PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic 14mm + Olek - czy jest korekcja w body?



smog
14.10.13, 14:12
Z tego co wiem, body Panasonica automatycznie korygują softwarowo dystorsję i inne niedoskonałości szkieł.

Dość ważne wydaje mi się to przy Panasonicu 14mm, który ma dużą dystorsję.

Co się stanie, gdy zastosuję ten obiektyw w Olku?

1. Olek nic nie skoryguje?
2. Obraz będzie odpowiadał ogniskowej 13mm (czyli cały obraz bez korekty)?

gietrzy
14.10.13, 14:41
Z tego co wiem, body Panasonica automatycznie korygują softwarowo dystorsję i inne niedoskonałości szkieł.

Dość ważne wydaje mi się to przy Panasonicu 14mm, który ma dużą dystorsję.

Co się stanie, gdy zastosuję ten obiektyw w Olku?

1. Olek nic nie skoryguje?
2. Obraz będzie odpowiadał ogniskowej 13mm (czyli cały obraz bez korekty)?


Aouuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu - wyję i nie wierzę.

Na każdym korpusie m43 będziesz miał jotpegi 14mm, w kompatybilnych programach raw (LR/ACR) będziesz miał 14mm, w niekompatybilnych programach (RawTherapee) będziesz miał około "12-13mm", pofalowane, z winietą, bez korekcji zniekształceń i korekcji AC.

Na korpusach Panasonika, oprócz ww korekty będziesz miał jeszcze korektę AC czyli nie będziesz mial fioletowych obwódek wokół liści drzew na tle jasnego nieba.
Na korpusach Oly (za wyjątkiem E-M1) będziesz miał widoczne te obwódki (brak korekty AC; jeden dodatkowy klik w LR; ustawiany jako domyślny tj. z automatu).

smog
14.10.13, 15:18
Co tu wyć. Pytanie jak pytanie. Dla mnie cały system m43 to nowość.

Żeby mieć jasność. Olek w jpgach automatycznie dokona korekcji dystorsji? Nie dokona natomiast korekty CA.

gietrzy
14.10.13, 16:18
Żeby mieć jasność. Olek w jpgach automatycznie dokona korekcji dystorsji? Nie dokona natomiast korekty CA.

Tak.
Korekty CA dokona tylko najnowszy najdroższy E-M1
część lens corrections, drugi obrazek. O, przy okazji widać jak obiektywy Oly walczą z CA - imho lepiej bo konstrukcją nie softem.
Takie małe porównanie 12-40 vs 12-35X.
http://www.dpreview.com/previews/olympus-om-d-e-m1/6


(http://www.dpreview.com/previews/olympus-om-d-e-m1/6)

smog
14.10.13, 16:55
Dziękuję pięknie.

jbator
16.10.13, 15:34
To może od początku. W skład standardu u4/3 wchodzi informacja o korekcji zniekształceń geometrii która może być podawana przez obiektyw do body.

Jeżeli obiektyw coś takiego posiada (nie jestem do końca pewien ale chyba obiektywy sigmy tego nie wspierają) to geometria będzie korygowana u obydwu producentów.

Panasonic dodał do swoich obiektywów informację o korekcji CA (nie jest to częścią standardu u4/3) i ta korekcja jest obsługiwana tylko przez body Panasonica.

W najnowszym obiektywie Olympusa 12-40 ma być dodana informacja o korekcji CA i ma być obsługiwana przez EM1. Nie widziałem nigdzie informacji czy to kolejne odstępstwo od standardu tym razem Olympusa czy może wykorzystają format Panasonica ale był bym raczej złej myśli.

Tak jak pisali koledzy wszystkie te korekcje przez aparaty są stosowane tylko do plików jpg. Natomiast w wypadku plików RAW, informacja korekcyjna jest przekopiowywana do pliku.

To czy zostanie ona użyta przez program konwertujący, czy może wykorzysta on własne sposoby i parametry czy wszystko zignoruje to już jest w rękach twórców programu.

Do Lightrooma i RawTherapy które wykorzystują pierwszą i trzecią metodę dorzucił bym linuxowy Darktable który korzysta do tego z biblioteki lensfunc implementującej własne profile obiektywów.