PDA

Zobacz pełną wersję : Przystawka stereoskopowa SKF 1



sepi19
12.03.14, 10:08
112499

Ma ktoś może jakieś doświadczenie z przystawką radzieckiej myśli technicznej SKF1? Chciałbym spróbować stereoskopii analogiem i szukam rozwiązań na początek. Interesuje mnie jakość zdjęć z tego "cuda".
Z góry dziękuje za rady i pomoc.

sepi19
12.03.14, 20:50
Nikt nic nie wie na ten temat?

staryman
12.03.14, 22:02
chłopcem będąc oglądałem slajdy zrobione przez znajomego mojego ojca, właśnie przez taką przystawkę, bardzo mi się podobało. Nieco później będąc w Kijowie widziałem aparat do tego typu zdjęć i trochę się zapaliłem. "Otrzeźwiałem" gdy dotarło do mnie, że zużyję dwa razy więcej materiału na jeden slajd stereoskopowy i będę mógł je oglądać tylko przez taką przystawkę jaką prezentujesz na zdjęciu.
Tak czy tak, teraz pewnie chętnie bym obejrzał tamte, niezrobione, przeźrocza. Jak zacząłeś, to nie odpuszczaj, chyba warto.

Planistigmat
16.03.14, 00:11
Fotografowalem tym zestawem ze 20 lat temu. Ilosc zdjec nie jest 2 krotnie mniejsza tylko rowna ilosci klatek filmu. Na jednej klatce 24x36 dostajemy 2 pionowe zdjecia 24x18. Oczywiscie zdjecia robimy na slajdach. Rezultaty da sie obejrzec tylko przy pomocy tego zestawu. Efekt jest naprawde fajny i rzeczywiscie widac w 3-ch wymiarach. Tylko jak ogladamy potem zdjecia to obraz jest roche przesuniety. Wobec tego przyjrzalem sie zestwikowi i zauwazylem, ze kat ustawienia lusterek da sie regulowac, ale nie ma dostepu do srub regulacyjnych. Wobec tego kupilem drugi taki zestaw i zrobilem dziury w plastiku pozwalajace na wlozenie srubokreta i wyregulowanie katow lusterek. Oczywiscie wtedy jeden zestaw mialem do fotografowania, a drugi do ogladania. Do robienia zdjec uzylem Zenita 12XP albo Praktici serii MTL.

Grubas
4.04.14, 17:32
Robiłem slajdy tym "cudem" zza wschodniej granicy. Jak na początek można spróbować, a nuż spodoba się stereoskopia;) Ponieważ mocno ogranicza to przeglądanie-tylko tą przystawką, i wymusza kadr pionowy, bo slajd jest połową klatki, szybko zamieniłem na pełnoklatkowy duet canonów 50e i oglądanie na ekranie-rzutniki. Obecnie skłaniam się w kierunku fotografii cyfrowej a zestawy do analogu będę sprzedawał. Mam zestaw do robienia i oglądania na ekranie, może ktoś się zainteresuje-to na mail.