PDA

Zobacz pełną wersję : [Oly Test] Oly m. ZD 75/1.8 opinia amatora



nightelf
20.01.14, 17:13
Dzięki uprzejmości firmy Olympus Polska miałem możliwość poobcowania przez kilka dni z obiektywem 75/1.8.
Już od pierwszego momentu widać, że mamy do czynienia z czymś małym, mianowicie samo pudełko z obiektywem jest niezbyt imponujących rozmiarów.
Obiektyw wygląda profesjonalnie z swoją dużą przednią soczewką i porządną metalową konstrukcją tubusu. Miałem w rękach wersję czarną, trochę żałuje, że nie srebrną, ale koniu w zęby się nie zagląda :wink:
Przypinam obiektyw do body i zaczynam sprawdzać jak szybko ostrzy. Robi to ekspresowo, tak jak 45/1.8 albo 12-40/2.8. Jednak pojawił się drobny zgrzyt (dosłownie). W czasie łapania ostrości dobiegał do mnie dźwięk jakby to piszczenia. Nawet myślałem, że to może "wentylatorek" stabilizacji, ale nie, po wyłączeniu stablizacji nadal to słyszałem.
Co prawda nie nagrywałem żadnego filmu, więc nie wiem czy by się to nagrało, ani czy to nie jakaś przypadłość "mojego" egzemplarza.


Testu niestety nie udało mi się przeprowadzić na niewiastach, musi wam wystarczyć moja własna osoba.

Można nim też robić całkiem niezłe zbliżenia:
1)
108585

2)
108586

Teraz portrety i rozmycie
3)
108587

4)
108588


Przykład bokehu:
5)
108589

nightelf
20.01.14, 17:24
RAWy powyższych ujęć

Bodzip
20.01.14, 18:57
Jesteś bardzo podobny do siebie :mrgreen:
A tak na trzeźwo - jaka jest minimalna odległość ostrzenia ?

Saboor
20.01.14, 19:05
Jesteś bardzo podobny do siebie :mrgreen:
Dziwne nie? :roll:
Elfik, wisisz na Portalu. Będzie dalszy ciąg?
Pozdrów
Bonusika

apz
20.01.14, 19:26
Dziwne nie? :roll:
Elfik, wisisz na Portalu. Będzie dalszy ciąg?
Pozdrów
Bonusika
W czarno-bieli prezentuje się lepiej...

nightelf
20.01.14, 19:53
A tak na trzeźwo - jaka jest minimalna odległość ostrzenia ?

Odległość 0,84 metra. Do portretów jest w sam raz :)



Będzie dalszy ciąg?


Obiektyw już niestety oddałem.
Ale jeszcze napiszę kilka słów o swoich odczuciach.

Koriolan
20.01.14, 20:07
A Dorotka nie dała się zdjąć?

Bodzip
20.01.14, 20:14
A Dorotka nie dała się zdjąć?
O, i to jest dobre pytanie :D

nightelf
20.01.14, 20:15
A Dorotka nie dała się zdjąć?

Pechowo rzecz biorąc podczas okresu testowania nie byłem w Warszawie, więc nie miałem możliwości :|

nightelf
24.01.14, 14:16
Krótkie podsumowanie.

Obiektyw sprawił bardzo pozytywne wrażenie, głównie dzięki solidnej budowie i szybkiej pracy.
Świetna ostrość od pełnej dziury sprawia, że praktycznie nie czułem potrzeby przymykania obiektywu. Jak rozkłada się GO widać choćby po zdjęciach testowych. Mi podobał się efekt uzyskanych fotografii.

Na tyle mi się spodobał, że planuję nabyć jeden na własność :)

tymczasowy_
24.01.14, 15:04
Jak dla mnie, sorry za określenie, to test jest mocno bezpłciowy. Tu pozwolę sobie na szerszą uwagę, w zasadzie do wszystkich testerów - pomyślcie chwilę i zaplanujcie jakiś test jakiego nie było - to takich jak powyższy to jest na pęczki w necie.

A teraz do konkretów.

75mm1.8 to tzw. rasowa portretówka za sporą kasę.
Warto więc byłoby porównać jak się ma portretowanie robione np. 45mm1.8 vs. 75mm albo 12-40 vs. 75mm albo nawet 40-150 vs. 75mm.
Może nieco wysiłku, ale np. ja byłbym zaintersesowany porównaniem Sigma 60mm vs. 75mm żeby np. zdecydować się na wydanie kilkakrotnie większej kasy.

