PDA

Zobacz pełną wersję : 12-40 Serwis?



luc4s
20.04.14, 19:22
W końcu trochę czasu na pobawienie się w fotografię i niestety stwierdziłem wadę fabryczną mojego 12-40. Wraz ze wzrostem przesłony na 40 mm spada drastycznie ostrość w środku kadru. Przykłady poniżej. Sprawdźcie swoje.
Na f22 to już jest porażka.

115565Ta sama fotka na pełnej dziurze:

115566

alnico
20.04.14, 19:48
Faktycznie porażka :shock:. Pstryknąłem na szybko gazetę z bliska + lampa błyskowa (na plener już za ciemno) i nie widzę specjalnie różnicy między środkiem i krawędzią. Jutro spróbuję na zewnątrz.

luc4s
20.04.14, 20:33
Na pobieznym tescie na kartke z bliska tez jest ok. Jutro przetestuje go na wszystkie strony.

Matick7
20.04.14, 20:41
Dziwne... Cyknąłem sobie fotkę klawiatury i wszystko wygląda w porządku. A to wygląda jakby w ogóle ostrość nie była ustawiona. Jeśli tak jest na każdym zdjęciu z przysłoną 22 to faktycznie coś nie gra.

nyny
20.04.14, 20:51
Ja to bym najpierw poczytal troche ;)
Np. o tutaj:
http://alphacorner.eu/index.php/kalkulatory/kalkulator-limit-rozdzielczosci-matrycy-dyfrakcja

pozdro

alnico
20.04.14, 20:58
Ja to bym najpierw poczytal troche ;)
Np. o tutaj:
http://alphacorner.eu/index.php/kalkulatory/kalkulator-limit-rozdzielczosci-matrycy-dyfrakcja

pozdro
To akurat oczywiste, tyle że tutaj występuje problem w środku obrazka w porównaniu z krawędzią i raczej bym nie zakładał że dyfrakcja akurat zepsuje środek aż w tak dużym stopniu, a bok już nie. W każdym razie u mnie jest OK przynajmniej z bliskich odległości. Jutro sprawdzę z dalsza.

luc4s
20.04.14, 21:16
Ja to bym najpierw poczytal troche ;)
Np. o tutaj:
http://alphacorner.eu/index.php/kalkulatory/kalkulator-limit-rozdzielczosci-matrycy-dyfrakcja

pozdro

Ale co tu czytac jak od f10 obiektyw jest nieuzywalny. Spadek jakosci spadkiem, ale tu jest ewidentna nieostra plama na srodku. Na pewno jest to nieakceptowalne w szkle z gat. Pro. Przynajmniej dla mnie. Po swietach obiektyw jedzie do serwisu.

nyny
20.04.14, 21:25
Rozumiem, ze wszystko czyste bez zadnych paprochow i przeszkadzajek w postaci filtrow nakreconych. Dzieje sie tak tylko na najwiekszej ogniskowej, i obiektach oddalonych?

pozdro

luc4s
20.04.14, 21:46
Rozumiem, ze wszystko czyste bez zadnych paprochow i przeszkadzajek w postaci filtrow nakreconych. Dzieje sie tak tylko na najwiekszej ogniskowej, i obiektach oddalonych?

pozdro

Czyste, filtr od nowości, na potrzeby testu go zdjalem bo tez myslalem, ze on bruzdzi, niestety nie. Dzieje sie przy każdej ogniskowej, ale najbardziej widać przy 40mm i obiekcie pow. 2m na przymknietym obiektywie. Jutro zrobię testy na papier millimetrowy bo dziś już za ciemno a nie mam lampy i statywu ze soba.

henry1
20.04.14, 21:51
Jutro ma być marna pogoda na terenie kraju, to z testami może być nieciekawie.
U mnie już od dwóch godzin pada.

luc4s
20.04.14, 21:55
U mnie się rozpogodzilo pod wieczor. Przebywam na Podkarpaciu. Może poczekam jeszcze na em10 ale z body raczej wszystko ok. Pozostałe obiektywy działają w porządku.

Karol
20.04.14, 22:31
Nie wygląda to dobrze i nie wygląda to na dyfrakcję. Masz przez co podpiąć starego, poczciwego ZD 14-54 żeby porównać?

osiem1984
20.04.14, 22:55
Sprawdzę jutro swój. Czy ktoś z posiadaczy, miał podobny problem co autor wątku?

luc4s
20.04.14, 23:12
Nie wygląda to dobrze i nie wygląda to na dyfrakcję. Masz przez co podpiąć starego, poczciwego ZD 14-54 żeby porównać?

Mam, ale zostal w Krakowie. Przyjrzalem sie zdjeciom tez na 12 mm i w sumie tak samo to widac. Wazne by obiekt byl w pewnej odleglosci. Przyjrzalem sie tez obiektywowi. Mam wrazenie, ze listki przeslony sie nierownomiernie przymykaja i nie tworza siedmiokata foremnego.

---------- Post dodany o 23:12 ---------- Poprzedni post był o 23:05 ----------


Sprawdzę jutro swój. Czy ktoś z posiadaczy, miał podobny problem co autor wątku?

Jeżeli to nieodosobniony przypadek, to wiele ludzi sobie może nie zdawać sprawy, bo rzadko się używa przeslon ponad f10. Ja mam obiektyw od grudnia i dzisiaj to dopiero zobaczyłem.

osiem1984
20.04.14, 23:20
Właśnie wyciągnąłem mojego 12-40 torby, położyłem na stole i postanowiłem zrobić test i chyba niestety mam podobną sytuację co u Ciebie ale muszę się jeszcze dokładnie przypatrzeć. Za 5 min wrzucę tu zdjęcia.

osiem1984
20.04.14, 23:29
f: 7.0
115592
f: 22
115593
W obu przypadkach ogniskowa 40. Co o tym sądzisz luc4s?

