PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki program do obróbki zdjęć polecacie?



Strony : [1] 2 3

Namor1
31.12.13, 13:31
Ponieważ dopiero zaczynam przygodę z obróbką zdjęć chciałbym prosić o polecenie najsensowniejszego oprogramowania. Wiem, że jest Olympus Viewer, GIMP, Lightrum, Photoshop [nie bardzo wiem, czym się różni od poprzedniego oprócz ceny - ostatnia zaporowa].
Zależy mi na tym oby program był w miarę prosty i intuicyjny, no i w polskiej wersji językowej.

fret
31.12.13, 13:36
Ponieważ dopiero zaczynam przygodę z obróbką zdjęć chciałbym prosić o polecenie najsensowniejszego oprogramowania. Wiem, że jest Olympus Viewer, GIMP, Lightrum, Photoshop [nie bardzo wiem, czym się różni od poprzedniego oprócz ceny - ostatnia zaporowa].
Zależy mi na tym oby program był w miarę prosty i intuicyjny, no i w polskiej wersji językowej.

Odpowiedź jest prosta: PSE. Gimp ma szereg zalet, ale z pewnością nie jest intuicyjny. Dorosły Photoshop ma szereg zalet, ale z pewnością nie jest tani.

robert1088
31.12.13, 13:37
LR jest intuicyjny nawet po angielsku ,zresztą jest dużo poradników w sieci .

Namor1
31.12.13, 13:47
Odpowiedź jest prosta: PSE. Gimp ma szereg zalet, ale z pewnością nie jest intuicyjny. Dorosły Photoshop ma szereg zalet, ale z pewnością nie jest tani.

PSE - wyszukiwarka dała Polskie Sieci Elektroenergetyczne:wink:
trochę trwalo aż się domyśliłem, że chodzi pewnie o photoshop elements.

Koriolan
31.12.13, 13:50
Lightroom NIE JEST intuicyjny.
Polecam PhotoShop Elements. Do EM1 potrzebujesz wersji 12- z wcześniejszymi "nie bangla" wtyczka do RAW czyli Adobe Camera Raw w wersji obsługującej ORFy z EM1.

Tu kupisz online za $100.
http://www.adobe.com/products/photoshop-elements.html
zakładając konto na adobe.com, koniecznie wybierz hasło którego nigdzie indziej nie używasz- to najczęściej hakowant zbiór danych w ostatnim roku.

Namor1
31.12.13, 13:50
LR jest intuicyjny nawet po angielsku ,zresztą jest dużo poradników w sieci .
Chyba jakieś starsze wersje są spolszczone?

epicure
31.12.13, 13:53
Do wywoływania rawów, czyli do pracy nad ekspozycją, kolorami, kontrastem i zarządzaniem dużymi ilościami zdjęć, to tylko Lightroom. Do retuszu wystarczy Gimp, a PSE to już będzie pełen wypas. Photoshop nie jest Ci do niczego potrzebny.

Namor1
31.12.13, 13:58
Czyli PSE jest najbardziej uniwersalny?

epicure
31.12.13, 14:07
Najbardziej uniwersalne to będzie połączenie Lightrooma i darmowego Gimpa.

gibberpl
31.12.13, 14:10
Lr5. W zasadzie przy moich zdjęciach nie muszę wychodzić ponad to.

pers
31.12.13, 14:15
Ja poleciłbym jeszcze Capture One dla mnie zdecydowanie przyjemniejszy od LR ale trochę bardziej "sprzętożerny" (pro lub express w zależności od potrzeb). Najlepiej pobaw się darmowymi wersjami próbnymi i sam podejmij decyzję, który program bardziej Ci odpowiada. Angielskim bym się nie przejmował bo te programy nie są aż tak skomplikowane i można znaleźć mnóstwo tutoriali na sieci.

Namor1
31.12.13, 14:23
Na razie przeglądałem GIMPA, ale zbyt intuicyjny nie jest. Pewnie ma duże możliwości, ale wszystkie lekcje dla początkujących poświęcone raczej grafice jako takiej [rysowanie jakichś kształtów itp.] niż zdjęciom. Ale na razie zbyt dużo czasu mu nie poświeciłem.

osiem1984
31.12.13, 14:28
Osobiście korzystam z pełnej wersji PS natomiast polecam Ci Photoshop Elements 12. Ma większość narzędzi standardowego PS w wersji 6, jest tani, świetny dla kogoś kto zaczyna i można nim zrobić naprawdę świetne rzeczy. Koszt to około 320 zł. Wersje poprzednie możesz znaleźć na allegro sporo taniej. Tutaj link do sklepow z wersja 12. http://www.ceneo.pl/26674846

epicure
31.12.13, 14:31
Gimp jest do grafiki. Programu tego typu potrzebujesz w zasadzie głównie do tego, żeby coś ze zdjęcia wystemplować, np. pryszcze na twarzy, albo pobawić się w fotomontaż, np. nałożyć na siebie jakieś fragmenty różnych zdjęć. Potrzebujesz do tego najwyżej kilku narzędzi, cała reszta Cię nie interesuje.

Do wszystkiego innego, co nie wymaga takich działań, czyli pewnie do 90% zdjęć, używasz Lightrooma. Polecam też filtry Nik Software do niego.

nyny
31.12.13, 14:36
Najbardziej uniwersalne to będzie połączenie Lightrooma i darmowego Gimpa.

YES, YES, YES!!!!

GOOD POST!


pozdro

And.N
31.12.13, 14:44
Z swej strony także poleciłbym Photoshop Elements. Najlepiej w najnowszej wersji czyli 12 bodajże. Program intuicyjny, niezbyt drogi (interfejs w PL) i otworzysz nim też pliki RAW z swojego aparatu. Jak przestanie Ci wystarczać wbudowany moduł ACR do obróbki RAW-ów dokupisz ewentualnie później Ligtroom 5. i niczego więcej do zdjęć Ci nie będzie potrzeba.

Namor1
31.12.13, 14:52
Z swej strony także poleciłbym Photoshop Elements. Najlepiej w najnowszej wersji czyli 12 bodajże. Program intuicyjny, niezbyt drogi (interfejs w PL) i otworzysz nim też pliki RAW z swojego aparatu. Jak przestanie Ci wystarczać wbudowany moduł ACR do obróbki RAW-ów dokupisz ewentualnie później Ligtroom 5. i niczego więcej do zdjęć Ci nie będzie potrzeba.
Chyba 12 nie ma po polsku.
Znalazłem porównanie wersji:
http://www.adobe.com/pl/products/photoshop-elements/buying-guide.html

jarek_gd
31.12.13, 14:55
Za darmo i na początek.

(http://picasa.google.com/)

And.N
31.12.13, 15:08
Chyba 12 nie ma po polsku.
Jest po polsku. Cena nieco powyżej 300zł.
Nie ma w PL wersji do testowania (trial 30-dniowy) z tego co wiem.

Saboor
31.12.13, 15:15
Jest po polsku. Cena nieco powyżej 300zł.
Nie ma w PL wersji do testowania (trial 30-dniowy) z tego co wiem.
Dokładnie, a polska jest na przykład tu: Photoshop Elements 12 PL win (http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=680&g=414650&n=Adobe-Photoshop-Elements-v12-PL-WIN&w=c)

alnico
31.12.13, 17:58
Najbardziej uniwersalne to będzie połączenie Lightrooma i darmowego Gimpa.
Ja też jestem tego zdania.

And.N
31.12.13, 18:10
Najbardziej uniwersalne to będzie połączenie Lightrooma i darmowego Gimpa.
Tak samo uniwersalne nawet bardziej będzie połączenie Lightrooma z PSE. To programy jednej firmy i LR "widzi" PSE. Z poziomu LR można kontynuować obróbkę w PSE.
Dalej jednak podtrzymuje aby zacząć od samego PSE12.

alnico
31.12.13, 18:15
Tak samo uniwersalne nawet bardziej będzie połączenie Lightrooma z PSE. To programy jednej firmy i LR "widzi" PSE. Z poziomu LR można kontynuować obróbkę w PSE.
Dalej jednak podtrzymuje aby zacząć od samego PSE12.
Tu bym się nie zgodził. Gimp ma jednak znacznie więcej możliwości/narzędzi edycji zdjęcia niż Elements.

And.N
31.12.13, 18:24
Tu bym się nie zgodził. Gimp ma jednak znacznie więcej możliwości/narzędzi edycji zdjęcia niż Elements.
To prawda. Zgodzę się z Tobą. Gimp aspiruje do tego aby konkurować z pełnym Photoshopem. Nie posiada natomiast (po instalacji) np. żadnego filtru do odszumiania zdjęć, że o takich narzędziach jak sklejenie panoramy nie wspomnę, a jest tego dużo więcej. Elements jest programem stworzonym pod kątem przede wszystkim obróbki zdjęć. Jest o wiele bardziej intuicyjny i także szybszy w działaniu ale jak kto woli i oczywiscie jak zasoby finansowe pozwalają.

Saboor
31.12.13, 18:29
Tu bym się nie zgodził. Gimp ma jednak znacznie więcej możliwości/narzędzi edycji zdjęcia niż Elements.
Bo Elements to takie Photoshopiątko ale na początek idealne, masa narzędzi a i warstwy są, jest dobry, bardzo dobry.

jarek_gd
31.12.13, 18:30
To prawda. Zgodzę się z Tobą. Gimp aspiruje do tego aby konkurować z pełnym Photoshopem. Nie posiada natomiast (po instalacji) np. żadnego filtru do odszumiania zdjęć, że o takich narzędziach jak sklejenie panoramy nie wspomnę, a jest tego dużo więcej. Elements jest programem stworzonym pod kątem przede wszystkim obróbki zdjęć. Jest o wiele bardziej intuicyjny i także szybszy w działaniu ale jak kto woli.
Przepraszam, ale to żadne argumenty.
Zestaw Do odszumiania zdjęć (http://fotoblogia.pl/2011/06/27/odszumienie-zdjec);
Do sklejania panoram darmowy ICE (http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/ICE/) ,

Szczęśliwego i oszczędnego Nowego Roku :)

jck
31.12.13, 18:34
Nie daj się zwariować!

Możesz i zarmaty ubić wróbla, tylko poco. Abstrahując od etycznej stronytego zagadnienia, wystarczy ci znana z dzieciństwa proca. Nie chceszteż z babci zrobić jej wnuczki, ani też zmieniać dla Antkapołożenia brzozy w Smoleńsku, ani dorabiać kolejnych skrzydełptakom. Zapomnij więc o PhotoShopie i Gimpie, bo tak ci sięprzydadzą jak kafar do wbicia gwoździa w ścianę.


Po pierwsze i najważniejsze, masz jużjeden porządny program. Zacznij więc od Olympus Viewer'a 3, ale...i to jest najważniejsze, odpuść sobie robienie jpg-ów. Nie po tokupuje się topowy aparat za parę tysięcy zetów, by go sensownienie wykorzystać. No chyba, żeby poszpanować znajomym, ale to niewygląda na twój przypadek. Zacznij fotografować tylko w raw-ach,czyli orf-ach. Możesz ewentualnie równolegle zapisywać jpg-i, aleuważam to za stratę miejsca na karcie. Dokładnie takie sameuzyskasz w Olympus Viewer'ze, bowiem domyślnie wywoła ci je z tyminastawami jakie masz w aparacie. Obsługa go jest prosta jakkonstrukcja cepa. I o to chodziło jego twórcom, nie bez powodu.Zrobiono go dla każdego świadomego, podkreślę to jeszcze raz,świadomego, użytkownika wyższej klasy aparatów Olympus, bezwzględu na znajomość teorii wywoływania raw-ów. Nie bój sięeksperymentować. Zacznij od przeczytania pomocy i korzystaj z niejtak długo, jak długo ci będzie potrzebna. Reszta przyjdzie sama.


Po drugie... w następnej kolejności.Jeśli, oczywiście będziesz zainteresowany.

And.N
31.12.13, 18:43
Przepraszam, ale to żadne argumenty.
Zestaw Do odszumiania zdjęć (http://fotoblogia.pl/2011/06/27/odszumienie-zdjec);
Do sklejania panoram darmowy ICE (http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/ICE/) ,
To jeszcze dodaj program do HDR i może jeszcze jakiś. Nie lepiej mieć wszystkie możliwości w jednym? Dla mnie to jest duży argument. Skakanie z programu na program aby coś tam zrobić pamiętając aby jeszcze zapisywać w tif (aby nie tracić na jakości) nie jest zbyt wygodne.


Szczęśliwego i oszczędnego Nowego Roku :)
Wzajemnie:) U mnie zapowiada się na bardzo oszczędny niestety:)

Saboor
31.12.13, 19:03
Nie daj się zwariować!
Możesz i zarmaty ubić wróbla, tylko poco. Abstrahując od etycznej stronytego zagadnienia, wystarczy ci znana z dzieciństwa proca. Nie chceszteż z babci zrobić jej wnuczki, ani też zmieniać dla Antkapołożenia brzozy w Smoleńsku, ani dorabiać kolejnych skrzydełptakom. Zapomnij więc o PhotoShopie i Gimpie, bo tak ci sięprzydadzą jak kafar do wbicia gwoździa w ścianę./.../
Tak z czystej ciekawości: ile czasu spędziłeś nad grafiką rastrową(ile zdjęć obrobiłeś) przy photoshopie, gimpie czy Elements?

zulka
31.12.13, 19:14
Zrobiono go dla każdego świadomego, podkreślę to jeszcze raz,świadomego, użytkownika wyższej klasy aparatów Olympus,

Ja tam się mogę z Tobą nawet zgodzić, jeśli chodzi o "nie danie się zwariować" ale z tą cudownością OV to mocna przesada.

Olympus Viewer - a wcześniej Olympus Master to po prostu porażka jeśli chodzi o prędkość - ciągłe "aktualizowanie" przeprowadzonych zmian, a poza tym jest po prostu niewygodny i brzydki - nawet po ostatnim liftingu (wiem wiem to indywidualna sprawa). Na plus to tylko to, że menu jest blisko tego "aparatowego". Jest za darmo, zawsze można sobie ściągnąć i zobaczyć jak działa i samemu wyrobić sobie opinię, pewnie znajdą się i zwolennicy :) Wywołanie większej ilości rawów to dla mnie przynajmniej nic przyjemnego. Mam na kompie i używam czasem aby zobaczyć czy olympusowe oprogramowanie może zrobić z plikiem coś lepiej niż np. PSE czy lightroom.

Mam PSE 9 i to w zupełności wystarcza, jest uniwersalny względnie tani. Jako szybkiej przeglądarki i do porządkowania plików używam picasy :)

Ale otwieranie każdego rawa osobno i jego edycja w PSE też jest trochę upierdliwe, kiedy przywożę zdjęcia z całodniowego wypadu albo z tygodniowych wakacji :D :D :D Lightroom jest bardzo wygodny pod tym względem, niestety trial mi się skończył i chyba rozbiję świnkę skarbonkę :)

Dla posiadacza EM-1 przy obecnych cenach lightrooma - myślę, że jest to warte przemyślenia, zwłaszcza że w sieci dużo filmików, a i książek choćby w takim helionie też pod dostatkiem :)

ahutta
31.12.13, 20:40
To ja koledze dorzucę jeszcze jeden kamyczek, by bardziej go w tych rozterkach zagmatwać - ACDSee PRO 7. Zarówno wywoływanie, jak i zarządzanie zdjęciami, do tego edycja. Od razu mówię, że edycja ma się nijak do możliwości jakie daje GIMP, ale do podstawowej obróbki wystarczy.
ACDSee niby kosztuje 199$, ale promocje i oferty dnia są na tyle często, że można przyjąć, iż za cenę ~100$ można go kupić. Jedna "wada" - nie ma wersji polskiej. Oczywiście jeśli jest to dla kogoś wada.

alvent
31.12.13, 21:05
Ja też przetestowałem wiele programów, ale używam w zasadzie dwa. PSE i Capture One...ten ostatni w wersji ekspres bywa w dobrych pieniądzach - kilka razy do roku dają duże upusty.

jck
31.12.13, 21:32
Bez obrazy, ale co to zapaternalistyczne pytanie? Mnie mówi,że jesteś grafikiemkomputerowym. Ani ja ani Namor1, który prosi nas o pomoc niezamierzamy nimi być. Zacytuję go zatem dla jasności naszejrozmowy. A prosił:


„Ponieważdopiero zaczynam przygodę z obróbką zdjęć chciałbym prosić opolecenie najsensowniejszego oprogramowania. Wiem, że jest OlympusViewer, GIMP, Lightrum, Photoshop [nie bardzo wiem, czym się różniod poprzedniego oprócz ceny - ostatnia zaporowa].
Zależymi na tym oby program był w miarę prosty i intuicyjny, no i wpolskiej wersji językowej.„.


