PDA

Zobacz pełną wersję : Kalendarz 2015



Strony : [1] 2 3 4

hades
20.02.14, 01:34
Bez zbędnych wstępów. Rozpoczynamy zbieranie propozycji do kalendarza 2015.

Kalendarz powinien wyjść od klubowiczów i każdy kto ma ochotę powinien przyłożyć do niego rękę na tyle ile może.

---

Aktualizacja 05.12.2014 - wpłaty

Drukujemy offsetowo. Minimalne zamówienie to 100 egz. Zamówień jest w tej chwili na 67 egz. (dziś doszły jeszcze 2).


Kwota za egzemplarz

Mimo, że mamy 67 zamówień to musimy wziąć 100 egz. za kwotę 1890 zł. W chwili obecnej tą kwotę podzieloną przez ilość egzemplarzy zamówionych (67) traktujcie jako kwotę za egzemplarz. Wynosi ona: 28,21 zł.

Pozostaną jeszcze egzemplarze do zagospodarowania. Na końcu jest stosowny tekst na ten temat.

Opakowanie

Kalendarze zostaną spakowane w kopertę tekturową. Wszystkie egzemplarze w zamówieniu do jednej koperty. Koperta będzie bez względu na to czy zamówienie odbieramy przez znajomego czy zostanie wysłane pocztą. Cena: 3 zł.


Opcje wysyłki

Opcje wysyłki dotyczą cen krajowych. Jest możliwość zamówienia z poza Polski. Jeśli ktoś się zdecyduje proszę o PW. Petreq wspominał, że np. do Niemiec, wysyłka to 14 zł. Jednak na tą chwilę opcji jest 5:

Dostarczenie kalendarza przez znajomego z forum: 0 zł (każdy dogada się indywidualnie ze znajomym z okolicy).
Poczta Polska, paczka 300-1000 g (to mniej więcej 3 kalendarze w paczce, a więcej niż 3 egz. nikt nie zamówił):

ekonomiczna: 4,75 zł
priorytet: 7,10 zł
rejestrowana: 11 zł

Kurier:

DPD: 15,24 zł

Wybieramy sposób przesyłki dodając odpowiednią kwotę do przelewu.



Podsumowując - ile przelewamy

Na chwilę obecną kwota przelewu to:



Kwota przelewu = cena egzemplarza (28,21 zł) * ilość zamówionych egzemplarzy + koszt opakowania (3zł) + cena przesyłki




Przelewu dokonujemy na konto:

Łukasz Łuczkiewicz
Bank Credit-Agricole
nr konta 03 1940 1076 4782 2610 0000 0000





---

Co z nadwyżką?

Musimy coś zrobić z nadmiarowymi egzemplarzami, które i tak kupimy jako grupa. W chwili obecnej kalendarzy, które zostały jest mniej niż wpłacających. Kiedy zamówień było poniżej 60 sztuk był pomysł, by dodać każdemu do zamówienia po jednej sztuce (akurat był moment, że nic nie drgnęło w postępie zamówień i prawie pasowało). Ale w tej chwili zamawiających jest więcej niż niewykorzystanych egzemplarzy. Każdy egzemplarz musiałby by być opłacony, powiększając kwotę zamówienia indywidualnego, ale zmniejszając tym samym cenę jednostkową dla ogółu. Nie chce nikomu dodawać na siłę i powiększać jego zamówienia.

Mamy trzy opcje:

opcja 1: Egzemplarze, które zostaną przekażemy na jakiś szczytny cel (kilka na WOŚP, a z reszty zrobimy prezent dzieciakom z wybranego domu dziecka).
opcja 2: Zrobimy z pozostałych kalendarzy upominki w forumowych akcjach i konkursach, albo wymyślimy jakiś specjalny na tę okazje.
opcja 3: Rozdzielimy na wszystkie rozsądne pomysły.
Poza tym, jeśli pomimo obecnie zamkniętej listy pojawią się kolejne zamówienia, to wpływy zostaną równo podzielone i przelane na konta wpłacających po zakończeniu akcji.

Nie mniej, do przedyskutowania i podrzucenia innych pomysłów jest najbliższy weekend. Później zdecyduje głos 2/3 zamawiających.



---



Aktualizacja 15.11.2014

Dodany został formularz zamówień na kalendarz. Proszę wypełnić pola wg. opisu.

Kalendarz mogą zamawiać także osoby niezarejestrowane na forum. Wystarczy, że podadzą imię i e-mail zamiast nicka.

Drogi klubowiczu, jeśli chcesz coś poprawić lub zmienić, np. w adresie czy w ilości zamawianych egzemplarzy, to napisz zamówienie raz jeszcze. Aktualny będzie ostatni wpis na liście (każdy wpis jest oznaczony datą). Wcześniejsze zamówienia zostaną usunięte.

Uwaga! Wpis z formularza na pewno dociera do bazy. Jednak nie zawsze jest widoczny od razu po wpisaniu. Taka drobna przypadłość w odświeżaniu wpisów googlowskiej aplikacji.



Formularz zamówień (https://docs.google.com/forms/d/1Ytv-x127-jWbMcJjFO0GzqxeEE1izi0JiEuZor-KIqE/viewform#start=invite) | Przegląd zamówień (https://docs.google.com/spreadsheet/pub?key=0AmnIq5rVjkc3dG5kTUpsbnUzUTc2Um5TV1pxaFFjd nc&single=true&gid=9&output=html)



---


Aktualizacja 13.11.2014


Zobacz galerie konkursową (https://forum.olympusclub.pl/konkursy/showgallery.php?cat=893)

quality=high width=900 height=630 allowFullScreen=true wmode=transparent flashVars='varRSS=893&vote=2&varZoom=OFF&varScale=0'


Aktualizacja

Harmonogram prac:
Do niedzieli 20 lipca zbieramy propozycje tematów na kalendarz.
Do niedzieli 27 głosujemy w otwartej ankiecie w tym wątku nad tematem.
Do końca września (było: sierpnia) czekamy na propozycje do kalendarza.
Do połowy października (było: września) opracowanie i druk.
Października-listopad - dystrybucja.
Tematy
(punkt archiwalny - temat został wybrany)

Oto lista tematów do wyboru w ankiecie:
Od Bałtyku aż po Tatry - przyroda Polski - to polski krajobraz, fauna i flora w swym bardziej szerokoogniskowym kontekście, ale zdjęcia z teleobiektywów też będą przyjmowane.
Świat makro - chyba nie trzeba wyjaśniać.
Portret miasta - temat bez ograniczeń terytorialnych, ale ograniczający się do przestrzeni i architektury.
Fauna - zwierzęta te dzikie jak i w niewoli lub udomowione.
Świat w obiektywie - dokładnie mówiąc cały świat, bez podziału na wąskie tematy. Proponowany temat "Miasta świata" zamieniłem na bardziej ogólne pojęcie. Poza tym "Portret miasta" i "Miasta Świata" nieco zachodzą na siebie.
Fotografia uliczna - street photo.
Pejzaż - moim zdaniem jest lepiej zrozumiały niż "Widoki". Oddaje sens tego co chcemy w tym temacie pokazać.
ART - najogólniej mówiąc sztuka, choć to zbyt ogólne i nieco spłycające określenie tego co autor tematu chciałby tu zobaczyć. Jednakże chodzi o zdjęcia kreatywne, nowatorskie, skłaniają do poszukiwania przesłania.


Zbieranie zdjęć

Zbieranie zdjęć odbędzie się w następujący sposób. Został udostępniony folder gdzie wrzucamy obrobione zdjęcia w pełnej rozdzielczości przy pomocy adresu e-mail. Folder jest umieszczony w chmurze i dostęp do niego będzie miała ekipa, która podjęła się selekcji zdjęć.

Ogólne zasady zbiórki można zapisać w kilku punktach:
Przyjmujemy zdjęcia mieszczące się w temacie: "Od Bałtyku aż po Tatry - przyroda Polski".
Zbiórka potrwa do końca września.
Zgłaszającymi zdjęcia mogą być jedynie ich autorzy.
Fotografie mogą pochodzić z każdego aparatu, który posiadają klubowicze.
Można przesłać dowolną ilość zdjęć, ale za minimum przyjmijmy 10 propozycji.
Do każdego zdjęcia należy dołączyć plik tekstowy, którego treść znajduje się poniżej.
Warunki techniczne zdjęcia:
​Maksymalna rozdzielczość zdjęcia, taka jaka powstanie z wykadrowania, z oryginału podczas obróbki.
Obróbka zdjęcia taka jak do osobistego wywołania.
Formaty plików: JPEG, TIFF (najlepiej 16-bit).

Po zakończeniu selekcji wszystkie niewykorzystane materiały zostaną skasowane.
Sprawy nie opisane w tym tekście, wątpliwości lub pytania proszę kierować do mnie.
Jak już wspomniałem do każdego zdjęcia należy dołączyć plik tekstowy, w którym umieszczamy tekst następującej treści:



Data, miejscowość

Wyrażam zgodę na udział mojej fotografii <podać nazwę pliku>, o tytule <podać tytuł fotografii> w selekcji fotografii do kalendarza OlympusClub 2015. Jednocześnie potwierdzam, że jestem autor(em/ką) wyżej wymienionej fotografii.

Fotografia została wykonana w <podać miejscowość, region, nazwę geograficzną lub inne dane lokalizacyjne, które zostaną dodane do opisu zdjęcia>, aparatem <podać nazwę aparatu>.

imię i nazwisko
"nick na forum"
e-mail kontaktowy


Powyższy tekst to, może wygląda zbyt formalnie, ale to niezbędne minimum.


By dołączyć swoją pracę do folderu należy wykonać następujące kroki:

Zdjęcia wysyłamy na adres: kalendarz2015_2485@sendtodropbox.com
W treści wiadomości nie należy nic podawać. Z e-maila zapisuje się wyłącznie załącznik.
W załączniku należy zamieścić plik zdjęcia oraz plik tekstowy ze zgodą na udział w selekcji (po selekcji, wybranych autorów poproszę o zgody na piśmie).

Uwaga: nazwa pliku zdjęcia i pliku tekstowego powinna być taka sama i zapisana wg. wzorca: autor-oryginalny_numer_zdjęcia.rozszerzenie

Przykładowo ma to wyglądać tak:

plik obrazu: hades-hds0002928.tif
towarzyszący plik tekstowy: hades-hds0002928.txt
Na podstawie zawartości folderu, co jakiś czas będę przygotowywał galerie z miniaturkami by można było się zapoznać z napływającymi zdjęciami. Można się z nią zapoznać klikając w ten link:


Przeglądówka (https://www.dropbox.com/sh/uos37pgm9owczjd/AAC4SXJFy3tepT5bwhfNDdtVa?dl=0)










Przygotowanie kalendarza

Kalendarz ułoży grupa chętnych osób. Będą to: Ahutta, Edorka, Gulasz, Hades, Petreq, Sepi, Ssonic, Ziemia01. Gdyby ktoś jeszcze chciał dołączyć to zapraszam.


Ceny

Jeśli ceny nie zmieniły się radykalnie, na chwilę obecną, trzeba liczyć ok 25-30 zł za sztukę.

apz
20.02.14, 01:44
...

Zacznijmy od kategorii. Jakie kategorie zdjęć powinny się znaleźć w kalendarzu? Jaki chcemy kalendarz na 2015?

Na wstępie proponuję zastanowić się nad zarówno: 1) zaspokojeniem demokratycznej potrzeby równości i 2) ew. propagowaniem loga Olympusclubu.pl jak w 2013 roku wśród partnerów Olympusa. I opracować dwie wersje kalendarza, Olkami i siłami całego klubu.

Innymi słowy proponuje rozwiązanie pt. Bogu świeczkę a diabłu ogarek.
Oczekiwałbym, że taka powiązana podwójna wersja powinna umozliwic obniżenie kosztów druku jednostkowego kalendarza (bo zapewne część kart będzie wspólna a nakład wyższy) i spełniłaby dodatkowo nasze promocyjne potrzeby oraz pewne oczywiste moim zdaniem zobowiązania wobec sponsora utrzymującego forum.

hades
20.02.14, 02:00
Nad tym będziemy się zastanawiać na zapleczu. Myślę, że klubowicze powinni skupić się wyłącznie nad treścią.

Lolita
20.02.14, 02:08
Bredzicie :-P A ja póki co zawieszyłam tego OC`kowego z ubiegłego roku ;)

apz
20.02.14, 02:09
Nad tym będziemy się zastanawiać na zapleczu. Myślę, że klubowicze powinni skupić się wyłącznie nad treścią.

OK.

Podział zatem na pory roku - Zima, wiosna, lato, jesień. W obrębie pór roku zdjęcia krajobrazu, zdjęcia plenerowe z ludżmi i zwierzętami. Ale widziłbym i rekonstrukcje historyczne, oraz martwą naturę.

barmichal76
20.02.14, 09:40
Ja mam tylko jedną uwagę. Nie jest to osobista uwaga do Andrzeja (apz), ale dotyczy jego zdjęć z kalendarza 2013. Pierwsze co mi przyszło do głowy jak go oglądałem to "kurczę, dlaczego są dwa takie same zdjęcia?". Uważam, że obydwa jak najbardziej nadają się do kalendarza, tylko szkoda, że to kadry zrobione z tego samego miejsca, różniące się trochę obróbką. Część krajobrazu nawet się zazębia, mam wręcz wrażenie, że to dwie kolejne klatki do złożenia panoramy. Uważam, że nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie.

Pozdr

apz
20.02.14, 10:21
Ja mam tylko jedną uwagę. Nie jest to osobista uwaga do Andrzeja (apz), ale dotyczy jego zdjęć z kalendarza 2013. Pierwsze co mi przyszło do głowy jak go oglądałem to "kurczę, dlaczego są dwa takie same zdjęcia?". Uważam, że obydwa jak najbardziej nadają się do kalendarza, tylko szkoda, że to kadry zrobione z tego samego miejsca, różniące się trochę obróbką. Część krajobrazu nawet się zazębia, mam wręcz wrażenie, że to dwie kolejne klatki do złożenia panoramy. Uważam, że nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie.

Pozdr


Nie będzie ze mną problemu. Wtedy liczyłem na jedno zdjęcie, zdziwiłem się, że nie wybrano tylko jednej z 2 opcji, bo tak te zgłoszenia traktowałem.
W tej chwili nie przewiduję zgłaszania kolejnych zdjęć, produkowane przeze mnie morskie i nadmorskie obrazki nie są tak unikalne, jak krajobrazy Toskanii, a i rzadziej obecnie gdzieś bywam w optymalnym świetle.

Sawa
16.07.14, 10:24
żarło, żarło i zdechło....


Zacznijmy od kategorii. Jakie kategorie zdjęć powinny się znaleźć w kalendarzu? Jaki chcemy kalendarz na 2015?