Karol
20.04.14, 23:38
osiem1984 - na Twoich zdjęciach widać raczej równomierny na całym kadrze spadek ostrości i to wydaje się być typowe dla dyfrakcji - F22 to bardzo dużo dla (m)4/3.

osiem1984
20.04.14, 23:41
Mam też zdjęcie z f16 i jest lepiej niż przy 20 czy 22. Myślisz, że w przypadku mojego obiektywu wszystko jest ok?

nyny
20.04.14, 23:43
No i sie zaczyna zbiorowa histeria:roll:
Cos jak D7000 i D600 u nikona :p
Teraz glownym zajeciem bedzie zamiast robienia zdjec, testowanie wszystkiego ze wszystkim...

Ja na tych fotach nie widze nic o czym tu nie bylo wspomniane.
Ciesz sie obiektywem, bo z nim wszystko OK.

pozdro

Karol
20.04.14, 23:44
Mam też zdjęcie z f16 i jest lepiej niż przy 20 czy 22. Myślisz, że w przypadku mojego obiektywu wszystko jest ok?
Tak - dyfrakcja w miarę tak dużego przymykania stopniowo degraduje obraz, ot. fizyka.

Thomasso
21.04.14, 00:38
Przyjrzalem sie tez obiektywowi. Mam wrazenie, ze listki przeslony sie nierownomiernie przymykaja i nie tworza siedmiokata foremnego.

Bywa. Mam parę starych, manualnych obiektywów i w OM 50mm f/3.5 MACRO też listki przysłony nieforemnie się układają przy mocnym przymknięciu, ale takie wpływu na obraz to nie ma.
Conajwyżej "nierówno" rozbokehowane niestre plamy światła, ale na całym kadrze, a nie tylko centrum.


T.

alnico
21.04.14, 02:03
Luk4s - nie wiem co tam złego widzisz w przesłonie, ale ja siedmiokąta foremnego też nie widzę. Przesłona tu (i nie tylko) przypomina coś pomiędzy wielokątem a kołem i dobrze, że tak jest. Abstrahując od tego i tak przesłona nie powinna powodować nieostrości w środku. Podobnie jak Thomasso miałem obiektyw z źle składającą się przesłoną (przerwy między niektórymi listkami) i nie miało to takiego wpływu na obraz.
Osiem1984 - podobnie jak poprzednicy nic nienormalnego na Twoich zdjęciach nie widzę.

alnico
21.04.14, 07:25
U mnie jest OK!, sprawdzone właśnie w plenerze.
Jeżeli masz to na różnych obiektywach spójrz na matrycę, może masz w środku jakąś plamę czy inne paprochy.

jurekg
21.04.14, 07:52
Uległem i ja zbiorowej histerii ;) Na szczęście u mnie jest ok, f22, 40 mm:


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/04/3b61e01b07aa7b59m-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3b61e01b07aa7b59)

Bodzip
21.04.14, 08:45
Ja tam nie wiem, ale miałem podobnie na 14-150. Na wyższych przesłonach występowała identyczna rozmamłana plama.
Sprawdziłem obiektyw i czysty się wydawał, mimo to wytarłem obydwie soczewki i kłopot się skończył. Miałem tłustego palucha na przedniej soczewce. Dlatego śmiać mi się chce jak na Allegro piszą, że tylko mała ryska nie mająca wpływu na obraz.

luc4s
21.04.14, 08:59
Z innymi szklami nie ma problemu. Powloki na obiektywie sa fabryczne, nikt ich nigdy nie dotykal. Za chwile zrobie test bardziej szczegolowy

apz
21.04.14, 09:22
Z innymi szklami nie ma problemu. Powloki na obiektywie sa fabryczne, nikt ich nigdy nie dotykal. Za chwile zrobie test bardziej szczegolowySkoro masz wątpliwość, to jutro z próbkami wyślij do serwisu, zamiast cale święta tracić na "badania".
Naprawdę warto.

luc4s
21.04.14, 09:48
Skoro masz wątpliwość, to jutro z próbkami wyślij do serwisu, zamiast cale święta tracić na "badania".
Naprawdę warto.

Jutro nie wyślę, bo jak pisałem przebywam poza Krakowem. Wyślę po powrocie, całe szczęście, że zauważyłem to nie na wyprawie na drugi kontynent. Po tym co wrzucił @jurekg mam już pewność, że trafił mi się obiektyw z wadą fabryczną. Czy to się nie kwalifikuje do wymiany na nowy?

Jak załaduję (mam wolne łącze) to wrzucę Wam fotki od f10 do f22.

---------- Post dodany o 09:48 ---------- Poprzedni post był o 09:46 ----------


f: 7.0

f: 22

W obu przypadkach ogniskowa 40. Co o tym sądzisz luc4s?

Twój jest ok.

TOKIN
21.04.14, 10:08
Obiektyw wraz z aparatem (EM1) mam tylko pożyczony, ale dla dobra analiz zrobiłam 3 foty testowe:

40mm/2.8

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/04/P4210052_zps578cccf4-1.jpg~original
źródło (http://s1375.photobucket.com/user/jotem1/media/P4210052_zps578cccf4.jpg.html)

40mm 5.6

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/04/P4210053_zpsf5e5341f-1.jpg~original
źródło (http://s1375.photobucket.com/user/jotem1/media/P4210053_zpsf5e5341f.jpg.html)

40mm/22

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/04/P4210054_zps4a78993a-1.jpg~original
źródło (http://s1375.photobucket.com/user/jotem1/media/P4210054_zps4a78993a.jpg.html)

100% wycinek ze środka - f.22 - myślę, że jest OK

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/04/P4210054x_zps4a4763c9-1.jpg~original
źródło (http://s1375.photobucket.com/user/jotem1/media/P4210054x_zps4a4763c9.jpg.html)

luc4s
21.04.14, 10:44
Zamieszczam test wraz z EXIFami.

https://www.dropbox.com/s/3qnlxdsopv1ymgg/test.zip

Dzięki wszystkim za przetestowanie swoich, widać na szczęście, że problem tylko dotyczy mojego. Zgłoszenie do serwisu już poszło.