To teraz ja mam pytanie. W świetletego co powyżej, tak z ciekawości, odpowiedz jak to co Namor1-owiodpisałem, ma się do twojej ciekawości? Czy jest próbązdyskredytowania któregoś z tych programów? A jeśli tak to gdziesię tego doczytałeś?
I drugie. To od czego, ma zacząć? OdElements? Ja bym mu poleciłbym DxO. Ale co ja tam wiem...Pewnie zadużo godzin wdychałem sole srebra.


Ile czasu.. etc? To skomplikowane ikiedyś odpowiem. A póki co, jak znowu mnie podkusi użyć któregośz wymienionych, skorzystam, jeśli zechcesz i się zgodzisz z twojejpomocy.
Tak więc sam rozumiesz.

Saboor
31.12.13, 21:40
Bez obrazy,
Oczywiście! :-D
Spytałem, bo chciałem się upewnić czy Wiesz jak toto działa i tylko tyle.
Wiem, że kolega zaczyna i dla tego poleciłem Elements ale to moje widzimisie/widzirysie.
Co do pomocy, zawsze do usług.

Namor1
31.12.13, 21:51
Dzięki wszystkim za uwagi - powoli sprawdzam w internecie poszczególne propozycje.

jck
31.12.13, 21:56
Nie pisałem o cudowności OV, ale o jego prostocie użytkowania, przyjazności dla początkujących. Nadto coraz bardziej doceniam synergie inżynierów i programistów Olympusa. Ale masz racje, demon szybkości to nie jest, muli równo.

Ale, ale - lubisz i potrzebujesz przetwarzać wsadowo i porządnie zarządzać fotami, to spróbuj tego co poniżej.

http://www.zoner.com/pl

---------- Post dodany o 20:56 ---------- Poprzedni post był o 20:54 ----------

Dzięki, będę pamiętał, jakby co...

alnico
31.12.13, 22:17
Namor1 - przede wszystkim powinieneś określić jakie masz potrzeby odnośnie edycji zdjęcia. Czy będziesz potrzebował funkcji edycji wybranych fragmentów (!) zdjęć, lokalnego wyostrzania/rozmycia, usuwania/zastępowania, operacji na poszczególnych kolorach, robienia stacków, HDRów etc. Widząc twoje "zabawy" z roślinkami makroobiektywem mam podejrzenia, że tak, ale to sam musisz określić co chcesz robić. Jeżeli się nie mylę to nie się co bawić z prostymi programami na początek do nauki - wg mnie niepotrzebnie wydana kasa na coś co i tak nie zaspokoi Twoich potrzeb. Jak już poświęcać czas (i ew. kasę) to na coś co nie trzeba będzie za chwilę zmieniać (i uczyć się nowego programu). Moim pierwszym programem na jakim się uczyłem był Photoshop i mimo, że do prostych nie należy jakoś to przeżyłem a to co się nauczyłem to moje. Jako że obecnie nie mam dostępu do Photoshopa (cena za wysoka, kradł nie będę) używam Lightrooma, na którym w większości obróbkę kończę, a tam gdzie muszę użyć dodatkowych funkcji, wcześniej wspomnianych używam innego oprogramowania (głównie Gimpa).
Postaraj się określić potrzebne w przyszłości funkcje a potem do tego dostosuj program. Może starczy najprostszy Lightroom, Elements czy cokolwiek tu wymieniono, a może jednak nie :cry:

ahutta
31.12.13, 22:52
Bez obrazy, ale co to zapaternalistyczne pytanie? Mnie mówi,że jesteś grafikiemkomputerowym. Ani ja ani Namor1, który prosi nas o pomoc niezamierzamy nimi być. Zacytuję go zatem dla jasności naszejrozmowy. A prosił:


„Ponieważdopiero zaczynam przygodę z obróbką zdjęć chciałbym prosić opolecenie najsensowniejszego oprogramowania. Wiem, że jest OlympusViewer, GIMP, Lightrum, Photoshop [nie bardzo wiem, czym się różniod poprzedniego oprócz ceny - ostatnia zaporowa].
Zależymi na tym oby program był w miarę prosty i intuicyjny, no i wpolskiej wersji językowej.„.


To teraz ja mam pytanie. W świetletego co powyżej, tak z ciekawości, odpowiedz jak to co Namor1-owiodpisałem, ma się do twojej ciekawości? Czy jest próbązdyskredytowania któregoś z tych programów? A jeśli tak to gdziesię tego doczytałeś?
I drugie. To od czego, ma zacząć? OdElements? Ja bym mu poleciłbym DxO. Ale co ja tam wiem...Pewnie zadużo godzin wdychałem sole srebra.


Ile czasu.. etc? To skomplikowane ikiedyś odpowiem. A póki co, jak znowu mnie podkusi użyć któregośz wymienionych, skorzystam, jeśli zechcesz i się zgodzisz z twojejpomocy.
Tak więc sam rozumiesz.

Albo musisz przeczyścić klawiaturę, albo wolniej pisać, bo czasem Ci spacja nie wchodzi i czyta się to fatalnie.
A co do polecania, to każdy poleca, to na czym pracuje i co mu najbardziej leży :)

jck
1.01.14, 00:08
I klawiatura i ja jesteśmy ok, lecz dalece nie ok jest to, że wklejony tekst - magia Ctrl+V - wyglądający ok, po wysłaniu jest już dalece nie ok! Zobaczyłem to od razu i po drugiej nieudanej próbie, nieutulony z żalu męczę to w "klasyczny sposób". Jeśli znasz informatyka olympusclubu, proszę, wspomnij mu o tym.

yac
1.01.14, 00:14
Nie mąćcie chłopu w głowie. Pomęczy się trochę w OV i przejdzie dalej . Nawet w darmowym FastStonie można już ustawiać poziomy i pobawić się krzywymi, sam z niego często korzystam. PSE wyjdzie (chyba) najtaniej a trochę wody upłynie zanim go pozna a ma całkiem duuuże możliwości.

Namor1
1.01.14, 12:26
Namor1 - przede wszystkim powinieneś określić jakie masz potrzeby odnośnie edycji zdjęcia. Czy będziesz potrzebował funkcji edycji wybranych fragmentów (!) zdjęć, lokalnego wyostrzania/rozmycia, usuwania/zastępowania, operacji na poszczególnych kolorach, robienia stacków, HDRów etc. Widząc twoje "zabawy" z roślinkami makroobiektywem mam podejrzenia, że tak, ale to sam musisz określić co chcesz robić. Jeżeli się nie mylę to nie się co bawić z prostymi programami na początek do nauki - wg mnie niepotrzebnie wydana kasa na coś co i tak nie zaspokoi Twoich potrzeb. Jak już poświęcać czas (i ew. kasę) to na coś co nie trzeba będzie za chwilę zmieniać (i uczyć się nowego programu). Moim pierwszym programem na jakim się uczyłem był Photoshop i mimo, że do prostych nie należy jakoś to przeżyłem a to co się nauczyłem to moje. Jako że obecnie nie mam dostępu do Photoshopa (cena za wysoka, kradł nie będę) używam Lightrooma, na którym w większości obróbkę kończę, a tam gdzie muszę użyć dodatkowych funkcji, wcześniej wspomnianych używam innego oprogramowania (głównie Gimpa).
Postaraj się określić potrzebne w przyszłości funkcje a potem do tego dostosuj program. Może starczy najprostszy Lightroom, Elements czy cokolwiek tu wymieniono, a może jednak nie :cry:

Problem w tym, że tak naprawdę nie wiem co mi będzie potrzebne. Pewnie gdy poznam możliwości to i moje potrzeby wzrosną. Na razie zakładam, że potrzebna mi będzie podstawowa obróbka. Niestety nie mam artystycznej smykałki. Często brakuje mi rozeznania jak daleko przesunąć jakiś suwak. Raczej wolę delikatniejszą ingerencję.
Mam już Olympus Viewer 3 i na razie jego będę używał. Większość głosów mówi o PSE i pewnie będzie to moim następnym krokiem. Teraz muszę kupić jakąś sensowna książkę, która pomoże mi pewne mechanizmy obróbki zrozumieć [nie zawsze to co widzę jest dla mnie zrozumiałe]. Coś niecoś czytam w międzyczasie w internecie.
Wszyscy piszą o RAW i pewnie nie ma od tego ucieczki, choć znam osobę, z czołówki fotografujących ptaki, dysponującą najlepszym możliwym sprzętem na rynki, która robi tylko .... jpg.

Rysiek_O
1.01.14, 12:38
....
Wszyscy piszą o RAW i pewnie nie ma od tego ucieczki, choć znam osobę, z czołówki fotografujących ptaki, dysponującą najlepszym możliwym sprzętem na rynki, która robi tylko .... jpg.

Rozumiem Cię też długo i kurczowo trzymałem się jpg. Ale zapewniam że nie ma czego się bać. OV3 masz po odczytaniu z RAW'a od razu podgląd jak jpg, a do tego uzyskujesz możliwość różnorakiej korekty wykonanych już zdjęć. Możesz w kompie, na spokojnie już, zmienić balans bieli, spróbować jak prezentuje się fotka w zmienionych warunkach ekspozycji. Nie tracisz nic, a zyskać możesz sporo. Pozdrawiam i pomyślności życzę.

alnico
1.01.14, 12:49
Problem w tym, że tak naprawdę nie wiem co mi będzie potrzebne. Pewnie gdy poznam możliwości to i moje potrzeby wzrosną. Na razie zakładam, że potrzebna mi będzie podstawowa obróbka. Niestety nie mam artystycznej smykałki. Często brakuje mi rozeznania jak daleko przesunąć jakiś suwak. Raczej wolę delikatniejszą ingerencję.
Mam już Olympus Viewer 3 i na razie jego będę używał. Większość głosów mówi o PSE i pewnie będzie to moim następnym krokiem. Teraz muszę kupić jakąś sensowna książkę, która pomoże mi pewne mechanizmy obróbki zrozumieć [nie zawsze to co widzę jest dla mnie zrozumiałe]. Coś niecoś czytam w międzyczasie w internecie.
Wszyscy piszą o RAW i pewnie nie ma od tego ucieczki, choć znam osobę, z czołówki fotografujących ptaki, dysponującą najlepszym możliwym sprzętem na rynki, która robi tylko .... jpg.
Też napiszę, że RAW i nie ma od tego ucieczki :grin:, na początku też więcej błędów popełniasz, które możesz w RAWie skorygować.
OV nie używam i ciężko mi coś o nim powiedzieć poza tym, że go zainstalowałem i próbując coś zrobić przeżyłem koszmar z powodu jego "szybkości" reakcji. Od razu przeprosiłem się z Adobe.
Jeżeli chodzi o Adobe, a polecane tu są Tobie programy od nich, możesz pobrać wersje próbne z ich strony, popróbować i wybrać ten, który będzie Ci najbardziej pasowa i spełniał potrzeby - ja bym tak zrobił na Twoim miejscu. Na początek coś do obróbki wstępnej RAWA (:grin:) itp., a na bardziej skomplikowane oprogramowanie typu GIMP przyjdzie czas, jeśli w ogóle będzie taka potrzeba.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w tym szybkiego opanowania oprogramowania (i RAWów :)), a nade wszyskio pięknych zdjęć, którymi się nam pochwalisz :lol:

helmuth
1.01.14, 13:25
Problem w tym, że tak naprawdę nie wiem co mi będzie potrzebne. Pewnie gdy poznam możliwości to i moje potrzeby wzrosną. Na razie zakładam, że potrzebna mi będzie podstawowa obróbka.Zacznij więc od czegoś prostego, darmowego ale mającego wszystko co na początek będzie Ci potrzebne. Ja zaczynałem od OV + PhotoFiltre. Potem, Photofiltre zastąpiłem Photoscape'm. Dopiero, kiedy zaczęło mi to nie wystarczać, zacząłem używać Gimpa.
MZ, zanim zaczniesz myśleć o kupnie czegoś dla siebie, najpierw zorientuj się na czym polega edycja zdjęcia, co i jak można poprawić za pomocą darmowych programów. Potem, będziesz sam wiedział czego Ci trzeba ;)
Tu masz linki do w/w programów: http://photofiltre.softonic.pl/ albo http://photoscape.softonic.pl/

Koriolan
1.01.14, 13:40
Płatne programy zwykle mają 30 dniowe wersje próbne. Taki PSE ma kapitalne opcje "automagicznej" poprawy zdjęcia, a jeśli efekt ci nie odpowiada, zawsze można skorygować go ręcznie.

Saboor
1.01.14, 13:49
Problem w tym, że tak naprawdę nie wiem co mi będzie potrzebne. Pewnie gdy poznam możliwości to i moje potrzeby wzrosną. Na razie zakładam, że potrzebna mi będzie podstawowa obróbka. Niestety nie mam artystycznej smykałki. Często brakuje mi rozeznania jak daleko przesunąć jakiś suwak. Raczej wolę delikatniejszą ingerencję.
Mam już Olympus Viewer 3 i na razie jego będę używał. Większość głosów mówi o PSE i pewnie będzie to moim następnym krokiem.
Zwróć uwagę na zaplecze programu, przy PSE Masz setki poradników, ponieważ te do dużego PS'a można często stosować właśnie do PSE.
Co do braku rozeznania jak "suwaczyć" to przyjdzie samo z praktyką.
Życzę tedy powodzenia w nauce, i zapraszam do popRAWki.

Bodzip
1.01.14, 14:22
Kilka informacji dla "Gimp-owców" :D

- ilość opcji wyostrzania - 13
- ilość opcji odszumiania - 13

To tak na przypomnienie jak Mirek sygnalizował, że zwykłe wyostrzenie lub na masce wyostrzającej to nie jest prawdziwe wyostrzenie.
Jest na forum nas kilku Gimpowców.
Gimp jest ubogi na "dzień dobry" - zaraz po zainstalowaniu. Twórcy wychodzą z założenia że może słaby sprzęt, brak miejsca...
Poszczególne filtry zawsze sobie można dociągnąć, opisów w sieci jest mnóstwo. Po polsku.
Nasz forumowy guru - Zbyma72age
Mimo że cały Gimp jest darmowy, część filtrów jest płatna.
Są też filtry wykonujące całą "akcję"
I najfajniejsze - zawsze można sobie samemu napisać :mrgreen:
Pozdrawiam, i zawsze oferuję pomoc :)

Acha, ważne - Gimp nie wywołuje RAW-ów, no może przez wtyczkę gimp-ufraw - ale to nie to co preferuję. Zazwyczaj używam do wywołania innego programu.

hades
1.01.14, 14:56
Problem w tym, że tak naprawdę nie wiem co mi będzie potrzebne. Pewnie gdy poznam możliwości to i moje potrzeby wzrosną. Na razie zakładam, że potrzebna mi będzie podstawowa obróbka. Niestety nie mam artystycznej smykałki. Często brakuje mi rozeznania jak daleko przesunąć jakiś suwak. Raczej wolę delikatniejszą ingerencję.
Mam już Olympus Viewer 3 i na razie jego będę używał. Większość głosów mówi o PSE i pewnie będzie to moim następnym krokiem. Teraz muszę kupić jakąś sensowna książkę, która pomoże mi pewne mechanizmy obróbki zrozumieć [nie zawsze to co widzę jest dla mnie zrozumiałe]. Coś niecoś czytam w międzyczasie w internecie.
Wszyscy piszą o RAW i pewnie nie ma od tego ucieczki, choć znam osobę, z czołówki fotografujących ptaki, dysponującą najlepszym możliwym sprzętem na rynki, która robi tylko .... jpg.

Napisze odpowiedź zaczynając z nieco innej strony.

Robimy zdjęcia aparatem. To tylko narzędzie do rejestracji. Zwykle chcemy zarejestrować obraz, który jest dla nas w danej chwili istotny, wywołuje wrażenie (przyjemne lub nie), ma być dokumentem chwili, zapamiętanym zdarzeniem, informacjami, które posłużą do dalszego przetwarzania. Przeważnie warunki są zastane. Mamy ograniczony wpływ na kształtowanie przestrzeni. Czasami nie posiadamy dodatkowego oświetlenia, nie możemy wpłynąć na kształt lub fakturę fotografowanych obiektów (bo w wyobraźni widzimy je trochę inaczej i chcielibyśmy to "inaczej" pokazać). Krótko mówiąc warunki są nijakie lub tak ekstremalne, że nawet automat zaszyty w aparacie ma trudności z dopasowaniem parametrów i musimy użyć naszego doświadczenia by poradzić sobie z rejestracją. Zdjęć w dobrych warunkach nie robimy bo zwykle są mało interesujące ;).

