PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus PEN E-P5 - Przecieki



gietrzy
1.05.13, 14:39
- 16 MPx sensor (taki sam jak w E-M5)
- TruePic VI procesor
- poprawiona praca AF (w stosunku do E-M5)
- poprawiona praca 5 osiowej stabilizacji
- 5 kl/s
- focus peaking
- migawka 1/8000 sec
- wbudowane WiFi
- 1.04 million dot tilting touchscreen LCD (brak OLED)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/05/ko7JCLh_zpsd2dbf25a-1.jpg
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/ko7JCLh_zpsd2dbf25a.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/05/BM92Hil_zpsdec01371-1.jpg
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/BM92Hil_zpsdec01371.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/05/pBfezIm_zps4db99cfe-1.jpg
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/pBfezIm_zps4db99cfe.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/04/ep5_vf4_zpsc55ae0ef-1.jpg
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/e-p5_vf-4_zpsc55ae0ef.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/04/Olympus_Ep5_back_zpse6166007-1.gif
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/Olympus_E-p5_back_zpse6166007.gif)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/04/Olympus_ep5_zps5b4bee21-2.gif
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/Olympus_ep5_zps5b4bee21.gif)

Jan_S
1.05.13, 14:52
czy to już oficjalnie?

apz
1.05.13, 14:55
czy to już oficjalnie?
A musi być oficjalnie? którędyś, skądś wyciekło... A w razie czego wysypisko czeka gdyby była to nieprawda...

roofman
1.05.13, 14:59
Widzę na jednym ze zdjęć nowy(?) wizjer VF-4 ?

Jan_S
1.05.13, 15:10
A musi być oficjalnie? którędyś, skądś wyciekło... A w razie czego wysypisko czeka gdyby była to nieprawda...

Bo jeśli nieoficjalnie to jest stosowny wątek z gdybaniami i nie ma co kolejnego zaczynać...

A jeśli oficjalnie to ja się po raz kolejny pytam - dlaczego do OMD nie dało się wmontować migawki z czasem 1/8000s ?

ahutta
1.05.13, 15:11
Widzę na jednym ze zdjęć nowy(?) wizjer VF-4 ?

Była już na jego temat dyskusja w wątku "ploty o nowym korpusie" :)

Poza tym, oficjalnie, czy nie mi się podoba.

nightelf
1.05.13, 15:25
Bardzo ładny korpus.
Te 5 kl/s to z śledzącym AF czy jednorazowe ustawienie?
Intrygująca jest ta szybka migawka. Byłby to spory plus.
VF nie ma czujnika zbliżeniowego, szkoda.

adambieg
1.05.13, 18:26
Bardzo ładny korpus.
Te 5 kl/s to z śledzącym AF czy jednorazowe ustawienie?
Intrygująca jest ta szybka migawka. Byłby to spory plus.
VF nie ma czujnika zbliżeniowego, szkoda.

Przypatrz się uważnie, pod okienkiem wizjerka jest takie małe kółeczko, wyglada mi to wlasnie na czujnik zbliżenia oka.

nightelf
1.05.13, 19:45
Przypatrz się uważnie, pod okienkiem wizjerka jest takie małe kółeczko, wyglada mi to wlasnie na czujnik zbliżenia oka.
Poczekajmy do premiery, zobaczymy.

Johny_85
1.05.13, 19:59
1/8000s.....eh.

Szykuje się backup do OM-D .......albo i na odwrót ;)

apz
1.05.13, 20:03
1/8000s.....eh.

Szykuje się backup do OM-D .......albo i na odwrót ;)

A ja poczekam na kolejnego OM-a, nie przekonywuje mnie ten wizjer na małym aparacie wypiętrzony do góry.

Jan_S
1.05.13, 20:09
No właśnie - mam wrażenie że Olympus robi wszystko żeby nie dać "za dobrego" aparatu użytkownikowi. Z jednej strony dodaje czas migawki 1/8000s a z drugiej zabiera OLED i szybkość zdjęć seryjnych...

Ciekawe - czy do E-P5 będzie pasować bateria z OMD czy z poprzednich PENów. A może nowy typoszereg?

Johny_85
1.05.13, 20:16
Szybkość fps dla mnie nie jest priorytetem. Ale wnioskująć po specyfikacji E-P5 nowe OM-D pozamiata....ceną pewnie też.

apz
1.05.13, 21:08
Szybkość fps dla mnie nie jest priorytetem. Ale wnioskująć po specyfikacji E-P5 nowe OM-D pozamiata....ceną pewnie też.

Jak będzie po co to się świnkę rozbije i zamówi...

epicure
1.05.13, 21:17
...dlaczego do OMD nie dało się wmontować migawki z czasem 1/8000s ?

Dać to by się dało, tylko jej pewnie nie mieli.

---------- Post dodany o 21:17 ---------- Poprzedni post był o 21:15 ----------


...a z drugiej zabiera OLED...

Z tego akurat należy się cieszyć. Zalet OLED nie miał żadnych, a kolory mu się mocno rozjeżdżały, jak się patrzyło pod niewielkim nawet kątem.

klikacz
1.05.13, 21:57
W tam. Moja EPtrójka fajniejsza.

Ziootek1971
1.05.13, 22:35
Fakt, EP-trójka bardzo sympatycznym aparatem jest. Ale EP-5 też mi się podoba. Trza będzie zacząć grosiki do świnki wrzucać...

apz
1.05.13, 22:44
Fakt, EP-trójka bardzo sympatycznym aparatem jest. Ale EP-5 też mi się podoba. Trza będzie zacząć grosiki do świnki wrzucać...

Tak jednym z trzech z przyspieszonym AF-em. I z ostatniej serii ze słabsza matrycą od Panasonic-a.
Jak wziąłem go do ręki po dłuższym obcowaniu w E-M5 pierwszą moją myślą było ale zrobili dziadostwo. (Wcześniej miałem w rekach tylko E-P3 i E-PM1), ale przyjemnie się tym aparatem robiło zdjęcia.

Ziootek1971
1.05.13, 22:48
W E-P5 bardzo podobają mi się dwa pokrętła. IMHO uczynią one obsługę aparatu jeszcze bardziej wygodną - nareszcie będzie można pracować "po lustrzankowemu". Ten retro wygląd też do mnie przemawia.

Darekw1967
1.05.13, 22:58
Witam !

1/8000 s cuś pieknego.
Wi-fi tez... ale dlaczego GPS-a nie dodali ?

Pozdrawiam

epicure
1.05.13, 23:00
...ale dlaczego GPS-a nie dodali ?

Stwierdzili, że nie muszą, bo i tak każdy ma w komórce.

luc4s
1.05.13, 23:37
Stwierdzili, że nie muszą, bo i tak każdy ma w komórce.

A dlaczego w takim razie komórki nie dodali? ;)

dzarro
2.05.13, 00:47
E tam nie ma migawki 1/16000 s. jak sie dziura ozonowa zrobi to sie nie da robic zdjęc przy przeslonie 0,4

MAF
2.05.13, 00:55
E tam nie ma migawki 1/16000 s. jak sie dziura ozonowa zrobi to sie nie da robic zdjęc przy przeslonie 0,4

No to faktycznie nie ma sensu kupować, zostaję przy E-PL... ;-)

gietrzy
2.05.13, 08:17
E tam nie ma migawki 1/16000 s. jak sie dziura ozonowa zrobi to sie nie da robic zdjęc przy przeslonie 0,4

Wiem, że piszesz to złośliwie, mimo wszystko odpiszę: w dobie SLR Magic 25/T.95 (używalna pełna dziura) to taki Minoltowski wynalazek mogliby odkurzyć w nowym OMG. Filtr Heliopan Vario ND w B&H to pi razy drzwi połowa ceny korpusu, tylko, że różnicę pomiędzy 1/8000 a 1/50 widać odrazu.
Mimo wszystko: nareszcie 1/8000 w m43 :)

ps. im więcej sobie kręcę tym manualem tym bardziej zgadzam się z Jankiem (w kwstii focus peaking) a póki co mam do dyspozycji tylko stary ekranik z GH2.

Darekw1967
2.05.13, 08:52
Stwierdzili, że nie muszą, bo i tak każdy ma w komórce.

Witam !

To widocznie uzytkownicy wielu aparatów kompaktowych z GPS-em musza miec gorszy wzrok i nie posiadac
w swoich komorkach GPS-a ;)

Pozdrawiam

epicure
2.05.13, 09:10
Kompakt musi być napakowany zdobyczami techniki, które są znane przeciętnemu Kowalskiemu - inaczej Kowalski go nie kupi, bo cechy fotograficzne aparatu nic mu przecież nie mówią. Dlatego ładuje się do nich ekrany dotykowe, GPS, WiFi, napisy HD na obudowie itp. To są jedyne rzeczy, które pozwalają Kowalskiemu ocenić, czy ma do czynienia z urządzeniem zaawansowanym, czy nie.

adambieg
2.05.13, 09:15
dzarro i epicure, mam dla Was plusiki w pamięci. Też jestem zdania, że aparat to raczej do robienia zdjęć jest przeznaczony :-)

Janko Muzykant
2.05.13, 10:58
Strasznie lubię tę trzecią osobę liczby mnogiej, która pojawia się przy okazji premier: ''dlaczego nie dali, czemu nie wsadzili...''.
Nie wiadomo, kim są ci oni, mało tego - jak już się tych onych nazywa, to nagle pojawia liczba pojedyncza: ''olimpus daje, olek wsadza...''. Nie spotyka się za to w ogóle formy bezosobowej (zrobiono, wsadzono) czy po prostu imiesłowów (to jest tak zrobione...)
Dziękuję za uwagę i zapraszam na Miodek :P

zix
2.05.13, 11:35
Kompakt musi być napakowany zdobyczami techniki, które są znane przeciętnemu Kowalskiemu - inaczej Kowalski go nie kupi, bo cechy fotograficzne aparatu nic mu przecież nie mówią. Dlatego ładuje się do nich ekrany dotykowe, GPS, WiFi, napisy HD na obudowie itp. To są jedyne rzeczy, które pozwalają Kowalskiemu ocenić, czy ma do czynienia z urządzeniem zaawansowanym, czy nie.

Za pewne z tego powodu GPS dostanie dopiero e-p7
e-p9 będzie miał obsługę apek z androida ;) itp itd.

progres w stosunku do starszych wersji musi być tym bardziej, że znacząca ilość osób oczekuje znanych mu nazw :)

Zagadnienie rozwijania produktów musi być ciekawe :) Co jakiś czas trzeba wykazać postęp zarówno megaamatorom, jak i "obytym", a przy tym nie zmieniać cen i trzymać się marży.
W elektronice to "jeszcze jeszcze"... Elementy tanieją jak i sama produkcja. Jednak jak prace nad np. nowymi przerzutkami do rowerow (w każdej klasie cenowej) to już szkoła wyższa ;)

Darekw1967
2.05.13, 12:01
Kompakt musi być napakowany zdobyczami techniki, które są znane przeciętnemu Kowalskiemu - inaczej Kowalski go nie kupi, bo cechy fotograficzne aparatu nic mu przecież nie mówią. Dlatego ładuje się do nich ekrany dotykowe, GPS, WiFi, napisy HD na obudowie itp. To są jedyne rzeczy, które pozwalają Kowalskiemu ocenić, czy ma do czynienia z urządzeniem zaawansowanym, czy nie.

Witam !

Rozumujesz troche jak moja babcia, ktora nie widziala potrzeby kupowania pralki albo lodówki bo w sumie prawdziwej gospodyni
do prowadzenia domu wystarczala balia + szare mydlo i woreczek ze suszona kielbasa wystawiana przez okno od polnocnego kierunku ;)

Pozdrawiam

---------- Post dodany o 12:01 ---------- Poprzedni post był o 11:36 ----------


Za pewne z tego powodu GPS dostanie dopiero e-p7
e-p9 będzie miał obsługę apek z androida ;) itp itd.

progres w stosunku do starszych wersji musi być tym bardziej, że znacząca ilość osób oczekuje znanych mu nazw :)
Zagadnienie rozwijania produktów musi być ciekawe :) Co jakiś czas trzeba wykazać postęp zarówno megaamatorom, jak i "obytym", a przy tym nie zmieniać cen i trzymać się marży.
W elektronice to "jeszcze jeszcze"... Elementy tanieją jak i sama produkcja. Jednak jak prace nad np. nowymi przerzutkami do rowerow (w każdej klasie cenowej) to już szkoła wyższa ;)

Witam

GPS w aparatach to juz zadna nowosc tym bardziej, ze producenci kompaktow bez problemu wyposazyli w ta funkcje wiele aparatow.

Olek ceni sobie innowacje i chce byc rozwojowy ale nie rozumiem dlaczego zaden aparat w m.4/3 nie posiada takiej funkcji tym bardziej
ze wiele osob lubi podrozowac i czesto zmieniac miejsca pobytu a fajnie by bylo gdyby aparat wstawial bezposrednio do fotek te dane.

Pozdrawiam

MAF
2.05.13, 12:03
Zagadnienie rozwijania produktów musi być ciekawe :) Co jakiś czas trzeba wykazać postęp zarówno megaamatorom, jak i "obytym", a przy tym nie zmieniać cen i trzymać się marży.

"Mistrzem" w tej kategorii jest Canon z jego serią G kompaktów. Toż to prawdziwy majstersztyk. Ciągłe ruchy, zabieranie jednaj funkcjonalności, przywracanie drugiej, żeby potem znowu wrócić do tego co zabrano dwie generacje wstecz. Znikające RAWy, ruchome LCD czy jasny obiektyw, raz większa, raz mniejsza ilość piksli.

Janko Muzykant
2.05.13, 12:06
Rozumujesz troche jak moja babcia, ktora nie widziala potrzeby kupowania pralki albo lodówki bo w sumie prawdziwej gospodyni
do prowadzenia domu wystarczala balia + szare mydlo i woreczek ze suszona kielbasa wystawiana przez okno od polnocnego kierunku ;)
Trochę nie tak. Mnie do szczęścia potrzeba dobrej matrycy, dobrego szkła, ręcznego trybu liveview z histogramem i okazjonalnej automatyki w trybie A. Żadnego gpsa, wifi, pomagaczy, fotoszopów w aparacie, trybów nie wiadomo jakich i pozostałych 95% pozycji w menu. I to się nie nazywa ''ograniczenie babci'', lecz, nieskromnie powiem, zawodowstwo.

PS. Z GPSem wędruję od kilkunastu lat, robi i za mapnik, i za rejestrator miejsc, w których jestem. Wifi muszę konfigurować klientom kilka razy w tygodniu :)

gietrzy
2.05.13, 12:18
Wifi muszę konfigurować

Przepraszam, że jestem z nowościami na bakier, ale czy to, że wifi jest wbudowane, oznacza, że bez karty sdxc typu "wi-fi", pliki/fotki będą się zgrywały na komputer? Czy na dysk jakiegoś NAS, wpiętego w router?
Jeśli tak, czyli na komputer, to ten bajer mi baaardzo pomoże.

