być tak, że każdy ma inne odczucia a i powtarzalność sprzętu jest niejednolita i są lepsze i gorsze sztuki :)
Nie rozumiem też co złego jest w okładzinie skóropodobnej. Przecież jest ona o niebo lepsze i deje pewniejszy chwyt niż ten śliski plastik w EM5.

Z mojej strony prosiłbym o sprawdzenie, czy rzeczywiście można wyczuć różnicę w stabilizacji bo na moje amatorskie oko - nie ma różnicy :)
Jeżeli mógłbyś też wrzucić zdjęcie EM10 z zamontowanym 12-40 bez gripa i opisać jak to Ci się trzyma :)

luc4s
26.04.14, 12:54
Jak wyłączysz auto przełączanie EVF i po wyświetleniu zdjęcia w trybie podglądu przełączysz ręcznie na wizjer to nie zobaczysz tam zdjęcia?

Masz rację, widzę zdjęcie w wizjerze. Ale z włączonym automatycznym przełączaniem nie działa, w em10 za to bez problemu.

---------- Post dodany o 12:54 ---------- Poprzedni post był o 12:50 ----------


Ja mam co do tego troszkę inne zdanie. W moim przypadku to EM10 zrobił na mnie wrażenie solidniejszego. Oczywiście pomijam masę, bo tą EM10 ma mniejszą wyraźnie, ale spasowanie, skok klawiszy, ich wyczucie i ergonomia to zdecydowanie plus dla EM10. W EM5 miałem problem ze zbyt lekko kręcącym się kółkiem przednim od nastaw. Gumka wkoło wizjera w EM5 latała na boki i miałem wrażenie, że zostanie mi na powiece ;) Klawisze play i Fn są w końcu na właściwym miejscu, tuż pod kciukiem, bardziej ergonomicznie.... Myślę, że to troszkę opinia spowodowane długim używaniem EM5 i lekkim niedowierzaniem w możliwości EM10. Może też być tak, że każdy ma inne odczucia a i powtarzalność sprzętu jest niejednolita i są lepsze i gorsze sztuki :)

No mam wrażenie, że powtarzalność sprzętu ostatnio im mocno nawala, jest zapotrzebowanie, to się klepie ile wlezie.



Nie rozumiem też co złego jest w okładzinie skóropodobnej. Przecież jest ona o niebo lepsze i deje pewniejszy chwyt niż ten śliski plastik w EM5.

Nic, tylko śmierdzi nowością, ale to za kilka dni powinno odparować.


Z mojej strony prosiłbym o sprawdzenie, czy rzeczywiście można wyczuć różnicę w stabilizacji bo na moje amatorskie oko - nie ma różnicy :)
Jeżeli mógłbyś też wrzucić zdjęcie EM10 z zamontowanym 12-40 bez gripa i opisać jak to Ci się trzyma :)

Test będzie, a zdjecia z 12-40 niestety nie, jest w serwisie :(

Karol
26.04.14, 13:23
Niestety nie ma możliwości ( przynajmniej ja jeszcze nie znalazłem) aby zobaczyć podglad zrobionego zdjęcia na wizjerze.
Zmień styl wyświetlania (Built-in EVF Style) - chyba nie każdy to obsługuje. Nie mam aparatu ale jak miałem to oglądałem foty dokładnie tak jak na zewnętrznym wyświetlaczu ze wszystkimi trybami i informacjami. Polemizowałem nawet z Optycznymi, którzy do wad aparatu w swoim teście zaliczyli brak podglądu zdjęć w wizjerze.

---------- Post dodany o 13:23 ---------- Poprzedni post był o 13:12 ----------


Masz rację, widzę zdjęcie w wizjerze. Ale z włączonym automatycznym przełączaniem nie działa, w em10 za to bez problemu.

Bo to automatyczne przełączanie to tak jak niegdysiejsza auto gradacja - wyłączyć, zapomnieć! ;-)

TOKIN
26.04.14, 13:40
Jeżeli mógłbyś też wrzucić zdjęcie EM10 z zamontowanym 12-40 bez gripa i opisać jak to Ci się trzyma :)

Mnie się trzyma źle:evil:
Jak dla mnie to taki trochę zestaw na siłę - pewnie da się przyzwyczaić, ale nie są to perfekcyjne proporcje.

Natomiast w kwestii stabilizacji - nie jestem przyzwyczajona do żadnej, ale w pobieżnym sprawdzeniu i użytkowaniu nie widzę przepaści między EM1 i EM10.
Nie wiem jak zrobić najbardziej wiarygodne porównanie, bo jak piszę wyżej, 12-40 z EM10 zupełnie traci ergonomię, z kolei EM1 z 14-42 pewnie też nie byłoby fair dla całości "testu".

luc4s
26.04.14, 14:24
Porównanie stabilizacji. http://149.156.80.249/aa/test.zip

Oceny się nie podejmuję, macie exify. Starałem się robić zdjęcia jednakowo. Na stojąco, przez wizjer, jedna ręka na spuście migawki, druga pod obiektywem, bez podpierania łokci, bez paska na szyję.

Karol
26.04.14, 14:31
Porównanie stabilizacji. http://149.156.80.249/aa/test.zip

Oceny się nie podejmuję, macie exify. Starałem się robić zdjęcia jednakowo. Na stojąco, przez wizjer, jedna ręka na spuście migawki, druga pod obiektywem,

Dzięki! Zasysam, oglądam (z ręką na kołdrze ;-)), wyciągam wnioski.

luc4s
26.04.14, 17:05
Pobawiłem się WiFi, całkiem fajnie to działa, ale... dość często zrywa mi połączenie. Nie wiem, czy to wynika z faktu, że wokół jest mnóstwo innych sieci WiFi? Szkoda także, że nie da się filmować za jego pomocą. Chciałem sobie zrobić substytut kamery GoPro z podglądem na smartfonie.

MikolajN
26.04.14, 17:41
Ja w ogóle jestem zawiedziony tym olympusowym wifi. Brak wsparcia dla WP to pierwszy minus. Drugi taki, ze mogl juz w sumie dawac mozliwosc sterowania przez laptopa z podglądem live...

Karol
26.04.14, 17:53
Co do stabilizacji - trochę za mało prób i tylko jedna ogniskowa. Wynik może być więc nieco przypadkowy, poza tym nieco inny dla innych ogniskowych i obiektywów. Załączone sample widzę tak:

Bez IS:
E-M5 1/50s ostre (jest tylko jedna próba)
E-M10 1/50s ostre (obie próby). Mało tego 1 z prób na 1/25s również ostra.

IS:
E-M5 od 1/10s te zdjęcia są prawie ostre, ale to prawie (jednak lekkie "dygnięcie") utrzymuje się aż do 1/50s. Niepokoić może fakt, że wśród tych zdjęć i kilku prób nie ma tam zdjęcia naprawdę ostrego.
E-M10 od 1/10s jest ostro. 1 z 3 prób na 1/5s również ostro, pozostałe 2 akceptowalne. Co ciekawe 1/50s też wydaje się być leciutko nieostra, może to być jednak "zasługa" pełnej dziury i ostrzenia nie w to miejsce, które patrzę (ta sama uwaga dla E-M5).

Reasumując - te zdjęcia nie potwierdzają lepszej stabilizacji E-M5, mało tego jakbym miał wskazać zwycięzcę byłby to E-M10.

DZIĘKI!!!

luc4s
26.04.14, 18:00
No właśnie też miałem takie wrażenie... Ostrość była ustawiana poprzez detekcję twarzy. Aparacik sobie w logo Lenovo twarz wykrywał, więc to powinno być powtarzalne. Moim zdaniem taki test jest jednak bardzo subiektywny, bo jak się postaram, to jestem w stanie utrzymać nawet 1/5 przy tej ogniskowej bez stabilizacji. Czy w EXIF jest info, które foty są ze stabilizacją, które nie? Co do innych ogniskowych, strasznie dużo taki test pstryków generuje...

Karol
26.04.14, 18:34
No właśnie też miałem takie wrażenie... Ostrość była ustawiana poprzez detekcję twarzy.
Kurde - jak ostrzył tam gdzie się mu wydaje, że widzi twarz to było trochę chybił - trafił :???:


Czy w EXIF jest info, które foty są ze stabilizacją, które nie? Co do innych ogniskowych, strasznie dużo taki test pstryków generuje...
Tak, jeżeli użyć do odczytu jpgów np. programu PhotoME. Oprócz tego masa innych cudów, praktycznie wszystkie ustawienia aparatu, odległość, numery seryjne body i obiektywów itd...

luc4s
27.04.14, 00:26
Miałem dzisiaj okazję porównać moje body em10 do body @Bobdylana. Niestety potwierdziła się nierówna jakość wykonania. Przednia rolka w aparacie Bobdylana chodzi znacznie lżej, niż w moim, natomiast u niego tylna rolka stawia większy opór. W e-m5 rolki chodzą znacznie przyjemniej.

luc4s
27.04.14, 13:02
Porównanie 20 Panasa i 17 Olka.


116051

Karol
27.04.14, 13:08
Mógłbyś zrobić podobną fotę od tyłu aparatów?
DZIĘKI!!!

luc4s
27.04.14, 13:10
Mógłbyś zrobić podobną fotę od tyłu aparatów?
DZIĘKI!!!

Niestety już nie posiadam 2 sztuk.

Iwo
27.04.14, 15:57
Rzeczywiście ja też mam dylemat. Em5 ma kilka rzeczy dla których warto rozważyć jego zakup.

Mógłbyś zrobić podobną fotę od tyłu aparatów?
DZIĘKI!!!
Tu masz porównanie w ostatnio popularnym na forum serwisie: http://camerasize.com/compare/#521,289
i tu bez klikania ciut szersze porównanie pleców epl5, a6000, em10 em5 i k30: http://camerasize.com/compact/#382,521,289,535,327,ha,b

nightelf
27.04.14, 17:40
Porównanie 20 Panasa i 17 Olka.



To jest 20/1.7 w wersji II?
Panasonic zdecydowanie bardziej kompaktowy, ale jednak 17 jest ładniejsza :wink:

W moim E-M5 rolki chodzą przyjemnie, z oporem, ale nie trzeba używać ogromnej siły.

luc4s
27.04.14, 18:03
To jest 20/1.7 w wersji II?
Panasonic zdecydowanie bardziej kompaktowy, ale jednak 17 jest ładniejsza :wink:

W moim E-M5 rolki chodzą przyjemnie, z oporem, ale nie trzeba używać ogromnej siły.

Tak, wersja II. E-M5 to zupełnie inna klasa wykonania moim zdaniem. Ja pisałem o rolkach w E-M10. Następna rzecz jaka mi się nie podoba w E-M10 to klapka baterii. Jest delikatna i otwiera się na złą stronę, przez co ciężej wyjąć kartę pamięci.
Coraz bardziej zaczynam dostrzegać, że faktycznie jakością wykonania temu aparatowi bliżej do Penów, jak pierwszego OM-D, za to software mi się bardzo podoba. Stabilizacja jest bardzo sprawna, WiFi mi coś się rozłącza, ale to może wina mojego smartfonu, duża możliwość dostosowania ustawień pod siebie, szybki procesor i bardzo fajne jakościowo filmiki to duży plus. Co do wyświetlacza, może jestem dziwny, ale wolę amoleda w e-m5. Zdjęć ciągle nie zrobiłem jakiś wartych uwagi. Generalnie dziwię się ludziom zamieniającym em5 na em10. Ja bym się na to nie zdecydował, z drugiej strony em10 jest fajnym dopełnieniem em5 i razem wydają się stanowić zestaw prawie idealny.

