PDA

Zobacz pełną wersję : [OlyTest] Sceptyka słów kilka o E-M1



Jan_S
21.01.14, 11:15
Dokładnie rok temu popełniłem tekst Sceptyka słów kilka o OMD (https://forum.olympusclub.pl/threads/86178-Sceptyka-słów-kilka-o-OMD). Wtedy opisywałem swoje wrażenia po pierwszym miesiącu z topowym wówczas aparatem m4/3. Nie ma co ukrywać E-M5 nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia. Nawet nie o to chodziło że aparat byłby jakiś beznadziejny, bo tego powiedzieć nie można, ale brakowało jakiegoś smaczku, takiej przysłowiowej "kropki nad i". Bo sprzęt kosztujący wówczas zawrotną kwotę ponad 4 tys. zł. nie wybijał się w jakiś wyraźny sposób ponad konkurencyjną ofertę.

Spostrzeżenia i uwagi wówczas zebrane zostały potwierdzone w trakcie eksploatacji. Nienajlepsza ergonomia, degradacja niebieskiego koloru, szybkość migawki ograniczona do 1/4000s dawały czasami o sobie znać. Do tego brak nowinek technicznych które już u konkurencji od jakiegoś czasu były obecne i to w tańszych aparatach - zdjęć z interwałometrem, składanych automatycznie panoram czy HDR-ów. No i kwestia zasilania - 2 bateria to podstawowy zakup zaraz po nabyciu aparatu.

W okresie świątecznym miałem okazję testować młodszego brata E-M5tki. Aparat w którym usunięto znaczącą większość słabych punktów poprzednika. Czy więc wreszcie aparat idealny? Prawie! Postaram się to pokazać w niniejszym tekście. Ale dlaczego tylko "prawie idealny"? niestety, firmie Olympus nie udało się usunąć jednej dosyć ważnej wady - wysokiej czy wręcz bardzo wysokiej ceny. Jednak, uciekając się do porównań ze świata motoryzacji, czy ktoś recenzując Mercedesa s-klasy albo BMW serii 5 wymienia wysoką cenę wśród wad?

1. (E-M1 + PL25/1,4; t=1/25s f=3,5 ISO=6400)
108639

Jan_S
21.01.14, 11:50
Porównanie E-M1 do BMW jest bardzo na miejscu :) z dwóch powodów.

1) Aparat jest niezwykle szybki. W porównaniu do E-M5 różnica jest zasadnicza:

a) Aparat szybciej reaguje na zmiany parametrów pokrętłami (w E-M5 daje się zauważyć minimalną zwłokę)
b) Dostępny jest krótszy czas migawki - wreszcie jest 1/8000s a sama migawka pracuje jakby ciszej i łagodniej
c) Skrócony został czas synchronizacji z lampą błyskową do 1/320 s (zysk 1/3 eV w stosunku do E-M5)
d) Większa jest szybkość zdjęć seryjnych - ale to nie jest najważniejsze bo różnica to niespełna 10%, ale istotnie została wydłużona długość serii. W efekcie z E-M1 niezmiernie rzadko dochodzi sytuacji gdy po wciśnięciu spustu migawki aparat nie wykona zdjęć z powodu przepełnienia bufora. W E-M5 był z tym problem, bo po sekundowej sekwencji zdjęć seryjnych aparat zamierał. E-M1 jest w stanie natychmiast wykonać kolejną serię ujęć. Przy buforze 41 zdjęć JPG+RAW trudno mi sobie wyobrazić sytuację gdy aparat by się zatkał.

Cechę tą uważam za największą zaletę E-M1.

Przeglądałem trochę specyfikację innych aparatów i chyba nawet debeściak D300s młokosowi kroku nie będzie w stanie dotrzymać.

2) drugim powodem dla którego zaliczenie E-M1 do kategorii przedmiotów luksusowych wydaje się być zasadne to niezwykle staranne wykonanie i wykończenie. Widać dbałość o detale. Ot choćby pasek na ramię z wyszywanym logotypem i oznaczeniem. Po prostu klasa. Pisali o tym już i Rysiek_O (https://forum.olympusclub.pl/threads/89815-Oly-Test-Moja-fascynacja-OMD-E-M1) i ajan (https://forum.olympusclub.pl/threads/89715-OlyTest-OMD-M1-ocena-do-zastosowa%C5%84-amatorskich.).

Od siebie dodam, że od jakiegoś czasu jestem właścicielem, też przecież pozycjonowanego jako aparat luksusowy, Fuji X100s. Tam pasek na ramię, zrobiony jest z badziewnej tasiemki podszytej czymś w rodzaju imitacji skóry. Tasiemki tak cienkiej że jest nieustannie poskręcana i tak śliskiej że już w pierwszym dniu aparat o mały włos a upadł by na podłogę bo tasiemka zaczęła się wysuwać z zaczepów (ta sama konstrukcja co w Olympusie)

Łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest że Olympus nie zdecydował się dodawać drukowanej instrukcji obsługi. W tej klasie sprzętu instrukcja tylko w formie PDF jest nieporozumieniem. I niech nikt mi nie pisze że to z powodu ekologii i oszczędności papieru. Bo w zestawie jest instrukcja startowa z notą prawną wydrukowana w kilkunastu językach! Naprawdę nie rozumiem do czego miałoby mi być potrzebne!

2+3 (E-M1+mZD75/1,8 @ 1,8 ISO 1600)
108642108644

Saboor
21.01.14, 12:09
Fajnie się czyta, wisi na Portalu. Masz może jakąś puchę z serii 6xx, ex?
Tak by porównać fotkę przy wysokim ISO z przeszłości do chwili obecnej?

Namor1
21.01.14, 12:10
d) Większa jest szybkość zdjęć seryjnych - ale to nie jest najważniejsze bo różnica to niespełna 10%, ale istotnie została wydłużona długość serii. W efekcie z E-M1 niezmiernie rzadko dochodzi sytuacji gdy po wciśnięciu spustu migawki aparat nie wykona zdjęć z powodu przepełnienia bufora. W E-M5 był z tym problem, bo po sekundowej sekwencji zdjęć seryjnych aparat zamierał. E-M1 jest w stanie natychmiast wykonać kolejną serię ujęć. Przy buforze 41 zdjęć JPG+RAW trudno mi sobie wyobrazić sytuację gdy aparat by się zatkał.

Cechę tą uważam za największą zaletę E-M1.


Ale te zdjęcia seryjne to niestety tylko przy AF ustawionym na pierwszym zdjęciu, wiec długa seria tutaj niekoniecznie jest istotna.

apz
21.01.14, 12:14
Ale te zdjęcia seryjne to niestety tylko przy AF ustawionym na pierwszym zdjęciu, wiec długa seria tutaj niekoniecznie jest istotna.A możesz powiedzieć , kiedy ten AF miałby się ustawiać? Poza tym to nie wada, warto mieć świadomość kiedy tego trybu użyć... Jest zresztą zapewne tryb z dodostrzaniem w C-AF. I zapewne ta seria będzie wolniejsza.

Miło poczytać tego właśnie autora chwalącego sprzęt który właśnie testuje. Kolejny raz zdarza się, że Olympus ma lepiej dopracowane drugie body w serii.

Mirek54
21.01.14, 12:19
Aparat fotograficzny towarem luksusowym-dobre,naprawde dobre.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Jak u arabow 4 kozy.Zawsze to wymienic na cos mozna.

Jan_S
21.01.14, 12:24
Bodaj z rok temu, w jakiejś dyskusji o E-M5 zarobiłem sporo "plusów ujemnych" bo ośmieliłem się skrytykować ówczesnego flagowca za to że nie został wyposażony w funkcję składania automatycznego panoram czy HDR-ów. Również brak interwałometru w aparacie w tej klasie cenowej wydawał mi się dziwnym i niezrozumiałym.

Moi oponenci pisali wówczas że panoramki i HDRy nie są wyznacznikiem nowoczesności i innowacyjności. Na szczęście firma Olympus miała na ten temat inne zdanie, bo choć debiut tych funkcjonalności jest sporo spóźniony wobec aparatów konkurencji to wreszcie trafił i do Olympusowego m4/3.

I muszę powiedzieć że powitałem tę nowinkę z zaciekawieniem. W zakresie HDR mamy opcje automatyczne jak i półautomatyczne (aparat robi serię zdjęć do późniejszego składania ręcznego).

Mnie najbardziej do gustu przypadła opcja 1 - z łagodnym działaniem efektu HDR. Obraz traci nieco na ostrości ale do netu wystarczy :)

4 - zwykły
108648

4 - HDR
108647

---
Drugą miłą cechą jest funkcjonalność zdjęć z interwałometrem. Możemy wybrać same zdjęcia lub zdjęcia + gotowy film poklatkowy. Jedynie czego żal to problem zasilania - na standardowej baterii długo nie pociągniemy. Poniżej 9 sekundowa sekwencja ze zdjęć robionych co 5 sekund.


http://www.youtube.com/watch?v=hyM4jqNayEk

I znów - skoro mam być głosem sceptyka muszę głośno zapytać. Dlaczego, taki wypasiony i wszystkomający aparat nie został wyposażony w moduł GPS. W wędrówkach, w podróży byłoby to niezwykle mile widziane. To przecież kwestia jednego scalaka więcej. Przecież tańsze aparaty to mają a w drogim E-M1 tego modułu brak. Dlaczego? nie dało się? nie, raczej producent zostawił sobie tę funkcjonalność do zaimplementowania w E-M1 mk II

Jan_S
21.01.14, 12:46
Ale te zdjęcia seryjne to niestety tylko przy AF ustawionym na pierwszym zdjęciu, wiec długa seria tutaj niekoniecznie jest istotna.


A możesz powiedzieć , kiedy ten AF miałby się ustawiać? Poza tym to nie wada, warto mieć świadomość kiedy tego trybu użyć... Jest zresztą zapewne tryb z dodostrzaniem w C-AF. I zapewne ta seria będzie wolniejsza.



Tak, kwestia AF i ustawiania ostrości na obiektach w ruchu wciąż jest słabszą stroną. Będę o tym pisał w kolejnych odcinkach. Na szczęście szybkość działania aparatu pozwala na fotografowanie w sekwencji - doostrzenie - seria zdjęć - doostrzenie - seria zdjęć. Aparat bardzo podatnie i żwawo reaguje na wciśnięcie spustu migawki. E-M5 niestety zostaje daaaaaleko w tyle.





Miło poczytać tego właśnie autora chwalącego sprzęt który właśnie testuje. Kolejny raz zdarza się, że Olympus ma lepiej dopracowane drugie body w serii.

Trudno nie chwalić czegoś co wydaje się być dobrej jakości. Niestety, trudno też jest oprzeć się wrażeniu że wiele z nowinek z E-M1 dało się już w E-M5 zaimplementować. Tylko - kto wtedy by kupił E-M1? a ruch w interesie być musi. Więc to raczej nie jest kwestia dopracowania ale świadomego zarządzania procesem zaspokajania oczekiwań rynku.

---------- Post dodany o 11:46 ---------- Poprzedni post był o 11:42 ----------


Fajnie się czyta, wisi na Portalu. Masz może jakąś puchę z serii 6xx, ex?
Tak by porównać fotkę przy wysokim ISO z przeszłości do chwili obecnej?

niestety, do rodziny Olympusa wstąpiłem już w czasach m4/3 a do tego E-P1 jakiś czas temu, całkowicie wbrew mojej woli zmienił właściciela. Natomiast przygotowałem zdjęcie porównawcze E-M5 + E-M1 + X100s które wkrótce zamieszczę.

Darekw1967
21.01.14, 13:04
Witam !

W E-M1 brak trybu filmowania 50i i 25p po mimo, ze jest tryb 60i i 30p.
Jak dla mnie niezrozumiala sprawa... tym bardziej, ze Sony i Panas nie maja z tym najmniejszych problemow od lat... ;)


Na stronie olka reklamuja ten aparat jako WSZECHSTRONNY a czy faktycznie Olkowi zalezy na tym skoro
przegapia KOLEJNY RAZ istotne tryby filmowania !

Przypominam, ze ten aparat sporo kosztuje a uzytkownik chce miec KOMPLETNE rozwiazania
a nie polowiczne... pod wzgledem funkcji filmowania.

Pozdrawiam

Jan_S
21.01.14, 13:11
...

Przypominam, ze ten aparat sporo kosztuje a uzytkownik chce miec KOMPLETNE rozwiazania
a nie polowiczne... pod wzgledem funkcji filmowania.


