PDA

Zobacz pełną wersję : E-PM2 stabilizacja - jak pracuje, jak sprawdzić



koniaczek
10.01.14, 12:52
Cześć,

chciałbym się Was zapytać:

- jak ocenić czy stabilizacja działa, dodam ze robiłem zdjęcia porównawcze tym samym obiektywem z włączona stabilizacja w korpusie i w obiektywie. Stabilizacja obiektywu była widoczna na zdjęciach natomiast w korpusie nie mam pojecia czy działała, a jesli tak to jest mega niewydajna.

- czy w czasie filmowania działa stabilizacja w korpusie (ew jak ją włączyć do filmowania), wyglada jakby u mnie nie było

- czy po naciśnięciu do połowy spustu migawki zaczyna działać, bo ja tego nie widzę

tymczasowy_
10.01.14, 13:03
Nie należy jednocześnie włączać stabilizacji w obiektywie i w korpusie.

Ustawienie stabilizacji "korpusowej" jest możliwe w menu aparatu. Zazwyczaj są to następujące ustawienia:
- całkowite wyłączenie stabilizacji
- stabilizacja w jednej osi (na potrzeby panoramowania)
- stabilizacja we wszystkich osiach (zazwyczaj w dwóch, w E-P5 E-M1/5 w trzech osiach)

poza tym ustawiasz czy:
- stabilzacja działa podczas kadrowania
- stabilzacja dział tylko w momencie robienia zdjęcia

Nigdy nie używałem obiektywu za stabilizacją, więc nie podpowiem co idzie sparametryzować.

PS
Działanie stabilizacji najlepiej widać jak używa się dużych ogniskowych, czyli obiektywów tele.

PPS
W E-P5 słychać dziłanie stabilizacji, używałem E-PM2 ale już nie pamiętam czy też było słychać. W tych modelach stabilizacje się różnią.

koniaczek
10.01.14, 13:17
Nie należy jednocześnie włączać stabilizacji w obiektywie i w korpusie.

Wiem.




poza tym ustawiasz czy:
- stabilzacja działa podczas kadrowania
- stabilzacja dział tylko w momencie robienia zdjęcia



Właśnie o to chodzi, nie wiem jak to znaleźć w menu, jak to się nazywa




W E-P5 słychać dzianie stabilizacji, używałem E-PM2 ale już nie pamiętam czy też było słychać.

Słychać ale tylko na długich czasach, a przy takiej focie 1/20 sekundy to nie. Tyle że jak słychać to ten czas juz jest na tyle długi ze i tak bez statywu nie da sie zrobić zdjęcia nieporuszonego.

tymczasowy_
10.01.14, 13:35
Właśnie o to chodzi, nie wiem jak to znaleźć w menu, jak to się nazywa
Nie zrozum mnie źle, ale takie rzeczy najlepiej wyczytać w instrukcji aparatu.


Słychać ale tylko na długich czasach, a przy takiej focie 1/20 sekundy to nie. Tyle że jak słychać to ten czas juz jest na tyle długi ze i tak bez statywu nie da sie zrobić zdjęcia nieporuszonego.Bo o ile mnie pamięć nie myli, to E-PM2 ma też takie ustawienie stabilizacji, że aparat sam decyduje czy jej użyć czy nie - jeśli właściwa ekspozycja pozwala na niskie iso i wystarczająco krótki czas, to stabilizacja się nie uruchamia.

koniaczek
10.01.14, 13:39
Problem w tym, że instrukcja do tego modelu jest dość uboga i nie o wszystkim jest w niej napisane.

grizz
10.01.14, 13:56
Tu masz pełną instrukcję - http://www.olympus.pl/site/rmt/media/consumer/pim/_manuals_aw2012_/E-PM2_MANUAL_PL.pdf

tymczasowy_
10.01.14, 14:00
Faktycznie skąpa jest.

Czas 1/20 o niczym nie świadczy, potrzebna jest jeszcze ogniskowa, bo przy ogniskowej 7mm czas 1/20 jest wystarczająco krótki aby ogniskowa nie wpływała na poruszenie. Oczywiście jak kiepsko "trzymasz" aparat to przy 1/20 możesz poruszyć.
Natomiast 1/20 to czas zdecydowanie z długi jak masz obiektyw o ogniskowej 200mm.
Jest taka zasada, że bez stabilizacji zrobisz nieporuszone zdjęcie jeśli czas będzie odwrotnością ogniskowej (najlepiej wyrażoną w ekwiwalencie do tzw. pełnej klatki). Czyli jak masz w m43 obiektyw 200mm to powinieneś ustawić czas nie dłuższy niż 1/400 sek. i powinno być nieporuszone (ale tylko powinno).
Przy pewnej wprawie i stosowaniu pewnych trick'ów można ten czas wydłużyć np do 1/200 może nawet 1/100.
Stabilizacja daje średnio 2-3EV czyli zamiast 1/400 możesz ustawić 1/50 i mieć nadzieję na nieporuszone zdjęcie.

I pamiętaj stabilizacja pomaga uzyskać nieporuszone zdjęcie, ale nie zapewnia w 100%. Po prostu zwieksza jedynie uzyskanie prawdopodobieństwo nieporuszonego zdjęcia.

Podobnie jest ze statywem, pomaga, ale nie zapewnia w 100%, szczególnie jak robisz zdjęcia przy wiejącym wietrze na zewnątrz :wink:

Jd
10.01.14, 14:42
poza tym ustawiasz czy:
- stabilzacja działa podczas kadrowania
- stabilzacja dział tylko w momencie robienia zdjęcia

Menu>Menu własne (trybiki)>Wyzwalanie > W połowie spust z IS. Włączony - działa przy spuście wciśniętym do polowy , wyłączony - działa tylko przy robieniu zdjęcia

Tak jest przynajmniej w OM-D.

PS w E-PM z tego co doczytałem na stronie 72 instrukcji nie ma jednak tej funkcji

tymczasowy_
10.01.14, 15:23
PS w E-PM z tego co doczytałem na stronie 72 instrukcji nie ma jednak tej funkcjiTrzeba by jeszcze sprawdzić czy jakiś upgrade software E-PM2 nie wprowadził tego.
Podstawowa instrukcja obsługi jest z reguły nie aktualizowana.
Przy upgrade pojawia się errata.

koniaczek
10.01.14, 15:39
Właśnie brakowało mi takiej pozycji w menu. Mam inny aparat i tam jest.
Generalnie E-PM2 to fajny sprzęt i się polubiliśmy. Tylko te niepewności "stabilizacyjne"

Jd
10.01.14, 15:55
Właśnie brakowało mi takiej pozycji w menu. Mam inny aparat i tam jest.
Generalnie E-PM2 to fajny sprzęt i się polubiliśmy. Tylko te niepewności "stabilizacyjne"

Wgraj ostatnie firmware do E-PM2 i sprawdź pod "C" w ostatniej pozycji co masz. Jeżeli to co w instrukcji na str. 72 pod Release to niestety nie ma tej funkcji tak jak w OM-D