PDA

Zobacz pełną wersję : Fullspectrum czyli jak popsułem E-PL1



banc
15.08.13, 06:56
Zabrałem się w końcu do przeróbki swojego E-PL1 na fullspectrum. Dla mniej zorientowanych, to po prostu usunięcie filtru wycinającego IR i UV.
A więc do dzieła.

Najpierw odkręcamy kilka śrubek, żeby odczepić tylną część aparatu. Po chwili mamy coś takiego:

95482

Teraz musimy delikatnie odczepić większość taśm, które widać na zdjęciu. Niestety przeszkadzają w dostępie do śrubek, którymi przyczepiona jest część aparatu z matrycą. Czerwonymi kropkami zaznaczyłem umiejscowienie śrubek (jedna jest pod taśmą). Po zabawach śrubokrętem widzimy:

95483

Teraz odkręcamy 4 śrubki i delikatnie odchylamy przezroczystą szybkę. Staramy się przy tym nie utytłać jej swoimi danymi biometrycznymi, bo potem trzeba dłuuuugo czyścić. Wiem bo tak zrobiłem. No i jesteśmy w domu. Pod cienką metalową ramką spoczywa nasz milusi filtr.

95484

Kolor ma ciekawy. Wymontowanie filtra nie nastręcza większych problemów, no chyba, że chcemy nie uszkodzić ramki (jakoś mi nie zależało).

A potem już z górki. Skręcamy wszystko do kupy, odpalamy, rozkręcamy, mocujemy tasiemkę, o której zapomnieliśmy, skręcamy, odpalamy, rozkręcamy, odwracamy tasiemkę, którą źle przypięliśmy, skręcamy, odpalamy i działa.

Tutaj nastąpiła moja mała konsternacja. W obrazie nic się nie zmieniło .....
A winę za to ponosi światło. Otóż jarzeniówka ma ograniczone widmo. Włączenie halogenu dało dopiero pożądany efekt.

Tak przerobiony aparat możemy bez problemu użyć do robienia zdjęć IR (odpowiedni filtr) albo UV (bardzo ciężko znaleźć filtry). W ostateczności montujemy UV/IR cut na biektyw i mamy z powrotem normalny aparat.

banc
15.08.13, 07:09
A jakie to daje efekty. Ponieważ skończyłem tą przeróbkę gdzieś o 2 w nocy więc najpierw zająłem się zdjęciami nocnymi.

9548595486

Pierwsze zdjęcie zostało zrobione z filtrem IR, drugie jest właśnie fullspectrum. Zdjęcia są wywołane z RAW, nie przerabiałem w żaden sposób kolorów.

Jak wstało słońce wybrałem się na mały spacerek. Wszystkie zdjęcia bez przeróbek kolorów:


954949549395492954919549095489954889548795495


Jak widać dostajemy bardzo dużo nadmiarowego sygnału, głównie w kanale czerwonym. Tutaj zaczyna się pole do popisu w obróbce.
Trochę mi zajmie rozgryzienie tego tematu.

skow
15.08.13, 09:11
Ciekawe.

1. Zrobiłeś to bo miałeś jakiś określony cel czy to tylko chęć poeksperymentowania?
2. Co z morą (dachówki, siatka, żaluzje itp)? Ostrość zwiększyła się?
3. WB ustawiałeś na AUTO czy jakieś konkretne?

banc
15.08.13, 09:24
Ciekawe.

1. Zrobiłeś to bo miałeś jakiś określony cel czy to tylko chęć poeksperymentowania?
2. Co z morą (dachówki, siatka, żaluzje itp)? Ostrość zwiększyła się?
3. WB ustawiałeś na AUTO czy jakieś konkretne?


1. Miałem aparat, który leżał, czyli z ciekawości.
2. Mory na razie nie zauważyłem, ale też nie szukałem motywów, więc wszystko przede mną. Ostrość jest fenomenalna.
3. WB na auto. Strzelam w RAW więc i tak mi wszystko jedno.

Maciek_WM
15.08.13, 11:37
Myślę że mógłbyś się teraz pobawić w czerń i biel - teoretycznie ładne odcienie szarości będą Ci wychodzić przy takiej zwykłej konwersji jednym kliknięciem. Albo ustaw BW jpeg w aparacie :)

banc
23.08.13, 10:43
Po paru wyjściach w teren kilka uwag technicznych.
Wyrzucając z aparatu filtr pozbyliśmy się jednego elementu z toru optycznego. Może to sprawiać trochę problemów brak (ostrości na nieskończoność).

Podstawowymi szkłami, na których testowałem aparat są 12-35 i 35-100. Tutaj nie ma żadnych problemów.
Problem pojawił się jak próbowałem podpiąć przez przejściówkę jasne manuale (w nocy z f1.2 jest ciekawiej). Po prostu brak zapasu przy końcu zakresu.
Jeszcze większym minusem (dla mnie) jest brak współpracy z rybką 7.5mm. W tym wypadku nieskończoność kończy się na kilkudziesięciu centymetrach.

W weekend postaram się przetestować wszystko co posiadam i wtedy stworzę jakiś spis kompatybilności.

apz
23.08.13, 12:07
Po paru wyjściach w teren kilka uwag technicznych.
Wyrzucając z aparatu filtr pozbyliśmy się jednego elementu z toru optycznego. Może to sprawiać trochę problemów brak (ostrości na nieskończoność).
...
W weekend postaram się przetestować wszystko co posiadam i wtedy stworzę jakiś spis kompatybilności.

Poćwicz jeszcze i popróbuj się z własnym balansem bieli na różne powierzchnie. To może być klucz do udanej kolorystyki takim monstrum.
I jeszcze jedno tam jest ponoć mozliwośc regulacji AF, jakieś śrubki, mój aparat po wymianie szkiełka u serwisanta miał ja przeprowadzoną.