Klik -> fotka-> wysyłanie do kompa -> sync np. GDrive czy PictureLife -> automagicznie mam kopie w chmurze. Zostaje tylko lokalnie, przez czytnik, zrzucić z karty na Paszporty.

Bajka. Czy dobrze myślę?

zix
2.05.13, 12:26
Trochę nie tak. Mnie do szczęścia potrzeba dobrej matrycy, dobrego szkła, ręcznego trybu liveview z histogramem i okazjonalnej automatyki w trybie A. Żadnego gpsa, wifi, pomagaczy, fotoszopów w aparacie, trybów nie wiadomo jakich i pozostałych 95% pozycji w menu. I to się nie nazywa ''ograniczenie babci'', lecz, nieskromnie powiem, zawodowstwo.



Chwila moment i możemy robić dział r&d.
Niech nowy e-p7 ma w pełni personalizowane menu, z którego można wypieprzyć niepotrzebne funkcje, czy robić sobie skróty do zdefiniowanych ustawień :) *

Skoro jednym coś przeszkadza, a drugim za mało. To róbmy więcej ale uszczęśliwmy też klasycznych fociarzy ;)


* pomysł mój i wykorzystanie go bez mojej wiedzy w nowym modelu za jedne 10 000 pln (i bez dogadywania się w sprawie przelewu - w każdym innym ;) zabronione! ;)

gietrzy
2.05.13, 12:40
Niech nowy e-p7 ma

Programowalny światłomierz (daaawno temu pisali o tym Janko - "promil przepału" i muflon z forum CB).
Do tego opcja zapisu surowych plików (również) do .dng a jeśli zostaje wybrane .dng to z opcją UniWB dla balansu bieli.
Dla filmików opcja prawdziwe zer0 wyostrzania. Itd, itp.

epicure
2.05.13, 12:49
Rozumujesz troche jak moja babcia, ktora nie widziala potrzeby kupowania pralki albo lodówki...

Ale ja, w przeciwieństwie do Twojej babci, widzę sens posiadania lodówki i pralki, tylko bez GPSu.

ahutta
2.05.13, 13:04
Janko, tylko osób myślących tak jak Ty jest zdecydowana mniejszość i gdyby projektować sprzęt tylko pod nich, byłoby to - sloganem rzucę - ekonomicznie nieuzasadnione. Owszem może Olympus, Canon czy inny Nikon zrobić takiego cyfrowego Drucha, tylko ile musiałby on kosztować, żeby firma na tym zarobiła? Ja wiem, wiem, oczekiwania użytkowników i takie tam, ale na to wszystko patrzy zarząd firmy przez wykresy zysków i kosztów. Ot, taki wredny materiaizm.

Darekw1967
2.05.13, 13:11
Trochę nie tak. Mnie do szczęścia potrzeba dobrej matrycy, dobrego szkła, ręcznego trybu liveview z histogramem i okazjonalnej automatyki w trybie A. Żadnego gpsa, wifi, pomagaczy, fotoszopów w aparacie, trybów nie wiadomo jakich i pozostałych 95% pozycji w menu. I to się nie nazywa ''ograniczenie babci'', lecz, nieskromnie powiem, zawodowstwo.

PS. Z GPSem wędruję od kilkunastu lat, robi i za mapnik, i za rejestrator miejsc, w których jestem. Wifi muszę konfigurować klientom kilka razy w tygodniu :)

Witam !

Rozwiazania z GPS-em, ktore stosujesz sa znane od dawna i nic w tym niezwyklego.
Tak robi wiele osob, ktore nie maja innej mozliwosci wyznaczenia pozycji geograficznej wykonanego zdjecia wtedy
korzysta sie z dodatkowych urzadzen posiadajace funkcje GPS albo w PC wstawia sie recznie pozycje wedlug map.

Rozumiem, ze dla Ciebie wyposazanie aparatow w GPS jest bajerem bo radzisz sobie bez tego ale to i tak...
nie jest argumentem przeciw GPS w Olkach m.4/3.
W zaden sposob Twoje zawodowstwo o niczym nie swiadczy w tej sprawie i nie tlumaczy Olka z tego
ze nie wyposazyl zadnego aparatu m.4/3 w GPS-a ;)

Co do WiFi w aparacie uwazam, ze Olek wykonal bardzo sensowny ruch w kierunku ulatwienia
ludziom sciagania danych z kart pamieci bez wyciagania ich z aparatu ani bez dolaczania dodatkowych kabelkow.

Patrzac na m.4/3 to rozwiazanie mogli zastosowac juz przy EPL-1 ;)

Pozdrawiam

droplet
2.05.13, 13:18
Ja bez GPS przeżyję, tym bardziej, że trochę jednak obciąża baterię. Natomiast dalej czekam na to co już było czyli na pilota. Zabawa w terenie we wkładanie zewnętrznego urządzenia do gniazda coraz bardziej mnie wkurza.

Darekw1967
2.05.13, 13:18
Ale ja, w przeciwieństwie do Twojej babci, widzę sens posiadania lodówki i pralki, tylko bez GPSu.

Witam !

Nie zauwazasz faktu, ze caly czas jednak nadal myslisz jak moja babcia...
Czyli po co miec cos wiecej jak mi to co mam wystarczy ;)

Najlepiej nie widziec zalet danego rozwiazania tam gdzie mi to jest niepotrzebne ;)
================================================== =========

Pozdrawiam

adambieg
2.05.13, 13:20
Rozumiem,że to wifi będzie umożliwiało podgląd obrazka na smartfonie albo tablecie i sterowanie aparatem? Do zgrywania zdjęć to kabelek najlepszy.
A GPS po kiego grzyba? Na wyprawę w nieznane przez pół kontynentu może się przydać, by w razie czego jeszcze tam kiedyś trafić ale dla zwykłego pstrykacza na wycieczki objazdowe to nie rozumiem, po co?

zix
2.05.13, 13:30
Rozumiem,że to wifi będzie umożliwiało podgląd obrazka na smartfonie albo tablecie i sterowanie aparatem? Do zgrywania zdjęć to kabelek najlepszy.
A GPS po kiego grzyba? Na wyprawę w nieznane przez pół kontynentu może się przydać, by w razie czego jeszcze tam kiedyś trafić ale dla zwykłego pstrykacza na wycieczki objazdowe to nie rozumiem, po co?


By po kilku latach od pstrykania fotek móc sprawdzić, czy opowiadając historię miasta/miejsca wciąż trzymamy się faktów ;)

Bodzip
2.05.13, 13:32
Janko, tylko osób myślących tak jak Ty jest zdecydowana mniejszość i gdyby projektować sprzęt tylko pod nich, byłoby to - sloganem rzucę - ekonomicznie nieuzasadnione. Owszem może Olympus, Canon czy inny Nikon zrobić takiego cyfrowego Drucha, tylko ile musiałby on kosztować, żeby firma na tym zarobiła? Ja wiem, wiem, oczekiwania użytkowników i takie tam, ale na to wszystko patrzy zarząd firmy przez wykresy zysków i kosztów. Ot, taki wredny materiaizm.


Rozumiem,że to wifi będzie umożliwiało podgląd obrazka na smartfonie albo tablecie i sterowanie aparatem? Do zgrywania zdjęć to kabelek najlepszy.
A GPS po kiego grzyba? Na wyprawę w nieznane przez pół kontynentu może się przydać, by w razie czego jeszcze tam kiedyś trafić ale dla zwykłego pstrykacza na wycieczki objazdowe to nie rozumiem, po co?
Każdemu nie dogodzi
Bo to jest tak: ooo jest GPS, ale fajnie - kupuję, drugi powie: a na grzyba mi GPS, tylko drożej przez to, a niech się wypchają, w życiu im nie kupię.
I to samo z wi-fi i z tym free-coś tam i każdym innym bajerem.
Eeech jakby tak człek na Sopockim molo DRUCH-a wyciągnął to szczeny do ziemi widzę :D

gietrzy
2.05.13, 13:35
Eeech jakby tak człek na Sopockim molo DRUCH-a wyciągnął

i poprosił przechodnia o zrobienie fotki właścicielowi.

ahutta
2.05.13, 13:45
Eeech jakby tak człek na Sopockim molo DRUCH-a wyciągnął to szczeny do ziemi widzę :grin:
i poprosił przechodnia o zrobienie fotki właścicielowi.

A może przetestuję? :mrgreen:

nightelf
2.05.13, 13:50
Ja bez GPS przeżyję, tym bardziej, że trochę jednak obciąża baterię. Natomiast dalej czekam na to co już było czyli na pilota. Zabawa w terenie we wkładanie zewnętrznego urządzenia do gniazda coraz bardziej mnie wkurza.

Może dzięki Wi-Fi będzie można sterować zdalnie migawką i ekspozycją z smartfona.
To by było całkiem wygodne rozwiązanie.

Bodzip
2.05.13, 13:55
A może przetestuję? :mrgreen:
Masz ? :shock:
Ja na komunię dostałem, ale to już historia po nim

adambieg
2.05.13, 13:59
Może dzięki Wi-Fi będzie można sterować zdalnie migawką i ekspozycją z smartfona.
To by było całkiem wygodne rozwiązanie.

Powiadam Wam, to się źle skończy, to podpinanie aparatów do sieci i innych WiFi. Już widzę te tytuły wątków: "Jaki najlepszy antywirus do OM-D", "Mój G7 sam rozsyła zdjęcia gdy jestem w zasięgu WiFi, co robić?", "Jaka antenka do E-PL7 daje najlepszy zasięg?" itp.:grin:

Bodzip
2.05.13, 14:01
Powiadam Wam, to się źle skończy, to podpinanie aparatów do sieci i innych WiFi. Już widzę te tytuły wątków: "Jaki najlepszy antywirus do OM-D", "Mój G7 sam rozsyła zdjęcia gdy jestem w zasięgu WiFi, co robić?", "Jaka antenka do E-PL7 daje najlepszy zasięg?" itp.:grin:
+1 :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol:

miki151
2.05.13, 14:04
A GPS po kiego grzyba? Na wyprawę w nieznane przez pół kontynentu może się przydać

Żeby jeszcze więcej zapasowych baterii trzeba było wozić? Nie! :)


Powiadam Wam, to się źle skończy, to podpinanie aparatów do sieci i innych WiFi. Już widzę te tytuły wątków: "Jaki najlepszy antywirus do OM-D", "Mój G7 sam rozsyła zdjęcia gdy jestem w zasięgu WiFi, co robić?", "Jaka antenka do E-PL7 daje najlepszy zasięg?" itp.

I trzeba będzie baterie z aparatu wyciągać, bo inaczej CBA będzie twoje fotki przeglądało :)

ahutta
2.05.13, 14:25
Masz ? :shock:
Ja na komunię dostałem, ale to już historia po nim
Pewnie, że mam :)

Powiadam Wam, to się źle skończy, to podpinanie aparatów do sieci i innych WiFi. Już widzę te tytuły wątków: "Jaki najlepszy antywirus do OM-D", "Mój G7 sam rozsyła zdjęcia gdy jestem w zasięgu WiFi, co robić?", "Jaka antenka do E-PL7 daje najlepszy zasięg?" itp.:grin:
Ani chybi masz rację :D

nightelf
2.05.13, 15:53
Wi-Fi można zapewne wyłączyć.
Czy WPA2 można w tej chwili złamać?

zix
2.05.13, 16:05
jeżeli nawet da się w kilka godzin to kto będzie miał tak długo włączone wifi?
Poza tym już widzę węzyk hakerów biegającego za e-p5 z nadzieją, że w końcu ktoś włączy sieć, do której będą mogli się włamać ;) k

Darekw1967
2.05.13, 16:12
Wi-Fi można zapewne wyłączyć.
Czy WPA2 można w tej chwili złamać?

Witam !

WPA2 z odpowiednio dlugim sensownie wymyslonym kluczem jest wystarczajaco bezpieczny.
Czas zlamania klucza jest na tyle zniechecajacy dla zlodzieja, ze Ci nie zdazy rozpracowac zabezpieczenia.

Jak uruchamiasz aparat to caly czas nie korzystasz z WiFi tylko przez pewien czas i
to jest dodatkowe utrudnienie dla zlodzieja.

Pozdrawiam

Janko Muzykant
2.05.13, 16:47
Janko, tylko osób myślących tak jak Ty jest zdecydowana mniejszość i gdyby projektować sprzęt tylko pod nich, byłoby to - sloganem rzucę - ekonomicznie nieuzasadnione. Owszem może Olympus, Canon czy inny Nikon zrobić takiego cyfrowego Drucha, tylko ile musiałby on kosztować, żeby firma na tym zarobiła?
Nic, wystarczyłoby zrobić edytor menu. Ten zrobiliby hobbyści darmo, gdyby tylko zostały udostępnione narzędzia do tego (są takie, tylko nieudostępnione).

W zaden sposob Twoje zawodowstwo o niczym nie swiadczy w tej sprawie i nie tlumaczy Olka z tego
ze nie wyposazyl zadnego aparatu m.4/3 w GPS-a ;)
Ja akurat o reszcie niepotrzebnych śmieci, blokujących choćby pokrętło trybów (dlatego wybrałem aparat bez tego pokrętła - nie korzystam).

Co do WiFi w aparacie uwazam, ze Olek wykonal bardzo sensowny ruch w kierunku ulatwienia
ludziom sciagania danych z kart pamieci bez wyciagania ich z aparatu ani bez dolaczania dodatkowych kabelkow.
No, przesensowny. Zamiast zrobić klienta sieciowego, zrobili serwer. I teraz zamiast łączyć się przez router z siecią domową, należałoby za każdym razem przełączać się z routera na aparat. W najlepszym razie kilkadziesiąt sekund (i potem tyle samo trwa odkręcanie). Wsadzić kartę w czytnik - 2 sekundy pracy. Szybkość dostępu ograniczona szybkością karty. Kolejny przykład na tak zwaną lepszość lodówki z internetem nad lodówką bez internetu :)

Rozumiem,że to wifi będzie umożliwiało podgląd obrazka na smartfonie albo tablecie i sterowanie aparatem?
Rawy to sobie poprzeglądasz :) Sterowania zdalnego wifi nie oferuje (albo czegoś nie wiem).


PS. Najnowsze rumorsy sugerują, że nowego zooma do lipca nie będzie. Strzelam, że 12-40(?) ma być owym cudem do nowego pena.

adambieg
2.05.13, 17:08
Rawy to sobie poprzeglądasz :) Sterowania zdalnego wifi nie oferuje (albo czegoś nie wiem).