Filmowanie to nie moja działka ale faktycznie konkurencja chyba Olympusowi uciekła. Zwłaszcza że dołożenie tych trybów to raczej tylko kwestia kilku linijek kodu w oprogramowaniu...

Tak sobie myślę, że tak jak poprzednio napisałem - E-M1 mk II będzie miał i GPS i lepsze filmowanie i może nawet wbudowaną lampę błyskową :) no bo przecież musi mieć coś więcej niż obecny model bo czymś klientów trzeba zwabić.

Mirek54
21.01.14, 13:19
Mz taki GPS mi jest do niczego nie potrzebny.W albumie,na scianie jego i tak nie ma.Chyba,ze myslicie o wspolnym ogladaniu na spotkaniu z dalsza rodzinka i pokazywaniu gdzie sie bylo i to jak daleko od domu.Jak juz, to taki GPS z cena biletu od domu do miejsca fotki.Takim to juz mozna kogos podku....wic.:mrgreen::mrgreen:

Jan_S
21.01.14, 13:40
Mz taki GPS mi jest do niczego nie potrzebny.W albumie,na scianie jego i tak nie ma.Chyba,ze myslicie o wspolnym ogladaniu na spotkaniu z dalsza rodzinka i pokazywaniu gdzie sie bylo i to jak daleko od domu.Jak juz, to taki GPS z cena biletu od domu do miejsca fotki.Takim to juz mozna kogos podku....wic.:mrgreen::mrgreen:

Tobie nie jest potrzebny a mnie by się przydał. Nie mówię że musiałby być non stop włączony bo to nawet niebezpieczne i problemów przysporzyć może ale... mam kilka zdjęć których nie jestem w stanie precyzyjnie w przestrzeni umieścić. Chciałoby się mieć te koordynaty...

I skoro w takim maleńkim TG-2 kosztującym 20% ceny E-M1 dało się GPS-a upchnąć to jego brak w E-M1 odbieram jako wadę.

Mirek54
21.01.14, 13:50
Wrzuc je tu we watku co zgaduja gdzie to sfocone.Magiki tam takie ze w dwa dni Ci podadza gdzie bylo sfocone.:mrgreen:

Jan_S
21.01.14, 13:54
no taki system ekspercki :) ale są też kadry na tyle nietypowe że nawet Mario nie da rady :(

Jan_S
21.01.14, 14:14
Kolejnym rozwiązaniem, które dosyć długo do aparatów Olympusa trafić nie mogło jest funkcja wspomagania ostrzenia poprzez zaznaczenie kontrastowych krawędzi.

Pierwsze próby wypadły bardzo pomyślnie. Autofokus E-M1 podobnie jak E-M5 ma tendencje by z ostrością uciekać na nieskończoność, a tu można łatwo sprawdzić lub ustawić prawidłowy dystans.

5. (E-M1+P7-14/4,0 @ 14 mm, f=4,0 t=1/800s ISO=200)
108667

6. (E-M1+mZD75/1,8 f=2,2 t=1/80s ISO=1600)
108666

Funkcja ta okazała się jednak całkowicie nieprzydatna gdy światła było dużo. Aparat, oszczędzając matrycę przymyka przesłonę w trybie LV, wszystko wchodzi w zakres głębi ostrości i cały kadr równo pokryty jest znacznikami focus-peaking.

Przy okazji widać że chcąc korzystać z jasnych obiektywów, a w m4/3 w celu jakiegokolwiek chociaż rozmycia tła korzystać z takich trzeba, potrzebne są krótkie czasy migawki a i niższe wartości czułości bardzo by się przydały.

7. (E-M1+P25/1,4 f=1,4 t=1/8000s ISO=200)
108665

nyny
21.01.14, 15:01
Przeglądałem trochę specyfikację innych aparatów i chyba nawet debeściak D300s młokosowi kroku nie będzie w stanie dotrzymać.
Niestety nie masz racji.


Ale te zdjęcia seryjne to niestety tylko przy AF ustawionym na pierwszym zdjęciu, wiec długa seria tutaj niekoniecznie jest istotna.
A tutaj jak najbardziej racja.


A możesz powiedzieć , kiedy ten AF miałby się ustawiać? Poza tym to nie wada, warto mieć świadomość kiedy tego trybu użyć... Jest zresztą zapewne tryb z dodostrzaniem w C-AF. I zapewne ta seria będzie wolniejsza.
Nie ma takiej mozliwosci.
On raz ustawi niezaleznie od trybu, i potem sobie mozesz strzelac seria jak kapiszonami i tak po prawdzie nic z tego za bardzo nie wynika.
I tu jest pies pogrzebany, zreszta nie raz, nie dwa o tym pisalem.
Bo przytoczony stary debesciak D300s strzela 8kl/s z permamentnym AF, czyli teoretycznie dla kazdej klatki AF ustawia ostrosc. Dodajac do tego odpowiednio duzy bufor, nie dosc ze mozna sledzic skutecznie, to i do tego strzelac seria jak z karabinu maszynowego.

pozdro

Jan_S
21.01.14, 15:18
Przeglądałem trochę specyfikację innych aparatów i chyba nawet debeściak D300s młokosowi kroku nie będzie w stanie dotrzymać.

Niestety nie masz racji.



Chyba jednak niestety mam rację. Porównaj sobie wyniki pomiarów przeprowadzonych przez Optycznych:
http://www.optyczne.pl/245.3-Test_aparatu-Olympus_OM-D_E-M1_U%C5%BCytkowanie_i_ergonomia.html
http://www.optyczne.pl/112.3-Test_aparatu-Nikon_D300s_U%C5%BCytkowanie_i_ergonomia.html

W trybie zdjęć szybkich zapisując pliki RAW E-M1 był wstanie wykonać serię 38 zdjęć (specyfikacja mówi o 41), zaś D300s tylko 17 ujęć. Ponadto E-M1 udostępnia opcję zdjęć seryjnych z niższą prędkością 6 klatek na sekundę przy których teoretycznie powinien działać autofocus a to jest praktycznie ta sama szybkość którą w drugiej sekundzie ma d300s (w trzeciej już zdechnie)

nyny
21.01.14, 15:25
Chyba jednak niestety mam rację. Porównaj sobie wyniki pomiarów przeprowadzonych przez Optycznych:
http://www.optyczne.pl/245.3-Test_aparatu-Olympus_OM-D_E-M1_Użytkowanie_i_ergonomia.html
http://www.optyczne.pl/112.3-Test_aparatu-Nikon_D300s_Użytkowanie_i_ergonomia.html

W trybie zdjęć szybkich zapisując pliki RAW E-M1 był wstanie wykonać serię 38 zdjęć (specyfikacja mówi o 41), zaś D300s tylko 17 ujęć. Ponadto E-M1 udostępnia opcję zdjęć seryjnych z niższą prędkością 6 klatek na sekundę przy których teoretycznie powinien działać autofocus a to jest praktycznie ta sama szybkość którą w drugiej sekundzie ma d300s (w trzeciej już zdechnie)
Oj chyba nie rozumiesz.

Tryby seryjne roznia sie w tych aparatach fakt (niecale 10kl/s dla M1 i po dolozeniu gripa 8kl/s D300s) i tutaj dyskusji nie ma.
Ale....
M1 niewazne od trybu AF, czy trybu zdjec seryjnych to po zlapaniu ostrosci dla pierwszego zdjecia nie mierzy jej dla pozostalych, czyli krootko piszac blokuje ja na 1 klatce i wali pozostale 9 albo 5 (zaleznie od wybranego trybu).
Natomiast D300s dla kazdej z 8kl/s mierzy i ustawia AF, i tu jest pies pogrzebany.
To ile zapisze to juz kwestia plikow wynikowych, wielkosci bufora, uzytego procka, magistrali i wreszcie szybkosci karty.

pozdro

Mirek54
21.01.14, 15:29
Czyli jesli wylapie ostrosc na golebia na dachu i ten golab bedzie leciec w moja strone to ktorym aparatem zrobie jemu wiecej ostrych zdjec zanim doleci. E-M1 czy D300s.Zaznaczam,ze kazde ma byc ostre,nie tylko pierwsze z serii.Ja mysle,ze deczystaes wygra napewno

nyny
21.01.14, 15:35
Czyli jesli wylapie ostrosc na golebia na dachu i ten golab bedzie leciec w moja strone to ktorym aparatem zrobie jemu wiecej ostrych zdjec zanim doleci. E-M1 czy D300s.Zaznaczam,ze kazde ma byc ostre,nie tylko pierwsze z serii.Ja mysle,ze deczystaes wygra napewno
Nie ma watpliwosci, ze dziadzia deczystaes rozpierduche zrobi w tym wzgledzie i upokorzy wiele nowych i drozszych zabawek nie tylko M1.


Dobra ale konczmy to, bo to nie temat o starych zoltych klocach, tylko o hiper cacuszku top pro M1 :)


pozdro

adambieg
21.01.14, 15:41
Mam rozumieć, że tryb AF-C nie działa? On chyba do tego służy, by zmieniać odległość ustawienia ostrości podczas zdjęć seryjnych.

nyny
21.01.14, 15:49
Mam rozumieć, że tryb AF-C nie działa? On chyba do tego służy, by zmieniać odległość ustawienia ostrości podczas zdjęć seryjnych.
Dziala, ale tak jak pisalem w trybie zdjec seryjnych tylko raz ustawia ostrosc.
W sensie jak puscisz spust i nacisniesz ponownie to zadziala i zmierzy na nowo.

pozdro

Mirek54
21.01.14, 15:54
Jednym slowem taki kalach typu winczester.

Jan_S
21.01.14, 16:02
rozumiem czy nie rozumiem? a może Ty mnie nie rozumiesz...

Zostawmy na chwilę temat AF bo tu muszę się przyznać - nie opanowałem korzystania zeń w trybie AF-C. Próbowałem na różne sposoby, efekty, choć lepsze niż w E-M5 były wciąż dalekie od oczekiwań. Czy to wina użytkownika czy niedoskonałość sprzętu? nie wiem. Temat na pewno wymaga jeszcze sprawdzenia.

Analizując wyłącznie możliwości w zakresie zdjęć seryjnych - załóżmy następujący przykład. Robię zdjęcia na treningu jeździeckim, skoki przez przeszkody. Ostrość ustawiam "na przeszkodę" przed rozpoczęciem skoku licząc na to że z racji dużej GO jeździec z koniem w każdej fazie skoku będzie w ostrości. Cały skok - od odbicia do wylądowania trwa ok. 1 - 1,5 s a seria ujęć z szybkością 9kl/s wcale nie jest zbyt gęsta. W przypadku przeszkód wieloczłonowych, mam ok. 1 - 2 sekund na przekadrowanie, wyostrzenie i przygotowanie się do rejestracji kolejnego skoku. Czyli aparat ma 1 lub 2 na przygotowanie bufora. najdłuższe kombinacje stosowane w skokach to przeszkody potrójne czyli w przeciągu 8-10 sekund chciałbym zarejestrować około 30-40 zdjęć. Potem mam około 5 - 10 sekund luzu przy najeździe na kolejną przeszkodę / kombinację.

E-M5 radzi sobie w takich warunkach "na styk". Odrobinę za długie przytrzymanie migawki skutkuje brakiem możliwości zarejestrowania kolejnego skoku. E-M1 powinien sobie z tym poradzić na miękko. D300s wydaje się że jakoś sobie też poradzi chociaż w stosunku do bohatera testu i tak będzie 2-3 klatki na sekundę do tyłu a to przy zapisie skoków jest dużo. Trudno też jest mi ocenić czy Nikon będzie w stanie na tyle szybko opróżnić bufor by być w stanie zarejestrować kolejną sekwencję - jak widać na przytoczonych diagramach - po zapełnieniu bufora E-M1 jest wciąż w stanie robić zdjęcia z prędkością 3 kl/s a Nikon tylko dwóch.

adambieg
21.01.14, 16:04
Dziala, ale tak jak pisalem w trybie zdjec seryjnych tylko raz ustawia ostrosc.
W sensie jak puscisz spust i nacisniesz ponownie to zadziala i zmierzy na nowo.

pozdro

Mnie to średnio potrzebne ale wydawało mi się, że dzięki czujnikom fazowym AF-C będzie działał normalnie.