Skoro warunki są często niekorzystne dla fotografującego to przydałoby się jakoś wpłynąć na obraz. Można próbować zrobić jedną klatkę, ustawiając aparat wedle własnego doświadczenia lub strzelić serie z różnymi parametrami i liczyć, że któraś z klatek "wyjdzie" (ewentualnie spróbować użyć narzędzi do HDR i połączyć wszystkie obrazy w jeden). Tak czy siak będziemy obrabiać obraz.

Czy na pewno? Obróbka ma pomóc w wydobyciu obrazu takiego jaki chcielibyśmy pokazać innym. Nie ma co zaprzeczać, czasami nie warto, albo nie jest to konieczne by siedzieć nad obrazem i go poprawiać. Dzięki technice cyfrowej pozytyw otrzymujemy już na wstępie. Często automat aparatu znajdzie dobre parametry. To pozwala opuścić żmudny proces wywoływania negatywów by zobaczyć efekt pracy aparatu. Jeśli uznamy, że efekt jest zadowalający to po co bardziej pochylać się i psuć obraz? To, że w ocenie oglądających jest niedopracowany, zepsuty, nieostry, za jasny, za ciemny, jakieś detale włażą niepotrzebnie w kadr, no trudno - zrobiliśmy wszystko to na co pozwalało nasze doświadczenie, albo taki obrazek nam się podoba. Tak na prawdę takie informacje to sygnał byśmy zwrócili uwagę następnym razem. To informacja szkoleniowa. Jednak na tą chwilę robimy tyle i aż tyle. Nie sposób zadowolić gustów wszystkich oglądających. W końcu nie muszą rozumieć naszego stylu fotografii ;).

Mamy już jakiś punkt wyjścia do tego jak traktować obróbkę i jakie narzędzia do tego sobie dobrać. Obróbka zależy od tego czy mamy ambicje, czy widzimy możliwość i potrzebę poprawy obrazu by nadać mu ostateczny wyraz. Zakładam, że chcemy się w to bawić. W takim razie używamy wszystkiego co służy do manipulowania obrazem. Uczymy się wszystkich narzędzi w takim stopniu, w jakim jest to nam potrzebne (a co przyjdzie z doświadczeniem). Najważniejsze - nie ma narzędzi uniwersalnych. Są jednak takie, które swoją funkcjonalnością zaspokoją potrzeby w 80% przypadków.

Co robimy na początek? Najlepiej byśmy ustawili aparat na zapis RAW. Nie dlatego by stać się "pro" (jak to się zwykło żartować), ale dlatego, że taki sposób jest najwygodniejszy do manipulacji. Dzięki temu osiągniemy najwięcej informacji o obrazie. Format JPEG jakkolwiek wygodny jest ograniczonym i obarczonym stratą zbiorem informacji. To format kompromisu między ilością informacji, a objętością. JPEG, jeśli będzie potrzebny, będziemy mogli go szybko wyciągnąć* z RAW (większość aparatów zaszywa dodatkowy JPG w plikach RAW; ma mniejszą rozdzielczość, ale na tyle dużą by zobaczyć detale na ekranie).

Przy obróbce najważniejszym jest mieć przynajmniej jedno narzędzie podstawowe. Przy tym proste, intuicyjne, szybkie, czyli takie, które pozwoli na poradzenie sobie z obrazem w 80% przypadków i nie pożre naszej kieszeni. Potrzebne funkcje programu to zwykle takie jakimi operujemy w fotografii:
Przede wszystkim potrzebujemy podgląd stykowy. Tak jak w ciemni robi się stykówki by mieć podgląd zdjęć, tak tutaj musimy mieć możliwość przyjrzenia się naszej sesji. Powinniśmy móc porównać zdjęcia między sobą (seria tego samego kadru), wybrać i zaznaczyć najlepszy kadr do ostatecznego wywołania. Zanotować sobie sposób ich przetworzenia. Przecież nie będziemy usilnie wywoływać wszystkich zdjęć, które zwyczajnie nam nie wyszły.
Przydałoby się też jakoś katalogować, opisywać, oceniać zdjęcia, innymi słowy tworzyć kolekcję. Pozwoli nam to na wybór fotografii jednym kliknięciem jeśli będziemy chcieli stworzyć sobie np. album rodzinny czy wybrać nasze najlepsze zdjęcia na wystawę. Oczywiście w tym wypadku duży dysk też będzie przydatny, ale wgłębienie się w funkcje niektórych aplikacji pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca.
Czym operujemy przy zdjęciu? Głównie naświetleniem, kontrastem, poziomem jasnych, średnich i ciemnych tonów, wyostrzeniem, nasyceniem barw, temperaturą barwową. Czasami dokonujemy drobnych korekt lokalnych bo mamy pomieszane źródła światła, światła odbite, miejsca w cieniu, światła zmodyfikowane przez kolor otoczenia. Przydają się też pomniejsze funkcje jak odszumianie, korekta barw, winiety, krzywej tonalnej, usunięcie drobnych plamek i zabrudzeń.
Skoro już operujemy na zdjęciach. Warto byłoby operować na zdjęciach nie tracąc oryginałów. Poza tym jak najmniejszym kosztem czasu przygotowywać sobie wersję nie tylko do podglądu, ale i obróbki. Część programów zmusza nas do zmiany formatu zdjęć z RAW na jakiś... zjadliwy i niestratny format np. TIFF. Ale są aplikacje, które potrafią robić to samo niemal niezauważalnie pracując na swego rodzaju podglądzie. Nie naruszają w żaden sposób oryginału. A ostateczną wersję udostępniają dopiero po eksporcie.
Powinniśmy mieć możliwość zapamiętania naszych poczynań w formie receptury/przepisu. Podobnie jak w ciemni opracowujemy sobie receptury, które tworzą nasz styl wywoływania (taki jaki będzie dla nas czy dla odbiorów przyjemny w odbiorze), tak tutaj powinniśmy móc zapisywać recepturę, którą będziemy stosować z drobnymi korektami na innych naszych zdjęciach. Po co odtwarzać ciągle proces z kartki? Przecież nie po to mamy ciemnie cyfrową by kolejne procedury zapisywać w notesie.
Zapis do wybranego formatu. Eksport naszych dokonań jest istotnym elementem obróbki. Co z tego jeśli spędzimy nad obrazem długie godziny, gdy zapiszemy nasz obraz i będzie się on diametralnie różnił od tego co widzieliśmy w podglądzie.
Nie, nie napiszę, że najlepszy byłby Lightroom. Te wszystkie cechy ma właśnie ten program. Poza tym tego pewnie spodziewa się większość czytających, która zna moją opinie na temat programów do obróbki. Jednak program zbliżony funkcjonalnie do Lightrooma to właśnie takie podstawowe i uniwersalne narzędzie dla każdego. Od początkujących amatorów po profesjonalistów. Programów podobnych funkcjonalnie jest kilka: DxO, Corel AfterShot Pro, Aperture (ale to już tylko dla Maca). Wybór jest. Można zapoznać się z trialowymi wersjami, zapytać o szczegóły użytkowników poszczególnych programów.

Jeśli nie chcesz stracić serca do obróbki fotograficznej to warto mieć narzędzie, którym łatwo osiągniesz przyzwoity efekt. Na niuanse, lepsze efekty przyjdzie czas kiedy zdobędzie się trochę doświadczenia i pozna się bardziej skomplikowane i wyspecjalizowane narzędzia.

A co z innymi programami? Na pewno przyda się program do retuszu, rozdzielania obrazu na warstwy, czyli bardziej wnikliwego traktowania obrazu. Oczywiście jeśli ktoś nauczy się operować takim narzędziem i robić nim to co napisałem powyżej, jest mu łatwiej zrozumieć jego funkcje, to jak najbardziej nie powinien zawracać sobie głowy wspomnianymi narzędziami.

15 lat temu na łamach pewnego miesięcznika, w którym poruszany był temat cyfrowej ciemni (wtedy jeszcze z użyciem skanerów) był pewien tekst, który sobie zapamiętałem i zacytuje go niestety niedosłownie, bo pamięć zawodna. Autor napisał, że "możemy sycić się aromatem herbaty lub kawy zamiast kuwet z odczynnikami chemicznymi, ale obróbki obrazu zwyczajnie trzeba się nauczyć".

---

* Do wyciągnięcia JPEG z RAW można posłużyć się programem FastStone (faststone.org). Wywołać program, nacisnąć F3. Pojawi się okno przetwarzania seryjnego. Trzeba przenieść wybrane pliki do listy przetwarzania i ustawić opcje zapisu na JPG, najlepiej w jakimś podkatalogu.

Namor1
1.01.14, 16:13
hades (https://forum.olympusclub.pl/members/5384-hades) wielkie dzięki za obszerne wyjaśnienia.

jagger
1.01.14, 17:38
wystarczy do obróbki corel paint shop pro X2.... dwie stówki kosztuje... ja obrabiam od lat od lat też go nie aktualizowałem ;-)
a... tylko nowych rawów z E5, penów i EM1 nie czyta... trzeba wywołać w viverze do TIFF w tedy już nie ma problemów... pozdrawiam.

Mirek54
1.01.14, 18:48
A ja sie wstrzele z innym programem na poczatek.
Photivo-Czy to rawy czy jpg on se poradzi.Darmo,dobry,rozbudowany,czego wiecej chciec.
Napewno go nie uzywaliscie,a szkoda.

ahutta
1.01.14, 19:07
Napewno go nie uzywaliscie,a szkoda.

Spróbowałem kiedyś i jakoś mi nie podszedł. Co nie znaczy, że ktoś inny nie stwierdzi, że pasuje mu najlepiej :)

Saboor
1.01.14, 19:14
A ja sie wstrzele z innym programem na poczatek.
Photivo-Czy to rawy czy jpg on se poradzi.Darmo,dobry,rozbudowany,czego wiecej chciec.
Napewno go nie uzywaliscie,a szkoda.
A używaliście, używacie fajny jest.

---------- Post dodany o 18:14 ---------- Poprzedni post był o 18:13 ----------


Spróbowałem kiedyś i jakoś mi nie podszedł. Co nie znaczy, że ktoś inny nie stwierdzi, że pasuje mu najlepiej :)
Bo to dla pokrzywionych jest tam cały proces załatwisz na curve, że się tak wyrażę :-D

ahutta
1.01.14, 19:21
Bo to dla pokrzywionych jest tam cały proces załatwisz na curve, że się tak wyrażę :-D

Nowy Rok od słownictwa zaczynasz? Jak możesz :p

henry1
1.01.14, 19:22
Nowy Rok od słownictwa zaczynasz? Jak możesz :p

Przecież pisał o krzywym zakręcie. :mrgreen:

Saboor
1.01.14, 19:26
Napisze odpowiedź zaczynając z nieco innej strony.
Robimy zdjęcia aparatem. /../
Se limit ilości wierszy przyznaj :mrgreen:
Ta myśl zawiera w sobie całą mądrość fotografików świata. Czegóż chcieć więcej.

ZYSKI
1.01.14, 19:43
Ja sobie nabyłem LR5 i Elements 11, jestem zadowolony, mam wszystko i tak jak poprzednicy LR mimo, że w wersji angielskiej jest intuicyjny, system Mac

---------- Post dodany o 18:43 ---------- Poprzedni post był o 18:27 ----------

Tak jak napisał Alnico, zarejestrować sie w Adobe, pobrać wersje 30-to dniowe i powalczyć, z tego co pamiętam pod Win powinno być w wersji Pl (moge sie mylić). W necie znajdziesz mnóstwo filmików co i jak.

Pozdrawiam

helmuth
1.01.14, 20:07
Przecież pisał o krzywym zakręcie. :mrgreen:A powinien napisać o prostym? :shock:

---------- Post dodany o 19:07 ---------- Poprzedni post był o 19:04 ----------


... zarejestrować sie w Adobe, pobrać wersje 30-to dniowe i powalczyć ...Autor pytania nie chce walczyć tylko się nauczyć. Wątpię, czy nie mając żadnego doświadczenia, 30 dni wystarczy. :roll:

And.N
1.01.14, 21:10
... Taki PSE ma kapitalne opcje "automagicznej" poprawy zdjęcia, a jeśli efekt ci nie odpowiada, zawsze można skorygować go ręcznie.
To prawda. Sam też czasem korzystam z funkcji autokorekcja koloru, bądź autokontrast. Autokorekcja koloru zazwyczaj trafnie wpływa na balans bieli w plikach jpg. Co do ręcznej korekcji polecam to robić na powielonej warstwie. Czyli wpierw (najprościej, najszybciej) z klawiatury: Ctrl+j, następnie zastosować filtr i póżniej suwakiem (w okienku warstwy) wybrać w procentach od 0 do 100 jaka ma być "siła" (czyli krycie warstw) danego filtru, korekcji. Efekt od razu widać na zdjęciu. Na koniec scalamy warstwy i to wsio.

Namor1
1.01.14, 22:14
Dzisiaj porobiłem sobie trochę RAWów. Dzień był ciemny i pochmurny, więc materiał do ćwiczeń dobry. Zaimportowałem te zdjęcia w Olympus Viewer i od razu je widzę - to jest to wywołanie?
Czy one są wywołane przy takich samych parametrach jak towarzyszący im ipg?
Wiele elementów, które próbuję zmieniać, bardzo długo jest przetwarzanych - czy to uroda tego programu, czy tak jest wszędzie?

alnico
1.01.14, 22:16
Wiele elementów, które próbuję zmieniać, bardzo długo jest przetwarzanych - czy to uroda tego programu, czy tak jest wszędzie?
Niestety ma on taką urodę :cry: i to był główny powód, że dałem sobie z nim spokój.

tymczasowy_
1.01.14, 22:23
Dzisiaj porobiłem sobie trochę RAWów. Dzień był ciemny i pochmurny, więc materiał do ćwiczeń dobry. Zaimportowałem te zdjęcia w Olympus Viewer i od razu je widzę - to jest to wywołanie?
Czy one są wywołane przy takich samych parametrach jak towarzyszący im ipg?
Wiele elementów, które próbuję zmieniać, bardzo długo jest przetwarzanych - czy to uroda tego programu, czy tak jest wszędzie?I to jest to ... najpierw wydajemy z 10 000zł na sprzętowe zabawki, potem narzekamy na fabryczne kiepskie oprogramowanie, zamiast za 0,5% ceny sprzętu kupić sobie licencję LR.


PS
Swoją drogą, przy cenach jakie oferuje Olympus, powinien on do najlepszego PENa i OMD dorzucać np. LR'a za darmo, jak to robi Leica w przypadku swoich LXów :wink:

helmuth
1.01.14, 22:25
Zaimportowałem te zdjęcia w Olympus Viewer i od razu je widzę - to jest to wywołanie? Można tak powiedzieć, wywołanie na ustawieniach domyślnych. Żeby można to było do czegoś użyć, trzeba to jeszcze "utrwalić" czyli zapisać jako (tiff, jpg).

ahutta
1.01.14, 22:26
Zaimportowałem te zdjęcia w Olympus Viewer i od razu je widzę - to jest to wywołanie?

I tak i nie :) Na "dzień dobry" OV wyświetla RAW-a dokładnie z takimi ustawieniami jak został zarejestrowany przez aparat. Jeśli to Ci pasuje i zapiszesz sobie ten plik jako np. JPG, to można powiedzieć, że "tak" to jest to wywoływanie. Jednak często będziesz chciał poprawić pierwotny efekt lub pokazać zarejestrowany obraz nieco inaczej lub też wydobyć ze zdjęcia więcej niż to co widać na "dzień dobry" i wtedy to nie jest to wywoływanie, gdyż od tego momentu musisz dostosować ustawienia tak by uzyskać oczekiwany efekt. Czasem trzeba wywołać zdjęcie kilkukrotnie, żeby uzyskać właściwy efekt dla poszczególnych partii obrazu i w ten sposób wywołane zdjęcia połączyć w jedno w jakimś programie od obróbki grafiki, np. wspomnianym wcześniej GIMP-ie.


Czy one są wywołane przy takich samych parametrach jak towarzyszący im ipg?

Teoretycznie tak.


Wiele elementów, które próbuję zmieniać, bardzo długo jest przetwarzanych - czy to uroda tego programu, czy tak jest wszędzie?

To jest uroda OV i w zasadzie jego największa wada - nie jest demonem szybkości.

hades
1.01.14, 23:00
Dzisiaj porobiłem sobie trochę RAWów. Dzień był ciemny i pochmurny, więc materiał do ćwiczeń dobry. Zaimportowałem te zdjęcia w Olympus Viewer i od razu je widzę - to jest to wywołanie?
Czy one są wywołane przy takich samych parametrach jak towarzyszący im ipg?
Wiele elementów, które próbuję zmieniać, bardzo długo jest przetwarzanych - czy to uroda tego programu, czy tak jest wszędzie?

