PDA

Zobacz pełną wersję : formatowanie RAW na TIFF



dżemik
20.09.07, 21:29
z takim zapytaniem -otwieram zdjęcie w pliku RAW/orf w irfan view które ma 13MB a po zapisaniu w pliku TIFF ma 5MB. Nie żebym był zwolennikiem pojemnych zdjęć niemniej jednak wydaje mi się że tiFF który odpowiada jakościowo RAWom powinien być prawie dwa razy większy.
i czy jak wyślę zdjęcia w RAW do fotojokera to czy je wywołają?

Smerf Maruda
20.09.07, 21:38
z takim zapytaniem -otwieram zdjęcie w pliku RAW/orf w irfan view które ma 13MB a po zapisaniu w pliku TIFF ma 5MB. Nie żebym był zwolennikiem pojemnych zdjęć niemniej jednak wydaje mi się że tiFF który odpowiada jakościowo RAWom powinien być prawie dwa razy większy.
i czy jak wyślę zdjęcia w RAW do fotojokera to czy je wywołają?

Ad. 1: pewno zapisujesz jako TIFF 8-bitowy.
Ad. 2: sam wywołaj, jak chcesz. W FJ pewno nie "wywołują" RAWów, a nawet jeśli, to na pewno nie tak, jak życzy sobie tego autor.

The z00m
20.09.07, 21:39
z takim zapytaniem -otwieram zdjęcie w pliku RAW/orf w irfan view które ma 13MB a po zapisaniu w pliku TIFF ma 5MB. Nie żebym był zwolennikiem pojemnych zdjęć niemniej jednak wydaje mi się że tiFF który odpowiada jakościowo RAWom powinien być prawie dwa razy większy.
i czy jak wyślę zdjęcia w RAW do fotojokera to czy je wywołają?

Większość labów przyjmuje w jpg i tylko w jpg. Czasami tiff'y, ale z orf'ami nie wyskakuj.

RGB -profil koloru
jpg lub ew. niekompresowany tiff
300dpi (przy małych odbitkach wyższe wartości spowodują spadek ostrości)

grizz
20.09.07, 21:52
Spokojnie do FJ zanoś w jpg... różnicy z TIFFEm i tak nie zauważysz

dżemik
20.09.07, 21:55
z takim zapytaniem -otwieram zdjęcie w pliku RAW/orf w irfan view które ma 13MB a po zapisaniu w pliku TIFF ma 5MB. Nie żebym był zwolennikiem pojemnych zdjęć niemniej jednak wydaje mi się że tiFF który odpowiada jakościowo RAWom powinien być prawie dwa razy większy.
i czy jak wyślę zdjęcia w RAW do fotojokera to czy je wywołają?

Większość labów przyjmuje w jpg i tylko w jpg. Czasami tiff'y, ale z orf'ami nie wyskakuj.

RGB -profil koloru
jpg lub ew. niekompresowany tiff
300dpi (przy małych odbitkach wyższe wartości spowodują spadek ostrości)

znasz irfan view -bo nie mogę się dokopać do ustawień tego typu

The z00m
20.09.07, 22:01
z takim zapytaniem -otwieram zdjęcie w pliku RAW/orf w irfan view które ma 13MB a po zapisaniu w pliku TIFF ma 5MB. Nie żebym był zwolennikiem pojemnych zdjęć niemniej jednak wydaje mi się że tiFF który odpowiada jakościowo RAWom powinien być prawie dwa razy większy.
i czy jak wyślę zdjęcia w RAW do fotojokera to czy je wywołają?

Większość labów przyjmuje w jpg i tylko w jpg. Czasami tiff'y, ale z orf'ami nie wyskakuj.

RGB -profil koloru
jpg lub ew. niekompresowany tiff
300dpi (przy małych odbitkach wyższe wartości spowodują spadek ostrości)

znasz irfan view -bo nie mogę się dokopać do ustawień tego typu

Znam. Coś się na niego uparł ;-) Masz darmowy OLYMPUS Master 2.0. Wołasz orf'a. Obrabiasz jak Ci pasuje. Zapisujesz jako jpg określając jakość kompresji oraz rozdzielczość. Wszystko. Jak chcesz to Ci napiszę krok po kroki. Zresztą już to chyba zrobiłem ;-)

dżemik
20.09.07, 22:18
mam tylko zdaje się że jest anglojęzyczny a ja nie lubię takich komfortów
mam oprócz tego corela photoshopa ale one nie trybią RAWów

dorjan
20.09.07, 22:43
mam tylko zdaje się że jest anglojęzyczny a ja nie lubię takich komfortów


Olympus Master 2,0 jest wielojęzyczny. Po zainstalowaniu wciskasz Ctrl+k (lub narzędzia_opcje) i wybierasz z pośród 29 języków. Po ponownym uruchomieniu programu masz wszystko w języku polskim.
Pozdrawiam.

The z00m
20.09.07, 22:45
mam tylko zdaje się że jest anglojęzyczny a ja nie lubię takich komfortów
mam oprócz tego corela photoshopa ale one nie trybią RAWów

OLYMPUS Master 2.0 masz i w języku polskim.

raven66
21.09.07, 10:20
i czy jak wyślę zdjęcia w RAW do fotojokera to czy je wywołają?
ORF wywołany zarówno w UFRaw jak i w RAW Therapee, zapisany z 8-bitową głębią ma u mnie ok. 24MB. Zapisany z kompresją ZIP TIFF zajmuje ok. 19MB. Być może IrfanView zapisuje z jakąś większą kompresją, np. typu JPEG.