Jan_S
21.01.14, 16:11
Czyli jesli wylapie ostrosc na golebia na dachu i ten golab bedzie leciec w moja strone to ktorym aparatem zrobie jemu wiecej ostrych zdjec zanim doleci. E-M1 czy D300s.Zaznaczam,ze kazde ma byc ostre,nie tylko pierwsze z serii.Ja mysle,ze deczystaes wygra napewno


Nie ma watpliwosci, ze dziadzia deczystaes rozpierduche zrobi w tym wzgledzie i upokorzy wiele nowych i drozszych zabawek nie tylko M1.


Dobra ale konczmy to, bo to nie temat o starych zoltych klocach, tylko o hiper cacuszku top pro M1 :)


pozdro

Chętnie bym sprawdził czy D300s rzeczywiście taki kozak, niestety nie mam dostępu do tej zabawki. W opisanym przez Mirka przypadku nie mam wątpliwości co do tego że E-M1 sobie nie poradzi. A przynajmniej ja nie umiałem poustawiać aparatu tak żeby w analogicznej sytuacji dawał zadowalające efekty.

Mirek54
21.01.14, 16:15
Analizując wyłącznie możliwości w zakresie zdjęć seryjnych - załóżmy następujący przykład. Robię zdjęcia na treningu jeździeckim, skoki przez przeszkody. Ostrość ustawiam "na przeszkodę" przed rozpoczęciem skoku licząc na to że z racji dużej GO jeździec z koniem w każdej fazie skoku będzie w ostrości. Cały skok - od odbicia do wylądowania trwa ok. 1 - 1,5 s a seria ujęć z szybkością 9kl/s wcale nie jest zbyt gęsta. W przypadku przeszkód wieloczłonowych, mam ok. 1 - 2 sekund na przekadrowanie, wyostrzenie i przygotowanie się do rejestracji kolejnego skoku.

Nie nie.Ustawiasz ostrosc na korpus jezdzca i robisz serie.przed skokiem,skok i po skoku kazde jest ostre ze wskazanym pomiarem na korpusie.
Twoja metoda to ustawienie ostrosci na staly punkt i klepanie serii fotek.W zaleznosci od przyslony bedzie ich wiecej lub mniej.Bo raz wiecej a raz mniej znajdzie sie w GO.
To sa dwie rozne sprawy.

nyny
21.01.14, 16:22
rozumiem czy nie rozumiem? a może Ty mnie nie rozumiesz...
Zestawiles nie ten szpej co trzeba...

Inaczej pracuje tryb zdjec seryjnych dla raz ustawionej ostrosci, inaczej dla takiej gdzie ta ostrosc ciagle jest ustawiana.
W tym drugim przypadku nie potrzebujesz tak kombinowac jak to robisz.
Ustawiasz tryb szybkostrzelnosci, do tego AF-C i dajmy na to aktywnych 51 punktow lub sledzenie 3d, i zaczynasz sobie sledzic obiekt. Jak trza to walisz do oporu, jak skonczy skok to nie puszczajac spustu odpuszczasz mu walenie seria, natomiast AF nadal pracuje. Ciezko w ten sposob zapchac bufor w dziadku, a i mozesz sobie dowolnie operowac GO, a nie liczyc na farta ze sie moze zmiesci.

Oczywiscie mozna zrobic tak jak piszesz, ale to nie ma nic wspolnego z filozofia uzywania trybu zdjec seryjnych i ciaglego af.


pozdro

---------- Post dodany o 15:22 ---------- Poprzedni post był o 15:20 ----------


Chętnie bym sprawdził czy D300s rzeczywiście taki kozak, niestety nie mam dostępu do tej zabawki. W opisanym przez Mirka przypadku nie mam wątpliwości co do tego że E-M1 sobie nie poradzi. A przynajmniej ja nie umiałem poustawiać aparatu tak żeby w analogicznej sytuacji dawał zadowalające efekty.
Tu nie potrzeba deczystaes, wystatczy byle jaki korpus zoltego, by sobie zobaczyc jak to powinno dzialac.

pozdro

gietrzy
21.01.14, 16:23
rozumiem czy nie rozumiem? Czyli aparat ma 1 lub 2 na przygotowanie bufora.

/z praktyki; będę powtarzać dopóty dopóki nie zaprezentują szybszej ;)

Sandisk ExtremePro 95 MB/s, uwierzcie na słowo: robi różnicę kiedy w grę wchodzi opróżnianie bufora/gotowość do następnego zdjęcia.

Jan_S
21.01.14, 16:24
Nie nie.Ustawiasz ostrosc na korpus jezdzca i robisz serie.przed skokiem,skok i po skoku kazde jest ostre ze wskazanym pomiarem na korpusie.
Twoja metoda to ustawienie ostrosci na staly punkt i klepanie serii fotek.W zaleznosci od przyslony bedzie ich wiecej lub mniej.Bo raz wiecej a raz mniej znajdzie sie w GO.
To sa dwie rozne sprawy.

no to tyle powiem że jestem na 80% pewien że E-M1 sobie nie poradzi. Zresztą - problem jest jeszcze jeden - klepiąc serię "tracimy" podgląd w wizjerze/ekranie więc precyzyjne wybieranie punktu ostrości jawi się jako niemożliwe. Jedyna sensowna opcja zrobienia zdjęć w skoku to pre-focus lub liczenie na łut szczęścia.

nyny
21.01.14, 16:28
no to tyle powiem że jestem na 80% pewien że E-M1 sobie nie poradzi. Zresztą - problem jest jeszcze jeden - klepiąc serię "tracimy" podgląd w wizjerze/ekranie więc precyzyjne wybieranie punktu ostrości jawi się jako niemożliwe. Jedyna sensowna opcja zrobienia zdjęć w skoku to pre-focus lub liczenie na łut szczęścia.
Bede mial niedlugo szanse sprawdzic czy da sie cos ugrac M1 na tym polu ;)

pozdro

Jan_S
21.01.14, 16:28
Zestawiles nie ten szpej co trzeba...


---------- Post dodany o 15:22 ---------- Poprzedni post był o 15:20 ----------


Tu nie potrzeba deczystaes, wystatczy byle jaki korpus zoltego, by sobie zobaczyc jak to powinno dzialac.

pozdro

Chętnie pobawiłbym się jakimś Nikonem z zaawansowanym układem AF. Naprawdę! aż szkoda że nie mają programu Niko-Test.

A byle jaki korpus żółtego nie da rady - znajomy, który mieni się być dobrym fotografem ma d5100 i w jego końskich zdjęciach jak się znajdzie jedno na dziesięć ostre to i tak jest dobrze.

nyny
21.01.14, 16:37
A byle jaki korpus żółtego nie da rady - znajomy, który mieni się być dobrym fotografem ma d5100 i w jego końskich zdjęciach jak się znajdzie jedno na dziesięć ostre to i tak jest dobrze.

Moze nie jest tak dobry jak mu sie wydaje ;)


pozdro

frost
21.01.14, 16:38
........ Naprawdę! aż szkoda że nie mają programu Niko-Test.

......
jest - w ramach NPS

Vindex
21.01.14, 16:38
A możesz powiedzieć , kiedy ten AF miałby się ustawiać? Poza tym to nie wada, warto mieć świadomość kiedy tego trybu użyć... Jest zresztą zapewne tryb z dodostrzaniem w C-AF. I zapewne ta seria będzie wolniejsza.

Miło poczytać tego właśnie autora chwalącego sprzęt który właśnie testuje. Kolejny raz zdarza się, że Olympus ma lepiej dopracowane drugie body w serii.

Byloby dziwne gdyby bylo inaczej biorac pod uwage fakt ze te modele roznia sie detalami technicznymi i wygladem zewnetrznym.

Mirek54
21.01.14, 16:39
no to tyle powiem że jestem na 80% pewien że E-M1 sobie nie poradzi. Zresztą - problem jest jeszcze jeden - klepiąc serię "tracimy" podgląd w wizjerze/ekranie więc precyzyjne wybieranie punktu ostrości jawi się jako niemożliwe. Jedyna sensowna opcja zrobienia zdjęć w skoku to pre-focus lub liczenie na łut szczęścia.

Dlatego tez "profi" w pewnych sytuacjach nawet nie spojzy w strone tego aparatu.I nie pomoze argumentacja,ze lzejszy i w limicie podrecznego sie zmiesci,ze dzwigac nie trzeba i ze wogole to super.Chociaz focenie w ciemno i wrozenie z fusow jest fajne.:mrgreen:

nyny
21.01.14, 16:40
jest - w ramach NPS
Fakt, aczkolwiek pewne wymagania trza jednak spelnic by sie tam dostac, co nie kazdemu moze sie udac, w przeciwienstwie do Olytestu ;)


pozdro

Namor1
21.01.14, 16:41
Dla niedowiarków fragment instrukcji:

108670

Dziesięc razy to czytałem [a jest w kilku miejscach] i wydaje mi się, że ten tryb ma dość ograniczone zastosowanie. Osobiscie wolałbym 5 klatek ale ze śledzącym AF.

A może jednak nie mam racji? Może przy C-AF zmienia się [nic nie znalazłem o tym trybie przy zdjęciach seryjnych].

Darekw1967
21.01.14, 16:46
Witam !

Czy ktos moglby sprawdzic czy faktycznie E-M1 w trybie seryjnym przy ciaglym pomiarze AF ustawia ostrosc na zadany obiekt w serii tylko dla 1 klatki ?
Czyli jak foce jadacy samochod wprost na mnie to wiekszosc fot bedzie nieostra ?
Nie chce mi sie wierzyc aby Olek tak fatalnie rozwiazal dzialanie tej funkcji.

Pare lat temu mialem okazje focic Nikonem D300 z tele obiektywem i przyznaje, ze aparat jest bardzo szybki i wywarl na mnie pozytywne wrazenie.
Sciagalem z tego aparatu 14-bitowe RAW-y a ciekawe ilo bitowe rawy ma E-M1 ?

Pozdrawiam

Jan_S
21.01.14, 16:52
Darekw1967 (https://forum.olympusclub.pl/members/7056-Darekw1967) - w trybie szybkim niestety jest tak jak to jest w instrukcji - ustawienia tylko dla pierwszego zdjęcia a potem leci. W trybie wolnym "wydaje się" że ustawienia powinny być co zdjęcie, niestety, mnie nie udało się tak poustawiać sprzętu by mieć ostre ujęcia obiektów w ruchu.

RAWy chyba tylko 12 bitowe

Darekw1967
21.01.14, 16:56
Dla niedowiarków fragment instrukcji:

108670

Dziesięc razy to czytałem [a jest w kilku miejscach] i wydaje mi się, że ten tryb ma dość ograniczone zastosowanie. Osobiscie wolałbym 5 klatek ale ze śledzącym AF.

A może jednak nie mam racji? Może przy C-AF zmienia się [nic nie znalazłem o tym trybie przy zdjęciach seryjnych].

Witam !

Szkoda !!! A juz myslalem, ze ktos uslyszal cos ;)

Pozdrawiam

---------- Post dodany o 15:56 ---------- Poprzedni post był o 15:53 ----------


Darekw1967 (https://forum.olympusclub.pl/members/7056-Darekw1967) - w trybie szybkim niestety jest tak jak to jest w instrukcji - ustawienia tylko dla pierwszego zdjęcia a potem leci. W trybie wolnym "wydaje się" że ustawienia powinny być co zdjęcie, niestety, mnie nie udało się tak poustawiać sprzętu by mieć ostre ujęcia obiektów w ruchu.

RAWy chyba tylko 12 bitowe

Witam !

Nie kazdy potrzebuje wszystkiego ale wazne jest, ze ten aparat daje swietny obraz wysokiej jakosci.

Pozdrawiam

Jan_S
21.01.14, 16:56
Namor1 (https://forum.olympusclub.pl/members/16900-Namor1) - masz E-M1 (ja już niestety testowy musiałem oddać) to sprawdź - ustaw serię zdjęć na "L" do tego możesz w menu zmienić szybkość np. na owe 5kl/s i popróbuj fotografować np. nadjeżdżające auta.

Żałuję że sam tego testu nie zrobiłem. Ciekawe czy zachowanie aparatu będzie się zmieniać w zależności od ustawienia AF-S / AF-C

nyny
21.01.14, 17:02
Chlopy nie macie nad czym deliberowac, jest tak jak stoi w instrukcji (nie wazne czy H czy L) i nic z tym nie zrobicie.

pozdro

And.N
21.01.14, 17:29
Dla niedowiarków fragment instrukcji:

108670

Dziesięc razy to czytałem [a jest w kilku miejscach] i wydaje mi się, że ten tryb ma dość ograniczone zastosowanie. Osobiscie wolałbym 5 klatek ale ze śledzącym AF.
A może jednak nie mam racji? Może przy C-AF zmienia się [nic nie znalazłem o tym trybie przy zdjęciach seryjnych].


