PDA

Zobacz pełną wersję : Filmy Muzykanta



Janko Muzykant
11.09.13, 09:10
Olki raczej niesłusznie, nie są zbyt często widziane w roli kamer. Jedynym rzeczywistym problemem jest nisko wydajny kodek - przy dużym zagęszczeniu informacji pojawia się mozaikowanie. Pozostałe znane powszechnie problemy dotyczą ergonomii, która oczywiście na obraz sam nie wpływa albo też słynnego ograniczenia do 30fps, nie mającego jednak obecnie większego znaczenia.
Jednakże świetna matryca pozwala na odważne dynamicznie kadry, mimo ośmiobitowej przestrzeni zapisu. Wpiera ją silna krzywa korekcji, w praktyce wykorzystuję nie więcej jak 50% zakresu. No i najważniejsza zaleta olka - interpretacja barw. O ile w rawach nie ma znaczenia, to przy jpg, więc też i w filmie, znaczenie ma pierwszorzędne i tu najczęściej wykorzystywane Canony nie mają szans.
Z ostatnich problemów, aliasing jest na niewielkim poziomie. W Canonach, a także Nikonach, czy np. w Sonym VG10, jakby nie było, w kamerze pełną gębą, jest on większy. Dopiero 5DIII został przebudowany i daje obraz gładszy.
Wydaje mi się, że na dziś EPM2/EPL5 mają najlepszy stosunek możliwości do ceny także w filmie, jeśli brać pod uwagę jakość obrazu. Zapraszam na prezentację epeema wraz z skądinąd bardzo ciekawym obiektywem lustrzanym, Samyang 300mm. Cały film został nakręcony tylko tym jednym szkłem.

http://youtu.be/KjmgwnETTto

gietrzy
11.09.13, 09:38
Wydaje mi się, że na dziś EPM2/EPL5 mają najlepszy stosunek możliwości do ceny także w filmie, jeśli brać pod uwagę jakość obrazu. Zapraszam na prezentację epeema wraz z skądinąd bardzo ciekawym obiektywem lustrzanym, Samyang 300mm. Cały film został nakręcony tylko tym jednym szkłem.

Zanim zlecą się Fuje i Nexy powinieneś jeszcze napisać ile kosztuje taki zestaw do nakręcenia tak pięknego filmiku, kwestię obróbki, umiejętności w NLE pomijam bo to bez znaczenia :mrgreen:
Uwielbiam ten puryzm w twoich kolorach. Dla mnie super.

Janko Muzykant
11.09.13, 09:46
EPM2 z kitem, nowy 2300, z obydwoma - 2800 i tym już można wszystko :)

tymczasowy_
11.09.13, 15:05
No i pieknie, jak widać zasady filmowania niezmienne od narodzin kinematografu i pierwszego filmu ... Statyw, nieruchoma kamera, ustawienie ostrości przez uruchomieniem nagrywania, krótkie ujecia ... i wystarczy - nawet wielkiej post produkcji nie potrzeba.

No ale jak aparat/kamera nie ma stabilizacji, mega sprawnego AF i czego tam jeszcze .... to filmu panie zrobić nie idzie.

Janko Muzykant
11.09.13, 15:26
Doceniam swoje doświadczenia fotograficzne, które preferują spokój kadrów. Może trzeba dojrzeć do klasyki, tak dobrze widocznej w filmie dekad 50-70, jednakże niewątpliwie wymaga to też dokładności i czasu, nie aż tak dużo, ale sprzęt trzeba rozstawić, wykadrować, wyostrzyć ustawić ekspozycję i dopiero można wtedy nagrywać.
Taką ciekawostkę obserwuję obecnie: środowisko filmowe jest równie hermetyczne jak fotograficzne. Weźmy np. wrota, służące do tego samego, do czego służy osłona przeciwsłoneczna w foto. Są obowiązkowym wyposażeniem filmowca i żaden nawet o osłonie nie myśli, niezależnie od tego, czy ma zamiar używać jakichkolwiek filtrów i nasadek. Podobnie u fotografów: nigdy nie widziałem takiego z wrotami, nota bene niewygodnymi, ale dokładniejszymi w działaniu.
W ogóle w filmie jest bardzo dużo gadżetów, których wszyscy pożądają, lecz często ich używanie zamiast wspierać, tylko przeszkadza. Ale to specyfika branży, fajniej wygląda operator obudowany w artefakty, jak rycerze pod Grunwaldem niż jakieś biedne body z obiektywem na statywie :)
A ile tam miejskich legend dotyczących samej obróbki!

droplet
11.09.13, 17:16
Ślicznie jest, "precelki" przypomniały mi z jakim obiektywem mam do czynienia :-)

realnasty
11.09.13, 17:32
Bardzo się przyjemnie ogląda, a obwarzanki potrafią być całkiem urocze :) A jak serce rośnie, że to mikrusem naszym "kręcone", a nie najcudowniejszym na świecie 5D :D

nyny
11.09.13, 18:35
Bardzo się przyjemnie ogląda, a obwarzanki potrafią być całkiem urocze :) A jak serce rośnie, że to mikrusem naszym "kręcone", a nie najcudowniejszym na świecie 5D :D
Patrz piecde tez to umie...

http://www.youtube.com/watch?v=umKrecfkW2I

I po co ten sarkazm?

pozdro

Janko Muzykant
11.09.13, 18:46
Ale czy ktoś gdzieś napisał, że nie umie? Zawsze musisz odpowiadać na niezadane pytania? :)

realnasty
11.09.13, 18:47
Ależ tu nie było cienia sakrazmu :-) Cieszę się po prostu :-)

nyny
11.09.13, 18:49
Ale czy ktoś gdzieś napisał, że nie umie? Zawsze musisz odpowiadać na niezadane pytania? :)