Przynajmniej jakaś dyskusja by się wywiązała, a tak ... to właściwie nic, żadnych nowych informacji.

Jan_S
24.01.14, 15:19
tymczasowy_ (https://forum.olympusclub.pl/members/5073-tymczasowy_) obawiam się że trudno wymyślić, przetestować coś nowego względem obiektywu który jest już 2 lata na rynku i przebadany jest na wszystkie strony. OlyTest ma raczej służyć testerom, żeby sprawdzili czy warto kupować czy nie. Opis niech zostanie śladem pamięci po owym testowaniu...

Owszem, czasami pojawiają się specyficzne sytuacje i zagadnienia które można sprawdzić ale w przypadku tego obiektywu chyba takich nie ma.

tymczasowy_
24.01.14, 15:34
tymczasowy_ (https://forum.olympusclub.pl/members/5073-tymczasowy_) obawiam się że trudno wymyślić, przetestować coś nowego względem obiektywu który jest już 2 lata na rynku i przebadany jest na wszystkie strony. OlyTest ma raczej służyć testerom, żeby sprawdzili czy warto kupować czy nie. Opis niech zostanie śladem pamięci po owym testowaniu...

Owszem, czasami pojawiają się specyficzne sytuacje i zagadnienia które można sprawdzić ale w przypadku tego obiektywu chyba takich nie ma.Tyle że taka "procedura testowa" :wink: zaniża poziom forum, a na pewno tego poziomu nie podnosi ... przecież takiego "testu" nikomu nie polecę do przestudiowania, bo wstyd.

Saboor
24.01.14, 15:41
Tyle że taka "procedura testowa" :wink: zaniża poziom forum, a na pewno tego poziomu nie podnosi ... przecież takiego "testu" nikomu nie polecę do przestudiowania, bo wstyd.
Czego się "wstydzisz"? Tego że tu ludzie mają dostęp do sprzętu a jedynym wymogiem jest opis swoich wrażeń, nie zagalopowałeś się aby?

szafir51
24.01.14, 15:43
hmm, 5 zdjęć, których wartość jest raczej nienajwiększa. Patrząc na OlyTesty poczynione ostatnio przez frosta (E-P5) czy strOOs (E-P5 + 17 + VF-2) widać, że jednak można lepiej.

mimo wszystko dzięki, że się chciało.

tymczasowy_
24.01.14, 15:47
Czego się "wstydzisz"? Kiepskiej jakości testu ... o ile takie coś można nazwać testem. To samo można napisać po wzięciu obiektywu w ręce w sklepie, a nie po kilkudniwym obcowaniu ze szkłem. Jakaś różnica jest, nie?


Tego że tu ludzie mają dostęp do sprzętu a jedynym wymogiem jest opis swoich wrażeń, To może zamiast miana "tester" należało by wpisać "opisywacz własnych wrażeń". Myślałem, że miano "tester" do czegoś tam zobowiązuje ...


nie zagalopowałeś się aby?Nie, nie zagalopowałem się.

Saboor
24.01.14, 15:56
Kiepskiej jakości testu ... o ile takie coś można nazwać testem. To samo można napisać po wzięciu obiektywu w ręce w sklepie, a nie po kilkudniwym obcowaniu ze szkłem. Jakaś różnica jest, nie?
fakt

To może zamiast miana "tester" należało by wpisać "opisywacz własnych wrażeń". Myślałem, że miano "tester" do czegoś tam zobowiązuje ...
Owszem zobowiązuje, jednak kwestię nazewnictwa zostaw innym.

Nie, nie zagalopowałem się.
Tu znacznie różnimy się poglądami.
Czyli, koniec dyskusji.

Mirek54
24.01.14, 16:20
Kiepskiej jakości testu ... o ile takie coś można nazwać testem. To samo można napisać po wzięciu obiektywu w ręce w sklepie, a nie po kilkudniwym obcowaniu ze szkłem. Jakaś różnica jest, nie?

To może zamiast miana "tester" należało by wpisać "opisywacz własnych wrażeń". Myślałem, że miano "tester" do czegoś tam zobowiązuje ...

Nie, nie zagalopowałem się.

