PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus E-M10 - zapowiedź



Iwo
17.01.14, 15:04
Plotka póki co z 43rumors (http://www.43rumors.com/ft5-first-images-of-the-new-olympus-e-m10/). Premiera niby ma być 29.01.2014. Spodziewana specyfikacja:
- matryca 16MP - ta sama co E-M5 i bez PDAF
- Procesor True Pic VII (ten sam co w E-M1)
- Niewielkie body - jeszcze mniejsze niż e E-M5
- wbudowana lampka
- trzyosiowa stabilizacja
- Ma być dostępny z nowym kompaktowym KITem - link (https://forum.olympusclub.pl/threads/89808-M.ZUIKO-DIGITAL-ED-14-42mm-F3.5-5.6-EZ-KIT-nale%C5%9Bnik-od-Olympusa)
- Cena spodziewana - ¥ 80,000 czyli 560 Euro lub $760

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/01/oly_omd_em10_silver01_zpsd15e3c4b-1.jpg
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/picrumors001/oly_om-d_e-m10_silver01_zpsd15e3c4b.jpg)

viruuss
17.01.14, 15:14
to się dopiero bedzie "dobrze" trzymało

POLM
17.01.14, 15:47
to się dopiero bedzie "dobrze" trzymało

Z kompaktowym kitem myślę że nawet lepiej niż Panasonic GM1 ;-)

epicure
17.01.14, 15:59
Będzie się trzymało tak, jak wszystkie klasyczne aparaty, czyli wystarczająco dobrze (pod warunkiem, że bez dużych i ciężkich szkieł). Oby tylko było choć trochę miejsca na kciuk.

BAQ
17.01.14, 16:12
A ja czekam na tańszą puszkę z matrycą obsługującą detekcję fazy, by nie zmieniać szklarni. Wielkość akurat nie ma dla mnie aż takiego znaczenia.

dzarro
17.01.14, 16:12
Cena wygląda dobrze - szkoda tylko, że body mniejsze( zamienniki gripów do EM-5 mogą nie pasować). Obawiam się tylko, że w takiej cenie to będzie jakiś absolutny plastik-fantastik jeśli chodzi o jakość obudowy.

TomekH
17.01.14, 16:21
Ładny ładny ładny.

adambieg
17.01.14, 16:26
Ładny ładny ładny.

Taki sam brzydal jak starszy brat. Oby dali mniejszą telewizornie na plecy bo inaczej to nie będzie jak chwycić. Rozumiem, że wizjer jest?

sylwiusz
17.01.14, 16:30
Jak dla mnie to wyglada bardziej na fotoszoping E-M5 :-D

tymczasowy_
17.01.14, 16:31
O bulwa, ale ziemniak.

PS
Czyli już wiadomo, że jak na razie matryca z fazą zarezerwowana dla top OMD, ciekaw jestem czy pojawi się w top PEN czyli następcy E-P5.

Namor1
17.01.14, 16:46
Taki sam brzydal jak starszy brat. Oby dali mniejszą telewizornie na plecy bo inaczej to nie będzie jak chwycić. Rozumiem, że wizjer jest? Otóż to

viruuss
17.01.14, 17:43
Będzie się trzymało tak, jak wszystkie klasyczne aparaty, czyli wystarczająco dobrze (pod warunkiem, że bez dużych i ciężkich szkieł). Oby tylko było choć trochę miejsca na kciuk.

możesz rozwinąć pojęcie "klasyczne aparaty" ?
em5 to jakieś nieporozumienie jeżeli chodzi o trzymanie
czy eos50D to klasyk ?
bo jeżeli tak....... :)

Jack
17.01.14, 20:31
[...] Obawiam się tylko, że w takiej cenie to będzie jakiś absolutny plastik-fantastik jeśli chodzi o jakość obudowy.Qurde, nawet nie mogę się odezwać:-(

adambieg
17.01.14, 20:37
Qurde, nawet nie mogę się odezwać:-(

Jak to rozumieć? Macałeś już tego OM-D?

petreq
17.01.14, 20:56
Qurde, nawet nie mogę się odezwać:-(
Ta wypowiedź mówi wiele - dzięki Jack :grin:

Moominek
17.01.14, 21:57
Mnie tam się E-M5 bardzo dobrze trzyma, i to bez gripa... E-M10 ma w zasadzie jedno czego mi brakuje - wbudowaną lampę ;). Nie chce mi się nosić tej dopinanej.

