PDA

Zobacz pełną wersję : Szumy - jak się pozbyć?!



amazury
30.06.13, 09:40
Witam! Jakoś nie mogę sobie poradzić z szumami (bez utraty jakości - zachowanie ostrości na ile się da) na tego typu fotkach...Ta jest przykładowa, bo problem dotyczy tego typu zdjęć. Spody maszyn, miejsca lekko zacienione na kadłubach, pod skrzydłami. ISO 100, fotki w RAW-ach, program do obróbki - OM2.
Z góry dzięki za pomoc

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img543.imageshack.us/img543/9601/9x99.jpg)

nyny
30.06.13, 09:45
Sprobowac nieco lepiej naswietlac, albo zmienic matryce :)

pozdro

grizz
30.06.13, 09:46
Załącz orfa. To zobaczysz, co tutaj niektórzy potrafią ;)

amazury
30.06.13, 09:54
Załącz orfa. To zobaczysz, co tutaj niektórzy potrafią ;)
A może bardziej szczegółowo?

romek1967
30.06.13, 10:21
szumy na ISO100? gdzie? tylko nie mów że na cropie 1:1

grizz
30.06.13, 10:24
A może bardziej szczegółowo?

Wrzuciłeś zdjęcie, na którym nic nie widać... i z którym nic specjalnie nie da się zrobić.

nyny
30.06.13, 10:25
szumy na ISO100? gdzie? tylko nie mów że na cropie 1:1

Jak zle naswietli, albo ma powlaczane w puszce gradacje i inne "poprawiacze" to wszystko mozliwe ;)

pozdro

glee
30.06.13, 10:26
zdjecie jest niedoświetlone - prosty odszumiacz typu neat image pomoże bardzo.

cissic
30.06.13, 10:44
Witam! Jakoś nie mogę sobie poradzić z szumami (bez utraty jakości - zachowanie ostrości na ile się da) na tego typu fotkach...Ta jest przykładowa, bo problem dotyczy tego typu zdjęć. Spody maszyn, miejsca lekko zacienione na kadłubach, pod skrzydłami. ISO 100, fotki w RAW-ach, program do obróbki - OM2.
Z góry dzięki za pomoc


Minuta roboty, dosłownie. Więcej czasu zajęło pisanie tego posta. W tym przypadku rozwiązaniem był Photoshop + odszumiacz w postaci wtyczki. Na sam koniec podciągnięcie kontrastu i wyciągnięcie detalu z cienia

amazury
30.06.13, 11:08
nyny - Żadnych "poprawiaczy", jedynie "vivid". Crop 1:1
cissic - super! Bardzo pomogłeś, choć z PS`em jest problem; po prostu go nie mam...:cry: Ale fotka miodzio, jak nie moja:lol:!

Mirek54
30.06.13, 11:13
Minuta roboty, dosłownie. Więcej czasu zajęło pisanie tego posta. W tym przypadku rozwiązaniem był Photoshop + odszumiacz w postaci wtyczki. Na sam koniec podciągnięcie kontrastu i wyciągnięcie detalu z cienia

Upssss.Udalo mnie sie szybciej:mrgreen:Tylko wtyczki nie uzylem :mrgreen:I tez mnie slicznie wyszlo:wink:92069

And.N
30.06.13, 11:31
Z Lightroom, też 1 min:) Z RAW-a byłaby lepsza jakość.
92072
Możesz zainstalować sobie wersje próbną 30-dniową LR i wypróbować program.

pers
30.06.13, 11:41
Tylko, że chyba bardziej chodzi o wyciąganie detali z cieni aniżeli o tytułowe szumy?

And.N
30.06.13, 11:48
Tylko, że chyba bardziej chodzi o wyciąganie detali z cieni aniżeli o tytułowe szumy?
Z tego małego pliku raczej tak. Po rozjaśnieniu cieni szumu za bardzo nie przybyło. W oryginalnym pliku RAW pewnie (jak pisał autor) już lekki szum w zacienionych miejscach by się pojawił.

Moominek
30.06.13, 12:58
Zakładam (może niesłusznie) że chodzi o "typowy" Olkowy szum luminancji (jak "śnieg" na ekranie telewizora) który ujawnia się od najniższej czułości i w połączeniu z 12-bitowym RAW utrudnia życie przy silnym kadrowaniu i wyciąganiu cieni, zwłaszcza przy mało kontrastowych zdjęciach. Raczej jest to skutek obróbki sygnału z matrycy niż jej samej bo w OM-D też to widać. Ten typ tak ma, po prostu.

amazury
30.06.13, 13:41
Zakładam (może niesłusznie) że chodzi o "typowy" Olkowy szum luminancji (jak "śnieg" na ekranie telewizora) który ujawnia się od najniższej czułości i w połączeniu z 12-bitowym RAW utrudnia życie przy silnym kadrowaniu i wyciąganiu cieni, zwłaszcza przy mało kontrastowych zdjęciach. Raczej jest to skutek obróbki sygnału z matrycy niż jej samej bo w OM-D też to widać. Ten typ tak ma, po prostu.
Zdecydowanie, racja! Ale, jak się okazuje, dzięki obróbce można coś z tego uratować:)
Dzięki wszystkim za pomoc!