Czytaj do konca co napisalem...
Nie spodobal mi sie sakrastyczny wpis kolezanki, to w identycznym tonie odpowiedzialem...


pozdro

---------- Post dodany o 18:49 ---------- Poprzedni post był o 18:48 ----------


Ależ tu nie było cienia sakrazmu :-) Cieszę się po prostu :-)
Ja to inaczej odebralem...


pozdro

Janko Muzykant
11.09.13, 18:56
Nie spodobal mi sie sakrastyczny wpis kolezanki, to w identycznym tonie odpowiedzialem...
No i jak widać tylko Tobie się tak wydaje.
Tak przy okazji tego klipu - tak, to jest 5DIII - bardzo przyzwoita kamera, używam czasem. Tylko kilka razy droższa. Droższa także od Blackmagicka, przy którym jakikolwiek filmujący sprzęt bez rawów nie ma sensu.
Wśród Canonów jedynie 5DIII i nowe jedynki dają taką jakość, niższym modelom daleko do tego.

wulf
12.09.13, 00:02
Wiatr nie poruszał takim lekkim zestawem na statywie? Jakoś specjalnie obciążałeś, żeby nie drgało przy takiej wielkiej ogniskowej?

Janko Muzykant
12.09.13, 00:23
Wiatr nie poruszał takim lekkim zestawem na statywie? Jakoś specjalnie obciążałeś, żeby nie drgało przy takiej wielkiej ogniskowej?
Oj, poruszał. Nie chciało mi się gonić z ciężkim, toteż nie raz musiałem kombinować. Na szczęście przy eq.600mm można kadrować z samej ziemi bez różnic w kadrze, a tam jest stabilniej.

krisder
12.09.13, 10:25
Nie jest tajemnicą jakim programem montujesz film? Może znasz jakiś darmowy prosty program do filmów? W końcu i ja po roku potestuję swoją E-5 a przynajmniej by wypadało jeżeli już taka funkcja występuje.
Na Twoim filmie mignęła mi sylwetka legendarnego i dawno nie widzianego kombajnu marki Vistula i to nie zardzewiałego stojącego w pokrzywach ale pracującego na polu.:)

Janko Muzykant
12.09.13, 16:40
Nie jest tajemnicą jakim programem montujesz film? Może znasz jakiś darmowy prosty program do filmów?
Używam dość egzotycznego dziś już Editstudio, programu z tradycjami kilkunastoletnimi. Starsze wersje można znaleźć darmo z gazetkami komputerowymi (łącznie z piątką), szóstka kosztuje 50 dolców. Program ma dość ascetyczny interfejs, ale żadnych ograniczeń co do ilości i rodzaju ścieżek. Robię nim także animacje graficzne. Czy warto w niego wchodzić... 13 lat temu, gdy składałem swój pierwszy film wersją chyba drugą, do pecetów wiele nie było oprogramowania do montażu o takich możliwościach. Dziś jest tego mnóstwo i warto poczytać coś o tym, żeby wybrać najbardziej trafiony edytor do własnych potrzeb. Ten mój program jest niestety słabo rozwijany - został sprzedany i jak widzę, od roku nic nowego.

Na Twoim filmie mignęła mi sylwetka legendarnego i dawno nie widzianego kombajnu marki Vistula i to nie zardzewiałego stojącego w pokrzywach ale pracującego na polu.:)
Oj, można tu jeszcze znaleźć dużo takich wynalazków. Traktorki samoróbki nadal powszechnie pomykają po beskidach...

Janko Muzykant
12.09.13, 23:38
Zapraszam dla odmiany w bardzo trudne warunki, czyli w ciemność. Backstage nocnej sesji foto na terenie opuszczonego szpitala "Stalownik" w Bielsku-Białej, promujący zestaw przenośnych lamp błyskowych Genesis LITE Reporter:

http://youtu.be/CIBm-U38BWw
I tu muszę wykazać się wazeliną: ujęcia robiliśmy Penem oraz Canonem 5DII. W całym filmie wykorzystałem dwa klipy z Canona, ponieważ wyglądały marnie. EPM2 dzielnie pracował z 1600ISO. Zielonkawy zafarb całego filmu to świadome działanie.
Film został zmontowany w Editstudio, w którym także montowałem grafikę na początku. Jeśli kogoś interesuje, źródło dźwięków muzycznych to Roland RD700SX z kartą instrumentów klasycznych (także we wcześniejszym klipie).

gietrzy
26.09.13, 08:24
I tu muszę wykazać się

Skoro już przyznałeś się, że jesteś czarodziejem to czekamy na pierwsze filmy z BMD, najlepiej z małym komentarzem jak to ugryźć bez Ziona.

Janko Muzykant
26.09.13, 17:49
Trzymajcie kciuki za pogodę w weekend, to pokręcę coś w końcu w Tatrach :)

droplet
26.09.13, 18:12
Trzymajcie kciuki za pogodę w weekend, to pokręcę coś w końcu w Tatrach :)

hmm, za jaką pogodę mamy trzymać kciuki? Zawsze twierdziłeś, że im gorsza pogoda w górach tym ciekawsze zdjęcia. ;-)

Janko Muzykant
26.09.13, 18:45
No... właściwie za dowolną :) Tydzień temu lało, a sampelki wyszły pierwszorzędnie... ale na razie wam ich nie pokażę, bo by mi głowę urwali i jeszcze coś :)

gietrzy
26.09.13, 20:44
No... właściwie za dowolną :) Tydzień temu lało, a sampelki wyszły pierwszorzędnie... ale na razie wam ich nie pokażę, bo by mi głowę urwali i jeszcze coś :)

:evil: :mrgreen:

Janko, którą masz wersję: kieszonkowiec czy EF kamera produkcyjna 4K?