Ach.Przyzwyczaj:wink: sie,ze tester u nas na forum nie jest testerem.Zbyt czesto uzywamy gornolotnych nazw podnoszacych nasze ego.Tester,model,modelka,sesja.....:mrgreen:

Saboor
24.01.14, 16:27
Ach.Przyzwyczaj:wink: sie,ze tester u nas na forum nie jest testerem.Zbyt czesto uzywamy gornolotnych nazw podnoszacych nasze ego.Tester,model,modelka,sesja.....:mrgreen:
Jedi Oly zresztą. :mrgreen: Masz miecza Mirek? :grin:

jurekg
24.01.14, 16:37
Najgorszą grupą są testerzy z grupy kieszonkowców, dla ktorych jednym z ważniejszych kryteriów jest to, czy aparat z obiektywem mozna zmieścić w kieszeniach spodni ( w najgorszym razie w kieszeni kurtki) ;)

epicure
24.01.14, 17:40
Najgorszą grupą są testerzy z grupy kieszonkowców, dla ktorych jednym z ważniejszych kryteriów jest to, czy aparat z obiektywem mozna zmieścić w kieszeniach spodni ( w najgorszym razie w kieszeni kurtki) ;)

Dajcie chłopu plusa, bo ja nie mogę :)

nyny
24.01.14, 17:43
Dajcie chłopu plusa, bo ja nie mogę :)

Mowisz i masz....

Chociaz Ja lubie jak mi kastrat wlazi do kieszeni :)


pozdro

epicure
24.01.14, 17:45
Chociaz Ja lubie jak mi kastrat wlazi do kieszeni :)

Spoko, jestem tolerancyjny dla mniejszości :D

Saboor
24.01.14, 17:50
Spoko, jestem tolerancyjny dla mniejszości :D
:mrgreen:

ahutta
24.01.14, 18:00
Mowisz i masz....

Chociaz Ja lubie jak mi kastrat wlazi do kieszeni :)

Ciekawy fetysz :mrgreen:

nyny
24.01.14, 18:43
Erotomani no...
Ze wszystkiego potrafia zrobic podloze erotyczne :p

pozdro

szafir51
24.01.14, 19:07
Erotomani no...
Ze wszystkiego potrafia zrobic podloze erotyczne :p

pozdro

Erotomani? A kto oddał swojego ptaszka do publicznej zabawy :)

geo
24.01.14, 19:09
Erotomani? A kto oddał swojego ptaszka do publicznej zabawy :)

hahaha
ps. test do pupy w taką pogodę..

ahutta
24.01.14, 19:20
do pupy w taką pogodę..

Tak też można...

Saboor
24.01.14, 19:29
Tak też można...
Arek! Obiektywnie?? :shock:

ahutta
24.01.14, 19:33
Arek! Obiektywnie?? :shock:

Wydaje mi się, że obiektyw ciężko by było, ale cholera wie.

Sotcheva
25.01.14, 02:07
Każdy zainteresowany powinien najpierw sprawdzić wymiary szkiełka w tabelce z danymi technicznymi...

sylwiusz
25.01.14, 09:26
Wymiary i czy sa pouszczelniane.

Thomasso
25.01.14, 13:24
I tak prawda jest taka, że liczy się fi ;-)

T.

misior44
16.05.14, 13:39
Fajne szkiełko szkoda że cena nadal taka zaporowa... Może ktoś używa czegoś tańszego co daje takie rezultaty i mógł by o tym temacik założyć fajne było by porównanie jakie tańsze portretowe szkiełko warto kupić do OMD żeby otrzymać podobna jakość zdjęć jak z ZD-75mm

MikolajN
16.05.14, 13:44
Fajne szkiełko szkoda że cena nadal taka zaporowa... Może ktoś używa czegoś tańszego co daje takie rezultaty i mógł by o tym temacik założyć fajne było by porównanie jakie tańsze portretowe szkiełko warto kupić do OMD żeby otrzymać podobna jakość zdjęć jak z ZD-75mm

ZD45mm + 2 kroki w przód :D

tymczasowy_
16.05.14, 14:10
Sigma 60mm2.8 + jeden krok w przód :wink:

PS
W spadku po 4/3 ostał mi się ZD35-100mm2.0 - więc mogę mieć 75mm2.0 ... ale niestety to "ciężki" substytut mZD75.

luc4s
16.05.14, 15:18
Obawiam się ze 45 przy zdjęciach całej postaci nie da rady.

epicure
16.05.14, 15:23
Obawiam się ze 45 przy zdjęciach całej postaci nie da rady.

Nawet 300 mm da radę przy zdjęciach całej postaci. Zależy, na jaką odległość można się odsunąć.