Kategorie... trzeba je zdefiniować 'pod klienta' który wrzuci dane zdjęcia, więc niestety muszą być szeroko zdefiniowane
1. Od Bałtyku aż po Tatry - Polska - uroda jak u Kleopatry. czyli widoczki z Polski, natura/rzeki/jeziora/wschody i zachody słońca/złote godziny - ale bez miast czy miasteczek, bez budynków, może być też bardziej światowo - od Cooka przez wszelkie światy do Amundsena
2. Makro świat - (ja akurat tego nie lubię, ale na forum cieszy się popularnością) - flora i fauna w jednym
3. Portret Miasta - budynki, panoramy z miastem, miasto z ulicą, ulica miasta, symetria lub jej przelamanie - innymi słowy takie k@czystany
4. Fauna - ale inna niż insekty, nie makro (lecz równie popularne na forum ptaszki czy kozice, zwierzęta leśne, podwodne, itp tid)

pozdrawiam,

ahutta
16.07.14, 10:28
żarło, żarło i zdechło....

Ech... :|

sabkon
16.07.14, 10:41
Spieszmy się wybierać ..... tak szybko ten rok przemija ;D

Jan_S
16.07.14, 10:51
na kalendarzu najlepiej prezentuje się to, co Pirelli na swoim zamieszcza.... ale jak chcecie robaczki, rybki czy przełamany symetrią portret miasta to też będzie pięknie

tak swoją drogą dlaczego kategorie zdjęć mają być takie pikne, miodzio-cudne widokóweczkowe? a może ambitniejszym zadaniem byłoby wybranie zdjęć w stylu
Realnasty (foto) (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/26400/mise2358.jpg), Muminka (foto) (http://www.walaszczyk.pl/marcin/Na tropie/17.jpg), CzaRmaXa (foto) (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/25620/IRRRR.jpg), ravboga (foto) (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=118921&d=1401200908) czy adambiega (foto) (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=118760&d=1401051631)

hades
16.07.14, 11:06
Kategorie... trzeba je zdefiniować 'pod klienta' który wrzuci dane zdjęcia, więc niestety muszą być szeroko zdefiniowane
1. Od Bałtyku aż po Tatry - Polska - uroda jak u Kleopatry. czyli widoczki z Polski, natura/rzeki/jeziora/wschody i zachody słońca/złote godziny - ale bez miast czy miasteczek, bez budynków, może być też bardziej światowo - od Cooka przez wszelkie światy do Amundsena


Jestem za tym tematem. Ogólnie rzecz biorąc: "Polska na fotografii".

Zbieranie zdjęć nieco inaczej niż do tej pory. Będzie udostępniony folder i od razu wrzucamy obrobione gotowce w pełnej rozdzielczości. Kalendarz ułoży grupa chętnych 9 osób.

Jeśli ceny nie zmieniły się radykalnie, na chwilę obecną, trzeba liczyć ok 25-30 zł za sztukę.

---------- Post dodany o 10:57 ---------- Poprzedni post był o 10:56 ----------


Spieszmy się wybierać ..... tak szybko ten rok przemija ;D

Wybierać z czego?

---------- Post dodany o 10:58 ---------- Poprzedni post był o 10:57 ----------


tak swoją drogą dlaczego kategorie zdjęć mają być takie pikne, miodzio-cudne widokóweczkowe? a może ambitniejszym zadaniem byłoby wybranie zdjęć w stylu
Realnasty (foto) (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/26400/mise2358.jpg), Muminka (foto) (http://www.walaszczyk.pl/marcin/Na tropie/17.jpg), CzaRmaXa (foto) (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/25620/IRRRR.jpg), ravboga (foto) (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=118921&d=1401200908) czy adambiega (foto) (https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=118760&d=1401051631)

To jeszcze styl kalendarza trzeba będzie wybrać na początek ;).


Zaproponujcie tematy kalendarza. Czekam do niedzieli. Zrobimy ankietę. Będzie demokratycznie.

---------- Post dodany o 11:06 ---------- Poprzedni post był o 10:58 ----------

Jan_S, jakbyś nazwał ten styl, którego próbki zaprezentowałeś?

Ola_Olga
16.07.14, 11:13
żarło, żarło i zdechło....


Ech... :|

Nic nie zdechło i nie „ech” tylko najwyższa pora żeby ruszyć temat póki jest jeszcze szansa (czas), bo będzie powtórka z ubiegłego roku. Wydaje mi się, że oprócz propozycji tematycznych niezbędna będzie pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia. A w ogóle fajnie, że Sawa popchnął temat...:grin:

hades
16.07.14, 11:24
Pomoc. Wystarczy dać tematy, zagłosować, dodać zdjęcia. Harmonogram w pierwszym poście.

A tak przy okazji są jacyś chętni do uczestnictwa w wybieraniu zdjęć do kalendarza? Będzie zaplecze techniczne do ułożenia zdjęć karta po karcie, by móc zobaczyć wstępnie jak będzie to wyglądało.

sabkon
16.07.14, 11:34
Nie ograniczajmy się do Polski :)

np.

Miasta świata, Street foto, Widoki, Zwierzęta

Ola_Olga
16.07.14, 11:41
Nie ograniczajmy się do Polski :)

Ale to kalendarz Olympusclub.pl...
Mamy tyle pięknych miejsc w naszym kraju..

Jan_S
16.07.14, 11:48
Jan_S, jakbyś nazwał ten styl, którego próbki zaprezentowałeś?

nie wiem, ART? tyle że to pretensjonalne bardzo.

Gdzieś w tyle czaszki siedzi mi jakaś natrętna myśl, że robienie zdjęć dzieli się na dwie kategorie - pstrykanie widoczków, ptaszków, portretów i innych słit-foci i na tworzenie obrazów które są zwierciadłem duszy, dotykają pewnej ulotności wrażeń i metafizyki myśli.

nie wiem, nie chcę tu zaczynać kolejnej dyskusji co jest sztuką a co nie jest... bo kiedyś tu właśnie na tym Forum, jeden z Forumowiczów kazał mi się zachwycać zdjęciami posikanych materacy...

ale pojawiają się u nas zdjęcia których oglądanie powoduje przyjemne mrowienie... zdjęcia kreatywne, nowatorskie, pomysły i kadry które zaskakują świeżością... bo właśnie (tak mi się wydaje) świeżość spojrzenia jest warunkiem istnienia sztuki prawdziwej. Odgrzewane kotlety to już niestety kicz tylko i jelenie na rykowisku...

Sawa
16.07.14, 12:25
Nie chciałbym, aby dyskusja odnośnie kalendarza przemieniła się w dyskusję o zdjęciach i ich wartościach.

zadaję sobie pytania:
DLA KOGO ten kalendarz? KTO za niego zapłaci? SKĄD ten kalendarz? CO ludzie lubią?
I odpowiadam - sam sobie -
- lubią to, co znają - a znają to, czego najwięcej na forum, sami to potem muszą kupić i dla nich to będzie wisiało na ścianie.

Co innego gdybyśmy robili projekt komercyjny pod określony cel - np Pirelli - znajduje grupę odbiorców, ale czy takie zdjęcia ktoś 'odda' za darmo do kalendarza klubowego?
inny typ - zdjęcia uliczne - ja chętnie kupię taki kalendarz, ale czy kto jeszcze wyłoży na to kasę?
Reportaż - co roku Wyborcza wydaje kalendarz z najlepszymi zdjęciami prasowymi roku ubiegłego - ale jest w cenie gazety, czy ktoś z forum wyda na to kasę?
itd itd itd

do tej pory padły typy:

1. Od Bałtyku aż po Tatry - Polska - uroda jak u Kleopatry. czyli widoczki z Polski, natura/rzeki/jeziora/wschody i zachody słońca/złote godziny - ale bez miast czy miasteczek, bez budynków, może być też bardziej światowo - od Cooka przez wszelkie światy do Amundsena
2. Makro świat - (ja akurat tego nie lubię, ale na forum cieszy się popularnością) - flora i fauna w jednym
3. Portret Miasta - budynki, panoramy z miastem, miasto z ulicą, ulica miasta, symetria lub jej przelamanie - innymi słowy takie k@czystany
4. Fauna - ale inna niż insekty, nie makro (lecz równie popularne na forum ptaszki czy kozice, zwierzęta leśne, podwodne, itp tid)
5. "Polska na fotografii".
6. Miasta świata,
7. Street foto,
8. Widoki,
9. Zwierzęta
10. ART - djęcia których oglądanie powoduje przyjemne mrowienie, zdjęcia kreatywne, nowatorskie, pomysły i kadry które zaskakują świeżością

pozdrawiam,

apz
16.07.14, 13:35
[QUOTE=Sawa;1108130
zadaję sobie pytania:
DLA KOGO ten kalendarz? KTO za niego zapłaci? SKĄD ten kalendarz? CO ludzie lubią?
I odpowiadam - sam sobie -
- lubią to, co znają - a znają to, czego najwięcej na forum, sami to potem muszą kupić i dla nich to będzie wisiało na ścianie.

...[/QUOTE]

Dla klubowiczów, na ich kieszenii dopasowane do ich gustów.

Nie obraziłbym sie na ciekawe krajobrazy pewnie górskie, może nizinne od farensbacha i moosego i nadmorskie od Oli i Janeczka na dodatek. Mamy piękny kraj.
Zdjęcia miast z daleka i wysoka jak najbardziej ale w innej odmianie kalendarza...

hades
16.07.14, 13:44
Zdecydowanie w tej chwili wybierzemy jeden temat kalendarza. Pierwszy post został zaktualizowany o proponowane tematy.

apz
16.07.14, 14:53
...
Aktualizacja

Harmonogram prac:

1. Do niedzieli 20 lipca zbieramy propozycje tematów na kalendarz.
2. Do niedzieli 27 głosujemy w otwartej ankiecie w tym wątku nad tematem.
3. Do końca sierpnia czekamy na propozycje do kalendarza.
4. Do końca września opracowanie i druk.
5. Początek października dystrybucja.


Propozycje tematów

1. Od Bałtyku aż po Tatry - Polska - uroda jak u Kleopatry. czyli widoczki z Polski, natura/rzeki/jeziora/wschody i zachody słońca/złote godziny - ale bez miast czy miasteczek, bez budynków, może być też bardziej światowo - od Cooka przez wszelkie światy do Amundsena
2. Makro świat - (ja akurat tego nie lubię, ale na forum cieszy się popularnością) - flora i fauna w jednym
3. Portret Miasta - budynki, panoramy z miastem, miasto z ulicą, ulica miasta, symetria lub jej przelamanie - innymi słowy takie k@czystany
4. Fauna - ale inna niż insekty, nie makro (lecz równie popularne na forum ptaszki czy kozice, zwierzęta leśne, podwodne, itp tid)
5. "Polska na fotografii".
6. Miasta świata,
7. Street foto,
8. Widoki,
9. Zwierzęta
10. ART - djęcia których oglądanie powoduje przyjemne mrowienie, zdjęcia kreatywne, nowatorskie, pomysły i kadry które zaskakują świeżością


...

Zdecydowanie proponuję pomocniczą nie decydującą o ostatecznym wyniku ankietę.

BIKER
18.07.14, 22:32
Jak dla mnie wszystkie tematy podane wyżej są OK. Pozostaje dopasować zdjęcia.:grin:

ziemia01
18.07.14, 22:34
Jak dla mnie wszystkie tematy podane wyżej są OK. Pozostaje dopasować zdjęcia.:grin:
Janusz :) poczekaj na ankietę :)

hades
20.07.14, 19:54
Jak dla mnie wszystkie tematy podane wyżej są OK. Pozostaje dopasować zdjęcia.:grin:

"Zobaczmy co mamy, a reszta wyjdzie w praniu"? To co napiszę dalej to moje "głośno myślę". Pozwoliłem sobie rozwinąć pomysł. Było by to nieszablonowe podejście. Zbieramy zdjęcia od autorów. Załóżmy, że wysyłamy do puli nasze najlepsze zdjęcia z 2013 roku. Opisujemy je kategoriami zaczerpniętymi z Galerii Publicznej, tak by na pierwszy rzut oka było widać ile mamy zdjęć tematycznych. Załóżmy, że uzbiera się ich kilkaset. Pytanie brzmi czy 9-10 osób jest w stanie dojść do porozumienia, zdefiniować temat przewodni i wybrać 13 zdjęć do kalendarza z tak dużej puli? Pytanie można by zadać ekipie wybierającej, ale na razie są w niej dwie osoby.

Na razie trzymamy się scenariusza ze zdefiniowanym tematem, który zostanie wybrany w ankiecie.

---------- Post dodany o 19:54 ---------- Poprzedni post był o 19:17 ----------

Sawa postanowił spisać listę:



do tej pory padły typy:

1. Od Bałtyku aż po Tatry - Polska - uroda jak u Kleopatry. czyli widoczki z Polski, natura/rzeki/jeziora/wschody i zachody słońca/złote godziny - ale bez miast czy miasteczek, bez budynków, może być też bardziej światowo - od Cooka przez wszelkie światy do Amundsena
2. Makro świat - (ja akurat tego nie lubię, ale na forum cieszy się popularnością) - flora i fauna w jednym
3. Portret Miasta - budynki, panoramy z miastem, miasto z ulicą, ulica miasta, symetria lub jej przelamanie - innymi słowy takie k@czystany
4. Fauna - ale inna niż insekty, nie makro (lecz równie popularne na forum ptaszki czy kozice, zwierzęta leśne, podwodne, itp tid)
5. "Polska na fotografii".
6. Miasta świata,
7. Street foto,
8. Widoki,
9. Zwierzęta
10. ART - djęcia których oglądanie powoduje przyjemne mrowienie, zdjęcia kreatywne, nowatorskie, pomysły i kadry które zaskakują świeżością


Ja tą listę przetworzyłem i nieco uporządkowałem (np. fauna = zwierzęta). Dodałem interpretacje tematów by nie było większych zgrzytów (które i tak się pojawią). Oto lista tematów do wyboru w ankiecie:

Od Bałtyku aż po Tatry - przyroda Polski - to polski krajobraz, fauna i flora w swym bardziej szerokoogniskowym kontekście, ale zdjęcia z teleobiektywów też będą przyjmowane.
Świat makro - chyba nie trzeba wyjaśniać.
Portret miasta - temat bez ograniczeń terytorialnych, ale ograniczający się do przestrzeni i architektury.
Fauna - zwierzęta te dzikie jak i w niewoli lub udomowione.
Świat w obiektywie - dokładnie mówiąc cały świat, bez podziału na wąskie tematy. Proponowany temat "Miasta świata" zamieniłem na bardziej ogólne pojęcie. Poza tym "Portret miasta" i "Miasta Świata" nieco zachodzą na siebie.
Fotografia uliczna - street photo.
Pejzaż - moim zdaniem jest lepiej zrozumiały niż "Widoki". Oddaje sens tego co chcemy w tym temacie pokazać.
ART - najogólniej mówiąc sztuka, choć to zbyt ogólne i nieco spłycające określenie tego co autor tematu chciałby tu zobaczyć. Jednakże chodzi o zdjęcia kreatywne, nowatorskie, skłaniają do poszukiwania przesłania.
Więcej propozycji nie widziałem. Ale jeśli coś przeoczyłem lub coś nasunęło się Wam w ostatniej chwili to dajcie znać. Jestem elastyczny i mogę coś dodać jeszcze dziś lub jutro rano.