Co fotoszopowanego obrazka - szkła z rumorsów też raczej są szopowaniem poprzedników. Bo o ile w zasadzie zoom i 25 jestem w stanie przyjąć (choć 25 to miał być naleśnik...) to nijak nie wiem jak ta schowana soczewka z rybiego dekielka ma sobie patrzeć 180 stopni po przekątnej... Chyba że rybie oko będzie tu po prostu oznaczało brak korekcji...

GoBo
17.01.14, 22:51
160 a nie 180 . Wg najnowszych informacji.

dzarro
18.01.14, 01:27
Skoro nie plastik to może będzie fantastik. :-)

maestro
23.01.14, 14:20
porównanie wielkości e-m10 z e-m5 http://www.m43.eu/ploty/porownanie-wielkosci-olympusow-e-m10-i-e-m5/

easy_rider
23.01.14, 14:30
porównanie wielkości e-m10 z e-m5Szału nie ma - do GM1 daleko :mrgreen:
Czyli EM-10 to taki Stylus-1 z wymienną optyką

TomekH
23.01.14, 16:47
Mnie się podoba, ale poczekajmy na szczegóły, co z niego faktycznie wytną a co pozostawią/ulepszą.

---------- Post dodany o 15:47 ---------- Poprzedni post był o 14:12 ----------

http://www.43rumors.com/ - rysunek pozdrawiam

dzarro
23.01.14, 17:08
Może wreszcie jakiś tańszy/prostszy dodatkowy grip zrobią. Jest też pytanie czy nie zrezygnują z gibanego LCD. Poza tym - jeśli cena będzie rzeczywiście poniżej 600 euro - wreszcie będzie mocna konkurencja dla serii G Panasa.

Sotcheva
25.01.14, 02:18
Z nowych zdjęć wynika, że ekranik będzie odchylany. A większy grip w normalnej cenie (najlepiej gratis w promocji Olympusa na wprowadzenie modelu, jak to bywało np. w UK przy innych body) przydałby się czasem przy większych szkłach.

dzarro
25.01.14, 10:10
A są już zdjecia body z gripem?

Sotcheva
25.01.14, 12:08
Z gripem nie widzialem. Samego aparatu kilka fotek, tez z widocznym tylnym odchylanym ekranem, jest na 43rumors.com

dzarro
25.01.14, 13:11
Są też plotki, że cena w Brytanii będzie ok 700 funtów - więc jest obawa, że w tym aspekcie będzie "po Olkowemu"(oby nie).

luc4s
25.01.14, 17:04
Wymieńcie chociaż jeden argument przemawiający za tym aparatem na niekorzyść E-M5. Jeżeli w podobnej cenie będą oba, to ja wolę OM dziadka.

Iwo
25.01.14, 18:20
Wymieńcie chociaż jeden argument przemawiający za tym aparatem na niekorzyść E-M5. Jeżeli w podobnej cenie będą oba, to ja wolę OM dziadka.
Trudno ocenić, który ma być lepszy jeśli nie znamy nawet jego pełnej specyfikacji em10, bo jeszcze nie został opublikowany.
Mogę napisać za to czego oczekiwałbym po takim em10, jako tańszej wersji em1 (gdyby było jak e-30 względem e-3):

Lepsze wideo jak w em1
Lepsze AF-C jak w em1
Wbudowana lampka
Migawka do 1/8000

Jeśli te 4 rzeczy różniły by go od em5, to mimo braku IBIS i małych rozmiarów uważałbym em10 za lepszy aparat, ale czy wart 700 funtów (http://www.43rumors.com/ft3-e-m10-price-in-uk-699-pounds-for-the-body/)...

