PDA

Zobacz pełną wersję : mZD 12-40 vs Lumix G 12-35X



gietrzy
14.09.13, 10:25
Proponuję nowy wątek, by w tamtym był spokój ;)

Pierwsze porównania zaczynają pojawiać się w sieci.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img.photobucket.com/albums/v479/Life_After_Death/Olympus OMD EM1/1240vs12351_zpsd3358f2b.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img.photobucket.com/albums/v479/Life_After_Death/Olympus OMD EM1/1240vs12352_zps5b7aa3a2.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img.photobucket.com/albums/v479/Life_After_Death/Olympus OMD EM1/1240vs12353_zps8c170b2d.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img.photobucket.com/albums/v479/Life_After_Death/Olympus OMD EM1/1240vs12354_zps1765c2eb.jpg)

Reszta w linku
(http://www.omuser.com/forum.php?mod=viewthread&tid=217506&extra=pageD1%3D&page=1)

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/09/9563448019_f02a551a49_z-1.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5335/9563448019_f02a551a49_z.jpg)

MARSCooL
14.09.13, 11:35
wymiary trochę taki spuchnięty 12-50 + tulipan - ale gdyby rzeczywiście był dobry jakościowo jak piszą to ustawiam się w kolejce. Mam nadzieje że z E-M5 pomimo tych 170gram więcej będzie ok. Nie zamierzam kupować gripa.

osiem1984
14.09.13, 14:06
No spuchnięty ale mam nadzieję, że jakość będzie ok. Oglądałem zdjęcia z linku i wielkiej różnicy między 12-35 a 12-40 nie ma (ew. ja swoim amatorskim okiem nie widzę). Fotki z 12-35 jakby nieco jaśniejsze.

nightelf
14.09.13, 14:21
Niewielka różnica w wielkości, a zakres o 5 mm większy.
Wolałbym zobaczyć porównanie w RAWach.

adi_jm
14.09.13, 14:46
MZ Olympus sprawia wrażenie solidniejszego, ech... fajnie byłoby mieć to szkło za jakiś czas, ale raczej nie do PENa :)

fret
14.09.13, 15:33
A ja mam wrażenie, że w realnym foceniu nie będzie zauważalnej różnicy, za to portale testujące będa miały swoje żniwa :)

easy_rider
14.09.13, 15:38
Bez sensu takie porównania... przeskalowane miniaturki nic o jakości nie mówią :-x

adi_jm
14.09.13, 15:56
A ja mam wrażenie, że w realnym foceniu nie będzie zauważalnej różnicy, za to portale testujące będa miały swoje żniwa :)

W foceniu zobaczymy przy pierwszych porównaniach, oczywiście życzmy sobie, żeby różnica była :) Z korzyścią dla nas jeżeli koło dobrego Panasa będzie lepszy i 5mm dłuższy Olympus :)

osiem1984
14.09.13, 15:57
A wiadomo już kiedy obiektyw trafi na polski rynek, bo w wielu miejscach czytałem, że za chwilę? Jak długa może być to chwila?

adi_jm
14.09.13, 16:06
Wg notatek prasowych określano dostępność na połowę października, wraz z EM-1. Nie ma chyba jeszcze konkretnego terminu. Pytanie czy pojawi się też w tym terminie bez zestawu z EM-1?

fret
14.09.13, 16:08
W foceniu zobaczymy przy pierwszych porównaniach, oczywiście życzmy sobie, żeby różnica była :) Z korzyścią dla nas jeżeli koło dobrego Panasa będzie lepszy i 5mm dłuższy Olympus :)

A jakie widzisz niedoskonałości Panasa w realnym foceniu? Moim zdaniem sprzęt już dawno przerósł realne potrzeby, teraz mogą być różnice na poziomie testów i marzeń. Coś jak w samochodach podniecanie sie tym, że jeden pojedzie tylko 198km/h, a inny przekroczy 200. Obu do realnej jazdy wystarczy 160 i 99% użytkowników nigdy nie przekroczy tej granicy. Tak, jak 99% uzytkowników nie wykorzysta pełnych możliwości Panasa :)

adi_jm
14.09.13, 16:19
A jakie widzisz niedoskonałości Panasa w realnym foceniu? Moim zdaniem sprzęt już dawno przerósł realne potrzeby, teraz mogą być różnice na poziomie testów i marzeń. Coś jak w samochodach podniecanie sie tym, że jeden pojedzie tylko 198km/h, a inny przekroczy 200. Obu do realnej jazdy wystarczy 160 i 99% użytkowników nigdy nie przekroczy tej granicy. Tak, jak 99% uzytkowników nie wykorzysta pełnych możliwości Panasa :)