Karol
27.04.14, 20:54
Tu masz porównanie w ostatnio popularnym na forum serwisie: http://camerasize.com/compare/#521,289

No tak. Nowszy aparat IMHO jest fajniejszy z tyłu. Nie taki wysoki, ekran się tak nie rozpycha i ciut wygodniej są umieszczone przyciski. Wolę penowy przycisk do włączania aparatu niż tą wajchę z OMD.


Tak, wersja II. E-M5 to zupełnie inna klasa wykonania moim zdaniem. Ja pisałem o rolkach w E-M10. Następna rzecz jaka mi się nie podoba w E-M10 to klapka baterii. Jest delikatna i otwiera się na złą stronę, przez co ciężej wyjąć kartę pamięci.
Coraz bardziej zaczynam dostrzegać, że faktycznie jakością wykonania temu aparatowi bliżej do Penów, jak pierwszego OM-D,
Jakość wykonania Penów? - to chyba nie jest zła rekomendacja. W każdym razie mój E-PL1 przeszedł wiele i doskonale to zniósł, a to w końcu najniżej pozycjonowany Pen.

TOKIN
27.04.14, 22:01
TNastępna rzecz jaka mi się nie podoba w E-M10 to klapka baterii. Jest delikatna i otwiera się na złą stronę, przez co ciężej wyjąć kartę pamięci.


Zgadzam się. Klapka baterii i karty pamięci jest fatalna w EM10 - ilekroć muszę ją otworzyć, to się zastanawiam, czy to nie będzie ostatni raz zanim się ona uszkodzi:evil: Do tego stopnia tak to licho wygląda (i działa!), że ładując baterię, lub przerzucając zdjęcia z karty do komputera nie zamykam tej klapki na dobre, tylko delikatnie układam całość na boczku;) - tak sobie kombinuję, że w ten sposób redukuję liczbę otwarć i zamknięć, czyli zepsuje mi się ten patent nieco później?;)

Klapka wejścia do innych kabelków też nie wygląda na super wytrzymałą...

Rolki natomiast w moim egzemplarzu chodzą bardzo rasowo, z identyczną elegancją jak w EM1. No ale mój EM10 jest czarny:)

MikolajN
27.04.14, 22:31
Co Wy z tą klapką? :) Przecież u działą bardzo dobrze i solidnie. U mnie odskakuje prawidłowo na końcu na blokadzie i tak samo porządnie się zamyka. Ehhh szukacie dziury w całym na siłę :) Ta boczna klapka to fakt - sam jej nie otwieram bo boją się że odpadnie :)

bobdylan
27.04.14, 22:40
Porównanie 20 Panasa i 17 Olka.

Inne ujęcie, w sumie nie wiem po co :grin:

116141

epicure
28.04.14, 00:14
Co jest lepsze od E-M10? Dwa E-M10 :D

luc4s
28.04.14, 00:41
Chyba jeszcze nikt nie napisał... Aby ściągać foty z aparatu przez WiFi należy podłączyć się do niego przez kompa (do Wifi) i wpisać w przeglądarce http://192.168.0.10/DCIM albo http://oishare/DCIM

ayu
28.04.14, 04:45
A mnie interesowałoby porównanie af i awb w tych aparatach.

luc4s
28.04.14, 06:50
Dla mnie jest ok w obu, pomijając af-c, ale jak pisałem wcześniej, zabawa w tablice testowe i niuanse techniczne to nie dla mnie. Trzeba tylko wyłączyć opcje ciepłych kolorów.

jurekg
28.04.14, 07:24
Wyłączenie opcji ciepłych kolorów dotyczy wyeliminowania ciepłych kolorów ze zdjęć wykonanych tylko przy świetle żarowym , czy też w każdych warunkach?

MikolajN
28.04.14, 08:09
Wyłączenie opcji ciepłych kolorów dotyczy wyeliminowania ciepłych kolorów ze zdjęć wykonanych tylko przy świetle żarowym , czy też w każdych warunkach?


Na moje oko w każdych trudnych warunkach.

luc4s
28.04.14, 22:14
Wyprowadziłem dzisiaj em10 na pierwszy spacer po krakowskim rynku. Chyba się polubimy ;) Na szyi tylko body +17 i nic więcej, wyglądał strasznie vintage, do tego jakiś modny ciuch i można iść na miasto laski wyrywać :D :D :D

Fotografowanie z ręki w nocy nie stanowi żadnego problemu. Nie przekraczałem ISO 1600, kilka fotek zrobiłem na wyższym ISO. Jak dla mnie stabilizacja jest bardzo wydajna. Poniżej wrzucam kilka filmików, wszystko z ręki.

Zastanawiam się, czy da się wyłączyć jakoś na stałe LV na monitorze? Jak sobie nawet przełącze na wizjer, to i tak na wyświetlaczu mi wyświetla informacje. Chciałbym tylko wizjer i nic więcej, żeby bateria dłużej trzymała.


https://www.youtube.com/watch?v=Hi0v1gcTmzI


https://www.youtube.com/watch?v=H2ODbUiOJXc


https://www.youtube.com/watch?v=-jn-EAi8GIo


https://www.youtube.com/watch?v=uOFCxVgFsaA

szafir51
28.04.14, 22:21
Z tym wyświetlaczem to trochę lipa, bo cały czas jest podświetlony. Zupełnie wyłącza się tylko jak wyłączysz czujnik oka (dłużej przytrzymać przycisk przy EVF i wyłączyć). Wtedy obraz jest tylko w wizjerze a wyświetlacz LCD jest wyłączony. Wciskając krótko przycisk przełączamy się pomiędzy wizjerem a ekranem LCD. Niestety jest pewien myk - nie można wtedy ustawić na LCD "pełnego panelu sterowania", przynajmniej ja nie znalazłem sposobu jak to zrobić.

TomekH
28.04.14, 22:47
Chyba jeszcze nikt nie napisał... Aby ściągać foty z aparatu przez WiFi należy podłączyć się do niego przez kompa (do Wifi) i wpisać w przeglądarce http://192.168.0.10/DCIM albo http://oishare/DCIM

hejka.
włączyłem wifi w aparacie, połączyłem się z kompem, wszedłem na http://192.168.0.10/DCIM , mam wyświetlone DCIM i katalog ze zdjęciami, ale pusty, nic dalej nie widzę.

luc4s
28.04.14, 23:01
hejka.
włączyłem wifi w aparacie, połączyłem się z kompem, wszedłem na http://192.168.0.10/DCIM , mam wyświetlone DCIM i katalog ze zdjęciami, ale pusty, nic dalej nie widzę.

Kliknij na ten katalog (na napis). Nie jest to dopracowane niestety.

TomekH
28.04.14, 23:09
Ok. Doczytałem w instrukcji aparatu, że trzeba najpierw zaznaczyć zdjęcia do udostępnienia :grin:
udało się przegrać - fajne to, nie potrzeba kabelka usb :grin:
dzięki

luc4s
28.04.14, 23:16
Ok. Doczytałem w instrukcji aparatu, że trzeba najpierw zaznaczyć zdjęcia do udostępnienia :grin:
udało się przegrać - fajne to, nie potrzeba kabelka usb :grin:
dzięki

Tak?? Ja nie zaznaczałem. Jest coś o tym w instrukcji?

TomekH
28.04.14, 23:17
No. Klikasz na zdjęcie w trybie podglądu i zaznaczasz taką śmieszną ikonkę podobną do znaku "<".
pozdr

luc4s
28.04.14, 23:27
Ja widzę foty bez tego klikania. To klikanie jest do andkowej apki.

TOKIN
28.04.14, 23:30
Chyba warto byłoby założyć osobny wątek - coś w stylu EM10 Tips & Tricks

luc4s
29.04.14, 00:10
Z ciekawostek, mój się łączy na 11 kanale WiFI. Może jakimś snifferem dałoby się podglądnąć, jak on się komunikuje z andkiem? Zna się ktoś na tym? Ja już wyleciałem z obiegu jeżeli chodzi o WiFi.

---------- Post dodany 29-04-14 o 00:10 ---------- Poprzedni post był 28-04-14 o 23:38 ----------

Jak pobrać wszystkie foty hurtem:
http://www.mu-43.com/showthread.php?t=55642&page=4&p=630910#post630910



I did the following on my Linux box:

WIFI Stick to connect (WPA). There is a build in DHCP Server. Got the address 192.168.0.3 while the camera has 192.168.0.10. This could be different with other OM-D devices.
After discovering that one can use this addresses without using the DHCP server from the camera. Make an entry "192.168.0.10 oishare" into your /etc/hosts file.

Download all pictures (JPEG and ORF) by this simple script:

#!/bin/bash

curl oishare/DCIM/100OLYMP 2>&1 |\
grep 'DCIM/100OLYMP,P' |\
perl -e ' while ($line = <STDIN>) { $line =~ /\/DCIM\/100OLYMP,(P[0-9]*\....)/; print "$1\n" }' |\
while read line; do wget http://oishare/DCIM/100OLYMP/$line; done


I takie cosik : http://www.ffsf.de/showthread.php?p=197129

Dziadek
29.04.14, 10:14
Rewelacja! Tego mi brakowało! Zainstalowałem już appka ale niestety w moim S1 padł wyświetlacz i nie mogę odczytać kodu WiFi, który jest potrzebny by połączyć laptopa z aparatem. Ale cieszę się już bardzo z wiedzy, która przekazałeś, zwłaszcza z tego linka, który mi otworzył oczy - http://www.ffsf.de/showthread.php?t=16420 Plusika kolejnego niestety jeszcze nie mogę Ci przesłać.

luc4s
29.04.14, 10:27
Rewelacja! Tego mi brakowało! Zainstalowałem już appka ale niestety w moim S1 padł wyświetlacz i nie mogę odczytać kodu WiFi, który jest potrzebny by połączyć laptopa z aparatem. Ale cieszę się już bardzo z wiedzy, która przekazałeś, zwłaszcza z tego linka, który mi otworzył oczy - http://www.ffsf.de/showthread.php?t=16420 Plusika kolejnego niestety jeszcze nie mogę Ci przesłać.

Kod też masz na wyświetlaczu em10 i można go sobie zmienić w menu (ta zakładka, gdzie ustawia się datę). Nie trzeba skanować kodu QR.

gietrzy
29.04.14, 10:30
https://www.youtube.com/watch?v=-jn-EAi8GIo

Łaj Oly, łaj? Boziu chcę ci dać Oly moją kasę, ale po GH2@VK takie coś nie daje się oglądać (w Europie).
No nic czekam do jesieni na aktualizację wideo w M1, jak się nie doczekam to niestety (bardzo bardzo chciałbym mieć M1*) GH4.

