PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektywy MFT do filmowania z BlackMagic Pocket Cinema Camera.



Sapphiron
27.01.14, 13:02
Witajcie.

Poszukuję info jakie obiektywy będą się dobrze sprawowały z BMPCC w zakresie filmowania.
Zakresu ogniskowych ogólnie jeszcze nie mam ustalonego, teraz filmowałem Nexem z 18-55 i MicroNikkor 55/3,5 i niby pasowało ;)

Zakres cenowy też nie ustalony, jak polecicie tańsze to wezmę tańsze, jak polecicie droższe to uzbieram i kupię droższe ;)
Ważne żeby szkło dobrze sprawowało się podczas kręcenia wideo. Najlepiej cichy AF i celny AF chociaż nie jest wymogiem koniecznym :)

Pomożecie?

Sapphiron
29.01.14, 12:41
Na serio nikt nie pomoże? wszyscy mają na ten temat ostro wywalone?

gietrzy
29.01.14, 13:08
Na serio nikt nie pomoże? wszyscy mają na ten temat ostro wywalone?

Kieszonkowy Magic to raczej rzadkość w Polsce, stąd i na forum cicho nt. tego sprzętu.


http://www.youtube.com/watch?v=jYb0iUIziUE

Sapphiron
29.01.14, 13:10
ale pytanie jest o obiektywy do filmowania a nie o samego BMPCC...

wyrwiflak
29.01.14, 13:18
Ale pytasz o sprawny AF, a to zależy od kombinacji z korpusem. Najlepsze co słyszałem o AF w BMPCC to, że jest "niedopracowany" ;)


Autofocus is, to put it politely, a work in progress. It doesn't work with all lenses. Indeed it seems to only work with a few lenses, and when it does work with these lenses it does so in a slow and inconsistent manner. Pressing the Focus button puts a white square on the center of the screen and the lens then starts to s l o w l yautofocus. Maybe.
My suggestion is to give AF a pass until Blackmagic can bring it up to a reliable level and in the meantime simply use manual focus instead, just like on a proper cine camera. Fortunately the camera has Peaking available with a double press of the Focus button.

Czy może już to dopracowali?

Jaack
29.01.14, 13:23
Myślę że w tym miejscu dostaniesz konkretne odpowiedzi.

http://forum.blackmagicdesign.com/

Sapphiron
29.01.14, 13:34
czyli na forum m4/3 nie ma sensu pytać o obiektywy do filmowania bo nikt nie powie co i jak?

co do AF w body to podobno dopracowali, tak z canonem jak i MFT.

Pytałem też o cichość AF bo np obiektywy NEXowe są extremalnie ciche, nie mam pojęcia jak jest w m4/3 bo nie miałem tego systemu nigdy. Myślałem że skoro jest to forum m4/3 to i taką poradę dostanę...

Matick7
29.01.14, 13:37
W mojej opinii kamery mają średnio albo bardzo słabo działający AF (mówię o adaptacji aparatu na kamerę ;) ) Nie wiem jak to maleństwo bo nie miałem okazji nawet dotknąć. A wydaje mi się, że jest to kamera dla tych chcą nagrywać więcej niż domowy zjazd rodzinny, dlatego nie spodziewałbym się cudów w AF.
Powiedzieć Ci mogę, że jeżeli chcesz filmować to jednak ręczny fokus jest najbardziej pewnym rozwiązaniem, zwłaszcza jak się je dobrze wyćwiczy. Jak ma focus peaking to nie będzie specjalnie trudne łapać ręcznie ostrość a jak nie to trzeba będzie sobie radzić.

Co do obiektywów, w stosunku jakość/cena to wypada dobrze Samyang z wersjami filmowymi szkieł, gdzie masz płynną przesłonę, niezłe światło, zębatki na pokrętłach do akcesoriów pomagających ustawiać ostrość płynniej i przesłonę. Oczywiście wszystkie obiektywy m43 (z AF) lepiej czy gorzej też się nadadzą z racji wymiarów czy jakości optyki, jednak będą słabsze w ręcznym ostrzeniu z racji małych pokrętełek o nie dużym zakresie obrotu.
Jeśli zależy Ci tylko na jakości obiektywu to zawsze możesz podpiąć to:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.arri.com/fileadmin/media/arri.com/camera/lenses/35-format-lenses/alura_zooms/alura_zooms_04.jpg)

A wracając do tematu to wszystkie dostępne manualne obiektywy do m43 będą dobrym rozwiązaniem :)

gietrzy
29.01.14, 13:43
ale pytanie jest o obiektywy do filmowania a nie o samego BMPCC...

No OK, to ja z perspektywy GH2@TMoon7 polecam CV 17,5mm; 42,5mm. Wiele osób chwali sobie także 25mm. Fajny jest też 12/1.6 i 25/.95 SLR Magic.
Ze szkieł tańszych 14mm f/2.5, 20mm f/1.7 i 45mm f/1.8. Masz? AF i bardzo wąski pierścień regulacji ostrości.
Ze stabilizowanych dyżurny tester chwali 12-35X.