W pełni się zgadzam, choć uważam, że zawsze warto liczyć na więcej :) Wynik konkurencji zawsze może być tylko z korzyścią dla nas. Ja zakup takowego obiektywu rozważę za jakiś czas, jak już zbiorę co trzeba i może masz rację, że szukanie czegoś więcej ponad możliwości Panasa to napinanie się, ale jest tak jak z przywołanym przez Ciebie autem, będę wykorzystywał go jak 99% innych użytkowników, ale ze świadomością, że kiedyś ten 1% może się przydać :)

nightelf
14.09.13, 16:24
Osobiście zamierzam nabyć ten, który będzie tańszy.
Poza tym stylistycznie Olympus bardziej mi się podoba.
Ciekawe, czy dadzą jakiś pokrowiec w zestawie :wink:

pers
14.09.13, 16:29
Fajnie, że w tym systemie są takie zoomy. Osobiście też wątpię aby ktokolwiek patrząc na zdjęcie rozpoznał czy było robione z olka czy panasa. Olek dzięki tym 5mm wydaje się być bardziej uniwersalny i może być hitem. Ciekawi mnie czy będzie dostępny w komplecie tylko z nowym OMD czy też pojawi się ze starszymi modelami.

fret
14.09.13, 16:29
W pełni się zgadzam, choć uważam, że zawsze warto liczyć na więcej :) Wynik konkurencji zawsze może być tylko z korzyścią dla nas. Ja zakup takowego obiektywu rozważę za jakiś czas, jak już zbiorę co trzeba i może masz rację, że szukanie czegoś więcej ponad możliwości Panasa to napinanie się, ale jest tak jak z przywołanym przez Ciebie autem, będę wykorzystywał go jak 99% innych użytkowników, ale ze świadomością, że kiedyś ten 1% może się przydać :)

Ja mam raczej świadomość, że nie żyjemy w świecie świętych mikołajów i za ten 1% trzeba słono zapłacić. Wystarczy mi 99 :)

adi_jm
14.09.13, 16:37
Ja mam raczej świadomość, że nie żyjemy w świecie świętych mikołajów i za ten 1% trzeba słono zapłacić. Wystarczy mi 99 :)

No a ja jak dziecko dalej nie rozumiem, że cena nie jest wprost proporcjonalna do możliwości :D ale co tam! :)

Stwierdzenie nightelf'a właściwie kończy tę dyskusje :)

fret
14.09.13, 16:57
No a ja jak dziecko dalej nie rozumiem, że cena nie jest wprost proporcjonalna do możliwości :D ale co tam! :)

...

Tak z grubsza było jeszcze pod koniec XXw., teraz cena jest proporcjonalna do pozycjonowania produktu. Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz identyczne produkty z jednej fabryki, ale w różnych cenach, różnie pozycjonowane :D Oczywiście nie tylko w branży foto :D Czasy, kiedy markę można było utozsamiać z producentem też są już dawno minione. To oczywiście refleksje natury ogólnej.

Vindex
14.09.13, 17:44
Fajnie, że w tym systemie są takie zoomy. Osobiście też wątpię aby ktokolwiek patrząc na zdjęcie rozpoznał czy było robione z olka czy panasa. Olek dzięki tym 5mm wydaje się być bardziej uniwersalny i może być hitem. Ciekawi mnie czy będzie dostępny w komplecie tylko z nowym OMD czy też pojawi się ze starszymi modelami.

Pytanie czy te dodatkowe 5mm jest warte dodatkowych 25% wagi i dodatkowego cm - gdyby to bylo 12-50 (czy 60) to pewnie tak ale jak dla mnie zysk jest za maly w stosunku do straty. Nie spodziewam sie duzych roznic jakosciowych wiec poki co zostaje przy tym co mam :)

osiem1984
14.09.13, 18:32
12-50 - byłoby idealne, no ale jest co jest. Myślę, że jakość będzie bardzo zbliżona do tej oferowanej przez Panasonic. Wtedy głównym kryterium stanie się cena.