W GH3 się da to w Penie też może się dać. Fragment testu optycznych:

"Wi-Fi
Obecność modułu Wi-Fi w omawianym Lumix-ie pozwala na szereg czynności związanych bezprzewodową komunikacją z urządzeniami zewnętrznymi.
Połączenie ze smartfonem lub tabletem wyposażonym w system operacyjny Android lub iOS (wymaga zainstalowania aplikacji mobilnej LUMIX LINK) umożliwia:


zdalne wykonywanie zdjęć i filmów,

odtwarzanie zdjęć zapisanych na karcie pamięci znajdującej się w aparacie,
przesyłanie zdjęć z aparatu w celu udostępnienia ich w usługach sieciowych (np. serwisach społecznościowych),
geotagowanie zdjęć (po aktywacji modułu GPS w smartfonie lub tablecie). "

W Samsungach też się da. Taka funkcja będzie przydatna.

epicure
2.05.13, 17:08
Nie zauwazasz faktu, ze caly czas jednak nadal myslisz jak moja babcia...
Czyli po co miec cos wiecej jak mi to co mam wystarczy ;)

Chcesz powiedzieć, że Ty lubisz płacić za coś, z czego nie korzystasz? W takim razie przyznam, że filozofia życiowa Twojej babci jest mi znacznie bliższa, niż Twoja.


Najlepiej nie widziec zalet danego rozwiazania tam gdzie mi to jest niepotrzebne ;)

Ależ ja widzę zalety GPSu w amatorskim aparacie. Wabienie gadżeciaży, użytkowników smartfonów, Playstation, tabletów, chodzących po mieście ze słuchawką bluetooth za uchem - to bardzo ważna zaleta.

Janko Muzykant
2.05.13, 17:17
Ależ ja widzę zalety GPSu w amatorskim aparacie. Wabienie gadżeciaży, użytkowników smartfonów, Playstation, tabletów, chodzących po mieście ze słuchawką bluetooth za uchem - to bardzo ważna zaleta.
Fajnie na fejsie widać, kto w którym miejskim szalecie właśnie sika :)

sylwiusz
2.05.13, 17:51
GPS moze i jest malo uzytecznym bajerem (choc czasem moze fajnym, zeby zobaczyc, gdzie zdjecie bylo wykonane), ale skoro daja i mozna wylaczyc, to nie ma co narzekac. Wi-Fi fajne, ale tylko do JPEGow, do przesylania RAWow co najmniej 10x wolniejsze niz sredniej jakosci czytnik kart niestety...

Darekw1967
2.05.13, 23:10
Chcesz powiedzieć, że Ty lubisz płacić za coś, z czego nie korzystasz? W takim razie przyznam, że filozofia życiowa Twojej babci jest mi znacznie bliższa, niż Twoja.



Ależ ja widzę zalety GPSu w amatorskim aparacie. Wabienie gadżeciaży, użytkowników smartfonów, Playstation, tabletów, chodzących po mieście ze słuchawką bluetooth za uchem - to bardzo ważna zaleta.


Witam !

Generalizujesz fakty jak zwykle ;)

Zrozum, to ze nie potrzebujesz GPS-a w aparacie nie oznacza, ze Olympus ma tego nie zaoferowac w swoich aparatach ;)
Natomiast kwestia ceny za GPS za ktory musialbys zaplacic wiecej to nie zartuj... ;) Sprawdz sobie w internecie ile kosztuje malpka z GPS a ile
kosztuje aparat klasy OMD czy ile moze kosztowac EP-5.

Pozdrawiam

---------- Post dodany o 23:04 ---------- Poprzedni post był o 22:59 ----------


GPS moze i jest malo uzytecznym bajerem (choc czasem moze fajnym, zeby zobaczyc, gdzie zdjecie bylo wykonane), ale skoro daja i mozna wylaczyc, to nie ma co narzekac. Wi-Fi fajne, ale tylko do JPEGow, do przesylania RAWow co najmniej 10x wolniejsze niz sredniej jakosci czytnik kart niestety...

Witaj !

Sylwek bardzo rozsadnie myslisz i popieram Twoje zdanie, ze trzeba sie cieszyc ze aparat cos ma wiecej co mozna wykorzystac a jak
ktos tego nie chce to nie musi uzywac bez marudzenia, ze trzeba wydac wiecej kasy ;)

Pozdrawiam

---------- Post dodany o 23:10 ---------- Poprzedni post był o 23:04 ----------




No, przesensowny. Zamiast zrobić klienta sieciowego, zrobili serwer. I teraz zamiast łączyć się przez router z siecią domową, należałoby za każdym razem przełączać się z routera na aparat. W najlepszym razie kilkadziesiąt sekund (i potem tyle samo trwa odkręcanie). Wsadzić kartę w czytnik - 2 sekundy pracy. Szybkość dostępu ograniczona szybkością karty. Kolejny przykład na tak zwaną lepszość lodówki z internetem nad lodówką bez internetu :)



Witam !

Nie wiem jak Olympus rozwiazal polaczenie WiFi z tego aparatu z komputerem ale przelaczenie w laptopie z Routera na inne zrodlo WiFi to 2 klikniecia myszka i
jakos nigdy z tym problemu nie mialem. Zakladam, ze wczesniej skonfigurowano te dwa polaczenia wprowadzajac uprzednio haslo dostepu.

Pozdrawiam

epicure
2.05.13, 23:29
Zrozum, to ze nie potrzebujesz GPS-a w aparacie nie oznacza, ze Olympus ma tego nie zaoferowac w swoich aparatach ;)

Zawsze jak z Tobą o czymś dyskutuję, to za każdym razem zmuszony jestem wypowiedzieć to zdanie: czytaj ze zrozumieniem.

Nigdzie nie pisałem, że Olympus ma nie oferować GPSu w swoich aparat. Pisałem tylko, dlaczego nie zaoferował go w E-P5 - bo to ficzer, który jest wabikiem na zupełnie innego klienta, niż ten, do którego ten aparat jest kierowany.


Sprawdz sobie w internecie ile kosztuje malpka z GPS a ile kosztuje aparat klasy OMD czy ile moze kosztowac EP-5.

Nie ważne, ile to kosztuje. Taki moduł GPS może być wart kilkanaście dolarów. Wolałbym ich jednak nie płacić... Jakby tak z aparatów powyrzucać parę takich zbędnych gadżetów, którymi podniecają się tylko czytelnicy magazynu "Logo", i na każdym z nich zaoszczędzić parę złotych, to te aparaty byłyby o połowę tańsze.

Darekw1967
2.05.13, 23:43
Zawsze jak z Tobą o czymś dyskutuję, to za każdym razem zmuszony jestem wypowiedzieć to zdanie: czytaj ze zrozumieniem.

Nigdzie nie pisałem, że Olympus ma nie oferować GPSu w swoich aparat. Pisałem tylko, dlaczego nie zaoferował go w E-P5 - bo to ficzer, który jest wabikiem na zupełnie innego klienta, niż ten, do którego ten aparat jest kierowany.



Nie ważne, ile to kosztuje. Taki moduł GPS może być wart kilkanaście dolarów. Wolałbym ich jednak nie płacić... Jakby tak z aparatów powyrzucać parę takich zbędnych gadżetów, którymi podniecają się tylko czytelnicy magazynu "Logo", i na każdym z nich zaoszczędzić parę złotych, to te aparaty byłyby o połowę tańsze.

Witam !

A skad wiesz dla jakiego klienta jest oferowany EP-5 ?
Skad wiesz, czy na pewno modul GPS bylby dla klienta kupujacego EP-5 zbedny ?

Co do placenia za to czego nie potrzebujesz to zawsze mozesz miec uwagi to tego, ze kupiles aparat i nie wykorzystujesz
w 100% tego co oferuje ale jednak zaplaciles za cos z czego nie korzystasz ;)

Pozdrawiam

epicure
3.05.13, 00:06
A skad wiesz dla jakiego klienta jest oferowany EP-5 ?

Bo to nie jest pierwszy na świecie aparat fotograficzny. Były już setki podobnych. I nie trzeba się doktoryzować z historii przemysłu fotograficznego, żeby wiedzieć, jakie cechy użytkowe aparatów były na przestrzeni lat adresowane do różnych grup odbiorców o różnych potrzebach.


Skad wiesz, czy na pewno modul GPS bylby dla klienta kupujacego EP-5 zbedny ?

Jest taki proces myślowy, który zwie się indukcją. Jeśli wiesz, że Twój sąsiad, Twoja babcia i Twój pies mają wątrobę, to tenże proces myślowy pozwoli Ci wywnioskować, że wszystkie ssaki mają wątroby. Otóż jak przyjrzysz się uważnie, do czego i w jaki sposób zaawansowani amatorzy lub tzw. entuzjaści używają aparatu, jakie cechy sprawiają, że wybierają właśnie taki model, a nie inny oraz jak działa GPS w aparacie i do czego można go wykorzystać, to istnieje duża szansa, że uznasz, że GPS w aparacie jest im niepotrzebny, bo albo nie będą go potrzebować, albo użyją znacznie lepszego urządzenia.


Co do placenia za to czego nie potrzebujesz to zawsze mozesz miec uwagi to tego, ze kupiles aparat i nie wykorzystujesz
w 100% tego co oferuje ale jednak zaplaciles za cos z czego nie korzystasz ;)

Oczywiście, że mogę mieć uwagi. I często je mam.

Janko Muzykant
3.05.13, 00:27
Nie wiem jak Olympus rozwiazal polaczenie WiFi z tego aparatu z komputerem ale przelaczenie w laptopie z Routera na inne zrodlo WiFi to 2 klikniecia myszka ijakos nigdy z tym problemu nie mialem.
Ja mam - jak każdy, kto poważnie myśli o fotografii, nie używam laptopa tylko dużego peceta, a wifi mam z routera, z którego nie da się zrobić klienta (w każdym razie nie w dwie sekundy, jeśli w ogóle).
Ale nieważne, nawet jakby to działało i tak bym tego nie używał, bo najzwyczajniej działałoby wolniej od czytnika.

A skad wiesz dla jakiego klienta jest oferowany EP-5 ?
Jeden rzut oka i już wiadomo - dla lansera. ''Nie znam się, ale lubię mieć dużo w menu''. Po prawdzie, żaden pen nigdy nie był projektowany z inną myślą. Dlatego ich używanie jest tak niewygodne i gdyby nie oferowały dobrego obrazu, nie dotknąłbym tego nawet kijem (jak było z lustrami olka, które były trochę bardziej ergonomiczne, ale obrazek miały kiepściutki.
Żeby było najśmieszniej, najbardziej ergonomiczny jest XZ1/2 ze swoimi customami i szybkim resetem nastaw.

Darekw1967
3.05.13, 01:46
Bo to nie jest pierwszy na świecie aparat fotograficzny. Były już setki podobnych. I nie trzeba się doktoryzować z historii przemysłu fotograficznego, żeby wiedzieć, jakie cechy użytkowe aparatów były na przestrzeni lat adresowane do różnych grup odbiorców o różnych potrzebach.



Jest taki proces myślowy, który zwie się indukcją. Jeśli wiesz, że Twój sąsiad, Twoja babcia i Twój pies mają wątrobę, to tenże proces myślowy pozwoli Ci wywnioskować, że wszystkie ssaki mają wątroby. Otóż jak przyjrzysz się uważnie, do czego i w jaki sposób zaawansowani amatorzy lub tzw. entuzjaści używają aparatu, jakie cechy sprawiają, że wybierają właśnie taki model, a nie inny oraz jak działa GPS w aparacie i do czego można go wykorzystać, to istnieje duża szansa, że uznasz, że GPS w aparacie jest im niepotrzebny, bo albo nie będą go potrzebować, albo użyją znacznie lepszego urządzenia.



Oczywiście, że mogę mieć uwagi. I często je mam.


Witam !

Nadal nie wyjasniles mi skad wiesz dla jakiego uzytkownika przeznaczony jest EP-5 i kompletnie nie przekonales mnie swoimi wywodami do
swoich racji o nieprzydatnosci GPS-a w takim aparacie ;)

Stad nadal uwazam, ze szkoda, ze EP-5 nie ma GPS-a i podtrzymuje to co wczesniej napisalem.

Pozdrawiam

---------- Post dodany o 01:46 ---------- Poprzedni post był o 01:38 ----------


Ja mam - jak każdy, kto poważnie myśli o fotografii, nie używam laptopa tylko dużego peceta, a wifi mam z routera, z którego nie da się zrobić klienta (w każdym razie nie w dwie sekundy, jeśli w ogóle).
Ale nieważne, nawet jakby to działało i tak bym tego nie używał, bo najzwyczajniej działałoby wolniej od czytnika.

Jeden rzut oka i już wiadomo - dla lansera. ''Nie znam się, ale lubię mieć dużo w menu''. Po prawdzie, żaden pen nigdy nie był projektowany z inną myślą. Dlatego ich używanie jest tak niewygodne i gdyby nie oferowały dobrego obrazu, nie dotknąłbym tego nawet kijem (jak było z lustrami olka, które były trochę bardziej ergonomiczne, ale obrazek miały kiepściutki.
Żeby było najśmieszniej, najbardziej ergonomiczny jest XZ1/2 ze swoimi customami i szybkim resetem nastaw.

Witam !

Faktycznie cos w tym jest co napisales i zaciekawiles mnie swoja opinia o penach.
Musze przyznac, ze mam podobne odczucia, ze gdyby nie jakosc obrazu i male wymiary puszek to nie wchodzilbym w peny.

Pozdrawiam

Janeczek
3.05.13, 08:01
...a zeby Darek byl szczesliwy nie mozna zrobic specjalnie dla niego GPSa do Pena zewnetrznego z zasilaniem bateryjnym? tak z tego co pamietam, ma Samsung

pozdrowionka

geo
3.05.13, 09:33
Kompakt musi być napakowany zdobyczami techniki, które są znane przeciętnemu Kowalskiemu - inaczej Kowalski go nie kupi, bo cechy fotograficzne aparatu nic mu przecież nie mówią. Dlatego ładuje się do nich ekrany dotykowe, GPS, WiFi, napisy HD na obudowie itp. To są jedyne rzeczy, które pozwalają Kowalskiemu ocenić, czy ma do czynienia z urządzeniem zaawansowanym, czy nie.

akurat dobry ekran dotykowy jeszcze do tego szybki af to świetny wynalazek, do zdjęć np. kotów. ePL3 i 451.8 sprawdza się lepiej niż d700 i 50.1.4 zanim się zniżę do wizjera z d700 to już kot jest w 3 innych miejscach a na epl3 jest o wiele wygodniej w efekcie mniej zdjęć ale o wiele lepsze ujęcia. i powiem to jednak jeszcze raz: nikon ma kolory z **** (mowa tu o hi iso: kolory to jest porażka !!).

a na temat ten aparat Ep5 wygląda ładniej od Ex-1, no i migawka. Po uzytkowaniu epl3 jestem teraz pewien że wizjer wcale nie jest taki niezbędny.

miki151
3.05.13, 12:16
Ja mam - jak każdy, kto poważnie myśli o fotografii, nie używam laptopa tylko dużego peceta
Ludziom zdarza się podróżować i wtedy nie wożą ze sobą peceta, tylko laptopa, tableta albo komórkę, które często nie mają nawet czytników. Takie wi-fi pozwala szybko wrzucić do internetu kilka zdjęć w trakcie podróży. Oczywiście po powrocie do domu poważny fotograf wszystko sobie zgra na peceta, do tego wi-fi potrzebne nie jest, to jest oczywiste.

