PDA

Zobacz pełną wersję : Pen, tryb fp, bezprzewodowe wyzwalanie...



junak20
14.03.14, 19:20
Witam! Czy może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć czy się da bezprzewodowo wyzwalać lampę (np fl36R) z pena (konkretnie z epl2 epm2)? Bez jakich dodatkowych wyzwalaczy, kabli....? I co ważniejsze czy da się to robić bezproblemowo w trybie synchronizacji z krótkim czasem migawki (np chodzi o dobłyszczenie buzi focąc pod słońce)? Pozdrawiam

hades
14.03.14, 20:03
Wykonaj: włącz aparat -> menu -> drugi aparacik -> Tryb RC -> Wł.

Następnie wyjdź z menu i na ekranie głównym naciśnij przycisk start/ok. Pojawi się menu z grupami lamp. Wybierz grupę A i tak gdzie OFF (druga kolumna) ustaw TTL, trzecią kolumnę zostaw +-0.0 (kompensacja błysku), w piątej kolumnie ustaw FP.

W lampie wybierz tryb FP i grupę A.

To łopatologicznie. Reszta jest http://www.olympus.pl/site/rmt/media/consumer/pim/_manuals_aw2007_/FL-36R_MANUAL_PL..pdf strona 26.

junak20
14.03.14, 22:28
Dziękuję za odpowiedź :) Czyli rozumiem, że się da -bo mnie to bardziej interesowało niż "jak". Dopiero mam zamiar kupić lampę więc pytałem tak hipotetycznie :)

Weasly
14.03.14, 22:50
oczywiście wbudowana lampa w przypadku E-PL2 musi być wysunięta, a w przypadku E-PM2 założona na aparat i podniesiona.

junak20
14.03.14, 22:55
oczywiście wbudowana lampa w przypadku E-PL2 musi być wysunięta, a w przypadku E-PM2 założona na aparat i podniesiona.
? aaa czyli do wyzwolenia bezprzewodowego FL36r jest jednak potrzebna lampka wbudowana lub ta mała doczepiana -wyzwalamy przez błysk? A czy nie ma problemów, kiedy to chcę zrobić w czasie 1/4000 i jasnym miejscu?

Joki
15.03.14, 06:38
...A czy nie ma problemów, kiedy to chcę zrobić w czasie 1/4000 i jasnym miejscu?
Oczywiście, że są i w słońcu nie będzie działać. To wyzwalanie przez fotocelę...

tymczasowy_
15.03.14, 10:29
Oczywiście, że są i w słońcu nie będzie działać. To wyzwalanie przez fotocelę...

Zgadza się, w słońcu mogą być problemy. Pomóc może jak fotocele lampy zwrócisz w kierunku odblysnika lampy wbudowanej.
Alternatywnie kabelek TTL
Można też użyć wyzwalacza radiowego i manualnego sterowania mocą lampy.

Joki
16.03.14, 09:40
...
Można też użyć wyzwalacza radiowego i manualnego sterowania mocą lampy.
Tak byłoby najlepiej tylko czy da się wtedy użyć FP? Bo ja już zapomniałem ;)

Syd Barrett
16.03.14, 12:17
To już zależy od wyzwalacza.

Joki
17.03.14, 10:01
Tzn? Na którym będzie działać tryb FP manualnie a na którym nie będzie?

hades
17.03.14, 10:43
Zgadza się, w słońcu mogą być problemy. Pomóc może jak fotocele lampy zwrócisz w kierunku odblysnika lampy wbudowanej.

Ale można spróbować. Przy mocnym słońcu w zenicie jest nieprzewidywalna. Ale w lekko pochmurny dzień może dać radę.



Alternatywnie kabelek TTL
Można też użyć wyzwalacza radiowego i manualnego sterowania mocą lampy.

Jednak to już eliminuje użycie trybu FP.

Syd Barrett
17.03.14, 13:00
Tzn? Na którym będzie działać tryb FP manualnie a na którym nie będzie?

Droższe wyzwalacze przenoszą TTL oraz możliwość użycia trybu FP. Tak jest przynajmniej w innych systemach.

hades
17.03.14, 13:10
Droższe wyzwalacze przenoszą TTL oraz możliwość użycia trybu FP. Tak jest przynajmniej w innych systemach.

Niestety na razie do Olka tego nie zrobili.