Wycinek z środka kadru f22

115598

k@czy
21.04.14, 13:15
A nie zlapales po prostu fokusa jakies 5 metrow za kwiatkami na pierwszym planie....?

luc4s
21.04.14, 13:23
A nie zlapales po prostu fokusa jakies 5 metrow za kwiatkami na pierwszym planie....?

Żeby nawet (chociaż na pewno nie) to f22 z 10m. Wszystko jest w GO. Nie ma co gdybac, wada jest faktem.

nyny
21.04.14, 14:31
Nie ma co gdybac, wada jest faktem.
To chyba juz serwis oceni :)

pozdro

Karol
21.04.14, 14:42
To chyba juz serwis oceni :)

Byle skutecznie i za pierwszym razem. Zdarzało mi się wysyłać 2x obiektyw do serwisu Olka bo za pierwszym nie widzieli problemu, który ja widziałem. Za drugim poprawili perfekcyjnie. Nie chodziło o 12-40 a duże ZD 9-18.

osiem1984
21.04.14, 15:01
Ja przy okazji tez dziekuje za sprawdzenie moich zdjec. Troche sie uspokoilem niemniej przykro mi z powodu wady kolegi luk4sa.

luc4s
21.04.14, 15:02
Może im po angielsku dac opis? Czytają w PL w tych Czechach? Od 2007 r. wszystko co mam dzialalo dobrze.

Janko Muzykant
21.04.14, 16:06
Ja to bym najpierw poczytal troche ;)
Dyfrakcja pracuje liniowo. Zdjęcie przykładowe jest trochę za małe, ale i tak widać, że środek jest wyraźnie bardziej rozmydlony.
Faktem jest, że granica dla olków to f=8, 11 to już warunkowo, wyżej nie ma sensu.

luc4s
21.04.14, 16:21
Dyfrakcja pracuje liniowo. Zdjęcie przykładowe jest trochę za małe, ale i tak widać, że środek jest wyraźnie bardziej rozmydlony.
Faktem jest, że granica dla olków to f=8, 11 to już warunkowo, wyżej nie ma sensu.

Otworz w nowym oknie bedzie w pelnej rozdz. Zamieściłem tez linka do fot z aparatu.

Janko Muzykant
21.04.14, 16:39
A nie zlapales po prostu fokusa jakies 5 metrow za kwiatkami na pierwszym planie....?
Ewidentnie spieprzone jest coś, widać na fragmencie zdjęcia z kwitnącym drzewem. Może jakaś kropla smaru wpadła do środka?

luc4s
21.04.14, 16:44
No wizualnie nic tam nie widać, nawet pylkow. Skoro przeslony nie maja wplywu to poza nimi nie ma do czego sie przyczepic.

nightelf
22.04.14, 18:37
Z pewną taką nieśmiałością dokonałem testu i ja :wink:

na f2.8 https://www.dropbox.com/s/4xttpra4b6pa3a3/P4222810.jpg
na f22 https://www.dropbox.com/s/1ru031j0pmj8up7/P4222811.jpg

luc4s
23.04.14, 11:15
Obiektyw wysłany do serwisu. Zobaczymy ile potrwa naprawa. Weekend majowy zapowiada się bez szkła :(

Plus jest taki, że są części do tego obiektywu i ma być szybko, minus nie można dostać szkła zastępczego. Za starych dobrych czasów, gdy w E1 padła mi migawka na 3 dni przed wyjazdem na wakacje do Włoch, Olympus bez żadnego ale przysłał zastępcze body.

Bodzip
23.04.14, 11:51
Obiektyw wysłany do serwisu. Zobaczymy ile potrwa naprawa. Weekend majowy zapowiada się bez szkła :(

Plus jest taki, że są części do tego obiektywu i ma być szybko, minus nie można dostać szkła zastępczego. Za starych dobrych czasów, gdy w E1 padła mi migawka na 3 dni przed wyjazdem na wakacje do Włoch, Olympus bez żadnego ale przysłał zastępcze body.
Chcesz 14-54 v.II ? Jestem jutro w Krakowie.

luc4s
23.04.14, 12:06
Chcesz 14-54 v.II ? Jestem jutro w Krakowie.

Dzięki, ale mam własny ver. I. Przeżyję, mam stałki i E1 też ciągle czuwa:) Może też zdążą do środy odesłać. Jedynie będzie brakowac 12 mm jak się w góry wybiorę, ale jak tyle lat się fotografowało E1 to i kolejny weekend się da tym oblecieć ;)

Bodzip
23.04.14, 12:16
Dzięki, ale mam własny ver. I. Przeżyję, mam stałki i E1 też ciągle czuwa:) Może też zdążą do środy odesłać. Jedynie będzie brakowac 12 mm jak się w góry wybiorę, ale jak tyle lat się fotografowało E1 to i kolejny weekend się da tym oblecieć ;)
O widzisz, Twojej stopki nie przeczytałem :wink:

Karol
23.04.14, 12:30
Chcesz 14-54 v.II ? Jestem jutro w Krakowie.
Ja chcę, ja chcę... - porównać AF z pierwszą wersją, którą mam w Penie/OMD bez czujników fazowych - jak będzie znacząco lepiej może zmieniłbym ver. 1 na 2. Nic pilnego - kiedyś przy okazji, może na zlocie z maju...