W laboratoriach Kodaka bez problemu wywołają z TIFFa. Z ORF-ów nie, te maszyny które tam mają nie czytają Olympusowskich RAW-ów niestety. Być może w FJ jest podobnie. Zresztą wywoływania z RAWów to dość głupi pomysł, bo nie masz wpływu na to co ci zrobią ze zdjęciem. A wywołany z ORFa JPEG lub TIFF obrabiasz jak chcesz i zanosisz i otrzymujesz dokładnie to co chcesz uzyskać.

Smerf Maruda
21.09.07, 10:39
Być może IrfanView zapisuje z jakąś większą kompresją, np. typu JPEG.

To niemożliwe, bo JPG to stratna kompresja :-) Co najwyżej może być stosowany algorytm jakiś bezstratny, jakiś LZW, albo coś. I 24MB na TIFF? Z jakiego aparatu?

raven66
21.09.07, 10:45
To niemożliwe, bo JPG to stratna kompresja :-) Co najwyżej może być stosowany algorytm jakiś bezstratny, jakiś LZW, albo coś. I 24MB na TIFF? Z jakiego aparatu?
Jak najbardziej możliwe jest zapisanie TIFFa z kompresją JPEG :P
A TIFF z kompresją LZW zajmuje ok. 26MB

Smerf Maruda
21.09.07, 11:07
To niemożliwe, bo JPG to stratna kompresja :-) Co najwyżej może być stosowany algorytm jakiś bezstratny, jakiś LZW, albo coś. I 24MB na TIFF? Z jakiego aparatu?
Jak najbardziej możliwe jest zapisanie TIFFa z kompresją JPEG :P
A TIFF z kompresją LZW zajmuje ok. 26MB

Tak, jest możliwe, z tymże pozbawione sensu. Nie po to przecież zapisuje się w formacie TIFF, by tracić informacje ;-)

raven66
21.09.07, 11:11
Ale kto wie, jakimi ścieżkami podążaały drogi myślowe twórców Irfana? Bo jeżeli po zapisaniu TIFFa zajmuje on 5MB, to przyznasz, że jest to dość dziwne, nie? Wielkość TIFFa zależy jedynie od formatu i od rozdzielczości. Więc jeśli mamy 8Mpx obrazek jeden z widoczkiem, a drugi cały biały, to i tak oba będą tyle samo miejsca zajmowały.

skow
21.09.07, 15:25
To niemożliwe, bo JPG to stratna kompresja :-) Co najwyżej może być stosowany algorytm jakiś bezstratny, jakiś LZW, albo coś. I 24MB na TIFF? Z jakiego aparatu?
Jak najbardziej możliwe jest zapisanie TIFFa z kompresją JPEG :P
A TIFF z kompresją LZW zajmuje ok. 26MB

Tak, jest możliwe, z tymże pozbawione sensu. Nie po to przecież zapisuje się w formacie TIFF, by tracić informacje ;-)

TIFF to bardziej format kontenera (tak jak AVI dla wideo) niż format zapisu samych danych.
W końcu ORF czy NEF to też odmiana TIFFa

dżemik
21.09.07, 16:20
czy można, a jak można to w jaki sposób otworzyć ORFa w corelu11 albo w photoshopie7

Mirek54
21.09.07, 17:06
czy można, a jak można to w jaki sposób otworzyć ORFa w corelu11 albo w photoshopie7

W corelu to nie wiem ale w szopie to najpieew przekonwertuj do DNG i pozniej otwieraj.Na stronie szopa znajdziesz konwerter i wtyczke RAW

raven66
21.09.07, 17:10
Pisząc Corel masz na myśli zapewne Corel PhotoPaint? W 11-tce się nie da otworzyć.

dżemik
24.09.07, 08:05
czy jest jakiś nowszy corel -nowszy od corela11- który otwierałby ORF?

grizz
24.09.07, 08:13
google padły?

http://www.corel.com/pl/

aga_piet
24.09.07, 08:37
Dżemika a dlaczego się upierasz żeby otwierać w Corelu? Co za problem otworzyć orfa w Olympus Masterze lub innym DARMOWYM programie. Zapisujesz jako tiffa i hulaj dusza w Photo Paincie, robisz co chcesz.

skow
24.09.07, 09:40
czy jest jakiś nowszy corel -nowszy od corela11- który otwierałby ORF?

Corel Paint Shop Pro X otwiera ORFy z E-1 i E-300 (osobiście sprawdzałem; w końcu na pudełku jest zdjęcie E-300)
Nowsza wersja XI otwiera pewnie ORFy z nowszych modeli.

Mirek54
24.09.07, 13:59
Corel Paint Shop Pro X2 wersja 12 nie otwiera orf-ow z E 510

salvadhor
24.09.07, 15:55
Ten program po prostu zapisał .orf jako .tif'a z kompresją jpg. Moje wyniki zapisywania .orf :
.tif 16bit kompresja zip : 47 MB
.tif 8bit kompresja zip : 18 MB
.tif 8bit kompresja LZW : 14 MB
.tif 8bit kompresja JPG : 3 MB

( .orf z E-500, więc matryca 8 Mpx ).

I to prawda, użycie tej kompresji zapisuje w .tif materiał z mniejszą jakością.

Trzeba po prostu przestawić w programie tę opcję.