PDA

Zobacz pełną wersję : Jak uzyskać taki błękit???



Ania_
2.09.07, 17:42
Nie znalazłam takiego tematu :oops: , jak gdzieś był i ktoś wykopie to przepraszam.

Staram się sfotografować np pole, daję szarą połówkę i za Chiny Ludowe i tak ten błękit nie jest żywy. Hmmm może lepszy byłby więc polar? HDR ? Chodzi mi o taki efekt, jak tu:

http://plfoto.com/1144752/zdjecie.html

albo tutaj:

http://plfoto.com/1065935/zdjecie.html

Poradźcie coś. (Grzebałam w PSie, efekty mizerne :oops: ).

suchar
2.09.07, 17:48
Moim zdaniem to efekt polara (swietnie uzytego) i obrobki w PS-ie. Niesamowicie ostre sa te fotki, mozliwie, ze troszke ktos cos poziomami poprawial (poprawianie chmurek). Taki mi sie wydaje. No i pewnie zaj... obiektyw ;)

Ania_
2.09.07, 17:54
Z tymi poziomami, to był chyba strzał w dziesiątkę. :D

suchar
2.09.07, 18:19
Dzieki za punkt :) Ja czesto robie tak, ze poprawiam niebo i chmurki poziomami. Jednak nie zawsze w tym samym stopniu (jesli w ogole) chce poprawic ziemie, wiec najpierw majstruje poziomami przy niebie nie przejmujac sie ziemia, a potem nakladam bialo-czarny gradient, by przywrocic dawny wyglad ziemi. Nie jest to trudne, gdy horyzont jest w miare prosta linia. Gory, nierownomiernie rozmieszczony las (tylko gdzy drzewa na zdjeciu sa duze) itp. sprawiaja pewne problemy i np. koniecznosc powtarzania akcji dla kilku "odcinkow" zdjecia.
Pzdr

Ania_
2.09.07, 20:56
Super, super - mój błękicik już jakoś się prezentuje. :D

suchar
2.09.07, 21:00
Super, super - mój błękicik już jakoś się prezentuje. :D

Ciesze sie, ze pomoglem :) Ja tez jak to odkrylem, o bylem oczarowany nowymi mozliwosciami :)

rodia
2.09.07, 21:13
Super, super - mój błękicik już jakoś się prezentuje. :D

to pokaż efekt

Ania_
2.09.07, 21:17
Na początek chyba może być :D


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/09/normal_polechmury-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/14931/normal_polechmury.jpg)

Ania_
2.09.07, 21:19
Super, super - mój błękicik już jakoś się prezentuje. :D

Ciesze sie, ze pomoglem :) Ja tez jak to odkrylem, o bylem oczarowany nowymi mozliwosciami :)

A ja nigdy do poziomów nie zaglądałam. :oops: Jakoś mnie to przerażało i teraz siedzę tak: :shock: Jeszcze raz wielkie dzięki Suchar. :D

mariush
3.09.07, 07:07
Efekt z pierwszych zdjęć b. trudno (jeśli w ogóle się da) uzyskać w PSie - bo to filtr polaryzacyjny. Dodatkowa obróbka (poziomami) może podkręcić efekt filtra - ale raczej go nie zasymuluje.

salvadhor
3.09.07, 07:55
Trzeba mieć po prostu dobry filtr polaryzacyjny. Dobry - tzn. ten z wyższej półki.

kisi
3.09.07, 08:56
Trzeba miec polar (niekoniecznie z wysokiej polki) ale miec. BO nic nie da sie wyciagnac z czegos gdzie nic nie ma (przepał). Trzeba tylko wiedziec ze polar działa najlepiej w mocnym ostrym słońcu, im swiatlo mięknie tym wieksza szansa obejsc sie bez niego i zrobic dobra fotke. Pozniej to juz poziomy. Ja swoje fotki jesli robie korekte to wlasnie tylko poziomami i ostrosc. Reszte zostawiam.

konukera
10.09.07, 16:40
Zeby miec blekitne niebo trzeba robic ze sloncem za plecami lub z boku.

A co do poziomow... Uczcie sie lepiej krzywych - poziomy maja znikome mozliwosci. Krzywe pozwalaja np. na lokalne zwiekszenie kontrastu miedzy chmura a niebem, bez ruszania np. jasnosci ziemii czy trawy.

kali999
11.09.07, 00:33
ja tam używam szarej połówki i niebo jest niebieściutkie.

kisi
11.09.07, 06:55
Zeby miec blekitne niebo trzeba robic ze sloncem za plecami lub z boku.