Wesley
14.09.13, 18:48
Idealnie by było 12-100 f2,8 a ten drugi 100-300 też f2,8. Najlepiej niewiele większe :) . Wszystkim się nie da dogodzić, zawsze będzie jakieś ale. Wierzę że obie szklanki na pewno są wypas :) już się na nie zasadzam :)

easy_rider
14.09.13, 18:52
Myślę, że jakość będzie bardzo zbliżona do tej oferowanej przez Panasonic. Wtedy głównym kryterium stanie się cena.A ja myślę że cena też będzie porównywalna...
I wtedy pozostanie wybór - większy kontra mniejszy :mrgreen:

osiem1984
14.09.13, 18:54
Idealnie by było 12-100 f2,8 a ten drugi 100-300 też f2,8. Najlepiej niewiele większe :) . Wszystkim się nie da dogodzić, zawsze będzie jakieś ale. Wierzę że obie szklanki na pewno są wypas :) już się na nie zasadzam :) Bądźmy realistami przy takiej ogniskowej pewnie ciężko byłoby wypracować zadowalającą jakość

banc
14.09.13, 22:42
12-40 z prostego przeliczenia będzie kilka stówek droższy. Oczywiście będą rozbijane zestawy E-M1 i wtedy cena będzie bardziej porównywalna.

Jeśli chodzi o porównania z linku to na razie nie widzę nic specjalnego. W szczególności, że chyba oba obiektywy były korygowane (JPEG) więc nie można zobaczyć jak mają się do siebie wady optyczne. W 12-35 winieta na pełnej dziurze jest spora.

MARSCooL
15.09.13, 00:46
5=10 wiec czasami jest warte tych kilku procent zapłaty więcej. Mam nadzieje że panas spadnie z ceny i wybór choć niewłaściwy stanie się prostszy :) lub olek będzie tak dobry że nie bedzie kompromisu.
Optycznie pewnie będzie podobnie w jednym panas lepszy w innym olek ale w sumie remis i ewentualnie na czym komu zależy. Ważne że jest wybór a za za tym idzie cena może być atrakcyjniejsza.

gietrzy
15.09.13, 01:20
Osobiście też wątpię aby ktokolwiek patrząc na zdjęcie rozpoznał czy było robione z olka czy panasa.

O Boziu, czy tak trudno przejrzeć recenznę Minga Thein? Podpowiem, jakość rozmycia zrobi zauważalną różnicę. Oly raczy nas tą super jakością drugiego planu już od 12/2 czy tańszego 45/1.8.
Panas wcale nis musi być przegranym w tym pojedynku (zakładając, że ma gorszą optykę), dla niektórych może być lepszym ze względu na swoje wymiary i wbudowany stabilizator (BMDPC, GHx). Dobrze, że jest wybór.

kdarek
15.09.13, 01:38
A Coś jak w samochodach podniecanie sie tym, że jeden pojedzie tylko 198km/h, a inny przekroczy 200. Obu do realnej jazdy wystarczy 160 i 99% użytkowników nigdy nie przekroczy tej granicy. Tak, jak 99% uzytkowników nie wykorzysta pełnych możliwości Panasa :)

3 km/h nie robi różnicy - zgadzam sie. Ale ogniskowe 5 tak - jak dla mnie. I ciesze sie ze nie kupilem Panasa

fret
15.09.13, 07:55
3 km/h nie robi różnicy - zgadzam sie. Ale ogniskowe 5 tak - jak dla mnie. I ciesze sie ze nie kupilem Panasa

Własnie o to z grubsza mi chodziło, że przy tej klasie sprzętu nie będzie lepszego i gorszego, tylko do głosu dojdą osobiste preferencje. Dla mnie 10% różnicy na długim końcu nie ma znaczenia. Jak mi tyle zabraknie, to mogę sobie trochę odciąć z 16 Mpix. Większe znaczenie miałoby 10% na dole bo dorysować jest trudniej :)

banc
15.09.13, 09:59
Wszyscy tutaj rozpatrują obiektyw jako pojedynczy produkt.
Mam 12-35 i 35-100 panasa. Mam jedną średnicę mocowania filtrów. Na dodatek dokładnie taką samą jak 75-300.
Nie będę ukrywał, że olek musiałby zaryć moją szczęką w ziemię, żebym chciał wymienić. Niestety zakres o 5mm dłuższy mnie nie rusza.
12-60,12-50 mogło by być z f/3.5 albo f/4 na końcu i bez problemu bym zmienił. A tak ...

