PDA

Zobacz pełną wersję : Wideo w E-P5



tymczasowy_
23.11.13, 12:26
Mam nadzieję, że w końcu trochę pofilmuję na poważnie i przy okazji podzielę się wrażeniami z użytkowania E-P5 w tym zakresie.

Pierwsze wrażenie.
Po długim używaniu NEX-3 i LX5 w roli kamery, ostatnio użyłem E-P5. Ponieważ okazja nieco mnie zaskoczyła to nie miałem ze sobą statywu, który obowiązkowo staram się używać gdy posługuję się NEXem lub LX5, ponieważ z filmując z ręki otrzymuję jedną wielką trzęsiawkę. No i w tej kwestii E-P5 niesamowicie mnie zaskoczył. Stwierdzam, że stabilizacja z E-P5 w filmowaniu spisuje się znakomicie, przy panoramowaniu również. Tak więc w tej dziedzinie dla E-P5 przyznaję "szóstkę".

Aha, filmowałem z użyciem wizjera VF-4, niektóre ujęcia miały po kilka minut - najdłuższe około 10 minut, nie wpływało to na jakość stabilizacji. Filmowałem koncert.

PanMarecq
23.12.13, 17:11
i jak tam po wrażenia po dluższym obcowaniu z tym sprzętem ;) ?

tymczasowy_
10.04.14, 17:06
Nakręciłem kilka kolejnych filmików z użyciem e-p5. Dobre wrażenie odnośnie stabilizacji nie ustępuje - robię z ręki, a wychodzi jakby aparat był na statywie. E-pm2 nie był tak dobry - widać bylo drgania.

PS
Czytam o masowym zakupie E-10, więc jeśli ktoś myśli o filmowaniu, to niech nie skreśla OMD E-5.

bobdylan
10.04.14, 20:47
to niech nie skreśla OMD E-5.

Trochę zakręciłeś bo nie wiem teraz czy chodzi o E-P5 czy o OMD E-M5, a może o E-5? :)

Mi w olkach w filmowaniu brakuje 60fps.

realnasty
10.04.14, 21:15
Trochę zakręciłeś bo nie wiem teraz czy chodzi o E-P5 czy o OMD E-M5, a może o E-5? :)

Przypuszczam, że chodziło o OMD E-M5, które jest w wyposażone w tą samą stabilizację, co E-P5 posiadane przez autora cytatu :)

tymczasowy_
11.04.14, 17:02
Trochę zakręciłeś bo nie wiem teraz czy chodzi o E-P5 czy o OMD E-M5, a może o E-5? :)
Jak na razie w OMD jest tak dużo sprzętów, że liczby 1, 5, 10 w zupełności wystarczają :wink:


Mi w olkach w filmowaniu brakuje 60fps.A do czego Ci te 60fps są potrzebne, jeśli wolno wiedzieć?


Przypuszczam, że chodziło o OMD E-M5, które jest w wyposażone w tą samą stabilizację, co E-P5 posiadane przez autora cytatu :)Piątka (a nawet szóstka) z dedukcji.

bobdylan
11.04.14, 21:45
Jak na razie w OMD jest tak dużo sprzętów, że liczby 1, 5, 10 w zupełności wystarczają :wink:

Pisałeś najpierw o E-P5 a na końcu wspomniałeś o OMD więc myślałem, że się po prostu pomyliłeś i chodziło ci o E-P5. Wydawało mi się też, że w E-P5 poprawiono tryb filmowania w stosunku do E-M5 i że OMD nie jest w tym takie dobre.
Trochę też się czepiałem tej brakującej literki ale w założeniu nie miało to być złośliwe. :wink:



A do czego Ci te 60fps są potrzebne, jeśli wolno wiedzieć?


Potrzebne mi jest bo chciałbym nadużywać efektu slow-motion. Więcej wyjaśniłem w tym moim wątku o GX1.

thedoc
19.04.14, 22:13
Sorry za banalne pytanie ale w temacie filmowania jestem zielony jak ogórek ;)
Jakich ustawień mam używać, aby dla potrzeb domowego kręcenia dzieciaków mieć fajne filmiki.
Ile ma być klatek na sekundę, jaka ma być jakość obrazu: HD czy coś innego. Jak mówię nie jestem filmowcem
i bladego pojęcia nie mam jak i co ustawić. Ostatnio jak nakręciłem syna na rowerze to obraz jakoś dziwnie skakał,
ustawienia wszystko na maxa, FullHD i co tam najlepszego w E-P5 było. Efetk wizualny na moim kompie był słaby (obraz przeskakiwał i był nierówny).
Proszę o jakiś krótki instuktaż :)

tymczasowy_
1.05.14, 18:29
1. Krótkie ujęcia i montaż. Krótkie ujęcie w sensie nie muszę używać AF ani MF - po prostu ustawiam ostrość przed rozpoczęciem nagrania. Po drugie żadnego zoomowania czy panoramowania. Ujęcia po kilka, maksymalnie kilkanaście sekund. Niestety potem trzeba wszystko połączyć w jedną całość.
2. Zomowanie i panoramowanie "zastępujemy" odpowiednią zmianą kadru - oczywiście 1 do 1 nie uzyskamy takiego samego efektu - ale zamierzenia reżysera możemy uzyskać - radzę raz oglądnąć sobie normalny film fabularny i policzyć ile było zoomowań i panoramowań.
3. Zoomowanie jeśli już musi być, ustawiamy ostrość na nasz obiekt przed ujęciem i w czasie ujęcia nie ustawiamy ostrości.
4. Panoramowanie jeśli już musi być, robimy powoli, bardzo powoli.
5. Statyw - obowiązkowo do wszystkich ujęć, wtedy nic nie będzie latać i drgać, a obie ręce będą wolne do obsługi aparatu/kamery.

Chyba powinno wystarczyć, aha, i obowiązkowo na początek przez chwilę pomyśleć co chcemy sfilmować ... :wink:

PS
Czy rozdzielczość FullHD, HD, DVD ... wg mnie ma to drugorzędne znaczenie jeśli materiał jest dobrze nakręcony. Uzależnione jest to jak będziesz prezentował swoje produkcje. Bo słaby procesor i duża rozdzielczość materiału może skutecznie zabić efekt Twojej pracy.

PPS
Jeśli chodzi o rejestrację rodzinnych migawek z wakacji, wycieczek itp., to ja ustawiam np. f=5.6 lub f=8, przełączam się w tryb MF i ustawiam ostrość na tzw. hiperfokalną i jadę ... :wink: Skupiam się głównie na tym aby nie potrząsać aparatem / kamerą - i tu E-P5 daje powody do radości. Zazwyczaj używam trybu 720p, na takie eventy w zupełności wystarcza.

hades
24.08.14, 16:41
Tymczasowy, gdzie można zobaczyć to co nakręciłeś testowo? I drugie pytanie, czy podczas filmowania działa w Twoim E-P5 cyfrowy telekonwerter? Uprzedzając, chodzi o to, że w trakcie kręcenia wciskam przypisany do niego guzik i nagle obraz powiększa się. Chyba jest to jedyny aparat, w którym ta funkcja działa.