Z gripem nie widzialem. Samego aparatu kilka fotek, tez z widocznym tylnym odchylanym ekranem, jest na 43rumors.com
Martwi mnie to, że nie widzę (http://www.43rumors.com/ft5-new-e-m10-pictures-first-time-pic-of-the-back/) żadnej klapki na USB, HDMI i mikrofon z lewej strony, ani portu rozszerzeń AP-2, pod LEDy, czy mikrofon SEMA-1
Oby były po prawej, choć w mało prawdopodobne by było wejście 3,5mm pod mikrofon (nie było go także w em5) - minus do wideo.
Guzikologia znowu nie zaskakuje pozytywnie ilością choćby FN. No ale czego się podziewać po jeszcze mniejszym od em5 body.

Moominek
25.01.14, 18:54
Lepsze wideo raczej nie (chyba że się dogadali z Panasem), AF-C bez matrycy "fazowej" też się lepszy nie zapowiada, migawka 1/8000 mi na grzyba (filtr ND8 mi załatwia sprawę, choć mało jest sytuacji żeby był potrzebny). Jedyne co mnie kusi to lampka ;) No i nowszy procesor pewnie skoryguje w locie CA w JPG.

Jeżeli jeszcze obetną stabilizację i uszczelnienia, dadzą stary wizjer to nie wiem czym mógłby kusić. Ceną chyba. Ceną E-PL5 + VF-4 najwyżej. Poczekamy - zobaczymy.

jagger
25.01.14, 19:05
a wiecie może czy będzie współpracował z dużymi 4/3? czy to zarezerwowane jest na razie dla serii EMx?

grizz
25.01.14, 19:11
a wiecie może czy będzie współpracował z dużymi 4/3? czy to zarezerwowane jest na razie dla serii EMx?

Było to z 10 razy powiedziane powyżej.

dzarro
25.01.14, 19:31
Wymieńcie chociaż jeden argument przemawiający za tym aparatem na niekorzyść E-M5. Jeżeli w podobnej cenie będą oba, to ja wolę OM dziadka.

Były też plotki, że cena ma być poniżej 600 euro ;-)

luc4s
25.01.14, 21:13
Były też plotki, że cena ma być poniżej 600 euro ;-)

Prędzej w garbate gumisie uwierzę, skoro e-pl5 kosztuje nadal ponad 600 Euro.

jagger
25.01.14, 21:29
Było to z 10 razy powiedziane powyżej.
łatwiej było odpisać tak, lub nie... nie każdy ma tyle czasu by śledzić cały wątek... pozdrawiam.

dzarro
25.01.14, 22:29
Prędzej w garbate gumisie uwierzę, skoro e-pl5 kosztuje nadal ponad 600 Euro.

Fakt, na Peny nie zwracam uwagi ale ten EM-10 raczej nie będzie tańszy. W sumie cena GX7 ładnie spada - więc problemu nie ma. :wink:

petreq
26.01.14, 16:39
Kolejne informacje na temat E-M10-tki.
http://www.43rumors.com/ft5-full-e-m10-specs/

PanMarecq
26.01.14, 17:19
Według kalkulatora 95 000 jenów to 2821.17 zł ...czyli u nas w Polsce stawiam na jakieś 3999zł z kitem :D

luc4s
26.01.14, 17:38
Dalej nie widzę nic, co by spowodowało to, że zechciałbym kupić 10 zamiast 5. Dziwny ruch Olympusa.

epicure
26.01.14, 17:49
Jeśli E-M5 nie będzie już w sprzedaży, to nie będziesz miał wyboru :)

easy_rider
26.01.14, 17:51
Dziwny ruch Olympusa.Zapewne 5'ka niedługo się skończy - a jej następca zostanie odpowiednio wyceniony :mrgreen:

petreq
26.01.14, 17:51
Jeśli E-M5 nie będzie już w sprzedaży, to nie będziesz miał wyboru :)
Będzie... ze zmienioną okleiną :grin:

koronax
26.01.14, 18:02
Dalej nie widzę nic, co by spowodowało to, że zechciałbym kupić 10 zamiast 5. Dziwny ruch Olympusa.