Można oddawać głos na więcej niż jedną propozycje. Ankieta otwarta.

helmuth
20.07.14, 21:25
Na razie trzymamy się scenariusza ze zdefiniowanym tematem, który zostanie wybrany w ankiecie.Czy to oznacza, że kalendarz będzie monotematyczny i wszystkie zdjęcia (ile? 365, 52 czy 12? Ale mamy jeszcze opcję kwartalną- 4 zdjęcia) będą w temacie, który wygra w ankiecie?
Tak pytam, bo nie wyszytałem tego nigdzie w wątku :roll:

Mirek54
20.07.14, 21:44
Mz sliski temat do kalendarza Fotografia uliczna - street photo

Bodzip
21.07.14, 08:58
Ja to bym wziął kilka zdjęć Farensbach, kilka ptasiarzy, kilka łosi albo coś (wydry) z Biebrzy i kalendarz jak malowanie z Polską przyrodą. Ooo mi się przypomniał jeszcze Polski bociek żarłoczny :mrgreen:
Taki kalendarz to kupię albo trzy nawet.
A jak będą uliczne albo portretowe to ja podziękuję i od Pentaksiarzy sobie kupię.

hades
21.07.14, 09:18
Robimy kalendarz klubowy, gdzie każdy powinien mieć możliwość zgłoszenia swoich zdjęć, a nie kalendarz marzeń każdego z nas. Chociaż...

Na tym etapie jeszcze mogę to napisać. Może po prostu zbierzmy zdjęcia. Do każdego niech będzie podpięta zgoda na wykorzystanie w obrębie kalendarza i każdy sobie wydrukuje swój własnoręcznie opracowany kalendarz. Będzie przez 12 miesięcy oglądał dokładnie to co chce. Genialne! :)

Ciekawe tylko czy ktoś zgodzi się udostępnić zdjęcia na takich zasadach. Sprawdzę z ciekawości druk indywidualny (tu nawet o niskim nakładzie nie można mówić) w formacie A3.

Jestem nieobliczalny z rana ;). Właśnie podsunąłem wam pomysł, który zabije to nasze wybieranie tematu ;).

---

Mirku, wiem, że fotografia uliczna to śliski temat, ale został zgłoszony. Pozwoliłem mu zaistnieć z niewielkim przekonaniem, że zwycięży. Ale gdyby jednak jakimś cudem udało mu się zaistnieć, będziemy walczyć z formalnościami.

ahutta
21.07.14, 10:00
Ja to bym wziął kilka zdjęć Farensbach, kilka ptasiarzy, kilka łosi albo coś (wydry) z Biebrzy i kalendarz jak malowanie z Polską przyrodą. Ooo mi się przypomniał jeszcze Polski bociek żarłoczny :mrgreen:
Taki kalendarz to kupię albo trzy nawet.
A jak będą uliczne albo portretowe to ja podziękuję i od Pentaksiarzy sobie kupię.


Biorąc pod uwagę rozrzut tematyczny (i JAKOŚĆ) fotek zgłaszanych do FM, nie mogę się z Tobą zgodzić. Nie żebym zwierzaków nie lubił, ale może się okazać, że jakaś martwa natura lub inna architektura biją zwierza na głowę. Patrząc na ilość zdjęć przyrodniczych jaka się pojawia na forum w stosunku do pozostałych, to nikt poza autorami zdjęć przyrodniczych nie powinien się znaleźć w kalendarzu.
Chyba lepiej będzie poczekać aż się pojawią propozycje i wtedy zrobić przesiew. Może się okaże, że rzeczywiście zostanie tylko przyroda ;)

helmuth
21.07.14, 10:07
Robimy kalendarz klubowy ...Tego się domyśliłem ale dalej nie wiem nic więcej. Mógłbyś odpowiedzieć na moje pytanie?
Jeżeli to będzie kalendarz monotematyczny, to do kategorii wymienionych przez Bodzipa, dołożę jeszcze makro.
Na pewno mnie taki kalendarz, też nie zainteresuje.

aga_piet
21.07.14, 10:17
Połączyłabym kategorię "Portret miasta" z "Fotografią uliczną".
Poprzedni kalendarz był wybitnie przyrodniczy, miłośnicy miasta są ciut poszkodowani i pewnie tak zostanie, bo przyroda na Forum rządzi. ;) Jak to pogodzić?

abir
21.07.14, 10:19
Ja to bym wziął kilka zdjęć Farensbach, kilka ptasiarzy, kilka łosi albo coś (wydry) z Biebrzy i kalendarz jak malowanie z Polską przyrodą. Ooo mi się przypomniał jeszcze Polski bociek żarłoczny :mrgreen:
Taki kalendarz to kupię albo trzy nawet.
A jak będą uliczne albo portretowe to ja podziękuję i od Pentaksiarzy sobie kupię.
niestety, bociek ze względów producenckich odpada:|

---------- Post dodany o 10:19 ---------- Poprzedni post był o 10:17 ----------


Połączyłabym kategorię "Portret miasta" z "Fotografią uliczną".
Poprzedni kalendarz był wybitnie przyrodniczy, miłośnicy miasta są ciut poszkodowani i pewnie tak zostanie, bo przyroda na Forum rządzi. ;) Jak to pogodzić?
może emerytka na jaśku z kanarkiem w oknie starej kamienicy?:-P

hades
21.07.14, 11:14
Tego się domyśliłem ale dalej nie wiem nic więcej. Mógłbyś odpowiedzieć na moje pytanie?
Jeżeli to będzie kalendarz monotematyczny, to do kategorii wymienionych przez Bodzipa, dołożę jeszcze makro.
Na pewno mnie taki kalendarz, też nie zainteresuje.

Helmuth, myślę, że dobrą odpowiedzią na Twoje pytanie jest całym ten wątek. Właśnie wybieramy wspólnie temat kalendarza. Ale sprecyzuje dla pewności. Kalendarz będzie monotematyczny... w ujęciu wybranego w ankiecie tematu. A jaki wybierzemy temat? Na razie wszystko wskazuje na to, że tak szeroki... jak Polska długa i szeroka ;).

helmuth
21.07.14, 12:05
Kalendarz będzie monotematyczny... w ujęciu wybranego w ankiecie tematu.Tego się właśnie obawiałem :|

A jaki wybierzemy temat?No właśnie!
Pozwoliłem sobie zestawić aktualny wynik ankiety z ostatnimi zdjęciami ze strony głównej.
124577
Jakoś nie widzę, żeby wyniki ankiety były zbieżne z upodobaniami klubowiczów :roll:

hades
21.07.14, 12:26
Połączyłabym kategorię "Portret miasta" z "Fotografią uliczną".
Poprzedni kalendarz był wybitnie przyrodniczy, miłośnicy miasta są ciut poszkodowani i pewnie tak zostanie, bo przyroda na Forum rządzi. ;) Jak to pogodzić?

Nie bardzo. Autor tematu "Portret miasta" miał na myśli podejście architektoniczno-przestrzenne. Zaś "Fotografia uliczna" to kontekst społeczny. Wszystko zależy czy zgłaszający te tematy chcieliby takiej syntezy pod wspólnym tytułem "Miasto".

Jeśli już jesteśmy przy tym nierównym traktowaniu tematów. Zastanawiałem się jeszcze nad wyborem dwóch tematów, które osiągnął największą liczbę głosów i przygotowaniem dwóch oddzielnych kalendarzy. Oczywiście uprzedzam od razu, że cena druku byłaby wypadkową ilości zamówień.

Sawa
21.07.14, 15:27
Hadesie, Bufetowo, grupo dyskutantów,
Ja mam swoje potrzeby, ale zdaję sobie sprawę, że demokratycznie ich nie zrealizuję :)
Nie ma co się 'rozdrabniać' - kalendarz robisz pod odbiorcę - i to pod masowego odbiorcę, nie detalistę.
Jeśli grupa odbiorców - np 50-ciu - chce przyrodę - to kupią tylko kalendarz z przyrodą, a tylko wtedy cena kalendarza będzie racjonalna.
Jesli inna grupa odbiorców - np 4-ch - chce Streetowe foty - to będą musieli własnym asumptem... Gdyż takie to forum jest, i nie ma co się oszukiwać.
Boli, ale takie sztywne prawa ekonomii.

pozdrawiam,

aga_piet
21.07.14, 15:37
Racja, dlatego za bardzo się nie spinam ;)

Sawa
21.07.14, 15:42
Pani B, możemy się 'spiąć' i zrobić 'własny kalendarz' - a potem sprzedawać na forum np. Pentaxa* - a co! :)

* To wtedy może i Bodzip kupi ;P

aga_piet
21.07.14, 15:52
W sumie niegłupia myśl :)

Bodzip
21.07.14, 20:54
O Wy zmory jedne :D

Mirek54
21.07.14, 21:55
Jesli inna grupa odbiorców - np 4-ch - chce Streetowe foty - to będą musieli własnym asumptem... Gdyż takie to forum jest, i nie ma co się oszukiwać.
Boli, ale takie sztywne prawa ekonomii.

pozdrawiam,

A co jesli wygra slitasna fota z komioczna "gemba" faceta a on pozniej wytoczy nam proces.Bedziesz placic???Nie ma co sie oszukiweac.Nie tylko nasza jest racja.
Najpierw pomyslec a pozniej drukowac.

aga_piet
21.07.14, 22:03
Mirek, no nie... toć wiadomo że trzeba myśleć. Dużo jest zdjęć z pogranicza, że nie jest to architektura, ani pejzaż, przecież mogą być ludzie nierozpoznawalni - sylwetki, odbicia, cienie, mazaje. Dużo jest takich fajnych zdjęć (dla nas - miłośników ulicy).
I absolutnie nie mam zamiaru forsować pomysłu i walczyć o prawa streeta na forum. Wyniki ankiety mówią wszystko.
Z drugiej strony przykład poprzedniego kalendarza pokazuje, że formuła głosowania nie gwarantuje zadowolenia większości :D Przynajmniej jedno zdjęcie było dość kontrowersyjne, wyszło że to co na monitorze kompa niekoniecznie jest ładne w dużym powiększeniu na papierze ;) No ale demokracja.

Mirek54
21.07.14, 22:19
Agus.Ja nie mam nic przeciwko takim fotkom.Tylko niech to bedzie dopiete na ostatni guzik w kaledarzu."Cyklem" gostka,auto,jest jego facjata,sa numery rejestracyjne,mam zgode na publikacje i jest heppy.Inaczej to jest takie wszystko na wydre.Sam wiem co znaczy publikacja fotek na wydre.Nie chcialbym takiego czegos raz jeszcze doswiadczac.

aga_piet
21.07.14, 22:23
Na wydrę w ogóle nie wchodzi w grę. To oczywiste
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/01/good2-1.gif
źródło (http://dawnytczew.pl/forum/images/smilies/good2.gif) (myślę oczywiście o publikacji kalendarza). Bo w innych aspektach życia może to być interesujące (choć tak do końca nie zgłębiłam zagadnienia - muszę pogooglać ;))

hades
21.07.14, 22:28
Wrzućcie na luz, bo zastanawiacie się nad rzeczami, które nie będą miały miejsca. Zacytuje sam siebie:



Przygotowanie kalendarza

Kalendarz ułoży grupa chętnych 9 osób. Chętni do uczestnictwa proszeni są o PW.


Do tej pory mam jedno zgłoszenie, nie licząc mnie (jako 10-tego). Wciąż czekam na zgłoszenia na PW od osób chętnych podjąć trud wyłowienia z puli nadesłanych zdjęć 13-stki najlepiej pasujących do tematu.

Zamiast toczyć spory o mało istotne rzeczy przyłączcie się do realizacji. Jak wygra "Fotografia uliczna" to będzie mój problem jak przefiltrować zdjęcia by nie było problemów.

---------- Post dodany o 22:28 ---------- Poprzedni post był o 22:27 ----------

Żeby nie było. Wszystkie zdjęcia w tym jak i poprzednim kalendarzu publikowane są jedynie za pisemną zgodą.

Saboor
21.07.14, 22:37
Na wydrę w ogóle nie wchodzi w grę. To oczywiste
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/01/good2-1.gif
źródło (http://dawnytczew.pl/forum/images/smilies/good2.gif) (myślę oczywiście o publikacji kalendarza). Bo w innych aspektach życia może to być interesujące (choć tak do końca nie zgłębiłam zagadnienia - muszę pogooglać ;))
Takie symboliczne zezwierzęcenie społeczeństwa? W krowociuchu, na wydrę jak bestia sexu, świntuszy dziko!
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/01/good2-1.gif
źródło (http://dawnytczew.pl/forum/images/smilies/good2.gif)

---------- Post dodany o 22:37 ---------- Poprzedni post był o 22:36 ----------



Żeby nie było. Wszystkie zdjęcia w tym jak i poprzednim kalendarzu publikowane są jedynie za pisemną zgodą.
Krwią fotografowanego podpisany cyrograf?:roll:

ziemia01
22.07.14, 08:41
Jeśli grupa odbiorców - np 50-ciu - chce przyrodę - to kupią tylko kalendarz z przyrodą, a tylko wtedy cena kalendarza będzie racjonalna.
indywidualne kalendarze nie wychodzą dużo drożej. Ja w tym roku robiłem 3 szt. A3 po 19.9 za sztukę.

kon
22.07.14, 09:04
3 szt. A3 po 19.9 za sztukę.
Ale tanio.

aga_piet
22.07.14, 09:23
Hm... weszłabym w to.

ziemia01
22.07.14, 09:37
Hm... weszłabym w to.
http://www.colorland.pl/produkty/fotokalendarz teraz kosztuje 29 zł za sztukę plus droga przesyłka, ale jak była końcówka roku to przysłali mi ofertę dużo tańszą. Pewnie pod koniec roku w sezonie kalendarzowym też będzie taniej.

hades
22.07.14, 09:41
Tylko, że A3... zdjęcie na całą stronę. To pewien standard, którego się trzymamy. Cyferki są ważne, ale są dodatkiem do zdjęcia.

Coś się dzieje już w tym temacie. Oczywiście cały czas czekam na podpowiedzi.

ziemia01
22.07.14, 09:45
Tylko, że A3... zdjęcie na całą stronę. To pewien standard, którego się trzymamy. Cyferki są ważne, ale są dodatkiem do zdjęcia.
oczywiście, że tak. Ja chciałem tylko pokazać alternatywę dla niezadowolonych z wyników ankiety:)

ahutta
23.07.14, 21:10
A to ja Wam powiem, że kalendarz w formacie A3, to trochę mały będzie :|

apz
23.07.14, 21:16
A to ja Wam powiem, że kalendarz w formacie A3, to trochę mały będzie :|
Fototapety nie potrzebuję. Zadowolę się A3. Byleby było...

ahutta
23.07.14, 21:23
Fototapety nie potrzebuję. Zadowolę się A3. Byleby było...