MAF
3.05.13, 15:15
Do tej pory tylko jeden aparat którego używałem (a i to przejściowo tylko) miał GPS - to był Sony A55 - wszystkie inne nie miały i dało się bez problemu robić zdjęcia. Teraz w E-PL5 jest jakieś WiFi, nie wiem za bardzo jak działa, raz próbowałem odpalić, ale chyba zamienia aparat w serwer i wtedy można się smartfonem do niego zalogować czy innym sprzętem - jak dla mnie mało użyteczne, ale może kiedyś się przyda na jakimś wyjeździe.

Wracając do GPS to mimo że świetnie sobie radzę bez niego, to jednak czasem chciałbym go mieć wbudowany. Jakoś osobnego nie chce mi się nosić, potem synchronizować zdjęcia, itd. A pamiętam że ten z A55 działał bezproblemowo.

Jedno jest pewne, tak jak robię zdjęcia bez GPS, tak samo pewnie robiłbym z GPSem, zawsze można wyłączyć żeby baterii nie zżerał.

A GPS używałbym w sumie pewnie częściej niż WiFi. Bajer? No pewnie że tak, ale czasami pomocny, nie niezbędny, ale jak dla mnie czasami by się przydał.

gietrzy
3.05.13, 16:46
Ludziom zdarza się podróżować i wtedy nie wożą ze sobą peceta, tylko laptopa, tableta albo komórkę,

Hmmm, jak podróżuję to sobie składam mini-pc, kiedyś na Brazosie, w tym roku jednak postawię na wyższy model, coś mocno budżetowego z artykułu "Mały komputer, duży problem? Wcale nie!".

MAF
3.05.13, 16:58
Hmmm, jak podróżuję to sobie składam mini-pc, kiedyś na Brazosie, w tym roku jednak postawię na wyższy model, coś mocno budżetowego z artykułu "Mały komputer, duży problem? Wcale nie!".

Jak ja jadę na wczasy z rodziną to nie zabieram ze sobą komputera, a zdjęcia zdarza mi się robić ;-)

To jest taka sytuacja w jakiej sobie wyobrażam użycie WiFi w aparacie z GPS. Wrzucam coś szybko na jakiś serwis żeby pokazać rodzinie/znajomym jakąś ciekawostkę, coś bez poważnego zacięcia...

Jak wrócę do domu to wtedy jest czas na zgrywanie tego całego "dobra" na stacjonarny komputer, obróbkę itp...

epicure
3.05.13, 21:26
Nadal nie wyjasniles mi skad wiesz dla jakiego uzytkownika przeznaczony jest EP-5...

Przecież Ci wyjaśniłem. Wiedząc, dla jakiego użytkownika przeznaczone są aparaty podobne do E-P5, można wyciągnąć wniosek, że E-P5 przeznaczony jest dla tych samych ludzi. To nie jest wiedza objawiona, tylko wynik rozumowania.


...i kompletnie nie przekonales mnie swoimi wywodami do swoich racji o nieprzydatnosci GPS-a w takim aparacie ;)

Policz, ilu znasz ludzi, którzy w podpisach pod swoimi zdjęciami zamiast "Na wczasach w Ciechocinku" piszą "Na wczasach w N 52°52' E 18°48'". Potem policz ilu znasz ludzi, którzy tego nie robią. Podziel ilość pierwszych przez drugich i wyjdzie Ci, jak przydatny jest GPS w aparacie. Ja Cię do niczego nie muszę przekonywać, sam się przekonasz...


Stad nadal uwazam, ze szkoda, ze EP-5 nie ma GPS-a i podtrzymuje to co wczesniej napisalem.

Ależ proszę bardzo, ja Ci nie zabraniam tak uważać.

Jaack
3.05.13, 21:29
Eeech jakby tak człek na Sopockim molo DRUCH-a wyciągnął to szczeny do ziemi widzę https://forum.olympusclub.pl/images/smilies/icon_biggrin.gif



i poprosił przechodnia o zrobienie fotki właścicielowi.

Wtedy w środku lata zobaczysz największego "karpia".

*karp - wyraz twarzy polegający na szerokim rozwarciu otworu gębowego i wybałuszeniu gał

Jan_S
3.05.13, 21:34
nie czaję o co się spieracie, przecież scalak z modułem GPS to pewnie koszt kilku dolarów, doprojektowanie go do systemu pewnie też w ostatecznycm rozrachunku grosze kosztuje.... Skoro E-P5 ma kosztować ty$iaka to co by szkodziło go jednak wbudować? Na cenę na pewno by to nie wpłynęło bo cenami zupełnie inne przyczyny rządzą.

Było nie było GPS to modny gadżet i lepiej byłoby go mieć niż nie mieć. Zawszeć można wyłączyć jak komuś przeszkadza...

Mcarto
3.05.13, 21:49
Mój Ojciec do tej pory używa Zorki 4 i nie potrzebuje niczego nowego - taka konserwa jest:wink:

Wracając do E-P5, fajny aparat, też retro jak OMD z b.podobnymi parametrami (nie mówiąc o GPS itd..) ale stylistyka trochę a la dalmierz. Ciekawe jak będzie się sprzedawał jak na rynku jest OMD? wielkość podobna, cena zapewne też...

TOKIN
3.05.13, 21:52
Ciekawe jak będzie się sprzedawał jak na rynku jest OMD? wielkość podobna, cena zapewne też...

tylko wizjera brak...
Ciekawa jestem ceny, a właściwei cen obu tych modeli (omd i ep5), kiedy już ep5 będzie realnie w sprzedaży....

epicure
3.05.13, 21:59
Mi GPS nie przeszkadza. Mam tylko swoje zdanie na temat jego użyteczności dla fotografa i faktycznych powodów implementowania tego urządzenia w aparatach. Nie jest to rzecz, która ma sprawić, że realizowanie naszej pasji stanie się łatwiejsze czy przyjemniejsze. Ona ma jedynie ułatwić podjęcie decyzji, czy sięgnąć po portfel, czy nie. Nic nie sprzedaje się tak dobrze, jak wodotryski.

tymczasowy_
3.05.13, 22:17
Nic nie sprzedaje się tak dobrze, jak wodotryski.Typu retro wygląd ...

epicure
3.05.13, 22:20
Typu retro wygląd ...

O takim wodotrysku jeszcze nie słyszałem.

MAF
3.05.13, 22:29
Typu retro wygląd ...

Pewnie dla jakiejś grupy osób to jest ważne. Mnie akurat ten wygląd się też podoba, ale gdyby nie 9-18, 17mm 1.8, 45mm 1.8 w takich, a nie innych cenach oraz w zasadzie w pełni funkcjonalny aparat to by mnie w m43 nie zobaczyli.

Mcarto
4.05.13, 01:43
Mi GPS nie przeszkadza. Mam tylko swoje zdanie na temat jego użyteczności dla fotografa i faktycznych powodów implementowania tego urządzenia w aparatach. Nie jest to rzecz, która ma sprawić, że realizowanie naszej pasji stanie się łatwiejsze czy przyjemniejsze. Ona ma jedynie ułatwić podjęcie decyzji, czy sięgnąć po portfel, czy nie. Nic nie sprzedaje się tak dobrze, jak wodotryski.
Ja pierwsze co zrobiłem w Canonie s100 to upewniłem się, że GPS jest wyłączony aby nie pobierał energii.
Chętnie wymieniłbym ten GPS na Wi-fi z możliwością sterowania poprzez smartphone (do timelapsów) - każdemu wg potrzeb.

Janko Muzykant
4.05.13, 08:45
Jest jeszcze jedna rzecz z wiązana z gpsem: zdjęcie takie, które trafi na fejsa albo coś podobnego, bardzo chętnie się przylepi do mapy. Istnieją sytuacje, kiedy nie będziemy mieć na to ochoty i mimo, że nie pozwolimy na lokalizację, zrobi to ktoś znajomy albo ktoś, kto sobie zdjęcie pobierze (jeśli kopia będzie przechowywać exifa).

easy_rider
4.05.13, 10:57
Wystarczy exif'a usunąć przed wysłaniem zdjęcia i po problemie - zawsze to robię, bo nikomu nic do tego gdzie, kto i czym moje zdjęcie zrobił...

zulka
4.05.13, 14:07
Eeech jakby tak człek na Sopockim molo DRUCH-a wyciągnął to szczeny do ziemi widzę :D
Nie dalej jak w zeszłym miesiącu przy okazji "wielkich szafowych porządków" wydostałam takie coś z szafy w domu rodzinnym. Własność mojego tatusia. Wygląda na to że nadal działa :)


i poprosił przechodnia o zrobienie fotki właścicielowi.

:):):):) mam świeże szkolenie :) Ciekawe kto byłby bardziej zaskoczony.



A żeby było na temat. PEN jest retro-śliczniusi :)


W temacie GPS - fajnie by było mieć, nie dlatego żeby wrzucać foty na różnej maści portale społecznościowe ale po to aby mieć fotki ze swoich wojaży zaznaczone na mapie, który widoczek gdzie zrobiony, roślinka rzadka gdzie znaleziona, tudzież robaczek itp. Choć i bez tego da się żyć ;)

Johny_85
4.05.13, 15:40
Przy okazji pokazali nowe zdjęcia 12 i 75 w czerni
http://www.43rumors.com/ft5-images-of-the-black-17mm-and-75mm-lenses/

nightelf
4.05.13, 15:54
Chyba srebrne bardziej mi się podobają. Ale czarne będą w sam raz do czarnych body :)
Byle ceny nie dali zaporowej.

epicure
4.05.13, 16:30
A białe? Co ja podepnę do białego E-P5? :D

Johny_85
4.05.13, 16:44
Moda na białe już dawno mineła....w modzie zawsze czarne ;)

Mcarto
4.05.13, 18:35
A białe? Co ja podepnę do białego E-P5? :D
Musisz przejść do Pentaxa:grin:

MAF
4.05.13, 18:58
Musisz przejść do Pentaxa:grin:

U Samsunga też się coś znajdzie :grin:

Maciek_WM
5.05.13, 00:27
Może nie ma rewolucji, ale są wszystkie bajery potrzebne do tego by nie odstawać od konkurencji :P Znając Olka i licząc który to już Pen, wszystko pewnie jest też dopracowane. A to jednak fajnie jak takie "głupotki" jak żywotność baterii, celność AF, logika menu (ciekawe czy coś tu poprawili...), czułość guziczków itp. są na dobrym poziomie. Mi się podoba nowy pen. Jest odchylany nie-panoramiczny ekran i stabilizacja z omd, fajnie wygląda i ma zalety wcześniejszych penów. Jest większy od pl-5 i ma więcej kółeczek. Wpakowali te wszystkie wifi i focus peakingi do środka żeby uzasadnić cenę, bo pewnie będzie nietani... Natomiast jeśli ta cena nie będzie kompletnie z kosmosu to oddam moje e-500 w dobre ręcę i przygarnę e-p5.

TOKIN
5.05.13, 11:45
No dobrze, to ile toto może kosztować?
Nie powinno być droższe od obecnej ceny OMD, za to na pewno będzie droższe od EPL-5.
Zatem forumowi szamani, analitycy rynkowi i wróżbici od marketingu... ile?
Zawsze jednak trzeba brać pod uwagę cenę dołączanego wizjera, bo to podnosi koszty zakupu pełnosprawnego zestawu...
No nie wiem jak rozwiązać to matematyczne zadanie:roll:

nightelf
5.05.13, 11:45
Jakoś wątpię w ten focus peaking, wcześniej czytałem w jakimś wywiadzie, że Olympus na razie tego nie planuje wprowadzać.
Chyba, że wprowadzą to też do E-M5 w którymś z nowych firmware.

epicure
5.05.13, 11:47
Pewnie będzie kosztować podobnie, co E-P3 w chwili pojawienia się w sprzedaży. Jeśli 17-tka f/1,8 ma być w kicie, to taki zestaw będzie wart tyle, co OM-D z 12-50.

TOKIN
5.05.13, 11:49
Pewnie będzie kosztować podobnie, co E-P3 w chwili pojawienia się w sprzedaży. Jeśli 17-tka f/1,8 ma być w kicie, to taki zestaw będzie wart tyle, co OM-D z 12-50.

Czyli ile? W przeliczeniu na pieniądze?
Nie mam pamięci do cyferek...
17/1.8 w kicie - brzmi przyjemnie:)
Ma być dual kit - z zoomem i stałką?

epicure
5.05.13, 11:55
Sądzę, że puszka będzie za około 3.000 zł. Jeśli faktycznie ma być 17-tka w kicie, to wtedy trzeba by liczyć 5.000 zł.

TOKIN
5.05.13, 12:04
Sądzę, że puszka będzie za około 3.000 zł. Jeśli faktycznie ma być 17-tka w kicie, to wtedy trzeba by liczyć 5.000 zł.

Obserwując inne Peny, puszka nigdy nie bywa sprzedawana oddzielnie.
5000zł (pytanie czy z jednym czy z dwoma szkiełkami) za komplet bez wizjera... chyba będzie dużo zamówień na OMD...

Mcarto
5.05.13, 12:09
Wg mnie Olek pozycjonuje trochę wyżej E-P5 niż E-P3,E-P2. Aparat pojawił się dłuższy czas po premierze nowych Penów, ma lepszą stabilizacje, specjalnie zaprojektowany opcjonalny wizjer i budowę retro z dodatkowym pokrętłem.
Nie może też konkurować z OMD. Możliwe, że będzie sprzedawany w jakiś zestawach aparat + zoom i stałka w cenie OMD z kitem.

themoth
5.05.13, 12:11
Sądzę, że puszka będzie za około 3.000 zł. Jeśli faktycznie ma być 17-tka w kicie, to wtedy trzeba by liczyć 5.000 zł.
wg mnie cena debiutowa mimo wszystko przebije e-m5
najlepsze jest w tym wszystkim to, że teraz cena e-pl5 musi w końcu polecieć na pysk.:mrgreen:

Maciek_WM
5.05.13, 12:16
Na 43rumors pisali że na początku do wyboru będzie tylko samo body i kit 17/1.8. Zestaw z zoomem pojawi się później... Hmm a może szykuje się przecena 17/1.8? OMD kosztował 5 kafli na początku, ale tam jest wizjer ... 17 droższe od 12-50, ale nie aż tak. Obstawiam 3-3,5k za body, 4,5k za kita.

