PDA

Zobacz pełną wersję : "Prototypowy superszybki superzoom Casio" ?



kaefpe
31.08.07, 20:20
http://fotopolis.pl/index.php?n=6307

" Na odbywających się właśnie w Berlinie targach IFA firma Casio zaprezentowała prototyp, a właściwie projekt kompaktowego aparatu z 12-krotnym zoomem optycznym, którego prędkość zdjęć seryjnych ma wynosić aż 60 klatek na sekundę"

to mnie rozwaliło, chyba zaczyna robić zdjęcia zanim się dotknie spustu

Dar-i-jush
31.08.07, 20:42
Czyli możemy kręcić film robiąc zdjęcia. Patrząc z drugiej strony, to tak jakby to kręciło film, tylko zapisywało klatki w jpeg zamiast np. avi, a że ma tylko 6mpx na matrycy, to mu łatwiej. Mnie to nie zachwyca.

krzysiekz
31.08.07, 20:49
Ciekawy aparacik. Ale cos mi sie widzi ze bedzie z nim jak z fuji is-1, raczej do celow naukowych niz dla przecietnego uzytkownika.

Ania_
31.08.07, 21:59
Też mi się wydaje, że ot kolejna zabawka. ;) Pomysłów ludziom nie brakuje. :)

olifant
31.08.07, 22:02
60 klatek na sekundę...hm zrobienie jednego zdjęcia w trybie seryjnym musi być niezłą sztuką ;)

k@czy
1.09.07, 04:00
gwarancja na migawke-3 dni...... :)

C+
1.09.07, 08:06
Nie ma na rynku karty która sprostałaby takiemu zapisowi :mrgreen:

zibi1303
2.09.07, 18:25
będziesz nosił w kieszeni dysk na USB. 120GB wystarczy na trochę :)

dzemski
22.01.08, 15:11
No i ten Cesio idzie do sklepów, tu macie materiały reklamowe:
301 Moved Permanently (http://pl.youtube.com/watch?v=T4WDMEUoF9M)

majkelx
22.01.08, 16:28
kurcze filmy 1200 fps !!

Do niektórych zabaw może być nieżlym aparacikiem.

zibi1303
22.01.08, 16:52
OK, wszystko ładnie, tylko czy to aparat czy kamera ?

ksb
22.01.08, 17:06
I tak zawodowcy go nie będa wykorzystywać!!!
12 i 24 - to ilość klatek na sekunde w filmach w technologii Flesh.
Albo kamera albo aparat. Wydaje mi sie że to chwyt marketingowy raczej. Musi byc w tym jakś haczyk:) A może te fotki są robione w VGA?
Zadajcie sobie pytanie po co wam 60 klatek na sekunde i jak często będziecie to wykorzystywać?
..no chyba że często fotografujecie kolibra:)

Sebaa
22.01.08, 17:15
OK, wszystko ładnie, tylko czy to aparat czy kamera ?

Hybryda :D

majkelx
22.01.08, 17:30
OK, wszystko ładnie, tylko czy to aparat czy kamera ?

Hybryda :D
ŕ propos hymbrydy:
http://www.youtube.com/watch?v=JazWewSM8XE&feature=related

/EDIT
ups to nie hydepark... to sorry

dzemski
22.01.08, 17:33
hmmm, aparacik robi te 60 fotek na sekundę w full rozmiarze (6mpix). Przydatność ? Sport, sport, natura, sport i jeszcze sport. Każdy extremus sportowy kupi bez pytania.
Filmy w 300klatek/s robi w 512×384pikseli, 600 klatek/s w 432×192, a 1200 klatek/s w 336×96 pikseli.

witia
22.01.08, 17:56
;)
Świetna "maszynka" do focenia imprez sportowych i natury.
Tylko wybrać później najlepszy kadr! KOSZMAR!

dzemski
22.01.08, 17:58
no niestety, do tego świat dąży. Do tego nas przyzwyczaja fotografia cyfrowa. Robić setki fotek, a z nich wybierać, może jedna dobra się trafi. Wtedy można powiedzieć, że jest się super fotografem. Co z tego, że ta super fotka to dzieło przypadku. Sam się dałem ponieśc na początku. Pierwsza sesja foto i 700 zdjęć, no ale z tych 700 sto nadaje się do pokazania ;) Teraz sesja to kilkanaście, kilkadziesiąt zdjęć, połowa się nadaje, czasem nawet więcej.

zibi1303
23.01.08, 00:39
No niezłe, chece.... za parę lat klikniesz spust i dostaniesz 500 klatek, .....
wybierz potem z tego 3 najlepsze: :twisted:

domi
25.01.08, 00:46
Zabawka? To pierwszy i jedyny w swoim rodzaju aparat tego typu.

Po pierwsze zapisuje on 60 zdjęć z ostatniej sekundy w 6Mpix. Działa to bardzo ciekawie - nie po naciśnięciu spustu ale zprzed. Czyli kiedy spust puścimy to ostatnie 60 zdjęć wyląduje na karcie.
6Mpix? Trzeba więcej w kompakcie?
Co do migawki - elektroniczna z czasem aż do 1/80000 sekundy (jedna osiemdziesiąttysięczna). Nie bójcie więc nic o to ile wytrzyma, bo to otwarte jest cały czas.

Co do innych ciekawostek - nie tylko 60fps ale aż do 1200fps w zależności od wybranego typu zdjęcia. Do czego to może być przydatne? Jak to Janko mówił - choćby do sekwencji zdjęć młotka spadającego na heliosa. Co innego potrafi tak szybko i jednocześnie dokładnie pokazywać takie coś? Albo przepalającą się żarówkę. Oczywiście to nic, co mogłoby zadecydować o kupnie aparatu lub nie, ale to są możliwości po raz pierwszy dostępne w aparacie tego typu dla mas :)

Mnie osobiście ciekawie wciąż jedna nie podana do tej pory informacja - bo tamte możliwości to tylko ciekawostka tak na prawdę, to co chciałbym kupić to coś porządnego do filmów. Zamiast kamery. Ma mieć więc fullHD. Potrzeba mi do kręcania krótkich - kilkuminutowych sekswencji. Jeśli ten aparat spełni to założenie i będzie kosztował do tysiąca dolarów to pewnie go kupię. Wolałbym wprawdzie mieć to na większej matrycy by bawić się dodatkowo GO porządnie, ale tak czy siak możliwości tego aparatu są lepsze niż niejednej kamery. Kwestia tylko ile czasu wyciągnie ten aparat w takich założeniach. Sekunda w 6Mpix to za mało, mi wystarczy 2Mpix + 30fps + niewiele stratnej kompresji + conajmniej kilka minut.

dzemski
25.01.08, 00:53
domi, sporo w Twoim poście nieścisłości. Przeczytaj wcześniejsze posty, tak jest kilka szczegółów które Ty błędnie podajesz i interpretujesz.

2Mpix to niestety już nie FullHD, a tylko HDReady.

domi
25.01.08, 01:04
Co dokładniej masz na myśli o nadinterpretacji? To czego się przyczepiłem to np o zurzyciu migawki (jest elektroniczna i się nie zużywa), o wybieraniu jednego zdjęcia z serii 60Mpix w pełnej rozdzielczości (to nie do tego zupełnie), a także że to nieszczególny aparat (to pierwszy z takimi możliwościami i takiej cenie).
Jak wspominałem interesuje się tą zabawką ze względu na brak kamery fullHD. Jak to będzie miało rozsądne tutaj parametry to będzie ciekawą propozycją.

2Mpix po interpolacji to fullhd. Tzn. 1920x1080 (tyle że to już trzykolorowych punktów). Jednak interpolacja bayerowska daje coś więcej niż gdyby jeden piksel składać z sąsiednich kilku. Tak czy siak zwykło się przyjmować, że 2Mpix to 1600x1200 lub wlaśnie to fullHD :) hd ready to jeszcze pół z tego.

Tak czy siak oficjalnie jeszcze dokumentacja milczy o tym ile tego filmu w fullhd i z najwyższą jakością będzie. Jak uda się w minutach to super, jak podobnie będzie w sekundach - to niestety - trzeba czekać do kolejnych wersji gdzie rozsądnie bufor mu zwiększą :)

dzemski
25.01.08, 01:11
1: Aparat robi w full rozmiarze 60 zdjęć
2. te 1200 to ilość klatek na sekundę filmu w rozdzielczości około 330x190 pikseli (czyli mniej niż standard NTSC)
3. Ma nagrywanie filmów w fullHD
4. niestety nie opróżnia bufora na bieżąco, w związku z czym po 60 fotach trzeba poczekać na ich zapisanie.
5. Fim HD nagrywa do zapełnienia karty, a te mają różne pojemności.
to wszystko jest w specyfikacji.

domi
25.01.08, 01:26
1: Aparat robi w full rozmiarze 60 zdjęć

I w ciągu sekundy.


2. te 1200 to ilość klatek na sekundę filmu w rozdzielczości około 330x190 pikseli (czyli mniej niż standard NTSC)

Oczywiście, wspominałem chyba, że ilość fps i czas zależy od wielkości zdjęcia oraz jego jakości. W kilku przypadkach te 1200fps, nawet takie małe może być bardzo ważne. Przykład podawałem - przepalająca się żarówka - światła dużo, czas może być krótki. Przy 30fps widać na jednej klatce wszystko, na dwóch coś rozmazanego i potem nagle noc. Przy 60fps, pewnie będzie niewiele lepiej i tutaj tylko do tego właśnie eksperymentu może być przydatne własnie więcej fps choć w gorszej jakości.



3. Ma nagrywanie filmów w fullHD

4. niestety nie opróżnia bufora na bieżąco, w związku z czym po 60 fotach trzeba poczekać na ich zapisanie.

5. Fim HD nagrywa do zapełnienia karty, a te mają różne pojemności.
to wszystko jest w specyfikacji.

To sobie już przeczy niestety. Jeśli ma nagrywanie filmów fullHD i do końca karty to musi na bierząco składać na niej.
Co do funkcji tych zdjęć to to jest to zupełnie coś innego i jak wspominałem - ciekawostka do zabawy :) Filmy hd to zupełnie inny temat i podejrzewam, że więcej osób kupi taki aparat a nie kupi kamery mając takie możliwości :) Przynajmniej ja :)
Co do czasu nagrywania tego filmu hd - jest to już podane? Jak się aparat ukazał, to przez dłuższą chwilkę było to w specyfikacji jako że "okaże się później".