Poprzedni był w formacie A2. Porównaj sobie.

Mirek54
23.07.14, 21:25
Poprzedni był w formacie A2. Porównaj sobie.

Eeeeeeeeee???????????

banc
23.07.14, 22:48
Może pytanie jest inne. Czy kalendarz po rozłożeniu jest A3, czy zdjęcie jest A3 i drugie A3 to cyferki.
Ja to lubię mieć i taki ścienny A0, ale tam nie ma miejsca na zdjęcia.

ahutta
23.07.14, 22:52
Może pytanie jest inne. Czy kalendarz po rozłożeniu jest A3, czy zdjęcie jest A3 i drugie A3 to cyferki.
Ja to lubię mieć i taki ścienny A0, ale tam nie ma miejsca na zdjęcia.

Na A0 powiadasz nie ma miejsca? No nieźle :)
Mirek, może na 100% rozmiar poprzedniego to nie było A2, nie mam go teraz pod ręką więc nie zmierzę, ale na pewno był większy niż A3 :D

petreq
23.07.14, 23:00
Na A0 powiadasz nie ma miejsca? No nieźle :)
Mirek, może na 100% rozmiar poprzedniego to nie było A2, nie mam go teraz pod ręką więc nie zmierzę, ale na pewno był większy niż A3 :D
To albo był niewiele większy od A3 albo był niewiele mniejszy od B2/A2. W innym wypadku byłoby to marnotrawstwo i niegospodarność :grin:

ahutta
23.07.14, 23:07
Chyba jutro to sprawdzę :mrgreen:

Bodzip
24.07.14, 13:39
Chyba jutro to sprawdzę :mrgreen:
Już się jutro kończy :roll:

ziemia01
24.07.14, 13:56
Już się jutro kończy :roll:
ale on mówiąc jutro miał na myśli jutro a nie dzisiaj :D i się jeszcze nie kończy ;)

ahutta
24.07.14, 14:07
Już się jutro kończy :roll:

Wiesz, niektórzy to muszą pracować :p

Bodzip
24.07.14, 14:41
Wiesz, niektórzy to muszą pracować :p
Taaak, baardzo śmieszne, bardzo :D

ahutta
24.07.14, 15:11
No jakoś musimy sobie życie umilać, nie? :D

apz
24.07.14, 15:20
Wiesz, niektórzy to muszą pracować :pNaprawdę, nie wiedziałem....

Mój osobisty egzemplarz ma rozmiar ok. 42 cm x 30 cm.


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/07/size-1.jpg
źródło (http://vector.biz.pl/images/size.jpg)

petreq
24.07.14, 15:29
Naprawdę, nie wiedziałem....

Mój osobisty egzemplarz ma rozmiar ok. 42 cm x 30 cm.


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/07/size-1.jpg
źródło (http://vector.biz.pl/images/size.jpg)
Andrzeju, trochę błędów jest w tej tabeli, ale mnie więcej można uznać, że daje jakiś pogląd :grin:

ahutta
24.07.14, 15:43
Naprawdę, nie wiedziałem....

Szczęśliwi czasu nie liczą.


Mój osobisty egzemplarz ma rozmiar ok. 42 cm x 30 cm.

No widzisz, miałeś okazję zmierzyć i jest OK. Ja byłem świecie przekonany, że był większy, a kalendarza pod ręką nie mam. I super, teraz wiadomo dokładnie jakiej wielkości była ostatnia edycja.

apz
24.07.14, 15:47
Szczęśliwi czasu nie liczą.



No widzisz, miałeś okazję zmierzyć i jest OK. Ja byłem świecie przekonany, że był większy, a kalendarza pod ręką nie mam. I super, teraz wiadomo dokładnie jakiej wielkości była ostatnia edycja.
Problem nie jest w wielkości tylko w ilości wolontariuszy, jeśli dobrze hadesa zrozumiałem.

ahutta
24.07.14, 17:17
Problem nie jest w wielkości tylko w ilości wolontariuszy, jeśli dobrze hadesa zrozumiałem.

No to teraz ja nie rozumiem, bo przez parę postów gadaliśmy o wielkości kalendarza. Kwestia nakładu była poruszana ciut wcześniej :)

apz
24.07.14, 17:29
Wrzućcie na luz, bo zastanawiacie się nad rzeczami, które nie będą miały miejsca. Zacytuje sam siebie:



Do tej pory mam jedno zgłoszenie, nie licząc mnie (jako 10-tego). Wciąż czekam na zgłoszenia na PW od osób chętnych podjąć trud wyłowienia z puli nadesłanych zdjęć 13-stki najlepiej pasujących do tematu.

,,. Wracając do meritum...

ziemia01
25.07.14, 09:28
A to ja Wam powiem, że kalendarz w formacie A3, to trochę mały będzie :|
bij się w pierś :)
hmm racji nie miał tu ktoś ;) :)

Bodzip
25.07.14, 10:10
To ja w ramach protestu za brak kalendarza na 2014 zanabyłem... a nie, właściwie dostałęm, bo takie młode dziewuszki rozdawały - więc mam kalendarz z panią Senyszyn.
Jest A0
A żebyście widzieli jaką facjatę sobie zrobiła - Photoshop CS 11, nosz 18-tka normalnie :mrgreen:

ziemia01
25.07.14, 10:16
To ja w ramach protestu za brak kalendarza na 2014 zanabyłem... a nie, właściwie dostałęm, bo takie młode dziewuszki rozdawały - więc mam kalendarz z panią Senyszyn.
Jest A0
A żebyście widzieli jaką facjatę sobie zrobiła - Photoshop CS 11, nosz 18-tka normalnie :mrgreen:
akty :D ;)

aga_piet
25.07.14, 10:25
Bodzio... gdybym wiedziała, żeś taki zdesperowany, sama bym Ci ten kalendarz namalowała :D
Nie, no spoko. Jak byliśmy w Wysowej widziałam mnogość plakatów pani S. - chyba bardzo popularna postać w Beskidzie. Może nawet bardziej niż Maryla Rodowicz :D

Saboor
25.07.14, 10:29
To ja w ramach protestu za brak kalendarza na 2014 zanabyłem... a nie, właściwie dostałęm, bo takie młode dziewuszki rozdawały - więc mam kalendarz z panią Senyszyn.
Jest A0
A żebyście widzieli jaką facjatę sobie zrobiła - Photoshop CS 11, nosz 18-tka normalnie :mrgreen:
A to na pewno facjatka? Nie żebym co sugerował, ale się przyjrzyj.

ahutta
25.07.14, 10:38
bij się w pierś :)
hmm racji nie miał tu ktoś ;) :)

I racja, byłem święcie przekonany, że był w większym formacie. Pamięć już nie ta ;)

aga_piet
25.07.14, 11:21
Też bym dała sobie głowę uciąć, że był większy i bardziej w kwadracie :D

gulasz
25.07.14, 19:15
jakbyście tak sobie wszystko uciąć dali to byśmy mieli nie OLY Talibów tylko OLY Inwalidów

był ładny i na świetnym papierze co nie zmienia faktu że chyba możnaby już kończyć ankietę
kto się miał wypowiedzieć się wypowiedział.. chyba :roll:

sepi19
25.07.14, 21:11
Olać format, treść się liczy ;). Wiem, że może już za późno, ale może by tak zdjęcia miesiąca ??? Nie czytałem całego wątku, jak popełniłem jakieś fopa, czy jak się to pisze, to nie ma tematu ;).

ziemia01
25.07.14, 21:28
Olać format, treść się liczy ;). Wiem, że może już za późno, ale może by tak zdjęcia miesiąca ??? Nie czytałem całego wątku, jak popełniłem jakieś fopa, czy jak się to pisze, to nie ma tematu ;).
chyba może nie spasować się tematycznie :)

petreq
25.07.14, 21:35
chyba może nie spasować się tematycznie :)
Też na początku pomyślałem dokładnie tak jak Sepi19. Zaletą wyboru Zdjęcia Miesiąca byłoby:
- brak problemu z doborem tematu kalendarza i samych zdjęć,
- dodatkowe wyróżnienie dla autorów.

ziemia01
25.07.14, 21:41
Też na początku pomyślałem dokładnie tak jak Sepi19. Zaletą wyboru Zdjęcia Miesiąca byłoby:
- brak problemu z doborem tematu kalendarza i samych zdjęć,
- dodatkowe wyróżnienie dla autorów.
z drugiej strony nie można się nie zgodzić z siła argumentu. A fotografia miesiąca wybierana przez jury czy klubowiczów :)

romek1967
25.07.14, 21:42
A fotografia miesiąca wybierana przez jury czy klubowiczów :)
Ważne jest KTO wybiera czy CO jest wybierane?

petreq
25.07.14, 21:45
z drugiej strony nie można się nie zgodzić z siła argumentu. A fotografia miesiąca wybierana przez jury czy klubowiczów :)
Wg mnie przez Jury. Problem pojawi się w przypadku braku wyboru FM.

---------- Post dodany o 21:45 ---------- Poprzedni post był o 21:44 ----------


Ważne jest KTO wybiera czy CO jest wybierane?
Dlatego uważam, że Jury.

ziemia01
25.07.14, 21:46
Ważne jest KTO wybiera czy CO jest wybierane?
od zawsze wiadomo, że ważne kto głosy liczy :) bo mogą być różne wyniki :)

romek1967
25.07.14, 22:01
od zawsze wiadomo, że ważne kto głosy liczy :) bo mogą być różne wyniki :)
A ja mam uczulenie na wiedzących lepiej. Taka cecha genetyczna.

sepi19
25.07.14, 22:50
Zobaczmy na zdjęcia od stycznia do dzisiaj, te które wygrały w fotce miesiąca. Moim skromnym zdaniem warto je umieścić w kalendarzu, a i bonus dla robiących tez jest nie bez znaczenia. A pytania na temat kto wybiera nie za bardzo łapię, przecież już sa laureaci z każdego miesiąca. Po co kombinować bez sensu?

gulasz
26.07.14, 01:16
mogą np nie dać zgody na publikacje i du pa zbita
od lat wiadomo że ile ludzi tyle opinii..

ta dyskusja naprawdę powoli momentami staje się za długaa :roll:

sepi19
26.07.14, 01:46
Zakładasz wersję negatywną, Ulka, to nie w twoim stylu ,nie poznaję Cię;) Zapytajmy,czy ktoś coś ma na przeciw temu, aby jego zdjęcie zostało dodatkowo wyróżnione w kalendarzu.

hades
29.07.14, 01:36
Na początek: ankieta została zamknięta. Zagłosowały 54 osoby (całkiem niezła frekwencja). Wybrany został temat "Od Bałtyku aż po Tatry - przyroda Polski".

Tak jak już pisałem. Temat jednocześnie precyzyjny, ale też ogólny na tyle, że jest spore pole do popisu zarówno dla pejzażystów jak i przyrodników zarówno szeroko, wąskokątnych oraz makro. Zbieramy zdjęcia w zadanym temacie. Autorzy mają pełną swobodę interpretacji tematu, a komisja ma pełną swobodę redagowania kalendarza na podstawie nadesłanego materiału.

Teraz najważniejsze. Opiszę w tej chwili pokrótce jak widzę zbieranie materiału do selekcji.

1. Materiał będziemy wysyłać na e-mail (udostępnię).
2. Zdjęcia już obrobione, efekt końcowy. Nie stawiam granicy minimalnej rozdzielczości, bo wiem, że są magicy, którzy potrafią i z 5 MP zrobić dobry materiał na publikacje w formacie A3 i większym. Ale sami rozumiecie, że im więcej megapikseli powyżej 6 MP, tym lepiej. Do tego format JPG z bardzo niskim stopniem kompresji lub format TIFF. Dlaczego od razu obrobione i w jak tak najlepszej rozdzielczości? Unikniemy problemów ze zdjęciami, które dobrze wyglądają w wersji 800 czy 1000 px na ekranie, a w formacie A3 będzie ciężko je oglądać ze względu na rozmycia i nieostrości niewidziane w miniaturce. Poza tym, jeśli obramiamy zdjęcie to chyba nie będzie problemem by zamiast w wersji do internetu, wyeksportować je od razu w rozdzielczości do publikacji.
3. Do zdjęć będę prosił o dołączenie zgody na publikacje. Na razie w wersji elektronicznej, a później, kiedy wybierzemy poproszę wybranych autorów o przesłanie wersji papierowej.
4. Co jakiś czas (zbiórka zdjęć będzie trwała przez cały sierpień) będę przygotowywał przeglądówki złożone z miniaturek (np. 500px), które zamieszczę do podglądu na swoim serwerze lub przygotowanym do tego koncie w chmurze. Wszyscy będą mieli wgląd do tego co zostało nadesłane. Prócz tego komisja będzie mogła sobie obejrzeć zdjęcia w wersji oryginalnej i tak je układać by zredagować z tego przyjemny dla oka kalendarz. Intuicja podpowiada mi, że może to być dobry sposób by osiągnąć dobry efekt. Jednak jak wyjdzie to jeszcze zobaczymy.


A no właśnie, zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie. Na razie idzie dobrze. Mam nadzieje, że ekipa redagująca zostanie zasypana niezłym materiałem wyjściowym i będzie z czego wybierać. Ale jeśli na etapie zbierania okaże się, że frekwencja jest mizerna, to nie zamierzam tego ciągnąć. Wtedy ucinam temat i tyle.

---------- Post dodany o 01:36 ---------- Poprzedni post był o 01:34 ----------


Zobaczmy na zdjęcia od stycznia do dzisiaj, te które wygrały w fotce miesiąca. Moim skromnym zdaniem warto je umieścić w kalendarzu, a i bonus dla robiących tez jest nie bez znaczenia. A pytania na temat kto wybiera nie za bardzo łapię, przecież już sa laureaci z każdego miesiąca. Po co kombinować bez sensu?

Po to kombinować. To dobry pretekst bym napisał coś więcej na temat tego co można zrobić z zacnymi skądinąd zdjęciami wybieranymi przez jury i publiczność Fotografii Miesiąca.

Gdybym chciał uhonorować takie zdjęcia jakie są w Fotografii Miesiąca, to odkopałbym jeden z pomysłów, które kiedyś rzuciłem w wąskim gronie by sprawdzić czy mają sens. Pierwszy z nich to wystawa, taka z prawdziwego zdarzenia, a drugi, to wydanie albumu ze zdjęciami. Jak kogoś honorować to z przytupem, a raczej z należytym szacunkiem i właściwą do tego formą. Kalendarz to zupełnie inna publikacja. Oczywiście nie mniej istotna, też oczekujemy tu najwyższego poziomu, ale co innego wybieranie zdjęć z puli najlepszych na forum, a co innego wybieranie zdjęć, które powinny dać nam spójny wizualnie materiał, który będziemy oglądali cały rok.

