PDA

Zobacz pełną wersję : mZD 12-40 f/2.8 pod wodą



droplet
12.03.14, 17:22
Może się komuś przydadzą moje przemyślenia na temat tego szkła.

mZD 12-40 f/2.8 jest genialne ale trochę za duże do systemu m4/3 pod wodę. Cały zestaw robi się wielkościowo porównywalny z lustrzankowym.

Olympus do swoich obudów proponuje tutaj (http://asia.olympus-imaging.com/products/dslr/accessories/underwater/pdf/systemchart_ptep11.pdf) płaski port z adapterem. Wydaje się, że lepszą jakość i szerszy kąt można uzyskać z kopułą PPO-E04 ze starego 4/3 176mm (7’’) ok. $1000, nie badałem jaki adapter jest wtedy potrzebny.

W systemie Nauticam o ile Panasonic 12-35 wymaga "tylko" kopuły 6’’ to przez duży skok punktu nodalnego mZD 12-40 wymaga minimum 170mm (7’’).
Nauticam ma taki port akrylowy #36129 za $550.
ZEN oferuje szklany 170mm DP-170-NM za $1000. Ten port może się jeszcze przydać do innych obiektywów ale niestety nie pracuje z FE.
Jest jeszcze szklany Inon 170mm za €680 + austriacki adapter za €250.
Jest możliwość podłączenia kopuły Olympus PPO-E04 do obudowy Nauticam ale adapter #36051 ok. €400 głównie został stworzony do szkieł 4/3.
Do Nauticam tylko oryginalny port nie wymaga adapterów (port adapter). Oczywiście trzeba jeszcze doliczyć pierścienie do zooma – Nauticam to €170 a austriacki €95 . Ten austriacki nawet działa ale wykonanie jest dość tandetne.
Do ZEN 170mm Phil Rudin z portalu Scubaborad/Wetpixel stwierdził po przetestowaniu adapterów 20 mm i 30mm, że najbardziej odpowiedni byłby 25mm zarówno dla Panasonic 7-14 jak i mZD12-40 tylko, że jeszcze go nie wyprodukowano.

*
Ceny w $ niestety są najczęściej takie same ale prefiksem € dla Europy.

kdarek
8.04.14, 00:02
Właśnie teraz mi się przydały.
Jedzie do mnie m-5 z obudową olka. Nie miala baba klopotu i teraz dla odmiany zastanawiam sie nad portami. Z tego co widzę 12-40 nurkować nie będzie - szczególnie ze musiałbym go kupić. Nie chcę otwierać nowego wątku więc spytam od drugiej strony. Jakie obiektywy można upchnąć do PPO-EP01 poza wymienionymi w systemie tak aby uniknąć winietowania? Może coś Panasonica jest warte polecenia? Chodzi mi głownie o szeroki kąt i jasne światło.