Bodzip
16.05.14, 15:26
Obawiam się ze 45 przy zdjęciach całej postaci nie da rady.
Duże S30/1,4 jest doskonałe.

MikolajN
16.05.14, 15:51
Obawiam się ze 45 przy zdjęciach całej postaci nie da rady.

Dlaczego? Pytanie było o substytut 75mm a ten wymaga jeszcze dłuższego korytarza :D

POLM
16.05.14, 15:55
Nie żałujcie grosza na 75-tke ;-) Jest warta każdej wydanej złotówki. Ja po jej zakupie sprzedałem 45 ;-)

tymczasowy_
16.05.14, 16:08
Duże S30/1,4 jest doskonałe.Potwierdzam.

---------- Post dodany o 14:08 ---------- Poprzedni post był o 14:04 ----------


Nie żałujcie grosza na 75-tke ;-) Jest warta każdej wydanej złotówki. Ja po jej zakupie sprzedałem 45 ;-)A ja wcale nie kupowałem 45 tylko od razu S60 (w roli taniutkiego, mobileable, substytutu mZD75).

WUJEK MARO
31.08.14, 17:21
Sigma 60mm2.8 + jeden krok w przód
Oj, raczej nie. Przy 2.8 dla tej ogniskowej w systemie m4/3 nie będzie takiej zabawy z głębią ostrości...

luc4s
31.08.14, 23:13
Nie żałujcie grosza na 75-tke ;-) Jest warta każdej wydanej złotówki. Ja po jej zakupie sprzedałem 45 ;-)

A ja ciągle mam oba i sprzedawać żadnej nie myślę. 75 często jest za długa i wtedy ratuje mnie 45. Ostatnio byłem gościem na weselu, oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie zabrał aparatu. 45 się sprawdziła idealnie w kościele podczas fotografowania z ławki w świetle zastanym.

Keron
8.09.14, 12:11
Nie żałujcie grosza na 75-tke https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_wink.gif Jest warta każdej wydanej złotówki. Ja po jej zakupie sprzedałem 45 https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_wink.gif


Witajcie,
a czy mógłbyś zamieścić kilka fotografii tego smakowitego obiektywu? Z wyostrzeniem, a aparacie na maxa , i fotografie portretu najlepiej jakiejś kobiety. Wole patrzec na kobiety, niz na facetów :)
Chce wejść w system m4/3 i kupić właśnie 45 1.8 albo 75 1.8, zastanawiałem się nad Panasonic Leica 42,5 ale kiedy zobaczyłem parametry Olympus 45 1,8 jest równie dobry co Leica, to dałem sobie spokój z leica.

gietrzy
8.09.14, 12:21
Chce wejść w system m4/3 i kupić właśnie 45 1.8 albo 75 1.8, zastanawiałem się nad Panasonic Leica 42,5 ale kiedy zobaczyłem parametry Olympus 45 1,8 jest równie dobry co Leica, to dałem sobie spokój z leica.

Każdy wybór w okolicach ~ 50mm jest super. Nie rezygnuj zbyt szybko / nie zapominaj o Sigmie 60/2.8.

Keron
8.09.14, 12:25
A ja ciągle mam oba i sprzedawać żadnej nie myślę. 75 często jest za długa i wtedy ratuje mnie 45. Ostatnio byłem gościem na weselu, oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie zabrał aparatu. 45 się sprawdziła idealnie w kościele podczas fotografowania z ławki w świetle zastanym.

To pochwal się fotografiami. Szoda, że mało osób, nie ustawia maksymalanego ostrzenia w aparacie (body). Ja w swoim sprzedanym już Nikon'ie D7000 ustawilem ma maxa "+9" ostrzenie. Elekty były rewelacyjne. Nie musiałem nic robić w fotoshopie itp.

luc4s
8.09.14, 12:36
To pochwal się fotografiami. Szoda, że mało osób, nie ustawia maksymalanego ostrzenia w aparacie (body). Ja w swoim sprzedanym już Nikon'ie D7000 ustawilem ma maxa "+9" ostrzenie. Elekty były rewelacyjne. Nie musiałem nic robić w fotoshopie itp.

To rodzinne zdjęcia, nie do chwalenia. A po co ustawiać maksymalne ostrzenie, jak w PS czy innych programach można to zrobić znacznie lepiej?

gietrzy
8.09.14, 12:37
Elekty były rewelacyjne. Nie musiałem nic robić w fotoshopie itp.