Janko Muzykant
26.09.13, 20:58
2,5 k z bagnetem EF. Sampelkami z kamery się pochwalę, pisałem o tych z aparatu. 4k do dziś nie da się kupić (albo trzeba stanąć na głowie; oficjalnie w Polsce niet).

Janko Muzykant
28.09.13, 21:32
Ojej, mam nową miłość! Co tam jakiś nowy olek, 13EV z Blackmagic jest nie do pokonania :) No dobra, olek też tak potrafi, ale nie w filmie. Pierwsze testy:

http://youtu.be/8q-x7eNdhVY
Tylko w HD oglądajcie! YT i tak popsuje, niestety.
Chyba chcę też wersję Pocket...

A gdyby ktoś chciał się przyjrzeć źródłom:
http://as.elte-s.com/temp/bm/1.png
http://as.elte-s.com/temp/bm/2.png
http://as.elte-s.com/temp/bm/3.png
http://as.elte-s.com/temp/bm/4.png
http://as.elte-s.com/temp/bm/5.png

gietrzy
28.09.13, 22:27
Powiem wprost: magia. Mam nadzieję, że kiedyś doczekamy się czegoś podobnego z GH5/7. Nie chodzi mi o kolor, niebieskie niebo przy szczegółach w cieniach, chodzi mi o wyostrzenie "w punkt", opad szczęki w jakim stopniu to opanowałeś.

Janko Muzykant
28.09.13, 22:42
Zdjęcia, które mogą się ruszać, całe życie na to czekałem :)

gietrzy
28.09.13, 22:47
Zdjęcia, które mogą się ruszać, całe życie na to czekałem :)

Bez tej dynamiki to mam te zdjęcia w GH2 od jakiegoś czasu, jak się kliknie spację to ilość detalu poraża, tak samo jak ilość MB potrzebna do zapisu jednej minuty, choć tu z twoją maszynką nie dyskutuję :mrgreen:

Janko Muzykant
28.09.13, 22:53
No tak, zeżarł 128GB dysku w 10 minut. Bateria też mu smakuje... Aparatu z wiatraczkiem to jeszcze nie miałem :)

gietrzy
28.09.13, 23:00
No tak, zeżarł 128GB dysku w 10 minut.

Ztcp to u mnie 0.765/min@24kl/s.
Chyba musisz pomyśleć o M500 1TB.

Matick7
28.09.13, 23:06
Ciekaw jestem czy ta kieszonkowa blackmagic kamera też tyle potrafi, bo jakość obrazu tutaj miażdży : D

Janko Muzykant
28.09.13, 23:12
Raczej tak, sensor jest mniejszy nieco i nie ma zapasu HD (tu jest 2400x1350, można lekko podskalować, ale i 1:1 jest piękne).

Matick7
28.09.13, 23:17
No, ale za to jest tańszy i mniej pro... mniejszy :D A jakie szkło było podczas nagrywania tego dema?

Janko Muzykant
29.09.13, 05:41
Samyang 24mm i... jeszcze jedno :)

Matick7
29.09.13, 10:34
i... jeszcze jedno :)

Nie satysfakcjonuje mnie ta odpowiedź :P

Janko Muzykant
29.09.13, 22:39
Nie satysfakcjonuje mnie ta odpowiedź :P
Jeszcze troszkę :)
Pokarała mnie pycha. Padł dysk w BM, dostałem jakąś dziwną Toshibę zamiast czegoś, czemu ufam (Intel, Kinkgston itp), wczoraj na zdjęciach w lesie pracował, ale w komputerze raz mi się zawiesił na amen, wcześniej ''czkając''. Po resecie jednak ożył więc myślałem, że taki urok peceta. Wyciągam kamerę na Kasprowym i... nie widzi dysku. Nic się nie dało. I łaziłem z klocem po Tatrach, zaliczyłem Świnicę, kadry, że mucha nie siada, a ten trup ni chuchu.
Jestem zły, bardzo zły (dużo wściekłych ikonek). Znowu trzeba będzie jechać w góry, tylko czy będą tak fajnie chmury roztrzaskiwać się o granie jak dziś?

gietrzy
29.09.13, 22:49
Padł dysk w BM

Czy oni przypadkiem nie rekomendują Sandiskowych SSD?


a ten trup ni chuchu.

DMDE?


Jestem zły, bardzo zły (dużo wściekłych ikonek).

Rozważ M500, dobra reputacja, fajny kontroler, nie podkręcony (jak w Plextorach) i stosunkowo tani.
Swoją drogą ciekawe czemu nie mamy w kamerach czegoś takiego?
http://www.thessdreview.com/our-reviews/samsung-xp941-m-2-pcie-ssd-review-512gb/

Janko Muzykant
29.09.13, 23:02
Czy oni przypadkiem nie rekomendują Sandiskowych SSD?
Owszem, ale chodzi na każdym przyzwoitym.

DMDE?
To w ogóle jest niewidoczne. Wraca do sklepu, w piątek wziąłem.

