PDA

Zobacz pełną wersję : Blokada pomiaru światła OM-D E-M1



Pawel92
30.12.13, 15:38
W moim aparacie nie jestem w stanie zablokować pomiar światła przy pomocy przycisku AEL w trybie pracy M.
Wszystko działa normalnie w trybach A, S i P. Po przyciśnięciu AEL pojawia się ikona AEL i pomiar światła jest zatrzymany.
Skontaktowałem sie z serwisem Olympusa i potwierdzono mi, że ichniejszy egzemplarz E-M1 funkcjonuje tak samo. E-M5 rownież. Niestety kierownik był na urlopie i nikomu nie udało sie wyjaśnić dlaczego tak to funkcjonuje.
Czy ktoś miałby jakieś wytłumaczenie takiego funkcjonowania trybu M + AEL?

Z góry dziękuję :smile:

Pawel92
30.12.13, 22:44
Zapomniałem dodać, że chodzi o tryb AutoISO + M.

Moominek
30.12.13, 22:47
To chyba oczywiste bo nic innego zablokować się już nie da. Cóż, takie widać widzimisię programisty, albo raczej nie przyszło im do głowy że ktoś chce tego używać. W E-M5 jest to samo - co ciekawe AEL w P/A/S blokuje też ISO (oczywista oczywistość) więc nie problem to zrobić w M :).

Nie dokopałem się niestety czy można przy okazji zafiksować AF (do panoram przydatne), obchodzę to funkcyjnym na obiektywie (AF stop lub przełączanie MF/AF) ale wygodniej by mi było wybrać w menu czy AEL czy AEL/AFL jednocześnie.

Moominek
1.01.14, 18:20
Pytanie mam podobne choć zgoła inne - dlaczego u licha nie działa AutoISO z lampą błyskową? Strasznie marnie są rozwiązane automaty, nadal. Zmanierowałem się Nikonem ;). Tam lampa funkcjonuje wygodniej i pewniej.

Może się komuś przydać, dotyczy też Auto ISO:

http://www.dpreview.com/articles/9115179666/user-guide-getting-the-most-out-of-the-olympus-e-m5

(http://www.dpreview.com/articles/9115179666/user-guide-getting-the-most-out-of-the-olympus-e-m5)Przy okazji popróbowałem co nieco jak to działa i jest to całkiem rozsądne, tyle że ... pokrętne i nie uwzględnia stabilizacji. Automat faktycznie trzyma się przy przechodzeniu na wyższy poziom reguły 1/ogniskowa (na ile oczywiście zmieści się w narzuconym zakresie maksymalnym) chyba że ustawiona długość błysku jest krótsza - wtedy przełącza przy niej - jakby nie można było zrobić osobnej pozycji menu. Żeby zmusić w trybie A do czasów dłuższych, trzeba narzucić ISO.