Przepraszam, ale trąci mi to prowokacją.
FYI: Olympus na najmniejszej wartości wyostrzania i tak wyostrza swoje pliki, ustawienie maksymalnego wyostrzania ma sens - imho - tylko w trybie zapisu .orf +.jpg, dla bardziej widocznego progu ostre/nieostre w VF-2/4. Innymi słowy ułatwia ostrzenie manualnymi szkłami, po zdjęciu jotpeg do kosza a raw (łatwiej) wyostrzony w punkt do Lajtruma.

Poza tym jeżeli znajdziesz gdzieś w Sieci orf'a z mZD75, łatwo możesz przy pomocy Olympus Master cośtam zasymulować wyostrzonego na maksa jotpega z aparatu. Zgadaj się z kimś z Wrocka na PM, przepali ci płytkę i się pobawisz na kompie.

Keron
8.09.14, 12:42
Każdy wybór w okolicach ~ 50mm jest super. Nie rezygnuj zbyt szybko / nie zapominaj o Sigmie 60/2.8.

Nie znam szkła patrzyłem na flickr czy pixel-peeper : http://pl.pixel-peeper.com (http://pl.pixel-peeper.com)czy na https://www.flickr.com/search?text=portraits olympus 45&sort=relevance

Fotografie z maksymalnym grzebaniem w fotoshopie i mało jest ciekawych aby powiedzieć czy warto, tu jest fotka z OLYMPUS M.45mm F1.8, rewelacja, ale "kręcone w Photoshopie", podostrzane. https://www.flickr.com/photos/bballandephotographe/11024386704

Sigma 60 2,8 (?) to nowa propozycja nieznana mi wcześniej, ale ja lubię najpierw "intelektualnie" i sobie pomacać, decyzja jest na OLYMPUS M.45mm F1.8, (albo 75 1.8 tylko firmowe chce mieć komfort i zadowolenie, że mam coś fajnego. Co wcale nie oznacza, że Sigma jest zła, używałem Tamrona 17-50 2,8 (z D7000 wyostrzanie +9 w body); bylem zadowolony, powiększenia robiłem nawet na 60x40 cos około i brzytwa - polecam. Ale sprzedałem, nie mam nic oprócz Nikkor 50 1,4 i 10-24 DX.

I obejrzeć chcę, OLYMPUS M.45mm F1.8, czy OLYMPUS M.75mm F1.8, ale nie ma gdzie ;-(

Mirek54
8.09.14, 12:43
Ja w swoim sprzedanym już Nikon'ie D7000 ustawilem ma maxa "+9" ostrzenie. Elekty były rewelacyjne. Nie musiałem nic robić w fotoshopie itp.

Jeden z podstawowych bledow poczatkujacych amatorow

luc4s
8.09.14, 12:45
Nie znam szkła patrzyłem na flickr czy pixel-peeper : http://pl.pixel-peeper.com (http://pl.pixel-peeper.com)czy na https://www.flickr.com/search?text=portraits olympus 45&sort=relevance

Fotografie z maksymalnym grzebaniem w fotoshopie i mało jest ciekawych aby powiedzieć czy warto, tu jest fotka z OLYMPUS M.45mm F1.8, rewelacja, ale "kręcone w Photoshopie", podostrzane. https://www.flickr.com/photos/bballandephotographe/11024386704

Sigma 60 2,8 (?) to nowa propozycja nieznana mi wcześniej, ale ja lubię najpierw "intelektualnie" i sobie pomacać, decyzja jest na OLYMPUS M.45mm F1.8, (albo 75 1.8 tylko firmowe chce mieć komfort i zadowolenie, że mam coś fajnego. Co wcale nie oznacza, że Sigma jest zła, używałem Tamrona 17-50 2,8 (z D7000 wyostrzanie +9 w body); bylem zadowolony, powiększenia robiłem nawet na 60x40 cos około i brzytwa - polecam. Ale sprzedałem, nie mam nic oprócz Nikkor 50 1,4 i 10-24 DX.

I obejrzeć chcę, OLYMPUS M.45mm F1.8, czy OLYMPUS M.75mm F1.8, ale nie ma gdzie ;-(


Piszesz jakimś translatorem? Nie da się tego czytać!