Rozważ M500, dobra reputacja, fajny kontroler, nie podkręcony (jak w Plextorach) i stosunkowo tani.
Mam jeszcze wolnego Kingstona 300V, tylko 64GB, mogłem go zabrać, ale oczywiście został na półce. Zawsze to byłoby kilka choć minut nagrań. W komputerach klientów siedzą Kingstony tej serii, Intele 330 i coś tam starszego, sam mam jakiegoś wypasionego Plextora od trzech miesięcy i jest spoko. Taki urok tego akurat egzemplarza, uszkodzony od nowości.

Swoją drogą ciekawe czemu nie mamy w kamerach czegoś takiego?
http://www.thessdreview.com/our-reviews/samsung-xp941-m-2-pcie-ssd-review-512gb/
Niby małe, ale mniej popularne. Wolę już ssd w ''notebookowych'' wymiarach, zawsze coś tam można wsadzić na chwilę dodatkowo.

Krakman
29.09.13, 23:03
Super HD piękne.... Aż mnie zazdrość ściska........:roll:

kris12
9.10.13, 07:37
widzę że kolega " siedzi " mocno w trybach filmowych. mam pytanie o filmy robione pl3. doszedłem już do wniosków o wyłączeniu stabilizacji, autofocus w trybie MF. czy jeszcze cos można ustawic inaczej aby jakość była lepsza ? oczywiście nie chcę osiągnąć nie wiadomo czego - chcę dobrze wykorzystać możliwości tego aparatu. mówię tu o zwykłych filmikach do użytku domowego.:)

gietrzy
9.10.13, 08:36
widzę że kolega " siedzi " mocno w trybach filmowych. mam pytanie o filmy robione pl3. doszedłem już do wniosków o wyłączeniu stabilizacji, autofocus w trybie MF. czy jeszcze cos można ustawic inaczej aby jakość była lepsza ? oczywiście nie chcę osiągnąć nie wiadomo czego - chcę dobrze wykorzystać możliwości tego aparatu. mówię tu o zwykłych filmikach do użytku domowego.:)

Według wielu najgorsze dla wideo to poruszenie więc wszelkiego rodzaju stabilizacja typu statyw, etc. wpływa bezpośrednio na polepszenie takiego filmiku. Druga sprawa to moja osobista preferencja: wyłącz sobie wyostrzanie w stylu obrazka (najlepiej natural, możesz też spróbować muted, ale to raczej nie do filmików rodzinnych). Filmując w trybie M, ustaw czas migawki na 1/50 sekundy (dwa kliki kółkiem; wyświetla się 50), szczególnie kiedy filmujesz w Europie, w pomieszczaniach z włączonym oświetleniem.
Jak chcesz naprawdę pobawić się w filmowanie możesz sobie kupić używane GH2, kartę Sandisk ExtremePro 95MB/s i wgrać (http://www.personal-view.com/faqs/start) shakowane oprogramowanie (http://www.personal-view.com/talks/discussion/7580/driftwood-cluster-x-series-3moon-t7Ѕrіzz-t6nebula-t7drewnet-t9) i wtedy zobaczysz (stop klatka) jak m43 wymiata w wideo.

BTW. To temat o filmach Janka, załóż swój lub następnym razem zapytaj na PW.

kris12
9.10.13, 17:53
Według wielu najgorsze dla wideo to poruszenie więc wszelkiego rodzaju stabilizacja typu statyw, etc. wpływa bezpośrednio na polepszenie takiego filmiku. Druga sprawa to moja osobista preferencja: wyłącz sobie wyostrzanie w stylu obrazka (najlepiej natural, możesz też spróbować muted, ale to raczej nie do filmików rodzinnych). Filmując w trybie M, ustaw czas migawki na 1/50 sekundy (dwa kliki kółkiem; wyświetla się 50), szczególnie kiedy filmujesz w Europie, w pomieszczaniach z włączonym oświetleniem.
Jak chcesz naprawdę pobawić się w filmowanie możesz sobie kupić używane GH2, kartę Sandisk ExtremePro 95MB/s i wgrać (http://www.personal-view.com/faqs/start) shakowane oprogramowanie (http://www.personal-view.com/talks/discussion/7580/driftwood-cluster-x-series-3moon-t7Ѕrіzz-t6nebula-t7drewnet-t9) i wtedy zobaczysz (stop klatka) jak m43 wymiata w wideo.

BTW. To temat o filmach Janka, załóż swój lub następnym razem zapytaj na PW.
dziękuję:)

Janko Muzykant
9.10.13, 18:50
widzę że kolega " siedzi " mocno w trybach filmowych. mam pytanie o filmy robione pl3. doszedłem już do wniosków o wyłączeniu stabilizacji, autofocus w trybie MF. czy jeszcze cos można ustawic inaczej aby jakość była lepsza ? oczywiście nie chcę osiągnąć nie wiadomo czego - chcę dobrze wykorzystać możliwości tego aparatu. mówię tu o zwykłych filmikach do użytku domowego.:)
Po wielu testach używam takich ustawień:
Kontrast: -2
Ostrość: -1
Nasycenie -1
Gradacja: normalna
Krzywa: +3/-3
Co do stabilizacji ciężka sprawa. Niby działa, ale czasem potrafi skoczyć nagle. Jak jest możliwość użycia statywu, lepiej będzie go wybrać zamiast stabilizacji. Bardzo ważne jest dobre zbalansowanie bieli. W plenerze auto pracuje poprawnie, ale jeśli zależy nam na stałym odcieniu klipów, lepiej wybrać coś koło 5,5kK, bo przy panoramowaniu może się automat przestawić, co nie będzie ładne. W pomieszczeniach raczej bez ręcznego wb nie obędzie się. Przy czym najlepiej korzystać ze skali w kelvinach, a nie predefiniowanych setach.
Ustawienia manualne, ręczny focus to niejako podstawa. No i niestety montaż takich ujęć potem, co trwa i trwa...

