PDA

Zobacz pełną wersję : W czym tkwi problem? E300 i Zuiko 40-150.



Zbig2011
7.05.13, 14:02
Niedawno pośredniczyłem w kupnie ZUIKO DIGITAL 40-150 mm F/4.0-5.6 ED dla młodej adeptki fotografii, właścicielki E-300. Z pewnych powodów przesyłka trafiła najpierw do mnie. Zaraz wypróbowałem obiektyw z moim E-510. Działał bez zarzutu, tak jak powinien. Zrobiłem serię zdjęć i wszystko wydawało się OK. Niestety, gdy obiektyw dotarł do rąk szczęśliwej właścicielki radość się skończyła. Po założeniu go do E300 aparat przestał działać, nie reagował na włączanie/wyłączanie, czarny wyświetlacz. Poruszanie obiektywem nie pomogło. Po zdjęciu zooma i założeniu z powrotem używanego dotychczas 14-42 nic się nie zmieniło. Aparat nie działał. Dopiero po wyjęciu baterii i ponownym założeniu wszystko wróciło do normy, sprzęt działał ale do momentu, aż nie założono 40-150. Wtedy znów wszystko siadło. O co tu chodzi?
Czy ktoś zetknął się już z podobnym problemem?
Pozdrawiam.

tymczasowy_
7.05.13, 14:20
Może w E-300 trzeba by zaktualizować firmware, 40-150 w wersji 3.5-5.6 pojawiło się znacznie później niż premiera E-300 i u koleżanki może siedzi firmware w wersji 1.0 (aczkolwiek nie pamiętam czy ja kiedykolwiek aktualizowałam swoje E-300, ale 40-150 używam w starej wersji).

Ewentualnie aktualizacji wymaga firmware w nowym 40-150 ... ?

PS
Aktualizację robi się OV z podpiętym do PC aparatem (obiektywem). OV sprawdza czy jest dostępna aktualizacja.
Nie wiadomo czy E-300, 40-150 są jeszcze wspierane. Jeśli nie, to trzeba układać się z serwisem.

PPS
Inną przyczyną mogą być styki w obiektywie lub aparacie - coś się zwiera i blokuje aparat. Trzeba by dokładnie się przyjrzeć.

Zbig2011
9.05.13, 12:45
Może w E-300 trzeba by zaktualizować firmware, 40-150 w wersji 3.5-5.6 pojawiło się znacznie później niż premiera E-300 i u koleżanki może siedzi firmware w wersji 1.0 ...
Dzięki. To faktycznie może być przyczyna. Poczytałem trochę o firmware do E300 i okazuje się, że mniej więcej rok po premierze aparatu Olympus wprowadził nową wersję 1.3 oprogramowania sterującego, która m.in. zmieniała czynności wykonywane przez aparat podczas włączania, żeby zwiększyć kompatybilność z obiektywami, których nie ma jeszcze na rynku. Jest więc tak jak piszesz. Obecnie jest już wersja 1.5.
Aktualizację robi się łatwo (?) korzystając z Olymus Master. Mam nadzieję, że nie będzie problemów i wszystko zadziała.
Pozdrawiam