PDA

Zobacz pełną wersję : OM-D E-M5 a E-PM2 - kilka uwag bardzo subiektywnych



thedoc
12.04.13, 11:32
Jako, że ze względów finansówych musiałem się rozstać z om-d i kilkoma stałkami, więc zrobiłem przeskok na e-pm2 z kitem. Chciałem podać kilka uwag subiektywnych jakie zauważyłem, żadne tam odkrywanie ameryki, po prostu kilka moich uwag dla osób, które może zastanawiają się jakie body kupić. (Dzisiaj tylko uzytkowanie, po weekedzie pstryknę kilka fotek).
Otóż, om-d to aparat fotograficzny przez duże "A". Jest jak zaawansowana lustrzanka tylko mniejsza. E-PM2 to raczej aparacik typu małpka - z wyglądu oczywiście i ergonomii używania. Jest maluśki, dość delikatny - takie sprawia wrażenie - dostęp do podstawowych funkcji jest dużo trudniejszy niż w om-d. Menu jest dostosowane do braku pokręteł i małej ilości guzików, przez co ma dość przedziwne menu początkowe - graficzne, dostęp do normalnego menu jest nieco bardziej złożony. Po krótkim zapoznaniu można się do tego przyzwyczaić, jednak pierwszy szok jest. Trzymanie aparatu jest zdecydowanie gorsze, nawet w moich małych dość dłoniach trzyma się go niebezpieczenie niestabilnie. Po przykręceniu nawet nieco większego szkła jak kit traci się zupełnie punkt ciężkości, który przsuwa się ku przodowi, ogólnie z Panasem Laica 25/1.5 E-PM2 wygląda fatalnie, źle się trzyma i jest to ogólnie zestaw nie pasujący do siebie, gdzie om-d z PL25/1.4 w zasadzie działało u mnie bez przerwy i pasowało idealnie. W końcu na co muszę wskazać - wyświetlacz - wyświetlacz w om-d i e-pm2 dzieli jak dla mnie przepaść, oczywiście dotykowość działa, wszystko jest ok, jednak jakość tego co się widzie jest nie do porównania, oczywiście na korzyść om-d. Pierwsze doświadczenia po przejściu z flagowca om-d na budżetowca e-pm2 były zatem raczej niekorzystne. W weekend sprawdzę odczucia subietkywne co do jakości obrazu - mam nadzieję, że takowiej nie będzie.

apz
12.04.13, 12:11
Twoje wrażenia są takie jak bym się spodziewał - miałem w rękach chwilę z E-PM1. Ciekaw jestem podsumowania. I jeszcze jedno masz VF-2 do swojego aparatu?

gietrzy
12.04.13, 12:46
Skoro piszesz o przepaści to skrobnij co nieco nt. stabilizacji i czy epm2 pozwala na zmianę parametrów stylu obrazka w wideo.

nightelf
12.04.13, 14:33
Warto dokupić powiększony "grip" do E-PM2 bo przecież ma on wymienialny uchwyt.
Różnic w obrazku powinno nie być :)

droplet
12.04.13, 14:48
Warto dokupić powiększony "grip" do E-PM2 bo przecież ma on wymienialny uchwyt.
...

pomyliło ci się z E-PL5

nightelf
12.04.13, 15:01
pomyliło ci się z E-PL5

Faktycznie, przepraszam.
Myślałem, że wszystkie nowe PENy mają wymienialny grip.

thedoc
12.04.13, 18:35
VF-2 nie posiadam, bo ostatnio nie czuję potrzeby patrzenia w małą dziurkę ;)
wszystkie wasze prośby dotyczące e-pm2 spełnię w weekend, szczególnie że mam do poniedziałku om-d więc dla siebie i potomnych mam zamiar spawdzić czy obrazek będzie faktycznie taki sam, czyli statyw, ten sam obiektyw i to samo ujęcie na różnych ISO. Mam nadzieję że tak będzie.

wulf
12.04.13, 18:41
Czekam z niecierpliwością na wyniki.

apz
12.04.13, 18:45
VF-2 nie posiadam, bo ostatnio nie czuję potrzeby patrzenia w małą dziurkę ;)
wszystkie wasze prośby dotyczące e-pm2 spełnię w weekend, szczególnie że mam do poniedziałku om-d więc dla siebie i potomnych mam zamiar spawdzić czy obrazek będzie faktycznie taki sam, czyli statyw, ten sam obiektyw i to samo ujęcie na różnych ISO. Mam nadzieję że tak będzie.



Potrzeba potrzebą, ale możliwości są jednak inne....

luc4s
12.04.13, 20:22
Twoje wrażenia są takie jak bym się spodziewał - miałem w rękach chwilę z E-PM1. Ciekaw jestem podsumowania. I jeszcze jedno masz VF-2 do swojego aparatu?

E-PM1 to bardzo fajny aparat w stosunku cena/możliwości. Mam i bardzo go lubię.

gietrzy
12.04.13, 21:03
Czekam z niecierpliwością na wyniki.

Po co? Pytam poważnie.

Janko w tym wątku
https://forum.olympusclub.pl/threads/86710-Dynamiki-ju%C5%BC-wystarczy-%29

dosyć wyraźnie (na moim Eizo) pokazał, że epm2 wymiata czy się to komuś podoba czy nie :)