And.N
5.05.13, 12:19
W życiu nigdy bym nie dał więcej za aparat niż miesięcznie zarabiam, chyba, że to byłoby narzędzie pracy. Jak na razie nie grozi i tak pewnie pozostanie.
Ot takie OT do wątku dodam:)

epicure
5.05.13, 12:25
...pytanie czy z jednym czy z dwoma szkiełkami...

Oczywiście, że z jednym.

Maciek_WM
5.05.13, 13:07
A co do focus peaking to przypadkowo znalazłem w sieci że pm2, pl5 i omd już mają tę opcję :D


http://www.youtube.com/watch?v=3ArqBplO8cQ

zix
5.05.13, 14:06
wg mnie cena debiutowa mimo wszystko przebije e-m5
najlepsze jest w tym wszystkim to, że teraz cena e-pl5 musi w końcu polecieć na pysk.:mrgreen:

skoro ma to byc najnowszy i najdozszy model to moze e-m5 w koncu zaliczy spadek?

ajt
5.05.13, 14:28
To ma być najnowszy i najdroższy Pen, a e-m5 to jakby inna linia :)

zix
5.05.13, 16:01
To ma być najnowszy i najdroższy Pen, a e-m5 to jakby inna linia :)

hmm...
linia z wizjerem? ;)

podobienstw coraz wiecej jednak pewnie tylko do pojawienia sie nastepcy

Maciek_WM
5.05.13, 16:52
Właściwie to rozróżnienie na dwie linie jest wyraźne, ale nie od strony funkcyjnej.
Cyfrowe peny imitują analogowe peny, omd imituje analogowe om ...

To jest odrobinę zaskakujące jak to wszystko jedzie zasilane nostalgią i przeszłością. W dodatku funkcja narzędzia schodzi na drugi plan, przoduje estetyka wykonania. Może jak przejdzie moda na te retro bajery Oly pokusi się o trzecią linię aparatów...

gietrzy
5.05.13, 17:30
Może jak przejdzie moda na te retro bajery Oly pokusi się o trzecią linię aparatów...

Którą jest hybryda foto i wideo, obecnie reprezentowana przez już kulawą* serię GH Panasonika i BMDCPC, której brak trybu... foto ;)
Za odrębną linię należy także uznać EPM.

* - brak dng cine raw.

MAF
5.05.13, 19:23
wg mnie cena debiutowa mimo wszystko przebije e-m5
najlepsze jest w tym wszystkim to, że teraz cena e-pl5 musi w końcu polecieć na pysk.:mrgreen:

E-pl5 niekoniecznie musi stanieć, w końcu e-p5 to wyższy model. Na pewno nie liczyłbym na cenę taką jak na teraz e-pl3. Cena e-pl5 poleci znacznie dopiero po premierze e-pl6, czy jak się tam będzie nazywał następca.

luc4s
5.05.13, 19:43
A mnie bardziej zastanawia kiedy będzie i w jakiej cenie nowa, czarna 75 ;p

themoth
5.05.13, 20:22
E-pl5 niekoniecznie musi stanieć, w końcu e-p5 to wyższy model. Na pewno nie liczyłbym na cenę taką jak na teraz e-pl3. Cena e-pl5 poleci znacznie dopiero po premierze e-pl6, czy jak się tam będzie nazywał następca.
wg mnie musi, bo kompletnie przestało by się sprzedawać na korzyść e-p5 (to że e-p5 to wyższy model nie ma wg mnie żadnego znaczenia). Po prostu one nie mogą być w zbliżonej cenie, tak samo jak e-p5 nie ma prawa chodzić po tyle co e-m5. Było by to z mojego punktu widzenia marketingowo NIEWYTŁUMACZALNE.

Darekw1967
5.05.13, 20:35
nie czaję o co się spieracie, przecież scalak z modułem GPS to pewnie koszt kilku dolarów, doprojektowanie go do systemu pewnie też w ostatecznycm rozrachunku grosze kosztuje.... Skoro E-P5 ma kosztować ty$iaka to co by szkodziło go jednak wbudować? Na cenę na pewno by to nie wpłynęło bo cenami zupełnie inne przyczyny rządzą.

Było nie było GPS to modny gadżet i lepiej byłoby go mieć niż nie mieć. Zawszeć można wyłączyć jak komuś przeszkadza...

Witam podczas pobytu na wczasach ;)

No wlasnie mi dokladnie o to chodzilo, ze to nie jest nowa rzecz ten GPS w aparacie i rozwiazania sa juz dawno... Oklepane technologicznie.
Pozoste kwestia dodania tego do aparatu i kto chce to sobie wykorzysta a kto chce nie wykorzysta i po sprawie ;)
To tak samo jak korzystanie lub nie z wielu dodanych opcji i funkcji w aparatach.
Nie chce dzielic uzytkownikow na takich i owakich i wybierac jakie modele aparatow w m.4/3 sa przeznaczane do dodania czegos albo nie dodania ale
predzej czy pozniej i tak GPS wejdzie do m.4/3 to tylko kwestia czasu ;)



Pozdrawiam

epicure
5.05.13, 21:00
To jest odrobinę zaskakujące jak to wszystko jedzie zasilane nostalgią i przeszłością. W dodatku funkcja narzędzia schodzi na drugi plan, przoduje estetyka wykonania.

Akurat w przypadku E-P5 to ten retro styl sprowadza się tylko do tego, że aparat jest bardziej kanciasty i prostopadłościenny, w przeciwieństwie do konstrukcji o nowoczesnym wzornictwie z większą ilością obłości i przetłoczeń. Ale jak to wpływa na funkcjonalność? Ano nijak... Weź sobie jakiegoś NEXa czy Canona, który nie nawiązuje stylistyką do starych aparatów. I co, jest lepszym narzędziem? Nie jest, bo sterowanie ma dokładnie takie samo.

gietrzy
5.05.13, 21:14
A mnie bardziej zastanawia kiedy będzie i w jakiej cenie nowa, czarna 75 ;p

Nie wiem czy ci to pomoże, ale czarna 12 - dla nas - kosztuje drożej niż moja srebrna "na wejściu".

Maciek_WM
5.05.13, 21:48
@epicure, ale ja nie napisałem że funkcjonalność kuleje. Właściwie o "funkcjonalności" to nic nie napisałem ;p Chodzi mi tylko o "funkcję" aparatu jako takiego. Czyli to że aparat daje możliwość zrobienia zdjęcia. Ponieważ obecnie zdjęcie można zrobić niemal "wszystkim" to funkcja 'robi foty' schodzi na drugi plan. Trzeba tam wpleść jakieś inne rzeczy. Np. 'wygląd dzięki któremu poczujesz się jak fotograf 40 lat temu' czy coś. Ta dbałość o wzornictwo retro świadczy o tym że koncepcja aparatu fotograficznego w obecnej formie jest już bardzo napompowana. Świat łapania obrazu czeka na jakąś rewolucję. Te canony i nexy są w sumie też retro bo ciągle chodzi o to żeby ustawić czas, przysłonę, iso, ogniskową i takie tam. Olympus jest wyjątkowy bo on wchodzi w to na całego. Czołowe modele wzornictwem nawiązują do świata fotografii sprzed 40-50 lat. Fuji robi to samo, nowy Samsung NX300 też próbuję być jak z dawnej epoki. Widać w tej chwili to się też nieźle sprzedaje, ale pewnie znudzi się ludziom za jakiś czas... I wtedy firmy będą zmuszone coś naprawdę nowego wykombinować.

Ale ja nie krytykuję! Mi się te aparaty bardzo podobają i doskonale rozumiem że robienie nimi zdjęć może dawać trochę większą frajdę niż plastikową lustrzanką canona. Tyle tylko że jest to dość ciekawe zjawisko.

skow
6.05.13, 08:37
Akurat w przypadku E-P5 to ten retro styl sprowadza się tylko do tego, że aparat jest bardziej kanciasty i prostopadłościenny, w przeciwieństwie do konstrukcji o nowoczesnym wzornictwie z większą ilością obłości i przetłoczeń. Ale jak to wpływa na funkcjonalność? Ano nijak... Weź sobie jakiegoś NEXa czy Canona, który nie nawiązuje stylistyką do starych aparatów. I co, jest lepszym narzędziem? [...]

Jeśli przedkłada się wygląd nad ergonomię to tamte aparaty pod pewnymi względami mogą być lepszym narzędziem.

Używałem E-300.
Używam E-30.

Wizjer w E-300 był lepiej i sensowniej rozmieszczony niż w E-30.
Niestety, w Olympusach moda na bardziej centralne rozmieszczenie obiektywu i wizjera zaczęła się chyba od E-400 i trwa do tej pory.
Styl retro gdzie jest miejsce z lewej i prawej strony na rolkę a pośrodku obiektyw jakoś do mnie nie przemawia.

epicure
6.05.13, 08:53
Ale umiejscowienie wizjera nie ma nic wspólnego z tzw. wyglądem retro. Panas L1 czy choćby bezlusterkowce Fuji mają wizjer na skraju korpusu i też są niby są retro. A lustrzankopodobne wyroby Sony mają wizjer na środku, a do stylistyki retro im daleko.

Są tylko złe i dobre rozwiązania ergonomiczne i obydwa można zastosować zarówno w aparatach stylizowanych na starą i nową szkołę.

skrzynka97
6.05.13, 09:44
Ciekawe jaka będzie cena E-P5? Ciekawe na ile producent wyceni brak wizjera, bo poza tym w stosunku do E-M5, to przecież ten nowy aparat ma lepszą/nową stabilizację, lepszy/nowy AF, 1/8000s, wifi, gps, ...

TOKIN
6.05.13, 09:59
Ciekawe jaka będzie cena E-P5? Ciekawe na ile producent wyceni brak wizjera, bo poza tym w stosunku do E-M5, to przecież ten nowy aparat ma lepszą/nową stabilizację, lepszy/nowy AF, 1/8000s, wifi, gps, ...

Obawiam się, że przy kalkulacji ceny EP-5 brak wizjera zostanie pominięty...., niestety.

epicure
6.05.13, 10:05
Ciekawe na ile producent wyceni brak wizjera...

Z pewnością wyceni tak, jakby wizjer tam był ;)

themoth
6.05.13, 11:35
Z pewnością wyceni tak, jakby wizjer tam był ;)
albo lepiej - uznają brak wbudowane wizjera za zaletę, szczególnie że w zestawie będzie dołączny zewznętrzny, lepszy, droższy, zajmujący miejsce lampie.

anmael
6.05.13, 11:45
Pełna specyfikacja:
http://www.43rumors.com/ft5-the-full-e-p5-specs/

gietrzy
6.05.13, 12:27
Pełna specyfikacja:
http://www.43rumors.com/ft5-the-full-e-p5-specs/

No cóż, trzeba czekać na OMD, dużo plusów dodatnich takich jak synchronizacja błysku czy 1/8000 o 5-osiowym IBIS nie wspominając, ale wideo nie ruszone.
Ewentualnie na EPM3 i wtedy kupić Dwójkę.

tymczasowy_
6.05.13, 12:38
Pełna specyfikacja:
http://www.43rumors.com/ft5-the-full-e-p5-specs/W zasadzie* OMD E-M5 w mowej obudowie.

*/
Hardware:
- bez wbudowanego wizjera,
- z dodanym WiFi.
Software:
- dodana funkcja peakingu.

Niestety dalej nic nowego dla szkieł 4/3 ... trzeba czekać aż Sony będzie oferowało konkurencji matrycę z czujnikami fazy.

Jan_S
6.05.13, 12:44
każdy na coś czeka, generalnie specyfikacja E-P5 wydaje się OK. Widzę w niej wszakże dwa słabe punkty:
- brak wizjera
- data premiery która jest co najmniej o rok spóźniona. Teraz to się już i Fuji zdążył na rynku zaczepić i Sony Nex 6 zdążył stanieć na tyle że może być konkurencją...

zobaczymy jak cenowo będzie się prezentował ale powiem szczerze, szału się nie spodziewam patrząc na ceny E-PM2 i E-PL5

MAF
6.05.13, 13:02
Niestety dalej nic nowego dla szkieł 4/3 ... trzeba czekać aż Sony będzie oferowało konkurencji matrycę z czujnikami fazy.

Przyznaję że po cichu liczyłem że jednak będzie detekcja fazy.
Cóż najwyżej się okaże że E-P5 jednak nie jest na tyle atrakcyjny żeby wymieniać e-pl5 na niego.

Olympus i tak na mnie nie straci, bo kasa z "funduszu" foto pójdzie na obiektywy, a korpus wymieni się na E-P6.

tymczasowy_
6.05.13, 13:05
Mi się podoba, niewykluczone, że po wielu latach ponownie nabędę coś Olkowego ... o ile zadowoli mnie współpraca ze szkłami 4/3 w trybie MF (peaking). No i oczywiście nie przegną za ceną.

TomekH
6.05.13, 15:10
iso100 wraca wg tej specyfikacji
pozdr

nightelf
6.05.13, 15:28
Nazwali ten tryb LOW (około 100). Może będzie to tak samo działało jak w E-PL1.
Podoba mi się że dane GPS będą brane z smartfona. Plus możliwość zdalnego sterowania aparatem "Wireless Shooting ”Live View, Rec view, Wireless touch AF shutter*"

TomekH
6.05.13, 15:33
Nazwali ten tryb LOW (około 100). Może będzie to tak samo działało jak w E-PL1.

Może nie, bo AUTO ISO napisali że od LOW - 1600. (w E-PL1 200-1600).

Iwo
6.05.13, 22:26
Pełna specyfikacja:
http://www.43rumors.com/ft5-the-full-e-p5-specs/
migawka 60 – 1/8000 sec
Stabilizacja do 5 EV
ISO od 100
Bracketing do 5 klatek po 0.3/0.7/1.0 EV
Wbudowana lampka z LP 7, WIFI... itd
O ile taki E-p5 wyjdzie z ww. specyfikacją to stawiam go wyżej niż om-d e-m5.
W sumie zestaw marzeń gdyby miał wizjer, LCD ruchomy w dwóch osiach i lepszą współpracą z ZD.

TOKIN
6.05.13, 22:30
migawka 60 – 1/8000 sec
Stabilizacja do 5 EV
ISO od 100
Bracketing do 5 klatek po 0.3/0.7/1.0 EV
Wbudowana lampka z LP 7, WIFI... itd
O ile taki E-p5 wyjdzie z ww. specyfikacją to stawiam go wyżej niż om-d e-m5.
W sumie zestaw marzeń gdyby miał wizjer, LCD ruchomy w dwóch osiach i lepszą współpracą z ZD.

