PDA

Zobacz pełną wersję : Wywiad z jednym z szefów panasonica



grizz
19.09.07, 14:32
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6373

Oleryk
19.09.07, 15:23
Marketing niby dobry ale połączenie "aparatu ze średniej półki, nie stworzonego z myślą o początkujących", który ma na pokładzie "wykrywanie twarzy" jakoś do mnie nie przemawia ;)
Poza tym bardziej podobał mi się wygląd L1 i jego możliwość doświetlania na wprost wbudowaną lampką w polączeniu z drugą w sankach. To było fajne rozwiązanie.
No i to zdanie:
- Mimo to zamierzamy wpłynąć na sposób, w jaki ludzie postrzegają fotografię, chcemy stworzyć nową "kulturę fotograficzną".
Ale bajer ;)

RobertW3D
19.09.07, 15:32
Tja ... też jak czytałem ten wywiad, to miałem mieszane uczucia ... Ciekawe co miał na myśli mówiąc nowa kultura fotograficzna? Migawka o wytrzymałości 20k co by ludzie nie walili zdjęć na lewo i prawo ? :-) Niezbadane są drogi myślenia skośnookich ludków ... ale może coś dobrego wyjdzie z tego :-) Ale obawiam się, że stworzą coś na miarę E-4x0 niż D80 .... Najbardziej pozytywnie odebrałem tą część o obiektywach szerokokątnych - może wypuszczą coś w rozsądnej cenie i min ogniskowej 10-14mm? :-)

andytown
19.09.07, 15:58
zapowiedz szerokiego kąta od leica jest ciekawy :)

Ale ogólnie to ten człowiek nie powiedział nic w tym wywiadzie.... takie paplanie trzy po trzy

black_bird
19.09.07, 16:13
ja mam wrazenie, iz mimo ze był pytany to wlasnie on "pytal" i otrzymywał odpowiedzi ...;)

suchar
19.09.07, 19:58
O rany, niesamowita jest zdolnosc mowienia duzo nie mowiac nic :)

Oleryk
19.09.07, 21:42
O rany, niesamowita jest zdolnosc mowienia duzo nie mowiac nic :)
Taak, nasz Marcinkiewicz też to opanował do perfekcji ;)

Piotr_0602
20.09.07, 10:53
Za dużo dobrych wieści w wywiadzie nie ma.
Przyznają się że z poziomem szumów daleko im jeszcze do Nikona i Canona więc twierdzą że to nie jest ich priorytet. Powyżej ISO 1600 na razie nie podskoczą.
Z szumami walczą głównie nowym procesorem a nie matrycą.

A czym się mają wyróżniać lustrzanki Panasa? L1 oldskulowym wyglądem, L10 wykrywaniem twarzy. No i ruchomy LCD. Raczej więc nie konkurują w typowo lustrzankowych dziedzinach a chcą trochę kompaktowości wprowadzić do świata lustzanek.
Wprost czoła Canonowi i Nikonowi nie stawią, bo jeszcze nie osiągnęli ich poziomu, więc szukają niszy w lustrzankowym świecie.

Słowem, Panas na razie rewolucji nie wprowadzi.
A optyka Leica, nawet ciemna, kosztować będzie sporo.
A L10 kosztować będzie 5 tys. zł, więc chyba powtórzy "sukces" rynkowy L1. Tyle ze L1 miał lepsze szkło w kicie (a obiektyw co bądź ma żywot dłuższy niż body) i mógł konkurować jakością zdjęć z 20D/30D.
Bez niższych cen Panas dużo nie zwojuje...

Szerszy kąt Leica - owszem, miła wiadomość - ale cena będzie "leicowa" czyli duża.

Plusem jest to, że Panas twardo w 4/3 ma zamiar inwestować.

Piotr_0602
20.09.07, 11:23
Panas powtarza w kółko "Leica, Leica, Leica".
- wyjątkowe cechy L1 - wzorowany na klasycznych Leicach
- inne lustrzanki sprzedawane są z kiepskimi i tanimi obiektywami, a Panasy z Leicami
- L10 plasuje się na średniej półce między innymi dzięki pewnym technologiom oraz oczywiście dzięki obiektywowi Leiki (czyli wniosek - każde body z przypiętą Leicą to co najmniej średnia półka, np. do E500 wystarczy przypiąć najtańszą ciemną Leicę i już mamy bezpośredniego konkurenta Canona 20D)

Sony chyba tak "Carl Zeissa" w co drugim zdaniu nie dodaje, widać ma swoje "Soniacze" atuty. Chyba Panas jeszcze w tej rundzie konkurencji krzywdy nie zrobi.
Ale kilka dodatkowych szkiełek (nawet drogich "Lejek") do 4/3 nie zaszkodzi. Szczególnie jeśli uzupełnią dziury w ofercie Olka (stałki, szeroki kąt tańszy od 7-14).

Ciekawe co za extrasy Panas ma wprowadzic w 2008?