No będzie nowszy rocznik.
To jak z samochodami.Dla wielu ważny jest rok produkcji auta. No więc samo to że 10-ka jest nowsza niż 5-ka, będzie dla niektórych dużym plusem.

Moominek
26.01.14, 18:20
Zapewne 5'ka niedługo się skończy - a jej następca zostanie odpowiednio wyceniony :mrgreen:

O to to, będzie po 5500 z kitem to M10 za 4000 będzie okazja ;)

easy_rider
26.01.14, 18:20
Jeżeli wszystkie dotychczasowe plotki są prawdziwe, to nowy wynalazek Olympusa ma parametry takie same lub gorsze od EM-5.
Jedynie procesor jest lepszy.
Póki co nie wiadomo nic na temat obudowy i uszczelnień...

Zgodnie z zapowiedzią - entry level

Sotcheva
26.01.14, 19:24
W sumie chyba 2 sprawy na plus od EM-5 - wyświetlacz o lepszej rozdzielczości i nowy procesor. Reszta to niestety pójście w cięcie kosztów. Jak wystartuje z podobnej ceny co obecna E-M5, to postawiłbym jednak chyba na starszy model.

Iwo
26.01.14, 20:42
Dalej nie widzę nic, co by spowodowało to, że zechciałbym kupić 10 zamiast 5. Dziwny ruch Olympusa.
Ja czytając wyciek specyfikacji nie widzę za wiele, co by mnie miało przekonać do em10 względem gx7.
GX7: pewnie lepsze wideo (a przynajmniej 25p i 50p FullHD), 1/8000, o niebo lepsza ergonomia.
Patrząc na taką politykę cenową mam raczej ochotę na wiosnę zagłosować portfelem na G6, mimo jego braku IS.

szafir51
26.01.14, 21:26
nowszy procesor dawał nadzieję na szybszy tryb seryjny, szybszą pracę aparatu, dodatkowe funkcje - focus peeking, wifi, sterowanie smartfonem itp. Przy rezygnacji z 5-cio osiowej stabilizacji, uszczelnień korpusu oraz nieco niższej cenie E-M10 byłby do rozważenia. Ale z takimi parametrami jakie na dziś są podawane, to ten aparat nie ma sensu. Nie za więcej niż 3 tys. z kitem na starcie.

GX7 Fotojoker jest z kitem po 3624 zł. Tak jak Iwo pisał, lepsze parametry + w promocji 5 lat gwarancji.

oly2020
26.01.14, 21:31
E-M10 będzie miał prawdopodobnie Wi-Fi a to dla niektórych może być argumentem aby wybrać go zamiast e-m5 (chyba że będzie ograniczone funkcjonalnie tylko do wyzwalania migawki i podglądu zdjęć tak jak w nikonie d5300), do tego w porównaniu do panasonic'ów będzie (tak myślę) sterowanie bezprzewodowe lampami (dobrze kojarzę że panasonic nie wspiera bezprzewodowo lamp olympusowych R ? ) ja tu widzę ciekawe body dla posiadaczy e-pl3/5 o ile będzie zauważalnie tańsze od em5 to będzie się sprzedawał, wizjer, dobry wyświetlacz o fotograficznych proporcjach no i nareszcie wbudowana lampa, zdarzyło mi się kilka razy zapomnieć tej śmiesznej małej lampki i o wyzwalaniu bezprzewodowym nie było mowy, a wbudowanej ciężko zapomnieć ;)
Marzy mi się kit E-M10 z 25/1.8 w rozsądnej cenie :)