kris12
9.10.13, 20:23
Po wielu testach używam takich ustawień:
Kontrast: -2
Ostrość: -1
Nasycenie -1
Gradacja: normalna
Krzywa: +3/-3
Co do stabilizacji ciężka sprawa. Niby działa, ale czasem potrafi skoczyć nagle. Jak jest możliwość użycia statywu, lepiej będzie go wybrać zamiast stabilizacji. Bardzo ważne jest dobre zbalansowanie bieli. W plenerze auto pracuje poprawnie, ale jeśli zależy nam na stałym odcieniu klipów, lepiej wybrać coś koło 5,5kK, bo przy panoramowaniu może się automat przestawić, co nie będzie ładne. W pomieszczeniach raczej bez ręcznego wb nie obędzie się. Przy czym najlepiej korzystać ze skali w kelvinach, a nie predefiniowanych setach.
Ustawienia manualne, ręczny focus to niejako podstawa. No i niestety montaż takich ujęć potem, co trwa i trwa...
dziekuję ponownie:grin:

Janko Muzykant
17.11.13, 11:40
Mogę wreszcie pokazać to, co będziemy robić najczęściej - materiały edukacyjno-promocyjne. I od razu dwie pozycje, o obiektywach tilt-shift:


http://youtu.be/9PuJfdD6LIU

i o obiektywach lustrzanych:


http://youtu.be/hU6C7BFxhyU

Zapraszam :)

ajt
17.11.13, 12:06
Najbardziej spodobała mi się demonstracja krycia kadru :)
Od paru lat przechowuję Flektogona 4/50 od Psixa, w celu dorobienia do niego przejściówki z tiltem. Chyba prościej będzie kupić Samyanga :)

fret
17.11.13, 12:19
Najbardziej spodobała mi się demonstracja krycia kadru :)
Od paru lat przechowuję Flektogona 4/50 od Psixa, w celu dorobienia do niego przejściówki z tiltem. Chyba prościej będzie kupić Samyanga :)

Albo zrobić gumiaka :)
http://www.cyberfoto.pl/inne-tematy-zdjec/91492-kmg-klub-milosnikow-gumiaka-szopenowi-nie.htm

ajt
17.11.13, 13:44
Gumiak dobry do zabawy. Do precyzyjnego ustawienia płaszczyzny ostrości, wzdłuż np. książki leżącej na stole, średnio się nadaje. Lepiej wtedy posklejać ze 2-3 zdjęcia ostrzone na różną odległość, co czasem praktykuję :)

fret
17.11.13, 14:00
Pisałem tylko o tym co prościej :)

wulf
12.12.13, 15:05
Bardzo fajne filmiki promocyjne. Ładnie zmontowane a od strony merytorycznej pouczające.

Janko Muzykant
12.12.13, 17:56
Pewno niektórzy z was już znają nowy obiektyw Samyanga, który miał premierę kilka dni temu. Będzie dostępny także z mocowaniem Olka (u4/3).
A tu filmik premierowy, zapraszam:


http://youtu.be/-IbjUs73udI

kon
13.12.13, 20:19
Co by nie powiedziec:lubie ogladac!

PanMarecq
23.12.13, 00:19
świetne filmy! Na prawdę kawał dobrej roboty! :)

Janko Muzykant
28.12.13, 01:49
Tym razem zapraszam na prezentację systemu lamp bezprzewodowych Genesis LITE Reporter. Dość ciekawa rzecz - łączy lampy studyjne i przenośne, mało popularna, a przydatna:


http://youtu.be/jjel1SyKD1U

Sawa
8.01.14, 14:10
Fajne te lampy, cena - kto bogatemu zabroni, jesłi lampy zarabiają na siebie - to cena nie jest wygórowana.
a i film promocyjny ok. :)

Janko Muzykant
1.02.14, 10:58
A teraz obraz z najwyższej półki. Piękne mamy czasy, bowiem jeszcze rok temu zwykły śmiertelnik nie miał możliwości zrobienia sobie materiału o takiej jakości. Oto film z kamery Blackmagic CC, kilku Samyangów i dużego grzebania w szopie, bo wszystko zostało nagrane w postaci rawów.
Jakość obrazu z tej kamery jest wspaniała (śmiem twierdzić, że dynamicznie nie dorównuje jej żaden aparat - w trybie zdjęć, bo w trybie filmu to w ogóle nie ma o czym mówić). Szkoda, że obsługa tej kamery jest beznadziejna, zjada prąd jak farelka, a dyski - jak ja czekoladę :) Ale i tak ją lubię.


http://youtu.be/t_jSRaEkYrI

Niestety Youtube zje jakość, spróbuję jeszcze z Vimeo.

odys
5.02.14, 17:35
No cóż, żre dyski ale to chyba każda, która grabuje obraz bez albo niewiele skompresowany. Ciekawe jak będą wyglądały obrazki w 4K.

Janko Muzykant
22.02.14, 14:33
Tym razem zapraszam na warsztaty portretu z Bogdanem Krezelem:


http://youtu.be/d9vCQ1KZpIU

Filmowo nic tu specjalnego nie ma, ale za to muzycznie miałem trochę fajnej zabawy składając całość.

Janko Muzykant
23.02.14, 20:16
Zapraszam na nieco edukacji, czyli podstawy i ciekawostki ze świata filtrów w fotografii. Film promuje markę HOYA, ale oczywiście wiedza tam zawarta jest uniwersalna.


http://youtu.be/UvxqgfOc_iQ

osiem1984
23.02.14, 21:22
Ciekawe pozycje Janku.

