PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa do GX1



evolucja
1.09.13, 22:08
Jaką lampę polecacie do Lumixa GX1 w granicach 500zł? Najczęściej będzie używana do reporterki podczas np. imprez rodzinnych, gdyż efekty uzyskiwane z lampą wbudowaną mnie nie satysfakcjonują, albowiem większość zdjęć wychodzi podobnie do tego:
http://i.imgur.com/Rmy4tju.jpg

Raczej wolałbym nową, zakup nawet na drugim końcu świata wchodzi w grę. Proszę o sugestie.
(http://i.imgur.com/Rmy4tju.jpg)

Fisher7811
2.09.13, 07:24
W tych granicach cenowych to albo manualne Yongnuo albo Metz 24 AF-1, Metz 36 AF-5 - tej używałem z Panasem G3 i było całkiem nieźle, tak ergonomicznie jak i jakościowo. Coś lepszego to już raczej w wyższej cenie.

fret
2.09.13, 09:21
Bierz najmocniejszą i zastanów się jak chcesz używać tej lampy. Na sankach, czy możesz zdjąć? W budżecie mieszczą się 2 szt. YN460II, full manual, ale sporo światła.

evolucja
2.09.13, 10:00
Lampy chciałbym używać przede wszystkim na sankach. Pełnego manuala raczej nie wezmę, bo aktualnie opanowuję dopiero ustawienia ręczne w aparacie, więc jeśli dołożyć do tego lampę, na którą też trzeba "zerkać" to wyjdzie katastrofa.
Najmocniejszy Metz mieszczący się w lekko naciągniętym budżecie to Metz 44 AF-1 - są jakieś inne opcje warte rozważenia?

P.S. bardzo komicznie wyglądają te lampy na body bezlusterkowców? :-)

Ziootek1971
2.09.13, 21:24
Czy komicznie? Dosyć. Zwłaszcza PEN E-P3 z założonym Metzem 48 AF-1.

evolucja
2.09.13, 21:27
To 44 jest niby nieco mniejsza..

nightelf
3.09.13, 16:20
Mniejsza, ale i mocy ma mniej.
Jeśli nie błyskasz na wprost, ale używasz jakiegoś dyfuzora to większa moc się przyda.
Choć z drugiej strony, jeśli będziesz używał jej w małych pomieszczeniach to i mocy nie trzeba ogromnej.

szafir51
3.09.13, 16:36
ja mam 36 AF-4 do G3 - komicznie nie wygląda, ale trochę utrudnia trzymanie aparatu (mały grip). W przypadku braku gripu w GX1 i większej lampy pewnie będzie gorzej. Moja wystarcza mi do odbicia światła od białego sufitu w mieszkaniu (2,5 metra wysokości).

evolucja
3.09.13, 17:47
Mniejsza, ale i mocy ma mniej.
Jeśli nie błyskasz na wprost, ale używasz jakiegoś dyfuzora to większa moc się przyda.
Choć z drugiej strony, jeśli będziesz używał jej w małych pomieszczeniach to i mocy nie trzeba ogromnej.
Niestety 44 to największa lampa na jaką mogę sobie obecnie pozwolić. Chyba, że kupiłbym tą:
http://allegro.pl/lampa-metz-48-af-1-digial-canon-i3521417052.html
(http://allegro.pl/lampa-metz-48-af-1-digial-canon-i3521417052.html)niby nówka, ale bez gwarancji, a doczytałem teraz w opiniach o znaczącej awaryjności.


ja mam 36 AF-4 do G3 - komicznie nie wygląda, ale trochę utrudnia trzymanie aparatu (mały grip). W przypadku braku gripu w GX1 i większej lampy pewnie będzie gorzej. Moja wystarcza mi do odbicia światła od białego sufitu w mieszkaniu (2,5 metra wysokości).
GX1 też ma niewielkiego gripa, może nie będzie tak źle..

Czyli teraz tylko decyzja 44/48 i dokonuję zakupu :-)

Mcarto
3.09.13, 18:16
Wiesz jak wygląda ten Metz48??

Po systemie 4/3 został mi Tumax 383 i jak go podczepiam do GX1 to nie wiem czy trzymać za lampę czy aparat - Tumax jest trochę lżejszy i węższy od Metza 48.

realnasty
3.09.13, 18:22
Ostatnio również zastanawiałam się nad kupnem lampy, ale do innych celów, a konkretnie focenia na małych koncertach (na imprezach rodzinnych odchylam sobie palnik PEN-a), więc może podepnę się pod wątek. Czy jest szansa kupienia jakiejś użytecznej lampy do PEN-a do 150-200 zł? Nie musi być specjalnie mocna, siła przewodnia koło 30 powinna wystarczyć. Na czym polega "manualność" lampy, że nie da się jej sterować z poziomu aparatu?

fret
3.09.13, 18:33
Ostatnio również zastanawiałam się nad kupnem lampy, ale do innych celów, a konkretnie focenia na małych koncertach (na imprezach rodzinnych odchylam sobie palnik PEN-a), więc może podepnę się pod wątek. Czy jest szansa kupienia jakiejś użytecznej lampy do PEN-a do 150-200 zł? Nie musi być specjalnie mocna, siła przewodnia koło 30 powinna wystarczyć. Na czym polega "manualność" lampy, że nie da się jej sterować z poziomu aparatu?

Realna liczba przewodnia (bez zooma i dla ISO 100) w okolicy 30, to całkiem sporo :D W tej cenie, to chyba tylko YN460II, manualność polega na tym, że ilość światła ustawiasz przyciskiem na lampie.

evolucja
3.09.13, 18:35
Wiesz jak wygląda ten Metz48??
Metz 44: 73 x 128 x 105
Metz 48: 71 x 137 x 99
Metz 50: 71 x 137 x 99

Wszystkie 3 lampy wydają się duże, dlatego nie wiem czy centymetr więcej to wartość, którą warto się przejmować. Z drugiej strony to body jest naprawdę małe, więc może nie ma sensu zapinać do niego lamp o tak dużej mocy..

realnasty
3.09.13, 18:47
Realna liczba przewodnia (bez zooma i dla ISO 100) w okolicy 30, to całkiem sporo :D W tej cenie, to chyba tylko YN460II, manualność polega na tym, że ilość światła ustawiasz przyciskiem na lampie.

Myślałam o ISO 200, bo mój PEN nie ma 100 :P Wbudowana lampa ma deklarowaną moc 10, to pomyślałam, że ze trzy razy więcej powinno wystarczyć. I zapomniałam dodać, że nie brzydzę się używkami ;) Ale ta zaproponowana przez Ciebie wydaje się być atrakcyjną propozycją :) Manualne ustawienie światła mi nie przeszkadza, przecież nie zmieniam go co zdjęcie.

Mcarto
3.09.13, 19:09
Metz 44: 73 x 128 x 105
Metz 48: 71 x 137 x 99
Metz 50: 71 x 137 x 99

Wszystkie 3 lampy wydają się duże, dlatego nie wiem czy centymetr więcej to wartość, którą warto się przejmować. Z drugiej strony to body jest naprawdę małe, więc może nie ma sensu zapinać do niego lamp o tak dużej mocy..
To zdjęcie to Metz 48 + G1 który jest trochę większy od GX1 z lepszym uchwytem
98094
Ja osobiście nie próbowałbym podłączyć niczego większego od Metza 36 - nigdy nie miałem tej lampy w reku ale wydaje się ok.

evolucja
5.09.13, 12:38
Kupiłem nieco okazyjnie Metza 44 za 440zł. To najniższy model, który umożliwia obrót reflektora. Może się nie przestraszę jak go zobaczę, a jeśli tak, to najwyżej sprzedam.

evolucja
9.09.13, 19:07
Mam lampkę. Przykładowe zdjęcie wykonane na pełnej automatyce..

99646

Kto zgadnie jakiego faila zaliczyłem?

Mcarto
9.09.13, 19:20
Kto zgadnie jakiego faila zaliczyłem?
Szkolnego z trzeciej lekcji cyklu "Ja i mój aparat":wink:

evolucja
9.09.13, 19:22
Szkolnego z trzeciej lekcji cyklu "Ja i mój aparat":wink:
Blisko.
Nie potrzebuje ktoś Metza 44 AF-1 do Nikona...? ;( Ewentualnie da się w niej zmienić mocowanie? Skąd miałem wiedzieć, że to się różni... :(

@EDIT
Jakby ktoś reflektował..
http://allegro.pl/show_item.php?item=3537862787

Olo73
10.09.13, 08:21
Nie panie kolego w tych metzach się mocowania nie zmienia. Owszem metz produkuje lampy z wymienną stopką ale ta do nich nie należy. 44 af1 to lampa dedykowana do konkretnego systemu co można wyczytać na stronie metza. A oznacza to, że będzie współpracować z tym konkretnym systemem. Dedykacja canon - z canonem, oly/pan - olympus, panasonic itp. Kto pyta nie błądzi. Ja osobiscie nie widzę problemów z podłaczaniem nawet dużych lamp tak jak 58 af-1. Fakt, że powoduje to, że się bardziej trzyma za lampę niż aparat, ale grunt, że działa. A czy wygląda śmiesznie czy nie wogle mnie nie rusza.