maestro
26.01.14, 21:50
Czyli poprawiony będzie LCD względem EM5 - będzie taki jak w EM1 czyli powyżej 1mln pkt. To dobry krok, zważywszy, że w EM5 wyświetlacz trochę odstaje od konkurencji (bezpośrednie porównanie do GX7 i wielu innych aparatów nawet entry level vide Canon 700d). Reszty nie będę powtarzał (wbudowana lampa etc.)
Wizjer pozostanie bez zmian - czyli będzie 1,44 mln (szkoda, no ale to byłoby zbyt piękne żeby dali wizjer z EM1). Mam pytanie w związku z tym. Jakie proporcje ma wizjer w EM1 i EM5 - 4:3 czy 3:2 - testowałem ostatnio EM5 ale nie przyjrzałem się dokładnie, miałem wrażenie że 4:3 ? Można zmieniać proporcje wyświetlanego obrazu w wizjerze ?

luc4s
26.01.14, 22:31
Zapowiadali, że piątka będzie dalej produkowana. A więc ja tu widzę następujące ruchy:
-cena znacząco tańsza od piątki, ale wtedy muszą potanieć peny
-zaprzestanie produkcji penów (ew. pozostawienie e-p5) i zastąpienie dziesiątką e-pl5

Inaczej to nie widzę sukcesu tego aparatu. Właśnie jestem na etapie kupna body, z tym, że nie mam ciśnienia i na dzień dzisiejszy biorę piątkę, muszę się też przyjrzeć lepiej GX7, ale zależy mi własnie na uszczelnieniach i stabilizacji 5 osiowej.

oly2020
26.01.14, 23:24
W specyfikacji (nieoficjalnej) napisali że będzie zasilany akumulatorami BLS-5, czyli ewidentny ukłon w stronę użytkowników PENów i myślę że wielu z nas będzie zachwyconych, że nie musimy kupować dodatkowych np 5 akumulatorków jak w przypadku przesiadki na e-m5 a to jednak spory wydatek jak się weźmie oryginały a nie kiepskie zamienniki, a prawdopodobnie na BLS-1 E-m10 też powinien działać

alvent
26.01.14, 23:46
Zapowiadali, że piątka będzie dalej produkowana. A więc ja tu widzę następujące ruchy:
-cena znacząco tańsza od piątki, ale wtedy muszą potanieć peny
-zaprzestanie produkcji penów (ew. pozostawienie e-p5) i zastąpienie dziesiątką e-pl5

Inaczej to nie widzę sukcesu tego aparatu. Właśnie jestem na etapie kupna body, z tym, że nie mam ciśnienia i na dzień dzisiejszy biorę piątkę, muszę się też przyjrzeć lepiej GX7, ale zależy mi własnie na uszczelnieniach i stabilizacji 5 osiowej.

Też powoli zmierzam w kierunku zmiany body....mnie jeszcze po głowie chodi EP5, ale mnie pewnie zejdzie z pół roku zanim rozważę wszystkie za i przeciw....:)

maestro
26.01.14, 23:49
@luc4s E-pl5 to inna linia, nie zaprzestaną jej produkcji. Takie aparaty są potrzebne - taki epl5 to świetny dodatek do innych większych korpusów, ekstra na wyjazdy wakacyjne, zdjęcia rodzinne, etc. Przede wszystkim jest bez kominka, a więc mniejsze wymiary. Dodatkowo LCD obraca się o 180 stopni.

Jedyne co, to mogliby w epl5 lepszy LCD dać, a nie 460 tys. pkt (ale to już pewnie w następcy).

apz
27.01.14, 00:04
@luc4s E-pl5 to inna linia, nie zaprzestaną jej produkcji. Takie aparaty są potrzebne - taki epl5 to świetny dodatek do innych większych korpusów, ekstra na wyjazdy wakacyjne, zdjęcia rodzinne, etc. Przede wszystkim jest bez kominka, a więc mniejsze wymiary. Dodatkowo LCD obraca się o 180 stopni.

Jedyne co, to mogliby w epl5 lepszy LCD dać, a nie 460 tys. pkt (ale to już pewnie w następcy).