Bodzip
23.04.14, 12:36
Ja chcę, ja chcę... - porównać AF z pierwszą wersją, którą mam w Penie/OMD bez czujników fazowych - jak będzie znacząco lepiej może zmieniłbym ver. 1 na 2. Nic pilnego - kiedyś przy okazji, może na zlocie z maju...
Jasne :)

luc4s
23.04.14, 14:12
Teraz sobie uświadomiłem, że zapomniałem zdjąć UVke z obiektywu. Mam nadzieję, że mi jej nie zgubią tam.

Karol
23.04.14, 14:21
Teraz sobie uświadomiłem, że zapomniałem zdjąć UVke z obiektywu. Mam nadzieję, że mi jej nie zgubią tam.
Ale foty testowe robiłeś jak rozumiem bez tego "dobrodziejstwa"?

luc4s
23.04.14, 14:23
Ale foty testowe robiłeś jak rozumiem bez tego "dobrodziejstwa"?

Jasne, że bez.

luc4s
25.04.14, 23:24
Czy ten status na https://consumer-service.olympus-europa.com/ jest faktycznie aktualizowany? Obiektyw pojechał w środę kurierem, a tam nadal, że nie dotarł... Jakie są Wasze doświadczenia z długością naprawy?

MikolajN
26.04.14, 13:32
:) Jak oddawałem towar to też tam było cały czas, że nie dotarło a kasę już miałem na koncie :)

realnasty
26.04.14, 13:58
Czy ten status na https://consumer-service.olympus-europa.com/ jest faktycznie aktualizowany? Obiektyw pojechał w środę kurierem, a tam nadal, że nie dotarł... Jakie są Wasze doświadczenia z długością naprawy?

Od jakiegoś czasu mają problemy z tym systemem, najlepiej napisać i się zapytać o status.

luc4s
26.04.14, 14:17
Spoko, dopiero minęły 3 dni, nie będę im głowy zawracał. Mam nadzieję tylko, że problem zostanie wyeliminowany, a najlepiej jakby wymienili szkło na nowe, bo to wada fabryczna jest i była od początku, tylko tego nie zauważałem.

Thomasso
26.04.14, 16:12
Tu był OT.


Wracając do tematu. Ciekawi mnie co to za wada/uszkodzenie jest?


T.

luc4s
26.04.14, 16:23
Tu był OT.



Wracając do tematu. Ciekawi mnie co to za wada/uszkodzenie jest?



Tego się pewnie nie dowiemy... Na pewno nie uszkodzenie, bo obiektyw nawet nie był dotarty. Ja stawiam, że któraś soczewka została źle zamontowana, albo ma złą krzywiznę i obraz ogniskuje się przed/za matrycą.

luc4s
29.04.14, 10:12
Jutro mija tydzień do wysłania obiektywu, a na stronce https://consumer-service.olympus-europa.com ciągle brak informacji, że doszedł... A miałem być powiadomiony e-mailem, jak tylko aparat dojdzie. Po co więc taka stronka, która nie działa? :/

Z informacji e-mailowej się dowiedziałem, że obiektyw dopiero dzisiaj trafił do serwisu.

Pytanko, czy serwis bezpośrednio odsyła szkło z Czech, czy ponownie idzie to przez Warszawę?

bartmika
29.04.14, 21:04
Jutro mija tydzień do wysłania obiektywu, a na stronce https://consumer-service.olympus-europa.com ciągle brak informacji, że doszedł... A miałem być powiadomiony e-mailem, jak tylko aparat dojdzie. Po co więc taka stronka, która nie działa? :/

Z informacji e-mailowej się dowiedziałem, że obiektyw dopiero dzisiaj trafił do serwisu.

Pytanko, czy serwis bezpośrednio odsyła szkło z Czech, czy ponownie idzie to przez Warszawę?

Ten ich system powiadamiania/sprawdzania statusu nie działa z tego co mi kiedyś mówili :) Najlepiej dowiadywać się e-mailem lub telefonicznie. Z tego co pamiętam, jeśli masz ServicePlus to naprawiany sprzęt wraca od razu z Czech do klienta. W innym przypadku raczej przez Wawę...

luc4s
29.04.14, 22:15
Nie mam żadnego Service Plus, to tylko dotyczy e-m1. Obiektywów niet... Wkurza mnie ta naprawa, bo o ile rozumiem sprzęt się psuje, to tu o usterce mowy być nie może, od nowości dostałem bubla, bo jakiś Chińczyk nie przyłożył się do kontroli jakości. Rozumiem w szkle kitowym, jeszcze w serii premium, czy jak ona tam się zwie, takie rzeczy mogą się zdarzyć, ale w najbardziej wypasionym, najdroższym, sztandarowym obiektywie... Marketingowo to wygląda mocno słabo, wadliwy obiektyw, niedziałająca strona, brak zastępczego szkła, odpowiedzi na maila po 2 dniach (na wszystkie maile odpowiada ta sama dziewczyna, a także obsługuje infolinię, również tę dotyczącą sklepu-redukcja etatów), mam nadzieję, że przynajmniej w serwisie się przyłożą i nie będzie musiał krążyć tam i z powrotem. Sorry za te żale, musiałem. 10 lat używam Olympusa, zawsze jakość to był wyznacznik marki i zaczyna się to psuć. Już samo okrojenie w Polsce działu foto i przeniesienie do dużo mniejszych Czech było pokazaniem, co Japończycy sobie o naszym kraju myślą.

k@czy
29.04.14, 22:51
..... ale w najbardziej wypasionym, najdroższym, sztandarowym obiektywie... Marketingowo to wygląda mocno słabo, wadliwy obiektyw, niedziałająca strona, brak zastępczego szkła, odpowiedzi na maila po 2 dniach (na wszystkie maile odpowiada ta sama dziewczyna, a także obsługuje infolinię, również tę dotyczącą sklepu-redukcja etatów), mam nadzieję, że przynajmniej w serwisie się przyłożą i nie będzie musiał krążyć tam i z powrotem...

