PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić zdjęcie 3 owoców z pokazaniem planów



Brooklyn
21.10.13, 23:38
Chodzę sobie na kurs fotograficzny i niestety nie mogłem być na ostatnich zajęciach. Dostałem pracę domową, którą nie do końca rozumiem. Gdyby ktoś był tak miły i wytłumaczył mi o co dokładnie chodzi to będę wdzięczny :)
Mianowicie, muszę zrobić zdjęcie 3 owoców np. jabłka, gruszki itp. z zachowaniem kompozycji wg mocnych punktów (dotąd jasne), mają być też pokazane plany czyli pierwszy, drugi i tło. No i z płytką głębią ostrości. A wszystko na ciemnym tle.
Nie do końca rozumiem, o co chodzi z tym "ukazaniem planów".
Czy:
1) ostra ma być pierwsza grucha, a pozostałe dwie z tyłu rozmyte, wtedy mam pierwszy plan ostrą gruszkę, a pozostałe stanowią drugi plan, a tło to czarna kartka?
2) ostra ma być środkowa grucha, tak aby rozmyta była pierwsza i trzecia, ale wtedy co jest pierwszym planem? Należy przez to rozumieć, że jest nim rozmyta grucha nr 1??, a drugi plan to rozmyte gruchy nr 2 i 3?

Dzięki za podpowiedzi :)

Joki
22.10.13, 08:56
Witam serdecznie.

Zrobiłbym ostrość na środkową. Inaczej będą tylko dwa plany...
Pozdrawiam.

fret
22.10.13, 09:07
Witam serdecznie.

Zrobiłbym ostrość na środkową. Inaczej będą tylko dwa plany...
Pozdrawiam.

Ale chyba miały być dwa plany + tło :) Trzy mają być owoce.

Wyobraź sobie, że grucha to dziewczyna, dwa jabłka to faceci. Dziewczyna na pierwszym planie, za nią idzie dwóch facetów (nieostry drugi plan), a za nimi noc..., tzn. ciemne tło :)

hades
22.10.13, 09:10
Na początek poteoretyzuje. Plany to potocznie strefy w przestrzeni przed obiektywem, w których lokujemy ważne ze względu na kompozycje obiekty, będące tematem zdjęcia. Granice między planami ustalamy sami. Np. możemy przyjąć, że grupa blisko siebie ułożonych owoców będzie planem pierwszym, w którym przez płytką głębie ostrości wyróżnimy jeden z nich. A możemy też ułożyć je w dalszej odległości od siebie tak, by każdy z owoców tworzył jeden plan.

Zwykle rozplanowujemy zdjęcie w ten sposób by temat zdjęcia (człowieka, zwierzę, roślinę, wyróżniający się element architektury czy krajobrazu), był na pierwszym lub drugim planie. Poprzez zastosowanie odpowiedniej głębi ostrości (przysłony) decydujemy, które plany (może wszystkie) powinny przyciągnąć większą uwagę. Przy tym trzeba zaznaczyć, że planów w obrazie możemy mieć więcej niż trzy, jeśli damy radę sensownie ułożyć w kadrze to co zamierzamy sfotografować.


Za zadanie dostałeś ułożenie i sfotografowanie owoców z zastosowaniem planów i mocnych punktów. Czyli, najprościej mówiąc owoce trzeba ułożyć w różnych odległościach od obiektywu, a jednocześnie by w kadrze ich położenie wiązało się z mocnym punktem obrazu. Np. w lewy górnym punkcie jest owoc bliżej obiektywu (pierwszy plan), zaś w prawym dolnym mocnym punkcie jest kolejny owoc dalej od obiektywu (drugi plan). Resztę stanowi jednolite tło by nie przyciągać nadmiernie uwagi widza kolorowym plamami pozostającymi poza polem ostrości. Ważna rzecz, owoce w takim ułożeniu będą się trochę przysłaniały i nie należy się tym przejmować.
Masz do wykonania minimum 3 zdjęcia w tym kadrowaniu. Jedno z ostrością ustawioną na owoc pierwszoplanowy, drugie na owoc drugoplanowy, trzecie - ostrość poza pierwszym i drugim planem, na tło (tylko po to by pokazać dwa pozostałe plany poza ostrością).