Mają hopla na punkcie serii podobnych aparacików o podobnych możliwościach i niezrozumiale chrzczonych skomplikowanymi nazwami nieczytelnymi dla publiczności. Dla mnie nie jest to interesujący aparacik.

dobas
27.01.14, 00:10
Ja czytając wyciek specyfikacji nie widzę za wiele, co by mnie miało przekonać do em10 względem gx7.
GX7: pewnie lepsze wideo (a przynajmniej 25p i 50p FullHD), 1/8000, o niebo lepsza ergonomia.
Patrząc na taką politykę cenową mam raczej ochotę na wiosnę zagłosować portfelem na G6, mimo jego braku IS.

Chcesz iść w wideo idź w stronę Panasa. Wydaje się że linia demarkacyjna między foto a wideo od dawna jest poprowadzona dość klarownie. I raczej nie obstawiam nieudolności inżynierów a jakiś podział strefy wpływów.

Moim zdaniem kluczem do sukcesu w tym modelu będzie cena. Jeśli będzie.
Bo jeśli ten aparat będzie tańszy niż EM5 na rynku będzie EM10 EM5 i EM1 to chcąc wejść w OMD z mniej zasobnym portfelem większość uderzy w EM10.

Przesiadka z PENa na OMD gdzieś po głowie pewne chodzi użytkownikom PENów bo jednak jest to jakiś kroczek w przód.
Jesli cena będzie mądrze dobrana - taki aparat według mnie ma szanse być hitem. Jeśli cena będzie taka jak w EM-5 to ( oczywiście nie znając specyfikacji nowego cacka - wolę mieć 5 osiową stabilizację uszczelnienia i inne cuda które są w EM-5 a nie ma w EM-10) Jedyne czym ma szanse ten aparat wygrywać to cena i bycie ogniwem pośrednim między dotychczasowymi OMD a PEN

A raczej powinien być tańszy od EM5 skoro nie ma wielu rzeczy. W moim odczuciu Taki ruch ma sens i ma szanse na wielki sukces.

Jedynym kryterium tutaj będzie cena. Jeśli jest prostrzy i zarazem tańszy niż Piątka - powinno to zatrybić

Oczywiście jeśli cena będzie taka jak Piątki... Pojawia się pytanei p co i dla kogo.
W wymianę EM-5 na EM-10 chyba nie wierzę. Za wcześnie żeby rezygnować z któregoś z OMD.

Co do ceny GX7 jest już na rynku chyba z pół roku i względem pierwszych cen koło 500 PLN potaniał

w lipcu EM10 też będzie pewnie z pół tysia tańszy niż w dniu premiery

z reeeesztą... Jeszcze kilka dni i się powinno powyjaśniać choć cena wypłynie pewnie później.

Iwo
27.01.14, 00:22
Chcesz iść w wideo idź w stronę Panasa. Wydaje się że linia demarkacyjna między foto a wideo od dawna jest poprowadzona dość klarownie. I raczej nie obstawiam nieudolności inżynierów a jakiś podział strefy wpływów.
No nie bardzo ta linia wyszła patrząc jak ładny obrazek daje GX7 i że właśnie w foto działa mu stabilizacja.
Powiedziałbym raczej, że sojusz został zerwany, o czym świadczy również poprawione wideo w em1.

Moim zdaniem kluczem do sukcesu w tym modelu będzie cena. Jeśli będzie.
Bo jeśli ten aparat będzie tańszy niż EM5 na rynku będzie EM10 EM5 i EM1 to chcąc wejść w OMD z mniej zasobnym portfelem większość uderzy w EM10.
Jeśli ma być jak było dla e-3 i e-30, to spodziewałbym się raczej, że linia E-Mxx zastąpi linię E-Px, by być lepszą alternatywą dla GX Panasa.
Tylko co z tego, jeśli GX7 nie jest takim znowu "entry level" w specyfikacji zarówno foto i wideo jakim zapowiadają em10 43rumors.