Po pierwsze, RAW-y będą standardowo przetworzone z tymi samymi parametrami i dadzą taki sam efekt jaki zobaczysz w JPG. Różnica polega na tym, że możesz nimi manipulować w dużo większym zakresie niż zapisanym JPG-iem.

Po drugie, OV trochę "muli" przy przetwarzaniu RAW. Ale to zależy od komputera. Ogólnie przetwarzanie RAW potrzebuje trochę więcej mocy.

Roby
1.01.14, 23:51
Zacznij więc od czegoś prostego, darmowego ale mającego wszystko co na początek będzie Ci potrzebne. Ja zaczynałem od OV + PhotoFiltre. Potem, Photofiltre zastąpiłem Photoscape'm. Dopiero, kiedy zaczęło mi to nie wystarczać, zacząłem używać Gimpa.
MZ, zanim zaczniesz myśleć o kupnie czegoś dla siebie, najpierw zorientuj się na czym polega edycja zdjęcia, co i jak można poprawić za pomocą darmowych programów. Potem, będziesz sam wiedział czego Ci trzeba ;)
Tu masz linki do w/w programów: http://photofiltre.softonic.pl/ albo http://photoscape.softonic.pl/



Święta racja

zulka
2.01.14, 00:01
Tak na marginesie, podczas tych dyskusji podglądałam sobie, na ile to możliwe, proponowane przez Was programy.
I tym sposobem wczoraj przed północą dogrzebałam się do darmowej licencji dxo optics pro 6 - wersja już starawa ;)
ale moje e-30 też młode nie jest więc przypasowało, bo program ściągnął mi moduły do body i obiektywów.

Jestem zauroczona, zwłaszcza seryjnym przetwarzaniem zdjęć. Na minus to tylko moje przyzwyczajenie do suwaczków - w dxo wygląda to inaczej
i trochę ciężko się połapać komuś kto się przyzwyczaił do LR. Może moją świnkę skarbonkę zostawię na razie w spokoju i potrenuję zestaw dxo + geosetter + PSE :)

helmuth
2.01.14, 00:08
Myślałem, że my tu tak sobie, bezproduktywnie pianę bijemy a tu - proszę :D
Tak na marginesie, podczas tych dyskusji podglądałam sobie, na ile to możliwe, proponowane przez Was programy.
I tym sposobem wczoraj przed północą dogrzebałam się do darmowej licencji dxo optics pro 6 - wersja już starawa ;)
ale moje e-30 też młode nie jest więc przypasowało, bo program ściągnął mi moduły do body i obiektywów.

Jestem zauroczona ...

apz
2.01.14, 00:19
Myślałem, że my tu tak sobie, bezproduktywnie pianę bijemy a tu - proszę :DDla chcącego nie ma nic trudnego mówi staropolskie powiedzenie. Bicie pany dla bijących, a dla zulki praktyczna lektura. Z DXO mialem krótki romans na miesięcznym trialu przed laty, podobał sie mi, ale potem zafundowalem sobie "niepotrzebnego " zdaniem wielu PS-a i tak już u mnie zostało.

fret
2.01.14, 11:00
...
Wszyscy piszą o RAW i pewnie nie ma od tego ucieczki, choć znam osobę, z czołówki fotografujących ptaki, dysponującą najlepszym możliwym sprzętem na rynki, która robi tylko .... jpg.

To może być zawodowiec starej daty. W czasach analogu było tak, że na RAW-ach (negatywach) pracowali amatorzy i artyści, a zawodowcy na jpg-ach (materiałach odwracalnych, tzw. slajdach) :). Nie ma sensu uciekać od raw-ów, ale też nie warto się z nimi przesadnie kumplować w myśl zasady, że można fotkę pstryknąć byle jak, a później wszystko się poprawi. Jako cel powinieneś sobie jednak wyznaczyć uzyskiwanie jak najlepszych jpg-ów.

Namor1
2.01.14, 12:48
Czy istotna jest kolejność obróbki poszczegolnych elementów?

tymczasowy_
2.01.14, 13:02
Czy istotna jest kolejność obróbki poszczegolnych elementów?Ja używam LR, i jak dla mnie kolejność nie ma znaczenia, niemniej jednak zawsze zaczynam od poprawek związanych z ekspozycją, czyli:
światła, cienie, korekta naświetlenia, biele, czernie, gradienty ...
potem jest korekta geometrii (nachylenia, obroty), ewentualnie jakieś przycięcie kadru,
jak trzeba to poprawka wad optycznych obiektywu - zazwyczaj AC (używam wbudowanego profilu szkła jak jest lub manualnie),
a na koniec drobne retusze (pędzelek, stempelek, oczka jeśli lampa zaczerwieniła).
Czasami jeszcze coś odszumię i podostrzę.
LR ma po prawej stronie takie menu/workflow więc się leci odruchowo z góry na dół lub z dołu do góry :wink:

Inna sprawa to głęboka obróbka np. HDRy wszelkiej maści, konwersja do B&W, tu najczęściej używam tzw. presety (filtry) - lista po lewej stronie dla odmiany :wink:.

Cała obróbka w obu przypadkach zajmuje mi kilkanaście, kilkadziesiąt sekund.

And.N
2.01.14, 13:24
Czy istotna jest kolejność obróbki poszczegolnych elementów?
Teoretycznie zbyt dużej różnicy nie ma ale tak jak pisze tymczasowy w pierwszej kolejności poprawa ekspozycji. Rozjaśnisz np. cienie (lub całościowo ekspozycję) i dopiero wtedy zobaczysz ile trzeba odszumić (jeśli w ogóle trzeba) poprawić kolor itp.
Lightrom ma tak ułożone panele (sekcje) z suwakami, że wskazane, zalecane, jest zaczynać od góry w dół (Basic/Tone Curve/HSL..itd.)

hades
2.01.14, 14:42
LR ma po prawej stronie takie menu/workflow więc się leci odruchowo z góry na dół lub z dołu do góry :wink:

Chyba lepiej tego nie można ująć.


Cała obróbka w obu przypadkach zajmuje mi kilkanaście, kilkadziesiąt sekund.

Czasami trzeba się przyjrzeć, ale przeważnie szybko można zobaczyć efekt.

alvent
2.01.14, 14:54
Teraz masz na produkty Adobe 30% rabatu do 9 stycznia.

Saboor
2.01.14, 15:36
Teraz masz na produkty Adobe 30% rabatu do 9 stycznia.
Photoshop Elements 12 PL jest za 252 PLN do kupienia.

Koriolan
2.01.14, 15:37
O w mordę. To nie ma się nad czym zastanawiać

strOOs
2.01.14, 15:51
A dokładnie: €71.46 wg ich strony za wersję "download".

Pudełkowa u nas około 350zł, w UK jakieś 320zł: http://www.amazon.co.uk/Adobe-Photoshop-Elements-12-Mac/dp/B00EWH8ATA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1388670621&sr=8-1&keywords=adobe+photoshop+elements+12

alnico
2.01.14, 15:55
Pudełkowa u nas około 350zł, w UK jakieś 320zł: http://www.amazon.co.uk/Adobe-Photoshop-Elements-12-Mac/dp/B00EWH8ATA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1388670621&sr=8-1&keywords=adobe+photoshop+elements+12
można taniej - np.:
http://www.morele.net/adobe-photoshop-elements-12-pl-65224840-610508/

strOOs
2.01.14, 15:56
można taniej - np.:
http://www.morele.net/adobe-photoshop-elements-12-pl-65224840-610508/

A, fakt. Ja z przyzwyczajenia jak oglądam produkty Adobe to wchodzę na stronę Cortland.

henry1
2.01.14, 15:56
Czy ktoś miał do czynienia z tym programem ?

http://www.ononesoftware.com/products/suite8/

Wygląda na wypasiony, ale zdecydowanie tańszy od PS'a i ma możliwość integracji z produktami Adobiego.

strOOs
2.01.14, 15:58
Czy ktoś miał do czynienia z tym programem ?

http://www.ononesoftware.com/products/suite8/

Wygląda na wypasiony, ale zdecydowanie tańszy od PS'a i ma możliwość integracji z produktami Adobiego.

Dla mnie to wygląda jak zestaw filtrów z własną "obudową" - dlatego może się integrować z PSE/LR.

adambieg
2.01.14, 16:03
Mam pytanie do mądrzejszych, czy użytkownik LR4 połapie się w PSE12?
Mam na myśli wołanie rawów i podstawową obróbkę, taką jak w LR. I co w przypadku przejścia z LR na PSE z katalogiem zdjęć?

henry1
2.01.14, 16:07
Mam pytanie do mądrzejszych, czy użytkownik LR4 połapie się w PSE12?
Mam na myśli wołanie rawów i podstawową obróbkę, taką jak w LR. I co w przypadku przejścia z LR na PSE z katalogiem zdjęć?

Obsługa jest prosta jak metr sznurka w kieszeni. Poradzisz sobie.:grin:
Jakiś album w tym pakiecie jest, myślę, że da się to z LR przenieść do PSE, Przecież ten sam producent.

sylwiusz
2.01.14, 16:10
Czy ktoś miał do czynienia z tym programem ?
http://www.ononesoftware.com/products/suite8/
Wygląda na wypasiony, ale zdecydowanie tańszy od PS'a i ma możliwość integracji z produktami Adobiego.
Ja nie, ale do obrobki warto potestowac sobie niemiecki Photoline (www.pl32.com). Rozwijany od wielu lat (ta firma robila oprogramowanie do obrobki obrazu do Atari, w czasach, kiedy mialo sporo do powiedzenia w DTP), juz od jakiego czasu w wersji 64-bit. Kosztuje podobnie do PSE, a mozliwosci ma blizsze pelnemu Photoshopowi (np. pelna obsluga obrazow 16 bit, CMYK). Trial dziala w pelni 30 dni.

Saboor
2.01.14, 16:14
A dokładnie: €71.46 wg ich strony za wersję "download".

Pudełkowa u nas około 350zł, w UK jakieś 320zł: http://www.amazon.co.uk/Adobe-Photoshop-Elements-12-Mac/dp/B00EWH8ATA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1388670621&sr=8-1&keywords=adobe+photoshop+elements+12
Pod koniec zakupów z 71,40 zeszło na:











Zamówione produkty:


Liczba
Produkt


1
Adobe Photoshop Elements 12 (Windows,Polish





Całkowita suma zakupów:
€ 58,10

apz
2.01.14, 16:18
Obsługa jest prosta jak metr sznurka w kieszeni. Poradzisz sobie.:grin:
Jakiś album w tym pakiecie jest, myślę, że da się to z LR przenieść do PSE, Przecież ten sam producent.Do dziś nie byłem w stanie się połapać i zostałem na PS5, potem 6

Saboor
2.01.14, 16:19
Czy ktoś miał do czynienia z tym programem ?
http://www.ononesoftware.com/products/suite8/
Wygląda na wypasiony, ale zdecydowanie tańszy od PS'a i ma możliwość integracji z produktami Adobiego.
Mam, używam, jest ok.

henry1
2.01.14, 16:21
Mam, używam, jest ok.

Czyli nakazujesz zakup. :grin:

Saboor
2.01.14, 16:26
Czyli nakazujesz zakup. :grin:
Wiesz, ja korzystam z różnych programów... nie wiem czy to dobrze :-D ale ta suita ma kilka
dobrych rzeczy uzupełniają mi szopa ot maska czy moduł portretowy.

tymczasowy_
2.01.14, 16:27
Mam pytanie do mądrzejszych, czy użytkownik LR4 połapie się w PSE12?
Mam na myśli wołanie rawów i podstawową obróbkę, taką jak w LR. I co w przypadku przejścia z LR na PSE z katalogiem zdjęć?Ja używam LR. Kiedyś miałem też taki pomysł , że może PSE (chyba był to nr 11) mi wystarczy. Pobrałem demo na jeden miesiąc, użyłem może z 2-3 razy i sobie odpuściłem, tzn stwierdziłem, że bardziej potrzebne są mi funkcje LR w kwestii wywołania RAW niż funkcje PSE do dalszej obróbki jpega.

Namor1
2.01.14, 16:28
Czy w OV "eliminacja nieprawdziwych kolorów" to słynne "odszumianie"?

And.N
2.01.14, 16:46
Mam pytanie do mądrzejszych, czy użytkownik LR4 połapie się w PSE12?
Mam na myśli wołanie rawów i podstawową obróbkę, taką jak w LR. I co w przypadku przejścia z LR na PSE z katalogiem zdjęć?
Mam LR4 i PSE6. Jeśli chodzi o wołanie RAW jest znacznie łatwiejsze w PSE ale to dlatego, że moduł Adobe Camera RAW wbudowany w PSE ma podstawowe funkcje do korekty ekspozycji, balansu bieli, nasycenie barw,odszumianie, wyostrzanie, kadrowanie, prostowanie itp. ... Lepiej RAW-a wywoływać w Lightroom ma dużo większe możliwości. Jak sobie radzisz w LR myślę, że bez problemu dasz rade z obsługą PSE. Elements ma inne możliwości, których nie posiada Lightroom, choćby praca na warstwach. W momencie przejścia z edycja zdjęcia z LR do PSE, Lightroom tworzy kopię obrabianego pliku (w tym samym folderze co plik źródłowy) i możesz sobie wybrać format tej kopi. Najlepiej wtedy wybrać 16 bit. .tif lub .psd.

Namor1
2.01.14, 16:54
OV w podglądzie RAW nie pozwala usunąć zdjęcia z zaznaczeniem usuń również z dysku. Albo się zawiesza, albo po jednym usuniętym informuje, że program jest otwarty również w innym programie [a nic nie jest otwarte] i po następnej próbie znowu się zawiesza. Miał może ktoś podobne objawy? Co tu jeszcze należy sprawdzić?

helmuth
2.01.14, 16:59
OV w podglądzie RAW nie pozwala usunąć zdjęcia z zaznaczeniem usuń również z dysku.Zaciekawiłeś mnie :shock:
Używam OV ale nie wiem o co dokładnie chodzi. Napisz coś więcej o tym usuwaniu, może jakiś zrzut ekranu?

Namor1
2.01.14, 17:07
Zaciekawiłeś mnie :shock:
Używam OV ale nie wiem o co dokładnie chodzi. Napisz coś więcej o tym usuwaniu, może jakiś zrzut ekranu?




107225107224107226

helmuth
2.01.14, 17:17
Nic mi te screeny nie mówią :|
Może gdybyś dał zrzut całego ekranu?
W którym momencie to się dzieje, gdzie jest ORF który "podglądasz"- na dysku czy na karcie. Najlepiej, gdybyś dał kolejne zrzuty od włączenia programu do pokazania się komunikatu. Może łatwiej byłoby się zorientować.

Namor1
2.01.14, 17:25
ORF jest na dysku.107227107228107229

And.N
2.01.14, 17:33
Spróbowałbym uruchomić ponownie komputer. Następnie uruchomił tylko ten program i wybrał RAW do usunięcia. Jeśli problem pozostanie to już coś nie tak z samym programem.

Namor1
2.01.14, 17:42
Spróbowałbym uruchomić ponownie komputer. Następnie uruchomił tylko ten program i wybrał RAW do usunięcia. Jeśli problem pozostanie to już coś nie tak z samym programem.
Zrobiłem jeszcze raz tak jak poleciłeś i też usuwa tylko 1 zdjęcie. Przy drugim się zawiesza.

Saboor
2.01.14, 17:44
ORF jest na dysku.
Na pewno ten ORF nie jest otwarty w trybie edycji w OV?

tymczasowy_
2.01.14, 17:52
Namor1, daj sobie spokój z tym OV. Odżałuj 500zł i kup sobie LR5, będziesz miał przesiadkę z Syrenki do Mercedesa.


PS
Jak Ci zacznie czegoś brakować w LR, to dokupisz sobie PSE.

Namor1
2.01.14, 17:53
Na pewno ten ORF nie jest otwarty w trybie edycji w OV?
Po uruchomieniu programu jedynie co robię, to klikam w obraz, aby tylko on był widoczny i zaznaczam do usunięcia.
Jeśli nie jest zaznaczony "skasuj z dysku" to działa i się nie zawiesza, ale mi chodzi aby usunąć również z dysku zdjęcia nieudane.