Może Sigma poszłaby po rozum do głowy i jeśli koniecznie chce mieć swoje body to niechby było z bagnetem 4/3 a nie egzotycznym bagnetem Sigmy.

andytown
20.09.07, 12:21
Dokładnie --- z wywiadu można wnioskować

ze na wiosnę na PMA będzie 3 body od Panasa...

Ja bym porównywał tego nowego panasa 14-50 F:3,8-5,6 z Canonowym 17-85 - tak jak to zrobili na Dpreview,.,,, i według mnie będzie lepszy optycznie.....:D

Cenowo -- pamiętajcie ze L1 + 14-50 kosztowało ok 1999 $ na start i zeszli do 1200$ teraz... myślę ze 1299$ na wiosnę zrobi się 999$, czyli zestaw po ok 3500 zł w kraju ... i będzie w zawsze o 300-400 zł tanszy od 40D + kit....

jps
20.09.07, 12:30
Dokładnie --- z wywiadu można wnioskować

ze na wiosnę na PMA będzie 3 body od Panasa...

Ja bym porównywał tego nowego panasa 14-50 F:3,8-5,6 z Canonowym 17-85 - tak jak to zrobili na Dpreview,.,,, i według mnie będzie lepszy optycznie.....:D

Cenowo -- pamiętajcie ze L1 + 14-50 kosztowało ok 1999 $ na start i zeszli do 1200$ teraz... myślę ze 1299$ na wiosnę zrobi się 999$, czyli zestaw po ok 3500 zł w kraju ... i będzie w zawsze o 300-400 zł tanszy od 40D + kit....

L1 + 14-50 od kilku miesięcy można kupić na różnych promocjach za 999$

Zresztą Panas sprzedał L1 w ilości 1/10 tego co Olympus w tym samym czasie w zeszłym roku z kilkoma dużo tańszymi lustrzankami.

andytown
20.09.07, 13:03
a propo ma ktoś dane na temat sprzedaży lustrzanek na świecie bo ostatnie mam za I półrocze:(

Piotr_0602
20.09.07, 13:57
[quote=andytown]

L1 + 14-50 od kilku miesięcy można kupić na różnych promocjach za 999$





L1 + 14-50 za 1000 USD? Gdzie, jeśli można wiedzieć? Jakiś link? Znajomi na święta wracają z USA...
To dziś mniej niż 2800 zł...

_______________________

14-50 3,8-5,6 OIS
14-50 2,8-3,5 OIS
14-54 2,8-3,5 stabilizacja w body Olka

Ta nowa Leica jest ciemniejsza o prawie 1EV na krótkim do 1,5EV na długim końcu od Zuiko. Ile więc taka Leica luzem może kosztować?

The z00m
20.09.07, 17:47
Za dużo dobrych wieści w wywiadzie nie ma.
Przyznają się że z poziomem szumów daleko im jeszcze do Nikona i Canona więc twierdzą że to nie jest ich priorytet. Powyżej ISO 1600 na razie nie podskoczą.
Z szumami walczą głównie nowym procesorem a nie matrycą.

I to zasmuca :cry: Patrząc po nowych matrycach Canona i Nikona można się spodziewać, że przepaść, która ostatnio się zmniejszała znowu drastycznie wzrośnie.

grizz
20.09.07, 17:57
Za dużo dobrych wieści w wywiadzie nie ma.
Przyznają się że z poziomem szumów daleko im jeszcze do Nikona i Canona więc twierdzą że to nie jest ich priorytet. Powyżej ISO 1600 na razie nie podskoczą.
Z szumami walczą głównie nowym procesorem a nie matrycą.

I to zasmuca :cry: Patrząc po nowych matrycach Canona i Nikona można się spodziewać, że przepaść, która ostatnio się zmniejszała znowu drastycznie wzrośnie.

Ale co zasmuca? Powiedział, ze ISO nie jest priorytetem... i ja się tu zgadzam, bo 1600 to jest wartosc zupełnie wystarczająca. Z chęcią powitałbym parcie na większa rozpiętość tonalną, lepsza reprodukcję kolorów, niż na forsowanie ISO.

KaarooL
20.09.07, 18:26
dobrze gadacie: jeśli 1600 to mało, trzeba kupić większą lampę i nauczyć się z niej korzystać.
osobiście boję się wychodzić poza ISO 1000, bo robi się masakra.

jak widzę jakość ISO 1600 z kamunia, to gul mi skacze, ale jak spojrzę na pomarańczowe gęby i posty o FF/BF oraz "kalibracji" obiektywów i puszek, to gul się uspokaja.

The z00m
20.09.07, 19:04
Za dużo dobrych wieści w wywiadzie nie ma.
Przyznają się że z poziomem szumów daleko im jeszcze do Nikona i Canona więc twierdzą że to nie jest ich priorytet. Powyżej ISO 1600 na razie nie podskoczą.
Z szumami walczą głównie nowym procesorem a nie matrycą.

I to zasmuca :cry: Patrząc po nowych matrycach Canona i Nikona można się spodziewać, że przepaść, która ostatnio się zmniejszała znowu drastycznie wzrośnie.