Atak może nastąpić z zupełnie innej strony. Jeśli 12-60 będzie rozsądnie pracował na E-M1 to używki są znacznie tańsze, a zyskuje się dużą uniwersalność.
Oczywiście kosztem wielkości i wagi ale zawsze jakaś trzecia droga. Ja czekam ze swoim egzemplarzem na osobisty test z nową puszką.

gietrzy
15.09.13, 10:09
Atak może nastąpić z zupełnie innej strony. Jeśli 12-60 będzie rozsądnie pracował na E-M1 to używki są znacznie tańsze, a zyskuje się dużą uniwersalność.Oczywiście kosztem wielkości i wagi ale zawsze jakaś trzecia droga

Chciałeś powiedzieć knockout, niestety - jak już pisałeś - również wagowy.
5:20

http://www.youtube.com/watch?v=8gFPoCv9g5M

chomsky
15.09.13, 10:13
Pytanie czy te dodatkowe 5mm jest warte dodatkowych 25% wagi i dodatkowego cm - gdyby to bylo 12-50 (czy 60) to pewnie tak ale jak dla mnie zysk jest za maly w stosunku do straty. Nie spodziewam sie duzych roznic jakosciowych wiec poki co zostaje przy tym co mam :)

To nie kwestia dodatkowych 5mm, to kwestia lepszej konstrukcji obiektywu. 12-40 to mały kieszonkowy pancernik. Nie jakieś półplastikowe wynalazki.

banc
15.09.13, 10:26
Chciałeś powiedzieć knockout, niestety - jak już pisałeś - również wagowy.
5:20

http://www.youtube.com/watch?v=8gFPoCv9g5M

Poprawka 6:20.

Vindex
15.09.13, 10:34
Mam wrażenie Chomsky ze panasia to ty widziałeś tylko na zdjęciach ...

pers
15.09.13, 10:35
O Boziu, czy tak trudno przejrzeć recenznę Minga Thein? Podpowiem, jakość rozmycia zrobi zauważalną różnicę.

No z samego rana nieźle mnie rozbawiłeś :-) Czy trudno przeczytać? Tak bo po pierwsze trzeba na taką recenzję trafić, a po drugie jak by to powiedzieć ona trochę w obcym języku jest ;-) I najważniejsze, a co jak nie będzie rozmycia? Tak patrzę na zdjęcia i tak w chyba ponad 90% rozmycie jest pomijalne bo w zdjęciach przeważnie o coś innego chodzi niż rozmycie.

Z tym łatwym rozpoznawaniem to przeważnie bywa tak, że jest osoba, która stwierdza, że rozpozna, to druga mówi sprawdzam i wstawia dwa zdjęcia i prosi o wskazanie które jest z jakiego aparatu/szkła. Na to ta pierwsza odpowiada, ze nie będzie na podstawie takich pstryków cokolwiek wskazywać. Moim zdaniem lepiej robić zdjęcia niż bawić się w przeglądanie dziesiątek testów i recenzji.

adi_jm
15.09.13, 12:17
...Moim zdaniem lepiej robić zdjęcia niż bawić się w przeglądanie dziesiątek testów i recenzji.

Na końcu takiej dyskusji pojawia się osoba, która kończy boje co lepsze takim zdaniem, ale wszyscy zapewne i tak dalej będą się ekscytować testami ;) Ja będę :D

MARSCooL
15.09.13, 14:07
Wszyscy tutaj rozpatrują obiektyw jako pojedynczy produkt.
Mam 12-35 i 35-100 panasa. Mam jedną średnicę mocowania filtrów. Na dodatek dokładnie taką samą jak 75-300.
Nie będę ukrywał, że olek musiałby zaryć moją szczęką w ziemię, żebym chciał wymienić. Niestety zakres o 5mm dłuższy mnie nie rusza.
12-60,12-50 mogło by być z f/3.5 albo f/4 na końcu i bez problemu bym zmienił. A tak ...

