PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić zdjęcie nocne?

ladyhawke
15.06.13, 19:39
Witam,

Pytanie z głupia frant: jak zrobić bezlusterkowcem zdjęcie nocne?
Lustrzanką sprawa prosta: tryb M, F9-F11, MF, ostrość na obiektywie ustawić na "przewróconą ósemkę"...
A bezlusterkowcem (mam E-PL1)? Miałam kiedyś NX5 i też wymiękłam na tym samym. Jak ustawić ostrość na nieskończoność? Niby aparat powiększa kadr i można sobie wyostrzyć, ale w warunkach nocnych nic nie widać na ekraniku tylko ziarno... Jak sobie z tym radzicie?

epicure
15.06.13, 20:20
W bezlustrekowcu jest tak samo, jak w lustrzance. Po prostu tam miałeś obiektyw z podziałką odległości, a tu nie masz. Kup sobie taki obiektyw i po kłopocie. Albo sprawdź sobie w kalkulatorze GO dla jakich przysłon i odległości Twój obiektyw w połączeniu daną wielkością matrycy osiąga hiperfokalną. Potem trzymaj się tych przysłon, a odległość ustawiaj przy pomocy AF, ostrząc na dowolny obiekt znajdujący się w podobnej odległości.

banc
15.06.13, 20:51
Na nieskończoność ustawiam bardzo prosto. Kręcę pokrentłem do końca. Jedynie z obiektywami manualnymi przez przejściówki może być problem. Czasami nieskończoność wypada wcześniej.

ladyhawke
15.06.13, 21:42
Ale właśnie kit nie ma końca... Wygląda na to, że chyba wszystkie obiektywy od bezlustr. tak mają.
W sędziwym SP-560 UZ było tak, że na ekraniku ukazywała się podziałka od 0 do nieskonczoności, to można było na pałe ustawić. A tu mam tylko powiększenie x7, na ktoreym za wiele w nocy nie widać.

strOOs
15.06.13, 21:47
A co chcesz w nocy fotografować?

banc
15.06.13, 22:17
Ale właśnie kit nie ma końca... Wygląda na to, że chyba wszystkie obiektywy od bezlustr. tak mają.
W sędziwym SP-560 UZ było tak, że na ekraniku ukazywała się podziałka od 0 do nieskonczoności, to można było na pałe ustawić. A tu mam tylko powiększenie x7, na ktoreym za wiele w nocy nie widać.

Ma koniec. W pewnym momencie soczewki przestają się poruszać. Jak się poruszają to trochę czuć i słychać.

anmael
16.06.13, 07:32
Jest jeszcze jeden sposób na ustawienie nieskończoności:
1. Wejdź w menu -> Custom menu (dwa kółka zębate) -> Zakładka A -> Reset lens -> On
2. Teraz przy każdym wyłączeniu aparatu, ostrość jest ustawiana na nieskończoność
3. Włącz MF, a następnie wyłącz i włącz aparat
4. Nie ruszaj pierścieniem ostrości
5. Masz ustawioną ostrość na nieskończoność

ladyhawke
16.06.13, 08:24
@anmael

Dzięki :) Że też na to nie wpadłam....

@Str00s

Bawiłam się wczoraj w coś takiego:
91008

Z korzystaniem z MF nie było tak źle, jak myślałam. Kiedy miałam samsunga NX5, chciałam zrobić takie zdjęcie:

91009

i nie mogłam sobie poradzić z ostrością.

strOOs
16.06.13, 09:31
To ostrz na kontrastowe krawędzie - nie wierzę, że EPL1 nie wyostrzy wieczorem na kontrastowym tle...

helmuth
16.06.13, 10:51
Bawiłam się wczoraj w coś takiego:
91008

Z korzystaniem z MF nie było tak źle, jak myślałam. Kiedy miałam samsunga NX5, chciałam zrobić takie zdjęcie:

91009

i nie mogłam sobie poradzić z ostrością.A nie próbowałaś AF?
Zrobiłem parę nocnych zdjęć (SP550UZ i E520) zdając się na AF i nie narzekałem ;)

ladyhawke
16.06.13, 13:40
Próbowałam, pobziumkał, pobziumkał i coś tam złapał - ale np w ciemnych pomieszczeniach strasznie głupieje.
Ale zaskoczył mnie na plus, bo myślałam, że MF będzie kompletnie nieużywalny, a tu proszę wyostrzył na lampę.
Im więcej go używam, tym jestem z nigo coraz bardziej zadowolona.

strOOs
16.06.13, 18:53
Nie dziwota, że z kitowym obiektywem głupieje - musi miec kontrastowe punkty do ustawiania ostrości :)

Bodzip
16.06.13, 19:22
Taka moja sugestia.
Aparat E-PL1 geniuszem nie jest, ale żeby nie wyostrzyć na AF-ie w takim zdjęciu jak zapodałaś to coś mi się wierzyć nie chce. Chyba.... chyba że robiłaś zdjęcie przez szybę co sugeruje małe załamanie w prawym górnym rogu zdjęcia. To tak, wtedy mogą być kłopoty z wyostrzeniem.
Bardziej zwróciłbym uwagę na walkę z balansem bieli, bo żółto-pomarańczowy zafarb od lamp niszczy to zdjęcie

9106291061

Natomiast, jeśli chodzi o ostrzenie w ciemnym pomieszczeniu, to każdy aparat będzie miał kłopoty. Chyba, że znajdziemy kontrastowy punkt i na niego wyostrzymy.

Przykład - ostrzone na stację benzynową po prawej. AF zadziałał bez problemu.

91063

ladyhawke
17.06.13, 21:28
Jakie załamanie??? To ściana kamienicy i ona tak ma :P

Bodzip, ale te lampy tak walą na pomarańcz :)Nawet przed chwilą wyszłam zobaczyć. Tylko to jest jpg prosto z puszki, a tam miałam ustawione zdjęcie "vivid" i takie trochę podkręcone wyszlo.

No właśnie mnie chodzi o to, że mimo obaw aparat jednak na coś tam wyostrzył, bo z Samsungiem nie można było dać rady. Ogólnie E-PL1 na plus :)

JerzyDolata
27.06.13, 15:38
A jak wszystko inne zawodzi, zrób na wyższym iso fotę i sprawdź gdzie wychodzi ostrość. Jak w złym miejscu, to przeostrz o milimetr i znów sprawdź. Do skutku.