Za dużo "gdybów";))

MAF
6.05.13, 22:30
Do lepszej współpracy z ZD to obawiam się że bez czujników fazowych się nie obędzie.

dzarro
7.05.13, 09:21
Nie widzę w tym aparacie niczego co by przebijało OM-D. Funkcjonalność pod każdym względem gorsza, dodatkowe bajery nie mają większego znaczenia dla jakości zdjęć, zestaw z 17/1.8 też nie jest aż taką atrakcją, biorąc pod uwagę przeciętne walory tego szkła i jego duże wymiary(w porównaniu do 20/1.7 czy konkurencyjnych naleśników Samsunga) - w dodatku cena startowa będzie niewiele niższa od OM-D a pewnie wyższa od takiego NX-300, a nawet od NEX-6.

Jan_S
7.05.13, 11:12
Nie widzę w tym aparacie niczego co by przebijało OM-D. Funkcjonalność pod każdym względem gorsza, dodatkowe bajery nie mają większego znaczenia dla jakości zdjęć, zestaw z 17/1.8 też nie jest aż taką atrakcją, biorąc pod uwagę przeciętne walory tego szkła i jego duże wymiary(w porównaniu do 20/1.7 czy konkurencyjnych naleśników Samsunga) - w dodatku cena startowa będzie niewiele niższa od OM-D a pewnie wyższa od takiego NX-300, a nawet od NEX-6.

Ale zadaniem E-P5 nie jest przebijanie OMD - to poniekąd inne segmenty rynku - ale walka o globalną pozycję Olympusowego m4/3 na rynku foto. I tu masz rację. Zaproponowane nowe parametry, choć pożądane (pamiętacie ile było rozczarowań że OMD nie ma ani ISO 100 ani migawki 1/8000) nie są jakimś spektakularnym przełomem. Obiektyw 17/1,8 też nie jest rewelacją... I takiemu zestawowi przyjdzie walczyć z najnowszymi wynalazkami od Sony, Samsunga czy Fuji.

I to nie będzie łatwa walka. Owszem, ktoś kto w m4/3 już siedzi a na nowe "piątki" się jeszcze nie załapał może być nowym PENem zainteresowany. Ale ktoś kto rozważa dopiero wybór systemu, czy zmianę lustrzanki na bezlusterkowca będzie skutecznie kuszony przez konkurencję.

Przede wszystkim cena - na razie jej jeszcze nie znamy ale patrząc na ceny E-PL5 czy E-PM2 zapowiada się że tanio nie będzie. A za 3 czy 4 tysiące już można na rynku trochę ciekawych aparatów wyrwać. Tak, m4/3 broni się listą obiektywów ale czy to będzie argument koronny? tzw. kity w każdym systemie są podobnej jakości, a w stałkach w każdym systemie są ciekawe, warte uwagi pozycje jak i gnioty...

Dobrym przykładem konkurenta jest Fuji X-E1, gdzie na szalkach wagi z jednej strony jest odchylany ekranik a z drugiej wizjer elektroniczny. Gdzie standard (ekw. 50mm) jest u Fuji o 3-4 stówki tańszy niż Leica od Panasonica a do tego oferuje nieco lepsze rozmycie tła dla tych co rozmycie tła lubią. Gdzie aparat możemy kupić z "kitem" zaczynającym się od f2,8 fakt, któremu trochę brakuje szerokości, ale w m4/3 jako alternatywę mamy albo ciemne i raczej liche kity albo świetny Panasonic 12-35/2,8 ale niestety dosyć kosztowny.

dzarro
7.05.13, 12:07
A
Dobrym przykładem konkurenta jest Fuji X-E1, gdzie na szalkach wagi z jednej strony jest odchylany ekranik a z drugiej wizjer elektroniczny. Gdzie standard (ekw. 50mm) jest u Fuji o 3-4 stówki tańszy niż Leica od Panasonica a do tego oferuje nieco lepsze rozmycie tła dla tych co rozmycie tła lubią. Gdzie aparat możemy kupić z "kitem" zaczynającym się od f2,8 fakt, któremu trochę brakuje szerokości, ale w m4/3 jako alternatywę mamy albo ciemne i raczej liche kity albo świetny Panasonic 12-35/2,8 ale niestety dosyć kosztowny.

Fuji rzeczywiście jest tani w kicie(widziałem już w MM ofertę za 4599 zł) - ale poza tym na razie zanosi się na to, że kolejne szkła będą droższe niż tańsze. Jest to spójne w tym systemie - ale jak kogoś nie stać to tej bariery nie przeskoczy. W m 4/3, przy różnych wadach i zastrzeżeniach, jednak ceny są bardziej zróżnicowane. 12-35/2.8 ma bardzo uczciwą cenę - tym bardziej, że progres po przesiadce z dobrze ocenianego 14-45 jest - nie ma co ukrywać - znaczący, a na upartego to można na tym jednym szkle poprzestać.

tymczasowy_
7.05.13, 12:29
Słabością wcześniejszych modeli Olympusa (seria 3) była kiepska matryca, odbiegająca jakością od konkurencji.
W modelach serii 5 znacząco poprawiła się matryca, praktycznie nie odbiegająca od tego co daje konkurencja, więc nie się co dziwić cenom. A ceny są jakie są, gdyby nikt nie kupował serii 5 to pewnie cena musiała by spaść ...


PS
Ja tam sporo gratów od Olympusa kupiłem, wszystkie działają, nic się psuje, więc nie ma co psioczyć na cenę.

PPS
A tak swoją drogą, to szanowny Olympus mógłby dać informację czy i na kiedy przewidują fazowy AF do obsługi szkieł ZD w swoim mirrorless'ie. AF nie musi być rakieta, szybkość z E-1/300 mi wystarczy, byle ze wszystkimi szkłami.

klikacz
7.05.13, 12:39
14 stron gdybania. A za kilka dni premiera. Nie lepiej poczekać?

tymczasowy_
7.05.13, 12:40
14 stron gdybania. A za kilka dni premiera. Nie lepiej poczekać?Na co czekać? Na śmieć forum? Toć takie premiery to forumowe paliwo napędowe.

adambieg
7.05.13, 12:50
Na co czekać? Na śmieć forum? Toć takie premiery to forumowe paliwo napędowe.

Eeee, ten wątek to mgliste wspomnienie po gdybaniach nad OM-D. Tam się działo:mrgreen::shock: Niektórzy polegli w bojach a szkoda.

TomekH
7.05.13, 13:11
A ja sobie tak myślę, że jeśli cena będzie znacząco niższa niż OM-D, do tego stary wizjer VF-2 mocno stanieje, bo będzie nowy, to może E-P5 + wizjer będzie atrakcyjną alternatywą dla OM-D. No ale poczekamy, zobaczamy.

Jan_S
7.05.13, 13:11
Eeee, ten wątek to mgliste wspomnienie po gdybaniach nad OM-D. Tam się działo:mrgreen::shock: Niektórzy polegli w bojach a szkoda.

ano szkoda :) ciekawe czy kiedyś powrócą?

----
A że to tylko mgliste wspomnienie? ano tak, ale OMD (a raczej jego możliwości) to było być albo nie być dla Olympusa na rynku bezlusterkowców czyli de facto w ogóle na rynku foto... E-P5 aż takiej roli do spełnienia nie ma, jego zadaniem jest umocnienie się pozycjach które wywalczył E-M5

OMD swoją misję wypełnił całkiem nieźle, zwłaszcza gdy pod koniec roku funkcjonowała całkiem fajna promocja... czy E-P5 też spełni pokładane w nim nadzieje? gdyby miał wbudowany wizjer i to najlepiej odchylany to chyba sam bym się na niego skusił, w obecnej specyfikacji to pewnie poczekam na E-P6 albo kupię x100s bo ten aparacić okrutnie mnie kusi

dzarro
7.05.13, 13:20
14 stron gdybania. A za kilka dni premiera. Nie lepiej poczekać?

Teraz to już jedynym przedmiotem "gdybania" może być polska cena.

"Gdybania" jako takie mają kilka fundamentalnych zalet:
- można gdybać o aparacie idealnym, który nigdy nie powstanie - ale dzięki temu można przypisywać mu najrozmaitsze, często wzajemnie się wykluczające cechy(np. wysoka jakość/funkcjonalność i niska cena);
- można "gdybać" jakie to super foty można by zrobić tym nieistniejącym aparatem, w dodatku w amoku "gdybania" jasne staje się, że winę za to, że takie foty nigdy nie powstaną, ponoszą producenci, którym nie chcę się stworzyć naszego wyśnionego aparatu.

tymczasowy_
7.05.13, 13:52
Jaka będzie cena? To wie na razie Olympus. Mają swoje schematy potwierdzone statystykami.
Patrząc na historię, to raczej nigdy się nie zdarzyło aby "schemat" Olympusa przewidywał słowo "tanio" :wink: (np. coś w stylu NX100/300 Samsunga).
Seria E-Px zawsze była droga, tak więc na wejściu E-P5 będzie mniej więcej w aktualnej cenie OMD E-M5, niestety ...
I nie przewiduję też szybkiego spadku jego ceny w czasie. Co zresztą będzie korygowane na podstawie aktualnej sprzedaży.
Jedyna nadzieja w promocji w około 6 miesiącu po premierze (sezon powakacyjny - zastój w sprzedaży).

PS
Pojawi się wysyp E-P3 na rynku wtórnym, wielu wymieni na E-P5, szczególnie Ci co mają VF-2/3

Niestety E-PM2, E-PL5, OMD i E-P5 będą trzymały cenę, dopóki na rynku nie pojawi się aparat o zdecydowanie lepszej matrycy niż ta co mają wcześniej wymienione Olki.

pers
7.05.13, 14:31
...w obecnej specyfikacji to pewnie poczekam na E-P6 albo kupię x100s bo ten aparacić okrutnie mnie kusi

Nie czekaj, jak tak bardzo Cię kusi to kup :-) Nawet jak E-P6 lub E-P10 będzie miał wizjer to stwierdzisz na przykład, że przydałoby się jeszcze takie pokrętło do ekspozycji jakie ma Fuji ;-) Pisze to oczywiście z przymrużeniem oka ale prawda jest taka, że jak już sobie coś upatrzymy co nam odpowiada to nie ma się co zastanawiać.

Mnie się ten nowy Olympus podoba. Jeżeli sprawdzi się to o czym piszecie to będzie fajna alternatywa dla OMD. Migawka 1/8000 przy jasnej optyce bardzo może się przydać. Odchylany wizjer jeżeli będzie dopracowany też może być bardzo przydatny.

Koriolan
7.05.13, 14:44
Sa chwile, że za fotografowanie w pozycji "na zombie" obcinał bym łapki :)) W stawie łokciowym :P

Jan_S
7.05.13, 14:50
oj tak, Fuji jest genialne w swoich kilku rozwiązaniach... i x100s jest na mojej liście marzeń :) jeśli tylko zdrowie i szczęście w pracy zawodowej pozwolą to go sobie kupię :) może nie teraz, bo przecież niecałe pół roku temu kupiłem OMD i szkoda by go tak na półkę odkładać... nie teraz bo fujik jeszcze ciągle drogi... ale gdy cena trochę spadnie, ot do poziomu obecnego x100 to nie będzie się nad czym zastanawiać :)

no chyba że Olympus, albo Sony lub Samsung zaprezentują jakiegoś godnego konkurenta - czyli nie za mały i nie za duży korpus w stylu dalmierzowca, z wizjerem i obiektyw w ekwiwalencie GO 35/2,8.

tymczasowy_
7.05.13, 15:01
A w czym Ci przeszkadza kadrowanie na zombi?

Jak dla mnie kadrowanie na LCD jest równie dobre jak przez wizjer.
Po zakupieniu aparatu bez wizjera myślałem, że pierwszą rzeczą jaką kupię będzie zewnętrzny EVF, ale jakoś od trzech lat nie kupiłem i mi to nie przeszkadza.
Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że lepiej mieć "gibany" LCD niż wizjer.[COLOR="Silver"]


no chyba że Olympus, albo Sony lub Samsung zaprezentują jakiegoś godnego konkurenta - czyli nie za mały i nie za duży korpus w stylu dalmierzowca, z wizjerem i obiektyw w ekwiwalencie GO 35/2,8.A jaki problem dokupić do OMD coś w okolicy 17mm? No chyba, ze musi być wodotrysk w postaci designu dalmierzowca ... a ktoś tu niedawno pisał, że wygląd to nie wodotrysk.

epicure
7.05.13, 15:06
Wygląd dalmierzowca (nie wiem czy wiesz, ale jedyną charakterystyczną cechą dalmierzowca jest podwójne okienko wizjera, którego nie ma żaden bezlusterkowiec) jest takim samym "wodotryskiem", jak wygląd lustrzanki czy wygląd kompakta.

MAF
7.05.13, 15:19
no chyba że Olympus, albo Sony lub Samsung zaprezentują jakiegoś godnego konkurenta - czyli nie za mały i nie za duży korpus w stylu dalmierzowca, z wizjerem i obiektyw w ekwiwalencie GO 35/2,8.

Sony NEX-6 + CZ 24 1.8? ;-)

Jan_S
7.05.13, 15:19
Wygląd dalmierzowca (nie wiem czy wiesz, ale jedyną charakterystyczną cechą dalmierzowca jest podwójne okienko wizjera, którego nie ma żaden bezlusterkowiec) jest takim samym "wodotryskiem", jak wygląd lustrzanki czy wygląd kompakta.
tak, wiem, ale chodziło mi skrót myślowy - żeby aparat miał wizjer z boku a nie centralnie jak w niby-lustrzance a tym samym żeby był pozbawiony wystających kominków pseudopryzmatów etc...



A w czym Ci przeszkadza kadrowanie na zombi?

.........
Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że lepiej mieć "gibany" LCD niż wizjer.[COLOR="Silver"]

a dlaczego miałoby nie być wbudowanego gibanego wizjera? w końcu na drodze elektronicznej to żaden problem. Często, zwłaszcza robiąc zdjęcia dzieci obniżam aparat - odchylany ekranik fajnie ułatwia kadrowanie w tej pozycji. Ale w plenerze, zazwyczaj się nie sprawdza. Mając odchylany wizjer można by ciągle w miarę wygodnie kadrować





A jaki problem dokupić do OMD coś w okolicy 17mm? No chyba, ze musi być wodotrysk w postaci designu dalmierzowca ... a ktoś tu niedawno pisał, że wygląd to nie wodotrysk.

no taki, że jak na razie takiego obiektywu nie ma. Są niby dwie siedemnastki od Olympusa ale obie stosunkowo słabe i nie tak jasne jak ja bym oczekiwał. Dla m4/3 chciałbym mieć 17/1,4. I wiem że taki obiektyw się prędzej czy później pojawi! gdyby miało być inaczej obecny 17/1,8 miałby zdecydowanie lepszą jakość. Uważam że Olympus celowo zostawił sobie w zakresie osiągów trochę miejsca dla jakiegoś topowego szkła.

tymczasowy_
7.05.13, 15:22
Wygląd dalmierzowca (nie wiem czy wiesz, ale jedyną charakterystyczną cechą dalmierzowca jest podwójne okienko wizjera, którego nie ma żaden bezlusterkowiec) jest takim samym "wodotryskiem", jak wygląd lustrzanki czy wygląd kompakta.No popatrz ... uderz w stół ...