* - czy może ktoś popełnić podobny filmik E-M1? DR5000 - pomożecie?


Rewelacja! Plusika kolejnego niestety jeszcze nie mogę Ci przesłać.

Dałam za nas obu.

luc4s
29.04.14, 10:36
Łaj Oly, łaj? Boziu chcę ci dać Oly moją kasę, ale po GH2@VK takie coś nie daje się oglądać (w Europie).
No nic czekam do jesieni na aktualizację wideo w M1, jak się nie doczekam to niestety (bardzo bardzo chciałbym mieć M1*) GH4.

* - czy może ktoś popełnić podobny filmik E-M1? DR5000 - pomożecie?



Dałam za nas obu.

Wytłumacz mi laikowi o co chodzi z tymi 30 i 25 klatkami i dlaczego w EU nie da się tego oglądać? Na filmowaniu kompletnie się nie znam....

gietrzy
29.04.14, 10:46
Wytłumacz mi laikowi o co chodzi z tymi 30 i 25 klatkami i dlaczego w EU nie da się tego oglądać? Na filmowaniu kompletnie się nie znam....

Najbardziej wyraźny problem na tym filmiku to - jak ujął to Janko - dudnienie. Ja, nie gramotny z elektro nazywam to migotaniem. Nie chodzi mi o niezdecydowany AF, nawet nie o artefakty kompresji zwane błotem (stąd prośba do DR500) czy pomijanie linii (mała rozdzielczość).

Były kiedyś na 43R filmiki testowe GH4 z polskiego portalu video dslr czy coś takiego. W jednym z nich była prezentacja trybu obrazka Cine-D plus dodatkowo zdjęte nasycenie. Dla mnie te parę sekund zdecydowało, że i tak kupię GH4, ale wolałbym zapłacić za nie $999 (za 24 miesiące max). Teraz używki M1 Za Wodą trafiają się regularnie, w stanie dobrym lub b. dobrym w normalnej cenie - $999.

Gdzie w Krak była nagrywana ta scenka?
Jeszcze jedno ;) W Olkach jest S-krzywa, trzeba było pyknąć +/-3

bobdylan
29.04.14, 11:25
https://www.youtube.com/watch?v=-jn-EAi8GIo


A skąd to kołysanie na boki na początku filmiku? Chciałeś sprawdzić granice możliwości stabilizacji?

luc4s
29.04.14, 11:32
Fontanna na Placu Matejki.

Kołysanie wynika z tego, że się oddalałem do tyłu.

Fatman
29.04.14, 11:50
Łaj Oly, łaj? Boziu chcę ci dać Oly moją kasę, ale po GH2@VK takie coś nie daje się oglądać (w Europie).
No nic czekam do jesieni na aktualizację wideo w M1, jak się nie doczekam to niestety (bardzo bardzo chciałbym mieć M1*) GH4.

Ale przecież wystarczy filmować na manualu z ustawionym czasem otwarcia migawki pomiędzy 1/30 a 1/50s, żeby takie kwiatki jak "falowanie/migotanie" światła nie pojawiły się nawet w aparacie, który nie ma trybu 25p :)

luc4s
29.04.14, 12:00
Jak ma się czas migawki do filmowania? Wybaczcie pytanie laika. Migawka pracuje jakoś w trybie filmowym?

Fatman
29.04.14, 12:10
Pracuje elektroniczna. Film to "zdjęcia" rejestrowane np. 30 razy na sekundę. Jest taka zasada, żeby się trzymać pewnych parametrów. Dla 25 klatek na sekundę, migawka 1/50s. Oczywiście można ją "łamać" dla uzyskania interesujących nas efektów, tak jak w fotografii.

gietrzy
29.04.14, 12:20
Jest taka zasada, żeby się trzymać pewnych parametrów. Dla 25 klatek na sekundę, migawka 1/50s.

I dla trybu 50p będzie to odpowiednio 1/100s.

Fatman
29.04.14, 12:25
EM10 ma tryb 50p ? Bo EM1 nie miał.

gietrzy
29.04.14, 12:51
EM10 ma tryb 50p ? Bo EM1 nie miał.

Nie, ale tak na przyszłość napisałem a i kolega odrazu zapamięta.

luc4s
29.04.14, 13:08
To co jak sobie ustawię w Olku migawkę 1/500? Jak to wpłynie na film? Będzie filmował dalej 30 kl/s, tak jakby ustawić 1/60? A w drugą stronę jak to działa? Jak ustawię czas 1/2 s to chyba nie będzie filmował 1kl/s?

gietrzy
29.04.14, 13:10
To co jak sobie ustawię w Olku migawkę 1/500? Jak to wpłynie na film? Będzie filmował dalej 30 kl/s, tak jakby ustawić 1/60? A w drugą stronę jak to działa? Jak ustawię czas 1/2 s to chyba nie będzie filmował 1kl/s?

Nie odpowiadajcie :)
Niech sobie spróbuje, tym większą będzie miał radochę.
Ja tylko napiszę, że zawsze staram się trzymać 1/50s. Wtedy jest "fajna płynność".

Fatman
29.04.14, 13:12
Nie, ale tak na przyszłość napisałem a i kolega odrazu zapamięta.

Szkoda. Myślałem, że dali :-(

luc4s
29.04.14, 13:14
Nie odpowiadajcie :)
Niech sobie spróbuje, tym większą będzie miał radochę.
Ja tylko napiszę, że zawsze staram się trzymać 1/50s. Wtedy jest "fajna płynność".

Eh.... chcesz mnie w niepewności do wieczora trzymać? :P

gietrzy
29.04.14, 13:15
Szkoda. Myślałem, że dali :-(

Był wywiad z Terradą, obiecał - między wierszami oczywiście - aktualizację do M1 (może i P5) po której nie będzie migotać :mrgreen:

szafir51
29.04.14, 13:18
generalnie po G3 z hackiem VK jakość wideo w E-M10 jest mocno rozczarowująca, ale i tak filmowiec ze mnie marny to jakoś mnie to nie martwi.

luc4s - podpowiem tylko, że maksymalna wartość migawki w trybie filmowania M to 1/30 s. Na dłuższe nie ustawisz.

luc4s
29.04.14, 13:30
Ja wciskam zawsze po prostu przycisk nagrywania w trybie A. Czym to się różni od tego trybu filmowego, że mogę sobie tam ustawić co nieco? Chyba muszę w końcu się tym pobawić. To jak z trybami artystycznymi, dla mnie one to czarna magia :)

gietrzy
29.04.14, 13:42
generalnie po G3 z hackiem VK jakość wideo w E-M10 jest mocno rozczarowująca, ale i tak filmowiec ze mnie marny to jakoś mnie to nie martwi.

Ale to nie jest takie proste. Oly ma za-rą-bis-ty stabilizator i dopłaciłbym za niego z ty$iaka Panasowi, byle tylko toto dał w GH.
Poza tym G3, nawet po hacku, nie ma S-krzywej, która w wideo (i jpg) bardzo się przydaje.
Podsumowując: 50/50.

luc4s
29.04.14, 13:53
Czy po założeniu Samyanga 7.5 dostanę podobny obrazek jak z GoPro Hero3 Black jeżeli chodzi o to, co widzi kamera?

epicure
29.04.14, 13:56
Czy po założeniu Samyanga 7.5 dostanę podobny obrazek jak z GoPro Hero3 Black jeżeli chodzi o to, co widzi kamera?

W zasadzie tak, nawet ciut szerszy, bo GoPro chyba nie ma pełnych 180 stopni.

luc4s
29.04.14, 22:54
Fotki na ISO 6400 i 3200 i 1600

Dziadek
29.04.14, 23:16
Kod też masz na wyświetlaczu em10 i można go sobie zmienić w menu (ta zakładka, gdzie ustawia się datę). Nie trzeba skanować kodu QR.


Problem w tym, że w wizjerze nie wyświetla sie menu na ekranie niestety nie widzę lewe116278116279j strony.

luc4s
29.04.14, 23:22
Ojoj,

może w Stylusie jest to inaczej.

MikolajN
30.04.14, 21:47
hejka.
włączyłem wifi w aparacie, połączyłem się z kompem, wszedłem na http://192.168.0.10/DCIM , mam wyświetlone DCIM i katalog ze zdjęciami, ale pusty, nic dalej nie widzę.

Panowie, nie potrafię tego zrobić. A może pod WIN Vista nie da się tego zrobić? NIemniej, można by było tak łopatologicznie? Obrazkowo?

szafir51
30.04.14, 22:53
1. włączasz w E-M10 wifi - z tym chyba nie ma problemu.
2. Na ekranie widzisz QR code, nazwę SSID sieci oraz hasło.
3. Na komputerze dajesz wyszukiwanie sieci bezprzewodowych i znajdujesz tą utworzoną przez aparat (E-M10_cośtamcośtam).
4. Łączysz się z nią używając hasła widniejącego na aparacie.
5. Otwierasz przeglądarkę i w pasku adresu wpisujesz http://192.168.0.10/DCIM
6. Powinny wyświetlić się zdjęcia.

jak coś jeszcze nie chce działać napisz proszę, w którym punkcie jest problem.

MikolajN
30.04.14, 23:00
Komputer nie wyszukuje mi aparatu.

ahutta
1.05.14, 00:14
Komputer nie wyszukuje mi aparatu.

Aparatu, czy sieci bezprzewodowej? W aparacie włączasz Wi-Fi, na ekranie masz nazwę sieci bezprzewodowej i hasło do tej sieci. Teraz na komputerze musisz połączyć się z tą siecią bezprzewodową, a dalej tak jak napisał szafir51.

TOKIN
1.05.14, 00:17
U mnie wsio działa, komputer widzi, wyszukuje i znajduje:)

Nie potrafię jednak grupowo przesłac zdjęć - pojedyncze fotki udaje się zapisać w dowolnym miejscu komputera, nie umiem znaleźć sposobu, aby przesłac całą zawartość karty w aparacie na komputer. Zapewne jest na to sposób... - jaki?

MikolajN - działasz na laptopie czy stacjonarnym?

MikolajN
1.05.14, 20:28
Już mi się udało. Miałem zblokowane wyszukiwanie nowych sieci :) Ale zgrać nie idzie grupowo.

luc4s
1.05.14, 20:34
Idzie tym niemieckim skryptem.

