PDA

Zobacz pełną wersję : Banalne pytania dotyczace OM-D E-M1



Namor1
18.12.13, 18:59
Podejrzewam, że tych pytań będzie dużo więcej, dlatego nowy wątek. Mimo wertowania instrukcji niektórych kwestii nie mogę znaleźć.
Jak w trybie odtwarzania, gdy mam jakieś powiększenie [np. maksymalne] jednym ruchem, guzikiem wrócić do pozycji podstawowej. Do tej pory zawsze miałem OK. Czy muszę kilkakrotnie obracać tylnym pokrętłem aby wrócić do pojedynczego zdjęcia?

Namor1
19.12.13, 07:43
Odpowiedzcie proszę, czy jest taka opcja, czy dopust boży i mam odpuścić, choć taką funkcjonalność ma byle kompakt.

And.N
19.12.13, 08:06
Odpowiedzcie proszę, czy jest taka opcja, czy dopust boży i mam odpuścić, choć taką funkcjonalność ma byle kompakt.
Proszę nie obrażać mojego kompakta:wink: canon a610 nie jest byle jaki, a takiej funkcjonalności nie ma:)
Bezluster panas G1 ma. Nawet o tym nie wiedziałem i kręciłem pokrętłem:)

banc
19.12.13, 10:23
U mnie mam tak, że naciskam dwa razy fn1 i wraca do pełnego widoku. Jak nacisnę raz to mogę zmieniać zdjęcia nie zmieniając powiększenia.
Nie wiem czy coś ustawiałem.

Namor1
19.12.13, 16:56
U mnie mam tak, że naciskam dwa razy fn1 i wraca do pełnego widoku. Jak nacisnę raz to mogę zmieniać zdjęcia nie zmieniając powiększenia.
Nie wiem czy coś ustawiałem.
Dzięki o to chodziło - sprawdziłem - działa:!:

nyny
19.12.13, 19:12
U mnie mam tak, że naciskam dwa razy fn1 i wraca do pełnego widoku. Jak nacisnę raz to mogę zmieniać zdjęcia nie zmieniając powiększenia.
Nie wiem czy coś ustawiałem.
Nie, tak samo z difoltu jest w M5 ;)

pozdro

Namor1
19.12.13, 19:32
Nie, tak samo z difoltu jest w M5 ;) pozdro

Tych podobieństw jest naprawdę dużo. Ja w pośpiechu wydrukowałem instrukcję do M5 i kilka stron prześledziłem, zanim zorientowałem się, że coś nie gra :)

Namor1
20.12.13, 21:18
Czy stabilizacja S-IS1 jest uniwersalna, a pozostałe służą tylko do panoram?

nightelf
20.12.13, 22:33
IS1 jest można powiedzieć uniwersalna, natomiast IS2 służy raczej do panningu niż panoram.

Namor1
20.12.13, 22:53
Dzięki. Jeszcze LOW ISO oznacza 100 [czy jakąś inną wartość]. Nie znalazłem opcji wyboru zakresu czułości [tylko AUTO lub konkretną wartość] - czyli nie mogę wybrać zakresu np. 100-800, który powiedzmy by mnie satysfakcjonował, ale nie hulał bez ograniczeń jak AUTO?

Jack
21.12.13, 00:02
[...] ale nie hulał bez ograniczeń jak AUTO?Zacznij czytywać instrukcję :-) W menu ustawień własnych, zakładka E, Ustawienie ISO Auto, możesz ustawić sobie pożądany zakres czułości, tj. maksymalną wartość i domyślną wartość. Potem ustawiasz już ISO Auto, a aparat trzyma się ustawień z menu. Możesz też w menu zdefiniować w jakich trybach ekspozycji ma być auto, a w jakich konktretna wartość.

Wesley
21.12.13, 00:23
Podejrzewam, że tych pytań będzie dużo więcej, dlatego nowy wątek. Mimo wertowania instrukcji niektórych kwestii nie mogę znaleźć.
Jak w trybie odtwarzania, gdy mam jakieś powiększenie [np. maksymalne] jednym ruchem, guzikiem wrócić do pozycji podstawowej. Do tej pory zawsze miałem OK. Czy muszę kilkakrotnie obracać tylnym pokrętłem aby wrócić do pojedynczego zdjęcia?
W trybie odtwarzania klikając palcem w ekranik po prawej stronie pokazuje się pasek z kursorem którym można cropować fotkę do maxa, klikając jeszcze raz wraca do pełnego zdjęcia.

Namor1
21.12.13, 00:38
Zacznij czytywać instrukcję :-) W menu ustawień własnych, zakładka E, Ustawienie ISO Auto, możesz ustawić sobie pożądany zakres czułości, tj. maksymalną wartość i domyślną wartość. Potem ustawiasz już ISO Auto, a aparat trzyma się ustawień z menu. Możesz też w menu zdefiniować w jakich trybach ekspozycji ma być auto, a w jakich konktretna wartość.
Dzięki za wyjaśnienie, czytam instrukcję, ale w dziale o ISO było tyko to, co napisałem, bez żadnych odnośników, że jest gdzieś jeszcze więcej. Lojalnie zaznaczyłem, że pytania będą banalne [do tej pory tylko naciskałem guzik bez analizy] :wink:
Do zakładek własnych dopiero zajrzałem, bo na razie nie chciałem tam wchodzić, aby przypadkiem nie zmienić jakichś parametrów, których nie rozumiem].