A co do poziomow... Uczcie sie lepiej krzywych - poziomy maja znikome mozliwosci. Krzywe pozwalaja np. na lokalne zwiekszenie kontrastu miedzy chmura a niebem, bez ruszania np. jasnosci ziemii czy trawy.

Dobrze mowisz. Ale krzywe to juz wyzsza szkola jazdy. Tutoriali jak na lekarstwo zwlaszcza dotyczących GIMPa (bo PS mnie nie interesuje).

konukera
11.09.07, 12:46
Zasada pracy na krzywych wszedzie taka sama. Pracujesz na histogramie jakby nie patrzec. Krzywe sa w wylowywarkach Rawow, w programach skanujacych. Poznaj zasade to bedziesz krzywil w kazdym progrtamie.

Poziomy umozliwiaja tylko: przesuniecie punktu czerni i bieli i zmiane gammy. Czyli mozna rozjasnic obrazek i zwiekszyc/zmniejszyc kontrast.

W krzywych mozna duzo wiecej, kontrast mozna regulowac krzywa o krztalcie litery S, i mozna to robic na wielu poziomach: rozjasniac tylko jasne partie bez ruszania ciemnych... multum mozliwosci. Jesli potrzebujesz tutoriala do gimpa to troche bierze Cie lenistwo. Pobaw sie samemu - zobacz jak to dziala. W PS jest o tyle fajnie ze jak sie kliknie na obrazek przy wywolanym oknie krzywych to na krzywej pokazuje sie punkt odpowiadajacy jasnosci punktu obrazu na ktory sie kliknelo. I wtedy podnoszac ten punkt na krzywej zwiekszamy jasnosc okolic tego punktu. Potem mozemy w innych miejscach doprowadzic krzywa do pierwotnego poziomu. Efekt taki ze np. rozjasniamy tylko jakas postac, albo tylko ubranie bez rozjasniania twarzy.

Regulacja koloru w rgb to juz owszem ciezka sprawa, ale tez sie mozna nauczyc. W cmyku za to jest prosto...

Na forum canona chyba jest jakis tutek o krzywych, cos tam kojarze ze bylo.

Nie ma sie co zaslaniac brakiem tutkow do gimpa. Serio. Krzywe sa easy tylko trzeba je poznac. Moim zdaniem roznica taka jak jazda autem z automatyczna skrzynia biegow (poziomy) a manualna (krzywe).

kisi
11.09.07, 13:31
konkuera aktualnie kompa w domu wlaczam raz na 2-3 dni z powodu córki. Pochłania cały czas, nie pozwala zostawic siebie w spokoju ani na chwile. Swietny dzieciak (ma 13 miesiecy) i ciekawa wszystkiego. Jesli nawet znajde czas i na chwile wlaczam kompa to po to aby sprawdzic poczte bo juz na nic wiecej nie mam sily. Wiem ze krzywe sa uniwersalne, ale jednak trzeba zalapac to o czym piszesz i nabrac wprawy aby uzywac ich na wyczucie. A na to nie mam czasu, a jesli mam to odsypiam zaległości.

west73
11.09.07, 13:51
mały tutorial na temat zastosowania krzywych

http://www.youtube.com/watch?v=ORM6AZY19pw


a wszystko przez talibów ;) :mrgreen: ...jeszcze raz przepraszam

HrabiaMiod
11.09.07, 14:35
West - to dobry link?

http://video.google.pl/videoplay?docid=-4307552688411396797&total=138&start=0&num=10&so=0&type=ms_&plindex=4

Odsyła do filmików związanych z zamachami terrorystycznymi.. Poprawcie : )

lessie
11.09.07, 14:44
krzywe to jest zabawa...A powiedziałbym że krzywe + warstwy + maski + pędzel ;)

kisi
11.09.07, 18:15
krzywe to jest zabawa...A powiedziałbym że krzywe + warstwy + maski + pędzel ;)

Tia, ale ja preferuje jak najmniej ingerencji w fotke. Fotka ma być fotką a obróbka powinna sie ograniczać do niezbędnego minimium!

grizz
11.09.07, 18:18
krzywe to jest zabawa...A powiedziałbym że krzywe + warstwy + maski + pędzel ;)

Tia, ale ja preferuje jak najmniej ingerencji w fotke. Fotka ma być fotką a obróbka powinna sie ograniczać do niezbędnego minimium!

Zieeewww

Oleryk
11.09.07, 18:24
krzywe to jest zabawa...A powiedziałbym że krzywe + warstwy + maski + pędzel ;)

Tia, ale ja preferuje jak najmniej ingerencji w fotke. Fotka ma być fotką a obróbka powinna sie ograniczać do niezbędnego minimium!

Zieeewww
No co?
Ja mam podobnie bo jestem leniwy :mrgreen: