PDA

Zobacz pełną wersję : E-PL3 + VF4 + FL36R - jak to ogarnąć i czy jest sens?



maestro
29.08.13, 11:47
Witam, od niedawna stałem się użytkownikiem systemu m4/3 dzięki zakupowi E-Pl3. Dołączona lampa do zestawu niestety nie sprawdza się wg mojego krótkiego testu i nie jestem skłonny jej używać, gdyż nawet z kitowym obiektywem na zdjęciach widoczny jest cień ... Dlatego też postanowiłem używać FL-36R - choć jest to gabarytowo niewygodne połączenie. Chciałbym kupić wizjer elektroniczny VF4. Pierwsze pytanie czy warto pokusić się o taki zakup do EPl3 ? A drugie czy jest możliwe używanie VF4 i Fl36R jednocześnie - bo z tego co widzę, to chyba raczej nie... :cry:

wyrwiflak
29.08.13, 11:49
A właściwie to dlaczego do dziś w m43 nie ma małej lampki z możliwością bounce (jak np. HVL-F20S do NEXa)? Wie ktoś?

nyny
29.08.13, 11:53
Niestety, albo masz wizjer albo lampke.
Ja uzywam tego gowienka dolaczanego tylko do wyzwalania pozostalych dwoch duzych lamp, i dziala sympatycznie.

pozdro

bobdylan
29.08.13, 11:58
No niestety wizjera i lampy na raz nie podepniesz. Co do zakupu wizjera to w podobnej cenie możesz kupić używane body Panasonica G1/G2, które to wizjer ma wbudowany.

maestro
29.08.13, 12:15
Kuźwa tak myślałem właśnie... :( Czyli mała lampka do wyzwalania dużej, albo nadajnik i odbiornik i wówczas Fl-36R w rękę albo do postawienia. Niestety wizjer (VF4) w takich momentach do zdjęcia (zdejmowanie). No przyznam, że średnio mi się to podoba. W perspektywie czasu myślałem o zmianie E-Pl3 na E-Pl5 z uwagi na lepszą matrycę, ale ten problem nadal pozostanie nierozwiązany. Wiąże się to z koniecznością zakupu o wiele droższego body - Em5, Em1. Dziękuję za odpowiedzi.

apz
29.08.13, 13:33
Kuźwa tak myślałem właśnie... :( Czyli mała lampka do wyzwalania dużej, albo nadajnik i odbiornik i wówczas Fl-36R w rękę albo do postawienia. Niestety wizjer (VF4) w takich momentach do zdjęcia (zdejmowanie). No przyznam, że średnio mi się to podoba. W perspektywie czasu myślałem o zmianie E-Pl3 na E-Pl5 z uwagi na lepszą matrycę, ale ten problem nadal pozostanie nierozwiązany. Wiąże się to z koniecznością zakupu o wiele droższego body - Em5, Em1. Dziękuję za odpowiedzi.

POzostaje zmienić body na Omd (E-M5) lub następcę - masz wtedy wizjer zbudowany...

wyrwiflak
29.08.13, 13:35
Kuźwa tak myślałem właśnie... :( Czyli mała lampka do wyzwalania dużej, albo nadajnik i odbiornik i wówczas Fl-36R w rękę albo do postawienia. Niestety wizjer (VF4) w takich momentach do zdjęcia (zdejmowanie). No przyznam, że średnio mi się to podoba. W perspektywie czasu myślałem o zmianie E-Pl3 na E-Pl5 z uwagi na lepszą matrycę, ale ten problem nadal pozostanie nierozwiązany. Wiąże się to z koniecznością zakupu o wiele droższego body - Em5, Em1. Dziękuję za odpowiedzi.

Albo GX7 lub inny z pasikoników mających wizjer i lampkę na raz.

apz
29.08.13, 13:40
Albo GX7 lub inny z pasikoników mających wizjer i lampkę na raz.

Tylko wtedy nie ma ciekawszej matrycy...

Wbudowaną lampkę miały EPL-1, EPL-2 i EP-3 ma EP-5; parę lamkę i matrycę od Sony tylko EP-5.

szafir51
29.08.13, 13:41
G3 teraz "za grosze" chodzą, G5 w cenie 1400 zł z kitem na allegro jest. Obrazek na pewno gorszy od OM-D/E-PL5, ale z tego co piszą tutaj na forum lepszy od starszych PEN-ów. Do tego w nich lampa wbudowana lampa podnosi się wyżej i nie ma problemów z cieniami przy kicie.

Vindex
29.08.13, 17:33
Dokladnie - poza troche wiekszym rozmiarem i brakiem stabilizacji G3 jest zdecydowanie lepszy od EPL3

maestro
30.08.13, 22:28
A jak to jest z takim wizjerem elektronicznym czy jak zmieniam format robienia zdjęć z 4:3 na 3:2 (albo na 16:9 jeśli ktoś woli) to wizjer też zmienia format wyświetlanego obrazu ?

klikacz
31.08.13, 08:46
Maestro. Wizjer jest potrzebny w ostrym świetle, bo na wyświetlaczu guzik widać. A jak masz mocne światło to na plaster Ci lampa. Nie widzę problemu ;)

jurekg
31.08.13, 14:40
Maestro. Wizjer jest potrzebny w ostrym świetle, bo na wyświetlaczu guzik widać. A jak masz mocne światło to na plaster Ci lampa. Nie widzę problemu ;)

Czasami własnie przy ostrym świetle lampa jest potrzebna.

szafir51
31.08.13, 14:50
A jak to jest z takim wizjerem elektronicznym czy jak zmieniam format robienia zdjęć z 4:3 na 3:2 (albo na 16:9 jeśli ktoś woli) to wizjer też zmienia format wyświetlanego obrazu ?

W Panasonic G3 - tak

sten
31.08.13, 15:34
Ja uważam że najlepiej kupić jasny obiektyw, jak jest ciemno to na ekranie wszystko widać i też można fajnie kadrować i ustawiać ekspozycję. Najgorzej z tym przyzwyczajeniem przy oku.

nightelf
31.08.13, 16:30
Jednak czasem i o zmierzchu chciałoby się zamrozić ruch, a bez lampy tego się nie uda zrobić.

sten
31.08.13, 16:39
No tak masz rację. Ja tak tylko dywaguję, bo w cyfrze to mam doświadczenie tylko z kompaktem
Jednak czasem i o zmierzchu chciałoby się zamrozić ruch, a bez lampy tego się nie uda zrobić.