And.N
2.01.14, 17:54
Na pewno ten ORF nie jest otwarty w trybie edycji w OV?
Tylko to nie powinno mieć znaczenia. Sam OV zresztą twierdzi: "Nie można ukończyć operacji ponieważ plik jest otwarty w innym programie"

helmuth
2.01.14, 17:59
Po uruchomieniu programu jedynie co robię, to klikam w obraz, aby tylko on był widoczny i zaznaczam do usunięcia.
Jeśli nie jest zaznaczony "skasuj z dysku" to działa i się nie zawiesza, ale mi chodzi aby usunąć również z dysku zdjęcia nieudane.Ciekawe! Jaką masz wersję OV3?
Ja u siebie nie mam okienka wyboru "Skasuj z dysku". Kiedy próbuję skasować zdjęcie klikając na ikonkę Smietnika, kasuje mi tylko ostatnie z zaznaczonych zdjęć. Natomiast kiedy kliknę PPM w którekolwiek z zaznaczonych zdjęć, wybieram z listy "Skasuj"- kasuje wszystkie.

Namor1
2.01.14, 18:01
Ciekawe! Jaką masz wersję OV3?
Ja u siebie nie mam okienka wyboru "Skasuj z dysku". Kiedy próbuję skasować zdjęcie klikając na ikonkę Smietnika, kasuje mi tylko ostatnie z zaznaczonych zdjęć. Natomiast kiedy kliknę PPM w którekolwiek z zaznaczonych zdjęć, wybieram z listy "Skasuj"- kasuje wszystkie.
Wersja 1.2, chyba najnowsza, z grudnia 2013.

And.N
2.01.14, 18:03
Namor1, daj sobie spokój z tym OV. Odżałuj 500zł i kup sobie LR5, będziesz miał przesiadkę z Syrenki do Mercedesa.
PS
Jak Ci zacznie czegoś brakować w LR, to dokupisz sobie PSE.
Na początek jednak ściągnij wersję testową LR. Ostatnio tak było, że na wersjach testowych można było i rok pracować (oczywiście nie w celach zarobkowych) tak często wchodziły nowsze wersje i z możliwością testowania nawet i 3. miesiące. Jak jest obecnie z tą długością używania testowego to nie wiem. Osobiście się trochę pospieszyłem z zakupem z wersją 4:) Mogłem jeszcze parę miesięcy na testowej posiedzieć i kupić LR5 ale kto wiedział, że tak szybko wyjdzie 5-tka.

helmuth
2.01.14, 18:04
Wersja 1.2, chyba najnowsza, z grudnia 2013.Ja mam 1.1
Próbowałeś z PPM?

tymczasowy_
2.01.14, 18:06
Na początek jednak ściągnij wersję testową LR. Ostatnio tak było, że na wersjach testowych można było i rok pracować (oczywiście nie w celach zarobkowych) tak często wchodziły nowsze wersje i z możliwością testowania nawet i 3. miesiące. Jak jest obecnie z tą długością używania testowego to nie wiem. Osobiście się trochę pospieszyłem z zakupem z wersją 4:) Mogłem jeszcze parę miesięcy na testowej posiedzieć i kupić LR5 ale kto wiedział, że tak szybko wyjdzie 5-tka.Miesiącami to można pracować na tzw wersji Beta, jest ona aktywna do czasu wypuszczenia finalnej wersji o tym samym numerze. Czasami można było używać wersji beta i dłużej, po przestawieniu czasu w komputerze :wink:

And.N
2.01.14, 18:15
Miesiącami to można pracować na tzw wersji Beta, jest ona aktywna do czasu wypuszczenia finalnej wersji o tym samym numerze. Czasami można było używać wersji beta i dłużej, po przestawieniu czasu w komputerze :wink:
Nie wiem beta czy nie beta ale w przypadku Lightroom można było nieprzerwanie testować mniej więcej od bodajże września 2012 do maja 2013. Wychodziły w tym czasie LR4.0 ; 4.1 ; 4.2 ; 4.3 ; 4.4 i okres ich używania był zazwyczaj dłuższy niż miesiąc. W takie rzeczy jak przestawianie czasu się nie bawię:)

Namor1
2.01.14, 18:24
Ja mam 1.1
Próbowałeś z PPM?
Nie wiem co to jest PPM. Ustaliłem, że daje się usuwać z miniaturek. Ale próbie usunięcia, gdy tylko 1 zdjęcie jest widoczne, coś się porobiło i program chyba jakoś uszkodził ORF, bo są niewidocznie i nie można ich zaimportować, choć pod eksploratorem widać są są duże pliki z rozszerzeniem ORF.
I nagrodę Pulitzera diabli wzięli :mrgreen:

And.N
2.01.14, 18:25
Nie wiem co to jest PPM.
Prawy Przycisk Myszy

Mcarto
2.01.14, 18:27
Też polecam LR ze względu na dobre zarządzanie biblioteka zdjęć lub CaptureOne a z darmowych Raw Therapee i OV.

Namor1
2.01.14, 18:32
Prawy Przycisk Myszy Tak, to działało, ale opcja ta była widoczna tylko przy miniaturach. Gdy w środkowym sektorze jest tylko 1 zdjęcie to pod PPM nie ma już tej opcji. A użycie kosza na dole, skończyło się kolejnym zawieszeniem i program nie jest już w stanie zaimportować ORF.
Usuwanie miniatur jest niewygodne - sensowniejszym wydawało się dokładne obejrzenie zdjęcia i go od razu usuniecie.

jarek_gd
2.01.14, 18:39
Tak, to działało, ale opcja ta była widoczna tylko przy miniaturach. Gdy w środkowym sektorze jest tylko 1 zdjęcie to pod PPM nie ma już tej opcji. A użycie kosza na dole, skończyło się kolejnym zawieszeniem i program nie jest już w stanie zaimportować ORF.
Usuwanie miniatur jest niewygodne - sensowniejszym wydawało się dokładne obejrzenie zdjęcia i go od razu usuniecie.

Wygodniej najpierw przejrzeć foty w Picasa3, albo Adobe Bridge, czy Acdsee i usunąć nieciekawe. Dopiero po tym brać się za wywoływanie i edycję.

Namor1
2.01.14, 18:47
Wygodniej najpierw przejrzeć foty w Picasa3, albo Adobe Bridge, czy Acdsee i usunąć nieciekawe. Dopiero po tym brać się za wywoływanie i edycję.
Gdyby nie walnięty program to co za różnica w czym przeglądam? Po imporcie widzę wszystkie, teoretycznie usuwam od razu te kiepskie i dopiero edytuje pozostałe.

---------- Post dodany o 17:47 ---------- Poprzedni post był o 17:44 ----------


Namor1, daj sobie spokój z tym OV. Odżałuj 500zł i kup sobie LR5, będziesz miał przesiadkę z Syrenki do Mercedesa.

PS
Jak Ci zacznie czegoś brakować w LR, to dokupisz sobie PSE.

Ale ja już poczułem więzi emocjonalne z programem olympusa :wink:
no i dostałem kopa, a chciałem być stały w uczuciach.

helmuth
2.01.14, 18:52
Tak, to działało, ale opcja ta była widoczna tylko przy miniaturach. Gdy w środkowym sektorze jest tylko 1 zdjęcie to pod PPM nie ma już tej opcji.Na pasku miniatur, kiedy zaznaczysz (np 2 zdjęcia) i klikniesz PPM, rozwija się lista
107237
z której wybierasz Skasuj
107238

Namor1
2.01.14, 19:24
Na pasku miniatur, kiedy zaznaczysz (np 2 zdjęcia) i klikniesz PPM, rozwija się lista

z której wybierasz Skasuj


Menu pokazuje się takie same, ale sie zawiesza. Jedynie sie nie zawiesza, gdy usuwam na środkowym polu, gdy zdjęcia tam są wielkości miniatur [ale wtedy menu jest takie jak wcześniej pokazałem].
Na razie się z tym poddaje [chyba w najnowszej wersji coś się im po......].

jck
2.01.14, 20:35
Menu pokazuje się takie same, ale sie zawiesza. Jedynie sie nie zawiesza, gdy usuwam na środkowym polu, gdy zdjęcia tam są wielkości miniatur [ale wtedy menu jest takie jak wcześniej pokazałem].
Na razie się z tym poddaje [chyba w najnowszej wersji coś się im po......].

Jaki masz komputer?

Namor1
2.01.14, 20:45
Jaki masz komputer?

107253

alnico
2.01.14, 20:48
Raz tak na szybko chciałem podglądnąć i pokasować ORFy w OV i też miałem takie problemy z kasowaniem (komunikat, że otwarty w innym programie chociaż nie był). Nie usiłowałem już dojść dlaczego, użyłem innego programu :grin:

alvent
2.01.14, 21:25
OV jest jaki jest...nie ma co wybrzydzać nad darmowym programem (oczywiście wolałbym by był szybszy). Jak pisaliście...bicia piany nie było...i Wasza pomoc przydaje się innym użytkownikom :) .Sam "powróciłem" do przetestowania LR i APE12. Kiedyś testowałem LR w wersji 2 lub 3 i nie przypadł mi do gustu. Obecna 5 też nie. Natomiast jestem zaskoczony wersją PSE12 - w stosunku do używanej 9 widzę sporo zmian w interfejsie - wygląda mi na przyjazny program ( ale może dlatego ,że używam 9 a i że wcześniej PS). Ja nie potrafię ogarnąć LR, mimo, że całkiem dobrze pracuje mi się Capture One.
Wypróbuj PSE...:)

jck
2.01.14, 21:30
107253

Komputer masz bardzo OK, przydałoby ci się jeszcze więcej RAM. Tego nigdy za mało w takich jak nasze zastosowaniach.

Próbujmy wyeliminować przyczynę.

Czy miałeś dużo innych otwartych programów wtedy gdy tak się działo z OV ?

And.N
2.01.14, 21:37
Czy miałeś dużo innych otwartych programów wtedy gdy tak się działo z OV ?
Że się wtrącę. To już było. Post #100 w wątku.

jck
2.01.14, 21:45
Że się wtrącę. To już było. Post #100 w wątku.

Dzięki...

Namor1
2.01.14, 21:48
Komputer masz bardzo OK, przydałoby ci się jeszcze więcej RAM. Tego nigdy za mało w takich jak nasze zastosowaniach.

Próbujmy wyeliminować przyczynę.
Czy miałeś dużo innych otwartych programów wtedy gdy tak się działo z OV ?

Sam nie otwierałem żadnych programów [przynajmniej przy tych próbach po restarcie] - być może są jakieś działające w tle [uruchamiane po starcie komputera].
Podejrzewam, jednak błąd w oprogramowaniu. Jeden plik daje się usunąć, następne już nie [jakaś pętla?]. Podobnie jak w sekcji środkowej są miniatury to z PKM można usuwać [jest to trochę bez sensu, bo nie po to wyświetlam całe zdjęcie, aby mu się przyjrzeć, a później miałbym wyszukiwać wśród małych i usuwać. Z kolei nie usuwa miniaturek umieszczonych na górnej belce]. Jest w tym jakaś powtarzalność [choć karkołomna].
Podejrzewałem jeszcze program antywirusowy [NOD, ale chyba nie]. Drugie podejrzenie, że coś przestawiłem dziwnego w opcjach [ale chyba też nie, bo takie rzeczy powinni programiści przewidzieć].

jck
2.01.14, 22:02
Menu pokazuje się takie same, ale sie zawiesza. Jedynie sie nie zawiesza, gdy usuwam na środkowym polu, gdy zdjęcia tam są wielkości miniatur [ale wtedy menu jest takie jak wcześniej pokazałem].
Na razie się z tym poddaje [chyba w najnowszej wersji coś się im po......].

Zostaje przeinstalowanie OV, o ile wszystko inne jest w porządku.

---------- Post dodany o 21:02 ---------- Poprzedni post był o 20:51 ----------


Sam nie otwierałem żadnych programów [przynajmniej przy tych próbach po restarcie] - być może są jakieś działające w tle [uruchamiane po starcie komputera].
Podejrzewam, jednak błąd w oprogramowaniu. Jeden plik daje się usunąć, następne już nie [jakaś pętla?]. Podobnie jak w sekcji środkowej są miniatury to z PKM można usuwać [jest to trochę bez sensu, bo nie po to wyświetlam całe zdjęcie, aby mu się przyjrzeć, a później miałbym wyszukiwać wśród małych i usuwać. Z kolei nie usuwa miniaturek umieszczonych na górnej belce]. Jest w tym jakaś powtarzalność [choć karkołomna].
Podejrzewałem jeszcze program antywirusowy [NOD, ale chyba nie]. Drugie podejrzenie, że coś przestawiłem dziwnego w opcjach [ale chyba też nie, bo takie rzeczy powinni programiści przewidzieć].

Tym bardziej bym go odinstalował, wyczyścił rejestr, sprawdził czy w zainstalowanym katalogu coś zostało ( domyślnie to będzie > C:\Program Files (x86)\OLYMPUS\OLYMPUS Viewer 3 ) i jeśli tak - usunął wszystko. Po tym ponowna instalacja.

Namor1
2.01.14, 22:07
Zostaje przeinstalowanie OV, o ile wszystko inne jest w porządku.

---------- Post dodany o 21:02 ---------- Poprzedni post był o 20:51 ----------



Tym bardziej bym go odinstalował, wyczyścił rejestr, sprawdził czy w zainstalowanym katalogu coś zostało ( domyślnie to będzie > C:\Program Files (x86)\OLYMPUS\OLYMPUS Viewer 3 ) i jeśli tak - usunął wszystko. Po tym ponowna instalacja.

OK, ostatnie podejście :wink:

ahutta
2.01.14, 22:26
Komputer masz bardzo OK, przydałoby ci się jeszcze więcej RAM. Tego nigdy za mało w takich jak nasze zastosowaniach.

Więcej RAM-u niewiele tu pomoże. OV3 jest 32 bitowy i nie wykorzysta więcej niż 2GB RAM, ew. ok 3,5GB jeśli został skompilowany z opcją "/LARGEADDRESSAWARE:YES".

107276

jck
2.01.14, 22:38
Więcej REM-u niewiele tu pomoże. OV3 jest 32 bitowy i nie wykorzysta więcej niż 2GB RAM, ew. ok 3,5GB jeśli został skompilowany z opcją "/LARGEADDRESSAWARE:YES".

107276

Tu zgoda, ale dużo RAM-u jest fajne w systemie x64, choćby na RAM dysk. Jeśli bredzę to śmiało, ale moje 8GB w tym układzie wydaje mi się za mało.

Namor1
2.01.14, 23:01
Odinstalowałem, sprawdziłem czy coś zostało - nie. Dla pewności restart. Ponowna instalacja - wgranie aktualizacji z 18 grudnia 2013 - i jest dokładnie tak jak poprzednio. W normalnym trybie mogę usunąć tylko 1 zdjęcie. Z górnych miniatur tak samo. Ze środkowego panelu jak zmniejszę zdjęcia tak, że jest ich dużo, to mogę usuwać z PKM.

Mam już dość - na razie tak już zostanie, najwyżej zmienię obiekt uczuć.

sylwiusz
2.01.14, 23:05
6GB RAM dla potrzeb wiekszosci aktualnych programow do obslugi RAW powinno byc wystarczajace, tym bardziej, ze czesc z nich nadal jest 32-bitowych. Ewentualnie wiecej moze sie przydac jesli z reguly odpalamy poza nimi duzo wiecej aplikacji, lub montujemy duze formaty w Photoshopie na warstwach, gdzie czasem nawet 16 GB RAM moze byc za malo, jesli montujemy akurat billboard, ktory w PSB potrafi zajac na dysku 5 i wiecej GB ;-)

And.N
2.01.14, 23:11
Zostaje przeinstalowanie OV, o ile wszystko inne jest w porządku.

Tym bardziej bym go odinstalował, wyczyścił rejestr, sprawdził czy w zainstalowanym katalogu coś zostało ( domyślnie to będzie > C:\Program Files (x86)\OLYMPUS\OLYMPUS Viewer 3 ) i jeśli tak - usunął wszystko. Po tym ponowna instalacja.
Tak z ciekawości, masz taką samą wersję OV (3 ver. 1.2) i u Ciebie tego problemu z usuwaniem zdjęć nie ma?

Bodzip
3.01.14, 00:16
Szczerze, to jakby mi program tak fikał, to albo bym sobie przekompilował, albo jak piszesz zmienił obiekt uczuć.

Mirek54
3.01.14, 00:22
Szczerze, to jakby mi program tak fikał, to albo bym sobie przekompilował, albo jak piszesz zmienił obiekt uczuć.

O swiete slowa.Ja to bym se w kolko i krzyzyk partyjke zapedziil.Tak jak ta para gentelmenow znaleziona w necie107279

To pewnie rum:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ahutta
3.01.14, 00:26
Szczerze, to jakby mi program tak fikał, to albo bym sobie przekompilował, albo jak piszesz zmienił obiekt uczuć.