Mam nadzieje, że powyższy opis rozwiał Twoje wątpliwości.

fret
22.10.13, 09:18
... Np. w lewy górnym punkcie jest owoc bliżej obiektywu (pierwszy plan), zaś w prawym dolnym mocnym punkcie jest kolejny owoc dalej od obiektywu (drugi plan). ..
Mam nadzieje, że powyższy opis rozwiał Twoje wątpliwości.

Trudna sprawa... ;)

hades
22.10.13, 23:34
Brooklyn, pochwal się później co Tobie wyszło i czy ćwiczenie zaliczone.

Brooklyn
24.10.13, 11:39
Ćwiczenie zaliczone, może nie na 5 ale na 4. Dzięki za rady tak w ogóle :)
Ustawiłem 3 gruszki - na jednym zdjęciu ostra pierwsza, na drugim środkowa. Obie były poprawne, ale nie ustrzegłem się dwóch błędów. Jak wrócę do domu to wrzucę dwie fotki i napiszę gdzie te drobne błędy popełniłem.

Brooklyn
18.11.13, 01:42
Choć trochę czasu minęło odkąd obiecałem wrzucić zdjęcia, to dotrzymuję obietnicy i załączam zdjęcia gruszek, które zrobiłem.
Mile widziane komentarze, choć co tu komentować ;)

Więcej moich zmagań z fotografią pod linkiem: https://forum.olympusclub.pl/threads/89160-Brooklyn-moje-zdjęcia?p=1026235&highlight=#post1026235

cissic
18.11.13, 02:05
Zawsze jest co komentować i zawsze jest temat, który warto poruszyć ;)
MZ na pierwszym zdjęciu troszkę przestrzeliłeś z ostrością drugą gruszkę (może wystarczyło przymknąć o jedną działkę przysłonę?). Drugie jest ok, ale może spróbuj rozproszyć jeszcze czymś światło?

hades
18.11.13, 03:31
Generalnie jest ok. Jednak na pierwszym zdjęciu gruszka drugoplanowa jest w centrum kadru, a miała być w jednym z mocnych punktów. Na drugim zdjęciu jest już ok. Ostrość pierwszoplanowej gruszki pokrywa się mocnym punktem. Jestem ciekaw jakie jeszcze drobne błędy popełniłeś?

Brooklyn
18.11.13, 11:32
Co do pierwszego zdjęcia zgadzam się z Waszymi uwagami i też uważam je za mniej udane.
Odnośnie drugiego prowadzący kurs (swoją drogą polecony przez kogoś na tym forum Marek Waśkiel), powiedział, że ogólnie zdjęcie jest dobre, ale gruszki mogłyby być lekko odsuniete od siebie, bo z patrząc z dalszej odległości zlewają sie w jedną plamę. Ostatecznie jednak jest delikatna przerwa między gruszkami, więc powiedział, że jest dobrze (nie bardzo dobrze, ale dobrze :))

Mirek54
18.11.13, 12:25
No i cacy.Gruszki to juz historia i nie ma co gadac.Ciekawe czy bedziecie miec cwiczenia na paning slimaka.Wtedy sie zacznie ambaras

Brooklyn
18.11.13, 13:11
Panning już był, tyle, że nie ślimaka. Mam rower, autobus, samochód, dziecko, ale ślimaka na szczęście nie było :) Wrzucę fotki to może pooceniacie.
Teraz natomiast mam przygotować białe jajka na białym tle. Dziś będę się w to bawił, zapewne wszystko wyjdzie mi ... szare.