Juz przestan, przestan :)
Najwazniejsze, ze sprzet lekki i plecy nie bola od noszenia ;)

realnasty
29.04.14, 23:17
Tak swoją drogą to ta dziewczyna ma totalnie przekichane...

MAF
29.04.14, 23:35
Ten ich system powiadamiania/sprawdzania statusu nie działa z tego co mi kiedyś mówili :) Najlepiej dowiadywać się e-mailem lub telefonicznie. Z tego co pamiętam, jeśli masz ServicePlus to naprawiany sprzęt wraca od razu z Czech do klienta. W innym przypadku raczej przez Wawę...

Ano nie działa. Jak mi lampę naprawiali to ciągle było że nie dotarła do serwisu, a faktycznie już do mnie wracała po wymianie płyty głównej.

luc4s
1.05.14, 10:43
Kolejna "dobra" wiadomość świadcząca o "profesjonalizmie" w podejściu do polskiego klienta:


W dniach 28 kwietnia - 12 maja 2014 r. z przyczyn niezależnych od nas, mogą nastąpić utrudnienia w komunikacji telefoniczno-mailowej z Infolinią techniczną i serwisową działu Systemów Obrazowania Olympus Polska. Za utrudnienia przepraszamy. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić Państwu odpowiedni poziom obsługi najszybciej, jak to możliwe.

Gryphoon
1.05.14, 11:33
Pewnie ta pani co obsługuje wzięła urlop. Ja wiem, każdy ma prawo ale Ci się nie dziwię, też zacząłbym się denerwować...

luc4s
1.05.14, 11:43
Pewnie ta pani co obsługuje wzięła urlop. Ja wiem, każdy ma prawo ale Ci się nie dziwię, też zacząłbym się denerwować...

Ja absolutnie nie mam nic do tej pani... To zarzut do jej szefostwa.
Nie boli mnie, że muszę się przeprosić ze starym E1 +14-54 na kilka tygodni, boli mnie, że taka sytuacja ma miejsce, a obsługa klienta pozostawia wiele do życzenia. Wpakowałem kupę kasy w ten system i martwię się, że za chwilę o ile coś innego się nie zepsuje, to nie będzie warto kupować nic nowego, bo jakość będzie nierówna. (vide rolki w e-m10).

Gryphoon
1.05.14, 12:10
Ja absolutnie nie mam nic do tej pani... To zarzut do jej szefostwa.
Nie boli mnie, że muszę się przeprosić ze starym E1 +14-54 na kilka tygodni, boli mnie, że taka sytuacja ma miejsce, a obsługa klienta pozostawia wiele do życzenia. Wpakowałem kupę kasy w ten system i martwię się, że za chwilę o ile coś innego się nie zepsuje, to nie będzie warto kupować nic nowego, bo jakość będzie nierówna. (vide rolki w e-m10).
Wiem, i nie odebrałem negatywnie Twoich wypowiedzi. Niestety, mam wrażenie że coraz więcej firm się zachowuje w sposób nie zachęcający klienta do dalszej współpracy. Ale to już OT...

Współczuję Ci sytuacji, ale może to nie problem a wyzwanie? Będziesz miał trudniej, może więc zaowocuje to ciekawym kadrem? Udanego weekendu!

luc4s
1.05.14, 12:29
Wiem, i nie odebrałem negatywnie Twoich wypowiedzi. Niestety, mam wrażenie że coraz więcej firm się zachowuje w sposób nie zachęcający klienta do dalszej współpracy. Ale to już OT...

Współczuję Ci sytuacji, ale może to nie problem a wyzwanie? Będziesz miał trudniej, może więc zaowocuje to ciekawym kadrem? Udanego weekendu!

Jak 10 lat tu już piszę o pozytywach Olympusa, przez co pewnie niejeden aparat sprzedał się dzięki mnie, tak teraz uważam, że takie problemy też się powinno opisywać. Nie wiem, czy to dociera do kogoś tam na górze, kto pociąga za sznurki, w każdym razie żyję nadzieją. Staram się zachować neutralne podejście do marki. W moim przypadku widzę to tak:
-> ktoś w chińskiej fabryce zawalił testy jakości, obiektyw trafił do mnie od nowości z wadą, jednak przez 4 miesiące w zimie fotografowałem wyłącznie na niskich przesłonach i tego nie zauważyłem
-> zgłosiłem naprawę przez stronę serwisową, która ewidentnie wprowadza w błąd, bo żadne statusy się nie aktualizują (chyba normalne, że się martwię o mój sprzęt warty więcej, niż średnia miesięczna pensja w tym kraju) - może skoro strona nie działa to ją wyłączyć?
-> o status naprawy trzeba pisać/dzwonić na infolinię, odpowiedzi są po dniu, bądź dłużej, telefony były w miarę na bieżąco odbierane, teraz ta droga kontaktu ma być utrudniona
-> póki co nie mogę się wypowiedzieć o samym serwisie, mam nadzieję, że wada zostanie wyeliminowana bez uszczerbku na szczelności obiektywu

Nie należę do klientów, którzy dzwonią codziennie z pytaniem, czy już jest gotowy, w tym momencie nie mam też jakiejś pilnej potrzeby używania akurat tego obiektywu, weekend majowy weekendem, ale rodzinno-wyjazdowe fotografie można też robić 14-54. Próbuję się jednak postawić w sytuacji osoby, która zarabia tym obiektywem (w której może będę za kilka miesięcy) i oczekuję od sprzętu z najwyższej półki, że mnie nie zawiedzie w najtrudniejszych warunkach. Póki co to zaufanie mocno spadło.