Ale co zasmuca? Powiedział, ze ISO nie jest priorytetem... i ja się tu zgadzam, bo 1600 to jest wartosc zupełnie wystarczająca. Z chęcią powitałbym parcie na większa rozpiętość tonalną, lepsza reprodukcję kolorów, niż na forsowanie ISO.

Zasmuca ponieważ obnaża słabości technologii Panasonica. Nie stawiają na wysokie ISO bo nie są w stanie dorównać czołówce. Mi osobiście ISO1600 również styknie co nie oznacza, że nie chciałbym dobrego ISO3200. Co do rozpiętości tonalnej to patrząc na nowe puszki Olympusa jest przeciętnie, a za miesiąc okaże się czy to tylko kolejna cecha różnicująca produkty w ramach marki czy zwyczajna niewydolność technologii.


dobrze gadacie: jeśli 1600 to mało, trzeba kupić większą lampę i nauczyć się z niej korzystać.
osobiście boję się wychodzić poza ISO 1000, bo robi się masakra.

jak widzę jakość ISO 1600 z kamunia, to gul mi skacze, ale jak spojrzę na pomarańczowe gęby i posty o FF/BF oraz "kalibracji" obiektywów i puszek, to gul się uspokaja.

Jest jeszcze Nikon :mrgreen:

Jakość obrazu to podstawa. E-3 będzie miał ciążkawo. Na D300 można się zapisywać. Cena około 7k. Ile stanie na starcie nasz E-3? Przydałby się jakiś przeciek :mrgreen:

Piotr_0602
21.09.07, 08:43
"Nie jest priorytetem" - a co innego mają powiedzieć - "nie potrafimy"? "daleko nam do konkurencji"?

OK. Ja z reguły staram się trzymać ISO 100 jeśli się da, bo to najlepsza dynamika i najmniejsze odszumianie. Mam lampę. Ale nie zawsze robię w pomieszczeniach, nie zawsze chcę lampą błyskać lub nie zawsze jest sens.

Jak słyszę, że w Nikonie D3 można robić zdjęcia na ISO 25600 przy płomyku świecy, to też bym tak chciał, nawet jeśli wtedy szumi jak E1 przy ISO 800.

Trzeba się pogodzić z tym, że Panas dopiero startuje w lustrzankowym biznesie. W każdym razie nie deklaruje że sie z niego wycofa.
Choć z ceną L10 w granicach 5 tys. to nadal będzie miał 0,X % rynku.
I trzeba mieć nadzieję że matryca w E3 nie będzie tą samą co w L10 czy E510.

andytown
21.09.07, 09:16
ale dużo wskazuje ze w l10 jest inna matryca niż w e-510

Piotr_0602
21.09.07, 10:01
L1 ma niezłą dynamikę. Wolę dynamikę niż wysokie ISO, bo częściej matryca przepali światła niż przesadzi z szumem. 10Mpix też mi wystarcza, przynajmniej pliki nie będą przesadnie wielkie. Jeśli jest stabilizacja to w wielu wypadkach lepiej zastąpi wysokie ISO, bo utrzyma poziom dynamiki (który spada wraz ze wzrostem ISO).

Nawet jeśli matryca L10 jest inna niż w E510, to i tak Panas przyznał że nie daje rady utrzymać poziomu szumów Nikona i Canona.
Pytanie skąd będzie matryca do E3?
Jeśli od Panasonica, to góra ISO 1600.

No, ale najpierw zobaczymy co potrafi L10. Może szumy jak w E510 a dynamika jak w L1?

Piotr_0602
24.09.07, 12:11
Przypomniała mi się pokazana kiedyś roadmap Panasa dla szkiełek Leica do 4/3:

14-50 f/2,8-3,5 OIS już jest
14-150 f/3,5-5,6 OIS niedługo
50-150 f/3,5-5,6 OIS 2008 ?
25 f/1,4 już jest
45 f/2 OIS macro 2008 ?

To było z okazji wypuszczenia L1. Teraz jest L10 i niezapowiadany wtedy obiektyw ciemniejszy 14-50, oraz zapowiadany wtedy 14-150. Jest już jaśniejsze 14-50 i 25. Co dalej?

Z tymi zapowiedziami Panas rynku nie zwojuje, więc naturalnie liczy na szklarnię Zuiko. Chyba że w 2008 czymś nas zaskoczy, ale na razie to bardziej Panas czerpie z oferty Olka niż Olek z Panasa. Z tych zapowiedzi to tylko 25mm uzupełniało dziury w ofercie Zuiko, reszta to dublowanie tej oferty.

Może są już jakieś nowe wieści na temat tego co Panasonic ma zamiar wnieść do 4/3? Lampki Panasonica to na razie klony Olympusowych. Powoli, bardzo powoli Panasonic wchodzi w świat lustrzanek... Może planują jakieś krótkie stałki Leica, np. szeroki standard lub prawidziwy szeroki kąt (szerzej niż 14mm)?

andytown
24.09.07, 12:24
14-150 jest też takim uzupełnieniem bo 18-180 nie ma szerokiego konta...