Keron
8.09.14, 13:05
Przepraszam, ale trąci mi to prowokacją.
FYI: Olympus na najmniejszej wartości wyostrzania i tak wyostrza swoje pliki, ustawienie maksymalnego wyostrzania ma sens - imho - tylko w trybie zapisu .orf +.jpg, dla bardziej widocznego progu ostre/nieostre w VF-2/4. Innymi słowy ułatwia ostrzenie manualnymi szkłami, po zdjęciu jotpeg do kosza a raw (łatwiej) wyostrzony w punkt do Lajtruma.

Poza tym jeżeli znajdziesz gdzieś w Sieci orf'a z mZD75, łatwo możesz przy pomocy Olympus Master cośtam zasymulować wyostrzonego na maksa jotpega z aparatu. Zgadaj się z kimś z Wrocka na PM, przepali ci płytkę i się pobawisz na kompie.


Nie koncentruj sie na wybranym przez Ciebie wątku, ale na całości mojego pytania in meriti tekstu. Ja używam, tylko i wyłącznie jpg, a na rawy nie mam czasu ani ochoty. Symulacja to coś nowego, choć na wole oglądać. Dlatego w moim byłym juz D7000 ustawiłem na max ostrzenie +9, aby nic nie robić w komputerze oprócz wycinania, i tak się tez stało, to samo chce mieć w systemie m4/3.

---------- Post dodany o 12:05 ---------- Poprzedni post był o 11:54 ----------


Jeden z podstawowych bledow poczatkujacych amatorow

Nie chce wojny czy trolowania - ale lubie czytać prowokacji czy głupoty jak mnie jakiś koleś ocenia, że jestem "amatorem", nie widziałeś moich fotografii i pewnie nie zobaczysz. więc jak mam czytać takie głupoty, to ja sie wypisuje z waszego arcy wspaniałego forum. Nie założycielem na takie głupie komentarze, Dzieliłem się moimi doświadczeniami - jak nie doostrzasz w body to nie, twoja sprawa. ja lubię mieć ostre fotografie.

Nie mam czasu na denerwowanie się i na tym kończę, współprace z tym forum, nie mam cierpliwości do głupich trolli, czytanie takich głupot.

aga_piet
8.09.14, 13:08
Moja nie rozumieć Twój post.

romek1967
8.09.14, 13:19
Moja nie rozumieć Twój post.
Ciekawy rozkład statystyczny przecinków ;)

gietrzy
8.09.14, 13:20
Ja używam, tylko i wyłącznie jpg

Wygugluj sobie Robin Wong blog, tam znajdziesz dużo fotek i z 45 i z 75, moim zdaniem to jotpegi z puszki, bo - jeszcze raz moim zdaniem - są zbyt mocno wyostrzone.

Bodzip
9.09.14, 12:32
Moja nie rozumieć Twój post.
Aga, jesteś boska :mrgreen:
+1

Rafał Czarny
9.09.14, 14:57
Widać, że nie byliście nigdy na żadnym forum telefonów komórkowych. Taka polszczyzna jaką zaprezentował kolega to norma.

MAF
9.09.14, 15:03
Widać, że nie byliście nigdy na żadnym forum telefonów komórkowych. Taka polszczyzna jaką zaprezentował kolega to norma.

Na szczęście się obraził :-)

Saboor
9.09.14, 15:35
/.../nie mam cierpliwości do głupich trolli /.../
Też się obrażam! Nie jestem głupi!:evil:

TOKIN
10.09.14, 23:42
A ja... to Wam powiem coś odmiennego od tego co przeczytałam w pierwszym poście:cool:
Mam to szkiełko kilka godzin, zdążyłam je wziąć już na spacer i... moim zdaniem AF BYWA szybki, nie jest szybki zawsze. Portret, postać, kawałek architektury - proszę bardzo - bzyt i już. Podobnie musiało być z czołgiem zabawką;)
Jednak liściasta gałąź, na której zamarzyło się Wam ustrzelić jakiś ciekawie oświetlony liść, listeczek, coś? - porzućcie nadzieję.
Szybko nie będzie. Do tego jeśli sam obiekt i tło mocno wymagające (dużo szczegółów) nigdy chyba do końca nie można być pewnym na co ten AF konkretnie wyostrzy - jak się łatwo domyślić - złośliwość przedmiotów martwych nie zna granic....:evil:

Może potrzeba nam więcej czasu, aby te humory okiełznać, ale moje pierwsze wrażenia są jak wyżej:)