Kombinujemy dlatego... że możemy.

sepi19
29.07.14, 01:59
Hades, dzięki za odpowiedź.

abir
29.07.14, 07:53
być może były te informacje wcześniej i je przeoczyłem, ale zapytam tylko :
1. czy zdjęcia mają być z jakiegoś przedziału czasowego, np. rok 2014, czy grzebiemy w całym swoim archiwum?
2. czy w exifie musi być "OLYMPUS"?:wink:

ahutta
29.07.14, 08:41
być może były te informacje wcześniej i je przeoczyłem, ale zapytam tylko :
1. czy zdjęcia mają być z jakiegoś przedziału czasowego, np. rok 2014, czy grzebiemy w całym swoim archiwum?
2. czy w exifie musi być "OLYMPUS"?:wink:

Nie wiem czy jestem uprawniony do odpowiedzi, ale logicznym wydaje mi się, że:
1 - w całym
2 - tak

abir
29.07.14, 10:47
Nie wiem czy jestem uprawniony do odpowiedzi, ale logicznym wydaje mi się, że:
1 - w całym
2 - tak
też nie wiem czy masz permiszyn, ale przynajmniej odpowiedź jest krótka, jasna i konkretna

hades
29.07.14, 12:42
mogą np nie dać zgody na publikacje i du pa zbita

To jedna z możliwości. Może się jeszcze okazać, że to co widzimy na ekranie istnieje tylko w tej wersji.



od lat wiadomo że ile ludzi tyle opinii..

ta dyskusja naprawdę powoli momentami staje się za długaa :roll:

Ta dyskusja jest krótka, np. w stosunku do dyskusji nad kalendarzem 2013.

Na razie jest ok. Wszystko toczy się miarowo.

---------- Post dodany o 12:36 ---------- Poprzedni post był o 12:33 ----------


być może były te informacje wcześniej i je przeoczyłem, ale zapytam tylko :
1. czy zdjęcia mają być z jakiegoś przedziału czasowego, np. rok 2014, czy grzebiemy w całym swoim archiwum?
2. czy w exifie musi być "OLYMPUS"?:wink:


Zbieram tekst do kupy i podam wymogi, ale akurat Arek trafił z odpowiedziami. Moja sugestia przy odpowiedzi na pierwsze pytanie jest taka, żeby wybierać zdjęcia najświeższe, bo będzie się pamiętało gdzie zostało ono zrobione. Tak, trzeba będzie dołączyć opis miejsca.

---------- Post dodany o 12:42 ---------- Poprzedni post był o 12:36 ----------

Aha. Wciąż są wolne miejsca w ekipie redagującej kalendarz. Na razie zgłosiły się 2 osoby. Oczywiście, nic na siłę, ale jeśli ktoś dysponuje kilkoma godzinami we wrześniu by przejrzeć materiał i pomóc w redakcji, to zapraszam. Pod koniec tygodnia chciałbym skompletować zespół i podać do wiadomości kto będzie wybierał.

gulasz
29.07.14, 22:31
Zbieram tekst do kupy i podam wymogi, ale akurat Arek trafił z odpowiedziami. Moja sugestia przy odpowiedzi na pierwsze pytanie jest taka, żeby wybierać zdjęcia najświeższe, bo będzie się pamiętało gdzie zostało ono zrobione. Tak, trzeba będzie dołączyć opis miejsca.

a pro po tego czy w exifie powinno znajdować się magiczne słowo OLYMPUS - moim skromnym zdaniem to bez sensu :mrgreen:
skoro w tej akcji OLEK nie promuje tego kalendarza - to zróbmy kalendarz OLYTALIBÓW Forumowych
a od lat wiadomo że forum jest otwarte na wszystkich i nie tylko OLKOWCY świadczą o jego wyjątkowości :) :) :) (za to nas chwalą na zlotach międzysystemowych)
po co zamykać się w format Olka - bo tak - bo forum niby zobowiązuje :roll: :?:
wg mnie nie, no chyba że jest coś o czym mówicie tylko za kulisami i nie jest to dostępne ogółowi ..

jaclas
29.07.14, 23:28
a pro po tego czy w exifie powinno znajdować się magiczne słowo OLYMPUS - moim skromnym zdaniem to bez sensu :mrgreen:

Moim, jeszcze bardziej skromniejszym zdaniem, wprost przeciwnie, jestem za tym aby fotografie do kalendarza były robione wyłącznie Olympusami. Było nie było Olympus jest tym, co przyciągnęło na to forum zdecydowaną większość jego użytkowników. Są różne kalendarze, a wyjątkowość tego, o którym mowa polega na tym, że jest on nasz, Olymaniaków, Olympusowy.

sepi19
29.07.14, 23:36
No to co ja mam, biedny żuczek zrobić? W exifie mam Olympus, a zdjęcie zrobione aparatem innego systemu? Nie zmieniam nic w exifie, po prostu "skanuję" klisze e-620 + zd 50mm. Heeelp ;)

jaclas
29.07.14, 23:42
No to co ja mam, biedny żuczek zrobić? W exifie mam Olympus, a zdjęcie zrobione aparatem innego systemu? Nie zmieniam nic w exifie, po prostu "skanuję" klisze e-620 + zd 50mm. Heeelp ;)
Całe szczęście, ze nie ja muszę się tym martwić. Nie do mnie będzie należeć decyzja:mrgreen:

sepi19
30.07.14, 00:01
Tak się ostatnio zastanawiałem, gdyby naszła mnie odwaga i chęć wstawienia zdjęcia do kalendarza. Czysto moralny dylemat, bo można się przecież nie przyznać :???:

gulasz
30.07.14, 00:03
Są różne kalendarze, a wyjątkowość tego, o którym mowa polega na tym, że jest on nasz, Olymaniaków, Olympusowy.

no właśnie nasz...
a tą naszość tworzą wszyscy którzy się udzielają.
i nie są to tylko Olkowi spustowciskiwacze (choć ta teraźniejsza technika i już od spustu wciskania daleka..)

hades
30.07.14, 09:58
a pro po tego czy w exifie powinno znajdować się magiczne słowo OLYMPUS - moim skromnym zdaniem to bez sensu
skoro w tej akcji OLEK nie promuje tego kalendarza - to zróbmy kalendarz OLYTALIBÓW Forumowych
Wiesz co odpowiem, a powiem mniej więcej to samo:

no właśnie nasz...
a tą naszość tworzą wszyscy którzy się udzielają.

... i dodam: To kalendarz fotograficzny forum OlympusClub. Do tej zbiorowości należą wszyscy zarejestrowani, niezależnie od marki sprzętu w torbie foto. Bo:


a od lat wiadomo że forum jest otwarte na wszystkich i nie tylko OLKOWCY świadczą o jego wyjątkowości (za to nas chwalą na zlotach międzysystemowych)
po co zamykać się w format Olka - bo tak - bo forum niby zobowiązuje
Lepszego uzasadnienia nie potrzeba.

---



wg mnie nie, no chyba że jest coś o czym mówicie tylko za kulisami i nie jest to dostępne ogółowi ..
Nie, w tym temacie za kulisami jestem tylko ja.

---------- Post dodany o 09:53 ---------- Poprzedni post był o 09:53 ----------


Tak się ostatnio zastanawiałem, gdyby naszła mnie odwaga i chęć wstawienia zdjęcia do kalendarza. Czysto moralny dylemat, bo można się przecież nie przyznać :???:
Uprzedzam tylko, że nie przyjmujemy negatywów, co najwyżej skany ;).

---------- Post dodany o 09:58 ---------- Poprzedni post był o 09:53 ----------

Komunikat organizacyjny: Chwilę musicie poczekać. Dogrywam technikę i ruszamy ze zbiórką zdjęć.

Ola_Olga
5.08.14, 20:17
Komunikat organizacyjny: Chwilę musicie poczekać. Dogrywam technikę i ruszamy ze zbiórką zdjęć.

Ruszamy czy stoimy?

hades
7.08.14, 10:10
Rozpoczynamy zbiórkę zdjęć. Proszę przeczytać pierwszy post. Został zaktualizowany o informacje o sposobie wysyłki.

---

Przy okazji. Kalendarz ułoży grupa chętnych osób. Będą to: Ahutta, Gulasz, Hades, Ssonic, Petreq, Ziemia01. Gdyby ktoś jeszcze chciał dołączyć to zapraszam.

Saboor
7.08.14, 10:17
Rozpoczynamy zbiórkę zdjęć. Proszę przeczytać pierwszy post. Został zaktualizowany o informacje o sposobie wysyłki.
Przy okazji. Kalendarz ułoży grupa chętnych osób. Będą to: Ahutta, Gulasz, Hades, Ssonic, Petreq, Ziemia01. Gdyby ktoś jeszcze chciał dołączyć to zapraszam.

Brawo hades z pierwszy i drugi krok! Coraz bliżej celu!

romek1967
7.08.14, 10:30
Oczekiwany format/rozmiar fotek?

hades
7.08.14, 11:04
Maksymalna rozdzielczość jaką fabryka dała. Minimalna 2500 pikseli po dłuższym boku.

I jeszcze jedno. Zapomniałem o tym w pierwszym poście: zdjęcia poziome.

And.N
7.08.14, 11:30
...I jeszcze jedno. Zapomniałem o tym w pierwszym poście: zdjęcia poziome.
Nie, że chciałbym wysyłać ale proporcje boków chyba też mają znaczenie czy 4:3, czy 3:2, czy 16:9 (wszystkie poziome). Choć jeśli z Olympusa mają być sugerowałoby proporcje 4:3 jak ma matryca

hades
7.08.14, 13:23
Biorąc pod uwagę, że mamy w Olkach genetycznie zapisany format 4:3, to oczekiwany stosunek boków jest oczywisty. Ale dyskutowaliśmy tu, by nie zważać na aparat i jego format, a brać pod uwagę fajne dobre klubowiczów. Ekipa weźmie pod uwagę różne proporcje i będzie proponowała kadrowanie jeśli okaże się konieczne. Ewentualnie można już na wstępie wykonać samemu kadrowanie 4:3.

hades
8.08.14, 09:30
W pierwszym poście dodałem link do przeglądówki.

Ola_Olga
8.08.14, 10:06
A zdjęć zatrzęsienie. Serwer się zatka...

ahutta
8.08.14, 10:12
A zdjęć zatrzęsienie. Serwer się zatka...

"Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień". Wysłałaś?

Ola_Olga
8.08.14, 10:18
Wysłałaś?

Nie, bo to ma być piękny kalendarz z pięknymi zdjęciami :-P

ahutta
8.08.14, 10:32
Coś czułem, że taka będzie odpowiedź :)

hades
8.08.14, 10:41
Ja wyśle sobie po południu zgłoszenie. Wczoraj robiłem selekcje 10 zdjęć.

Pozostali nie marudzić, obrabiać i wysyłać! :)

---------- Post dodany o 10:41 ---------- Poprzedni post był o 10:35 ----------


Nie, bo to ma być piękny kalendarz z pięknymi zdjęciami :-P

Nie marudź. Przeglądałem wątek, są tam takie zdjęcia o jakich piszesz.

abir
8.08.14, 11:24
Nie, bo to ma być piękny kalendarz z pięknymi zdjęciami :-P
na pewno powinnaś wysłać kilka zdjęć zimy nad morzem. myślę o tych oblodzonych statkach itp. do dziś je pamiętam, a znalazłoby się jeszcze kilka, więc do roboty.
jeśli będziemy się zastanawiać jaką metodą głosowania wybierzemy metodę głosowania nic z tego nie wyjdzie.
ja szukam, jakby co..:-P

gulasz
8.08.14, 17:18
a jest ograniczenie że foty mają być z tego roku ?
bo w końcu nie doczytałam :)

ahutta
8.08.14, 17:42
a jest ograniczenie że foty mają być z tego roku ?
bo w końcu nie doczytałam :)

https://forum.olympusclub.pl/threads/90224-Kalendarz-2015?p=1112089&viewfull=1#post1112089 ;)

hades
8.08.14, 20:59
a jest ograniczenie że foty mają być z tego roku ?
bo w końcu nie doczytałam :)

Nie ma, ale najlepiej dawać najświeższe.

hades
9.08.14, 11:21
Ok, pierwsza fotografia trafiła już do folderu. Jest w przeglądówce.

hades
10.08.14, 22:40
Przeglądacie archiwa?

hades
11.08.14, 09:45
Dodałem kolejne 3 od siebie.

---------- Post dodany o 09:43 ---------- Poprzedni post był o 08:34 ----------

Do ekipy selekcjonującej dołączył Sepi.

---------- Post dodany o 09:45 ---------- Poprzedni post był o 09:43 ----------

Mała prowokacja, skierowana nie tylko do autora tego cytatu:


Spieszmy się wybierać ..... tak szybko ten rok przemija ;D

... śpieszmy się wysyłać propozycje do kalendarza. Ten rok tak szybko przemija ;D.

hades
13.08.14, 09:38
Zgłoszeń jest aż zero. Nie mówcie, że edytujecie materiał na nowo ;).

adambieg
13.08.14, 09:40
Zgłoszeń jest aż zero. Nie mówcie, że edytujecie materiał na nowo ;).

Procki się grzeją, dyski stukają, wszyscy zdjęcia obrabiają:grin:

Eddie
13.08.14, 09:53
Najpóźniej zaraz po weekendzie dorzucę coś od siebie, w sumie mam co.

hades
13.08.14, 10:54
Wątki i galeria uginają się od zdjęć w temacie kalendarza. Nie powinno być problemu :).

Eddie
13.08.14, 11:01
Śmiem sądzić, że to wrodzone skromność i nieśmiałość nie pozwalają na zgłaszanie swoich kandydatur ;)

Ola_Olga
13.08.14, 11:41
Śmiem sądzić, że to wrodzone skromność i nieśmiałość nie pozwalają na zgłaszanie swoich kandydatur ;)

A może raczej skłonność do narzekania przy jednoczesnym braku aktywności własnej?

Ponieważ dostałam po głowie od Szefa (cyt.: "Nie marudź") :) po zlocie żaglowców coś wrzucę, chociaż uważam, że w galerii i w wątkach innych forumowiczów można znaleźć zdjęcia do kalendarzy na najbliższe 5 lat..

Wystarczy chcieć.

Bodzip
13.08.14, 12:41
Ja to sobie tak myślałem:
zrobić w jednym roku kalendarz autorski, powiedzmy Farensbacha
w kolejnym nynego, potem piasboga, Krisa, abira...
i jak Ola napisała mamy na min 6 lat zapewnione cudne kalendarze. Przy takim układzie kupuję w ciemno po 3

Ola_Olga
13.08.14, 13:09
Ja to sobie tak myślałem:zrobić w jednym roku kalendarz autorski, powiedzmy Farensbacha w kolejnym nynego, potem piasboga, Krisa, abira...