Co do wyglądu / stylu korpusu a'la dalmierzowiec, to nie do mnie, tylko do Jan_S się zwracaj.

Jan_S
7.05.13, 15:24
Sony NEX-6 + CZ 24 1.8? ;-)

no coś w tym stylu, tylko że jak na razie, taki zestaw kosztuje prawie 8 patyków, x100s wyjdzie taniej

tymczasowy_
7.05.13, 15:30
a dlaczego miałoby nie być wbudowanego gibanego wizjera? w końcu na drodze elektronicznej to żaden problem. Często, zwłaszcza robiąc zdjęcia dzieci obniżam aparat - odchylany ekranik fajnie ułatwia kadrowanie w tej pozycji. Ale w plenerze, zazwyczaj się nie sprawdza. Mając odchylany wizjer można by ciągle w miarę wygodnie kadrowaćNie przesadzaj, NEX-3 ma tak podły LCD do pracy w plenerze, a mi jakoś nie sprawia problemu. Dokupiłem jedynie taka osłonkę co po otwarciu z trzech stron przysłania LCD, coś a'la kominek w Mamiya RZ 67 lub jakimś innym 6x6.


no taki, że jak na razie takiego obiektywu nie ma. Są niby dwie siedemnastki od Olympusa ale obie stosunkowo słabe i nie tak jasne jak ja bym oczekiwał. Dla m4/3 chciałbym mieć 17/1,4. I wiem że taki obiektyw się prędzej czy później pojawi! gdyby miało być inaczej obecny 17/1,8 miałby zdecydowanie lepszą jakość. Uważam że Olympus celowo zostawił sobie w zakresie osiągów trochę miejsca dla jakiegoś topowego szkła.1. Obawiam się, że 17mm1.8 i tak jest lepszy niż ten co jest w X100. A jeśli nie on to Panasonic 20mm/1.7 na pewno.
2. Zawsze możesz kupić Wojtka 17mm/0.95 (nawet jaśniej niż 1.4). No i wyjdzie taniej niż X100s bo korpus już masz :wink:

droplet
7.05.13, 15:32
Sa chwile, że za fotografowanie w pozycji "na zombie" obcinał bym łapki :)) W stawie łokciowym :P

Ja też nie wiem co jest złego w trybie zombi. Kiedy naciągam pasek prostując ręce to aparat mi się bardzo dobrze stabilizuje.

dzarro
7.05.13, 15:35
A w czym Ci przeszkadza kadrowanie na zombi?

Jak dla mnie kadrowanie na LCD jest równie dobre jak przez wizjer.
Po zakupieniu aparatu bez wizjera myślałem, że pierwszą rzeczą jaką kupię będzie zewnętrzny EVF, ale jakoś od trzech lat nie kupiłem i mi to nie przeszkadza.
Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że lepiej mieć "gibany" LCD niż wizjer.[COLOR="Silver"]



Lubię filmy o zombie ale raczej utożsamiam się z tymi postaciami, które nadal pozostają ludźmi. :wink: Mam aparat i z wizjerem i bez i ten drugi traktuje jako zło konieczne. Poziom koncentracji na kadrze jaki oferuje wizjer jest nie do przecenienia. Pewnie ideałem byłoby rozwinięcie rozwiązania z ramką - czyli, że w kadrze widać więcej, niż obejmuje obiektyw.

epicure
7.05.13, 15:40
Każdy porządny aparat powinien mięć i możliwość kadrowania na zombie, i z wizjerem przy oku. Oba sposoby mają swoje zalety i w niektórych sytuacjach są niezastąpione.

tymczasowy_
7.05.13, 15:48
Nawet w pełnym słońcu, jeśli ma się pomyślunek, można spokojnie wykadrować .... a tak zresztą na marginesie, jaki prawdziwy fotograf robi w pełnym słońcu :wink: Natomiast jest wiele, wiele sytuacji gdzie bez "gibanego" LCD nie zrobimy upragnionej fotki ....


PS
Jakiegoś problemu w skupieniu się nad kadrem - kadrowaniem LCD nie stwierdziłem u siebie. Wręcz jest nawet lepiej niż z wizjerem, bo patrząc się na LCD widzimy również to co dzieje się poza LCD. I w przeciwieństwie do wizjera, mniej niepożądanych obiektów wpada mi w kadr z poza kadru, bo widzę na bieżąco co jest poza kadrem (mam nadzieję, że sens wypowiedzi jest do zrozumienia).

epicure
7.05.13, 16:00
Jeszcze nigdy nie pragnąłem zrobić takiej fotki, której nie udało się wykonać bez gibanego LCD. Normalnie aż strach pomyśleć, jak wiele genialnych zdjęć nie może powstać tylko dlatego, że większość aparatów fotograficznych nie jest wyposażonych w ten wodotrysk (o, i tutaj to jest odpowiednie słowo). I żeby nie było, miałem i bardzo chwaliłem sobie obrotowy ekran, ale bardziej jako wygodne rozwiązanie dla leniwego człowieka, jakim jestem, a nie rzecz, bez której nie da się robić zdjęć.

Jan_S
7.05.13, 16:08
Nawet w pełnym słońcu, jeśli ma się pomyślunek, można spokojnie wykadrować .... a tak zresztą na marginesie, jaki prawdziwy fotograf robi w pełnym słońcu :wink: Natomiast jest wiele, wiele sytuacji gdzie bez "gibanego" LCD nie zrobimy upragnionej fotki ....
...

w reporterce, choćby takiej amatorskiej rzadko kiedy jest możliwość wyboru pory robienia zdjęć. Raczej trzeba się dostosować do rytmu wydarzeń, a te lubią godziny gdy słońce stoi wysoko

tymczasowy_
7.05.13, 16:15
w reporterce, choćby takiej amatorskiej rzadko kiedy jest możliwość wyboru pory robienia zdjęć. Raczej trzeba się dostosować do rytmu wydarzeń, a te lubią godziny gdy słońce stoi wysokoDo reporterki (nawet tej najbardziej amatorskiej) z aparatem (X100s) bez zooma, z niewygodnym uchwytem, błędem paralaksy w wizjerze, kiepskim AF'em ... aż strach się bać.

epicure
7.05.13, 17:24
Leica - od dziesięcioleci jeden z najbardziej popularnych aparatów reporterskich. Bez zooma, bez uchwytu, z błędem paralaksy, bez AFu. Aż starch pomyśleć, że fotografowie z agencji Magnum nie znali takiego wynalazku, jak Panasonic LX5 :D Jak oni się musieli namordować przy tych zdjęciach...

tymczasowy_
7.05.13, 17:52
Leica - od dziesięcioleci jeden z najbardziej popularnych aparatów reporterskich. Bez zooma, bez uchwytu, z błędem paralaksy, bez AFu. Aż starch pomyśleć, że fotografowie z agencji Magnum nie znali takiego wynalazku, jak Panasonic LX5 :D Jak oni się musieli namordować przy tych zdjęciach...A kurcze, ale argument, po prostu zostałem przywalony argumentem i powalony jakby ciosem Kliczki ...
Faktycznie przez ostanie dziesięciolecia Leica zdominowała sprzęt reporterski ... poddaję się.

Same stałoogniskowe Leica, a każdy fotoreporter ma ich kilka ...

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/05/DomkePhoTOGSVestat2012OlympicGamesinLond-1.jpg
źródło (http://media.the-digital-picture.com/Images/News/2012/Domke-PhoTOGS-Vest-at-2012-Olympic-Games-in-London.jpg)

Ale ładna Leica ...

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/p480x480/388064_424411974272357_1600149606_n.jpg)


PS
Mało oryginalny jesteś z tym LX5, wytęż się ....

Jan_S
7.05.13, 17:56
ech tymczasowy_ (https://forum.olympusclub.pl/members/5073-tymczasowy_), wyrywasz fragmenty wypowiedzi i robisz z tego niezły miszmasz :( żeby nie ciągnąć tego tematu napiszę to inaczej - gdzieś w moich oczekiwaniach jest następca zestawu E-P1+20/1,7. Zestaw bardzo poręczny i funkcjonalny. OMD tego nie daje - niby ta sama rodzina i ta sama firma ale zupełnie inna koncepcja aparatu. To aparat nieco większy co pociąga za sobą szereg konsekwencji...

Na dzisiaj, najciekawszą ofertą (jako następca ww zestawu) wydaje mi się właśnie x100s. Trochę szkoda bo myślałem że E-P5 spróbuje będzie godnym konkurentem. Ale, nie narzekajmy na zapas, jeśli się okaże że E-P5 w zestawie z 17/1,8 da się kupić w okolicy 3 tys. zł a wizjer w jakiejś sensownej promocji to chyba nie będzie źle

Tyle że taki scenariusz jest małoprawdopodobny :/

nyny
7.05.13, 18:01
Tak sie zastanawiam czy to watek o OMD, reszcie swiata, cudownym LX5 tymczasowego czy jednak o EP5 ;)

pozdro

Jan_S
7.05.13, 18:05
wszystko po trochu, jak chcesz to możemy dorzucić motywy i innych aparatów - choćby D5100 który obecnie chyba najwięcej oferuje za najmniejsze pieniadze :)

- to są było nie było ciągle jeszcze gdybania - a tu się wszystko zmieści :)

epicure
7.05.13, 18:06
Czerwonytrollejbusie, jeśli z reporterką utożsamiasz jedynie zdjęcia z olimpiady i podobnych rangą wydarzeń sportowych, to w ogóle nie powinieneś się na ten temat wypowiadać, bo doświadczenie w tego typu pracy masz zapewne zerowe. A tymi zdjęciami to strzeliłeś niczym kulą w płot. Nie dość, że większość tych obiektywów nie ma zooma, to jeszcze mają tak wygodny uchwyt, że trzeba je na monopodach podpierać. No a paralaksa przy fotografowaniu z tak dużej odległości, jak to robią ludzie w śmiesznych kamizelkach, miałaby znaczenie niemal tak duże, jak ogromna jest Twoja wiedza :D


Mało oryginalny jesteś z tym LX5, wytęż się ....

Dla Ciebie? Możesz pomarzyć...

nyny
7.05.13, 18:07
Nie interesuje mnie d5100, ale ep5 jakos tak zaintrygowalo mnie w pewnym aspekcie ;)

pozdro

Jan_S
7.05.13, 18:12
Nie interesuje mnie d5100, ale ep5 jakos tak zaintrygowalo mnie w pewnym aspekcie ;)

pozdro
a w którym? jeśli można zapytać

nyny
7.05.13, 18:27
a w którym? jeśli można zapytać

ISO100 i ta wbudowana lampka cokolwiek by to mialo znaczyc.

pozdro

Jan_S
7.05.13, 18:30
ISO 100 pewnie programowe z dynamiką słabszą od ISO 200 a lampka pewnie licha więc nie bardzo rozumiem...

nyny
7.05.13, 18:37
ISO 100 pewnie programowe z dynamiką słabszą od ISO 200
Jesli by to bylo programowe to by nie bylo w specyfikacji tak zaznaczone ISO100, ja zrozumialem iz chwala sie natywnym iso100, ale przyjdzie zapewne poczekac do premiery by to zweryfikowac.


a lampka pewnie licha więc nie bardzo rozumiem...
Juz spiesze tlumaczyc, nie wazne, ze licha byle by blyskala, reszte zalatwi mi dyfuzor....

..... i dwie inne lampy wyzwolone przy pomocy tego gowienka w aparacie;)

To wszystko da mi mozliwosc jeszcze wpiecia w sanki wizjera :)

I chyba nietrudno wydedukowac do czego ten sprzet mialby sluzyc.


pozdro

sylwiusz
7.05.13, 18:43
Nie zakladalbym z gory, ze to bedzie "programowe" ISO100, szanse sa 50/50 :-) Zreszta lepsze programowe niz zadne, zwlaszcza jak pod reka nie ma filtra ND a trzeba w jasny dzien zrobic foto na f1.8...

nightelf
7.05.13, 18:43
Jesli by to bylo programowe to by nie bylo w specyfikacji tak zaznaczone ISO100, ja zrozumialem iz chwala sie natywnym iso100, ale przyjdzie zapewne poczekac do premiery by to zweryfikowac.


Z takiego zapisu:"AUTO ISO : LOW(approx. 100) ‐25600 (customizable, Defalut:LOW-1600)"
ciężko zgadnąć czy to natywne 100.

adambieg
7.05.13, 18:46
ISO 100 pewnie programowe z dynamiką słabszą od ISO 200 a lampka pewnie licha więc nie bardzo rozumiem...

Przecież najlepiej znasz wyniki pomiarów DXO i wiesz, że OM-D ma realne ISO 110, nie widzę problemu, by EP-5 miał ISO100.

X100s i tak jest lepszy więc nie ma się czym podniecać ;-)

tymczasowy_
7.05.13, 18:51
Trochę szkoda bo myślałem że E-P5 spróbuje będzie godnym konkurentem. Ale, nie narzekajmy na zapas, jeśli się okaże że E-P5 w zestawie z 17/1,8 da się kupić w okolicy 3 tys. zł a wizjer w jakiejś sensownej promocji to chyba nie będzie źle
3 tys. za E-P5 i 17mm/1.8 to niemożliwe. Jak będzie promocja to raczej na początku "życia" E-P5, i wtedy będzie cena korpusu plus jakiś upust na 17mm, pewnie wyjdzie jakieś 4 tys. A jak korpus E-P5 będzie tani, to jaki sens dodawać do niego promocyjnie 17mm ... :wink: czyli będzie tanio korpus ale pełna cena z 17mm i też pewnie zestaw będzie podchodził pod 4 tys.

Olympus bardziej wyraźnie posegmentował rynek swoich m4/3 niż Sony NEXy. Wyraźnie widać linię PEN i linię OMD. OMD będzie takim "top pro" i tam będzie "all in one" a PEN to będzie taki "ogryzek" OMD. Gdyby nie OMD, to PEN E-P5 na pewno miałby wbudowany EVF. Potwierdza to nowy VF-4 - PENy będą miały zewnętrzne EFV.

Może pojawi się u Olka coś z wbudowanym EVF ale za to będzie "przyspawany" obiektyw (stałoogniskowy pewnie) coś a'la Nikon A, Rcoh GR, Sigma DP ....