Atak może nastąpić z zupełnie innej strony. Jeśli 12-60 będzie rozsądnie pracował na E-M1 to używki są znacznie tańsze, a zyskuje się dużą uniwersalność.
Oczywiście kosztem wielkości i wagi ale zawsze jakaś trzecia droga. Ja czekam ze swoim egzemplarzem na osobisty test z nową puszką.

Gdybym miał taki zestaw panasa to nawet bym nie myślał o zmianie ale w moim przypadku jestem przed kupnem i im więcej możliwości tym lepiej a może i taniej. Jednak to drogi sport jest i bardzo podatny na nowości (czyt. marketing) a nie zawsze odwdzięcza się lepszym efektem końcowym. Miejmy nadzieję ze będzie dobrze z nowym oly i wszyscy będą szczęśliwi - kieszeń też.

gietrzy
15.09.13, 14:12
I najważniejsze, a co jak nie będzie rozmycia?

Trzy rzeczy: ZERO, rozdzielczość na brzegach i jeśli próba była przeprowadzona na korpusie Oly dużo mniej aberracji chromatycznej a nawet jeśli będzie to te obwódki mają trochę inne kolory.

---------- Post dodany o 14:12 ---------- Poprzedni post był o 14:07 ----------


Mam wrażenie Chomsky ze panasia to ty widziałeś tylko na zdjęciach ...

Dokładnie, ja nie chciałem komentować.
Jedno zastrzeżenie: nie wiadomo czy gumowe pierścienie zumu/ostrości z czasem nie zflaczeją (jak u kumpla w dwóch mocno nadużywanych 14-140 I).
Jeszcze jedno: u Oly jest mf ring, się przydaje :-)

banc
15.09.13, 14:24
Gdybym miał taki zestaw panasa to nawet bym nie myślał o zmianie ale w moim przypadku jestem przed kupnem i im więcej możliwości tym lepiej a może i taniej. Jednak to drogi sport jest i bardzo podatny na nowości (czyt. marketing) a nie zawsze odwdzięcza się lepszym efektem końcowym. Miejmy nadzieję ze będzie dobrze z nowym oly i wszyscy będą szczęśliwi - kieszeń też.

Ale jak ktoś nie ma a chciałby kupić również coś dłuższego to ten argument zgodności filtrów też istnieje.
Polara się używa, UV też warto mieć nawet jeśli rzadko będzie zakładany. Przy tej klasie szkieł w tanie filtry nie ma sensu się bawić. Więc każdy nowy obiektyw to kilka dodatkowych stówek na filtry. No i więcej trzeba nosić.

fret
15.09.13, 14:49
Ale jak ktoś nie ma a chciałby kupić również coś dłuższego to ten argument zgodności filtrów też istnieje.
Polara się używa, UV też warto mieć nawet jeśli rzadko będzie zakładany. Przy tej klasie szkieł w tanie filtry nie ma sensu się bawić. Więc każdy nowy obiektyw to kilka dodatkowych stówek na filtry. No i więcej trzeba nosić.

Słusznie prawisz.

epicure
15.09.13, 16:18
Nie znam nikogo, kto kupowałby obiektyw pod kątem średnicy posiadanych filtrów. To tak, jakby kupować taki, a nie inny samochód, żeby pasował do kompletu opon, które mamy w garażu.

fret
15.09.13, 16:38
Nie znam nikogo, kto kupowałby obiektyw pod kątem średnicy posiadanych filtrów. To tak, jakby kupować taki, a nie inny samochód, żeby pasował do kompletu opon, które mamy w garażu.

To proste, opony rzadziej osiągają 20% wartości nowego samochodu.