Chlopy nie macie nad czym deliberowac, jest tak jak stoi w instrukcji (nie wazne czy H czy L) i nic z tym nie zrobicie.

Nie chce mi się wierzyć, że w E-M1 w instrukcji nic nie pisze o ciągłym ustawianiu ostrości przy zdjęciach seryjnych. To nawet w takim staruszku jak G1 o tym pisze.

108671

Inna sprawa jak to w G1 działa, pewnie nie działa:)

Edit. Nawet jeśli nie pisze w instrukcji (to jednak niedociągnięcie spore) podejrzewam, że CA-F w seryjnych działa dokładnie jak tryb AFC opisany powyżej na obrazku.

nyny
21.01.14, 17:48
Nie chce mi się wierzyć, że w E-M1 w instrukcji nic nie pisze o ciągłym ustawianiu ostrości przy zdjęciach seryjnych. To nawet w takim staruszku jak G1 o tym pisze.
W instrukcji jest jasno napisane, ja nie wiem czemu sie doszukujecie czegos czego nie ma.
W G1 wielu innych rzeczy nie ma i nie sa ujete w instrukcji, a to co jest to chyba normalna sprawa, ze opisali.

Inna kwestia, ze jesli jest i jednak nie dziala jak nalezy (co ma miejsce akurat w innych aparatach bezlusterkowych opartych o detekcje kontrastu).


pozdro

epicure
21.01.14, 18:06
Byłem pewny, że w tym wolniejszym trybie zdjęć seryjnych AF śledzi ostrość między klatkami.

And.N
21.01.14, 18:09
W instrukcji jest jasno napisane, ja nie wiem czemu sie doszukujecie czegos czego nie ma.
W G1 wielu innych rzeczy nie ma i nie sa ujete w instrukcji, a to co jest to chyba normalna sprawa, ze opisali.
Cóż, instrukcje bywają niedoskonałe. W każdym razie chyba się nie mylę, że w E-M1 jest możliwość ustawienia trybu zdjęć seryjnych + CA-F. Jak to działa w praktyce to już musiałby ktoś przetestować kto ma ten sprzęt.

epicure
21.01.14, 18:17
Przy okazji premiery w jakimś zamku w Irlandii były nawet pokazy jazdy konnej, które dziennikarze mogli fotografować. To niby miało znaczyć, że AF-C potrafi teraz śledzić poruszające się obiekty w ciągu całej serii zdjęć. Bodajże dpreview zamieszczało nawet cropy z takiej serii zdjęć.

Koriolan
21.01.14, 18:33
Testowalem AFC na koniach, z obiektywem 14-150. Wyrażenia i chyba trochę zdjęć jest w moim wątku.

nyny
21.01.14, 18:45
Dzizaz ilez mozna....
Sledzi do momentu wyzwolenia migawy, wtedy przestaje sledzic.
Zauwazcie jak wiele zdjec jest zrobionych gdy ruch jest rownolegly do plaszczyzny ostrosci i sie w niej znajduje, wtedy i wszystkie 10 zdjec bedzie trafionych, baa, moga byc wszystkie do czasu kiedy nie odpuscimy serii albo zapchania bufora.
Niech ktos kto ma M1, zalozy jasny i szybki obiektyw wtedy sprawdzi sobie na samochodzie jadacym w nasza strone (tylko nie przy takiej przyslonie co wszystko sie miesci w GO).
Sledzenie to jedno, a sledzenie w serii to calkiem inna para kaloszy.
Czy to takie trudne aby zrozumiec?

Mi to sie udalo sprawdzic w dwie minuty na zlocie (najwiecej czasu zajelo znalezienie czegos do posledzenia).


pozdro

Jan_S
21.01.14, 18:46
Testowalem AFC na koniach, z obiektywem 14-150. Wyrażenia i chyba trochę zdjęć jest w moim wątku.

masz na myśli zdjęcia z postu #457 (https://forum.olympusclub.pl/threads/13348-Koriolan-zdjęcia-rozmaite?p=1015203&viewfull=1#post1015203)?

epicure
21.01.14, 18:50
Sledzenie to jedno, a sledzenie w serii to calkiem inna para kaloszy.
Czy to takie trudne aby zrozumiec?

Chyba wszyscy to rozumieją. Chodzi o to, że Olek, o ile mnie pamięć nie myli, promował E-M1 jako aparat, który właśnie w końcu potrafi śledzić w serii. Tylko był w tym mały haczyk: dotyczyło to jedynie wolniejszego trybu zdjęć seryjnych. Jestem tego pewien na 90%.

nyny
21.01.14, 18:52
Chyba wszyscy to rozumieją. Chodzi o to, że Olek, o ile mnie pamięć nie myli, promował E-M1 jako aparat, który właśnie w końcu potrafi śledzić w serii. Tylko był w tym mały haczyk: dotyczyło to jedynie wolniejszego trybu zdjęć seryjnych. Jestem tego pewien na 90%.

Ja kojarze, ze krzyczal ze w koncu potarfi sledzic, i ze ma 10 kl/s w serii.
Nigdzie nie znalazlem by sie chwalil, ze przy jakimkolwiek trybie seryjnym ciagle sledzi, nawet jak ktos pytal to podkreslali ze sledzi do momentu wyzwolenia migawy i blokuje ja na 1 fotce.
Oczywiscie moze sie zdazyc, ze i w takim wypadku kilka pierwszych zdjec z roznych powodow bedzie ostre.


p.s. Cos mi swita, ze jak wchodzilo M5 to wlasnie to o czym piszesz bylo podkreslane (i o ile pamietam nawet wzmianka o tym w instrukcji jest).

p.s.1. Nie wiem tez czy to ograniczenie do L jest spowodowane dzialaniem stabilizacji.


pozdro


EDIT: znalazlem strony 43,56, 86. instrukcji M5 (z wykluczeniem szkiel z 4/3, w ktorych tylko tryb AF-S dziala). Przy czym uczciwie nalezy przyznac, ze tryb AF-C w M5 to farsa ;)
Wiec moze zrezygnowano w M1 z tej uzytecznosci skoro to nie dziala jak nalezy.


pozdro

Saboor
21.01.14, 18:53
Chyba wszyscy to rozumieją. Chodzi o to, że Olek, o ile mnie pamięć nie myli, promował E-M1 jako aparat, który właśnie w końcu potrafi śledzić w serii. Tylko był w tym mały haczyk: dotyczyło to jedynie wolniejszego trybu zdjęć seryjnych. Jestem tego pewien na 90%.
Proponuję, żeby ktoś wykonał "test nynego" a wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane.

nyny
21.01.14, 19:06
Proponuję, żeby ktoś wykonał "test nynego" a wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane.
I po klopocie.
Jakby jednak ktos mial problem jeszcze to mysle, ze w weekend tez takowy postaram sie zrobic ;)

pozdro

And.N
21.01.14, 19:06
Proponuję, żeby ktoś wykonał "test nynego" a wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane.
Chciałem właśnie zaproponować aby Namor1 taki test zrobił. Tylko się trochę obawiam czy przy tych seriach nie "przegrzeje" aparatu, znowu mu się zawiesi i będzie na mnie:wink::)

adambieg
21.01.14, 19:13
Tu są przykłady serii zdjęć zrobionych e-m1 przy użyciu AF-C

http://www.bestmirrorlesscamerareviews.com/2013/09/22/hands-on-with-the-olympus-om-d-e-m1-autofocus-with-four-thirds-lumix-lenses/
http://www.pekkapotka.com/journal/2013/9/19/more-on-c-af-with-olympus-e-m1.html

Z tego co widzę AF-C jakoś działa. Przekonuje mnie szczególnie seria zdjęć z pierwszego linku z biegnącą dziewczyną. Może nie jest to wybitny poziom ale widać zmianę odległość na której aparat ustawił ostrość.

Jan_S
21.01.14, 19:15
Doszliśmy do najważniejszej dla mnie kwestii w ocenie nowego aparatu czyli skuteczności ciągłego ustawiania ostrości


Przy okazji premiery w jakimś zamku w Irlandii były nawet pokazy jazdy konnej, które dziennikarze mogli fotografować. To niby miało znaczyć, że AF-C potrafi teraz śledzić poruszające się obiekty w ciągu całej serii zdjęć. Bodajże dpreview zamieszczało nawet cropy z takiej serii zdjęć.

tak, pamiętam tamte zdjęcia i one były powodem dla którego bardzo E-M1 mnie zainteresował. Często robię zdjęcia koniom i szybki a zarazem precyzyjny AF jest moim marzeniem. Niestety, ta część testu nie wypadła najlepiej. Tutaj chcę dużymi literami napisać:

To że wyniki tej części są takie a nie inne, wcale nie musi oznaczać że AF-C w E-M1 działa wadliwie. Równie dobrze można (a nawet trzeba) założyć, że cała wina spoczywa na operatorze sprzętu - jego braku umiejętności i doświadczenia.

Zamieszczam wszak te zdjęcia z nadzieją, że osoby bardziej doświadczone, z większymi umiejętnościami przeprowadzą analogiczny test. Wszak wspomniane przez epicure zdjęcia z sesji demo nie były złe.

Wracając do meritum:

Gdy obiekt jest nieruchomy ostawianie ostrości nie nastręcza trudności

8. (E-M1 + 25/1,4 @ f=2,2)
108683

Niestety w ruchu i z AF-C już jest gorzej.

9+10. (E-M1 + 25/1,4; E-M1 + 75/1,8 oba zdjęcia w pełni otwartym obiektywem)
108688108682

ostrość, tak jak widać na wycinkach 1:1 jest bliżej ogona niźli oka
108681

Zdjęcia powyższe robione były jako pojedyncze i jak widać biegnący pies był dla mnie zbyt dużym wyzwaniem.

Nieco lepiej, prawie że dobrze, poszło mi z idącym stępa koniem. Ostrość ustawiana na łysinę i na cztery ujęcia cztery są OK.

11 - 14. (E-M1+ 75/1,8 @ f=3,2)
108686108685108687108689

Próbowałem korzystać też z funkcji śledzenia obiektu. W teorii powinno być to najlepsze rozwiązanie jednak mnie nie udało się tego sensownie opanować. Bardzo często ostrość leciała gdzie chciała czyli zazwyczaj na tło.

15. (E-M1+ 75/1,8 @ f=2,0)
108684

Mam głębokie postanowienie ponownego zmierzenia się z tym problemem bo musi to być do opanowania. A na razie z uwagą będę śledził wpisy Współforumowiczów w wiadomej kwestii.

nyny
21.01.14, 19:21
Tu są przykłady serii zdjęć zrobionych e-m1 przy użyciu AF-C

http://www.bestmirrorlesscamerareviews.com/2013/09/22/hands-on-with-the-olympus-om-d-e-m1-autofocus-with-four-thirds-lumix-lenses/
http://www.pekkapotka.com/journal/2013/9/19/more-on-c-af-with-olympus-e-m1.html

Z tego co widzę AF-C jakoś działa. Przekonuje mnie szczególnie seria zdjęć z pierwszego linku z biegnącą dziewczyną. Może nie jest to wybitny poziom ale widać zmianę odległość na której aparat ustawił ostrość.

Wiekszosc z tych zdjec to nie zasluga AF-C, a uzytej przyslony odleglosci, i obiektu mieszczacego sie w GO.
Nie ma co pitolic, majacy M1 zrobia sobie testa i beda wiedziec z czym jesc.

pozdro

adambieg
21.01.14, 19:29
Wiekszosc z tych zdjec to nie zasluga AF-C, a uzytej przyslony odleglosci, i obiektu mieszczacego sie w GO.
Nie ma co pitolic, majacy M1 zrobia sobie testa i beda wiedziec z czym jesc.

pozdro

Napisałem tylko, że wg mnie widać, że podczas serii zdjęć af ustawił ostrość w różnych odległościach. Temu chyba nie zaprzeczysz? Na przysłonie 2.8 nie masz szans mieć takiej GO, żeby objąć całą postać za zapasem przestrzeni nad i pod a następnie popiersie?