MikolajN
1.05.14, 22:34
Ale tylko pod linux. W WIN se ne da.

luc4s
1.05.14, 22:54
Pod Win jest ten programik niemiecki FixPhoto, ale mi wywala jakiś bład.

ahutta
1.05.14, 23:04
Doinstalujcie sobie dodatek DownTemAll dla Firefoksa http://www.downthemall.net/

luc4s
2.05.14, 22:22
Test stabilizacji na 1/160. E-M10 + 40-150 na 150mm
http://149.156.80.249/aa/R5020264.JPG

Test stabilizacji na 1/160. E-M5 + 40-150 na 150mm
http://149.156.80.249/aa/R5021630.JPG



Test stabilizacji na 1/5. E-M10 + mZD75
http://149.156.80.249/aa/R5020254.JPG
http://149.156.80.249/aa/R5020255.JPG
http://149.156.80.249/aa/R5020256.JPG
http://149.156.80.249/aa/R5020257.JPG
http://149.156.80.249/aa/R5020258.JPG

Test stabilizacji na 1/5. E-M5 + mZD75

http://149.156.80.249/aa/R5021631.JPG
http://149.156.80.249/aa/R5021632.JPG
http://149.156.80.249/aa/R5021633.JPG
http://149.156.80.249/aa/R5021634.JPG
http://149.156.80.249/aa/R5021635.JPG
http://149.156.80.249/aa/R5021636.JPG

luc4s
3.05.14, 15:22
Nikt nie komentuje, a ja jestem ciekawy wniosków :)

piasbog
3.05.14, 17:13
Każdy widzi i łatwo wnioski wyciągnąć, a ja co jakiś czas zaglądam i czekam na podsumowanie EM-5 vs EM-10. Pozdrawiam

luc4s
3.05.14, 17:16
Każdy widzi i łatwo wnioski wyciągnąć, a ja co jakiś czas zaglądam i czekam na podsumowanie EM-5 vs EM-10. Pozdrawiam

Podsumowanie jest takie, te aparaty się wzajemnie uzupełniają i warto mieć oba :)

piasbog
3.05.14, 18:26
Podsumowanie jest takie, te aparaty się wzajemnie uzupełniają i warto mieć oba :)
Hmm, myślałem, że uzupełnia się EPM-2 i EM-1 , a te aparaty poza uszczelnieniami w EM-5 wyglądają na drobny facelifting - chyba, że 10tka do torebki żony a 5tka do mojej saszetki - to faktyczne będą się uzupełniać.

k@czy
3.05.14, 18:43
Podsumowanie jest takie, te aparaty się wzajemnie uzupełniają i warto mieć oba :)
No ale co wtedy z waga...? Nie bedzie aby za ciezko nosic oba w plecaku...?

Iwo
3.05.14, 18:51
Podsumowanie jest takie, te aparaty się wzajemnie uzupełniają i warto mieć oba :)
Powiedziałbym raczej, że em10 uzupełnia braki em5 względem em1.

Innymi słowy zamiast em5 i em10 warto miec po prostu em1.

luc4s
3.05.14, 19:19
No ale co wtedy z waga...? Nie bedzie aby za ciezko nosic oba w plecaku...?

Jak dałem radę przejechać Chiny wzdłuż i wszerz z dwoma lustrzankami i 3 obiektywami 4/3 i nie było za ciężko, tak teraz też nie będzie :) To tylko 400g różnicy.

---------- Post dodany o 19:16 ---------- Poprzedni post był o 19:13 ----------


Powiedziałbym raczej, że em10 uzupełnia braki em5 względem em1.

Innymi słowy zamiast em5 i em10 warto miec po prostu em1.

Co kto lubi... Ja mogłem kupić e-m1, kasowo nawet taniej by wyszło, natomiast nie wyobrażam sobie fotografowania jednym aparatem na dłuższą metę. Dwa body to komfort, nie trzeba przepisać co chwilę szkieł.

---------- Post dodany o 19:17 ---------- Poprzedni post był o 19:16 ----------


Hmm, myślałem, że uzupełnia się EPM-2 i EM-1 , a te aparaty poza uszczelnieniami w EM-5 wyglądają na drobny facelifting - chyba, że 10tka do torebki żony a 5tka do mojej saszetki - to faktyczne będą się uzupełniać.

Jeżeli fotografuje się dwoma aparatami jednocześnie to nie jest to dobry pomysł. Przerabiałem tak e-pl5 +e-m5. Zupełnie inny układ klawiszy sprawia, że człowiek zamiast robić zdjęcia zastanawia się, jak coś przestawić. Jako aparat awaryjny ok, ale do jednoczesnej pracy nie.

---------- Post dodany o 19:19 ---------- Poprzedni post był o 19:17 ----------

A gdybym miał dziś kupić jeden aparat wybrałbym e-m5. Może wynika to z moich potrzeb podróżniczo-turystycznych, lubię jednak mieć pewność, że sprzęt będzie nadal działał jak go zaleje deszcz, albo pokryje pył na pustyni.

k@czy
3.05.14, 23:41
Jak dałem radę przejechać Chiny wzdłuż i wszerz z dwoma lustrzankami i 3 obiektywami 4/3 i nie było za ciężko, tak teraz też nie będzie :) To tylko 400g różnicy....

Uuuuu... naraziles sie wlasnie 3/4 uzytkownikow systemu m4/3 :mrgreen:
Niedawno zostalo udowodnione na forum, ze niejednokrotnie od niecalych 250gr zalezy ludzkie zycie, nie mowiac o calosci wyprawy oraz calosci kariery zawodowej :mrgreen:
O wizytach u kregarza przez reszte zycia nie wspomne ;)

luc4s
3.05.14, 23:48
Uuuuu... naraziles sie wlasnie 3/4 uzytkownikow systemu m4/3 :mrgreen:
Niedawno zostalo udowodnione na forum, ze niejednokrotnie od niecalych 200gr zalezy ludzkie zycie, nie mowiac o calosci wyprawy oraz calosci kariery zawodowej :mrgreen:
O wizytach u kregarza przez reszte zycia nie wspomne ;)


No popatrz ty przegapiłem ten wielkopomny dowód....

k@czy
4.05.14, 00:04
A masz - rzuc sobie okiem :)
https://forum.olympusclub.pl/threads/90239-Nowe-obiektywy-zapowiedzi-plotki-%29

realnasty
4.05.14, 00:15
No popatrz ty przegapiłem ten wielkopomny dowód....

Wiekopomny. Godny do pamiętania przez wieki.

k@czy
4.05.14, 00:16
No popatrz ty przegapiłem ten wielkopomny dowód....


Wiekopomny. Godny do pamiętania przez wieki.
Ani "wielko..", ani "wieko..."
Wagopomny - godny uWagi ;)

luc4s
4.05.14, 00:29
Wieko to mi się z trumną kojarzy. Tu ma być wielkopomny :)

luc4s
10.05.14, 23:52
Szału nie ma, ze 150 m na zoomie cyfrowym, z ręki. Pokazuje moc stabilizacji za to.

https://www.youtube.com/watch?v=5xjwXECvHK0&amp;feature=youtu.be

wyszomir
11.05.14, 00:01
Efekt działania stabilizacji bardzo spektakularny. A z którego to korpusu - EM5 czy EM10?

luc4s
11.05.14, 00:05
A nie napisałem...:oops: EM10.

wyszomir
11.05.14, 00:10
Zastanawia mnie, czy w EM-5 będzie podobnie - przymierzam się do zakupu właśnie EM-5 (EM-10 odpada ze wzgledu na brak możliwości podłączenia wizjera VF-4 - potzrebuję koniecznie odchylanego) i wprawdzie kręcenie filmów nie ejst głównym priorytetem, ale dobra stabilizacja przy filmach też by się czasem przydała.

luc4s
11.05.14, 00:23
Teoretycznie powinno być lepiej, w praktyce pewnie podobnie.

Karol
11.05.14, 01:17
Przy filmach to i w praktyce 5 osiowa stabilizacja powinna być wyraźnie lepsza, nie miałem jednak możliwości porównać.

luc4s
19.05.14, 18:02
Gdyby ktoś się zastanawiał, jak wyglada e-m10 + grip + 12-40. (Dzięki uprzejmości bobdylan)

118023118024118025

ayu
19.05.14, 21:48
Bardzo fajny zestawik. Całkiem zgrabnie to wygląda.

epicure
19.05.14, 23:07
Gdyby to był teleobiektyw 40-150, to też bym powiedział, że zgrabnie. Ale jak na standardowy zoom to jednak trochę pokracznie. E-M10 jest jednak głównie pod kity i krótkie stałki, podobnie jak PENy.

MAF
19.05.14, 23:09
Gdyby to był teleobiektyw 40-150, to też bym powiedział, że zgrabnie. Ale jak na standardowy zoom to jednak trochę pokracznie. E-M10 jest jednak głównie pod kity i krótkie stałki, podobnie jak PENy.

Wszelako z 12-40 też daje się go całkiem komfortowo używać :-D

epicure
19.05.14, 23:13
Wszelako z 12-40 też daje się go całkiem komfortowo używać :-D

Pewnie, że się da - nie takie słoje ludzie podpinają do puszek. Tylko estetycznie wygląda to nieproporcjonalnie, jak na mój gust.

ayu
19.05.14, 23:14
Jak weźmiemy takiego D600 z 24-70 lub 14-24 to też możemy powiedzieć że jest pokracznie. Dla mnie jest jest ok :-)

epicure
19.05.14, 23:16
Jak weźmiemy takiego D600 z 24-70 lub 14-24 to też możemy powiedzieć że jest pokracznie. Dla mnie jest jest ok :-)

Jest tak samo pokracznie, tylko w większej skali ;-)

ayu
19.05.14, 23:19
Dokładnie tak. Ten maluszek dotarł dzisiaj do mnie ale wrażenia dopiero jutro oczywiście w odniesieniu do e-m5.

szafir51
19.05.14, 23:27
Tak powinien wyglądać E-M10 :)

118092118093
118094118095

Grip i 12-40 jakoś mi do niego nie pasują, zastanawiam się jeszcze nad 25/1.8 i 20/1.7 - obu mieć nie ma sensu.

MikolajN
19.05.14, 23:33
Tak powinien wyglądać E-M10 :)


Grip i 12-40 jakoś mi do niego nie pasują, zastanawiam się jeszcze nad 25/1.8 i 20/1.7 - obu mieć nie ma sensu.

A to ten ze zdjęcia nie jest twój? Bo na drugim jest właśnie 25mm 1:8...

TOKIN
19.05.14, 23:46
Tak powinien wyglądać E-M10 :)

Grip i 12-40 jakoś mi do niego nie pasują, zastanawiam się jeszcze nad 25/1.8 i 20/1.7 - obu mieć nie ma sensu.

Tak.
Tak.
Tak.
:!:

luc4s
19.05.14, 23:47
Najładniej wygląda z mZD17. U mnie 12-40 też ma zakaz kopulowania z 10. Stanowi parę z 5 :mrgreen:

szafir51
20.05.14, 00:17
A to ten ze zdjęcia nie jest twój? Bo na drugim jest właśnie 25mm 1:8...

moje, moje, wszystkie moje :)

bobdylan
20.05.14, 15:51
Tak powinien wyglądać E-M10 :)
Grip i 12-40 jakoś mi do niego nie pasują, zastanawiam się jeszcze nad 25/1.8 i 20/1.7 - obu mieć nie ma sensu.