MAF
11.09.14, 06:20
A ja... to Wam powiem coś odmiennego od tego co przeczytałam w pierwszym poście:cool:
Mam to szkiełko kilka godzin, zdążyłam je wziąć już na spacer i... moim zdaniem AF BYWA szybki, nie jest szybki zawsze. Portret, postać, kawałek architektury - proszę bardzo - bzyt i już. Podobnie musiało być z czołgiem zabawką;)
Jednak liściasta gałąź, na której zamarzyło się Wam ustrzelić jakiś ciekawie oświetlony liść, listeczek, coś? - porzućcie nadzieję.
Szybko nie będzie. Do tego jeśli sam obiekt i tło mocno wymagające (dużo szczegółów) nigdy chyba do końca nie można być pewnym na co ten AF konkretnie wyostrzy - jak się łatwo domyślić - złośliwość przedmiotów martwych nie zna granic....:evil:

Może potrzeba nam więcej czasu, aby te humory okiełznać, ale moje pierwsze wrażenia są jak wyżej:)

Z jakim korpusem go używasz?

Jan_S
11.09.14, 07:46
...
Może potrzeba nam więcej czasu, aby te humory okiełznać, ale moje pierwsze wrażenia są jak wyżej:)

obawiam się, że będzie to trudno okiełznać jednak :(

TOKIN
11.09.14, 09:02
Z jakim korpusem go używasz?

EM10 też pomyślałam, że to AF w aparacie jest winny - no ale z innymi obiektywami niczego takiego nie zaobserwowałam.


obawiam się, że będzie to trudno okiełznać jednak :sad:

Jan Optymistyczny:)

inkoguto
11.09.14, 09:28
Jednak liściasta gałąź, na której zamarzyło się Wam ustrzelić jakiś ciekawie oświetlony liść, listeczek, coś? - porzućcie nadzieję.
Szybko nie będzie. Do tego jeśli sam obiekt i tło mocno wymagające (dużo szczegółów) nigdy chyba do końca nie można być pewnym na co ten AF konkretnie wyostrzy - jak się łatwo domyślić - złośliwość przedmiotów martwych nie zna granic....:evil:

Ja w takich sytuacjach polecam MF. Nie wiem jak w przypadku 75 ale 12-40 ma pierścień ostrości, który pozawala szybko i wygodnie przełączać się między AF a MF. Dla przedstawionych przez Ciebie warunków, to moim zdaniem idealna opcja.

TOKIN
11.09.14, 09:35
Ja w takich sytuacjach polecam MF. Nie wiem jak w przypadku 75 ale 12-40 ma pierścień ostrości, który pozawala szybko i wygodnie przełączać się między AF a MF. Dla przedstawionych przez Ciebie warunków, to moim zdaniem idealna opcja.

Tak też starałam sobie radzić, jednak moim zdaniem skoro szkło ma AF, to ten powinien działać. Za cenę, w jakiej ten obiektyw jest sprzedawany, af powinien działać zawsze jednakowo szybko. Tak mi się wydaje.
Nie chcę jednak, aby ktokolwiek odczytywał moje powyższe uwagi jako ostateczny osąd, mam ten obiektyw zbyt krótko, aby takie kategoryczne opinie wydawać. Kilka kolejnych spacerów może sytuację wyjaśnić;)

Stay tuned;)

MAF
11.09.14, 10:17
EM10 też pomyślałam, że to AF w aparacie jest winny - no ale z innymi obiektywami niczego takiego nie zaobserwowałam.

12-40 2.8 z E-M10 zachowuje mi się podobnie.

TOKIN
11.09.14, 10:54
12-40 miałam podpięte do swojego EM10 dość krótko - może kilkadziesiąt fotek zrobiłam tym zestawem. Takiego działania AF nie zaobserwowałam.
Natomiast znajomy ma EM1 + 12-40 i nie narzeka na szybkość AF, jednak zdarza mu się, że ostrość jest zupełnie gdzie indziej niż celował, np celuje na postać, a ostrość beztrosko idzie gdzieś wgłąb kadru, na tło. Mowa o kadrach, do których się przykłada, robi ostrożnie. Nie jest tak zawsze ale zdarza się.
Natomiast takie jeżdżenie AF wte i nazad...(jak w 75mm w niektórych sytuacjach) pamiętam to z sigmy 70-300... lat temu kilka.

