PDA

Zobacz pełną wersję : Dylemat popRAWkowy



Saboor
24.08.13, 11:25
Witajcie o Wielcy popRAWkowicze!
Jak w temacie, czy zrobić edycję w stylu: wolna Tajka... ekhm Amerykanka czy na poważnie edycję retuszerską? Pomagitie Towariszczi! Please!!!!

ahutta
24.08.13, 11:35
Ja bym wolał edycję profilowaną, tzn. wiemy jaki efekt chcemy osiągnąć.

eFiX
24.08.13, 11:39
konserwatorko retuszerska.
pamietam, bylo takie porawkwe zadanie z Jeleniami na łące i blokami w tle. kazdy zrobił sobie co chcial, a w watku bylo tez pare fajnych pojechanych prac w formie zartu :D

helmuth
24.08.13, 12:55
Kiedyś już była dyskusja na temat granic ingerencji w zdjęcie. Czy wolna jazda bez trzymanki, czy pokazanie, co można wyciągnąć z RAW-a (przecież to popRAWka ;)).
MZ, sama nazwa wprowadza pewne ograniczenia. Fundamentaliści uważają, że wszelkie zmiany dopuszczalne są tylko na etapie wywoływania RAW-a.
Według mnie, to mocno zawęża grono popRAWkowiczów, ponieważ nie każdy ma odpowiedni program, mogący zrobić całą obróbkę w RAW-ie. Wielu, wywołuje RAW-a w programach dedykowanych dla danego aparatu a całą dalszą obróbkę wykonują na jpg-u.
Może należałoby poluźnić kryteria? Ograniczyć popRAWkę do konkretnego rodzaju zdjęć (portret, zdjęcie studyjne) ale dopuścić zmianę tła, kadru, kolorystyki a inne puścić na żywioł, może zmienić tutył konkursu?
W wielu zdjęciach, gdzie widać kawałek krajobrazu, aż się prosi podmiana nieba, ciekawe może być dodanie wody czy jakiegoś efektu świetlnego. Niech to zależy od wykonawcy czy chce pokazać lepiej czy inaczej konkursowe zdjęcie.

PS
Co do ankiety, nie wiem co wybrać. W związku z tym co napisałem, najbardziej by mi pasowała opcja, której nie ma- Inna :)

PS2
Ahutta by chciał edycję profilowaną, wiec jego opcji też nie ma w ankiecie. Może najpierw niech się więcej osób wypowie a potem ułóż ankietę?

Saboor
24.08.13, 13:14
Kiedyś już była dyskusja na temat granic ingerencji w zdjęcie./.../
Była.
Tu krótko: szalejemy czy naprawiamy.

helmuth
24.08.13, 13:18
W popRAWce poprawiać i stworzyć nowy konkurs, w którym można będzie szaleć ;)

Saboor
24.08.13, 13:34
W popRAWce poprawiać i stworzyć nowy konkurs, w którym można będzie szaleć ;)
No no... no Panie helmuth! To jest myśl zaiste twórcza.

grizz
24.08.13, 13:36
3 tygodnie na zastanawianie się jaką edycję zrobić? Ech...

Saboor
24.08.13, 13:38
3 tygodnie na zastanawianie się jaką edycję zrobić? Ech...
10 dni.

grizz
24.08.13, 13:39
Źle w kalendarz spojrzałem. Co w najmniejszym stopniu nie zmienia sensu wypowiedzi.

Saboor
24.08.13, 13:41
Źle w kalendarz spojrzałem. Co w najmniejszym stopniu nie zmienia sensu wypowiedzi.
Nie zmienia. Jednakowoż... popatrzymy-zobaczymy-pomyślimy-zrobimy.

apz
24.08.13, 14:11
Nie zmienia. Jednakowoż... popatrzymy-zobaczymy-pomyślimy-zrobimy.

Postawilem na amerykankę, wolną.

helmuth
24.08.13, 14:58
No no... no Panie helmuth! To jest myśl zaiste twórcza.Na mnie możesz zawsze liczyć :-P
Mam jeszcze jedną- wolna amerykanka ale kilka ocen. Oceniane kategorie ogłaszane przed każdą edycją. Np najlepszy retusz i najlepsza przeróbka.

And.N
24.08.13, 21:10
Witajcie o Wielcy popRAWkowicze!
Jak w temacie, czy zrobić edycję w stylu: wolna Tajka... ekhm Amerykanka czy na poważnie edycję retuszerską? Pomagitie Towariszczi! Please!!!!
Osobiście postawiłem na opcję konserwatorsko-retuszerską. Tylko dlatego co by było zgodne z nazwą konkursu popRAWka.
Druga opcja Wolna Amerykanka to raczej przepRAWka. W każdym razie się dostosuję do zasad. Jak było do tej pory dla mnie może zostać równie dobrze może zostać coś tam zmienione.
Decyzję zostawiłbym dla prowadzącego i zbyt głosowaniem się nie sugerował:grin: Wiem nie pomogłem... izwienitie pażałsta.

Saboor
25.08.13, 15:15
Osobiście postawiłem na opcję konserwatorsko-retuszerską. Tylko dlatego co by było zgodne z nazwą konkursu popRAWka.
Druga opcja Wolna Amerykanka to raczej przepRAWka. W każdym razie się dostosuję do zasad. Jak było do tej pory dla mnie może zostać równie dobrze może zostać coś tam zmienione.
Decyzję zostawiłbym dla prowadzącego i zbyt głosowaniem się nie sugerował:grin: Wiem nie pomogłem... izwienitie pażałsta.
ничего не случилось, спасибо :-D
Szedłem po poligonie mi coś takiego i do łba strzeliło:
Zrobię jednocześnie dwie edycje!


Polka-galopka(bardziej swojsko niż amerykanka)
Retuszerka-konserwatorka.

jeden strzał i dwa zwierzaki.

ahutta
25.08.13, 15:18
jeden strzał i dwa zwierzaki.

Jak z dubeltówki, to co się dziwić.

Saboor
25.08.13, 15:26
Jak z dubeltówki, to co się dziwić.
Ja bym się dziwił, o tak: :shock::???::shock:

helmuth
25.08.13, 15:40
Zrobię jednocześnie dwie edycje!


Polka-galopka(bardziej swojsko niż amerykanka)
Retuszerka-konserwatorka.

Czyli to co proponowałem, dwa posty wyżej? Jedno zdjęcie, dwie kategorie dopuszczalnych przeróbek?
Jestem za :D

judasz
25.08.13, 16:19
A ja wole szalec :p

Hehe mam calkiem niezly nr. Posta :)pzdr.

Saboor
25.08.13, 16:20
A ja wole szalec :p
A cześć Judo z Kiriatu! :-D Taak wiemy my z Forum łaski popRAWmajster. :-D
Będą okazje.

And.N
27.08.13, 16:39
Zrobię jednocześnie dwie edycje!


Polka-galopka(bardziej swojsko niż amerykanka)
Retuszerka-konserwatorka.


Czyli to co proponowałem, dwa posty wyżej? Jedno zdjęcie, dwie kategorie dopuszczalnych przeróbek?
Jestem za :grin:

Jeśli dobrze zrozumiałem będzie jeden RAW, a jakby dwa oddzielne konkursy (Polka-galopka i Retuszerka-konserwatorka). Będzie można sobie wybrać w którym chce się wziąć udział, ewentualnie w obydwu edycjach? To chyba całkiem dobre rozwiązanie by było.

Saboor
27.08.13, 16:46
Jeśli dobrze zrozumiałem będzie jeden RAW, a jakby dwa oddzielne konkursy (Polka-galopka i Retuszerka-konserwatorka). Będzie można sobie wybrać w którym chce się wziąć udział, ewentualnie w obydwu edycjach? To chyba całkiem dobre rozwiązanie by było.
Przerażasz mnie
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://static.supportsamsung.pl/images/emoty/smileyvault-cute-big-smiley-animated-033.gif) czytasz mi w myślach?? Tak dobrze zrozumiałeś tak chcę zrobić. Poszukam jeszcze kadru, gdzie trzeba będzie pomyśleć i pogłupieć jednocześnie :-D

And.N
27.08.13, 16:57
Przerażasz mnie czytasz mi w myślach?? Tak dobrze zrozumiałeś tak chcę zrobić.
Bez przesady:grin:, napisałeś, ze zrobisz dwie edycje. Chciałem się tylko upewnić co do tego wyboru lub ewentualnego startu w obydwu kategoriach poprawki:)

Saboor
27.08.13, 17:05
Bez przesady:grin:, napisałeś, ze zrobisz dwie edycje. Chciałem się tylko upewnić co do tego wyboru lub ewentualnego startu w obydwu kategoriach poprawki:)
Wobec tego sam siebie się boję. To już norma. :mrgreen:

ahutta
27.08.13, 18:32
Zupełnie jakbym Saboora widział ->
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://static.supportsamsung.pl/images/emoty/smileyvault-cute-big-smiley-animated-033.gif)

Krakman
27.08.13, 19:19
Tak jak jest , jest dobrze, czasem jest to poprawka retuszerska, czasem dowolnie ścigamy się z kadrem dając "upust fantazji" jak mawia Piotrek, a czasem są to zdjęcia, , z którymi nie wiadomo co zrobić....
Mnie się marzy na przykład poprawka typu: zrób kolor z czarno-białego, czyli dobre , ciekawe zdjęcie, z którego trzeba zrobić kolor. Oczywiście tak by to było foto-kolor a nie pomalowane zdjęcie.....

Tile, takiego pomysła mam

Saboor
27.08.13, 19:38
Tak jak jest , jest dobrze, czasem jest to poprawka retuszerska, czasem dowolnie ścigamy się z kadrem dając "upust fantazji" jak mawia Piotrek, a czasem są to zdjęcia, , z którymi nie wiadomo co zrobić....
Mnie się marzy na przykład poprawka typu: zrób kolor z czarno-białego, czyli dobre , ciekawe zdjęcie, z którego trzeba zrobić kolor. Oczywiście tak by to było foto-kolor a nie pomalowane zdjęcie.....

Tile, takiego pomysła mam
Fajny i na pewno się pojawi.

And.N
27.08.13, 20:27
...Mnie się marzy na przykład poprawka typu: zrób kolor z czarno-białego, czyli dobre , ciekawe zdjęcie, z którego trzeba zrobić kolor. Oczywiście tak by to było foto-kolor a nie pomalowane zdjęcie.....
Podobna poprawka była : https://forum.olympusclub.pl/threads/87457-Wyniki-popRAWka-4-2013 co prawda był to negatyw ale w pewnym stopniu porównywalne z tym co wspomniałeś. (pomijam kwestię dobre, ciekawe)
Jak widać ta poprawka nie znalazła wielu chętnych do udziału w niej. Obawiam się, że podobnie byłoby z zdjęciem czarno białym. Inna kwestia to z nazwy popRAWka, "poprawiamy":smile: RAW-y.
Czarno białe to moim zdaniem mógłby być skan jakiegoś starego zdjęcia i nawet jakby ktoś poprawił dodając czy raczej zmieniając je na kolorowe to i tak kwalifikowałoby się do drugiej opcji Retuszersko-konserwatorskiej.

Krakman
27.08.13, 20:42
Podobna poprawka była : https://forum.olympusclub.pl/threads/87457-Wyniki-popRAWka-4-2013 co prawda był to negatyw ale w pewnym stopniu porównywalne z tym co wspomniałeś. (pomijam kwestię dobre, ciekawe)
Jak widać ta poprawka nie znalazła wielu chętnych do udziału w niej. Obawiam się, że podobnie byłoby z zdjęciem czarno białym. Inna kwestia to z nazwy popRAWka, "poprawiamy":smile: RAW-y.
Czarno białe to moim zdaniem mógłby być skan jakiegoś starego zdjęcia i nawet jakby ktoś poprawił dodając czy raczej zmieniając je na kolorowe to i tak kwalifikowałoby się do drugiej opcji Retuszersko-konserwatorskiej.

Nie nie, to był negatyw kolorowy, do tego fatalny.. Mnie chodzi o dobry, ciekawy negatyw cz.b. Wtedy myślę będzie więcej chętnych....

And.N
27.11.13, 20:54
Tu chyba właściwsze miejsce do pytania:)

Poprawiamy coś jeszcze w tym roku? Wieczory coraz dłuższe.

Saboor
27.11.13, 21:18
Tu chyba właściwsze miejsce do pytania:)

Poprawiamy coś jeszcze w tym roku? Wieczory coraz dłuższe.
Czemu nie? Może jakiś raw?

And.N
27.11.13, 21:30
Czemu nie? Może jakiś raw?
Hmm, jak dam swojego to nie będę brał udziału w Poprawce, a wolałbym tam coś podłubać:) (ile ostatnio brało udział, 5 osób i chyba aż 8 głosów oddanych). Poza tym moje foty to głównie takie spacerowe nie wiem czy jest sens poprawiać:)

Krakman
27.11.13, 22:54
Poprawiamy coś jeszcze w tym roku? Wieczory coraz dłuższe.

Ja bym nieco poprawił moje marne konto w banku....:wink:

And.N
27.11.13, 23:06
Ja bym nieco poprawił moje marne konto w banku....:wink:
Bym proponował jak kiedyś tam dojdzie do popRAWki aby zamieszczać prace bez podpisu autora. Co Wy na to.
Ostatnio jakoś ile osób by nie brało udziału wygrywa A56 ( w niczym mu nie umniejszając w 99,9% słusznie) tylko już takie trochę nudne jest:wink::), a może ktoś inny wtedy zdecyduje się zamieścić swoją
pracę. (Jak nie wiadomo na kogo się głosuje)

Saboor
27.11.13, 23:25
Bym proponował jak kiedyś tam dojdzie do popRAWki aby zamieszczać prace bez podpisu autora. Co Wy na to.
Ostatnio jakoś ile osób by nie brało udziału wygrywa A56 ( w niczym mu nie umniejszając w 99,9% słusznie) tylko już takie trochę nudne jest:wink::), a może ktoś inny wtedy zdecyduje się zamieścić swoją
pracę. (Jak nie wiadomo na kogo się głosuje)
Przyznam, że sporo nad tą kwestią było dyskusji: może utajnić autora, może ujawnić głosujących....
w sumie doszliśmy do takich wniosków:
brak informacji o autorze niczego nie zmieni, ujawnienie głosujących, też nie wpłynie na wynik. No może trochę ostudzi zapały co po niektórych w "robieniu dobrze" kolegom.
Generalnie bądźmy dorośli no chociaż poważni w ocenie prac a wszystko będzie fajnie i popRAWka odzyska sens.
Oczywiście jest jeszcze jedno wyjście, nad którym od dawna myślę: skompletowanie na wzór FM stałego grona jurorskiego w składzie 5 osób oceniających walory prac tak pod względem technicznym jak i estetycznym.
Na razie: "na zachodzie bez zmian" jak mawiał Kozera prezenter DTV w latach 70-80 :-D

henry1
27.11.13, 23:49
Przyznam, że sporo nad tą kwestią było dyskusji: może utajnić autora, może ujawnić głosujących....
w sumie doszliśmy do takich wniosków:
brak informacji o autorze niczego nie zmieni, ujawnienie głosujących, też nie wpłynie na wynik. No może trochę ostudzi zapały co po niektórych w "robieniu dobrze" kolegom.
Generalnie bądźmy dorośli no chociaż poważni w ocenie prac a wszystko będzie fajnie i popRAWka odzyska sens.
Oczywiście jest jeszcze jedno wyjście, nad którym od dawna myślę: skompletowanie na wzór FM stałego grona jurorskiego w składzie 5 osób oceniających walory prac tak pod względem technicznym jak i estetycznym.
Na razie: "na zachodzie bez zmian" jak mawiał Kozera prezenter DTV w latach 70-80 :-D A Wicherek dodawał : " Na wschodzie minus jeden ". :mrgreen:

And.N
28.11.13, 00:15
...Oczywiście jest jeszcze jedno wyjście, nad którym od dawna myślę: skompletowanie na wzór FM stałego grona jurorskiego w składzie 5 osób oceniających walory prac tak pod względem technicznym jak i estetycznym.
Eee tam to najgorsze wyjście mz. Lepiej już niech głosują uczestniczący w popRAWce. Takie moje zdanie. I tak głosuje więcej niż 5 osób zazwyczaj, a to już lepiej:)
Może trzeba bardziej przypominać (zachęcać) o głosowaniu, które trwa zazwyczaj miesiąc albo dłużej...

Saboor
28.11.13, 00:17
Eee tam to najgorsze wyjście mz. Lepiej już niech głosują uczestniczący w popRAWce. Takie moje zdanie. I tak głosuje więcej niż 5 osób zazwyczaj, a to już lepiej:)
Może trzeba bardziej przypominać (zachęcać) o głosowaniu, które trwa zazwyczaj miesiąc albo dłużej...
To wszystko w sferze projektów a wasze opinie są bardzo cenne.

And.N
28.11.13, 00:25
To wszystko w sferze projektów a wasze opinie są bardzo cenne.
Miło mi to słyszeć, a myślę,że na grudnia znajdziesz jakiegoś RAW-a do popRAWki:)

Saboor
28.11.13, 00:38
Miło mi to słyszeć, a myślę,że na grudnia znajdziesz jakiegoś RAW-a do popRAWki:)
Postaram się. Słowo.

ahutta
28.11.13, 00:40
Postaram się. Słowo.

Jak założysz wątek (albo nawet wontek :p ) to Ci napiszę, że słowo stało się ciałem ;)

And.N
28.11.13, 00:49
Jak założysz wątek (albo nawet wontek :p ) to Ci napiszę, że słowo stało się ciałem ;)
Może być wątek czy wontek i tak zbyt nie rozróżniam byle się coś tam pojawiło:) Już dwie osoby są przygotowane do starcia:wink:

szafir51
28.11.13, 01:02
Trzy. Też podejmę rękawicę, chociażby tylko po to, żeby ożywić konkurs.

And.N
28.11.13, 01:22
Trzy. Też podejmę rękawicę, chociażby tylko po to, żeby ożywić konkurs.
O to właśnie chodzi:) Trzymam Cię za słowo. Saboora nie, bo on tu rządzi:) i może się rozmyśleć. Ma prawo.

A56
28.11.13, 12:35
Ja rękawicę też podejmę, mimo, że jak to już wcześniej napisano, nudno że A56 wygrywa. Bardzo by mi zależało na tym, aby nie było wiadomo kto jest autorem zdjęcia. Bo co za satysfakcja, gdy ktoś ocenia osobę a nie zdjęcie.

And.N
28.11.13, 16:20
Ja rękawicę też podejmę, mimo, że jak to już wcześniej napisano, nudno że A56 wygrywa. Bardzo by mi zależało na tym, aby nie było wiadomo kto jest autorem zdjęcia. Bo co za satysfakcja, gdy ktoś ocenia osobę a nie zdjęcie.
Z tym "nudno" to wiesz, że było w sensie żartobliwym (emotki):smile: Sam zresztą najczęściej też na Ciebie głosuję, tfu... na Twoja wersję obróbki miało być:)
Jak już wcześniej pisałem także jestem za anonimowym konkursem. Zarówno głosowanie niejawne jak i zamieszczone prace (tylko numeracja bez autora).

Przyznam, że sporo nad tą kwestią było dyskusji: może utajnić autora, może ujawnić głosujących....
Przyznam za bardzo nie kojarzę tych dyskusji. Może już dawno były lub co bardziej prawdopodobne moja skleroza:smile:

Saboor
28.11.13, 16:33
Przyznam za bardzo nie kojarzę tych dyskusji. Może już dawno były lub co bardziej prawdopodobne moja skleroza:smile:
To było w trakcie przepoczwarzania się popRAWki podczas spotkania na szczycie. :-)
Mam zaklepane kadry! Czekam na dowóz i jazda!