Jestem za!!! I też w ciemno kupuję, na pierwszym miejscu 12 czapli i żurawi abira:grin:
Ale na serio: to naprawdę nie jest zły pomysł.


Mogłoby to być swojego rodzaju nagrodą za aktywność na forum a jednocześnie (może?) mobilizacją dla pozostałych userów, bo ostatnio... jakby to powiedzieć - jakby nikomu nic się nie chciało...





"Musisz rozdać..." a niech to....
Pamiętam.

Lolita
13.08.14, 13:44
jakby to powiedzieć - jakby nikomu nic się nie chciało...

jakby to powiedzieć - jest sezon ogórkowy :wink:

Ola_Olga
13.08.14, 14:37
jakby to powiedzieć - jest sezon ogórkowy :wink:

Niezależnie od tego czy rosną ogórki, czy wiszą sople lodu, wygląda to mniej więcej tak:
„Aktualnie na forum jest 329 użytkowników on line. 51 zalogowanych oraz 278 gości”


Pozdrawiam 7 lasów...:)

ahutta
13.08.14, 14:46
Ja to sobie tak myślałem:
zrobić w jednym roku kalendarz autorski, powiedzmy Farensbacha
w kolejnym nynego, potem piasboga, Krisa, abira...
i jak Ola napisała mamy na min 6 lat zapewnione cudne kalendarze. Przy takim układzie kupuję w ciemno po 3

Nie żeby Twój pomysł był zły, ale pójście w tym kierunku jest równoznaczne z uhonorowaniem konkretnych forumowiczów. A (przynajmniej w tej edycji) taką formę Hades zanegował, gdy padła propozycja zrobienia kalendarza na bazie zwycięskich prac z FM.

PS.
Nie mam nic do wymienionych przez Ciebie forumowiczów :D

Lolita
13.08.14, 14:51
Niezależnie od tego czy rosną ogórki, czy wiszą sople lodu, wygląda to mniej więcej tak:
„Aktualnie na forum jest 329 użytkowników on line. 51 zalogowanych oraz 278 gości”


Pozdrawiam 7 lasów...:)Chodziło mi o to, że ludzie w wakacje wyjeżdżają ;) Ósmy las też pozdrawia 3miasta :)

aga_piet
13.08.14, 14:54
Pomysł dobry ale chyba ciężkoforsowalny :)
A mi przyszedł do głowy kalendarz z 12 stadiami wylinki ważki :D Można by sobie szybko przewracać strony i byłaby fajna animacja.

Ola_Olga
13.08.14, 15:21
Chodziło mi o to, że ludzie w wakacje wyjeżdżają :)

A mi o to, że niezależnie od tego czy jest okres wakacyjny czy zima, to ilość aktywnych w stosunku do liczby oglądaczy jest zawsze dużo, dużo mniejsza.


(A ten ósmy skąd się wziął? Było 7... )
Dobra, bo znowu dostanę, tym razem za OT.:grin:



Można by sobie szybko przewracać strony i byłaby fajna animacja.

:grin::grin::grin:

Lolita
13.08.14, 15:30
(A ten ósmy skąd się wziął? Było 7... )
Bo za siedmioma jest ósmy :mrgreen: Koniec OT ;)

Bodzip
13.08.14, 15:50
Dobra, bo znowu dostanę, tym razem za OT.:grin:

A czemu Ty się boisz OT ? Jesteś już stary forumowicz/klubowicz.
Najwyżej Ci posty przeniosą do TWA. No tak, trzeba się zapisać i składki płacić. :D

hades
13.08.14, 17:48
Nie przeniosą, nie przeniosą tylko skasują.

A TWA się rozwiąże... składki przejmę ja ;).

---

Olu, Bogdanie, obawiam się, że dojście do porozumienia ze wszystkimi chętnymi na kalendarz, kogo mianowicie widzieliby w kalendarzu będzie się zbyt długo ciągnęło.

Produkujemy kalendarz, a nie honorujemy czyjeś osiągnięcia. Kalendarz jest nasz wspólny, klubowy i taki powinien być jego charakter. Posłużę się cytatem:


... zróbmy kalendarz OLYTALIBÓW Forumowych...


O honorowaniu kogoś publikacją drukowaną już pisałem. Jest tyle możliwości, że wrzucanie wszystkich pomysłów w kalendarz uważam za zbytnie komplikowanie tego przedsięwzięcia.

Poza tym, jeśli już honorować, znowu się powtórzę, to z przytupem. Np. wyprodukować album w formie fotoksiążki z pracami laureatów konkursów (wszystkich) w minionym roku. Można też wyprodukować autorskie fotoksiążki z logiem OC. Ale do tego trzeba naprawdę przysiąść przede wszystkim z autorem, ale też z fotoedytorem oraz z kimś kto zna się na składzie. Taka publikacja mogłaby znaleźć odbiorców nawet poza zarejestrowanym gronem klubowiczów. Tu można by pokusić się o zrobienie notki o autorze, etc. Zresztą spróbujemy coś takiego zrobić z tego roku. Zobaczymy jaki będzie odzew autorów i czy uda się pozbierać zdjęcia laureatów w wersji do druku. Inna sprawa to to czy będą chętni na kupienie takiego zbioru?

A tak już poza wszystkim. Proszę weźcie pod uwagę, że nie produkujemy tego pod jedną czy 5 osób, tylko dla całego forum. I sam dobór zdjęć to już pewien kompromis. Kalendarz, mam nadzieje wyjdzie ciekawy wizualnie. Jest ekipa selekcyjna, która świetnie sobie poradzi. Brakuje jedynie materiału do selekcji, który powinien spłynąć do połowy września. Na zmianę pomysłów jest już za późno.

---------- Post dodany o 17:48 ---------- Poprzedni post był o 17:43 ----------



A mi przyszedł do głowy kalendarz z 12 stadiami wylinki ważki :D Można by sobie szybko przewracać strony i byłaby fajna animacja.

Co tam 12 stadiów... 365 kartek, jak w starych dobrych kalendarzach, gdzie z tyłu były porady lub przepisy kulinarne. To by się dopiero film zrobił ;).

Krakman
13.08.14, 17:49
A TWA się rozwiąże... składki przejmę ja ;).


Ani się waż Brutusie !!!!!
To ja mówię Krakman w imieniu śpiącego właśnie Prezesa, Sekretarianny, zszywacza i innych TWA-owców....
Tak się niszczy demokrację, wolność słowa!!!!!!! Precz z cenzurą!!!!!
No ludzie odezwijcie się !!!!!!

hades
13.08.14, 17:55
Nie żeby Twój pomysł był zły, ale pójście w tym kierunku jest równoznaczne z uhonorowaniem konkretnych forumowiczów. A (przynajmniej w tej edycji) taką formę Hades zanegował, gdy padła propozycja zrobienia kalendarza na bazie zwycięskich prac z FM.


Zanegowałem, bo na to są lepsze sposoby, które opisałem wyżej i które spróbujemy pod koniec roku uskutecznić. Zobaczymy z jakim skutkiem.

Kalendarz ma być ładny i przyjemny w odbiorze, a nie być pomnikiem na cześć...

---------- Post dodany o 17:55 ---------- Poprzedni post był o 17:50 ----------


Ani się waż Brutusie !!!!!

Jaki Brutusie...



To ja mówię Krakman w imieniu śpiącego właśnie Prezesa, Sekretarianny, zszywacza i innych TWA-owców....
Tak się niszczy demokrację, wolność słowa!!!!!!! Precz z cenzurą!!!!!
No ludzie odezwijcie się !!!!!!

Nad Presezem jest jeszcze Olimp. No co ja poradzę. Nicka nie wybierałem.

Dobra koniec OT. Sio mi do właściwego wątku i tam rozprawiać o wolności, demokracji i cenzurze ;)

Bodzip
13.08.14, 18:06
@ Łukasz, z tą książką to fantastyczny pomysł. Od razu się piszę do pomocy.

Krakman
13.08.14, 18:11
@ Łukasz, z tą książką to fantastyczny pomysł. Od razu się piszę do pomocy.
Ja też jeśli chodzi o przygotowanie do druku, skład itp....
Skromnie dodam, że mam trochę doświadczeń w przygotowaniu do druku i składzie kilku albumów z pracami malarzy artystów..

Ola_Olga
13.08.14, 18:54
A czemu Ty się boisz OT ? Jesteś już stary forumowicz/klubowicz.

No tak... starość mi wytyka....:wink:




Kalendarz ma być ładny i przyjemny w odbiorze, a nie być pomnikiem na cześć...

Publikacja zdjęć w formie kalendarza autorstwa jednego z klubowiczów (np. z wymienionych przez Bodzia) wcale nie wyklucza, że byłby ładny i przyjemny w odbiorze - jestem o tym przekonana.


A w ogóle to wrzucajmy zdjęcia zamiast gadać. Albo chociaż jedno i drugie równolegle.:)

hades
13.08.14, 21:11
Dodałem kolejne zdjęcie do przeglądówki. Pierwsze "nie moje". :)

Ola_Olga
13.08.14, 21:45
Dodałem kolejne zdjęcie do przeglądówki. Pierwsze "nie moje". :)

Nie tylko jedno :grin: wreszcie ruszyło..:)

abir
13.08.14, 21:53
Nie tylko jedno :grin: wreszcie ruszyło..:)
czekam....

Ola_Olga
13.08.14, 21:57
czekam....

Cicho.

:wink:

abir
13.08.14, 22:07
Cicho.

:wink:
mogę czekać po cichu, ale to niczego nie zmieni, więc czekam....

hades
13.08.14, 22:13
Zastanawiam się czy nie zwiększyć limitu (np. do 20 a może 30 sztuk). Przeglądałem foldery u siebie i po selekcji mam 15 zdjęć, które chciałbym dodać, ale jeszcze się zastanawiam. Podpowiedzcie czy macie podobnie?

abir
13.08.14, 22:17
wziąłbym pod uwagę ile pracy czeka zespół aby wybrać te 12 sztuk. będzie limit 20 to i tak zabraknie kilku zdjęć. może nie zmieniajmy zasad gry.
na pytanie - tak miałem podobnie

yamada
13.08.14, 23:17
/po wekendzie coś podeślę, może ze dwa, max trzy, dziesięć to dużo, 20 dużo za dużo:wink:

gulasz
14.08.14, 00:52
bez przesady... 10 to wystarczająca liczba MBSZ ;)

elminho
14.08.14, 08:17
Wybaczcie, ale się nie doszukałem. Rozumiem, że zdjęcia wstawiamy w układzie horyzontalnym w proporcjach 4:3, czy też jest w tym zakresie jakaś elastyczność?

gulasz
14.08.14, 08:20
Wybaczcie, ale się nie doszukałem. Rozumiem, że zdjęcia wstawiamy w układzie horyzontalnym w proporcjach 4:3, czy też jest w tym zakresie jakaś elastyczność?

kalendarz bedzie poziomy i w proporcjach 4/3 wiec z elastycznosci nici... :D

hades
14.08.14, 08:51
Czarnych lub białych pasów po bokach raczej nie przewiduje, więc jeśli ktoś nadeśle kwadratowe lub pionowe kadry, to albo niech dośle wersje przekadrowane na poziome 4:3 albo wyśle inne zdjęcia. Pionowe kadry lub kwadratowe będziemy brali pod uwagę po ich przekadrowaniu.

---------- Post dodany o 08:49 ---------- Poprzedni post był o 08:38 ----------

Jeśli chodzi o limit przemyślałem temat. 10 to optimum, ale jak ktoś przyśle więcej to też nie będzie źle.

---------- Post dodany o 08:51 ---------- Poprzedni post był o 08:49 ----------

I jeszcze jedna uwaga. Pamiętajcie proszę by wysyłać obróbkę w pełnej rozdzielczości.

ahutta
14.08.14, 10:51
I jeszcze jedna uwaga. Pamiętajcie proszę by wysyłać obróbkę w pełnej rozdzielczość.

Co to znaczy "wysłać obróbkę w pełnej rozdzielczości"? Od razu chcesz ostateczną wersję jaka pójdzie do druku, czy najpierw może być w mniejszej rozdzielczości, a po wybraniu końcowych zdjęć autorzy będą musieli dosłać "w pełnej rozdzielczości"?

romek1967
14.08.14, 10:54
Co to znaczy "wysłać obróbkę w pełnej rozdzielczości"? Od razu chcesz ostateczną wersję jaka pójdzie do druku, czy najpierw może być w mniejszej rozdzielczości, a po wybraniu końcowych zdjęć autorzy będą musieli dosłać "w pełnej rozdzielczości"?
Widzisz jakiś sens w przesyłanie dwa razy?

hades
14.08.14, 11:09
Co to znaczy "wysłać obróbkę w pełnej rozdzielczości"? Od razu chcesz ostateczną wersję jaka pójdzie do druku, czy najpierw może być w mniejszej rozdzielczości, a po wybraniu końcowych zdjęć autorzy będą musieli dosłać "w pełnej rozdzielczości"?

Tak, ostateczna obróbka. Będziemy się przyglądać pełnej wersji by uniknąć jakiś nieostrości lub mocnych szumów, które ładnie mogły zostać zniwelowane przez zmniejszenie do wielkości np. 1024x768. Poza tym, jak pisze Romek, po co dwa razy wysyłać.

Także Arku, możesz wysłać wszystko raz jeszcze. Unikaj kwadratowych kadrów.

abir
14.08.14, 12:24
Ja sie pytam, gdzie są ci wstydliwi:
Farensbach ze swoją wisłą,
Alnico że swoimi górami,
Klikacz ze swoimi ir-kami,
Bodzip ze swoim beskidem,
Ola olga ze swoim wybrzezem,
Yamada ze swoimi krajobrazami,
Gulasz ma na pewno fajne króliki,
Romek1967 ze swoimi osiami,
Ahutta też ma coś tajnego - wiem to,
Bufetowa z wislanymi klimatami
Nasza sekretariana,Fazi, kolba, robtor, Yac, koriolan, janS, robin, tropic, grisza, jaclas, petreq, seba, muminek, dziama0, edorka, i inne saboory....
Gdzie oni są?? Jak śpiewał pewien tczewiak

ahutta
14.08.14, 12:57
Ahutta też ma coś tajnego - wiem to,


Ja już dostałem zj...kę za wysłanie znaczków pocztowych, więc muszę się poprawić :p

hades
14.08.14, 13:07
Ja sie pytam, gdzie są ci wstydliwi:
...
Gdzie oni są?? Jak śpiewał pewien tczewiak

Farensbach to mógłby wyselekcjonować jakieś mgiełki ze swojego zbioru. Ula, mogłaby coś z gór, dolin, jezior, a nawet z wybrzeża zapodać. Ola ma nie tylko wybrzeże w swoich zbiorach. Romek z łosiami to mało, Romek powinien z latawca coś podrzucić. Bufetowa ma na pewno klimatyczne fotki nie tylko z nad Wisły, ale i całej Polski.