Saboor
21.01.14, 19:32
Zróbcie, pokażcie, pogadamy i posobaczymy na to, czy inne. Ale po testach, ok?

Jan_S
21.01.14, 19:58
Cóż, zostawmy na chwilę test AF-u, mam nadzieję że kolejne OlyTesty rzucą więcej światła na zagadnienie a zajmijmy się innymi cechami E-M1.

Jednym z najmocniejszych punktów nowego aparatu jest stabilizowana matryca. To w sumie nie nowość bo już w E-M5 było bardzo dobrze. Wszakże zawsze miło jest wiedzieć, że przy ogniskowej 25 mm można zejść z czasem do 1/5 sekundy.

16. (E-M1 + PL25/1,4, f=4,5 t= 1/5s ISO=6400)
108696

Matryca to generalnie mocny punkt aparatu,

17. (E-M1 + mZD 75/1,8, f=2,5 t=1/320s ISO=800)
108695108693108692

Dla zainteresowanych grzebaniem w RAWach załączam zdjęcie latarni...

Matick7
21.01.14, 20:21
Dodam jeszcze tak od siebie co zauważyłem bawiąc się E-M5, że trzeba ustawić w ustawieniach wyzwalania, zwolnienie C (od trybu C-AF) na wyłączone, aby aparat wykonał zdjęcie dopiero po ustawieniu ostrości. W przypadku kiedy ta funkcja jest włączona, aparat wykona zdjęcie bez względu czy mamy ostrość w pkt ostrości czy nie. Nie mam w domu jeżdżących samochodów, także nie sprawdzę tego tak jakbyście chcieli, ale podczas przekadrowywania wykonując wolną serię zdjęć (tryb L) z włączonym C-AF oraz WYŁĄCZONĄ funkcją zwolnienia C w ustawieniach, aparat łapie ostrość bez przerywania serii. Faktycznie czasem się gubi i ta przerwa między klatkami jest dłuższa, ale aparat ostrzy między klatkami.

Jan_S
21.01.14, 20:29
Przepraszam że tak dzielę tę recenzję na liczne posty ale tak łatwiej jest niepomieszać RAWów. A teraz chcę wrzucić większą ich porcję. Korzystając bowiem z okazji zrobiłem porównanie - trzy zdjęcia z E-M1, E-M5 i X100s na tych samych parametrach. t=1/60s, f=4,0, ISO=6400. Temperatura barwowa bodaj na 3200K. W przypadku Olympusów użyłem obiektywu PL25/1,4 gdyż nie miałem żadnego innego mogącego dać mi ekwiwalent 35mm.
(uwaga: ze względu na ograniczenia Forum RAW z X100s jest do pobrania w pliku http://janstech.pl/OlyTest/X100s.raf )

Do powyższej próby skłoniły mnie rozbieżności w testach. Wg dpreview i dxomark E-M1 ma lepszą matrycę od E-M5. Wg testów Optycznych jest na odwrót. Jeśli miałbym oceniać po krótkiej znajomości z nowym flagowcem to jednak przyznałbym rację obu zagranicznym serwisom. Moje subiektywne wrażenia są takie że E-M1 nie degraduje tak niebieskiego koloru jak robił to E-M5. Jest także nieco bardziej światłoczuły. Jednocześnie wydaje się że do poziomu X100s jeszcze trochę Olympusowi brakuje, chociaż, porównując oba zdjęcia można zaryzykować stwierdzenie że właśnie w Fuji skalowanie światłoczułości jest najbardziej zawyżone.

E-M1
108701

E-M5
108699

X100s
108697

ps. niestety wygląda na to że scrypt Forum skaluje duże obrazki. Jest jakaś opcja by je w pełnej rozdzielczości zamieścić?

Saboor
21.01.14, 20:34
/.../
ps. niestety wygląda na to że scrypt Forum skaluje duże obrazki. Jest jakaś opcja by je w pełnej rozdzielczości zamieścić?
Dobrze robisz, pełne dajesz RAW'y i kto chce sobie obejrzy, reszta w rozmiarze "forumowym"

adambieg
21.01.14, 20:44
Sprawdziłem. AF-C działa w E-M5. Bez rewelacji ale działa.

Namor1
21.01.14, 20:52
Niestety C-AF w zdjęciach seryjnych nie działa. Zrobiłem to na turlajacym się 'paluszku'. Mimo, że śledziłem w wizjerze cały czas turlajacego się powoli paluszka to ostatnie zdjęcia pokazywały pusty kadr [czyli tam gdzie był pierwszy paluszek]. Czyli nie da się robić zdjęć serią przelatującego ptaka, tzn. da się zrobić tylko nic z tego nie wynika :wink:

Robione przy sztucznym oświetleniu [żyrandol + 2 lampki] przy czasie 250 i przysłonie 2.8. ale to w sumie chyba nie ma znaczenia.

piozet
21.01.14, 20:55
I niech nikt mi nie pisze że to z powodu ekologii i oszczędności papieru. Bo w zestawie jest instrukcja startowa z notą prawną wydrukowana w kilkunastu językach! Naprawdę nie rozumiem do czego miałoby mi być potrzebne!


Bo to nie jest dla Ciebie, tylko dla odzianych w togi...

ahutta
21.01.14, 20:59
Czytam i powiem, że bardzo mnie tym AF zaintrygowaliście.

Jan_S
21.01.14, 21:08
Pora kończyć te reminescencje sprzed dwóch tygodni gdy dzięki życzliwości Firmy Olympus, oraz wsparciu Saboor (https://forum.olympusclub.pl/members/8165-Saboor)'a i Pani Eweliny mogłem bliżej zapoznać się z E-M1. Wrażenie po teście generalnie mam bardzo pozytywne. Zaimponowała mi przede wszystkim szybkość działania i niezła, albo nawet bardzo dobra jakość generowanego obrazka. Podobać się może jakość i staranność wykonania. Aparat robi wrażenie solidnej konstrukcji która nie powinna się szybko rozlecieć. Wpadka z AF-C pozostawiła pewne wątpliwości ale tak jak poprzednio pisałem - bardzo prawdopodobne jest że wina leżała całkowicie po mojej stronie. Do mankamentów można też ewentualnie zaliczyć cenę ale z drugiej strony nie ma chyba drugiego takiego aparatu który łączyłby 4 cechy o których pisałem kiedyś w wątku ogólnym o E-M1:




1) przyzwoitą i w większości wypadków wystarczającą jakość obrazowania
2) odporność na warunki atmosferyczne (kurz, zachlapania, temp. -10 stopni)
3) odchylany ekran (kto nie korzystał ten nie wie jak wielce jest to przydatne) i świetną ergonomię.
4) szeroki wybór dedykowanej optyki (tak, wiem, są jeszcze braki)



Na zakup się nie zdecydowałem (choć było blisko), może kupię kolejną wersję? taką z GPSem? a może... Niedawno zaprezentowany Samsung NX30 a zwłaszcza zapowiadany Fuji X-T1 będą na pewno konkurencją dla flagowego Olympusa. Może też Sony przestanie grać głupa i do fajnych aparatów (A7 / A7R) zaprezentuje jakąś fajną optykę w normalnych cenach? Być może Olympus weźmie na to poprawkę i nie powtórzy się sytuacja gdy zamiast, jakby się wydawało naturalnego wybroru, E-P5 + 17/1,8 w mojej torbie wylądował X100s?

W cenie E-M1 można przecież też myśleć o Bieda-FF ale powiem szczerze - brakowałoby mi odchylanego ekraniku. Bardzo często zeń korzystam.

Zobaczymy co przyniesie przyszłość, na razie pozostaję z E-M5 ale cieszy bardzo że oferta rynkowa robi się coraz większa i że jest w niej tak ciekawa konstrukcja jak flagowy OMD.

18. (E-M1+P7-14/4,0@10mm t=1/640s, f=4,0 ISO=200)

108708

19. (E-M1+PL25/1,4 t=1/25s, f=4,5 ISO=6400)
108709

szafir51
21.01.14, 21:50
Musisz rozdać trochę punktów innym użytkownikom


dzięki, fajnie się czytało test.

Co do AFC w trybie zdjęć seryjnych, nie wiem jak w E-M1, ale w G3 ustawianie ostrości dla zdjęć seryjnych w trybie AFC może działać w dwóch wariantach, w zależności od ustawień parametru Priorytet Migawki (czyli opcji, która mówi czy zdjęcie ma być wykonane bezpośrednio po wciśnięciu spustu migawki, obojętnie czy aparat zdołał nastawić ostrość, czy dopiero po ustawieniu ostrości). W pierwszym przypadku AF będzie ustawiał ostrość pomiędzy każdym zdjęciem z serii, w drugim zostanie zastosowana predykcja ostrości, "ostrość jest szacowana w dowolnym zakresie" (cokolwiek by to miało znaczyć).

Wątpię, żeby flagowy model Olympusa z czujnikami fazowymi na matrycy był pozbawiony możliwości ustawiania ostrości pomiędzy zdjęciami serii. Może faktycznie w najszybszym trybie ostrość jest blokowana na pierwszym zdjęciu, ale w trybach "wolniejszych" powinna być nastawiana ciągle (albo jak np. w Fuji X-E2, co drugie zdjęcie).

Namor1
21.01.14, 22:00
Wątpię, żeby flagowy model Olympusa z czujnikami fazowymi na matrycy był pozbawiony możliwości ustawiania ostrości pomiędzy zdjęciami serii. Może faktycznie w najszybszym trybie ostrość jest blokowana na pierwszym zdjęciu, ale w trybach "wolniejszych" powinna być nastawiana ciągle (albo jak np. w Fuji X-E2, co drugie zdjęcie).
Też chciałbym wątpić.

adambieg
21.01.14, 22:07
Coś dla niedowiarków. Seria L w trybie AF-C z E-M5. 40mm, 2.8. Pierwsze zdjęcie z odległości ok. 6m, ostatnie z 2m. GO dla pierwszego ok. 1,5m, dla ostatniego 0,18m. Nie ma możliwości by ostatnie zdjęcie było ostre bez przeostrzenia.
108730
Poniżej wycinki z pierwszego, piątego i dziesiątego z serii. 108727108728108729

alnico
21.01.14, 22:14
Niestety C-AF w zdjęciach seryjnych nie działa. Zrobiłem to na turlajacym się 'paluszku'. Mimo, że śledziłem w wizjerze cały czas turlajacego się powoli paluszka to ostatnie zdjęcia pokazywały pusty kadr [czyli tam gdzie był pierwszy paluszek]. Czyli nie da się robić zdjęć serią przelatującego ptaka, tzn. da się zrobić tylko nic z tego nie wynika :wink:

Robione przy sztucznym oświetleniu [żyrandol + 2 lampki] przy czasie 250 i przysłonie 2.8. ale to w sumie chyba nie ma znaczenia.
Robiłeś to na szybkich seryjnych czy wolnych?

---------- Post dodany o 21:14 ---------- Poprzedni post był o 21:12 ----------


Coś dla niedowiarków. Seria L w trybie AF-C z E-M5. 40mm, 2.8. Pierwsze zdjęcie z odległości ok. 6m, ostatnie z 2m. GO dla pierwszego ok. 1,5m, dla ostatniego 0,18m. Nie ma możliwości by ostatnie zdjęcie było ostre bez przeostrzenia.
Ja wierzę, sam sprawdziłem i też działało :grin:

Namor1
21.01.14, 22:18
Na szybkich seriach.

adambieg
21.01.14, 22:22
Ja wierzę, sam sprawdziłem i też działało :grin:

Ja nie wierzę, ja sprawdzam:-P

JoteS
21.01.14, 22:30
A propos AF w trybie seryjnym E-M1. Właśnie to sprawdziłem. AF-C poprawia focus między klatkami w trybie seryjnym "low" tj. Do 6.5 kl/s. W trybie "high" tj. do 10 kl/s, focus jest na pierwszej klatce i tam zostaje.

Namor1
21.01.14, 22:33
Ja nie wierzę, ja sprawdzam:-P
Być może przy sztucznym oświetleniu i małej odległości jest gorzej [tzn. ciąły i tak by nie dał rady]. Robiłem przy minimalnym nachyleniu stołu, gdy 'paluszek' roluje się dość wolno. Robiłem też przy sterowaniu smartfonem gdy paluszek najeżdżał na obiektyw.