MARSCooL
15.09.13, 16:43
kolega mnie wyręczył :)
odnosiłem się tylko do jasnych standardów nie interesuje mnie 35-100 bo nie potrzebuję takiego obiektywu
a z drugiej strony 58-62 to chyba są jakies przejściówki :)
argumentem dla mnie jest konkurencja która wymusi niższe ceny - bo system zacny jeno ceny duże lub nasze zarobki małe

banc
16.09.13, 00:29
kolega mnie wyręczył :)
odnosiłem się tylko do jasnych standardów nie interesuje mnie 35-100 bo nie potrzebuję takiego obiektywu
a z drugiej strony 58-62 to chyba są jakies przejściówki :)
argumentem dla mnie jest konkurencja która wymusi niższe ceny - bo system zacny jeno ceny duże lub nasze zarobki małe

Przejściówki mają wady. Np. uniemożliwiają założenie osłony przeciwsłonecznej.
Jak ktoś nie chce kupować 35-100 to oczywiście nic go nie obchodzi więc nie ma tematu.

A co do konkurencji. Wypuszczenie 12-40 w wyższej cenie niż 12-35 chyba mało wpłynie na cenę tego drugiego.
Owszem będziemy mieli lepszy wybór. Oczywiście dotyczy to tylko osób z puszkami olka. Bo właściciele takiego GH3 jakoś nie specjalnie lubią obiektywy bez stabilizacji.

Cały czas uważam, że 12-40 jest spóźniony. Jakby wyszedł razem z E-M5 to by była walka na rynku. A tak przez ponad rok panas był monopolistą. Robienie tajemnic też zagoniło wiele osób w kierunku konkurencji.

gietrzy
16.09.13, 06:40
Robienie tajemnic też zagoniło wiele osób w kierunku konkurencji.

Jakich tajemnic? Linkowałem za czasów EM5 wywiad z tym dyżurnym globtroperem Oly i zapytany o parametry 12-50 mówił, że to dobre szkło, tylko ciemne a na jasne przyjdzie czas. Oly na FB przy okazji wpisu o mZD75 poinformował, że od teraz mają na celowniku te lepsze szkła. Nie musieli pisać, że chodzi o standard "jasny". To było wiadomo. Mnie ciekawi co innego, co dalej z cenami m43 w kontekście polskiej ceny nowego, najtańszego bezlusterkowca z konkurencyjnej stajni.

banc
16.09.13, 07:39
Jakich tajemnic? Linkowałem za czasów EM5 wywiad z tym dyżurnym globtroperem Oly i zapytany o parametry 12-50 mówił, że to dobre szkło, tylko ciemne a na jasne przyjdzie czas. Oly na FB przy okazji wpisu o mZD75 poinformował, że od teraz mają na celowniku te lepsze szkła. Nie musieli pisać, że chodzi o standard "jasny". To było wiadomo. Mnie ciekawi co innego, co dalej z cenami m43 w kontekście polskiej ceny nowego, najtańszego bezlusterkowca z konkurencyjnej stajni.

Ale jakoś jasnego 12-50 nie widzę. Jeszcze kilka miesięcy temu były tylko patenty na 12-40 i to również na wersję z f/4 na końcu. Co więcej nie było wiadomo kiedy to wejdzie na rynek. Poważniejsze przecieki kiedy były. W czerwcu, lipcu?
Ja bym chciał jakąś perspektywę. Żeby przedstawiciel firmy wyszedł i powiedział :w przyszłym roku mamy zamiar wydać następcę takiej a takiej puszki i jakiś wariant takiego i takiego obiektywu.
A tak mamy partyzantkę. Wyjdzie coś, nie wyjdzie, nie wiadomo kiedy. Np. w ostatniej chwili podjęto decyzję o niewydaniu E-7. To niestety świadczy o braku długoterminowej strategii. Jest to jakiś efekt uboczny zamieszania w firmie.

gietrzy
16.09.13, 07:54
Ja bym chciał jakąś perspektywę. Żeby przedstawiciel firmy wyszedł i powiedział :w przyszłym roku mamy zamiar wydać następcę takiej a takiej puszki i jakiś wariant takiego i takiego obiektywu.

To były czasy premiery EM5, "na siłę naginając fakty" M5 skończył swój cykl, mamy nowe OMD i jasnego zuma. Jasne czytaj droższe, więc w zestawie z droższym/flagowym korpusem.


Np. w ostatniej chwili podjęto decyzję o niewydaniu E-7. To niestety świadczy o braku długoterminowej strategii.