Bogdan, przekompiluj OV3 :D Nie bądź, taki, weź pomóż koledze ;) :D

---------- Post dodany o 23:26 ---------- Poprzedni post był o 23:24 ----------


O swiete slowa.Ja to bym se w kolko i krzyzyk partyjke zapedziil.Tak jak ta para gentelmenow znaleziona w necie107279

To pewnie rum:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Stolik krzywy i popielniczka może się zsunąć :p
A ten mazak to suchościeralny jest, czy permanentny? Bo jak permanentny to za wiele nie pogają ;)

jck
3.01.14, 01:07
Tak z ciekawości, masz taką samą wersję OV (3 ver. 1.2) i u Ciebie tego problemu z usuwaniem zdjęć nie ma?

Dokładnie tak OV3 v1.2. Katowałem go z ciekawości w każdy możliwy sposób i nic... Zero problemów. Kasował jak chciałem, po sztuce i w hurcie. I nic mu nie odbiło.

Namor1
3.01.14, 07:57
Sprawdziłem jeszcze teraz z rana. Jakiś postęp jest, bo co prawda nieusuwa, ale też się nie zawiesza.

Bodzip
3.01.14, 11:28
O swiete slowa.Ja to bym se w kolko i krzyzyk partyjke zapedziil.Tak jak ta para gentelmenow znaleziona w necie107279

To pewnie rum:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Zgadza się - rum :D

tymczasowy_
3.01.14, 16:04
OK, ostatnie podejście :wink:A potem następne ... i następne .... szkoda życia :wink:

PS
Zawsze jeszcze można odinstalować system, przeformatować dysk, dodać RAMu, zainstalować na nowo system, popróbować, popisać na forum ... itp ... itd :wink:

jarek_gd
3.01.14, 16:22
A potem następne ... i następne .... szkoda życia :wink:

PS
Zawsze jeszcze można odinstalować system, przeformatować dysk, dodać RAMu, zainstalować na nowo system, popróbować, popisać na forum ... itp ... itd :wink:
Zainstalować Linuxa...kupić Maca... :)

A56
3.01.14, 16:24
Trochę późno znalazłem ten temat do dyskusji, ale jak mogę coś doradzić to na Twoim miejscu zrobił bym tak:
Jeżeli zamierzam poważnie podejść do obróbki zdjęć, robić je w RAW a następnie obrabiać, to zakupił bym Photoshopa.
Nie jest tani, nie jest za prosty ale jest najlepszy, bo tylko najlepsze programy używają zawodowcy i właśnie na takim programie pracują.
Kupisz tańszy, nauczysz się obróbki i stwierdzisz, że to za mało, trzeba coś więcej. Wtedy sięgniesz po Photoshopa i wydasz następne pieniądze.
Czy nie lepiej uczyć się od razu na czymś porządniejszym?
Raz wydany pieniądz nie będzie żałowany. Warunek, że będziesz uparcie dążył do pogłębiania swoich umiejętności w programie.
Jeżeli chcesz tylko "liznąć" zdjęcie to na Photoshopa szkoda pieniędzy.

musiek
3.01.14, 17:23
Wszystkim, których interesują darmowe programy mogę z czystym sumieniem polecić Photoscape. Ostatnio badam Pixlr Editor i jak na razie wydaje się funkcjonalny.

No i jeszcze z bezpłatnych Photoshop Express.

pers
3.01.14, 17:40
Trochę późno znalazłem ten temat do dyskusji, ale jak mogę coś doradzić to na Twoim miejscu zrobił bym tak:
Jeżeli zamierzam poważnie podejść do obróbki zdjęć, robić je w RAW a następnie obrabiać, to zakupił bym Photoshopa.
Nie jest tani, nie jest za prosty ale jest najlepszy, bo tylko najlepsze programy używają zawodowcy i właśnie na takim programie pracują.
Kupisz tańszy, nauczysz się obróbki i stwierdzisz, że to za mało, trzeba coś więcej. Wtedy sięgniesz po Photoshopa i wydasz następne pieniądze.
Czy nie lepiej uczyć się od razu na czymś porządniejszym?
Raz wydany pieniądz nie będzie żałowany. Warunek, że będziesz uparcie dążył do pogłębiania swoich umiejętności w programie.
Jeżeli chcesz tylko "liznąć" zdjęcie to na Photoshopa szkoda pieniędzy.

Ciekawa teoria - ja ostatnio w TV widziałem jakiś program i zawodowy fotograf miał na ekranie włączony LR.

sylwiusz
3.01.14, 17:46
Trochę późno znalazłem ten temat do dyskusji, ale jak mogę coś doradzić to na Twoim miejscu zrobił bym tak:
Jeżeli zamierzam poważnie podejść do obróbki zdjęć, robić je w RAW a następnie obrabiać, to zakupił bym Photoshopa.
Nie jest tani, nie jest za prosty ale jest najlepszy, bo tylko najlepsze programy używają zawodowcy i właśnie na takim programie pracują...
Photoshop ma cale mnostwo funkcji dla DTP, zbednych fotografom... Mysle, ze wiekszosc potrzeb fotografow zaspokajaja programy do zarzadzania/wywolywania RAW, a jesli jest potrzeba nie za skomplikowanej postobrobki, to nie potrzeba strzelac z armaty do muchy - wystarczy PSE, Photoline czy jakis Paint Shop.

Namor1
3.01.14, 18:43
Zainstalowałem Photoshop Elements 12, jak teraz zainstalować jakąś wtycznkę by czytał orf?

A56
3.01.14, 18:45
Photoshop ma cale mnostwo funkcji dla DTP, zbednych fotografom... Mysle, ze wiekszosc potrzeb fotografow zaspokajaja programy do zarzadzania/wywolywania RAW, a jesli jest potrzeba nie za skomplikowanej postobrobki, to nie potrzeba strzelac z armaty do muchy - wystarczy PSE, Photoline czy jakis Paint Shop.

Zgadza się. Dlatego napisałem, że do "liźnięcia" zdjęcia szkoda pieniędzy na PS.
Jak masz ambicje robić coś więcej niż tylko pobieżna obróbka zdjęcia, to musisz postarać się o program, który to będzie potrafił zrobić.


Ciekawa teoria - ja ostatnio w TV widziałem jakiś program i zawodowy fotograf miał na ekranie włączony LR.

Myślę, że jak był zawodowcem to na LR nie przestał. Lightroom to bardzo dobry program i nie służy tylko do "liźnięcia" zdjęć, ale brakuje mu pewnych funkcji, które dla fotografa są czasem potrzebne.

Rysiek_O
3.01.14, 18:45
Hmm orfy pewnie czyta, ale z E-M1 jeszcze nie... LR5 też ich nie rozpoznaje :(

A56
3.01.14, 18:48
Zainstalowałem Photoshop Elements 12, jak teraz zainstalować jakąś wtycznkę by czytał orf?

Zobacz, czy ten program ma możliwość aktualizacji. Jak ma to zaktualizuj go, będzie wtyczka do Camera RAW Ja tego programu tak dobrze nie znam. Myślę, że koledzy, którzy na nim pracują dadzą dobrą podpowiedz.

henry1
3.01.14, 18:51
Kliknij zakładkę pomoc - uaktualnienia . Pobierze ACR 8.3 i zadziała.:mrgreen:

And.N
3.01.14, 18:57
Zainstalowałem Photoshop Elements 12, jak teraz zainstalować jakąś wtycznkę by czytał orf?
Program ma w sobie już taką wtyczkę (ACR). Jeśli nie czyta Twoich .orf z strony Adobe musisz pobrać najnowszą wersje tej wtyczki pasującą do PSE12.
(Robiłem to w swoim PSE6 i pewnie tak samo trzeba zrobić w PSE12) Jest to plik o nazwie: Camera Raw.8bi Stary trzeba usunąć i zastąpić tym nowym.

Kliknij zakładkę pomoc - uaktualnienia . Pobierze ACR 8.3 i zadziała.https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_mrgreen.gif
Tak byłoby najprościej. W mojej wersji PSE6 o ile pamietam tak z automatu nie chciało chyba aktualizować.

henry1
3.01.14, 19:03
Program ma w sobie już taką wtyczkę (ACR). Jeśli nie czyta Twoich .orf z strony Adobe musisz pobrać najnowszą wersje tej wtyczki pasującą do PSE12.
(Robiłem to w swoim PSE6 i pewnie tak samo trzeba zrobić w PSE12) Jest to plik o nazwie: Camera Raw.8bi Stary trzeba usunąć i zastąpić tym nowym.

Tak byłoby najprościej. W mojej wersji o ile pamietam tak z automatu nie chciało chyba aktualizować.

Tak zrobiłem, nic nie usuwałem, samo się uaktualniło.

Saboor
3.01.14, 19:05
Ciekawa teoria - ja ostatnio w TV widziałem jakiś program i zawodowy fotograf miał na ekranie włączony LR.
Eee tam... jak na LR to nie zawodowiec. :mrgreen:

And.N
3.01.14, 19:07
Tak zrobiłem, nic nie usuwałem, samo się uaktualniło.
To dobrze, kolega Namor1 nie powinien mieć żadnego problemu w takim razie:)

henry1
3.01.14, 19:09
To dobrze, kolega Namor1 nie powinien mieć żadnego problemu w takim razie:)

Miejmy nadzieję. :mrgreen:

And.N
3.01.14, 19:11
Tak się tylko jeszcze zastanawiam czy w wersjach testowych też można w ten sposób robić aktualizację ale to się pewnie zaraz dowiemy:)

henry1
3.01.14, 19:16
Tak się tylko jeszcze zastanawiam czy w wersjach testowych też można w ten sposób robić aktualizację ale to się pewnie zaraz dowiemy:)

Do PSE 12 jest dołączona testowa wersja PPE 12 i ona też się uaktualniła, ale na 30 dni.

Namor1
3.01.14, 19:17
Miejmy nadzieję. :mrgreen:
za chwilę zacznę używać brzydkich wyrazów, ale tym razem naprawdę brzydkich
Oczywiście wszystko zamknięte. Zrobiłem nawet restart, to samo. Pod menedzerem nie ma działającej aplikacji. Jest w procesach, ale nie wiem czy można tam coś robić?

107310

henry1
3.01.14, 19:20
Jak pojawi się ten obrazek to zamknij program PSE 12 tym X w prawym górnym rogu.

Namor1
3.01.14, 19:22
Jak pojawi się ten obrazek to zamknij program PSE 12 tym X w prawym górnym rogu.
Toż oczywiście to zrobiłem, nie ma już czego zamykać, po chwili niby aktualizacji pokazuje się to znowu.

Mirek54
3.01.14, 19:25
A Ty masz te wszystkie frameworki poinstalowane???

henry1
3.01.14, 19:25
Musisz mieć coś popaprane z systemem.

Namor1
3.01.14, 19:35
A Ty masz te wszystkie frameworki poinstalowane???
Nie bardzo wiem o czym mówisz. Instalowałem zgodnie z instrukcją. Najpierw menedżer instalacji, później instalacja i to wszystko.

---------- Post dodany o 18:35 ---------- Poprzedni post był o 18:30 ----------


Program ma w sobie już taką wtyczkę (ACR). Jeśli nie czyta Twoich .orf z strony Adobe musisz pobrać najnowszą wersje tej wtyczki pasującą do PSE12.
(Robiłem to w swoim PSE6 i pewnie tak samo trzeba zrobić w PSE12) Jest to plik o nazwie: Camera Raw.8bi Stary trzeba usunąć i zastąpić tym nowym.

Tak byłoby najprościej. W mojej wersji PSE6 o ile pamietam tak z automatu nie chciało chyba aktualizować.

A skąd wziąć nowy Camera Raw.8bi ?

Mirek54
3.01.14, 19:48
Nowego osobno nie wezmiesz.Tylko opcja z programu.Osobno tylko konwerter.
Bo witamina zapetlali adres.
Nie wiem na ile to prawda ale 8 nie chodzi na viscie.

Pisalem o Netframework w systemie.

Namor1
3.01.14, 19:55
Nowego osobno nie wezmiesz.Tylko opcja z programu.Osobno tylko konwerter.
Bo witamina zapetlali adres.
Nie wiem na ile to prawda ale 8bi nie chodzi na viscie.

Pisalem o Netframework w systemie.
Na zagranicznych forach [o ile rozumiem przez tłumacz-automat] podają ścieżkę jak opisał andtor2, tylko, że nie potrafię znaleźć nowego pliku.

And.N
3.01.14, 19:56
A skąd wziąć nowy Camera Raw.8bi ?
Zaczyna się robić problem. Na stronie Adobe (http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=40&platform=Windows) najnowsza CameraRAW to z numerem 6.6 (potrzebna raczej by była 8.3) i to na dodatek do Elements z numerem PSE10, a nie 12. Nie wiem dlaczego tak jest.
Nie jestem też pewny czy w Elements 12 jest taki plik w ogóle może to już inaczej się nazywa... Sprawdź może czy masz taki plik Camera Raw.8bi. Otwórz dysk C w pole wyszukaj wpisz nazwę tego pliku i zobacz czy znajdzie.

Namor1
3.01.14, 20:07
Zaczyna się robić problem. Na stronie Adobe (http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=40&platform=Windows) najnowsza CameraRAW to z numerem 6.6 (potrzebna raczej by była 8.3) i to na dodatek do Elements z numerem PSE10, a nie 12. Nie wiem dlaczego tak jest.
Nie jestem też pewny czy w Elements 12 jest taki plik w ogóle może to już inaczej się nazywa... Sprawdź może czy masz taki plik Camera Raw.8bi. Otwórz dysk C w pole wyszukaj wpisz nazwę tego pliku i zobacz czy znajdzie.
tak jest ten plik

Koriolan
3.01.14, 20:21
Ja mam w katalogu Ligtrooma 5.3 plik CameraRaw.dll

And.N
3.01.14, 20:32
tak jest ten plik
Odp. na priv.

Koriolan
3.01.14, 20:39
Może dopiszę moje pytanie w tym wątku.
czytam, że LR 5.3 posiada presety odpowiadające ustawieniom JPG w aparacie.
Ja tych presetów nie widzę. Gdzie one sa? Czy trzeba je dociągnąć? Aktywują sie po otwarciu RAWa z konkretnego aparatu??

tymczasowy_
3.01.14, 21:15
Na zagranicznych forach [o ile rozumiem przez tłumacz-automat] podają ścieżkę jak opisał andtor2, tylko, że nie potrafię znaleźć nowego pliku.Jak to dobrze, że mamy długi weekend :wink: .... a w zapasie cały urlop wypoczynkowy, przeca Nowy Rok się zaczął :wink:

Namor1
3.01.14, 21:15
Saboor (https://forum.olympusclub.pl/members/8165-Saboor) jest wielki!

Pomógł mi w aktualizacji i przechytrzył ten diabelski wynalazek [znaczy się komputer].
Ja mam karencję, ale jak kto może (+).
Dzięki wszystkim, którzy próbowali mi pomóc, choć jak znam życie [tzn. siebie] będzie jeszcze mocno eksploatowany :wink:

alnico
3.01.14, 21:25
Jak to jest z tą wtyczką ACR do PSE? Piszecie, że jest a na stronie Adoba wspomniane jest tylko, że jest zgodna z programami Photoshop CC i Photoshop CS6, o PSE nie ma tam mowy. Poza tym w wymienionych aparatach nie widzę EM-1 (http://www.adobe.com/pl/products/photoshop/extend.html)

---------- Post dodany o 20:25 ---------- Poprzedni post był o 20:22 ----------

Sorry, już znalazłem że jednak też jest :grin:

tyrkand
3.01.14, 21:26
Odinstalowałem, sprawdziłem czy coś zostało - nie. Dla pewności restart. Ponowna instalacja - wgranie aktualizacji z 18 grudnia 2013 - i jest dokładnie tak jak poprzednio. W normalnym trybie mogę usunąć tylko 1 zdjęcie. Z górnych miniatur tak samo. Ze środkowego panelu jak zmniejszę zdjęcia tak, że jest ich dużo, to mogę usuwać z PKM.

Mam już dość - na razie tak już zostanie, najwyżej zmienię obiekt uczuć.

Ja bym spróbował Machinery Natural HDR. Tani,( OK.50zł.),otwiera RAW-y, podstawowe suwaczki do obróbki.Działa sprawnie. Musisz tylko sprawdzić czy obsługuje Twój aparat.