Kurcze, a mi pasują i to bardzo dobrze. Wygodnie się go trzyma i nawet zdjęcia da się robić. Oczywiście, zgadzam się, że E-M10 z naleśnikami wygląda SŁODZIUTKO!!! Tylko co z tego jak w kieszeń dalej ciężko go wsadzić. Ja takiego 20/1.7 mam prawie non-stop przypiętego do E-P3, jak gdzieś idę to prawie zawsze biorę go do kieszeni kurtki, każdej (czy to już jakaś choroba?).
Z drugiej strony ja mało marudny jestem i takie 12-40 nawet z E-P3 mi nie przeszkadza. :-P

ayu
22.05.14, 13:16
Mam E-M10 od kilku dni i chcę się odnieść w stosunku do E-M5.
Pierwsze wrażenie to jakiś taki plasticzak ale po pewnym czasie mi to przeszło. Faktycznie mniejszy od starszego brata. Nieco lepiej zaprojektowane guziki na górze tylnej ścianki. Super LCD i wbudowana lampka która pomimo tego usytuowana jest w niższym kominku.Gniazdo statywowe w osi optycznej obiektywu. Jedyne co mi się gorzej widzi w tym modelu to gniazdo z klapką na baterię i kartę SD. Trochę to takie tandetne i jednak mniej wygodne. Pozostałe rzeczy podobne w obu modelach nie wnikając w szczegóły i budowę wewnętrzną.
A zapomniałbym konfigurowalność 10-ki pierwsza klasa no i jak dla mnie wisienka na torcie super funkcjonalne wifi z geotagowaniem ze smartfona.

inkoguto
2.07.14, 19:34
Pytanie, może nie najmądrzejsze, ale..

Zdecydowałem się na zakup e-m10 body i 12-40.2/8 i sprawa była prosta, gdyby nie fakt, że w sklepie foto gdy sprawdzałem ceny okazało się, że za niewiele mniejsze pieniądze mogę mieć zestaw e-m5 12-40/2.8. Tak nie pomyliłem się e-m5 +12-40 jest tańsze niż e-m10 + 12-40.

No i nagle wybór zrobił się, jak dla mnie, mniej oczywisty. Aparaty fizycznie zbliżone, różnią się właściwie dodatkami (w stylu e-m10 ma zdjęcia z interwałem, focus peaking, wi-fi, e-m5 ma 5 osiową stabilizację, uszczelki) Pytanie czy jest sens kupować e-m10 jeżeli jest droższy od e-m5?

Czy ktoś wie czy jest różnica w szybkości, celności i pracy w słabym oświetleniu układów AF w tych aparatach?

prawdę powiedziawszy nieco zgłupiałem, bo nie brałem pod uwagę e-m5 jako, że był chyba jakieś 1000 zł droższy,a tu taka zmiana.

Rafał Czarny
2.07.14, 19:42
Miałem taki dylemat kilka miesięcy temu, a niedługo się zastanawiałem. Dla mnie pionowy grip z przyciskami i kółkami to jest podstawa. Moje poprzednie dwa bezlusterkowce nie miały pionowego gipa i nigdy ich nie polubiłem.

inkoguto
2.07.14, 19:47
Rafał Czarny ok. Ja nie jestem miłośnikiem gripa, za to wiem, że kupuję puszkę na lat kilka. Swój obecny aparat z powodzeniem używam od 7 lat i nie mam zamiaru robić szybko kolejnej przesiadki, chcę więc wybrać optymalnie, że się tak wyrażę. Skoro cena jest +/- taka samach szukam pomocy by na chłodno rozważyć, która z obcji jest "lepsza".

BTW grip jest i do e-m5 i e-m10 a ten do e-m10 jest zmyślniejszy.

nightelf
2.07.14, 19:55
Tylko że, grip do E-M10 nie jest do trybu portretowego. W sensie, że nie jest pionowy.
To tylko wygodniejszy uchwyt, bez miejsca na dodatkową baterię i drugiego spustu migawki.

Ja bym brał E-M5, dla uszczelek.

epicure
2.07.14, 20:03
Brałbym E-M10, dla Wi-Fi :)

POLM
2.07.14, 20:23
Możemy zrobić ankietę ;-)
Ja wolałbym E-M5 z uwagi na wspomniany grip, oraz uszczelnienia, no i stabilizacje. Ale fakt np. wbudowana lampa, Wi-Fi itd. Mimo teoretycznie pozycjonowania E-M10 niżej niż E-M5 są to aparaty porównywalne i nie zdziwię się jeśli szybko doczekamy się odświeżonego E-M5 (z Wi-Fi, nowszym prockiem, może wizjerem i migawką 1/8000 ;-) ?). Tak czy tak to chyba końcowy żywot modelu - stąd najlepszy stosunek ceny do jakości ;-)

Jd
2.07.14, 20:24
Miałem M5 (prawie dwa lata) a teraz mam M10. Wole ten ostatni. Obydwa maja jednak mankamenty ktorych nie usunieto projektując młodszego brata.Na przykład wyhaczajace się muszle oczne - ja swoja zgubiłem na wyjeździe.Nie wiem jak będzie z kołkami nastaw bo w M5 mi odpadło.
Panasonic jednak chyba lepiej ma dopracowane takie detale. Nie maja one co prawda wpływu na jakośc zdjęć ale wkurzają.

POLM
2.07.14, 20:25
A jeśli idzie o celność i szybkość AF to nie będzie tu różnic.

gietrzy
2.07.14, 20:26
Brałbym E-M10, dla Wi-Fi :)

Brałbym M10 dla video (większy bitrate).

inkoguto
2.07.14, 20:27
POLM jak dla mnie z ankiety nic nie wynika, wolę poczytać wasze wypowiedzi bo zawierają argumenty za lub przeciw :wink:

Wydaje mi się, że cenną funkcją w e-m10 jest wifi ze względu na geotagowanie - choć dotychczas nie miałem okazji korzystać z takiej funkcjonalności, podoba mi się również możliwość sterowania aparatem przy pomocy teflonu, wydaje mi się to bardzo fajna opcją do robienia zdjęć nocnych ze statywu oraz rodzinnych portretów.

POLM
2.07.14, 20:33
Dotychczas nie korzystałem z wifi w aparacie więc może nie wiem co tracę ;-) Dotychczas udawało mi się robić zdjęcia nocne ze statywu i rodzinne portrety bez telefonu ;-) Oczywiście tak żartuje. Mnie wydaje się że aktualna cena E-M5 jest bardzo atrakcyjna jeśli jest niższa od E-M10

CzaRmaX
2.07.14, 21:02
Dotychczas nie korzystałem z wifi w aparacie więc może nie wiem co tracę ;-)

Też wcześniej nie miałem WI-FI w aparacie i za przeproszeniem znaczenia tego słowa "zwisają" mi bajery i wodotryski ale stwierdziłem, że ten bajer jest super. A tak na serio jest bardzo przydatny kiedy masz utrudniony dostęp do wizjera, przykładowo stawiasz aparat na murku, parapecie aby strzelić sobie czy rodzinie słit focię. Kolejna sprawa to ja czasami lubię sobie focić samochodziki, ludzi Lego itd i to też wtedy ma sens kiedy w kadrze iPada ustawiam sobie przedmioty i nie muszę za każdym razem lecieć do wizjera/wyświetlacza kiedy przeważnie aparat jest wtedy przyziemiony :). Nie wiem jak z nowymi telefonami bo ja mam kilkuletniego HTC i z HTC to jest na zasadzie, że mam bezprzewodowy wężyk z podglądem ale na moim iPadzie Mini z ustawieniami na maxa w apce Olka na prawdę obraz jest bardzo dobry. Ja nie bawię się makro ale myślę, że dla osób, które to lubią też jest to dobra opcja :)

Bodzip
2.07.14, 21:13
A co z matrycami ?
Cały czas mam nieodparte wrażenie, że matryca M10 może nogi całować tej z M5

inkoguto
2.07.14, 21:16
Czyli, pozwolę sobie na małą rekapitulację:

e-m5 z plusów:
- grip (pionowy)
- uszczelki
- lepsza stabilizacja (choć różnica głównie przy filmowaniu)
- nieco tańszy w zestawie z 12-40

e-m10 z plusów:
- wi-fi
- wbudowana lampa (e-m5 na maleńką dołączaną lampę więc w sumie marginalna przewaga)
- focus peaking


ergonomia, AF, IQ, wizjer remis.

To jak dla mnie wybór polega na podjęciu decyzji co się bardziej (częściej) przyda uszczelki czy wifi (sterowanie smartfonem i geotaging). Ktoś coś dorzuci, np używa obu i ma swoje przemyślenia?

epicure
2.07.14, 21:19
A co z matrycami ?
Cały czas mam nieodparte wrażenie, że matryca M10 może nogi całować tej z M5

Takie same są...

CzaRmaX
2.07.14, 21:21
- wbudowana lampa (e-m5 na maleńką dołączaną lampę więc w sumie marginalna przewaga)


Lampa jest ok tylko trzeba pamiętać, że sprawdza się z nie za długimi szkiełkami. Z 14-42 chodzi i smiaga ale już z 12-50 widać nieduży cień na dole foty :)

piaseczek
2.07.14, 21:29
Efekty stabilizacji 3-osiowej z OMD-EM10 vs 5-osiowa z OMD-EM5 podobno są nie do odróżnienia. Co innego OMD-EM1, tu jest podobno zdecydowanie lepiej.

CzaRmaX
2.07.14, 21:44
Ja osobiście nie mam porównania stabilizacji do EM5 czy EM1 ale to co mam w porównaniu do E-PL2 to niebo a ziemia. Z fitrem IR było rewelka, generalnie jak robisz fotę na wdechu, spokojnie i na pewno nie po pijaku to ta stabilizacja jest bardzo dobra.

Teraz wyszedłem na balkon i zrobiłem fotę trzymając aparat jedną ręką blisko tułowia na wysokości klatki piersiowej ale nie opierając całej ręki o klatkę piersiową (ręka od łokcia do dłoni nie opierała się tułów) i efekt jest taki jak poniżej

Ustawine na P kit 14-42, ISO 200, przysłona 3,5 a czas otwarcia migawki wyszedł 1s

123118

Rafał Czarny
2.07.14, 21:56
Co Wy z tą wbudowaną lampą? Czy ktoś może podlinkować zdjęcie (dobre) zrobione wbudowaną lampą? Miałem (i mam) w wielu aparatach i nigdy nie użyłem. I niech mnie ręka boska przed tym broni.

MARSCooL
2.07.14, 22:06
To są idealne aparaty żeby mieć je jednocześnie i kilka stałek. Po co ci 12-40... no dobra żartowałem:-)

banc
2.07.14, 22:22
Wczoraj oddałem do olka E-M10. Zdjęć jeszcze porządnie nie obrabiałem, ale mogę parę słów napisać o E-M10 vs E-M1.

Stabilizacja jest dobra. Widzę drobne różnicę, ale są to drobiazki. Na pewno stanowczo lepsza niż w eplach.

Z naleśnikiem jest to całkiem zgrabny zestaw. Muszla oczna przeszkadzała mi w schowaniu aparatu do pokrowca na kompakt :-).
Z większymi szkłami (testowałem z 35-100 panasa i 75-300 olka) pracuje się specyficznie. Mi to nie przeszkadza, ale wielu uzna, że grip jest niezbędny.