Imho to było wiadome odrazu, tylko sprzedano to, jako decyzję ostatniej chwili. Czytałem na dp review koleś z Australii pisze, z perspektywy tylko jednego sklepu wygląda to tak, że EM5 to połowa sprzedaży wszystkich bezluster! Teraz, przy okazji premiery EM1 przedstawiciel "jego sklepu", po powrocie z prezentacji zamówił M1 odrazu dla siebie. To już jest hicior, czy leganda pokaże czas, imho tak. Sprzedażą w PL się nikt nie przejmuje a reszta świata sobie to kupi jak nie odrazu to przy okazji PITU PITU.

Pytanko: ile osób kupiłoby E-7 zamiast E-M1?

banc
16.09.13, 08:11
To były czasy premiery EM5, "na siłę naginając fakty" M5 skończył swój cykl, mamy nowe OMD i jasnego zuma. Jasne czytaj droższe, więc w zestawie z droższym/flagowym korpusem.

Premierę EM5 pamiętam tak: fajny aparat ale to 12-50 to nie to co miało być. Mi nie chodzi o mgliste i filozoficzne zapowiedzi, że może kiedyś coś tam jasnego wypuścimy. Może stałki, a może zooma. Tak to zapowiadali swego czasu 100mm makro. Swoją drogą znowu zaczęli zapowiadać. W patentach.




Imho to było wiadome odrazu, tylko sprzedano to, jako decyzję ostatniej chwili. Czytałem na dp review koleś z Australii pisze, z perspektywy tylko jednego sklepu wygląda to tak, że EM5 to połowa sprzedaży wszystkich bezluster! Teraz, przy okazji premiery EM1 przedstawiciel "jego sklepu", po powrocie z prezentacji zamówił M1 odrazu dla siebie. To już jest hicior, czy leganda pokaże czas, imho tak. Sprzedażą w PL się nikt nie przejmuje a reszta świata sobie to kupi jak nie odrazu to przy okazji PITU PITU.

Pytanko: ile osób kupiłoby E-7 zamiast E-M1?

Popatrz na plotki jeszcze z kwietnia/maja. Będzie jakiś aparat na jesień. OM-D bardziej PRO, OM-D tańszy (bez uszczelnień), E-7. Równie dobrze moglibyśmy teraz dyskutować o innej puszce a E-M1 wyszedłby np. w lutym. Ja to nazywam właśnie brakiem perspektywy.
Z resztą mniejsza o puszki. Tutaj po prostu jest lepiej, jest gorzej ale coś jest. Obiektywy. Mówi się po cichu o czymś typu 7-14 i stałce 300mm. I w sumie nie wiadomo kiedy cokolwiek więcej na ten temat się spodziewać. Za pół roku, za dwa lata, nigdy? Co powiesz człowiekowi, który kupi powiedzmy 4 miesiące przed premierą takiego szkła coś podobnego, ale znacznie cięższego, z 4/3.

gietrzy
16.09.13, 08:34
Co powiesz człowiekowi, który kupi powiedzmy 4 miesiące przed premierą takiego szkła coś podobnego, ale znacznie cięższego, z 4/3.

Poniekąd to rozumiem. Gear syndrom czy jakoś tak to nazywają ;) - sam mam obstawione kilka szklanych scenariuszy.
Jednak zazwyczaj wygląda to tak, że ktoś, kto kupuje 300/2.8 wie, że je potrzebuje lub - częściej - je pożycza, natomiast firma musi je mieć w ofercie jeśli buduje pro otoczkę wokół siebie.
Stałka 300? Jak sam piszesz już jest a punktów fazy będzie tylko przybywać... Tam raczej chodzi o zum, rzędu 150-350.
Koniec offtopa :)

Darekw1967
16.09.13, 08:43
Cały czas uważam, że 12-40 jest spóźniony. Jakby wyszedł razem z E-M5 to by była walka na rynku. A tak przez ponad rok panas był monopolistą.

Witam !

Wydaje mi sie, ze nikt nie nastawia sie na walke bo i tak... pewna grupa ludzi kupi to szklo.
Olek dobrze przekalkulowal sobie, ze Ci co kupia musza zaplacic frycowe za tych co zrezygnuja z zakupu
lub za tych co nigdy takiego szkla nie kupia lub niepotrzebuja.


Pozdrawiam

banc
16.09.13, 09:14
Witam !