Namor1
29.12.13, 00:54
Znowu pytanie [w internecie odwołują się do właściwych instrukcji, bo w różnych aparatach może być różnie] proszę o wyjaśnienie tej tabelki w trybie S-AF. Domyślnie jest przypisany mode1. Exposure to wynik pomiaru światła? Skądinąd wynika, że przycisk AEL/AFL stosuje się przy pomiarze punktowym światła. Jeśli chcę to wykorzystać, to przy wciśniętym do połowy spuście migawki celuję środkiem kadru "z kołeczkiem" w obiekt, który chcę sfotografować, jenocześnie drugim palcem naciskam AEL/AFL. Mogę teraz zdjąć palec z migawki, nacelować w obiekt, będzie pomierzona nowa ostrość a pomiar światła będzie przeniesiony z poprzedniego celowania?

Namor1
30.12.13, 11:29
Znowu pytanie [w internecie odwołują się do właściwych instrukcji, bo w różnych aparatach może być różnie] proszę o wyjaśnienie tej tabelki w trybie S-AF. Domyślnie jest przypisany mode1. Exposure to wynik pomiaru światła? Skądinąd wynika, że przycisk AEL/AFL stosuje się przy pomiarze punktowym światła. Jeśli chcę to wykorzystać, to przy wciśniętym do połowy spuście migawki celuję środkiem kadru "z kołeczkiem" w obiekt, który chcę sfotografować, jenocześnie drugim palcem naciskam AEL/AFL. Mogę teraz zdjąć palec z migawki, nacelować w obiekt, będzie pomierzona nowa ostrość a pomiar światła będzie przeniesiony z poprzedniego celowania?

Nikt nie odpowiedział, a ja zapomniałem dołączyć tabelkę , o ktorą pytałem.


106980

epicure
30.12.13, 11:47
No ale czego tam nie rozumiesz?

Pawel92
30.12.13, 12:17
Znowu pytanie [w internecie odwołują się do właściwych instrukcji, bo w różnych aparatach może być różnie] proszę o wyjaśnienie tej tabelki w trybie S-AF. Domyślnie jest przypisany mode1. Exposure to wynik pomiaru światła? Skądinąd wynika, że przycisk AEL/AFL stosuje się przy pomiarze punktowym światła. Jeśli chcę to wykorzystać, to przy wciśniętym do połowy spuście migawki celuję środkiem kadru "z kołeczkiem" w obiekt, który chcę sfotografować, jenocześnie drugim palcem naciskam AEL/AFL. Mogę teraz zdjąć palec z migawki, nacelować w obiekt, będzie pomierzona nowa ostrość a pomiar światła będzie przeniesiony z poprzedniego celowania?
Jest, a przynajmniej powinno być, tak jak piszesz.
Kilka uwag:
- AEL blokuje pomiar we wszystkich trybach pomiaru światła, nie tylko przy punktowym.
- w moim E-M1, AEL działa poprawnie w trybach A, S, P. W trybie M nie działa (???? :shock: :shock:).

Sprawdź może, czy nie miałeś aparatu ustawionego w trybie M?

Namor1
30.12.13, 13:00
A przy MF trybie 3 to skąd się bierze S-AF [ostatni wiersz w tabelce]?

A generalnie w główce tabelki napisano "przy przytrzymywaniu funkcji AEL/AFL" - należy rozumieć po jednokrotnym wciśnięciu chyba?

easy_rider
30.12.13, 13:09
A przy MF trybie 3 to skąd się bierze S-AF [ostatni wiersz w tabelce]?Jak to skąd? Z przycisku...
Od zawsze stosuję tryb 3 we wszystkich aparatach (z Canonami włącznie) - bo tak mi najwygodniej :mrgreen:

Namor1
30.12.13, 13:26
Jak to skąd? Z przycisku...
Od zawsze stosuję tryb 3 we wszystkich aparatach (z Canonami włącznie) - bo tak mi najwygodniej :mrgreen:
No ale MF jest chyba z definicji manualny?

easy_rider
30.12.13, 14:13
I właśnie cały urok "trybu 3" na tym polega - niby ostrzenie manualne, ale pod zdefiniowanym przyciskiem mam "wspomaganie" AF :mrgreen:
Czyli AF działa tylko wtedy, gdy ja tego chcę, a nie przy każdym zdjęciu... teraz już nie wyobrażam sobie inaczej (oczywiście z wyjątkiem C-AF).