A tak poza tym, wątek aktualnie przegląda 31 gości forum. Jeśli jest ktoś zainteresowany kalendarzem, a nie jest zarejestrowany, to będzie mógł zamówić kalendarz formularzem jak tylko go dodam do pierwszego postu tego wątku.

edorka
14.08.14, 13:46
Ja sie pytam, gdzie są ci wstydliwi:
Farensbach ze swoją wisłą,
Alnico że swoimi górami,
Klikacz ze swoimi ir-kami,
Bodzip ze swoim beskidem,
Ola olga ze swoim wybrzezem,
Yamada ze swoimi krajobrazami,
Gulasz ma na pewno fajne króliki,
Romek1967 ze swoimi osiami,
Ahutta też ma coś tajnego - wiem to,
Bufetowa z wislanymi klimatami
Nasza sekretariana,Fazi, kolba, robtor, Yac, koriolan, janS, robin, tropic, grisza, jaclas, petreq, seba, muminek, dziama0, edorka, i inne saboory....
Gdzie oni są?? Jak śpiewał pewien tczewiak
Bardzo mile połechtałeś moją próżność ale proszę mnie nie mieszać do kalendarza albowiem nie posiadam absolutnie żadnego zdjęcia, które nadawałoby się do tego celu :)

Ola_Olga
14.08.14, 14:32
Wywołana do tablicy - poszukam czegoś z Wybrzeża (może nie tylko), a do listy abira (fajnie brzmi) dodałabym jeszcze Krisa70, Moose, Muminka.... i pewnie jeszcze ktoś by się znalazł.

A jak Farensbach nie wrzuci swoich krajobrazów, osobiście uduszę.

Bodzip
14.08.14, 16:07
Wywołana do tablicy - poszukam czegoś z Wybrzeża (może nie tylko), a do listy abira (fajnie brzmi) dodałabym jeszcze Krisa70, Moose, Muminka.... i pewnie jeszcze ktoś by się znalazł.

A jak Farensbach nie wrzuci swoich krajobrazów, osobiście uduszę.
Ja Go mogę trzymać, żeby się nie wyrywał

gulasz
14.08.14, 17:22
A jak Farensbach nie wrzuci swoich krajobrazów, osobiście uduszę.


Ja Go mogę trzymać, żeby się nie wyrywał
pomogę - z czystą przyjemnością
ale mam nadzieję że nie będzie trzeba i że wrzuci z własnej w żaden sposób nie przymuszonej woli :)



Ula, mogłaby coś z gór, dolin, jezior, a nawet z wybrzeża zapodać.
wrzuci wrzuci tylko w przyszłym tygodniu bo w tym nie wiem jak się nazywam...
już nawet coś wybrałam - ale wywołuję większość na nowo - bo zawsze może wyjść lepiej ;)

hades
14.08.14, 20:30
Już nie stresujmy tak Farensbacha. Pora "postresować" innych... Mysikrólik, Iwo, Karol, Grizz, Dobas, Fotomic... :)



wrzuci wrzuci tylko w przyszłym tygodniu bo w tym nie wiem jak się nazywam...
już nawet coś wybrałam - ale wywołuję większość na nowo - bo zawsze może wyjść lepiej ;)

Oj zawsze można coś poprawiać, poprawiać, poprawiać i... poprawiać... ;P

alnico
14.08.14, 21:05
Wstawiajcie też zimowe coby na styczeń jakiejś żaby czy innego bociana nie trzeba było wstawiać :shock:

ahutta
14.08.14, 21:46
Jak na razie to zdjęć niewiele.

yamada
14.08.14, 22:08
trochę poszperałem, podeślę 3 ze śniegiem i 3 bez :)

---------- Post dodany o 22:08 ---------- Poprzedni post był o 22:07 ----------

trzecie bez mam dopiero w planach...

petreq
14.08.14, 22:09
trochę poszperałem, podeślę 3 ze śniegiem i 3 bez :)

---------- Post dodany o 22:08 ---------- Poprzedni post był o 22:07 ----------

trzecie bez mam dopiero w planach...
yamada, mógłbyś cały kalendarz zapełnić i jeszcze zostało by na kilka kolejnych...

yamada
14.08.14, 22:15
yamada, mógłbyś cały kalendarz zapełnić i jeszcze zostało by na kilka kolejnych...
no co Ty, są o wiele lepsi ode mnie...ale dzięki :)

alnico
14.08.14, 22:18
Ja sie pytam, gdzie są ci wstydliwi:
...
Alnico że swoimi górami,
...
góry ze wstydu zapadły się pod ziemię :shock:

hades
14.08.14, 22:42
Zaktualizowałem przeglądówkę.

petreq
14.08.14, 22:49
Mam dylemat - czy jako osoba wybierająca zdjęcia, mogę zgłaszać swoje? Pomijając fakt, że większości z Was do pięt nie dorastam ze swoimi fotkami...

hades
14.08.14, 23:29
Nie miej dylematu. Jesteśmy obiektywni (staramy się być), a w przypadku swoich zdjęć, neutralni. Jeśli się tak zdarzy, że wejdzie do zestawu Twoje zdjęcie, to zapewne zostanie ono wybrane przez resztę ekipy.

apz
15.08.14, 04:28
Jak na razie to zdjęć niewiele.Dorzuciłeś swoje?

Ola_Olga
15.08.14, 09:58
Przecież dorzucił, nie krzycz na niego:)

ahutta
15.08.14, 10:04
Przecież dorzucił, nie krzycz na niego:)

Dziękuję :)

Farensbach
15.08.14, 23:37
Doczytałem coś o sobie kilknaście postów wcześniej. Oczywiście dorzucę coś, nie musicie mnie dusić ;-), tylko dojdę do siebie. Właśnie wróciłem z urlopu i na razie staram sie ogarnąć sporo rzeczy. W ciągu tygodnia coś będzie :-)

Bodzip
16.08.14, 16:41
Dodałem :roll:

alnico
16.08.14, 18:51
Pytanie - czy może być DNG zamiast TIFFa ? zawsze to trochę mniejszy plik, choć i tak koło 70MB.

adambieg
16.08.14, 19:01
Pytanie - czy może być DNG zamiast TIFFa ? zawsze to trochę mniejszy plik, choć i tak koło 70MB.


Chyba nie musi być tif. Ja wysłałem poprostu jpgi w najlepszej możliwej jakości jaką wypluwa LR. Trzeba na zdanie hadesa poczekać.

ahutta
16.08.14, 21:23
Jak dasz DNG, to trzeba będzie go jeszcze wywołać i może się okazać, że wyszło inaczej niż Ty myślałeś. JPG lub TIFF to już jest bitmapa po wywołaniu.

hades
16.08.14, 22:28
Jeśli chodzi o DNG, oczywiście można wysłać, o ile wyeksportuje się go z LR z zaszytymi parametrami wywołania lub osobnym plikiem XMP (jeśli korzystacie z DNG to będziecie wiedzieli o co chodzi). Wtedy będzie 95% pewności, że wyjdzie jak trzeba.

Jeśli chodzi o TIFF, to oczywiście lepiej wysyłać skompresowany. Wystarczy zwykłe LZW.

JPEG to najprostsza metoda. Pamiętajcie tylko o tym by nie dawać zbyt dużej kompresji. 97% jest optymalne.

---

Ktoś wczoraj wysyłał pliki. Cały czas przychodził załącznik pt. "attachment". Nie wiem dokładnie od kogo, ale wygląda mi na to, że chyba o Bogdana. Jak już pisałem, spływają do mnie wyłącznie załączniki z poczty, więc nie widzę kto wysyła.

Dotarły pliki od AdamaBiega i Yamady.

Bodzip
16.08.14, 22:40
Tak, ode mnie. Gmail nie przepuścił mi tifa, bo przekraczał 25 mega. Zaproponował przesłanie przez dysk google. Myślałem, że normalnie dotarło.
Kurcze ponowię jutro.

hades
16.08.14, 22:40
Przeglądówka zaktualizowana.

hades
17.08.14, 20:14
Z kronikarskiego obowiązku: mamy już 38 propozycji do kalendarza.

ahutta
17.08.14, 22:57
Fajnie :)

abir
18.08.14, 07:31
w końcu...:grin:

hades
20.08.14, 11:32
Notka kronikarska.

Do ekipy wybierającej dołączyła Edorka. Poza tym mamy już kolejne propozycje. Po południu pojawią się w zestawieniu.

---------- Post dodany o 11:32 ---------- Poprzedni post był o 11:12 ----------

Przyszedł mi pomysł do głowy by zachęcić autorów naprawdę świetnych zdjęć, do tego by dołączyli swoje propozycje do kalendarza. Wzorem tego co funkcjonuje w Fotografii Miesiąca, zgłaszajmy tu zdjęciach i linki do nich, tak by autorzy poczuli się zachęceni do wysłania tych propozycji do kalendarza.

Jako, że zrezygnowałem z obostrzenia maksimum 10 propozycji, autor, który wysłał już wspomniane 10 propozycji będzie mógł wysłać kolejne, jeśli uzna sugestie innych forumowiczów za dobry pomysł.

Ja zrobię to pierwszy.

Kolba z galerii: https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-77528

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/08/normal_2014r_07_26____7JPG-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/15101/normal_2014r_07_26__-__(7).JPG)

Jan_S
20.08.14, 15:15
Ja sie pytam, gdzie są ci wstydliwi:
...
Nasza sekretariana,Fazi, kolba, robtor, Yac, koriolan, janS, robin, tropic, grisza, jaclas, petreq, seba, muminek, dziama0, edorka, i inne saboory....
Gdzie oni są?? Jak śpiewał pewien tczewiak

ponieważ abir (https://forum.olympusclub.pl/members/10986-abir) mnie wywołał imiennie to przesłałem dwa zgłoszenia ale powiedzmy sobie szczerze, w zakresie przyrody i krajobrazu to są na Forum dużo lepsi ode mnie :)

ps. no chyba że myślał o innym janS'ie a ja się podszyłem :) :) :)

ravbog
20.08.14, 16:56
Fotografia krajobrazowa to również nie moja dziedzina :wink: Nie czuję się w niej zbyt pewnie, ale znalazłem, na razie dwa, "zmurszałe" już trochę zdjęcia i również przesłałem :)

hades
21.08.14, 10:30
ponieważ abir (https://forum.olympusclub.pl/members/10986-abir) mnie wywołał imiennie to przesłałem dwa zgłoszenia ale powiedzmy sobie szczerze, w zakresie przyrody i krajobrazu to są na Forum dużo lepsi ode mnie :)

Pozwól zdecydować selekcjonerom :). Wyślij więcej propozycji.

---------- Post dodany o 10:30 ---------- Poprzedni post był o 10:19 ----------

Skromność nie wchodzi w grę :). Proszę potraktujcie temat priorytetowo. Im więcej propozycji tym lepiej podziałacie na wyobraźnie ekipy selekcjonującej. A z tego urodzi się naprawdę ładny kalendarz.

edorka
21.08.14, 19:08
Kolego Kolba! To już drugie Twoje zdjęcie :-) Zapraszamy! :-)
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=5570&pos=22

hades
22.08.14, 20:51
I kolejne zdjęcia trafiły do przeglądówki.

abir
23.08.14, 21:00
ale jakie zdjęcia, wspaniałe. lenie od krajobrazu się w końcu ruszyły

Ola_Olga
23.08.14, 21:06
lenie od krajobrazu się w końcu ruszyły

Ale nie wszystkie jeszcze, kurczę - chyba jednak będę dusić.

petreq
24.08.14, 14:33
Widziałbym w kalendarzu któreś ze zdjęć kolegi Artur72, wątek https://forum.olympusclub.pl/threads/89990-Artur-72-moje-zdjęcia.
Które? Mam jeszcze problem ze wskazaniem...

hades
25.08.14, 22:34
Następne zdjęcie pojawiły się w zestawieniu.

ahutta
25.08.14, 23:48
Coś mi się ten dropbox nieładuje :|

petreq
25.08.14, 23:50
Coś mi się ten dropbox nieładuje :|
Masz na myśli link do "Przeglądówka"?

ahutta
25.08.14, 23:59
Masz na myśli link do "Przeglądówka"?

Ano. Albo nie ładuje się w ogóle, albo po załadowaniu mam stronę z szarymi miejscami na fotki.

petreq
26.08.14, 00:04
Ano. Albo nie ładuje się w ogóle, albo po załadowaniu mam stronę z szarymi miejscami na fotki.
Sprawdzałeś na innej przeglądarce? Ja jadę na Operze i co jakiś czas zaglądam do "Przeglądówki" i jeszcze nie zdarzyło mi się, abym miał z przeglądaniem jakiś problem.

ahutta
26.08.14, 00:09
Sprawdzałeś na innej przeglądarce?

Jakby Ci to powiedzieć, zboczenie zawodowe nie pozwoliło mi poprzestać na jednej ;)

petreq
26.08.14, 00:11
Jakby Ci to powiedzieć, zboczenie zawodowe nie pozwoliło mi poprzestać na jednej ;)
No to więcej pytań nie mam i bezradność czuję ;)

ahutta
26.08.14, 00:13
No to więcej pytań nie mam i bezradność czuję ;)

Trudno, może akurat łącza zamokły ;)

petreq
26.08.14, 00:17
Trudno, może akurat łącza zamokły ;)
To też jakaś opcja (z zamoknięciem łącz :))... a może wyczyść cache przeglądarki?*

*jak się tak łatwo nie poddaję ;)

ahutta
26.08.14, 00:43
Późno już, nie chce mi się ;)

petreq
26.08.14, 00:49
Późno już, nie chce mi się ;)
Ja się dopiero rozkręcam... ;)

Bodzip
26.08.14, 07:43
Arek ma rację. Są dni, że szare pola są pomiędzy zdjęciami, czasami jest dobrze :roll:

hades
26.08.14, 08:47
Problem może leżeć w synchronizacji. Czasami odświeżam całe archiwum, nie mam pojęcia co robi sama aplikacja synchronizująca, ale tez mam czasami szare pola pomimo informacji o pełnej synchronizacji. Po kilku minutach zwykle mija ten problem.

---------- Post dodany o 08:47 ---------- Poprzedni post był o 08:41 ----------

Informacja dodatkowa na temat terminu. Te osoby, które już nadesłały swoje propozycje do kalendarza niech nie spoczywają na laurach. Do końca września (możemy sobie na to pozwolić) mamy czas by zebrać prace. Można dalej przeglądać archiwa i wyciągać perełki. Nie ma ograniczeń w nadsyłaniu propozycji. Poza tym wciąż jest sporo czasu i aura (może nie w 100%) dopisuje by zrobić coś świeżego specjalnie do kalendarza.