Wydaje mi sie, ze nikt nie nastawia sie na walke bo i tak... pewna grupa ludzi kupi to szklo.
Olek dobrze przekalkulowal sobie, ze Ci co kupia musza zaplacic frycowe za tych co zrezygnuja z zakupu
lub za tych co nigdy takiego szkla nie kupia lub niepotrzebuja.


Pozdrawiam

Tą metodą (spóźnienia) olek odciął sobie kawał rynku.

Iwo
16.09.13, 09:26
Pytanko: ile osób kupiłoby E-7 zamiast E-M1?
Jeśli E-M1 będzie tak pancerne i niebawem w cenie E-5, to jeszcze ujdzie, bo i tak żywotność baterii ma 3x mniejszą od E-5
Miałem E-3 i bym kupił E-5 gdyby było w cenie K-5 i miało matrycę z OM-D E-M5.
Gdyby teraz wyszło E-7 w cenie K-5 II, to może bym kupił. Entuzjazm wraz z ze wzrostem ceny "pro" lidera opadł.

Wydaje mi sie, ze nikt nie nastawia sie na walke bo i tak... pewna grupa ludzi kupi to szklo.
Olek dobrze przekalkulowal sobie, ze Ci co kupia musza zaplacic frycowe za tych co zrezygnuja z zakupu
lub za tych co nigdy takiego szkla nie kupia lub niepotrzebuja.
Może powinien inaczej przekalkulować - ile $ nie wpłynęło i nie wpłynie, bo część klientów kupiła już 12-35 2,8, lub np. S 18-50 2,8 do DSLR.
Nie sądzę by użytkownicy 12-35 teraz masowo pozbawiali się OIS i dopłacali dla "aż" 5mm na końcu do 12-40mm. Prędzej kupią 45 1,8
Myślę, że o naszym wyborze 12-40 vs 12-35 zdecyduje głównie cena. Jeśli byłaby podobna, to nie wiem co lepsze OIS, 5mm czy 14-54mm.

To były czasy premiery EM5, "na siłę naginając fakty" M5 skończył swój cykl, mamy nowe OMD i jasnego zuma. Jasne czytaj droższe, więc w zestawie z droższym/flagowym korpusem.
Czyli było body za 5000 teraz jest za 7000 i jest OK? Mam rozumieć, że E-M2 będzie za 9.000, bo cykl E-m1 się skończy.. oby nie.
Model starszy kończy swój cykl, wchodzi nowy droższy i ma być OK? Mam nadzieję, że nie, że wyjdzie zaraz EM-10, lub E-M6 w cenie e-m5.

Darekw1967
16.09.13, 09:38
Tą metodą (spóźnienia) olek odciął sobie kawał rynku.

Witam !

W perspektywie wieloletniej produkcji tego szkla aktualne spoznienie i straty z tym zwiazane
beda pomijalne... w przyszlych statystykach finansowych.

Pozdrawiam

Iwo
16.09.13, 09:42
W perspektywie wieloletniej produkcji tego szkla aktualne spoznienie i straty z tym zwiazane
beda pomijalne... w przyszlych statystykach finansowych.
...sprzedaży GX7/gh3/gh5 itd z/dzięki 12-35 OIS również.

nightelf
16.09.13, 18:45
Czyli było body za 5000 teraz jest za 7000 i jest OK? Mam rozumieć, że E-M2 będzie za 9.000, bo cykl E-m1 się skończy.. oby nie.
Model starszy kończy swój cykl, wchodzi nowy droższy i ma być OK? Mam nadzieję, że nie, że wyjdzie zaraz EM-10, lub E-M6 w cenie e-m5.

E-M1 to nie jest następca E-M5, tylko wyższy model zdaje się.
Co do drożenia sprzętu, to niestety zauważam taki trend. Przeważnie tłumaczony kryzysem, albo wahaniami na rynku walut.

gietrzy
18.11.13, 14:19
Bardzo fajny, analityczny tekst nt. wątku. Dodatkowo mZD45 i 12-50 :)
http://www.dpreview.com/forums/post/52548098

gietrzy
18.11.13, 22:52
Kolejna próba zmierzenia się z tematem jak w tytule
http://www.dpreview.com/forums/post/52551258