Generalnie wybór jest bardzo ograniczony na dole i jak zapewne wiesz jest to związane z przelicznikiem ogniskowej 2.8 tj. systemowa 12mm Olympusa na Kieszonkowcu to tylko ~35mm, cieeemne 7-14 Panasa to fajny 20-40mm zumik.

---------- Post dodany o 12:43 ---------- Poprzedni post był o 12:38 ----------


czyli na forum m4/3 nie ma sensu pytać o obiektywy do filmowania bo nikt nie powie co i jak?

Generalnie masz rację! To jest forum Olympusa a ten jest na bakier z jakością filmików bo wszystko inne - EVF i IBIS - ma lepsze od Panasa/BMD.
Manuale systemowe są drogie a jedną z super cech systemu m43 jest ekstremalnie szybki i cichy AF stąd większość dziwnie patrzy na manualne szkła.


Pytałem też o cichość AF bo np obiektywy NEXowe są extremalnie ciche, nie mam pojęcia jak jest w m4/3 bo nie miałem tego systemu nigdy. Myślałem że skoro jest to forum m4/3 to i taką poradę dostanę...

Szkła Olympusa ze znaczkiem MSC są dedykowane filmowaniu, w ofercie Panasonika w zasadzie jedno szkło jest szybkie/ciche inaczej i jest nim super optyka pod nazwą 20mm f/1.7.

Sapphiron
29.01.14, 14:22
No OK, to ja z perspektywy GH2@TMoon7 polecam CV 17,5mm; 42,5mm. Wiele osób chwali sobie także 25mm. Fajny jest też 12/1.6 i 25/.95 SLR Magic.
Ze szkieł tańszych 14mm f/2.5, 20mm f/1.7 i 45mm f/1.8. Masz? AF i bardzo wąski pierścień regulacji ostrości.
Ze stabilizowanych dyżurny tester chwali 12-35X.

Generalnie wybór jest bardzo ograniczony na dole i jak zapewne wiesz jest to związane z przelicznikiem ogniskowej 2.8 tj. systemowa 12mm Olympusa na Kieszonkowcu to tylko ~35mm, cieeemne 7-14 Panasa to fajny 20-40mm zumik.

---------- Post dodany o 12:43 ---------- Poprzedni post był o 12:38 ----------



Generalnie masz rację! To jest forum Olympusa a ten jest na bakier z jakością filmików bo wszystko inne - EVF i IBIS - ma lepsze od Panasa/BMD.
Manuale systemowe są drogie a jedną z super cech systemu m43 jest ekstremalnie szybki i cichy AF stąd większość dziwnie patrzy na manualne szkła.



Szkła Olympusa ze znaczkiem MSC są dedykowane filmowaniu, w ofercie Panasonika w zasadzie jedno szkło jest szybkie/ciche inaczej i jest nim super optyka pod nazwą 20mm f/1.7.

Bardzo dziękuję :) Tak, jestem świadomy co do przelicznika, nie przeszkadza mi on wcale bo więcej robię w okolicach 50-80mm niż w szerokościach.

Co do Arri 18-80 to chwilowo nie mam drobnych żeby wydać na niego 25k $ ;)

---------- Post dodany o 13:22 ---------- Poprzedni post był o 12:45 ----------

czyli na początek leci 20mm, potem pewnie Voitek 17,5, do tego pewnie też Ciamciang 7,5mm jako fisza i pewnie zostanie 85/1,2 ze stajni Canona do mega wyłuskanych detali.

gietrzy
29.01.14, 15:53
85/1,2 ze stajni Canona do mega wyłuskanych detali.

Kiedy ci Pocket coś źle sfilmował, że aż tak go chcesz pokarać? Możesz jeszcze założyć SpeedBooster'ka.

Zapodaj proszę fotkę z takiego zestawu tu, na forum. Jedyne porównanie jakie jestem sobie w stanie wyobrazić to 200/2 podpięte pod D40 :mrgreen:

Sapphiron
29.01.14, 15:55
z takiego zestawu raczej nie da rady ponieważ BMPCC nie robi zdjęć ;) A wyglądać wygląda mniej dziwnie niż z Arri 18-80 ;)

Sapphiron
30.01.14, 14:49
Dzięki wielkie za pomoc. Niestety sytuacja z BM się skomplikowała na tyle że rezygnuję z tego pomysłu na rzecz innego urządzenia. Ale temat może się przyda dla potomnych ;)

gietrzy
30.01.14, 15:07
Dzięki wielkie za pomoc. Niestety sytuacja z BM się skomplikowała na tyle że rezygnuję z tego pomysłu na rzecz innego urządzenia. Ale temat może się przyda dla potomnych ;)

Ja też zrezygnowałem z Kieszonkowca, miałem okienko transferowe parę dni temu, ale za dużo kłopotu by było z osprzętem. Wbrew pozorom to nie jest zabawka jak GH2 tylko pełnoprawne narzędzie pracy dla zawodowca.

Czekam na GH4K :)

Którą Alfę wybrałeś?

Sapphiron
30.01.14, 17:11
chwilowo mam dylemat między fs100 a 5dmk3 ;)