PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzedaż odbitek ze starych zdjęć



Ania_
8.04.13, 21:20
Mam do Was takie pytanie. Chciałam dzisiaj zakupić sobie odbitkę starego zdjęcia na Allegro. Jednak nie spodobała mi się taka wytyczna:
"Kupujący nabywa zdjęcie tylko i wyłącznie do użytku własnego z zastrzeżonymi prawami do kopiowania i publikacji.
Kupującemu nie wolno kopiować, reprodukować i publikować zdjęć bez zgody [nazwa sprzedawcy]."

Zastanawiam się jednak, że skoro kopiowane przez sprzedawcę jest zdjęcie ponad stuletnie, to czy autor aukcji ma wobec niego jeszcze jakieś prawa? Czy w ogóle takie obostrzenie jest wiążące? Wielu kolekcjonerów po nabyciu starych pocztówek, publikuje ich skany na prywatnych stronach i nie ma z tym problemu. Powstają całe książki poświęcone miastom na starych pocztówkach z przełomów wieków.

To jak to jest? :)

And.N
8.04.13, 22:06
Kiedyś też interesowałem się tym tematem. W Polsce obowiązuje 70 letni czas trwania praw autorskich. Tu trochę opisane:
http://prawo-autorskie.wieszjak.pl/abc-praw-autorskich/209782,Starych-fotografii-czar.html
Prawo autorskie dotyczy utworów, sztuki. Podobnoż nie każde zdjęcie podlega prawom autorskim. Musi mieć znamiona utworu.
Stare pocztówki, czy zdjęcia reporterskie, jeśli nie są podpisane czy autor nieznany to raczej nie podlegają ochronie praw autorskich.
Może jeszcze być kwestia wykorzystania takich zdjęć. Jeżeli w celach powiedzmy edukacyjnych, poznawczych, to bym się nie obawiał przed publikacją w internecie.

k@czy
9.04.13, 00:02
Co innego stare zdjecia, a co innego ich odbitki.
Jesli sprzedawca chociazby usunal wlosek, albo pylek ze skanu/kopii, to niejako stal sie wlascicielem odrebnego dziela - odbitki - nie samego zdjecia zrodlowego.
Jakakolwiek zmina skutkuje powstaniem nowego zdjecia, do ktorego ma pelne prawa - autorskie, majatkowe, itepe, itede.