Ale faktycznie przy ciągły AF i zdjęciach pojedynczych co najwyżej na całym przebiegu udawało mi się zrobić 2 ostre zdjęcia. Tym samym moje doświadczenie staje się niemiarodajne. Niestety wychodzę do pracy jest jeszcze ciemno, wracam już jest ciemno i dopiero w weekend mogę coś zrobić przy dziennym oświetleniu.

nyny
21.01.14, 22:38
My nie piszemy o M5 tam jest jasno i klarownie to opisane, i powiedzmy wytestowane.
Tutaj dywagujemy o M1 i trybie 10kl/s, dopiero pozniej zwatpienia naszly czy jest tak tez dla trybu L.

Dlatego tez podsunalem pomysl z jadacym autem, ostrosc np. froncie i wio.

pozdro

adambieg
21.01.14, 22:56
Mylisz się nyny. Zakwestionowałeś, że AF-C w ogóle działa...


Oj chyba nie rozumiesz.

Tryby seryjne roznia sie w tych aparatach fakt (niecale 10kl/s dla M1 i po dolozeniu gripa 8kl/s D300s) i tutaj dyskusji nie ma.
Ale....
M1 niewazne od trybu AF, czy trybu zdjec seryjnych to po zlapaniu ostrosci dla pierwszego zdjecia nie mierzy jej dla pozostalych, czyli krootko piszac blokuje ja na 1 klatce i wali pozostale 9 albo 5 (zaleznie od wybranego trybu).
Natomiast D300s dla kazdej z 8kl/s mierzy i ustawia AF, i tu jest pies pogrzebany.
To ile zapisze to juz kwestia plikow wynikowych, wielkosci bufora, uzytego procka, magistrali i wreszcie szybkosci karty.

pozdro



Ja kojarze, ze krzyczal ze w koncu potarfi sledzic, i ze ma 10 kl/s w serii.
Nigdzie nie znalazlem by sie chwalil, ze przy jakimkolwiek trybie seryjnym ciagle sledzi, nawet jak ktos pytal to podkreslali ze sledzi do momentu wyzwolenia migawy i blokuje ja na 1 fotce.
Oczywiscie moze sie zdazyc, ze i w takim wypadku kilka pierwszych zdjec z roznych powodow bedzie ostre.


p.s. Cos mi swita, ze jak wchodzilo M5 to wlasnie to o czym piszesz bylo podkreslane (i o ile pamietam nawet wzmianka o tym w instrukcji jest).

p.s.1. Nie wiem tez czy to ograniczenie do L jest spowodowane dzialaniem stabilizacji.


pozdro


EDIT: znalazlem strony 43,56, 86. instrukcji M5 (z wykluczeniem szkiel z 4/3, w ktorych tylko tryb AF-S dziala). Przy czym uczciwie nalezy przyznac, ze tryb AF-C w M5 to farsa ;)
Wiec moze zrezygnowano w M1 z tej uzytecznosci skoro to nie dziala jak nalezy.


pozdro


Chlopy nie macie nad czym deliberowac, jest tak jak stoi w instrukcji (nie wazne czy H czy L) i nic z tym nie zrobicie.

pozdro

No ale nyny do pomyłek się nie przyznaje, czego wielokrotnie doświadczyliśmy.

nyny
21.01.14, 23:10
Mylisz się nyny. Zakwestionowałeś, że AF-C w ogóle działa...
No ale nyny do pomyłek się nie przyznaje, czego wielokrotnie doświadczyliśmy.
Tak zakwestionowalem ale w M1.
O M5 nie bylo mowy, zreszta od razu napisalem ze mi cos swita ze dla tego modelu jest nieco inaczej.
Sam sprawdzilem na zlocie dla 10kl/s ze faktycznie raz lapie i koniec,dodatkowo przegladajac instrukcje bylem przekonany, ze jest tak dla kazdego trybu.
Malo tego poprosilem o jasny i wiarygodny test dla M1, poki co nie mam takowego.
Jak jeszcze dodalem, ze sam to sobie w weekend sprawdze to chyba o zadnej pomylce mowy byc nie moze, a jedynie o watpliwosciach z tym zwiazanych.

p.s. Nie, napisalem ze AF-C to farsa w M5, a to raczej nie jest tozsame, ze wogole go nie ma.
Zreszta wielokrotnie pisalem, ze dopiero w M1 owy tryb moze cos wiecej znaczyc niz tekst w instrukcji i tryb w aparacie.


pozdro

Muminek
21.01.14, 23:10
Ciekawy test, z przyjemnością go przeczytałem. Dziękuję

adambieg
21.01.14, 23:13
Tak zakwestionowalem ale w M1.
O M5 nie bylo mowy, zreszta od razu napisalem ze mi cos swita ze dla tego modelu jest nieco inaczej.
Sam sprawdzilem na zlocie dla 10kl/s ze faktycznie raz lapie i koniec,dodatkowo przegladajac instrukcje bylem przekonany, ze jest tak dla kazdego trybu.
Malo tego poprosilem o jasny i wiarygodny test dla M1, poki co nie mam takowego.
Jak jeszcze dodalem, ze sam to sobie w weekend sprawdze to chyba o zadnej pomylce mowy byc nie moze, a jedynie o watpliwosciach z tym zwiazanych.

pozdro

Sądzisz, że w E-M1 jest gorzej niż w E-M5? Nie żartuj...

nyny
21.01.14, 23:14
Ciekawy test, z przyjemnością go przeczytałem. Dziękuję

Mam nadzieje, ze jeden z kolejnych testow rownie bedzie dla Ciebie ciekawy, a chyba nawet jestem przekonany, ze w jednym z aspektow nawet bardziej z racji pewnego "malego" szczegolu ;)

pozdro

JoteS
21.01.14, 23:16
Nie bardzo rozumiem nad czym deliberujecie jeszcze koledzy/koleżanki. Sprawdzałem AF-C na poruszającej się w moją stronę osobie na przysłonie 1.8 i czasie 1/100. 70% zdjęć jest ostrych. Nie jest ro rewelacja ale bez wątpienia AF nie blokuje się na pierwszej klatce. Zdjęcia nieostre przeplatają się z ostrymi...

Jan_S
21.01.14, 23:26
Mam nadzieje, ze jeden z kolejnych testow rownie bedzie dla Ciebie ciekawy, a chyba nawet jestem przekonany, ze w jednym z aspektow nawet bardziej z racji pewnego "malego" szczegolu ;)

pozdro

Jeśli zamierzasz testować AF-C to jestem bardzo ciekaw Twoich wyników. Jeśli będą różne od moich będę miał jasną wskazówkę że muszę gdzieś poszukać nauki.

Namor1
21.01.14, 23:27
Nie bardzo rozumiem nad czym deliberujecie jeszcze koledzy/koleżanki. Sprawdzałem AF-C na poruszającej się w moją stronę osobie na przysłonie 1.8 i czasie 1/100. 70% zdjęć jest ostrych. Nie jest ro rewelacja ale bez wątpienia AF nie blokuje się na pierwszej klatce. Zdjęcia nieostre przeplatają się z ostrymi...
W trybie H czy L?

nyny
21.01.14, 23:28
Jeśli zamierzasz testować AF-C to jestem bardzo ciekaw Twoich wyników. Jeśli będą różne od moich będę miał jasną wskazówkę że muszę gdzieś poszukać nauki.
Miedzy innymi.
Tutaj bardziej mialem na mysli to co do M1 zamierzam zapiac ;)


W trybie H czy L?
Pisal chlop wczesniej, ze w L :)

pozdro

JoteS
21.01.14, 23:35
Potwierdzam. W L. :-)

gietrzy
21.01.14, 23:47
W trybie H czy L?

Low, jak wolna seria.

JoteS
22.01.14, 00:00
Low, jak wolna seria.

6 kl/s. Da się żyć.

acidmk
22.01.14, 09:23
Rzeczowy i ciekawy test BMW ze stajnie Olympusa, dzięki wielkie!

Darekw1967
22.01.14, 10:12
Witam

Przy okazji pomyslalem sobie, ze Szkoda, ze Olek nie wspiera formatu DNG.

Czytam opis na temat aparatu EM-1 i osoba testujaca z FOTOPOLIS nie zauwazyla, ze olek w zdjeciach seryjnych
dla najszybszego trybu ustawia AF jedynie dla 1 klatki ;)
Z drugiej strony zastanawiam sie nad wiarygodnoscia takich testow jak gosc pisze same ochy o achy... o dzialajacym AF
i pisze, ze pracowal w trybie 10 kl/s.

Nic nie napisal o trafnosci AF-u dla focenia gdzie widac, rowerzyste jadacego na wprost ;)
Jezeli nie zauwazyl tego ze AF w trybie 10kl/s lapie ostrosc dla 1 klatki to co tak naprawde ON TESTOWAL ???

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=17873


Pozdrawiam

Jan_S
22.01.14, 11:09
Nie wiem co było wówczas testowane. Może tester robił zdjęcia metodą "brutal force" licząc że jedno na 100 będzie dobre? Bo pisze w pewnym miejscu że udało mu się doprowadzić do spowolnienia pracy aparatu. Z moich doświadczeń wynika zaś że (z racji szybkiego procesora i dużego buforu) trzeba naprawdę baaaardzo długą i szybką serię pociągnąć.

Fatman
22.01.14, 17:38
aż szkoda że nie mają programu Niko-Test.

Mają ;) Tylko trzeba zostać takim NikonJedi, a to niestety o wiele trudniejsze niż dołączenie do OlyJedi (trzeba "zdać" do NPSu).

Namor1
22.01.14, 17:54
Przetestował może kto w warunkach dziennych te zdjęcia seryjne?

nyny
22.01.14, 18:41
Przetestował może kto w warunkach dziennych te zdjęcia seryjne?

W weekend to zrobie :)

pozdro

droplet
22.01.14, 19:00
Przetestował może kto w warunkach dziennych te zdjęcia seryjne?

Sprawdziłem E-M1 z MZD 45 1.8 na autach poruszających się w moją stronę, tryb seryjny Low, nie wiem czy pokazywać bo widać numery tablic rejestracyjnych . Największy problem miałem by to złapać ostrość na pierwszej klatce. W serii AF-C działa. Im krótszy czas migawki tym lepiej.
Ogólnie działa, pytanie na ile wydajnie. Wczoraj testowałem na żonie, która poruszała się w moją stronę i wyszedł mi delikatny BF.

henry1
22.01.14, 19:12
Masz za szybką żonę, powinneś mieć wolniejszą. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Chyba ten test, trzeba zrobić w lepszych warunkach oświetleniowych, aby AF się nie gubił.

Namor1
22.01.14, 19:17
Sprawdziłem E-M1 z MZD 45 1.8 na autach poruszających się w moją stronę, tryb seryjny Low, nie wiem czy pokazywać bo widać numery tablic rejestracyjnych . Największy problem miałem by to złapać ostrość na pierwszej klatce. W serii AF-C działa. Im krótszy czas migawki tym lepiej.
Ogólnie działa, pytanie na ile wydajnie. Wczoraj testowałem na żonie, która poruszała się w moją stronę i wyszedł mi delikatny BF.
Z tym samochodem to w dzień robiłeś? Z takim obiektywem żadna pogoda nie powinna w takim banalnym teście przeszkadzać.

droplet
22.01.14, 20:20
E-M1 MZD 45 f/1.8 AF-C Tryb seryjny F, auto ISO
Ja widać na początku miałem problem by złapać ostrość na aucie. Reszta powinna być w EXIF.


10878110878210878310878410878510878610878710878810 8789108790108791

Jan_S
22.01.14, 21:06
czyli - jak już złapie to jedzie :) ciekawe gdzie jest limit prędkości przy którym AF-C zaczyna się gubić

Jack
22.01.14, 21:15
Taki długi wątek i za każdym razem jest tylko wymieniony C-AF. Czy to tylko uproszczenie wypowiedzi, czy pominięcie innej funkcji, tzn. C-AF + TR? (TR oznacza "tracking", jakby kto pytał):) Tego się nie dowiedziałem:roll:

And.N
22.01.14, 21:16
Czyli ustawia ostrość w trybie seryjnym pomiędzy klatkami w trybie L pomimo, że w instrukcji nie pisze (?) o tym. Te pierwsze 3 nieostre myślę to kwestia nabrania większej wprawy (może jakichś ustawień) w tego typu zdjęciach. Prędkość też trzyma. Z EXIF pomiędzy 1 i 11 klatką upłyneły 2 sekundy.
Testowałem dziś tez swojego G1 w ten sposób. Mi akurat wszystkie wyszły ostre tylko 12 klatek robił 5 sekund:) (to nieco powyżej 2 klatki na sekundę ale zgodnie z danymi technicznymi) Normalnie w seryjnym ma 3 kl/s.