z reeeesztą... Jeszcze kilka dni i się powinno powyjaśniać choć cena wypłynie pewnie później.
Dokładnie -zobaczymy- jeszcze trzy dni i (może) okaże się, czy się coś ciekawego pojawi i za ile, i po co, i dlaczego to ma, a tamto nie ma :cool:

dobas
27.01.14, 01:06
Ja tam nie widzę zależności między E-3 E-30 Penami a OMD. Bo niby jaką. Jedno ma EVF drugie niema. E3/E30 obydwa z tej samej gliny
No ale... dobry analityk wszystkie zależności wyłapie. Może i tak będzie że wyleci część PENów a na to miejsze wskoczą dwucyfrowe OMDki... Czemu nie

gietrzy
27.01.14, 08:46
Kolejne informacje na temat E-M10-tki.

Wideo nie ruszone, in minus evf, in minus ibis... next!

dobas
27.01.14, 20:49
Jak ktoś ma jakieś pytania dotyczące EM10, które można by organoleptycznie sprawdzić a potem tu w naszym gronie opisać - jak już bedzie można pisać o tym o czym jeszcze nie można to prosiłbym o wpisanie ich w wątku i wytłuszczenie cobym jakoś to mógł ponamierzać. Może mi sie coś uda sprawdzić a wiem, że pomysły i wątpliwości czasem są bardzo dziwne :)

Nic nie obiecuję ale jeśli na jakieś nurtujące kogoś pytania da się odpowiedzieć zanim odpowiedzą inni. To słucham.
Z góry zastrzegam, że na pytania nie odpowiem od razu :)

epicure
27.01.14, 22:07
Jak żyć? :D

Koriolan
27.01.14, 22:36
Gietrzy. Twoje mędzenie NT video jest bardziej nudne niż obrady Sejmu. Know how w kwestii video mają Sony, Panasonic i ew Canon. Tam szukaj. A jeżeli wierzysz, że w trójkącie Sony - Panasonic - Olympus nie ma pewnych ustaleń dotyczących kluczowych "ficzerów" to wierz dalej.
Tego, że żaden z producentów nie jest zainteresowany wypuszczeniem sprzętu idealnego, tłumaczyć ci chyba nie muszę?

Mirek54
27.01.14, 22:53
Tego, że żaden z producentów nie jest zainteresowany wypuszczeniem sprzętu idealnego, tłumaczyć ci chyba nie muszę?

I na kieszen przecietnego polskiego podatnika.Bo to tez wiodacy temat w watkach sprzetowych:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Koriolan
27.01.14, 22:57
Mirku, na kieszeń przeciętnego niemieckiego podatnika tez nie. Nie o to chodzi by złapać króliczka.
Ale by co dwa lata slinić się do nowej puszki.

dobas
27.01.14, 23:04
Jak żyć? :D
spróbuję się zorientować ;)

maestro
28.01.14, 00:03
http://www.m43.eu/ploty/olympus-om-d-e-m10-nowe-zdjeia-i-informacje/

szafir51
28.01.14, 08:59
O aparacie wiemy już wszystko, co najważniejsze. Będzie mniejszy od modeli E-M5 i E-M1 i wyposażony w stabilizację 3-osiową matrycy (ale prawdopodobnie znacznie unowocześnioną i działająca podczas filmowania).

jak skuteczność stabilizacji będzie na poziomie 3 EV lub więcej, to może być 3-osiowa. Szkoda, że z wizjerem nie zrobili kroku do przodu.

TomekH
28.01.14, 10:58
"Potwierdzam, że nie zaprzeczam, przecież mówiłem że mówiłem" :grin:

Dobas, pozdrawiam, Twoje zdjęcia zdobią od niedawna MM w Krakowie - b. fajne.

maestro
29.01.14, 02:20
Za kilka/kilknaście godzin będzie już wszystko wiadomo, zapewne łącznie z sugerowaną ceną.

Iwo
29.01.14, 14:54
OM-D EM10 ujrzał światło dzienne. Zapraszam do nowego wątku na jego temat - https://forum.olympusclub.pl/threads/89938-E-M10-OMD-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych