PDA

Zobacz pełną wersję : Filmowanie i tryb manualny



bobdylan
29.08.13, 12:10
W moim E-PL3 podczas filmowania w trybie M mogę ustawić czas otwarcia migawki. Jaki to ma sens? Myślałem, że podczas filmowania migawka jest cały czas otwarta. Czy zmiana tego parametru ma jakiś wpływ na nagrywanie?

Jack
29.08.13, 12:45
W moim E-PL3 podczas filmowania w trybie M mogę ustawić czas otwarcia migawki. Jaki to ma sens? Myślałem, że podczas filmowania migawka jest cały czas otwarta. Czy zmiana tego parametru ma jakiś wpływ na nagrywanie?Tak, ma sens bardzo istotny i ma duży wpływ na jakość obrazu. Jeżeli ustawisz bardzo krótki czas naświetlania (o ile warunki oświetleniowe na to pozwolą) uzyskujesz ostry (w sensie nieporuszony) obraz na każdej pojedynczej klatce. Jest to ważne przy np. panoramowaniu, lub filmowaniu mocno ruchomych obiektów. Z uwagi na bezwładność oka, oglądanie filmu eksponowanego na różnych czasach migawki daje wrażenie żadnej (lub niewielkiej) różnicy w jakości obrazu. Zrób eksperyment - sfilmuj szybką panoramę na najdłuższym czasie ekspozycji (możliwe jest 1/30 sek.) i na najkrótszym możliwym. Po obejrzeniu pojedynczych klatek sam znajdziesz różnicę. Drugim sensem regulacji czasu migawki jest precyzyjne niedoświetlenie lub prześwietlenie obrazu, jeżeli koncepcja całości filmu tego wymaga.

bobdylan
29.08.13, 14:31
Dzięki, czyli jak dobrze rozumiem jest to czas naświetlania jednej klatki? Mechaniczna migawka nie jest tutaj używana i np dla filmu 60fps maksymalny czas ekspozycji będzie 1/60 sek, zgadza się?

Matick7
29.08.13, 15:52
Tak. Można jeszcze zauważyć, że obrazy nagrywane przy dłuższych czasach naświetlania są przyjemniejsze w odbiorze niż te z krótszym ; )

eFiX
29.08.13, 17:39
Dzięki, czyli jak dobrze rozumiem jest to czas naświetlania jednej klatki? Mechaniczna migawka nie jest tutaj używana i np dla filmu 60fps maksymalny czas ekspozycji będzie 1/60 sek, zgadza się?
dla 60 fps ma byc 1/120. dla 24 fps 1/48(stad ta opcja w magic lanternie do canona) itd itd...

Za krótkie naswietlanie klatki potrafi dac bardzo nierealny, i nieprzyjemny efekt hiperwyraźnego obrazu.

gietrzy
29.08.13, 18:18
dla 60 fps ma byc 1/120. dla 24 fps 1/48(stad ta opcja w magic lanternie do canona) itd itd...
Za krótkie naswietlanie klatki potrafi dac bardzo nierealny, i nieprzyjemny efekt hiperwyraźnego obrazu.

To jeszcze - jakby ktoś z Panasem na szyi to czytał - należy dopisać 1/100 dla 50 kl/s.

eFiX
29.08.13, 18:53
no to napisałem, ze itd itd... 30fps - 1/60, 25fps-1/50s etc etc

bobdylan
29.08.13, 23:04
Dzięki za wyjaśnienia - idę eksperymentować :)