PS
epicure .... ziew ...

Jan_S
7.05.13, 18:51
Przecież najlepiej znasz wyniki pomiarów DXO i wiesz, że OM-D ma realne ISO 110, nie widzę problemu, by EP-5 miał ISO100.

X100s i tak jest lepszy więc nie ma się czym podniecać ;-)

ale wtedy byłoby ISO 50 czyli prawie jak w profi-kamerach :)

a co do x100s to witam w klubie :)

adambieg
7.05.13, 18:58
ale wtedy byłoby ISO 50 czyli prawie jak w profi-kamerach :)

a co do x100s to witam w klubie :)

Oczywiście żartowałem, napisałeś to już z 10 razy i trochę mnie to rozbawiło. Dla mnie aparat z niewymiennym obiektywem to pomyłka.

Jan_S
7.05.13, 19:03
kwestia gustu Szanowny Kolego, swego czasu, 20stki od PENa przez pół roku nie odpinałem :)
:)

adambieg
7.05.13, 19:11
Kwestia tego co się fotografuje. Ja bez zakresu 24-200mm (dla małego obrazka) fotografowania sobie nie wyobrażam. 19 i 500mm też się przydaje:wink:

Ale marzy mi się E-PL5 w cenie E-LP3 z zapiętym na stałe 20/1,7. Jeszcze rok:mrgreen:

tymczasowy_
7.05.13, 19:17
Aparat z przyspawanym szkłem, ma niewątpliwie tą zaletę, że nie wodzi na pokuszenie zakupu innych szkieł. Ale poza tym winien jeszcze coś dodatkowo zaoferować ... np. mały gabaryt ta jak Ricoh GR
http://camerasize.com/compare/#454,395

Jakby ktoś nie wiedział to Ricoh ten ma matrycę aps-c i ekwiwalent 28mm, z opcją przełączenia na 35mm (ale kosztem pozbycia się 6mpix - ale 10 to i tak wystarczająco dużo). Najważniejsze, że ma wbudowane błyskadełko, stopkę na lampę zewnętrzną i gabaryt do kieszeni.

---------- Post dodany o 17:17 ---------- Poprzedni post był o 17:14 ----------



Ale marzy mi się E-PL5 w cenie E-LP3 z zapiętym na stałe 20/1,7. Jeszcze rok:mrgreen:Ani za rok ani za dwa nie będzie majowej ceny dla E-PL5, no chyba, że skok w jakości matrycy w E-PL7 będzie taki jak różnica pomiędzy 3 i 5, w co wątpię.

epicure
7.05.13, 20:29
...ekwiwalent 28mm, z opcją przełączenia na 35mm (ale kosztem pozbycia się 6mpix - ale 10 to i tak wystarczająco dużo).

Można powiedzieć, że ten obiektyw to nie stałka, a zoom :D Słyszałem, że nawet na 300 mm można się przełączyć. Traci się przy tym jedynie 13,5 mpx :D

Iwo
7.05.13, 20:30
Po zakupieniu aparatu bez wizjera myślałem, że pierwszą rzeczą jaką kupię będzie zewnętrzny EVF, ale jakoś od trzech lat nie kupiłem i mi to nie przeszkadza.
Ja do dzisiaj się mylę i czasem przykładam aparat do oka, a kupiłem e-pl1 już kilka lat temu.
Niemniej jakoś wolę mieć wbudowaną lampkę o LP 7 niż wizjer, którego zaletę uważam za drugorzędną.

no chyba że Olympus, albo Sony lub Samsung zaprezentują jakiegoś godnego konkurenta - czyli nie za mały i nie za duży korpus w stylu dalmierzowca, z wizjerem i obiektyw w ekwiwalencie GO 35/2,8.
Przekonałeś mnie właśnie już prawie do zakupu 17mm 1,8... w końcu mam optyczny VF-1, który się kurzy.

2. Zawsze możesz kupić Wojtka 17mm/0.95 (nawet jaśniej niż 1.4). No i wyjdzie taniej niż X100s bo korpus już masz :wink:
Oj tak - super szkiełko. Uzbierać sobie potem na taki zestaw: OM-D + 17mm 0,95 + VF-1... :cool:

Przecież najlepiej znasz wyniki pomiarów DXO i wiesz, że OM-D ma realne ISO 110, nie widzę problemu, by EP-5 miał ISO100.
Dokładnie - jeśli to prawda, że ma być ta sama matryca, to nie martwiłbym się tak o dynamikę ISO 100.

tymczasowy_
7.05.13, 20:57
Ziew, ziew, ziew ...



Uzbierać sobie potem na taki zestaw: E-P5 + 17mm 0,95 + VF-1... :cool:
Tylko cholerka nieco ciężko będzie wyostrzyć tym Wojtkiem na VF-1 :wink:

Iwo
7.05.13, 23:35
Tylko cholerka nieco ciężko będzie wyostrzyć tym Wojtkiem na VF-1 :wink:
oj tam czepiasz się, prawdziwy twardziel ostrzy manualnie patrząc tylko na skalę na obiektywie :)
No dobra do Wojtka bardziej nadaje się om-d, zapomniałem o tym drobnym mankamencie :P

skrzynka97
8.05.13, 11:31
ceny...
wg plotek, wizjerek VF-4 ma kosztować 32000 JPY, to jest 50% ceny Olympusa 75mm na japońskim Amazonie,
gdyby zastosować tą analogię, daje to co najmniej 1500 zł :)

tymczasowy_
8.05.13, 11:36
ceny...
wg plotek, wizjerek VF-4 ma kosztować 32000 JPY, to jest 50% ceny Olympusa 75mm na japońskim Amazonie,
gdyby zastosować tą analogię, daje to co najmniej 1500 zł :)Czyli bedzie tak jak pisałem wcześniej, to potwierdza to, że PENy nigdy nie będą miały wbudowanego wizjera EVF. Przynajmniej w modelach E-P, E-PM za mały więc pewnie też będzie bez EVF, może jedyna nadzieja w linii E-PL na jakiś odpowiednik VF-3 ...


PS
Niewykluczone, że VF-4 jest testem wizjera jaki pojawi się w następcy E-5 ... a może następca E-5 i OMD E-M5 spotkają się w tym samym body?

Iwo
8.05.13, 12:12
Czyli bedzie tak jak pisałem wcześniej, to potwierdza to, że PENy nigdy nie będą miały wbudowanego wizjera EVF. Przynajmniej w modelach E-P, E-PM za mały więc pewnie też będzie bez EVF, może jedyna nadzieja w linii E-PL na jakiś odpowiednik VF-3 ...
Może jak wyjdzie nex-8 w cenie E-P5, który jak oba jego poprzedniki będzie miał i wizjer i lampkę wbudowaną i parę innych nowości,
to Oly może w końcu zauważy, że należy zrobić coś z ceną lub/i specyfikacją oferowanych aparatów... oby.
Niemniej widząc, co oferuje konkurencja więcej jak 1000$ na start za E-P5 bym nie chciał widzieć... nadzieja umiera ostatnia ;)

epicure
8.05.13, 12:15
Stawiam na 899 ojro na początek.

dzarro
8.05.13, 12:43
Stawiam na 899 ojro na początek.

za samo body :wink:

epicure
8.05.13, 13:10
za samo body :wink:

W najlepszym razie w kicie z 14-42.

nightelf
8.05.13, 17:16
Wersja srebrno czarna znowu najładniejsza moim zdaniem.
Ten uchwyt premium taki nieco "festyniarski", ale może komuś się podoba.
http://www.43rumors.com/ft5-new-e-p5-pictures-black-silver-and-white-version/

Ziootek1971
8.05.13, 19:04
Moim zdaniem ten uchwyt mocno nie pasuje do srebrno-czarnego korpusu. Czarny, to co innego

tymczasowy_
8.05.13, 19:10
Moim zdaniem ten uchwyt mocno nie pasuje do srebrno-czarnego uchwytu. Czarny, to co innegoAle z kolei dzięki niemu Hassel zużył by mniej drewna do obłożenia korpusu gdyby wymienił nex-5 na e-p5.

-----
Z tym nex-5 to pomyłka, chodzi o nex-7, ale już ktoś skorygował.

Ar2
8.05.13, 19:15
Ale z kolei dzięki niemu Hassel zużył by mniej drewna do obłożenia korpusu gdyby wymienił nex-5 na e-p5.

kto wie- może to właśnie będzie 'e-p5 Hasselblad Edition'
(i chyba nie chodziło o nex-5 tylko o nex-7)

nightelf
8.05.13, 20:29
Mi taki drewniany grip (ale z prawdziwego drewna) całkiem by pasował.
Nawet próbowałem znaleźć kogoś kto mi taki wykona do E-P3.

Ar2
8.05.13, 21:41
Z takim gripem na pewno bardzo wygodnie by się go trzymało :)

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/05/Pentax67iiCameraHandGrip-1.jpg
źródło (http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/images/AsahiPentax/Pentax67/Pentax67ii-CameraHandGrip.jpg)

Janko Muzykant
8.05.13, 21:45
No to teraz się zacznie o drewnianym klocku... Ech, te duże dzieci :)

Mcarto
8.05.13, 22:06
No to teraz się zacznie o drewnianym klocku... Ech, te duże dzieci :)
:lol::lol:
Nowy Ricoh GR też w serii limitowanej ma podobną okładzinę - pewnie moda na "naturalne" wstawki powraca.

nyny
8.05.13, 22:13
O dzizaz ale koszmar, wyglada jak fekalia orangutana po 3 dniowej libacji ten gryp...
Stylista to tam niezle odjechany jest w tym Olympusie ;)

pozdro

Maciek_WM
8.05.13, 22:16
Właściwie Oly coraz lepiej obrazuje moje teoryjki. Nie wiadomo jak zrobić lepszy aparat, to niech chociaż będzie "ładniejszy". Na marginesie mi się już bardziej ten zwyczajny uchwyt podoba ;p

tymczasowy_
8.05.13, 22:21
O dzizaz ale koszmar, wyglada jak fekalia orangutana po 3 dniowej libacji ten gryp...
Stylista to tam niezle odjechany jest w tym Olympusie ;)

pozdroJak nie wiesz co powiedzieć / napisać sensownego, to lepiej nic nie pisz, bo wychodzi tak jak z W7 w Iconia W500, czyli po prostu zlew.

nyny
8.05.13, 22:27
Ja nie wiesz co powiedzieć / napisać sensownego, to lepiej nic nie pisz, bo wychodzi tak jak z W7 w Iconia W500, czyli po prostu zlew.
Jakbys sie troche ogarnal wiedzialbys, ze wyglad rzecz wzgledna i nie kazdy musi sikac na widok kawalka pseudodrewienka...
Rady o tym co i jak pisac zaczalbym sobie dla wlasnych potrzeb notowac na Twoim miejscu, i przed kazda proba wpisu na forum rzetelnie je przeczytal, gdyz nierzadko pleciesz takie durnoty, ze wrodzonony instynkt politowania nie pozwala mi ripostowac :)

pozdro

tymczasowy_
8.05.13, 22:31
Jakbys sie troche ogarnal wiedzialbys, ze wyglad rzecz wzgledna i nie kazdy musi sikac na widok kawalka pseudodrewienka...
Rady o tym co i jak pisac zaczalbym sobie dla wlasnych potrzeb notowac na Twoim miejscu, i przed kazda proba wpisu na forum rzetelnie je przeczytal, gdyz nierzadko pleciesz takie durnoty, ze wrodzonony instynkt politowania nie pozwala mi ripostowac :)

pozdroNie dziwię się, ze nie ripostujesz, skoro większość Twoich ripost jest pokroju "W7 w W500" :wink: ... a wystarczyłoby wikipedię poczytać.

nyny
8.05.13, 22:38
Nie dziwię się, ze nie ripostujesz, skoro większość Twoich ripost jest pokroju "W7 w W500" :wink: ... a wystarczyłoby wikipedię poczytać.

Po co mam cos czytac jak mam to na codzien...
Na tych twoich pseudo zdjeciach z watku jest na tym tableciku nalepka w7, oraz pelnoekranowy lajtrum, oraz na klawiaturze z klapeczka pulpit z w7 oraz odpalony lajtrum...
I czego jeszcze nie wiesz, a bys chcial wiedziec?

pozdro

Janko Muzykant
8.05.13, 23:20
Właściwie Oly coraz lepiej obrazuje moje teoryjki. Nie wiadomo jak zrobić lepszy aparat, to niech chociaż będzie "ładniejszy".
No ale akurat lepszy to już nie za bardzo jest jak zrobić, przynajmniej jak się patrzy na konkurencję. Wreszcie i po latach to C. siedzi na ogonie.

miki151
9.05.13, 08:50
Ale oni bardzo dobrze wiedzą jak zrobić idealny aparat, ale wolą swoją krowę po trochu doić, że tak powiem :)

gietrzy
9.05.13, 10:46
Ale oni bardzo dobrze wiedzą jak zrobić idealny aparat, ale wolą swoją krowę po trochu doić, że tak powiem :)

Krótko i nie na temat: że tak powiem z chwilą debiutu GF1 ostatecznie znudziło mi się czekanie na szkło, które w GF1 dostałem w zestawie.
/off

dzarro
9.05.13, 14:59
Wersja srebrno czarna znowu najładniejsza moim zdaniem.
Ten uchwyt premium taki nieco "festyniarski", ale może komuś się podoba.
http://www.43rumors.com/ft5-new-e-p5-pictures-black-silver-and-white-version/

E tam, nie ma wersji w lamparcie centki oraz marmurkowej. Pomijam, że Olo aspirynuje do miana wytwórcy dla świadomych stylistów a wersji złotej lub szampańskiej - niet. Zawiedziony jezdem - wciąż nie będzie do czego złotego łańcucha ubrać.

nyny
9.05.13, 16:10
E tam, nie ma wersji w lamparcie centki oraz marmurkowej. Pomijam, że Olo aspirynuje do miana wytwórcy dla świadomych stylistów a wersji złotej lub szampańskiej - niet. Zawiedziony jezdem - wciąż nie będzie do czego złotego łańcucha ubrać.

Do tego to tylko dres ;)
Chociaz kto wie, ci Azjaci to odjechani ludzie i im moze to sie naprawde podobac :)

pozdro

zix
9.05.13, 17:49
Do tego to tylko dres ;)
Chociaz kto wie, ci Azjaci to odjechani ludzie i im moze to sie naprawde podobac :)

pozdro
Oj strasznie odjechani :)
Tylko zwykle ich oryginalne podejscie nie przekrsczalo granic ich rynku...
A tu prosze - "zachod" tez moze sobie kupic :)

hades
10.05.13, 09:12
Wątek przecieków został zamknięty. Zapraszam do wątku premierowego https://forum.olympusclub.pl/threads/87302-Olympus-PEN-E-P5-premiera