PS. Do kogoś, kto nazwał mnie histerykiem i dał -. Traktuję też ten problem jako swoisty OlyTest. Dlaczego testować sprzęt, a nie testować obsługi klienta i serwisu?

fret
1.05.14, 13:39
Jak 10 lat tu już piszę o pozytywach Olympusa, ... Staram się zachować neutralne podejście do marki. ...

To w końcu jak było? Miłość do marki, czy neutralność :) W sumie, to chyba za dużo emocji. Poczekaj z wnioskami na powrót obiektywu.

luc4s
1.05.14, 14:02
To w końcu jak było? Miłość do marki, czy neutralność :) W sumie, to chyba za dużo emocji.

Dotychczas nie miałem powodów do narzekania. Poza tym próbujesz zmanipulować moją wypowiedź.



Poczekaj z wnioskami na powrót obiektywu.

Pewnie wróci, może nawet naprawiony, ale nie rozumiesz... ja nie oceniam w tym momencie serwisu, tutaj tak jak piszesz wnioski napiszę jak wróci, oceniam cały przebieg naprawy z perspektywy zwykłego klienta (nawet nie mającego nic wspólnego z forum), który oczekuje, że jak kupi obiektyw z najwyższej półki, to może spać spokojnie. Jest strona, na której jest informacja, że status naprawy będzie się pokazywał na bieżąco, a po otrzymaniu obiektywu serwis wyśle e-maila. To nieprawda, to wprowadza w błąd.

Naprawdę liczę (wiem, naiwny jestem), że przeczyta ktoś to tam wyżej i stwierdzi, faktycznie facet ma rację, trzeba naprawić stronę i zrobić infolinię jak należy! Nie wymaga taka operacja gigantycznych nakładów.

Co do testów jakości, tu już niestety nasze gadanie nic nie da. Taka globalna polityka, byle szybciej, taniej, więcej.




Dołożymy wszelkich starań, aby odesłać naprawione produkty tak szybko, jak to będzie możliwe. Proszę pamiętać, że możesz również śledzić status naprawy produktu (http://10.1.90.34/Olympus.ServiceTool.ExternalRegistration.Web/CheckRepair.aspx?repairNumber=140404223&repairId=1925591) przez cały czas!

luc4s
2.05.14, 00:18
Tak swoją drogą, pewnie tutaj naprawiają nasze Olki https://www.google.pl/maps/@49.465989,17.443183,3a,75y,127.67h,81.38t/data=!3m4!1e1!3m2!1sY8scUvaIQlE8LwwCuMfzIg!2e0

---------- Post dodany 02-05-14 o 00:18 ---------- Poprzedni post był 01-05-14 o 23:14 ----------

I fajny artykuł http://fotoblogia.pl/430,jak-to-jest-z-tymi-serwisami-czyli-porownanie-oferty-serwisow-najwiekszych-producentow-sprzetu-foto-w-polsce

Jan_S
2.05.14, 09:12
Tak swoją drogą, pewnie tutaj naprawiają nasze Olki https://www.google.pl/maps/@49.465989,17.443183,3a,75y,127.67h,81.38t/data=!3m4!1e1!3m2!1sY8scUvaIQlE8LwwCuMfzIg!2e0


szalejesz! jeszcze chwila a wrzucisz link do kamerki internetowej z podglądem naprawy Twojego 12-40 :) :) :)

k@czy
2.05.14, 14:23
Z dobrego zrodla wiem, ze obiektyw przechodzi teraz testy wytrzymalosciowe w komorze wybuchowej...


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/05/tumblr_muubstP4rp1qedb29o1_500_zps7d1fb7-1.gif
źródło (http://i89.photobucket.com/albums/k233/kaczy997/GIF/tumblr_muubstP4rp1qedb29o1_500_zps7d1fb74f.gif)

Jan_S
2.05.14, 14:41
k@czy (https://forum.olympusclub.pl/members/4142-k-czy) - nie żartuj sobie bo nam kolega na zawał zejdzie :) :) :)

PanMarecq
2.05.14, 14:57
Hmm sam jak kiedyś wysłałem epl3 do naprawy to miało to być jakiś tydzień,a wyszły 3 tygodnie. Jak dzwoniłem z zapytaniem do pani o produkt prosiła bym zostawił swój nr a ona do mnie oddzwoni następnego albo tego samego dnia z informacjami bo na razie nic nie wie,po czym nastawała cisza i nikt do mnie nie dzwonił,sytuacja powtórzyła się z 3 razy...Aparat wrócił wyczyszczony i z naprawioną wadą jednak sam kontakt z serwisem bardzo kuleje :/

epafras
2.05.14, 16:01
A ja Cię rozumiem luc4s. Serwis sam się do czegoś zobowiązuje i nie realizuje tego (bieżące informowanie klienta). Przez taką postawę serwisu sam nie byłbym pewny czy w ogóle mój obiektyw tam dotarł. Przypomina mi to trochę takie podejście "będzie pan zadowolony...".
Luc4s, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i Twój obiektyw wróci w pełni sprawny.
Pozdrawiam,

nightelf
2.05.14, 18:26
Niewątpliwie ich serwis internetowy monitorujący przebieg procesu naprawy jest niesprawny. To niezbyt dobrze świadczy o profesjonalizmie firmy.
Właściwy kontakt jest wszak bardzo ważny, bo nic tak nie denerwuje jak brak informacji właśnie.
Kiedyś serwis firmy Olympus był najlepszy, mam nadzieję, że taki pozostanie.