MichuP
23.02.14, 22:00
Świetne filmy, od razu zapisałem się do Twojego wątku.
Niesamowity potencjał tkwi w naszych Olkach choć wideo traktowane jest przez Olympusa trochę po macoszemu. Zawsze interesowałem się obrazem ruchomym i czekam na więcej i sam - zainspirowany filmem z 1szego postu - obiecuję coś "zmajstrować" moim M5 + 12-40.

Pozdrawiam

Janko Muzykant
23.02.14, 22:37
Dzięki za miłe słowa :)
Dodać należy, że wszystkie ujęcia z prezenterką robię olkiem (epm2 + 12-60). Dobrze się spisuje jako źródło obrazu, mimo ograniczeń co do bitrate, jakości kompresora i audio. Blackmagic oczywiście daje obraz znacznie lepszy, ale dużo więcej jest z nim roboty (i na zdjęciach, i potem, przy obróbce).

Muminek
23.02.14, 22:52
Ciekawe filmy, dziękuję i pozdrawiam.

Janko Muzykant
17.04.14, 23:17
Krótki spacer po Krakowie, czyli współpraca Blackmagic CC z Samyangiem 10 mm, zapraszam:


http://youtu.be/Q-Ksz7FsHAE

Proces powstawania obrazów tej jakości jest dość zawiły. Najpierw rawy z BM obrabiam w Photoshopie (właściwie w ACRze), a następnie łączę w VirtualDubie w klipy i dopiero to można złożyć w jakimś edytorze wideo (w moim przypadku EditStudio). Komputer znowu ma co robić...

Thomasso
17.04.14, 23:41
Świetny, prosty film z pięknymi widokami.
Praca takim sprzętem jak BMCC to sama przyjemność chyba :)
Jak można dostać etat w Samyangu jako Twój asystent? :)

T.

Janko Muzykant
17.04.14, 23:45
Dzięki za miłe słowo :) Praca z BMCC to strasznie dużo roboty przede wszystkim, ale wyniki są wspaniałe.
Natomiast z tego co wiem, wciąż szukamy menadżera głównie od spraw filmowych więc zabawki czekają! :)

Thomasso
17.04.14, 23:54
Dzięki za miłe słowo :) Praca z BMCC to strasznie dużo roboty przede wszystkim, ale wyniki są wspaniałe.
Natomiast z tego co wiem, wciąż szukamy menadżera głównie od spraw filmowych więc zabawki czekają! :)

Oj tam dużo roboty. No ale jak się kręci w formacie RAW, który trzeba (bo inaczej sie nie nadaje do niczego) przemielić i color grading zrobić to trudno. Ale efekty są warte tego.

Menago szukacie.. no ale to za wysokie progi na moje nogi raczej i zero doświadczenia w tym temacie :(


T.

Janko Muzykant
18.04.14, 00:09
Niestety, priorytety są, coby najpierw menago, a potem foto-video, nie odwrotnie :(

Thomasso
18.04.14, 00:18
Niestety, priorytety są, coby najpierw menago, a potem foto-video, nie odwrotnie :(

No to jest nawet dość logiczne. Jakby nie patrzeć.
Cóż... poczekam :)


T.

Janko Muzykant
2.05.14, 13:52
Dziś zapraszam na przykład reportażu kręcony Olkiem i szerokimi Samyangami:


http://youtu.be/NAyVusUphwY

oraz na odrobinę wiedzy na temat sprzętu, którego do takich rzeczy się używa:


http://youtu.be/Ue_R3If0iqU

Janko Muzykant
26.05.14, 17:36
Zapraszam na nieco inny materiał niż zwykle. Pokazuje on pracę artysty - kowala, który robi replikę srebrnego okucia rogu, ale ciekawostką w tym filmie jest ścieżka audio, na którą składa się blisko dwieście osobnych nagrań postsynchronicznych, w większości mocno kontrastowych w stosunku do oryginalnego brzmienia. Dynamika dźwięku osiąga niespotykaną komercyjnie wartość 70dB, dlatego polecam użycie dobrych słuchawek bądź sprzętu umożliwiającego przeniesienie takich poziomów.
Tym razem Olympus brał udział tylko w dźwięku (LS-10 pracujący na 24/96), obraz pochodzi ze spaniałego Blackmagic CC i obiektywów Tokina 10-16 oraz 100 mm. Ujęcia zostały nagrane w RAWach i przed złożeniem obrobione w photoshopie.


http://youtu.be/Q5htivBnrEg

Janko Muzykant
29.05.14, 12:59
Kolejny krótki filmik, tym razem będący wstępem do wywiadu z Adamem Brzozą:


http://youtu.be/bzEiaD5gVQc

A tu sam wywiad, myślę że trochę ciekawych wiadomości niezależnych od płaszczyzny reklamowej można tam znaleźć:
http://www.samyang.pl/index.php/wydarzenia/110-adam-brzoza-ambasadorem-marki-samyang
Jest szansa na serię podobnych spotkań ze znanymi fotografami, będzie miło zająć się czymś takim :)

GoBo
29.05.14, 13:15
Zapraszam na nieco inny materiał niż zwykle. Pokazuje on pracę artysty - kowala

Chapeau bas! Dla obu mistrzów.
Dzięki.