And.N
3.01.14, 21:26
Jak to jest z tą wtyczką ACR do PSE? Piszecie, że jest a na stronie Adoba wspomniane jest tylko, że jest zgodna z programami Photoshop CC i Photoshop CS6, o PSE nie ma tam mowy. Poza tym w wymienionych aparatach nie widzę EM-1 (http://www.adobe.com/pl/products/photoshop/extend.html)
Nie widać bo Camera RAW w wersji 8. Tu widać (http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/2013/12/camera-8-3-for-photoshop-cc-and-photoshop-cs6-available-now.html).
o już niepotrzebne:grin:

alnico
3.01.14, 21:26
To inne pytanie - czy ten Camera RAW w PSE to ten sam co w Photoshopie? Jeżeli tak to może przerzucę się z Lightrooma na PSE.

Saboor
3.01.14, 21:28
Jak to jest z tą wtyczką ACR do PSE? Piszecie, że jest a na stronie Adoba wspomniane jest tylko, że jest zgodna z programami Photoshop CC i Photoshop CS6, o PSE nie ma tam mowy. Poza tym w wymienionych aparatach nie widzę EM-1 (http://www.adobe.com/pl/products/photoshop/extend.html)
Sorry, już znalazłem że jednak też jest :grin:
No, i śmiga? :-)

alnico
3.01.14, 21:28
Nie widać bo Camera RAW w wersji 8. Tu widać (http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/2013/12/camera-8-3-for-photoshop-cc-and-photoshop-cs6-available-now.html).
o już niepotrzebne:grin:
Dzięki, faktycznie :)

Saboor
3.01.14, 21:28
To inne pytanie - czy ten Camera RAW w PSE to ten sam co w Photoshopie? Jeżeli tak to może przerzucę się z Lightrooma na PSE.
Baardzo okrojony.

And.N
3.01.14, 21:29
To inne pytanie - czy ten Camera RAW w PSE to ten sam co w Photoshopie? Jeżeli tak to może przerzucę się z Lightrooma na PSE.
Zupełnie inny, a dokładniej to w PSE jest mocno okrojony w porównaniu do ACR z pełnego PS.

alnico
3.01.14, 21:30
Baardzo okrojony.
Czyli jak rozumiem to w stosunku do Lightrooma też okrojony.

Saboor
3.01.14, 21:33
Czyli jak rozumiem to w stosunku do Lightrooma też okrojony.
To jest PSE:107322A to PS:107323

alnico
3.01.14, 21:37
To jest PSE:
Dzięki, czyli tak jak myślałem. Zmyliło mnie teraz tylko, że ta wtyczka też Camera RAW się nazywa. Zostaję przy Lightroomie :grin:. Najchętniej to bym sam ACR kupił taki jak do Photoshopa, ale chyba się nie da :cry:

Saboor
3.01.14, 21:47
Dzięki, czyli tak jak myślałem. Zmyliło mnie teraz tylko, że ta wtyczka też Camera RAW się nazywa. Zostaję przy Lightroomie :grin:. Najchętniej to bym sam ACR kupił taki jak do Photoshopa, ale chyba się nie da :cry:
No niestety, tylko z PS,LR,PSE i czymś tam jeszcze. :cry:

And.N
3.01.14, 21:47
Zostaję przy Lightroomie :grin:. Najchętniej to bym sam ACR kupił taki jak do Photoshopa, ale chyba się nie da :cry:
Chyba nie:)
Lightroom przeca ma wszystko co ACR z PS-a, ten sam silnik programu tylko ubrany w "inne szaty", że nie wspomnę o organizacji zdjęć w LR.

Saboor
3.01.14, 21:55
Saboor (https://forum.olympusclub.pl/members/8165-Saboor) jest wielki!

Pomógł mi w aktualizacji i przechytrzył ten diabelski wynalazek [znaczy się komputer].
Ja mam karencję, ale jak kto może (+).
Dzięki wszystkim, którzy próbowali mi pomóc, choć jak znam życie [tzn. siebie] będzie jeszcze mocno eksploatowany :wink:
Działa? No, i tak ma być! :-D

henry1
3.01.14, 22:50
Czyli ACR Lightroom'owy jest bardziej wypasiony niż w PSE. :cry:
Znaczy trza zainwestować w Lightroom'a. :evil:

epicure
3.01.14, 23:31
PSE jest dobry do wywołania jednego rawa, z kolei Lightroom posiada narzędzia pozwalające na pracę z dużą ilością zdjęć na raz.

Namor1
4.01.14, 00:17
Działa? No, i tak ma być! :-D
No, ale na co teraz będę narzekał? :wink:

henry1
4.01.14, 00:20
No, ale na co teraz będę narzekał? :wink:

Np. na ..... . A znajdź sobie jakiś obiekt i ulżyj sobie. :mrgreen:

jck
4.01.14, 01:17
No, ale na co teraz będę narzekał? :wink:

A już go kupiłeś czy zainstalowałeś trial'a?

ahutta
4.01.14, 01:17
Saboor (https://forum.olympusclub.pl/members/8165-Saboor) jest wielki!

Pomógł mi w aktualizacji i przechytrzył ten diabelski wynalazek [znaczy się komputer].
Ja mam karencję, ale jak kto może (+).
Dzięki wszystkim, którzy próbowali mi pomóc, choć jak znam życie [tzn. siebie] będzie jeszcze mocno eksploatowany :wink:

Dowaliłem mu w Twoim imieniu, tylko nie pamiętam czy zaznaczyłem "zatwierdzam", czy "nie zatwierdzam" :p

Saboor
4.01.14, 12:17
Dowaliłem mu w Twoim imieniu, tylko nie pamiętam czy zaznaczyłem "zatwierdzam", czy "nie zatwierdzam" :p
Dowaliłeś.... a ryksztos to mosz, że ho, ho, ho i św. Mikołaj by się nie powstydził. :-D

Namor1
4.01.14, 14:50
Dowaliłem mu w Twoim imieniu, tylko nie pamiętam czy zaznaczyłem "zatwierdzam", czy "nie zatwierdzam" :pDzięki



A już go kupiłeś czy zainstalowałeś trial'a?
Na razie wersja 30 dniowa [ale chyba o pełnej funkcjonalności].



No, ale na co teraz będę narzekał? :wink:
aparat dalej się zawiesza :evil:

jck
4.01.14, 14:57
Dzięki



Na razie wersja 30 dniowa [ale chyba o pełnej funkcjonalności].



aparat dalej się zawiesza :evil:

Co masz na myśli, "aparat dalej się zawiesza"

Namor1
4.01.14, 15:01
Co masz na myśli, "aparat dalej się zawiesza"
Jest właściwy wątek:
https://forum.olympusclub.pl/threads/89527-Dziwne-zachowanie-OM-D-E-M1/page11?p=1039481#post1039481

jck
4.01.14, 15:06
Dzięki



Na razie wersja 30 dniowa [ale chyba o pełnej funkcjonalności].



aparat dalej się zawiesza :evil:

A propos, to twoja kaczka?
107371

jarek_gd
4.01.14, 15:50
A propos, to twoja kaczka?
107371

To kaczka o sercu dzięcioła :)

Saboor
4.01.14, 15:53
To kaczka o sercu dzięcioła :)
I duszy wiewiórki. :mrgreen:

Namor1
4.01.14, 16:14
A propos, to twoja kaczka?
107371

Zrobiło się ciepło i rozgląda się za gniazdem. Kaczki wbrew pozorom często gnieżdżą się w dziuplach, tylko dziupla musi być odpowiednio duża.
A kaczka nie moja, a dzika populacja w Łazienkach. W tej chwili spotyka się gniazdujące również poza Warszawą [mandarynki].

jck
4.01.14, 17:24
Zrobiło się ciepło i rozgląda się za gniazdem. Kaczki wbrew pozorom często gnieżdżą się w dziuplach, tylko dziupla musi być odpowiednio duża.
A kaczka nie moja, a dzika populacja w Łazienkach. W tej chwili spotyka się gniazdujące również poza Warszawą [mandarynki].

W sensie czy twoja fota.

107379

Domyślam się, że tak. To jeśli chcesz prześlę ci nastawy na OV.

Saboor
4.01.14, 17:28
W sensie czy twoja fota.
Domyślam się, że tak. To jeśli chcesz prześlę ci nastawy na OV.
Upierzenie mandarynek samiczek bardziej w brązy niż magentę.

jck
4.01.14, 17:35
Upierzenie mandarynek samiczek bardziej w brązy niż magentę.

Pojęcia nie mam jak to jest ubarwione. Kombinuj ty na tym jpg-u ale na OV.

Saboor
4.01.14, 17:46
Pojęcia nie mam jak to jest ubarwione. Kombinuj ty na tym jpg-u ale na OV.
Nie mam już od dawna OV ale Dasz radę!Tylko zmniejsz fiolety(suwak w stronę czerwieni)
Karmazyn też w stronę czerwieni, mniejsza saturacja i efekt powinien być podobny. pokażę Ci kawałek kaczki:

107381

Namor1
4.01.14, 17:53
W sensie czy twoja fota.
Domyślam się, że tak. To jeśli chcesz prześlę ci nastawy na OV.
Ponieważ wzięta z mojego wątku, to myślałem czy pytasz o hodowlaną, bo te są dość często trzymane jako ptactwo ozdobne.
Ta fotka pierwotnie była moja, ale ta co pokazujesz, ta była korygowana chyba przez Mirka [nijak nie mogę tego znaleźć na forum], bo u mnie był totalny przepał [kaczka na sekundę wylądowała mi nad głową] jak niżej.

107382

Namor1
4.01.14, 18:11
Dzisiaj też byłem, ale nie mogłem ich znaleźć, była tylko 1 parka.
Zdjęcie bez obróbki [tylko ciut przykadrowane], te kolory chyba powinny być zbliżone do oryginału :wink:

107383

Saboor
4.01.14, 19:03
Dzisiaj też byłem, ale nie mogłem ich znaleźć, była tylko 1 parka.
Zdjęcie bez obróbki [tylko ciut przykadrowane], te kolory chyba powinny być zbliżone do oryginału :wink:

Namor1 Masz w ACR taką pipetkę - to do ustawienia balansu bieli, Wybierz na kaczce punkt, gdzie powinna być biała i kliknij pipetką.

jck
4.01.14, 19:11
Ponieważ wzięta z mojego wątku, to myślałem czy pytasz o hodowlaną, bo te są dość często trzymane jako ptactwo ozdobne.
Ta fotka pierwotnie była moja, ale ta co pokazujesz, ta była korygowana chyba przez Mirka [nijak nie mogę tego znaleźć na forum], bo u mnie był totalny przepał [kaczka na sekundę wylądowała mi nad głową] jak niżej.

107382

Była korygowana przeze mnie. Wysłałem, gdybyś sam chciał to zrobić. Dlatego wyślę ci jeszcze jeśli chcesz, nastawy OV tak jak ja to z buta zrobiłem.
Po ich wgraniu na twoim oryginalnym jpg-u sam ją sobie będziesz obrabiał, a Saboor już ci na pewno pomoże jak dalej.

Namor1
4.01.14, 19:22
Namor1 Masz w ACR taką pipetkę - to do ustawienia balansu bieli, Wybierz na kaczce punkt, gdzie powinna być biała i kliknij pipetką.
klikam pipetą i co dalej? nie widzę różnicy.

Saboor
4.01.14, 19:24
klikam pipetą i co dalej? nie widzę różnicy.
U mnie zmienia się temperatura obrazka.

alnico
4.01.14, 19:26
klikam pipetą i co dalej? nie widzę różnicy.
poklikaj w różne miejsca to zobaczysz :grin:

jck
4.01.14, 19:27
[QUOTE=Saboor;1039535]Nie mam już od dawna OV ale Dasz radę!Tylko zmniejsz fiolety(suwak w stronę czerwieni)
Karmazyn też w stronę czerwieni, mniejsza saturacja i efekt powinien być podobny. pokażę Ci kawałek kaczki:

OTE]

Nie mam już od dawna OV ale Dasz radę!Tylko zmniejsz fiolety(suwak w stronę czerwieni)
Karmazyn też w stronę czerwieni, mniejsza saturacja i efekt powinien być podobny. pokażę Ci kawałek kaczki:

Tanio się wykpiłeś, a OV zawsze z marszu możesz sobie zainstalować, ale co tam. Kolory kaczki to nam może zrecenzować tylko Namor1 gdyby zechciał.

Dla ciebie to miałbym zajęcie bardziej ambitne. Gdybyś w łaskawości swojej raczył się pochylić nad pogardzanym Zonerem to poprosiłbym o pomoc. Nie ma w tym żadnego haczyka.
Podam szczegóły jeśli cię to interesuje.

Saboor
4.01.14, 19:34
klikam pipetą i co dalej? nie widzę różnicy.<br>UPowinna zmienić się temperatura i jasność obrazka.
107385

W trym czerwonawym zaznaczeniu sa białe piórka, na nie kliknąłem. Oczywiście piszę o ACR(Adobe Camera RAW)

Saboor
4.01.14, 19:37
[QUOTE=Saboor;1039535]Nie mam już od dawna OV ale Dasz radę!Tylko zmniejsz fiolety(suwak w stronę czerwieni)
Karmazyn też w stronę czerwieni, mniejsza saturacja i efekt powinien być podobny. pokażę Ci kawałek kaczki:

OTE]

Nie mam już od dawna OV ale Dasz radę!Tylko zmniejsz fiolety(suwak w stronę czerwieni)
Karmazyn też w stronę czerwieni, mniejsza saturacja i efekt powinien być podobny. pokażę Ci kawałek kaczki:

Tanio się wykpiłeś, a OV zawsze z marszu możesz sobie zainstalować, ale co tam. Kolory kaczki to nam może zrecenzować tylko Namor1 gdyby zechciał.

Dla ciebie to miałbym zajęcie bardziej ambitne. Gdybyś w łaskawości swojej raczył się pochylić nad pogardzanym Zonerem to poprosiłbym o pomoc. Nie ma w tym żadnego haczyka.
Podam szczegóły jeśli cię to interesuje.
Jeżeli będę w stanie, chętnie. Co do OV i OM nie chcę do tego softu wracać.
A i co do Zoner, czemu pogardzanym? :-D

Namor1
4.01.14, 19:37
U mnie zmienia się temperatura obrazka.
Po kliknięciu pipetą w białe co dalej należy zrobić, u mnie nic się nie dzieje bo klawisz cofnij jest nieaktywny. Gdyby się coś działo, mimo że tego nie zauważam, to mógłbym operację cofnąć. Coś jeszcze pewnie powinienem kliknąć?

Mirek54
4.01.14, 19:43
klikam pipetą i co dalej? nie widzę różnicy.

Jedyny kolor czysty jaki jest w tym kadrze do odniesienia to zrenica oka kaczki.Jest czarna.Przy rozjasnianiu powinna byc szara bez zadnych nalotow.
Pokombinuj wlasnie i tym czarnym kolorem sie sugeruj.Wyjdzie Ci tak107386Wtedy jak porownasz ze Swoja probka to zauwazysz,ze ziemia na ktorej ona stoi jest szara nie jest w takim dziwnym rozowo sliwkowym odcieniu-popatrz tu Twoje107387.Mozna tez zalozyc,ze bylo pochmurno i "bezkolorowo"Wtedy z mojej probki zbijamy lekko nasycenie,mozna oziebic tez troche dla uzyskania tamtego klimatu.

Bodzip
4.01.14, 19:44
Dałbyś RAWA tej kaczki

Namor1
4.01.14, 19:55
Jedyny kolor czysty jaki jest w tym kadrze do odniesienia to zrenica oka kaczki.Jest czarna.Przy rozjasnianiu powinna byc szara bez zadnych nalotow.
Pokombinuj wlasnie i tym czarnym kolorem sie sugeruj.Wyjdzie Ci tak107386Wtedy jak porownasz ze Swoja probka to zauwazysz,ze ziemia na ktorej ona stoi jest szara nie jest w takim dziwnym rozowo sliwkowym odcieniu-popatrz tu Twoje107387.Mozna tez zalozyc,ze bylo pochmurno i "bezkolorowo"Wtedy z mojej probki zbijamy lekko nasycenie,mozna oziebic tez troche dla uzyskania tamtego klimatu.
Mi się z kolei wydaje, że u Ciebie są kolory przekłamane [jakieś oliwkowe]. Zdjęcie, które umieścił Saboor, z kolei dl a mnie za jasne. Podobne otrzymałem z automatycznej korekty, ale uznałem je za nierzeczywiste.
Raczej sobie dam z tym spokój, bo nie mam duszy artysty, którą Wy posiadacie.

Dałbyś RAWA tej kaczki
Nie potrafię przesyłać takich dużych plików.

nipo80
4.01.14, 20:01
Namor1 moze twoj monitor cos nie tak wyswietla, dla mnie wersja Mirka jest OK

Mirek54
4.01.14, 20:03
Nie potrafię przesyłać takich dużych plików.