Jan_S
22.01.14, 21:30
Taki długi wątek i za każdym razem jest tylko wymieniony C-AF. Czy to tylko uproszczenie wypowiedzi, czy pominięcie innej funkcji, tzn. C-AF + TR? (TR oznacza "tracking", jakby kto pytał):) Tego się nie dowiedziałem:roll:

wspominałem o trackingu w poście #58 (https://forum.olympusclub.pl/threads/89849-OlyTest-Sceptyka-słów-kilka-o-E-M1?p=1046858&viewfull=1#post1046858). Miałem duże nadzieje związane z tą funkcją w aspekcie fotografii koni. Niestety punkt śledzenia się gubił... nie wiem, może sierść koni jest "za słabym punktem zaczepienia"?

Namor1
22.01.14, 21:33
wspominałem o trackingu w poście #58 (https://forum.olympusclub.pl/threads/89849-OlyTest-Sceptyka-słów-kilka-o-E-M1?p=1046858&viewfull=1#post1046858). Miałem duże nadzieje związane z tą funkcją w aspekcie fotografii koni. Niestety punkt śledzenia się gubił... nie wiem, może sierść koni jest "za słabym punktem zaczepienia"?
Z turlającymi się paluszkami też miał b. duży problem, ale to było przy sztucznym oświetleniu i relatywnie małej odległości. Wniosek: fotografować ze startu zatrzymanego :wink:

banc
22.01.14, 23:35
Jeśli chodzi o żywe obiekty to mam wraże, że czysty CAF pracuje lepiej niż CAF+TR. Na samochodach czy autobusach działa.

Sotcheva
23.01.14, 02:13
Na jednym z forów użytkownik E-M1 stwierdził, że AF-C działa w miarę na "dużych" celach, a z trackingiem daje się żyć w przypadku obiektów, które poruszają się raczej przewidywalnie, jak samochody. Natomiast w przypadku fotografowania ludzi w ruchu w większych grupach AF-C z trackingiem zawodził i focus przestawiał się na najbliższą osobę.

Jan_S
23.01.14, 23:46
W teście chyba pominąłem jeden ważny aspekt. No może nie pominąłem, bo coś tam wspomniałem, ale warto to bardziej podkreślić. Aparat przyrasta do ręki, chce się go mieć. Kilka zdjęć i już się zaczyna kombinować co zrobić by E-M1 kupić. Jak silne jest to uczucie niech zaświadczy wyznanie nynego (https://forum.olympusclub.pl/members/11286-nyny) :

https://forum.olympusclub.pl/threads/89877-OMD-M5-mZD12-50

nyny (https://forum.olympusclub.pl/members/11286-nyny) - spokojnie, to uczucie przechodzi, przecież nie kupisz aparatu z niedziałającym AF-C!

:)

nyny
23.01.14, 23:49
nyny (https://forum.olympusclub.pl/members/11286-nyny) - spokojnie, to uczucie przechodzi, przecież nie kupisz aparatu z niedziałającym AF-C!

:)
Ja tego aparatu dla AF nie chce wymienic, bo ten i tak wzgledem nikona jest w czarnej d.... :)


pozdro

Namor1
27.01.14, 11:39
I jak weekendowe testowanie C-AF? Ja próbowałem na przelatujących ptakach, ale w ogóle nie chciał załapać, a Kolega z 4 letnim Canonem walił seriami aż miło. Miał jednak jaśniejszy obiektyw [jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie].

nyny
27.01.14, 11:47
I jak weekendowe testowanie C-AF? Ja próbowałem na przelatujących ptakach, ale w ogóle nie chciał załapać, a Kolega z 4 letnim Canonem walił seriami aż miło. Miał jednak jaśniejszy obiektyw [jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie].

Przyjdzie czas, spokojnie....

Na razie napisze tylko tyle, ze nie zaskoczyl mnie niczym AF :)

Jedyne co moge stwierdzic to w zadnym trybie przy 10kl/s nie ustawia inaczej niz na pierwsza klatke AF.
W trybie wolnym moza powiedziec, ze probuje ciagnac AF za obiektem.


pozdro

Namor1
27.01.14, 11:50
Przyjdzie czas, spokojnie....

Na razie napisze tylko tyle, ze nie zaskoczyl mnie niczym AF :)

Jedyne co moge stwierdzic to w zadnym trybie przy 10kl/s nie ustawia inaczej niz na pierwsza klatke AF.
W trybie wolnym moza powiedziec, ze probuje ciagnac AF za obiektem.
pozdro

Zmartwiłeś mnie, sądziłem, że mam problemy z uwagi na własną nieudolność.

And.N
27.01.14, 12:15
Zmartwiłeś mnie, sądziłem, że mam problemy z uwagi na własną nieudolność.
Naprawdę jest to Ci tak potrzebne? Jeśli tak to niestety zbyt odpowiednio sprzętu do potrzeb nie dobrałeś. Przy takim budżecie należałoby się poważnie zastanowić co potrzebuję do jakiego rodzaju fgotografii.
Z obiektem przemieszczającym się równolegle (mieszczącym się w głębi ostrości) nie powinno być problemów i przy prędkości 10kl/s. Co najwyżej odrzucisz przy selekcji zdjęcia, co i tak zazwyczaj się robi.

Mirek54
27.01.14, 12:59
Jedyne co moge stwierdzic to w zadnym trybie przy 10kl/s nie ustawia inaczej niz na pierwsza klatke AF.
W trybie wolnym moza powiedziec, ze probuje ciagnac AF za obiektem.


pozdro

Czyli Ci co na formule1 uzywaja innych marek to nie dlatego,ze nie znaja sie na nowosciach i nie martwia sie ciezarem sprzetu,ale dlatego,ze wiedza co w reku trzymaja i do czego to jest.
Ale tez jak jada na sesje na formule 1 to nie martwia sie czy graty w limicie podrecznego bagazu sie zmieszcza.:mrgreen::mrgreen:

Darekw1967
27.01.14, 13:28
Naprawdę jest to Ci tak potrzebne? Jeśli tak to niestety zbyt odpowiednio sprzętu do potrzeb nie dobrałeś. Przy takim budżecie należałoby się poważnie zastanowić co potrzebuję do jakiego rodzaju fgotografii.
Z obiektem przemieszczającym się równolegle (mieszczącym się w głębi ostrości) nie powinno być problemów i przy prędkości 10kl/s. Co najwyżej odrzucisz przy selekcji zdjęcia, co i tak zazwyczaj się robi.

Witam !

Ten aparat nie jest tani i to powinno do czegos Olka zobowiazywac.
Rzadko sie zdarza, by ruchome obiekty poruszaly sie rownolegle wzgledem obiektywu aparatu.

Rozwiazanie Olka w tym wzgledzie przypomina mi nieco budowe samochodu gdzie dwa niewymienne kola jednej strony sa drewniane
gdzie samochod ma silnik z mozliwoscia jazdy do 250 km/h a w danych reklamowych podawna jest jego maksymalna szybkosc
jako duza zaleta.

Pozdrawiam

And.N
27.01.14, 13:45
Ten aparat nie jest tani i to powinno do czegos Olka zobowiazywac.
Rzadko sie zdarza, by ruchome obiekty poruszaly sie rownolegle wzgledem obiektywu aparatu.

Rozwiazanie Olka w tym wzgledzie przypomina mi nieco budowe samochodu gdzie dwa niewymienne kola jednej strony sa drewniane
gdzie samochod ma silnik z mozliwoscia jazdy do 250 km/h a w danych reklamowych podawna jest jego maksymalna szybkosc
jako duza zaleta.
Dyplomatycznie odpowiem masz poniekąd rację. Jednak kupujący powinien bardziej się zagłębić w parametry jak chce duże pieniądze wydać i wie (powinien wiedziec przy takiej kasie) do czego dany sprzęt będzie mu potrzebny.
Przecież nie kupi kabrioleta (bo ładny) zakładając firmę do przewozu mebli (przeprowadzek) na przykład.

tymczasowy_
27.01.14, 13:49
Witam !

Ten aparat nie jest tani i to powinno do czegos Olka zobowiazywac.
Rzadko sie zdarza, by ruchome obiekty poruszaly sie rownolegle wzgledem obiektywu aparatu.

Rozwiazanie Olka w tym wzgledzie przypomina mi nieco budowe samochodu gdzie dwa niewymienne kola jednej strony sa drewniane
gdzie samochod ma silnik z mozliwoscia jazdy do 250 km/h a w danych reklamowych podawna jest jego maksymalna szybkosc
jako duza zaleta.

PozdrawiamOMD E-M1 jest tak samo tani jak FujiX1pro czy Sony A7 :wink: , które demonami C-AF raczej zdecydowanie nie są. Z resztą głównym zadaniem bezluster nie jest deklasacja lustrzanek pod kątem C-AF. Roztropny i średnio rozgarnięty przyszły użytkownik, powinien wcześniej zrobić sobie listę funkcji / funkcjonalności do zaspokojenia, a potem pod tym kątem dobierać sprzęt ... i szukać kompromisów, albowiem nie ma sprzętu / systemu, który potrafiłby zaspokoić wszystkie zachcianki.


PS
Ferrari też jest drogie, cena zobowiązuje, ale pięciu ton węgla nim raczej nie przewieziesz :wink:

Namor1
27.01.14, 14:22
Dyplomatycznie odpowiem masz poniekąd rację. Jednak kupujący powinien bardziej się zagłębić w parametry jak chce duże pieniądze wydać i wie (powinien wiedziec przy takiej kasie) do czego dany sprzęt będzie mu potrzebny.
Przecież nie kupi kabrioleta (bo ładny) zakładając firmę do przewozu mebli (przeprowadzek) na przykład.
Jeśli śledziłeś ten wątek wcześniej, to wiesz, że prawie wszyscy zrozumieli to opacznie. Być może jesteś jedyną osobą, która wiedziała, że jest inaczej [a i Nyny jeszcze wiedział].

Jan_S
27.01.14, 14:27
Wg mojej wiedzy AF-C w bezlusterkowcach kuleje bez względu na to czy to jest Olympus, Fuji, Panasonic czy jeszcze coś innego. Ba, powiem nawet, że Olympus coś tam próbuje z tematem walczyć. Mam teraz porównanie z x100s który też jest wyposażony w czujniki fazowego AF , ma niewymienny obiektyw więc teoretycznie powinien być zoptymalizowany pod szybki autofocus a jest trochę lipa.

Jednak to, że konkurencja sobie z tematem nie radzi, nie powinno być dla Olympusa usprawiedliwieniem. Za aparat trzeba zapłacić prawie 1,5 - 2 razy tyle co za topową lustrzankę więc wypadałoby żeby nie było zakresów w których E-M1 ma takie słabe wyniki...

ps1. Ciekawe jak wyjdzie AFC w aparacie który jutro ma zaprezentować Fuji

ps2. Mam dostęp do Sony NEX z czujnikami fazowymi... ciekawe jak się spiszą :)

And.N
27.01.14, 14:37
Jeśli śledziłeś ten wątek wcześniej, to wiesz, że prawie wszyscy zrozumieli to opacznie. Być może jesteś jedyną osobą, która wiedziała, że jest inaczej [a i Nyny jeszcze wiedział].
Tak, śledziłem ten wątek wcześniej. Co do dalszej Twojej wypowiedzi przyznam "nie w ząb nie panimaju"

Namor1
27.01.14, 14:43
Tak, śledziłem ten wątek wcześniej. Co do dalszej Twojej wypowiedzi przyznam "nie w ząb nie panimaju"
Chodziło mi o to, ze nawet wytrawni znawcy z tego forum byli przekonani o innej funkcjonalności C-AF w trybie zdjęć seryjnych.

Jan_S
27.01.14, 14:48
no nie wiem czy wszyscy i czy wszyscy tak samo... bo nyny z góry założył że bez względu na tryb zdjęć seryjnych AF nie działa, gdy zamierzeniem producenta było by w trybie wolnym AF-C działał. To że działa słabo... to jest inna para kaloszy...

