PDA

Zobacz pełną wersję : Korpusy micro 4/3 z teleskopem



lcj
13.01.14, 15:25
Czy ktoś z Was używał korpusu m 4/3 z teleskopem, celem uzyskania ostrego obrazu w OGNISKU (a nie w okularze)?

W przypadku Nikona DX czy 4/3 częstym problemem jest konieczność fizycznego podniesienia lustra (teleskopu - ingerencji w sprzęt) ze względu na brak możliwości wyostrzenia do nieskończoności.

Widzę adaptery m4/3 na gwint T2 ale są z dodatkową tuleją, co wskazuje na brak przystosowania do ogniska.

Czy są może adaptery z regulowaną tuleją ?
Albo ktoś już ten problem rozwiązał ?

grzyboo
13.01.14, 15:45
W teleskopie powinieneś mieć wystarczający zapas na wyciągu aby poradzić sobie z 20mm różnicy.

adambieg
13.01.14, 15:49
Czy ktoś z Was używał korpusu m 4/3 z teleskopem, celem uzyskania ostrego obrazu w OGNISKU (a nie w okularze)?

W przypadku Nikona DX czy 4/3 częstym problemem jest konieczność fizycznego podniesienia lustra (teleskopu - ingerencji w sprzęt) ze względu na brak możliwości wyostrzenia do nieskończoności.

Widzę adaptery m4/3 na gwint T2 ale są z dodatkową tuleją, co wskazuje na brak przystosowania do ogniska.

Czy są może adaptery z regulowaną tuleją ?
Albo ktoś już ten problem rozwiązał ?

W jakim teleskopie?
W newtonie GSO ognisko jest za nisko, w newtonach SkyWatcher jest wyżej i problemów nie ma.

grzyboo
13.01.14, 16:01
Teleskopy to nie tylko newtony ;)

adambieg
13.01.14, 16:05
Teleskopy to nie tylko newtony ;)

Ale tylko w nich jest problem z położeniem ogniska. Kolega pisał o konieczności podniesienia lustra, w innych lustrzanych (cassegraina) teleskopach ten problem nie występuje.

grzyboo
13.01.14, 16:07
Racja, widziałem informację o lustrze, ale jakoś mi się skojarzyło z lustrem w aparacie ;)
W takim razie z m4/3 powinien być mniejszy problem, bo matryca będzie bliżej ogniska.

lcj
13.01.14, 17:25
Meade (ale to GSO), oczywiście newton, więc tak to ten problem. Z doświadczenia podpinania do niego różnych body - musiałbym UCIĄĆ wyciąg, nawet przy bardzo krótkiej przejściówce. A może jest opcja najkrótszej przejściówce m4/3 do czegoś + to coś do T2 ?

---------- Post dodany o 16:25 ---------- Poprzedni post był o 16:03 ----------

Dzięki @adambieg, naprowadziłeś mnie - http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=41&t=4055. Poświęce jakiś chiński adapter za $5 i utnę co trzeba. Jak się uda to podzielę się odkryciem.