CzaRmaX
23.08.13, 12:15
Wziąłem się za rozkręcanie Olka 550UZ i z tego co widzę po Twoich zdjęciach z rozbebeszania E-PL1 mój Oluś to masakra :). Muszę jakoś zdjąć pierwszą płytkę, wszystko mam porozkręcane a teraz główkuję jak te taśmy pozdejmować aby dostać się drugiej płytki gdzie jest matryca :D

banc
23.08.13, 12:40
Poćwicz jeszcze i popróbuj się z własnym balansem bieli na różne powierzchnie. To może być klucz do udanej kolorystyki takim monstrum.
I jeszcze jedno tam jest ponoć mozliwośc regulacji AF, jakieś śrubki, mój aparat po wymianie szkiełka u serwisanta miał ja przeprowadzoną.

Ale miałeś pewnie przerobiony na IR, czyli jednak jakiś filtr dołożyli.
W sumie nie narzekam. Filtry IR i UV kolekcjonuje w 58mm do panasów więc pewnie będę takiego zestawu używał.

---------- Post dodany o 12:40 ---------- Poprzedni post był o 12:38 ----------


Wziąłem się za rozkręcanie Olka 550UZ i z tego co widzę po Twoich zdjęciach z rozbebeszania E-PL1 mój Oluś to masakra :). Muszę jakoś zdjąć pierwszą płytkę, wszystko mam porozkręcane a teraz główkuję jak te taśmy pozdejmować aby dostać się drugiej płytki gdzie jest matryca :D

U mnie wszystkie (poza jedną wredną) były przypięte takim specyficznym zatrzaskiem. Trzeba było odginać go do góry. Dosyć łatwo wychodziło. Ostatnia tasiemka była wsuwana, ale dość mocno trzymała.

Saboor
23.08.13, 12:44
A jakie to daje efekty. /.../
Trochę mi zajmie rozgryzienie tego tematu.
Pogryzam se tak:
96349

Fikuśne to. :-D

CzaRmaX
23.08.13, 12:49
U mnie wszystkie (poza jedną wredną) były przypięte takim specyficznym zatrzaskiem. Trzeba było odginać go do góry. Dosyć łatwo wychodziło. Ostatnia tasiemka była wsuwana, ale dość mocno trzymała.

Może dzisiaj się zabiorę za taśmy i będę próbował :). Jak na razie niepotrzebnie rozkręciłem silnik od zooma ale chyba to niczemu nie zaszkodzi bo przez wypustki ma tylko jedyną pozycję w jakiej można go dokręcić :). Jak to się mówi pożyjemy zobaczymy, praktyka czyni mistrza. Ale swoją drogą teraz wiem czemu do przeróbek bardziej popularne są SP320 :D. Ale jakby przypadkiem mi wyszło to będę miał zooma ze stabilizacją haha :D

A jak już go złoże to ciekawi mnie ile śrubek zostanie mi wolnych :D

banc
23.08.13, 12:53
W tej chwili mam niestety tylko filtr IR hoya R72. Jak wiadomo 720nm odcina kompletnie światło widzialne, więc efekt jest bardzo czarno-biały.
Chciałem kupić B+W 650nm, ale oczywiście w tej chwili w Polsce nie ma w wielkości 58mm. O filtrach do fotografii UV lepiej nie wspominać. Tylko ebay.

Czasu nadal mało na siedzenie nad obróbką (wole zbierać foty) więc tylko dwie fotki porównawcze po lekkiej obróbce:

9635096351

Pierwszy z filtrem IR, drugi bez filtrów.

CzaRmaX
23.08.13, 13:03
Baw się dalej a zobaczysz jaka fajna jest ta zabawa :)

apz
23.08.13, 14:27
Ale miałeś pewnie przerobiony na IR, czyli jednak jakiś filtr dołożyli.
W sumie nie narzekam. Filtry IR i UV kolekcjonuje w 58mm do panasów więc pewnie będę takiego zestawu używał.
...


Serwisant kazał przysłać aparat z obiektywem, by móc skalibrować AF po przebudowie. Może chociaż częściowo da się skorygować problem wbudowaną regulacją.

klikacz
26.08.13, 12:18
Bardzo się cieszę, że przybyło IRomaniaków (mam nadzieję). Banc pobaw się mikserem kanałów. Można niesamowite rzeczy z tych zdjęć powyciągać. Na dowód dodaję dwie moje "przeprawki":

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=96691&d=1377512200

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=96690&d=1377512199

9669096691

banc
26.08.13, 12:35
Bawie się, bawie. Tylko na razie za dużo możliwości, za mało czasu. No i trudno się zdecydować, która wersja fajniejsza.

Przetestowałem dwa kolejne obiektywy. Kit do E-PL1 i olka 60mm. Oba działają.
Ze szkieł m43 więcej nie mam, więc teraz jeszcze przejściówkowe 4/3 i manualne mi zostały.

apz
26.08.13, 13:33
Bawie się, bawie. Tylko na razie za dużo możliwości, za mało czasu. No i trudno się zdecydować, która wersja fajniejsza.

Przetestowałem dwa kolejne obiektywy. Kit do E-PL1 i olka 60mm. Oba działają.
Ze szkieł m43 więcej nie mam, więc teraz jeszcze przejściówkowe 4/3 i manualne mi zostały.

EPL-a 1-go nie poświęcić podobnie.

klikacz
6.09.13, 19:51
Znalazłam fajną stronkę o podczerwieni i wszelakich przeróbkach http://digital-photography.pl/pl/author/admin/