Tylko testerzy sobie takie prawo dali.reszta ma ograniczenia.Ja, Ty i .... niestety nie mozemy wstawiac.

strOOs
4.01.14, 20:08
Może przez wetransfer?

petreq
4.01.14, 20:10
DropBox, Box... Możliwości masz wiele.

And.N
4.01.14, 20:27
Po kliknięciu pipetą w białe co dalej należy zrobić, u mnie nic się nie dzieje bo klawisz cofnij jest nieaktywny. Gdyby się coś działo, mimo że tego nie zauważam, to mógłbym operację cofnąć. Coś jeszcze pewnie powinienem kliknąć?
Aby cofnąć operację własnego balansu bieli wybranego pipetą (ACR w PSE) masz aż 2 możliwości. Tradycyjny skrót Ctrl+z albo wybrać (rozwinąć różne możliwe WB dla określonych warunków oświetleniowych) w oknie ACR tam gdzie pisze Balans Bieli i wybrać: Jak na ujęciu. (zalecałbym tę drugą metode: Jak na ujęciu - wracasz wtedy na pewno do WB jakie zmierzył aparat)
Jeśli chcesz się upewnić, że to działa to przed kliknięciem pipetą zapamiętaj jakie wartości miały suwaki balansu bieli (temp. i tinta) i jakie po, chociaż zmiany kolorystyczne zazwyczaj od razu widać na podglądzie zdjęcia.

Namor1
4.01.14, 20:38
Aby cofnąć operację własnego balansu bieli wybranego pipetą (ACR w PSE) masz aż 2 możliwości. Tradycyjny skrót Ctrl+z albo wybrać (rozwinąć różne możliwe WB dla określonych warunków oświetleniowych) w oknie ACR tam gdzie pisze Balans Bieli i wybrać: Jak na ujęciu. (zalecałbym tę drugą metode: Jak na ujęciu)
Jeśli chcesz się upewnić, że to działa to przed kliknięciem pipetą zapamiętaj jakie wartości miały suwaki balansu bieli (temp. i tinta) i jakie po, chociaż zmiany kolorystyczne zazwyczaj od razu widać na podglądzie zdjęcia.

Ale mi chodzi o co innego. Algorytm postępowania aby ta pipeta zadziałała. Jeśli klilkam na pipetę, a później na zdjęcie i nic sie nie dzieje, to znaczy, że jeszcze coś powinienem zrobić. Jako argument, że nic się nie dzieje, podaję że nie można tego cofnąć [niektywny klawisz cofania, bo nie było żadnej nawet niezauważalnej zmiany].

And.N
4.01.14, 20:42
Ale mi chodzi o co innego. Algorytm postępowania aby ta pipeta zadziałała. Jeśli klilkam na pipetę, a później na zdjęcie i nic sie nie dzieje, to znaczy, że jeszcze coś powinienem zrobić. Jako argument, że nic się nie dzieje, podaję że nie można tego cofnąć [niektywny klawisz cofania, bo nie było żadnej nawet niezauważalnej zmiany].
To jest niemożliwe. Po drugie masz klawisz cofania w ACR? bo ja nie mam (nie wykluczam wszak, że w tej nowszej wersji zaszły az takie zmiany)
Klikając na pipetę najeżdżasz nią na określone miejsce na zdjęciu i klikasz drugi raz, nic się nie dzieje?

Saboor
4.01.14, 20:44
Mi się z kolei wydaje, że u Ciebie są kolory przekłamane [jakieś oliwkowe]. Zdjęcie, które umieścił Saboor, z kolei dl a mnie za jasne. Podobne otrzymałem z automatycznej korekty, ale uznałem je za nierzeczywiste.
Raczej sobie dam z tym spokój, bo nie mam duszy artysty, którą Wy posiadacie.
Ja pokazałem tylko wynik pierwszego kroku, czyli zmiany balansu bieli.

Namor1
4.01.14, 20:52
To jest niemożliwe. Po drugie masz klawisz cofania w ACR? bo ja nie mam (nie wykluczam wszak, że w tej nowszej wersji zaszły az takie zmiany)
Klikając na pipetę najeżdżasz nią na określone miejsce na zdjęciu i klikasz drugi raz, nic się nie dzieje?
Nic się nie dzieje. Wylewam farbę, zmienia mi kolor - mogę cofnąć, klikam gumkę, wycieram zdjęcie - mogę cofnąć, klikam na pipetę, klikam na zdjęcie nic się nie dzieje - pewnie jeszcze coś trzeba zrobić co dla Was jest oczywiste. Mogę klikać na czarne, na białe - bez różnicy.

And.N
4.01.14, 20:54
... Po drugie masz klawisz cofania w ACR? bo ja nie mam (nie wykluczam wszak, że w tej nowszej wersji zaszły az takie zmiany)...
U mnie ACR tak wygląda:
107388
Może wstaw zrzut ekranu aż ciekawym czy się tyle pozmieniało (klawisz cofania mam na myśli)

Edit.
Cos mi sie zdaje, ze ty w PSE działasz, a nie w ACR.
Balans Bieli zmienia sie w pliku .orf w wtyczce ACR i o tym wszyscy pisali wcześniej.
Edit2
Pipeta WB znajduje się nad zdjęciem i jest akurat w tym załączonym powyzej zdjęciu wciśnieta.

Saboor
4.01.14, 20:54
Nic się nie dzieje. Wylewam farbę, zmienia mi kolor - mogę cofnąć, klikam gumkę, wycieram zdjęcie - mogę cofnąć, klikam na pipetę, klikam na zdjęcie nic się nie dzieje - pewnie jeszcze coś trzeba zrobić co dla Was jest oczywiste. Mogę klikać na czarne, na białe - bez różnicy.
Bo w PSE pipeta to próbnik koloru. :-D
Musisz fotkę otworzyć w ACR i tam pipeta to balans bieli.

Mirek54
4.01.14, 21:07
Nic się nie dzieje. Wylewam farbę, zmienia mi kolor - mogę cofnąć, klikam gumkę, wycieram zdjęcie - mogę cofnąć, klikam na pipetę, klikam na zdjęcie nic się nie dzieje - pewnie jeszcze coś trzeba zrobić co dla Was jest oczywiste. Mogę klikać na czarne, na białe - bez różnicy.

Wy jestescie w roznych pokojach.Jeden jest w ACR a drugi juz w programie.
Wybierz pipete w Acr i tym narzedziem najedz(pipeta) na dany punkt i wtedy kliknij
W programie wybierajac pipete i wskazujac wyswietla Ci sie skladowa np R 220 G25 B150-tam juz masz tylko info o kolorze To nie jest akcja ,ktora mozna cofnac tylko informacja do myslenia czy trzeba cosw zmienic czy nie.
Pisze na slepo bo nie mam dostepu juz do tego programu.

And.N
4.01.14, 21:19
Wy jestescie w roznych pokojach.Jeden jest w ACR a drugi juz w programie.
Myślę, nie tylko ja byłem przekonany, że kolega Namor1 jest w tym samym pokoju:wink::)

Saboor
4.01.14, 21:20
Myślę, nie tylko ja byłem przekonany, że kolega Namor1 jest w tym samym pokoju:wink::)
Już jest.

And.N
4.01.14, 23:12
W samym programie PSE jest też pipeta pełniącą podobną funkcję jak ta z ACR do balansu bieli. (Wiadomo lepiej to robić w pliku RAW) Czasem dysponujemy tylko plikiem jpg i wtedy można spróbować użyć to narzędzie. Znajduje się w zakładkach: Ulepsz/Dopasuj kolor/Usuń dominantę barwną. Po wybraniu tego narzędzia pokaże nam się okienko jak to nad zdjęciem:

107392

i postępujemy w/g zamieszczonego tam opisu. Jeśli po kliknięciu nie zadowala nas efekt klikamy resetuj i wybieramy inne miejsce na zdjęciu do kliknięcia.
Bywa, też tak, że wydaje nam się, ze to już prawie to ale efekt jest nieco za mocny. Tu z pomocą przychodzą warstwy (stąd okienko poniżej)
Dlatego najlepiej taką korektę robić na powielonym zdjęciu (warstwie), czyli najpierw skrót klawiaturowy Ctrl+j, a później: Ulepsz/Dopasuj kolor/Usuń dominantę barwną.
Aby widzieć okienko z warstwami ( w prawym panelu programu) trzeba być w PSE w trybie Edycja Pełna i w górnych zakładkach zaznaczyć: Okno/Warstwy

Teraz jak znajdziemy pipeta zadowalające nas kolory, a efekt wydaje się za mocny można poprzez krycie warstw regulować jego wpływ na zdjęcie.Na koniec spłaszczamy warstwy (Warstwa/Spłaszcz obraz) i to wszystko.
Namor1 nie poddawaj się i ćwicz:wink::)
PS.
Tu kolory wybrane dość przypadkowo bo nie to było celem tego posta.

Namor1
4.01.14, 23:24
andtor2 (https://forum.olympusclub.pl/members/10600-andtor2)

bardzo dziękuje za szczegółowe wyjaśnienie - przed chwilą trochę przetrenowałem.

tymczasowy_
4.01.14, 23:50
Fajne te ostatnie kilka stron wątka. Myślę, że z LR nawet Namor1 nie miałby problemów :wink:

zulka
5.01.14, 22:13
Namor1, jak już się zdecydujesz na jakiś program, choćby tego elementsa, to warto sobie
jakąś książeczkę zafundować. Przynajmniej tak mi się wydaje. Z książką na kolanach (albo e-bookiem na tablecie na kolanach ;) )
warto przećwiczyć kilka rzeczy, nawet jeśli się nie bardzo chce.
Ja do PSE 9 kupiłam sobie książkę (co prowda do wersji 8 ale to nie dużo zmienia, przynajmniej jeśli chodzi o podstawowe funkcje),
warto wiedzieć jakie się ma możliwości w programie i do czego który guzik służy.
Mimo iż drętwy żart Scota Kelby mnie trochę irytuje, to jego książki są fajne - proste i szybkie instrukcje krok po kroku.

Np.

http://helion.pl/ksiazki/photoshop-elements-10-perfekcyjna-edycja-zdjec-ze-scottem-kelbym-matt-kloskowski-scott-kelby,phe10p.htm

można sobie zajrzeć do książki i trochę poczytać przed zakupem, e-booki zawsze trochę taniej wychodzą ;)



Właśnie ściągam sobie triala PSE 12, zobaczę co tam za wodotryski pododawali.

Swoją drogą ciekawa sprawa z tymi promocjami na adobe.com - jak wrzucam do koszyka pełną wersję to płacę 68 euro a jak uaktualnienie
to 79 . Fajnie :D

Namor1
5.01.14, 23:00
Tak oczywiście masz rację. Na razie przeglądam różne internetowe poradniki. Niestety obecnie [przynajmniej ja] nie ma czasu na dogłębne studiowanie każdego tematu. Ja powinienem być dalej na etapie studiowania instrukcji aparatu, a od wtorku wpadam w kocioł i pewnie niewiele czasu będę miał na cokolwiek. Próbuje to tu, to tam coś uszczknąć i dzięki Forumowiczom coś tam czasami mi się udaje. Wy poruszacie się po dobrze znanym gruncie, a ja raptem od miesiąca jestem na forum, a od 3 tygodni mam aparat. Sama terminologia, skróty itp. to dla mnie nowości.

ahutta
5.01.14, 23:07
Chłopie, ja mam swojego Olka prawie 5 lat i dalej nie wiem do czego służą niektóre opcje w menu :D

frost
6.01.14, 00:16
Podzielam zdanie osób proponujących LR - być może możliwości edycyjne są podobne jak w pozostałych programach, jednak LR posiada jeszcze kilka dodatkowych funkcji które mogą być przydatne, m.in. różne ustawienia drukowania, geotagowanie, szablony do tworzenia fotoksiazek, szablony do tworzenia galerii www, obsługa profili itp. Nadmienić nalezy rowniez ze do LR znajdziesz mnostwo bezplatnych pluginów - gdyż co by nie mówić, to chyba najbardziej popularny program wśród fotografów. Jesli nie masz za sobą żadnych programów których się uczyłeś, proponuje zacząć od LR i byc moze na nim poprzestać.

RafalK
14.01.14, 10:07
Cześć wszystkim, nie wiem na ile będę tu oryginalny ale na samym początku dla amatora (piszę w imieniu tych którzy dopiero rozpoczynają zabawę z fotografią) bardziej istotne będzie inwestowanie w sprzęt aniżeli w programy do obróbki zdjęć.
Kilka propozycji już padło, mam nadzieję że nie zdubluję czyjegoś posta (jeżeli tak to z góry przepraszam) ale ostatnio natrafiłem w sieci na darmową wersję starego Photoshopa CS2

Można się pobawić, ja dopiero co ściągnąłem:
http://www.chip.pl/news/oprogramowanie/programy-narzedziowe/2013/01/pelna-wersja-photoshopa-do-pobrania-bezplatnie

Pozdrawiam

And.N
14.01.14, 10:20
Cześć wszystkim, nie wiem na ile będę tu oryginalny ale na samym początku dla amatora (piszę w imieniu tych którzy dopiero rozpoczynają zabawę z fotografią) bardziej istotne będzie inwestowanie w sprzęt aniżeli w programy do obróbki zdjęć.
Kilka propozycji już padło, mam nadzieję że nie zdubluję czyjegoś posta (jeżeli tak to z góry przepraszam) ale ostatnio natrafiłem w sieci na darmową wersję starego Photoshopa CS2

Można się pobawić, ja dopiero co ściągnąłem:
http://www.chip.pl/news/oprogramowanie/programy-narzedziowe/2013/01/pelna-wersja-photoshopa-do-pobrania-bezplatnie

Pozdrawiam
Nie ma darmowej wersji CS2. Była już dyskusja w tym temacie. Wystarczy zresztą doczytać to co pisze pod wskazanym linkiem.

dr_feelgood
14.01.14, 10:26
PS nigdy darmowy nie był.
Ja polecam CS 5 albo 6. Rewelacja. kosztowna, ale piękna. Kombajn ktorego uczyć można się całe zycie.

sylwiusz
14.01.14, 10:26
To nie jest darmowa wersja! Szybko po tych "rewelacjach" Adobe wyjasnil, ze wylacza serwery update dla wersji CS2 i musial udostepnic uzytkownikom wersje do sciagniecia. Mozna sobie wiec samemu sciagnac i uzywac, ale bedzie to po prostu nielegalne.

Saboor
14.01.14, 10:30
Cześć wszystkim, nie wiem na ile będę tu oryginalny ale na samym początku dla amatora (piszę w imieniu tych którzy dopiero rozpoczynają zabawę z fotografią) bardziej istotne będzie inwestowanie w sprzęt aniżeli w programy do obróbki zdjęć.
Kilka propozycji już padło, mam nadzieję że nie zdubluję czyjegoś posta (jeżeli tak to z góry przepraszam) ale ostatnio natrafiłem w sieci na darmową wersję starego Photoshopa CS2

Można się pobawić, ja dopiero co ściągnąłem:
http://www.chip.pl/news/oprogramowanie/programy-narzedziowe/2013/01/pelna-wersja-photoshopa-do-pobrania-bezplatnie

Pozdrawiam
To samo co z CS2 suite. Nie Masz niestety prawa do korzystania z tego oprogramowania jeżeli nie posiadasz zakupionego CS2 czy to Photoshop czy pakietu Suite.

Numery seryjne przewidziane jako część pobrania mogą być używane tylko przez klientów, którzy legalnie zakupili CS2 lub ​​Acrobat 7 i muszą utrzymać swoje obecnie wykorzystyane produkty.

RafalK
14.01.14, 18:26
więc się trochę pośpieszyłem ... ;) dzięki

Saboor
14.01.14, 19:16
więc się trochę pośpieszyłem ... ;) dzięki
Adobe jeszcze nic za darmo nie dało. :-D
Trzeba uważnie wertować dopiski, licencje itp.

ahutta
14.01.14, 21:04
Adobe jeszcze nic za darmo nie dało. :-D

Pipcys, Acrobat Reader jest za free :p :mrgreen:

sylwiusz
14.01.14, 21:15
Taaa, Flash w sumie tez :-D

RafalK
15.01.14, 22:53
nooo już skasowałem, człowiek się napalił nie doczytał a tu takie kwiatki ;)

Saboor
16.01.14, 18:55
Pipcys, Acrobat Reader jest za free :p :mrgreen:
Acrobata stworzył zespół: CIA, GRU, Greenpeace, MI5 i Mossad.

Taaa, Flash w sumie tez :-D
Flasha też.