Wykonanie nie jest złe. Ale czuć, że nie jest to E-M1.

Wielki plus to wbudowana lampa. Tej dodatkowej nigdy praktycznie nie zabieram. I jak trzeba tylko trochę doświetlić to nie mam czym.

jarovit
2.07.14, 22:37
Rozkład kółek i klawiszków różnorakich zdecydowanie przemawia do mnie w e-m10. Wmontowanego palnika użyłem może ze dwa razy, żeby się upewnić że w ogóle działa; focus peaking - pobawiłem się, pocieszyłem się, wyłączyłem w końcu. Wi-fi no, to jednak mocny argument za e-m10 i dotykowe pykanie fot również.
E-m10 i zaraz potem e-m1 - tak bym kupował...

epicure
2.07.14, 22:39
Co Wy z tą wbudowaną lampą? Czy ktoś może podlinkować zdjęcie (dobre) zrobione wbudowaną lampą?

Z tym będzie problem... Ale jest duże zapotrzebowanie na zdjęcia, które nie są dobre, a mimo to ludzie chcą je robić :)

wyszomir
2.07.14, 23:37
Dla mnie o odrzuceniu EM-10 zadecydował brak portu akcesoriów. Moim hobby jest makrofotografia i bardzo sobie chwalęe możliwosć dołaczenia do EM-5 odchylanego wizjera VF4. A do EM-10 niestety juz go podłączyć się nie da...

KoValus
3.07.14, 00:02
Ja też wybrałem EM-5. Zależało mi na uszczelnieniu, a w dodatku była promocja z gripem za 1zł, na plus była tez większa funkcjonalność 12-50 no i lepsza stabilizacja. Wi-fi było kuszące, ale raczej nie używałbym tej funkcji za często.

Mcarto
3.07.14, 00:53
Ciężki wybór - dwa podobne aparaty ale różniące sę funkcjonalnością.

Gdybym szukał następcy mojego GX1 który stanowi back-up dla lustra to wybrałbym E-M10 bo ma juz wbudowaną lampę (tak czasem się przydaje) wiec odpada jej pilnowanie i miejsce w dodatkowej kieszonce - jest też pewnie lżejszy, tańszy. Z kitem i stałka lepiej sprawdzi się w roli codziennego pstrykacza.

Ale gdyby to miał być mój jedyny podstawowy aparat to bym wybrał E-M5 z uwagi na grip i uszczelnienia. Na wypadach w plener bardziej zależy mi na solidnym, wygodnym aparacie z dobrym gripem który utrzyma większy obiektyw i uszczelnieniach z uwagi na wilgoć.

grisza34
3.07.14, 01:22
Z tym będzie problem... Ale jest duże zapotrzebowanie na zdjęcia, które nie są dobre, a mimo to ludzie chcą je robić :)
problemu nie będzie . prosze zdjecie dopalone wbudowanąlamppą e m10 na lampie dyfuzor oczywiście :-P pozdr
jeżeli chodzi o stabilizacje takiemu laikowi jak ja zupelnie wystarcza. awi-fi mi siuę nie przydaje . jakby tylko te USZCZELNIENIA dali błbym w siodmym niebie :)

grisza34
3.07.14, 01:27
Ale gdyby to miał być mój jedyny podstawowy aparat to bym wybrał E-M5 z uwagi na grip i uszczelnienia. Na wypadach w plener bardziej zależy mi na solidnym, wygodnym aparacie z dobrym gripem który utrzyma większy obiektyw i uszczelnieniach z uwagi na wilgoć.
grip i nawet 70-300 z dużego systemu niestraszne i nawet jaśniejsze :) ale mmf3 potrzebne

ziemia01
3.07.14, 11:10
Co Wy z tą wbudowaną lampą? Czy ktoś może podlinkować zdjęcie (dobre) zrobione wbudowaną lampą? Miałem (i mam) w wielu aparatach i nigdy nie użyłem. I niech mnie ręka boska przed tym broni.
ja jej używam do bezprzewodowego wyzwalania metza, lubię w ten sposób doświetlić glinianą twórczość syna na zajęciach pozalekcyjnych. W epl1 i epl3 nie mogłem tego robić bo najczęściej nie miałem tej lampki :)
doświetlać zdjęć tylko tą lampką to bym się nie odważył, zrobiłem to tylko dla testów dla użytkownika forum :)

---------- Post dodany o 11:02 ---------- Poprzedni post był o 11:01 ----------


Dla mnie o odrzuceniu EM-10 zadecydował brak portu akcesoriów. Moim hobby jest makrofotografia i bardzo sobie chwalęe możliwosć dołaczenia do EM-5 odchylanego wizjera VF4. A do EM-10 niestety juz go podłączyć się nie da...
ale poprzez wifi możesz mieć odchylany w każdą stronę 10 calowy wizjer (tablet)

---------- Post dodany o 11:10 ---------- Poprzedni post był o 11:02 ----------

Geotagowania działa bardzo sprawnie i szybko. Robi się to o wiele wygodniej niż przez geosettera.
Znam jednego użytkownika forum, który ma oba i stwierdził, że zostawi sobie 10 z tego duetu.
Każdy ma swoje plusy i minusy :) Do zalety grip przy m5 dopisałbym, że z baterią. Ale wtedy aparat jest większy, grip z M10 jest bardzo wygodny a wymiana baterii i karty nie jest uciążliwa, nie trzeba odkręcać i wkręcać.

wyszomir
3.07.14, 18:13
ale poprzez wifi możesz mieć odchylany w każdą stronę 10 calowy wizjer (tablet)


Być może w studio by się to sprawdziło, ale przy ganianiu owadów w środku dnia po łące (a tak właśnie najczęściej robię zdjęcia makro) mocno niepraktyczne rozwiązanie. Po pierwsze - widzialnosć ekranu tableta w ostrym swietle słonecznym z reguły jest kiepska (dlatego właśnie potzrebuję wizjera a nie ekranika LCD niezależnie od jego rozmiarów), po drugie - nie miałbym jak tego tableta trzymać (zazwyczaj nie używam statywu i obie ręce mam zajęte). Do tego jeszcze trzeba pamiętać o odpowiednio częstym ładowaniu tableta, wozić ze sobą kolejną ładowarkę...

Benek
3.07.14, 18:20
Ja wybrałem E-M5, głównie dla uszczelek. Fotografowałem dwa tygodnie temu w Karkonoszach, nie obawiając się drobnej mżawki i nie dbając o krople deszczu osiadające na zestawie E-M5 + 12-50. Gdybym miał EM-10 pewnie bym aparatu nie wyciągał, albo dokładnie wycierał po każdej fotce. Co byłoby upierdliwe - bo nie po to kupujesz aparat, żeby się z nim ciągle i wszędzie cackać. :-P

Dla mnie największą wadą E-M5 w porównaniu z E-M10 jest brak focus peakingu, bo dość często używam manuali. OK, jest cyfrowa lupka, ale ona przydaje się raczej do statycznych scen. Brak łaj-faj, wbudowanej lampy i innych gadżetów mogę przeboleć.

TOKIN
3.07.14, 18:24
EM10 ma zdecydowanie lepszą ergonomię przycisków - są bardziej płaskie, i przez to wydają się nieco większe. W EM5 miałam wrażenie, że najlepiej wciskałoby się je szpilką, w EM10 moje paluchy nie odczuwają dyskomfortu.
EM10 jest ładniejszy - ma mniej wystający "kominek".

Focus peaking jest nie do przecenienia - zwłaszcza w makro, ale nie tylko.

apz
3.07.14, 18:31
EM10 ma zdecydowanie lepszą ergonomię przycisków - są bardziej płaskie, i przez to wydają się nieco większe. W EM5 miałam wrażenie, że najlepiej wciskałoby się je szpilką, w EM10 moje paluchy nie odczuwają dyskomfortu.
EM10 jest ładniejszy - ma mniej wystający "kominek".

Focus peaking jest nie do przecenienia - zwłaszcza w makro, ale nie tylko.

Mam E-M5 od dwóch lat i nie znajduję powodu by zmienić go na E-M10 lub E-M1.

Dostrzegalne dla mnie zalety to wbudowana lampka i fokus peaking, reszta to mniej istotne gadżety, a w E-M5 nie do przecenienia uszczelnienie.
A wygodnie to mi się trzyma zestaw pod obiektyw, nie za mniejszego lub większego gripa. Z mała stałką nie znajduję różnicy...

TOKIN
3.07.14, 18:35
Mam E-M5 od dwóch lat i nie znajduję powodu by zmienić go na E-M10 lub E-M1.



Znalezienie powodów, żeby zamienić może nie być takie oczywiste, tutaj jednak chodzi o zabranie jednego z nich (5 vs 10) ze sklepowej półki.

apz
3.07.14, 18:37
Znalezienie powodów, żeby zamienić może nie być takie oczywiste, tutaj jednak chodzi o zabranie jednego z nich (5 vs 10) ze sklepowej półki. To inaczej wziąłbym tańszy, szczelny zestaw i 1000 PLN wykorzystał na dodatkowy obiektyw, np na 45/1,8 lub sigmę 60/2,8 lub długiego kita.

Benek
3.07.14, 18:51
Za EM-5 przemawia też nikła nadzieją, że może bonzowie z Olympusa zlitują się i wrzucą ten focus p. w kolejnej wersji firmware...

ayu
3.07.14, 19:11
Ja miałem e-m5 teraz mam e-m10. Zmieniłem głównie ze względu na wi-fi i lampkę. Przez dwa lata użytkowania tego pierwszego uszczelnienia przydały mi się może ze 3 razy ale myślę że to bardzo przydatna rzecz. Ergonomia jednak zdecydowanie przemawia za młodszym modelem. Właściwie jedna rzecz która mnie trochę irytuje to karta SD wraz z akumulatorem jednak e-m5 ma zdecydowanie lepiej to rozwiązane. Reszta różnic jest jak dla mnie pomijalna.

wyszomir
3.07.14, 19:26
Focus peaking jest nie do przecenienia - zwłaszcza w makro, ale nie tylko.