Namor1
20.01.14, 23:02
Czekając na naprawę wgrałem sobie na smartfona oplikację Ol.Share. Trochę się męczyłem, bo przez wyszukiwarkę szukałem takiego programu - tak jest nazwany w instrukcji. W rzeczywistości to Olympus Image Share. W miarę bezzproblemowo wgrałem a teraz połaczyłem. Ciekawie to wyglada, ale ekran na smartfonie jest co chwilę zakłócany paskami jak w starym telewizorze. Czy też tak macie?

banc
20.01.14, 23:31
Czekając na naprawę wgrałem sobie na smartfona oplikację Ol.Share. Trochę się męczyłem, bo przez wyszukiwarkę szukałem takiego programu - tak jest nazwany w instrukcji. W rzeczywistości to Olympus Image Share. W miarę bezzproblemowo wgrałem a teraz połaczyłem. Ciekawie to wyglada, ale ekran na smartfonie jest co chwilę zakłócany paskami jak w starym telewizorze. Czy też tak macie?


Nie. U mnie nic takiego się nie robi. Co prawda oprócz testowania używałem raptem kilka razy, ale nic się nie działo.

Edi
20.01.14, 23:35
Z ciekawości sprawdziłem jak działa Ol. Share na moim nowym smartfonie. Jak się okazuje mam takie same objawy jak Ty- pojawiają się migające pasy, tak jakby obraz był zakłócany. Być może to wina wersji oprogramowania. Dwa dni temu zmieniłem smartfon na nowszy model,a co za tym idzie musiałem też na nowo wgrać masę aplikacji w tym i Olympus Image Share. Obecna wersja to 2.1.1. Jeszcze tydzień temu, kiedy E-M1 współpracował ze starym smartfonem, wszystko było w porządku i nie było takich pasów. Poprzednią wersję Ol. Share ( nie pamiętam jaka to była wersja) zainstalowałem na początku grudnia.

banc
20.01.14, 23:41
Mam wersję 2.1., smartfon samsung xcover 2 i tablet asus transformer 101.
Ciekawe co trzeba popsuć w transmisji, żeby coś takiego widzieć.

Edi
21.01.14, 00:06
Sprawdziłem jeszcze na starym smartfonie. Jednak na nim wszytko działa jak należy, wersja Ol. Share jest ta sama (2.1.1) co na nowym i żadne migające pasy nie występują.

Namor1
21.01.14, 00:11
Mam wersję 2.1., smartfon samsung xcover 2 i tablet asus transformer 101.
Ciekawe co trzeba popsuć w transmisji, żeby coś takiego widzieć.
Celowo nic nie psułem ;) przeniosłem się nawet do innego pomieszczenia z dala od komputera, ale objaw ten sam. Umożliwia robienie zdjęć, ale niedogodność duża.
U mnie samsung s4 i wersja Ol. 2.1.1

banc
21.01.14, 01:53
Celowo nic nie psułem ;) przeniosłem się nawet do innego pomieszczenia z dala od komputera, ale objaw ten sam. Umożliwia robienie zdjęć, ale niedogodność duża.
U mnie samsung s4 i wersja Ol. 2.1.1


To nie ty psujesz, tylko soft do wifi w telefonie.

Namor1
21.01.14, 07:40
Sam pomysł jest super, nieco gorzej z wykonaniem, a już najgorzej z bateriami. WiFi to jednak smok. Na wyjście w teren na dzień to pewnie trzeba mieć ze 3 zapasowe baterie. Gorzej ze smartfonem, bo tam też bateria ostro się zużywa.

Namor1
23.01.14, 22:16
Jak najsensowniej zaprogramować przyciski funkcyjne w E-M1 jak również w obiektywie 12-40? Gdzieś widziałem w prezentacji sugestie, ale to dotyczyło M5. Proszę tylko nie pisać 'to zależy co chcesz robić', bo dopiero raczkuje z tym sprzetem i nie mam jeszcze żadnych nawyków. Może podpowiedzcie jak sami je zaprogramowaliście - te sugestie na pewno mi pomogą.

Namor1
24.01.14, 19:53
Przypominam sie z pytaniem o programowanie przycisków.

adambieg
24.01.14, 20:43
Przypominam sie z pytaniem o programowanie przycisków.

Powinieneś kupić prostszy aparat, skoro nie wiesz co Ci jest potrzebne. Ktoś ma zdecydować co zaprogramujesz? ;-)

Namor1
24.01.14, 20:55
Powinieneś kupić prostszy aparat, skoro nie wiesz co Ci jest potrzebne. Ktoś ma zdecydować co zaprogramujesz? ;-)
Warto korzystać z dobrych wzorców :)

banc
24.01.14, 21:43
Warto korzystać z dobrych wzorców :)

Mogę ci napisać co ja sobie zakodowałem. Przy obiektywie: przełącznik MF/AF , podgląd głębi ostrości, fn1 - AF (zazwyczaj nie mam pod spustem), AEL - peaking, czerwona kropa - krzywe, fn2 - powiększenie.

Namor1
24.01.14, 22:27
Mogę ci napisać co ja sobie zakodowałem. Przy obiektywie: przełącznik MF/AF , podgląd głębi ostrości, fn1 - AF (zazwyczaj nie mam pod spustem), AEL - peaking, czerwona kropa - krzywe, fn2 - powiększenie.
Dzięki.

lcj
24.01.14, 23:19
Można też użyć Record, wtedy filmujemy tylko w trybie filmowym, gdzie Record nadal tak działa.