MikolajN
3.05.14, 11:25
Hmm sam jak kiedyś wysłałem epl3 do naprawy to miało to być jakiś tydzień,a wyszły 3 tygodnie. Jak dzwoniłem z zapytaniem do pani o produkt prosiła bym zostawił swój nr a ona do mnie oddzwoni następnego albo tego samego dnia z informacjami bo na razie nic nie wie,po czym nastawała cisza i nikt do mnie nie dzwonił,sytuacja powtórzyła się z 3 razy...Aparat wrócił wyczyszczony i z naprawioną wadą jednak sam kontakt z serwisem bardzo kuleje :/

Bo w Polsce niestety nie potrafimy jeszcze chwytać się za regulamin i żądać swoich praw. Ja zawsze po terminie wysyłam maila z odpowiednim wycinkiem regulaminu, który zobowiązuje daną firmę do czegoś na rzecz klienta i załączam dw kancelarii prawnej mojego kolegi. Działą wyśmienicie :)

luc4s
5.05.14, 18:20
Dostalem info ze: "w ramach gwarancji*obiektyw został*naprawiony *i w dniu*30.04 sprzęt został przekazany do UPS w celu przesyłki zwrotnej." Dzisiaj jeszcze nie przyszedł.

Gryphoon
5.05.14, 19:01
Spokojnie, po drodze był długi weekend, stawiam na to, że jutro będzie. Daj znać czy naprawili czy "naprawili".

henry1
5.05.14, 19:05
Spokojnie, po drodze był długi weekend, stawiam na to, że jutro będzie. Daj znać czy naprawili czy "naprawili".

Naprawili, to nieostre ze środka przesunęli na boki. :mrgreen: jak w przyzwoitej portretówce. :mrgreen:

Gryphoon
5.05.14, 20:47
Naprawili, to nieostre ze środka przesunęli na boki. :mrgreen: jak w przyzwoitej portretówce. :mrgreen:
Równomiernie rozprowadzili po całej powierzchni kadru. To się teraz nazywa "kalibracja" :-D

luc4s
6.05.14, 10:39
Tak, obiektyw dzisiaj wrócił. Wstępne testy wykazały, że problem został wyeliminowany. Filtr UV nawet ponoć nie ściągali, więc też wrócił. To czas na podsumowanie:

-testy jakości w chińskiej fabryce - minus
-obsługa zgłoszenia przez stronę https://consumer-service.olympus-europa.com/ - wielki minus, wg strony obiektyw jeszcze nie dotarł
-obsługa ze strony pracownika Olympus Polska, p. Kamili, wielki plus, co prawda na odpowiedź trzeba czekać 24 h ale zawsze jest to odpowiedź kompetentna
-podejście firmy do klientów kupujących szkła PRO z najwyższej półki- minus, w takiej sytuacji szkło zastępcze to powinien być standard, źle to wróży dla serii TOP PRO
-czas od wysyłki do powrotu obiektywu 13 dni (po drodze długi weekend) - plus
-ocena serwisu- plus, dokładniej przetestuję w wolnej chwili

Przyczyny usterki nie podali.

Jan_S
6.05.14, 10:46
-podejście firmy do klientów kupujących szkła PRO z najwyższej półki- minus, w takiej sytuacji szkło zastępcze to powinien być standard, źle to wróży dla serii TOP PRO



czy którakolwiek inna firma produkująca sprzęt foto daje "w standardzie" i bez dopłaty gwarancję udostępnienia sprzętu zastępczego na czas naprawy?

nyny
6.05.14, 10:51
czy którakolwiek inna firma produkująca sprzęt foto daje "w standardzie" i bez dopłaty gwarancję udostępnienia sprzętu zastępczego na czas naprawy?
Tak, u nikona w programie NPS.

pozdro

Bodzip
6.05.14, 10:52
Przyczyny usterki nie podali.
Nigdy nie podawali. Zazwyczaj był kod usterki, a z tych cyferko-liczb nic nie wyczyta.

Jan_S
6.05.14, 10:55
Tak, u nikona w programie NPS.

pozdro

on nie jest dodatkowo płatny?

luc4s
6.05.14, 10:56
on nie jest dodatkowo płatny?

Nie, musisz tylko posiadać odpowiednie puszki i obiektywy z najwyższej serii. Z tego wynika http://fotoblogia.pl/430,jak-to-jest-z-tymi-serwisami-czyli-porownanie-oferty-serwisow-najwiekszych-producentow-sprzetu-foto-w-polsce że też Fuji ma taka opcję.

nyny
6.05.14, 11:02
on nie jest dodatkowo płatny?
Nie.


Nie, musisz tylko posiadać odpowiednie puszki i obiektywy z najwyższej serii.
Aj tam aj tam.
Lista sptrzetu jest tutaj:
http://www.nikon.pl/pl_PL/pro/NPS_spzret_zawodowy.page?

Jest jeszcze warunek by foto zajmowac zawodowo i najlepiej miec dzialanosc :)


pozdro

waruga
6.05.14, 11:03
Nigdy nie podawali. Zazwyczaj był kod usterki, a z tych cyferko-liczb nic nie wyczyta.

Malo ktora firma chce podac przyczyne usterki jak jest na gwarancji. Inna sprawa jak juz po gwarancji gdy jest wycena i klienta chce sie skasowac:)

nyny
6.05.14, 11:06
Mi tam pare razy Olek wpisal w karte przyczyne usterki i co zrobili.


pozdro

Jan_S
6.05.14, 11:11
odnośnie NPS

Ok, doczytałem... czyli warunki minimum to legitymacja prasowa, dwie profi-puszki (najtańsze obecnie to D800 po ca 8,8 tys.) trzy obiektywy - tu nie będę analizował jakie trzy z długiej listy byłyby najtańszą opcja by do programu wejść, tyle powiem że (odpowiadający tytułowemu obiektywowi) 24-70/2,8 to wydatek ca 6 tysiaków...

czyli na skróty - luc4s (https://forum.olympusclub.pl/members/1070-luc4s) - by mieć takie oczekiwania to sprzedaj te tanie E-M10 czy E-M5, kupuj 2 x E-M1 + co tam jest najdroższego z optyki... Zdaje się że do E-M1 już jest dostępny jakiś program osłonowy.