Namor1
27.01.14, 14:54
no nie wiem czy wszyscy i czy wszyscy tak samo... bo nyny z góry założył że bez względu na tryb zdjęć seryjnych AF nie działa, gdy zamierzeniem producenta było by w trybie wolnym AF-C działał. To że działa słabo... to jest inna para kaloszy...

Oczywiście nyny wiedział jako jedyny [przynajmniej ujawniony], co lojalnie zaznaczyłem post wcześniej
Jeśli śledziłeś ten wątek wcześniej, to wiesz, że prawie wszyscy zrozumieli to opacznie. Być może jesteś jedyną osobą, która wiedziała, że jest inaczej [a i Nyny jeszcze wiedział]. :wink:

nyny
27.01.14, 14:55
no nie wiem czy wszyscy i czy wszyscy tak samo... bo nyny z góry założył że bez względu na tryb zdjęć seryjnych AF nie działa, gdy zamierzeniem producenta było by w trybie wolnym AF-C działał. To że działa słabo... to jest inna para kaloszy...

Tak przyznalem, choc testowalem tylko dla 10kl/s na zlocie i blednie zalozylem ze w kazdym trybie (zwlaszcza jak nie znalazlem nic o tym w instrukcji).
W sumie tylko wtracilem sie i sprostowalem jak padl wpis o wymiekineciu w tym wzgledzie d300s :)

pozdro

tymczasowy_
27.01.14, 15:03
Jednak to, że konkurencja sobie z tematem nie radzi, nie powinno być dla Olympusa usprawiedliwieniem. Za aparat trzeba zapłacić prawie 1,5 - 2 razy tyle co za topową lustrzankę więc wypadałoby żeby nie było zakresów w których E-M1 ma takie słabe wyniki...
A które to są te topowe lustrzanki za 3000-4000zł co w nich C-AF tak wspaniale śmiga?

Jan_S
27.01.14, 15:05
Tak przyznalem, choc testowalem tylko dla 10kl/s na zlocie i blednie zalozylem ze w kazdym trybie (zwlaszcza jak nie znalazlem nic o tym w instrukcji).
W sumie tylko wtracilem sie i sprostowalem jak padl wpis o wymiekineciu w tym wzgledzie d300s :)

pozdro

nyny (https://forum.olympusclub.pl/members/11286-nyny) - proszę nie przekręcaj moich słów. Nie zasugerowałem że przy E-M1 to D300s wymięka pod względem AF-C tylko że wymięka pod względem długości i szybkości serii zdjęć. Bo zakładając że rezygnujemy z AF (a w pewnych przypadkach można zrezygnować) to OMD zostawia D300s daleko z tyłu.

---------- Post dodany o 14:05 ---------- Poprzedni post był o 14:03 ----------


A które to są te topowe lustrzanki za 3000-4000zł co w nich C-AF tak wspaniale śmiga?

wg. wpisów w tym wątku to choćby D7100 nie ma z tym najmniejszego problemu...

apz
27.01.14, 15:05
Czyli Ci co na formule1 uzywaja innych marek to nie dlatego,ze nie znaja sie na nowosciach i nie martwia sie ciezarem sprzetu,ale dlatego,ze wiedza co w reku trzymaja i do czego to jest.
Ale tez jak jada na sesje na formule 1 to nie martwia sie czy graty w limicie podrecznego bagazu sie zmieszcza.:mrgreen::mrgreen:Wiesz ile zazwyczaj trzeba tego niewielkiego limitu i jak kupa gratów jest zazwyczaj do zapakowania. 2x 25 kg może być przy takim wyjeździe za mało...

nyny
27.01.14, 15:11
A które to są te topowe lustrzanki za 3000-4000zł co w nich C-AF tak wspaniale śmiga?
Ja nie wiem czy topowe lustro, ale takie D7100, D300s czy D7000 (ten ostatni to pod warunkiem trafienia na sprawny) dostanie w tych pieniadzach


nyny (https://forum.olympusclub.pl/members/11286-nyny) - proszę nie przekręcaj moich słów. Nie zasugerowałem że przy E-M1 to D300s wymięka pod względem AF-C tylko że wymięka pod względem długości i szybkości serii zdjęć. Bo zakładając że rezygnujemy z AF (a w pewnych przypadkach można zrezygnować) to OMD zostawia D300s daleko z tyłu.
Ja zasugerowalem by spojrzec na fakt dzialania tegoz, jak sie zestawia ten parametr.


pozdro

droplet
27.01.14, 15:17
Ja sobie nie przypominam by AF-C w trybie seryjnym działał zadowalająco w E-3/E-5, np z 12-60 SWD. Dlatego nie oczekiwałem by nagle znacznie się poprawił AF-C w MILC. To co jest w E-M1 zaskoczyło mnie nawet pozytywnie. Do tele bezluterkowce nadają się średnio i to nawet bez AF-C i wiadomo o tym już dłuższego czasu więc niema co płakać bo od tego jest Nikon. MILC ma inne zalety.

adambieg
27.01.14, 15:20
Oj chyba nie rozumiesz.

Tryby seryjne roznia sie w tych aparatach fakt (niecale 10kl/s dla M1 i po dolozeniu gripa 8kl/s D300s) i tutaj dyskusji nie ma.
Ale....
M1 niewazne od trybu AF, czy trybu zdjec seryjnych to po zlapaniu ostrosci dla pierwszego zdjecia nie mierzy jej dla pozostalych, czyli krootko piszac blokuje ja na 1 klatce i wali pozostale 9 albo 5 (zaleznie od wybranego trybu).
Natomiast D300s dla kazdej z 8kl/s mierzy i ustawia AF, i tu jest pies pogrzebany.
To ile zapisze to juz kwestia plikow wynikowych, wielkosci bufora, uzytego procka, magistrali i wreszcie szybkosci karty.

pozdro


Chlopy nie macie nad czym deliberowac, jest tak jak stoi w instrukcji (nie wazne czy H czy L) i nic z tym nie zrobicie.

pozdro

nyny, to jak to w końcu jest? No, wyduś to z siebie:-P

Mirek54
27.01.14, 15:20
Wiesz ile zazwyczaj trzeba tego niewielkiego limitu i jak kupa gratów jest zazwyczaj do zapakowania. 2x 25 kg może być przy takim wyjeździe za mało...

Wiem.Tylko ja o czym innym.Ja o tym,ze turystycznie,w limicie tych 25 kilo i wlasnym namiotem i konserwami wybieramy sie na Szeszele robic profesionalne sesje z modelkami.O przyslowiowym podcieraniu tylka szklem kiedy to nawet racji bylu nie ma.:mrgreen:

And.N
27.01.14, 15:20
Chodziło mi o to, ze nawet wytrawni znawcy z tego forum byli przekonani o innej funkcjonalności C-AF w trybie zdjęć seryjnych.
Bym się nie zaliczył do wytrawnych znawców (co sam zresztą słusznie zauważyłeś) , a Ci wytrawni też się mogą mylić choć przez tą "wytrawność' trudniej im się przyznać dom pomyłki. Tak jakoś pokrętnie podchodzą:
W trybie wolnym moza powiedziec, ze probuje ciagnac AF za obiektem.
Tak niby próbuje. Wcześniej niby nie działa w ogóle, a teraz próbuje, bądź tu mądry człowieku. Przyjmijmy niby działa, a nie działa:grin:

nyny
27.01.14, 15:31
nyny, to jak to w końcu jest? No, wyduś to z siebie:-P
Przeciez juz dawno napisalem, ile razy mam powtarzac.
Ale OK, testowalem na zlocie dla 10kl/s pomny szumnych reklam, do tego nie znalazlem zadnej innej adnotacji w instrukcji.
Wiec przyjalem, ze tryb seryjny tak ma.
Majac teraz M1 i nieco wiecej testujac to potwierdzily sie moje spostrzezenia dotyczace trybu H, natomiast w trybie L probuje cos robic, a to czy mu wychodzi to juz inna historia.

Mam nadzieje, ze wiecej razy nie bede musial tego samego powtarzac.



Bym się nie zaliczył do wytrawnych znawców (co sam zresztą słusznie zauważyłeś) , a Ci wytrawni też się mogą mylić choć przez tą "wytrawność' bardzo trudno im się przyznać dom pomyłki. Tak jakoś pokrętnie podchodzą:
Tak niby próbuje. Wcześniej niby nie działa w ogóle, a teraz próbuje, bądź tu mądry człowieku. Przyjmijmy niby działa, a nie działa:grin:
J.W.
Wiec temat uwazam za wyczerpany.


pozdro

Darekw1967
27.01.14, 15:32
Chodziło mi o to, ze nawet wytrawni znawcy z tego forum byli przekonani o innej funkcjonalności C-AF w trybie zdjęć seryjnych.

Witam !

Nawet testerzy w internecie co chwalili 10kl/s przy poruszajacych sie obiektach nie wpadli w swoich testach, ze to jednak LIPA ;)

Co jak co ale trzeba przyznac, ze Olek wymyslil niezly chwyt marketingowy.

Pozdrawiam

And.N
27.01.14, 15:38
Wiec temat uwazam za wyczerpany.
Tez uważam temat za wyczerpany. Wiem nie przyznasz się, że jednak się pomyliłeś (zbyt instrukcją się zasugerowałeś). W sumie chwała Ci za to, ja tak nie potrafię. Grunt to trzymać się swojego zdania choćby nie wiem co i jakie argumenty padały (to tez jest zaleta)

tymczasowy_
27.01.14, 15:39
wg. wpisów w tym wątku to choćby D7100 nie ma z tym najmniejszego problemu...6 kl./sek więc nie tak znowu dużo więcej niż M1 w trybie spowolnionym. Nikon wkłada ten układ AF do którejś tam kolejnej puszki, Olek próbuje z fazowym AF pierwszy raz, za chwilę dołączy zapewne Panasonic co to do tej pory miał najszybszy AF wśród bezluster, więc będzie prawdopodobniej tylko lepiej.

A na razie jak ktoś ma potrzebę posiadania topowo szybkiego C-AF to powinien omijać bezlustra ... albo iść w zaparte jak nyny.

adambieg
27.01.14, 15:53
Jedno jest pewne, E-M5 i E-M1 mają dobry S-AF (w E-M5 punkt af jest trochę za duży ale można sobie z tym poradzić). Jednak nazywanie E-M1 PRO puszką do czegoś zobowiązuje i ten C-AF powinien sprawnie działać, biorą pod uwagę, że w takich np. Canonach działa już od czasów puszek analogowych.

Jan_S
27.01.14, 20:38
wyczytałem właśnie w serwisach fotograficznych że Nikon będzie ze swoimi aparatami na kilku stokach narciarskich... może się uda potestować ten słynny nikonowski AF. Jestem tego bardzo ciekaw bo oceniając E-M1 brakło mi punktu odniesienia.

nyny
27.01.14, 20:40
wyczytałem właśnie w serwisach fotograficznych że Nikon będzie ze swoimi aparatami na kilku stokach narciarskich... może się uda potestować ten słynny nikonowski AF. Jestem tego bardzo ciekaw bo oceniając E-M1 brakło mi punktu odniesienia.

Tylko popros o jakies "normalne" szkla, w sensie np. nie takie jak N50/1.4 :)


pozdro

Jan_S
27.01.14, 20:46
to o jakie mam poprosić? znając życie to i tak nie będę miał wyboru - będą pewnie jakieś kity zumiaste

nyny
27.01.14, 20:47
to o jakie mam poprosić? znając życie to i tak nie będę miał wyboru - będą pewnie jakieś kity zumiaste

Jak zuuumy z AF-S z f/2.8 to bedziesz Pan zadowolony.

pozdro

EDIT: a jak sie cos z f/4.0 trafi to nie wybrzydzaj...
Jakbys jednak mial ciemnozuma 70-300VR to spokojnie wal AF-c bez obaw:)

pozdro

Moominek
27.01.14, 21:34
W Nikonie (choć tylko D5100) troszkę irytowała mnie zależność sprawności AF-C od szkła. Najlepiej było z Nikkorami 16-85 i 70-300, najgorzej z Tamronami (nawet USD), średnio z Sigmami (choć z Bigmą nieźle) i takim na przykład 35/1.8. Ale działało!


BTW, Nyny, jak się ma AF w D5300? D5200 pomijam ze względu na problemy z hotami, D7k/7k1 za duże...

nyny
27.01.14, 21:51
BTW, Nyny, jak się ma AF w D5300?
Niestety nie mialem jeszcze przyjemnosci...
Pewnie niebawem zaznam to opisze ;)

pozdro