Jednocześnie mam 17/1.8 - ten ostrzy zawsze i błyskawicznie.

luc4s
11.09.14, 11:25
12-40 miałam podpięte do swojego EM10 dość krótko - może kilkadziesiąt fotek zrobiłam tym zestawem. Takiego działania AF nie zaobserwowałam.
Natomiast znajomy ma EM1 + 12-40 i nie narzeka na szybkość AF, jednak zdarza mu się, że ostrość jest zupełnie gdzie indziej niż celował, np celuje na postać, a ostrość beztrosko idzie gdzieś wgłąb kadru, na tło. Mowa o kadrach, do których się przykłada, robi ostrożnie. Nie jest tak zawsze ale zdarza się.
Natomiast takie jeżdżenie AF wte i nazad...(jak w 75mm w niektórych sytuacjach) pamiętam to z sigmy 70-300... lat temu kilka.

Jednocześnie mam 17/1.8 - ten ostrzy zawsze i błyskawicznie.

Mój 75 tak nie ma. Jedynie mieli często w te i we w te przesłoną. Przy portretach bardzo się sprawdza tryb ostrzenia na oczy.

WUJEK MARO
11.09.14, 14:38
Natomiast takie jeżdżenie AF wte i nazad...(jak w 75mm w niektórych sytuacjach) pamiętam to z sigmy 70-300... lat temu kilka.


Mi się to w 75mm zdarza często. Powód: szkło ostrzy dopiero od 84 cm a stoję za blisko :-) Innych odstępstw od prawidłowego działania AF nie zauważyłem.

TOKIN
11.09.14, 16:31
Mój 75 tak nie ma. Jedynie mieli często w te i we w te przesłoną. Przy portretach bardzo się sprawdza tryb ostrzenia na oczy.

Przy portretach to zupełnie ten problem nie występuje. O innych sytuacjach mówię.
Co masz na myśli pisząc "mieli przesłoną"???


Mi się to w 75mm zdarza często. Powód: szkło ostrzy dopiero od 84 cm a stoję za blisko https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_smile.gif Innych odstępstw od prawidłowego działania AF nie zauważyłem.

Być może jest to trop, być może. Wydaje mi się, że odległość była większa w owych problematycznych scenach.
Dziś tego nie sprawdzę, bo leje:(

luc4s
11.09.14, 17:07
Przy portretach to zupełnie ten problem nie występuje. O innych sytuacjach mówię.
Co masz na myśli pisząc "mieli przesłoną"???





Co chwile przymyka, albo otwiera.

luc4s
17.09.14, 22:51
Ktoś tu narzekał, że mało jest na forum zdjęć z tego obiektywu. Poniżej kilka moich pstryków. Wszystko na pełnej dziurze.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/c/b/86/cb869764cad539531985b17099d35c9f_208751.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/4/c/24/4c24a1c7a58cc46aa4dae7cc27d1a0c0_208751.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/3/d/a0/3da064dc1c691ec31f4bfe1b6d4bbef2_208751.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/3/1/0c/310cd25c0dbbc47175141f01f90d163f_208751.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/f/4/f0/f4f0f102becf6c6193231431f0456907_208751.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/5/2/ad/52ad4a9f6726f8dcb2035a427b9baa32_208751.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/9/0/6c/906cb8fa2941c50e081ba3f680115f7c_208751.jpg)


http://static.maxmodels.pl/photos/b/8/49/b849e7c80af74844184120eba33fef34_208751.jpg
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/b/8/49/b849e7c80af74844184120eba33fef34_208751.jpg)

fret
18.09.14, 06:49
Mam wrażenie, że na 3. ostrośc nie trafiła dokładnie w oczy. Faktycznie nie trafiła, czy przy wyostrzaniu coś pokombinowałeś?

luc4s
18.09.14, 09:51
Mam wrażenie, że na 3. ostrośc nie trafiła dokładnie w oczy. Faktycznie nie trafiła, czy przy wyostrzaniu coś pokombinowałeś?

Trafiła, może miniaturkę za słabo wyostrzyłem.

nightelf
18.09.14, 13:25
Bardzo fajne sample @luc4s :D

WUJEK MARO
19.09.14, 00:54
luc4s, mam ten obiektyw, więc mogę porównać... Nigdy bym nie zgadł, że to foty robione zuiko 75, co się stało z ostrością?

luc4s
19.09.14, 01:19
Co sie mialo stac? Przeciez sa ostre, a nie przesadnie, sztucznie przeostrzone. Dla mnie ten obiektyw jest za ostry dlatego miniaturki tylko lekko wyostrzam. Tak lubie.