Poza tym zrobiłem sobie pierwszą selekcje z nadesłanego materiału. Wyszło, że mój rok "ma" 18 miesięcy ;).

Bodzip
26.08.14, 08:50
Poza tym zrobiłem sobie pierwszą selekcje z nadesłanego materiału. Wyszło, że mój rok "ma" 18 miesięcy ;).
Tak się spodziewałem, jest dużo pięknych, wręcz doskonałych prac.

hades
26.08.14, 09:49
Tak się spodziewałem, jest dużo pięknych, wręcz doskonałych prac.

Zastanawiam się czy nie przeedytować w końcowej fazie ostatecznej 13-stki, nieco ją wyrównać, dodać niektórym nieco kontrastu lub intensywności.

Poza tym może w ogólnym głosowaniu forumowym (bo mi się Ula tego domagała i to jej pomysł) wybierzemy zestaw, który zaproponuje każdy z selekcjonerów? Zestawów będzie pewnie kilka od każdego selekcjonera więc będzie z czego wybierać :). Poddaje ten temat pod dyskusje póki mamy na nią czas. Jeśli będzie mizeria w dyskusji sam zadecyduje czy tak zrobimy.

alnico
26.08.14, 10:11
Z wysłanych przeze mnie czterech plików w przeglądówce widzę jeden, może dlatego, że wysłałem źle wypełnione pliki TXT (nie dojrzałem wzoru). Przed chwilą wysłałem poprawione pliki TXT (tylko). Jeśli dalej coś nie tak (?) to wyślę jeszcze raz wszystko.

hades
26.08.14, 10:16
Spokojnie, jeszcze się nie zsynchronizowały. Po południu sprawdzę dlaczego.

Krakman
26.08.14, 12:14
Tak w temacie kalendarzy....
Wprawdzie kibicuję kalendarzowi Olyclubu, zaglądam tu, ale nie jestem zainteresowany kalendarzem.
Oczywiście jak dwa lata temu mogę rozprowadzić go wśród krakowskich olymaniaków.

Sam co roku robię sobie własny kalendarz wielkość A3, pięćdziesiąt kilka kartek sklejonych po dłuższym boku. (do odrywania)
Druk na satynie 160g, podkład pianka i druk na folii solwentem. (odpowiednio większy).
Całość montuję taśmą samoprzylepną dwustronną. Do ściany też :grin:
Kalendarz czytelny i co ważne praktyczny. Ważne daty "fabrycznie" zaznaczone, delikwenci imieninowo-urodzinowi wstawieni widocznie, że trudno ich pominąć, jest miejsce na dodatkowe wpisy.

Pokazuję to tylko jako... ciekawostkę, gdyż druk takiego kalendarza to kwota ok 150zł.

Więc nie jest to oferta w rozumieniu prawa handlowego, :mrgreen: zwłaszcza, że każdy składa się w komputrze indywidualnie....:shock:

127991 127992

hades
26.08.14, 12:36
Ciekawy pomysł na 50-kartkowy kalendarz :). Gdyby nie ta cena...

ahutta
26.08.14, 12:45
Tak patrzę i masz kartki po 7 dni. Czyli tygodniami, a rok ma 52 tygodnie. Rozumiem, że kartek na dwutygodniowy urlop nie drukujesz, bo i tak Cię w domu nie ma ;)

Krakman
26.08.14, 13:04
Jestem w domu..........:shock:

edorka
26.08.14, 14:09
A ja sie zastanawiam czy zdjęcia w poszczególnych miesiącach muszą być w jakiś widoczny sposób związane z porą roku w danym miesiącu? Bo szczerze mówiąc mój kalendarz składałby się z samych letnich i wiosennych widoków :roll:

Bodzip
26.08.14, 14:20
Mnie się Krzyśkowa wersja zarąbiście podoba :D i nawet jestem skłonny tyle dać. No może bym się trochę potargował :mrgreen:

Farensbach
26.08.14, 14:21
A ja sie zastanawiam czy zdjęcia w poszczególnych miesiącach muszą być w jakiś widoczny sposób związane z porą roku w danym miesiącu?


Poza tym może w ogólnym głosowaniu forumowym (bo mi się Ula tego domagała i to jej pomysł) wybierzemy zestaw, który zaproponuje każdy z selekcjonerów? Zestawów będzie pewnie kilka od każdego selekcjonera więc będzie z czego wybierać :smile:. Poddaje ten temat pod dyskusje póki mamy na nią czas. Jeśli będzie mizeria w dyskusji sam zadecyduje czy tak zrobimy.

W nawiazaniu do postu edorki też mam takie przemyślenie, by przed ew. głosowaniem zdjecia podzielić na cztery kategorie związane z porami roku i dać userom po cztery głosy po jednym na każdą kategorię, by zdjęcia odpowiadały jeśli nie miesiącom to przynajmniej porom roku. (Szkoda że w plikach tekstowych nie ma opcji by podać miesiac zrobienia zdjęcia).

Krakman
26.08.14, 14:28
Mnie się Krzyśkowa wersja zarąbiście podoba :D i nawet jestem skłonny tyle dać. No może bym się trochę potargował :mrgreen:

Noo.. W ramach przyjaźni Krakowsko - Gorlickiej... Tylko czy dasz gotowe piędziesiąt kilka stron do druku, czy chcesz by zrobić wszystko od początku. - Skład - 350 zł :mrgreen:

Bodzip
26.08.14, 16:54
...Skład - 350 zł :mrgreen: Grzechotnik :twisted:

Krakman
26.08.14, 18:23
Grzechotnik :twisted:
Napisałem ci list miłosny na PW

hades
26.08.14, 21:27
W nawiazaniu do postu edorki też mam takie przemyślenie, by przed ew. głosowaniem zdjecia podzielić na cztery kategorie związane z porami roku i dać userom po cztery głosy po jednym na każdą kategorię, by zdjęcia odpowiadały jeśli nie miesiącom to przynajmniej porom roku. (Szkoda że w plikach tekstowych nie ma opcji by podać miesiac zrobienia zdjęcia).

Jeśli ktoś chce może przesłać mi pliki tekstowe odpowiadające wysłanym zdjęciom raz jeszcze dopisując w nich datę zrobienia zdjęcia. Podglądałem zdjęcia od strony EXIF-ów są tam w większości takie informacje.

Mimo, że jestem otwarty na pomysły i dyskusje to pewnych rzeczy nie chcę zmieniać. Nie chce zmieniać sposobu selekcji zdjęć. Nie chce robić zamieszania. Mam do wypełnienia swój harmonogram, który już trochę nagiąłem dając więcej czasu na wybór i nadsyłanie zdjęć autorom. Dodatkowym pomysłem było głosowanie zestawów utworzonych przez ekipę selekcjonerów. I tu chętnie przyjmę głosy krytyczne lub poparcia. To akurat mogłoby być krótkie, najwyżej tygodniowe głosowanie nad zestawami powstałymi na podstawie nadesłanych propozycji.

---------- Post dodany o 21:27 ---------- Poprzedni post był o 21:26 ----------


Grzechotnik :twisted:

52 karty kalendarza to jest trochę roboty, i selekcyjnej, i składu. :)

gulasz
27.08.14, 01:52
mi osobiście się nie podoba ten 50tygodniowy - sorry Krzysiek..
ale te plamy z datami jakoś totalnie mi brużdżą te foty ;)

format i papier poprzedniego kalendarza był spoko - ewentualnie zastanowiłabym się czy by nie zrobić tak jak Nikoniarze w swoim kalendarzu, że walnęli jeszcze czarną ramkę i daty były poza zdjęciem...

hades
27.08.14, 09:22
format i papier poprzedniego kalendarza był spoko - ewentualnie zastanowiłabym się czy by nie zrobić tak jak Nikoniarze w swoim kalendarzu, że walnęli jeszcze czarną ramkę i daty były poza zdjęciem...

Ta ramka to z kolei mi się nie podoba. Widziałbym raczej ciemny lub jasny, półprzeźroczysty (25%) prostokąt przesłaniający jak najmniejszą połać dołu zdjęcia, a na nim jasne liternictwo pociągnięte ciemny outlinem. Będziemy robili przymiarkę to zobaczymy jak wyglądają obie wersje.

Krakman
27.08.14, 11:44
mi osobiście się nie podoba ten 50tygodniowy - sorry Krzysiek..
ale te plamy z datami jakoś totalnie mi brużdżą te foty ;)



Bo to jest kalendarz a nie album ze zdjęciami...:wink:
Ma być użyteczny.. By powiesić sobie super zdjęcie nie potrzebuję kalendarium...
Połączyć się tego dobrze nie da... Niektórzy próbują snobistyczno-artystycznie (?) np. Pirelli. Ale nie wiadomo o co chodzi. Czy o panienki nago, czy kalendarium do niczego ... Pewnie chodzi o kasę :wink: jak zwykle.

hades
27.08.14, 12:17
Oczywiście kalendarz powinien być użyteczny, jednak w przypadku kalendarzy ściennych jego wartość artystyczna powinna nieco górować nad użytecznością. To moje zdanie.

---------- Post dodany o 12:17 ---------- Poprzedni post był o 12:16 ----------

Mamy fajne zdjęcie zimowe w zestawieniu. Jedno z cyklu "biały miś na tle śniegu" :).

Krakman
27.08.14, 12:21
Oczywiście kalendarz powinien być użyteczny, jednak w przypadku kalendarzy ściennych jego wartość artystyczna powinna nieco górować nad użytecznością. To moje zdanie.



Nie spieram się. Są dwie szkoły jeśli chodzi o wartości artystyczne..... Do tej drugiej nie chodziłem..:wink:

Miał być żart. :roll:

ahutta
27.08.14, 12:39
Nie spieram się. Są dwie szkoły jeśli chodzi o wartości artystyczne..... Do tej drugiej nie chodziłem..:wink:

Miał być żart. :roll:

Trochę ciężko wyszło, ale masz mieć ;)

Krakman
27.08.14, 12:45
Trochę ciężko wyszło, ale masz mieć ;)

Mieć, albo też i nie mieć.... Oto jest pytanie...

alnico
28.08.14, 10:09
Wysłałem jeszcze jedno - typowo wiosenne, ale nie widzę w przeglądówce poprzednich (za wyjątkiem jednego). Wysłać jeszcze raz?

hades
29.08.14, 12:49
Przeglądówka jest uzupełniana ręcznie, stąd opóźnienia. Poza tym odświeżyłem wszystkie zdjęcia. Teraz już nie powinny pojawiać się szare kwadraty.

Oczywiście czekamy na kolejne propozycje do kalendarza.

Saboor
29.08.14, 13:12
Przeglądówka jest uzupełniana ręcznie, stąd opóźnienia. Poza tym odświeżyłem wszystkie zdjęcia. Teraz już nie powinny pojawiać się szare kwadraty.
Oczywiście czekamy na kolejne propozycje do kalendarza.
Tak sobie przejrzałem... kurczę nie spodziewałem się, że tyle ciekawych kadrów można znaleźć na forum fotograficznym. :mrgreen:

---------- Post dodany o 13:12 ---------- Poprzedni post był o 12:55 ----------

Romczur!!!! Dawaj foty, masz take fajne latawcowe!!!

hades
29.08.14, 13:31
Romczur!!!! Dawaj foty, masz take fajne latawcowe!!!

... w przeciwnym razie Trzeba będzie wdrożyć plan z dusicielkami. Ochotniczki już się zgłosiły ;).

Saboor
29.08.14, 13:33
... w przeciwnym razie Trzeba będzie wdrożyć plan z dusicielkami. Ochotniczki już się zgłosiły ;).
Pomożecie? Pomorzanki i Pomorzanie, Pomorza może pokazać można i morze nasze też pró(sz)cz pomorza?

Ola_Olga
29.08.14, 14:00
O kurczę...:roll:

ahutta
29.08.14, 14:01
... w przeciwnym razie Trzeba będzie wdrożyć plan z dusicielkami. Ochotniczki już się zgłosiły ;).

To podpada pod groźby karalne.

Saboor
29.08.14, 14:19
To podpada pod groźby karalne.
To łagodnie:
Jeziora dajcież Mazurzy z Mazur i dziewczyny ratownika co się smaży
na tej plaży coście nie pokazali, zali można było one jeziora
i pojezierze ukazać, a nie tylko:
góry, góry i góry
i cały kalendarz o górach...
No!

hades
29.08.14, 14:39
To podpada pod groźby karalne.

Heh, groźby karalne...


A jak Farensbach nie wrzuci swoich krajobrazów, osobiście uduszę.


pomogę - z czystą przyjemnością

Ja się poświęcę... przyjmę to duszenie na siebie ;). Ale niech koleżanki i koledzy wywołani do tablicy (w innych postach też) dodadzą swoje propozycje. Jeśli nie wiedzą które, to te najlepiej oceniane w galerii i w wątkach.

Saboor
29.08.14, 14:43
/.../ niech koleżanki i koledzy wywołani do tablicy (w innych postach też) dodadzą swoje propozycje. Jeśli nie wiedzą które, to te najlepiej oceniane w galerii i w wątkach.
Dzisiaj powinno być ze 300 super fotek a tu cisza, w wątkach i w galerii pełno skarbów leży.

hades
29.08.14, 15:37
Nadeszły następne zdjęcia. Tym razem od Krakmana. Dodam je później do przeglądówki.

---

Za pamięci. Mam taką uwagę do wrzucających TIF-y. 8-bitowy TIFF źle wygląda po wyjściu z PS-a. Są problemy z przejściami tonalnymi. Nie obrażę się na TIFF 16-bit. Nie będę miał problemu z jego odczytaniem.

Krakman
29.08.14, 15:49
No wysłałem, choć są dużo lepsi odemnie. Ale jak to mówią : spełniłem obywatelski obowiązek...! :wink:

Saboor
30.08.14, 09:56
Nadeszły następne zdjęcia. Tym razem od Krakmana. Dodam je później do przeglądówki.
Jakaś masakra z tymi zdjęciami... jak w galerii postawisz 4 a nie 5 to Ci focha szczela a jak może te cuda dodać do kalendarza...
to nagle cisza? Powinno być jak pisałem co najmniej 300 zdjęć a dziś 400 do wyboru.

alnico
30.08.14, 10:12
Jakaś masakra z tymi zdjęciami... jak w galerii postawisz 4 a nie 5 to Ci focha szczela a jak może te cuda dodać do kalendarza...
to nagle cisza? Powinno być jak pisałem co najmniej 300 zdjęć a dziś 400 do wyboru.
Też tak myślę, z sensownych ja mam same góry, ale tych już chyba wystarczy.

nyny
30.08.14, 10:12
Zanim zaczne grzebac po dysku, pytanie male bo nie zauwazylem, ograniczenie do jednego slusznego systemu jest, czy dopuszczone sa foty robione sprzetem konkurencji?

pozdro