Tak wierzyłem, gdy 3 lata temu kupowałem Sony NEX-a C3. I niestety używanie focus peakingu mnie z tej wiary wyleczylo - w zależności od ustawień czułości f-p - przy niskiej nie byłem w stanie uzyskać zaznaczania w obszarach, gdzie chcialem ustwiać ostrość, przy wysokiej - zaznaczał zbyt dużo i często ostrość nie była odpowiednio trafiona. W konsekwencji przestałem go używać. Ale - nie mam doświadczeń z Olympusem EM-10 - być może w nim focus peaking lepiej działa.

inkoguto
3.07.14, 20:22
apz jaki 1000 zł ? Co, gdzie, jak?

easy_rider
3.07.14, 21:53
Focus peaking... też na to chorowałem - dopóki nie pobawiłem się EM1.
Przecież to w ogóle nie działa - lepsze rezultaty daje filtr artystyczny udający ten cały peaking :mrgreen:
Może w Sony działa to lepiej, nie miałem okazji zobaczyć - ale tego "fokusa" z EM1 to w moim EM5 nie chcę :twisted:

Dziadek
3.07.14, 22:06
Focus peaking... też na to chorowałem - dopóki nie pobawiłem się EM1.
Przecież to w ogóle nie działa - lepsze rezultaty daje filtr artystyczny udający ten cały peaking :mrgreen:
Może w Sony działa to lepiej, nie miałem okazji zobaczyć - ale tego "fokusa" z EM1 to w moim EM5 nie chcę :twisted:

Zalety tego najlepiej docenisz przy używaniu innych niż oryginalne obiektywy.
Przy firmowych nie potrzebujesz tego, bo ostrość ustawia się na ogół błyskawicznie.
Nawet nie wiedziałem co to takiego, dopóki nie odwiedziłem Jacka w M-1 i on mi pokazał jak to włączyć i jak szybko można ostrzyć manualnie
przy zastosowaniu tej funkcji :)

apz
3.07.14, 22:14
apz jaki 1000 zł ? Co, gdzie, jak?Jak to jaki? Z kieszeni dodatkowy, może niecały...

wyszomir
3.07.14, 22:17
Zalety tego najlepiej docenisz przy używaniu innych niż oryginalne obiektywy.


Moje negatywne doświadczenia z focus peaking dotyczyly właśnie nieoryginalnych obiektywów - korpus NEX C3 + manualne obiektywy makro Pentaxa.

maver1ck
4.07.14, 08:35
Focus peaking... też na to chorowałem - dopóki nie pobawiłem się EM1.
Przecież to w ogóle nie działa - lepsze rezultaty daje filtr artystyczny udający ten cały peaking :mrgreen:
Może w Sony działa to lepiej, nie miałem okazji zobaczyć - ale tego "fokusa" z EM1 to w moim EM5 nie chcę :twisted:

Bo Olek ma to zrobione jakoś dziwnie.
W Panasach jest dużo, dużo lepiej.

inkoguto
4.07.14, 08:56
Jak to jaki? Z kieszeni dodatkowy, może niecały... Aaa OK. Rozumiem, widzisz w pierwszej chwili pomyślałem, że znalazłeś sklep gdzie różnica w cenie jest tak duża i zgłupiałem. :mrgreen:

szamaniec
4.07.14, 08:58
No to się narażę - z wątpliwości M5/M10 należy wybrać GX7 :) Będzie wilk syty i owca cała.

szafir51
4.07.14, 09:01
Potrzebujesz uszczelek - bierz E-M5. Nie potrzebujesz (albo nie wiesz czy potrzebujesz czy nie) - bierz E-M10. Kropek.

W przypadku uszczelnionego 12-40/2.8 warto pomyśleć o uszczelnionym korpusie.

Rafał Czarny
4.07.14, 09:33
Mam E-M5 od dwóch lat i nie znajduję powodu by zmienić go na E-M10 lub E-M1.

Przecież TOKIN podała przekonującą argumentację. Cytuję: EM10 jest ładniejszy - ma mniej wystający "kominek". ;)

WoRaS
4.07.14, 09:38
No i jeszcze jedno (nie jestem pewien czy ktos już o tym wspomniał):

Najlepiej wybrać się do jakiegoś MM czy Saturna i pomacać oba aparaty. Lepiej kupic ten, który lepiej leży w łapie, to bardzo ważne, żeby fotografować czymś, co się dobrze i wygodnie trzyma.

BTW, MM jest uczestnikiem promocji Olka "grip za 1zł", więc jest duza szansa pomacania aparatów z gripami.

I tak zupełnie na boku moje wnioski z porównania obu aparatów (E-M5 mam, a E-M10 bawiłem się w sklepie):


O ile bez gripa E-M10 wygrywa z E-M5, to po ich założeniu jest odwrotnie.
Przyciski zdecydowanie bardziej mi odpowiadają w E-M10, szczególnie "podgląd" i "FN1".
Nie zauważyłem własciwie różnicy w EVF i tylnym LCD (ale jak podkreśliłem wyżej, E-M10 bawiłem się tylko w sklepie)

robtor
4.07.14, 09:47
Moje negatywne doświadczenia z focus peaking dotyczyly właśnie nieoryginalnych obiektywów - korpus NEX C3 + manualne obiektywy makro Pentaxa.
Mam podobne doświadczenia z nex5, ze szkłami do nikona :) , nie ma to jak dobry jasny wizjer.
A tak poza tym to mnie osobiście podoba się m5 bardziej :grin:

TOKIN
4.07.14, 09:50
Pytanie do narzekających na focus peaking w EM10 - co Wam się nie podoba, dlaczego uważacie, że to nie działa/działa źle?

Ja do tej pory zawsze mówiłam, że manualne ostrzenie to na pewno nie dla mnie, bo wolno, bo niepewnie, bo mam wadę wzroku, bo...
Jak zobaczyłam jak to może działać najpierw w EM1, a potem w EM10, to jestem zachwycona:)
Reszta tutaj marudzi -.... o co zatem chodzi? W sumie może nie powinnam pytać...? Żeby się nie zdołować:cool:

Na stałe ma ustawione AF-S/MF, żeby nie przełączać w razie potrzeby.

RC,
wiadomo - argument urody, przy wyborze aparatu jest przecież.... nie do przecenienia:mrgreen: Każdy to wie:-P

W EM10 brakuje uszczelnień, to dla mnie jedyny powód, aby rozważać EM5, czasem w deszczu najfajniejsze kadry się zdarzają.

Benek
4.07.14, 10:13
W EM10 brakuje uszczelnień, to dla mnie jedyny powód, aby rozważać EM5, czasem w deszczu najfajniejsze kadry się zdarzają.Moim zdaniem w górach najfajniejsza pogoda do fotografowania, to zmienna pogoda. Trochę słońca, trochę deszczu. Nic nudniejszego niż idealnie błękitne niebo, bez żadnej chmurki.

realnasty
4.07.14, 11:07
Pytanie do narzekających na focus peaking w EM10 - co Wam się nie podoba, dlaczego uważacie, że to nie działa/działa źle?

Ja do tej pory zawsze mówiłam, że manualne ostrzenie to na pewno nie dla mnie, bo wolno, bo niepewnie, bo mam wadę wzroku, bo...
Jak zobaczyłam jak to może działać najpierw w EM1, a potem w EM10, to jestem zachwycona:)
Reszta tutaj marudzi -.... o co zatem chodzi? W sumie może nie powinnam pytać...? Żeby się nie zdołować:cool:

Na stałe ma ustawione AF-S/MF, żeby nie przełączać w razie potrzeby.

RC,
wiadomo - argument urody, przy wyborze aparatu jest przecież.... nie do przecenienia:mrgreen: Każdy to wie:-P

W EM10 brakuje uszczelnień, to dla mnie jedyny powód, aby rozważać EM5, czasem w deszczu najfajniejsze kadry się zdarzają.

No właśnie ja też jestem bardzo zadowolona. Po tej głupiej lupce w E-PL2 znowu odkryłam radość z fotografowaniem manualami :)

Co do uszczelnień, to trzeba pamiętać, że łączą się one z obniżoną ergonomią ("gumowatość" przycisków), więc, jak powiedział szafir, jak nie wiesz, czy Ci potrzebne, to nie bierz.

Odniosę się jeszcze do kwestii wyglądu - jakby ten element nie był ważny, to by nie było poświęcone mu tyle uwagi na Forum ;)

WoRaS
4.07.14, 11:07
Moim zdaniem w górach najfajniejsza pogoda do fotografowania, to zmienna pogoda. Trochę słońca, trochę deszczu. Nic nudniejszego niż idealnie błękitne niebo, bez żadnej chmurki.

O to, to!!! Cóż, bez ryzyka nie ma chwały :-)

Benek
4.07.14, 11:57
No risk no fun... :-)

Swoją drogą, moje ulubione zdjęcia z gór, to zdjęcia robione przy pochmurnej, prawie deszczowej pogodzie. Tutaj taki mały secik sprzed paru lat z Bieszczad:
http://www.pbase.com/henryk_jaroszewicz/bieszczady

jarovit
4.07.14, 12:17
focus peaking w EM10 - co Wam się nie podoba, dlaczego uważacie, że to nie działa/działa źle?


Z winy podłej jakości adapterów chociażby (K-MFT na ten przykład).

Jan_S
4.07.14, 14:51
A co z matrycami ?
Cały czas mam nieodparte wrażenie, że matryca M10 może nogi całować tej z M5


Takie same są...

mam nieco inne wrażenia, patrząc na efekty forsowania + - 4eV
http://www.optyczne.pl/262.8-Test_aparatu-Olympus_OM-D_E-M10_Zakres_i_dynamika_tonalna.html
http://www.optyczne.pl/178.8-Test_aparatu-Olympus_OM-D_E-M5_Zakres_tonalny.html

Z tym że te testy nie do końca wiem jak interpretować. Bo niby wszystko jasne, ale jeśli popatrzeć na E-M1 to wygląda ono biednie
http://www.optyczne.pl/245.8-Test_aparatu-Olympus_OM-D_E-M1_Zakres_tonalny.html

a porównując / oglądając "zwykłe" zdjęcia robione E-M5 i E-M1 te z jedynki bardziej mi się podobały.

And.N
4.07.14, 15:02
Jeśli chodzi o generowany szum przez matryce to wygląda na remis (crop 1:1): 123248
Żródło (http://www.photographyblog.com/reviews/olympus_om_d_e_m5_review/sample_images/) .orf

epicure
4.07.14, 15:26
mam nieco inne wrażenia, patrząc na efekty forsowania + - 4eV
http://www.optyczne.pl/262.8-Test_aparatu-Olympus_OM-D_E-M10_Zakres_i_dynamika_tonalna.html
http://www.optyczne.pl/178.8-Test_aparatu-Olympus_OM-D_E-M5_Zakres_tonalny.html

Za "testy" Optycznych dziękuję bardzo, wolę postać. Zobacz sobie jak bardzo różni się WB na tych zdjęciach (jeszcze może temperatura światła była inna).

Jan_S
4.07.14, 15:32
@ andtor2 (https://forum.olympusclub.pl/members/10600-andtor2) : zdjęcia są na różnych czasach, to może mieć znaczenie

---------- Post dodany o 15:32 ---------- Poprzedni post był o 15:29 ----------

epicure (https://forum.olympusclub.pl/members/4992-epicure) - tak, chciałoby się żeby optyczni dokładali rawy. Bo ja mam wątpliwości, że zaniebieszczenie to wynik balansu bieli czy jednak szumu

epicure
4.07.14, 15:34
Lepiej brać rawy z dpreview.

And.N
4.07.14, 15:45
... zdjęcia są na różnych czasach, to może mieć znaczenie...
Może... czas 1/250s to stosunkowo krótko, ale masz racje. Akurat takie były orf-y.
Z drugiej strony w linkach co podałeś na optycznych (strona szumy i jakość obrazu w RAW) przy iso 6400 nie widzę różnicy pomiędzy aparatami. Przy 12800 też trudno się dopatrzeć, choć tam trzeba przyznać małe miniaturki wstawione.