Janko Muzykant
15.08.14, 07:58
Ponieważ mamy lato, to niech nastanie wiosna, czyli kilka kadrów znad Biebrzy, gdzie robiliśmy plener z warsztatami:


http://youtu.be/8tiy4BZ2Tk4


Dla równowagi, kilka kadrów jesiennych z krakowskich Plant. Także Tokina i Blackmagic


http://youtu.be/tnYlesmS6oc


I zaproszenie na warsztaty filmowe, które będę prowadził z z Dariuszem Fedorowiczem i Patrykiem Jordanowiczem:


http://youtu.be/DSC7ZNHoApI

Janko Muzykant
15.08.14, 11:30
No to jeszcze dwie pozycje: o tym, czym się robi reportaże:


http://youtu.be/bqoSP-6cPhs


oraz ciekawostka z dziwnym filtrem UV (naprawdę takie mamy, kilkadziesiąt sztuk, do zabawy w sklepach :)


http://youtu.be/am9jr-Kq4NE

szafir51
15.08.14, 12:27
piękne te filmy. Szkoda, że YT kompresją zabija całą przyjemność z oglądania materiału tak dobrej jakości.

chciałem jeszcze zapytać o ustawienia dot. filmowania. Pisałeś kiedyś, że w Olku korzystasz z krzywych ustawiając rozjaśnienie cieni i przygaszenie świateł. W ten sposób obraz staje się chyba mniej kontrastowy i nieco "wyprany"? Jak rozumiem ten zabieg stosujesz, żeby uzyskać jak największą rozpiętość rejestrowanej sceny a potem nagrany w ten sposób materiał obrabiasz, żeby uzyskać efekt taki jak na powyższych filmach? Mógłbyś coś więcej napisać jak można uzyskać dobrej jakości filmy z E-M5/10?

Janko Muzykant
15.08.14, 12:41
Ustawiam kontrast na minimum (albo prawie - jeśli scena naprawdę niskokontrastowa), ostrość i kolor w środku albo poniżej (też zależy od sceny), wb zwykle na 5500K, czasem - jeśli sceny są kręcone w jakimś dziwnym miejscu - na pomiar szarej karty, ale konsekwentnie, dla wszystkich ujęć. Krzywa wspomaga kontrast, wyginam ją właśnie dla podbicia cieni i zbicia świateł (+3, -3), na stałe, bo za dużo byłoby kombinowania, gdyby się chciało ją ustawiać za każdym razem.
Taki materiał jest oczywiście mdły i stanowi surowiec do dalszej obróbki. Najlepsze wyniki daje rozbicie tego na zdjęcia, zaimportowanie do lightrooma, praca jak na rawach, a potem z powrotem połączenie wszystkiego w klipy i klasyczny montaż. Ale to dużo roboty, więc jeśli materiał nie ma w planach takiej obróbki, trzeba z kontrastem walczyć na planie (albo w menu, albo z blendą), a potem można zrobić drobne korekty już podczas montażu.

Filmy powyższe pochodzą z różnych źródeł: Olympusów, Canonów i Blackmagiców więc mocno się różnią jakością. Teraz walczę z Nikonem 5300 i jestem bardzo zadowolony z postępu, który się dokonał. Na razie to cudo stoi u mnie najwyżej (nawet wyżej od Canona 5DIII), oczywiście nadal daleko od BM :)

Janko Muzykant
16.08.14, 19:00
Dużo wrzutów, starszych, a teraz świeżutki, relacja z regat Unity Line w Dziwnowie. Temat trudny, bo chciałem kręcić Blackmagiciem i udało się, choć warunki na jachcie są ciężkie do fotografowania, a co dopiero do filmowania. Ale dzięki temu kolor wyszedł ''niebałtycki'' :)


http://youtu.be/tggieNGiXwk

Gdyby ktoś chciał w wyższej jakości:
http://as.elte-s.com/video/tokina_11_16mm_blackmagic_cc_regaty_unity_line.avi
Bardzo fajnie pracuje Tokina 11-16, można sobie otworzyć do końca i mieć fajną głębię, mimo takiej małej ogniskowej, a trzymający ostrość zoom pozwala zrobić trochę najazdów. Filtr szary niezbędny oczywiście. Naświetlałem nietypowo, na 1/200 sekundy ze względu na późniejsze stabilizowanie ujęć. Zwykle naświetla się na 1/50, 1/200 jest maksymalnym akceptowalnym czasem, potem jest już efekt strobo, zresztą BM nie ma krótszych czasów.

Sama impreza była dość droga (500zł), ale atrakcyjna. Można było sobie wybrać jacht bądź motorówkę i dokazywać z aparatem cały dzień. Szczęśliwcy widoczni są na ujęciach. Oprócz tego robiliśmy warsztaty (Samyang), wraz z Epsonem, Eizo i Canonem. Jacek Bonecki warsztatował wszystkich non stop, kto go zna, ten wie :) Z pewnością będą powtórki i zapraszam, bo takich kadrów nie ma szans zrobić nigdzie indziej.

Janko Muzykant
1.10.14, 23:21
O tym jak się robi postsynchrony, artykulik, zapraszam.

http://przypadkiadama.com/14/0514.htm

Mirek54
1.10.14, 23:32
o tym jak się robi postsynchrony, artykulik, zapraszam.

http://przypadkiadama.com/14/0514.htm

perfekt.

hadan
2.10.14, 09:38
O tym jak się robi postsynchrony, artykulik, zapraszam.http://przypadkiadama.com/14/0514.htm

Interesujące. Sporo poszerzyło wiedzę. Dzięki.

Pozdrawiam.

Mattrick
2.10.14, 09:43
Dobrze, że pokusiłeś się o dokładny opis, bo nie każdy zdaje sobie sprawę ile pracy i czasu trzeba włożyć w taką realizację. Świetna robota i słowa uznania!