---
Ale tak, miło by było gdyby wszystkie firmy udostępniały sprzęt zastępczy. Niestety, to raczej wyjątek niż reguła...

MikolajN
6.05.14, 12:21
Nie, musisz tylko posiadać odpowiednie puszki i obiektywy z najwyższej serii. Z tego wynika http://fotoblogia.pl/430,jak-to-jest-z-tymi-serwisami-czyli-porownanie-oferty-serwisow-najwiekszych-producentow-sprzetu-foto-w-polsce że też Fuji ma taka opcję.




fuji ma, ale tylko w tych najwyzszych modelach. Wczoraj ogladalem ich bezlusterkowce i sprzedawca podal taką informację. Choć swoją drogą obiektywy Fuji kosztują kosmiczną kasę nawet porównując do serii Pro Olympusa.

luc4s
6.05.14, 12:36
czyli na skróty - luc4s (https://forum.olympusclub.pl/members/1070-luc4s) - by mieć takie oczekiwania to sprzedaj te tanie E-M10 czy E-M5, kupuj 2 x E-M1 + co tam jest najdroższego z optyki... Zdaje się że do E-M1 już jest dostępny jakiś program osłonowy.


Co jest najdroższego z optyki w m4/3 to już posiadam, ale ja nie pisałem, że chcę obiektyw zastępczy, jedynie o podejściu do klienta pro. Gdybym zarabiał na zdjęciach to miałbym i działalność i dwie e-m1, co by i tak nic nie dało. Jak pisałem wcześniej, oceniam naprawę z punktu widzenia zwykłego, wymagającego klienta, który zostawił trochę kasiorki w Olka. Może z takich powodów zawodowcy wybierają właśnie Nikona.

Inna sprawa, że za starych dobrych czasów serwis Olka dawal zastępcze body. Dostałem zastępcze E1 kiedy to był szczyt osiągnięć firmy.

Jeszcze taki smaczek... Na karteczce poserwsowej jest prośba o wystawienie opinii i link do strony z ankietą... adres oczywiście nie działa.

Jan_S
6.05.14, 13:15
Co jest najdroższego z optyki w m4/3 to już posiadam, ale ja nie pisałem, że chcę obiektyw zastępczy, jedynie o podejściu do klienta pro. Gdybym zarabiał na zdjęciach to miałbym i działalność i dwie e-m1, co by i tak nic nie dało. Jak pisałem wcześniej, oceniam naprawę z punktu widzenia zwykłego, wymagającego klienta, który zostawił trochę kasiorki w Olka. Może z takich powodów zawodowcy wybierają właśnie Nikona.

Inna sprawa, że za starych dobrych czasów serwis Olka dawal zastępcze body. Dostałem zastępcze E1 kiedy to był szczyt osiągnięć firmy.

Jeszcze taki smaczek... Na karteczce poserwsowej jest prośba o wystawienie opinii i link do strony z ankietą... adres oczywiście nie działa.

a może Nikon i Canon udostępniają takie programy dlatego że produkty tamtej firmy wybierają profesjonaliści? Duże 4/3 chyba z rynku pro już dawno uciekło... małe 4/3 jeszcze nie zdążyło się na nim zakorzenić... a tworzenie profi-obsługi dla klienta oglądającego każdego centa i kombinującego na 100 sposobów jak wydać o 10 zł mniej, ma ekonomicznie słabe podłoże. Japończyki potrafią widać liczyć.

Inna rzecz, że warto by pamiętali o maksymie że zadowolony klient nigdy nie jest klientem ostatnim :)

Inna rzecz, że Olympus o zadowolenie klientów się jednak stara - naprawy są stosunkowo szybkie i bezproblemowe. Pewnie niejeden umiałby podać przykłady innych firm (nie tylko foto) gdzie naprawy gwarancyjne się zbywa twierdzą że usterka wynika z winy klienta... Poczytaj sobie co Fatman przechodził z Nikonem

DzejPi
6.05.14, 13:49
"Tak, obiektyw dzisiaj wrócił. Wstępne testy wykazały, że problem został wyeliminowany. Filtr UV nawet ponoć nie ściągali, więc też wrócił. To czas na podsumowanie:

-testy jakości w chińskiej fabryce - minus
-obsługa zgłoszenia przez stronę https://consumer-service.olympus-europa.com/ - wielki minus, wg strony obiektyw jeszcze nie dotarł
-obsługa ze strony pracownika Olympus Polska, p. Kamili, wielki plus, co prawda na odpowiedź trzeba czekać 24 h ale zawsze jest to odpowiedź kompetentna
-podejście firmy do klientów kupujących szkła PRO z najwyższej półki- minus, w takiej sytuacji szkło zastępcze to powinien być standard, źle to wróży dla serii TOP PRO
-czas od wysyłki do powrotu obiektywu 13 dni (po drodze długi weekend) - plus
-ocena serwisu- plus, dokładniej przetestuję w wolnej chwili

Przyczyny usterki nie podali. "

Wniosek z tej traumatycznej sytuacji!?
Wiara w ludzi uwzniośla!:wink:

luc4s
6.05.14, 13:51
Dobra nie ma co gdybać, mam nadzieję, że nie będę szybko testował znów serwisu :) Moje większe oczekiwania (teoretyczne) wynikały z tego, że nie była to usterka, a wada fabryczna i dotyczyła najwyżej pozycjonowanego obecnie obiektywu producenta. Do czeskiego serwisu uwag mam nadzieję nie bedę miał, pierwsze trzy testowe pstryki wady nie ujawniły, a raczej nic innego nie zepsuli :)

luc4s
6.05.14, 23:32
Przetestowałem w domu, jest OK. Serwis trzyma poziom. Poprawić stronę zgłoszeń i będzie GIT!

Jan_S
7.05.14, 05:37
I to jest najważniejsze! Wielu pięknych zdjęć życzę :-)