Jan_S
4.07.14, 15:55
andtor2 (https://forum.olympusclub.pl/members/10600-andtor2) - ja zwróciłem uwagę na efekty przyciemniania i rozjaśniania RAWów. Przy takich samych matrycach powinny być takie same albo bardzo podobne. A jest trochę inaczej. Więc albo są to inne (lub inaczej obrabiane) matryce albo rację ma epicure (https://forum.olympusclub.pl/members/4992-epicure) i całe testy Optycznych są do śmietnika.

Swoją drogą wspomniany test E-M1 wypadł u Optycznych gorzej (w odniesieniu do E-M5) niż na Dpreview i DxOMark a potem poszła plotka że to nie matryca Sony tylko Panasonica a jeszcze później bodaj Maverick u nas na Forum zauważył że faktycznie, przy długich czasach matryce dają inne efekty.

Więc testy na Optycznych dają co nieco do myślenia

apz
4.07.14, 17:00
Może... czas 1/250s to stosunkowo krótko, ale masz racje. Akurat takie były orf-y.
Z drugiej strony w linkach co podałeś na optycznych (strona szumy i jakość obrazu w RAW) przy iso 6400 nie widzę różnicy pomiędzy aparatami. Przy 12800 też trudno się dopatrzeć, choć tam trzeba przyznać małe miniaturki wstawione.

Po prostu może poszukaj podobnych kadrów na podobnych ustawieniach aparatów, może sie zdarzyć , że są u braci forumowej po cerkiewkach w Niskim Beskidzie, mogą też być w zdjęciach rejsowych....

And.N
4.07.14, 17:14
Lepiej brać rawy z dpreview.
Pewnie źle szukam, może jakiś link?

Po prostu może poszukaj podobnych kadrów na podobnych ustawieniach aparatów, może sie zdarzyć , że są u braci forumowej po cerkiewkach w Niskim Beskidzie, mogą też być w zdjęciach rejsowych....
Chyba byłoby ciężko znaleźć RAW-y na podobnych ustawieniach z tych dwu aparatów, jeśli w ogóle są RAW-y w tych wątkach. Choć przyznam przeglądałem bardzo pobieżnie.

epicure
4.07.14, 17:19
Pewnie źle szukam, może jakiś link?

http://www.dpreview.com/reviews/olympus-om-d-e-m10/13

Pod okienkiem wyboru modelu masz okienko formatu. Wybierz RAW, a pod cropem pojawi się link do pobrania pliku.

And.N
4.07.14, 17:28
http://www.dpreview.com/reviews/olympus-om-d-e-m10/13
Pod okienkiem wyboru modelu masz okienko formatu. Wybierz RAW, a pod cropem pojawi się link do pobrania pliku.
Dzięki za link.

Jan_S
4.07.14, 17:44
ciekaw jestem wniosków andtor2 (https://forum.olympusclub.pl/members/10600-andtor2) na podstawie plików z dpreview, ale z drugiej strony, różnice jeśli wyjdą, będą zapewne pomijalne w 98% przypadkach

And.N
4.07.14, 18:05
Wnioski pokrywają się z wcześniejszymi. :)
Więc jeśli chodzi o poziom szumów z matryc tych aparatów uważam, że różnice są pomijalne, żeby nie powiedzieć to samo.
Zrzut ekranu plików .orf z programu Lightroom (domyślne ustawienia) i czas lekko tym razem na korzyść OMD E-M5. Cropy 1:1

ISO 6400 123261 ISO 12800 123260

apz
4.07.14, 18:55
Wnioski pokrywają się z wcześniejszymi. :)
Więc jeśli chodzi o poziom szumów z matryc tych aparatów uważam, że różnice są pomijalne, żeby nie powiedzieć to samo.
Zrzut ekranu plików .orf z programu Lightroom (domyślne ustawienia) i czas lekko tym razem na korzyść OMD E-M5. Cropy 1:1

ISO 6400 123261 ISO 12800 123260


Po zastosowaniu algorytmów dostarczonych przez Olympusa = domyśnie w programach Adobe. Może porównasz także w innych, niedomyślnych edytorach?

And.N
4.07.14, 20:25
Po zastosowaniu algorytmów dostarczonych przez Olympusa = domyśnie w programach Adobe. Może porównasz także w innych, niedomyślnych edytorach?
Przyznam nie za bardzo rozumiem z tymi algorytmami. Lightrom raczej nie jest domyślnym edytorem dla .orf i już na wstępie obraz znacznie różni się od tego w OV3.

Capture One7 (iso 12800) 123269

RawTherapee 4.1 (iso 6400) 123270

RT jak widac na neutralnych ustawieniach nie usuwa szumu kolorowego. W C1 zjechałem z odszumianiem luminancji na 0 dla obydwu plików.

apz
4.07.14, 20:31
Przyznam nie za bardzo rozumiem z tymi algorytmami. Lightrom raczej nie jest domyślnym edytorem dla .orf i już na wstępie obraz znacznie różni się od tego w OV3.

Adobe dostaje od producenta aparatu algorytmy jak czytać orf-a a te same które wykorzystuje OV3 m. innymi, a jak pliki wynikowe się różnią, to znaczy że gdzieś coś poustawiałeś inaczej, nie użyłeś tych samych ustawień neutralnych.
I co tu jest do rozumienia....

epicure
4.07.14, 20:36
Adobe dostaje od producenta aparatu algorytmy jak czytać orf-a...

To są tylko informacje o sposobie demozaikowania. A takie rzeczy, jak krzywa, kontrast, nasycenie, odszumianie itp. do już w każdej wołarce są inne.

apz
4.07.14, 20:38
To są tylko informacje o sposobie demozaikowania. A takie rzeczy, jak krzywa, kontrast, nasycenie, odszumianie itp. do już w każdej wołarce są inne.
I wszystkie do samodzielnego ustawienia przez użytkownika i każdy tworzy własne nastawy domyślne.

And.N
4.07.14, 20:47
To są tylko informacje o sposobie demozaikowania. A takie rzeczy, jak krzywa, kontrast, nasycenie, odszumianie itp. do już w każdej wołarce są inne.
Cóż, mam odmienne zdanie jeśli chodzi o te demozaikowanie. Przykładem może być .orf z omd EM10, który wstawiłeś w wątku testowym "10 dni z EM-10". Chodzi o foto z pociągiem na peronie i próbie wyciągnięcia szczegółów z cieni. W Adobe (najnowszy Lightroom) wychodzi wtedy mocno purpurowy kolor, a nie ma tego zupełnie w programie dedykowanym Olympusa.

realnasty
4.07.14, 21:23
Cóż, mam odmienne zdanie jeśli chodzi o te demozaikowanie. Przykładem może być .orf z omd EM10, który wstawiłeś w wątku testowym "10 dni z EM-10". Chodzi o foto z pociągiem na peronie i próbie wyciągnięcia szczegółów z cieni. W Adobe (najnowszy Lightroom) wychodzi wtedy mocno purpurowy kolor, a nie ma tego zupełnie w programie dedykowanym Olympusa.

Właśnie. Poza tym Lightroom domyślnie wykorzystuje swoje profile, co skutkuje sporymi różnicami między zdjęciami z niego a OV.

apz
4.07.14, 21:41
Właśnie. Poza tym Lightroom domyślnie wykorzystuje swoje profile, co skutkuje sporymi różnicami między zdjęciami z niego a OV.

Dodałbym takźe swoje...

epicure
4.07.14, 21:43
W Adobe (najnowszy Lightroom) wychodzi wtedy mocno purpurowy kolor, a nie ma tego zupełnie w programie dedykowanym Olympusa.

Ale to nie demozaikowanie. Domyślam się, że OV celowo nie pozwala na tak mocne wyciągnięcie cieni, jak w LR, stąd wygląda to lepiej.

And.N
4.07.14, 22:02
Ale to nie demozaikowanie.
Ok, nazwijmy to algorytmami, które są różne:)

Domyślam się, że OV celowo nie pozwala na tak mocne wyciągnięcie cieni, jak w LR, stąd wygląda to lepiej.
Nie jest to prawdą. Już przy ekspozycji na +2 (tyle można suwakiem ekspozycji w OV) jest widoczna różnica, a można rozjaśnić bardziej poprzez Kontrolę świateł i cieni + ewentualnie na Krzywej tonalnej.
Także OV pozwala tu na całkiem sporo i purpura w cieniach nie wychodzi. Być może Olek zawalił sprawę (jeśli udostępniał te algorytmy jak wspomniał apz) tylko odnośnie tego jednego aparatu E-M10. Albo zależy to jeszcze od czegoś innego. Tego nie wiem. Nie można też powiedzieć, że wygląda lepiej, różnica jest kolosalna. Wiem bo wywoływałem. W OV nie ma nawet śladu purpury.

easy_rider
6.07.14, 18:22
Pytanie do narzekających na focus peaking w EM10 - co Wam się nie podoba, dlaczego uważacie, że to nie działa/działa źle?Ja sprawdzałem tylko EM-1 - nie wiem czy 10'ka ma identyczne algorytmy...

W pomieszczeniu długim na 8 metrów fokus peaking pokazywał, że wszystko jest ostre już od 1 metra aż do przeciwległej ściany.
I to przy przysłonie 2,8 - na zdjęciu oczywiście takiej głębi ostrości nie było.

W tym samym pokoju i z takim samym obiektywem używając EM-5 potrafiłem precyzyjnie ostrość ustawić na dowolnym obiekcie - oczywiście przy symulacji focus peaking :mrgreen:

inkoguto
6.07.14, 20:18
Dla mnie cała sprawa rozstrzygnie i zakończy się zakupem w najbliższy wtorek. Co oczywiście cieszy. Po przeczytaniu Waszych opinii i przeglądaniu co tam kto w sieci napisał, doszedłem do wniosku, że czy e-m5 czy e-m10 będę zadowolony. M-m 5 miałem okazje robić już zdjęcia więc wiem co i jak. Jakość zdjęć jest wg tego co widziałem identyczna, wiec tu różnic nie, ma. Jedyne o pozostaje do pewne drugorzędne różnice w funkcjonalności, gdzie przewagę ma moim zdaniem e-m10, choć przypuszczam że skończę z e-m5 :mrgreen:

Trochę szkoda rozstać się z Pentaxem, ale cóż to co oferuje MFT bardziej odpowiada moim potrzebom, a sprzęt ma pasować do mnie.

JerzyK
21.08.14, 12:31
Po prześledzeniu wątku wybrałem .. EM10- idę w miniaturyzację / przede wszystkim wyjazdy/. Na wakacjach używałem Nikona D7100 - do dziś bolą mnie plecy od noszenia plecaka z body i obiektywami. Po zrobieniu kilku zdjęć Olkiem miłe zaskoczenie ... obraz brzytwa, szumy przy ISO1600 przyjemne - szybkość AF .. do przyjęcia.
Jedno pewne: systemy bezlusterkowców i lustrzanek uzupełniają się ze sobą ... każdy z nich ma wady i zalety.