Sawa
2.10.14, 11:24
Genialne!! - brawo Adamie vel Janko!

WoRaS
2.10.14, 19:25
O tym jak się robi postsynchrony, artykulik, zapraszam.

http://przypadkiadama.com/14/0514.htm

Fajny artykuł - nie dość, że ciekawy to ciekawie napisany (dobrze się czyta). A sam film to bajka!

Janko Muzykant
11.01.15, 01:30
Znowu technikalia, o filmowych formatach:
http://przypadkiadama.com/15/0109.htm
a także recenzje dwóch starszych filmów, także z punktu widzenia techniki:
http://przypadkiadama.com/14/1129.htm
http://przypadkiadama.com/14/1211.htm
Zapraszam.

Sawa
13.01.15, 14:47
dzięki Janko, za kompendium formatów wizyjnych w jednym miejscu.

Janko Muzykant
4.12.16, 13:17
Po przerwie zapraszam znowu, tym razem nowy kanał z cyklem filmów promujących sprzęt, ale i ciekawe miejsca. Na razie są tam trzy filmy, a kilka kolejnych powinno się pojawić niedługo:
https://www.youtube.com/watch?v=LaUQZP0MTNk&list=PLFJuMxItjNbAZhidDYI00kCJ2og87XZ7o
Kręcone E-M5, dźwięk LS-10

Przy okazji, bo widzę, że poprzednie linki zdechły, jest mała zmiana w adresie, ale wszystko łatwo odszukać wpisując: http://przypadkiadama.com

Rysiek_O
4.12.16, 14:08
Reklama nie przeszkadza w podziwianiu ciekawych miejsc i podglądaniu warsztatu. Miło się ogląda.

gietrzy
10.01.17, 18:40
Janko proszę przejdź na filmowanie w UHD/4K ;)

Janko Muzykant
7.03.17, 21:43
Seria przypadków rozkręca się, jest tam już 12 filmów, a kolejne cztery czekają na premierę (jest to związane z premierami sprzętu, które w filmach występują). Zamiast do konkretnych filmów, zapraszam na playlistę:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFJuMxItjNbAZhidDYI00kCJ2og87XZ7o
Wszystko jest kręcone E-M5, mimo że posiadam dostęp do wielu innych kamer i aparatów, ze względu na doskonałą stabilizację. Pozwala mi to ograniczyć ilość gratów, co w przypadku większości filmów ma znaczenie. Prowadzenie tej kamery z ręki to sama przyjemność, a radzą sobie z tym także ludzie, którzy zawodowo się tym nie zajmują. Mam chrapkę na nową jedynkę, albo przynajmniej piątkę, ale trochę na razie sobie to kosztuje. Niestety E-M5 ma nieużywalne audio, więc trzeba dźwięk synchronizować osobno, ale przy takich krótkich produkcjach to nie jest problem.
Gdyby ktoś chciał sobie posłuchać muzyki, na liście https://www.youtube.com/playlist?list=PLFJuMxItjNbCuGXna7pGIb2itSIgJDGsz są ścieżki dźwiękowe niezakłócone gadaniem. Muzyka także jest mojej produkcji, trochę z sampli, trochę z syntezatorów, trochę z gitar. Zapraszam :)

WoRaS
8.03.17, 14:16
Bardzo fajne filmiki, zazdroszczę talentu i cierpliwości.

Jasień rządzi, oprócz Skalne mnie jeszcze bardzo podoba się polana Łąki na na zachodnim grzbiecie (no ale zapewne ją znasz) :) Janko, są jeszcze jeakieś miejsca w Beskidach gdzie Cię nie było? ;)

Janko Muzykant
8.03.17, 16:33
No nie wiem, ale lekko licząc, tereny od Makowskiego do Sądeckiego odwiedziłem z pięćset razy. Ciężko mi znaleźć jeszcze takie kompletne, nieznane mi trasy :)
Przy okazji, wpadła trzynasta relacja, z Jaskini Dziura:
https://youtu.be/Xyuz49E0H_0

Janko Muzykant
17.03.17, 00:55
Zapraszam na trzy kolejne spotkania, wciąż filmowane E-M5

na Ornaku:
https://youtu.be/JjlXuBFPzUo

w Dolinie Pięciu Stawów:
https://youtu.be/7M2I8I1QIPQ

i w Pradze:
https://youtu.be/NnagV5ZsT7Y

Od pewnego czasu wrzucam tam różne porady z lightrooma, raczej dla początkujących, ale nie zawsze.

apz
17.03.17, 01:20
Zapraszam na trzy kolejne spotkania, wciąż filmowane E-M5

na Ornaku:
https://youtu.be/JjlXuBFPzUo

w Dolinie Pięciu Stawów:
https://youtu.be/7M2I8I1QIPQ

i w Pradze:
https://youtu.be/NnagV5ZsT7Y

Od pewnego czasu wrzucam tam różne porady z lightrooma, raczej dla początkujących, ale nie zawsze.

Zagladam na "jutuba". Podobają się mi te produkcje.
Pozdrawiam
AP.

Janeczek
17.03.17, 11:32
Oj Janko, Janko, swietnie sie to oglada, kawal dobrej roboty
dzieki.

pozdroofka

Janko Muzykant
1.04.17, 18:53
I kolejne dwa filmy, o krokusach (filmował E-M5, kocham kolory z tego aparatu)

https://youtu.be/UqymthBhZTc

oraz drugi, o budzikach i o makro. Dźwięki zegarów pochodzą także z olka, LS-10. Ma już kilka lat ten rejestrator, a wciąż daje radę.

https://youtu.be/gAbQSYZK3yE