PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Lumix GF6



gietrzy
5.04.13, 00:05
Pierwsze wycieki już w Sieci; dla mnie bomba - tryb manualny dla wideo dostępny w najtańszych korpusach.
http://photorumors.com/2013/04/04/first-images-of-the-upcoming-panasonic-lumix-gf6-camera/#more-40884

goldiesr
5.04.13, 01:31
Ciekawe, czy rzeczywiście będzie manual w video. Ładny ten maluch.

gietrzy
5.04.13, 02:04
Ciekawe, czy rzeczywiście będzie manual w video. Ładny ten maluch.

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2013/04/PanasonicLumixGF6cameratop-1.jpg
źródło (http://photorumors.com/wp-content/uploads/2013/04/Panasonic-Lumix-GF6-camera-top.jpg)

(Zdjęta) recenzja techradar wciąż dostępna via Google:

strona 1

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.techradar.com/reviews/cameras-and-camcorders/cameras/digital-slrs-hybrids/panasonic-gf6-1142522/review

strona 2

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.techradar.com/reviews/cameras-and-camcorders/cameras/digital-slrs-hybrids/panasonic-gf6-1142522/review/2

strona 3

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.techradar.com/reviews/cameras-and-camcorders/cameras/digital-slrs-hybrids/panasonic-gf6-1142522/review/3

dzarro
5.04.13, 09:08
Z tych plot wynika, że zarówno GF6 jak i G6 nie będzie miał matrycy z GH3 tylko tę z GX1 - a więc totalna kicha. G5 to bardzo fajne body ale z dość anachroniczną matrycą - chyba najsłabszą na rynku. A teraz mniej niż po roku wypuszczają kolejne korpusy z tą samą wadą? Mam nadzieję, że te ploty jednak się nie sprawdzą.

goldiesr
5.04.13, 09:28
Gietrzy dzięki, na samym zdjęciu jak byk widoczne manualne video.
Dzarro no wlaśnie, jak dalej będą sie upierać przy tej matrycy, to sukcesow nie wróżę. Ale totalną kichą bym jednak nie nazwał ;)

dzarro
5.04.13, 09:41
To raczej typowe bicie piany jest. Np. według tego "rumora' to jednak może być matryca z GH3. :wink:

http://m43blog.com/2013/04/01/panasonic-to-announce-gf6-and-g6-on-april-9th/

strOOs
5.04.13, 10:03
Z tych plot wynika, że zarówno GF6 jak i G6 nie będzie miał matrycy z GH3 tylko tę z GX1 - a więc totalna kicha. G5 to bardzo fajne body ale z dość anachroniczną matrycą - chyba najsłabszą na rynku.

Ale korzystałeś z G5 czy tak uważasz, bo wyczytałeś o tym w Internecie? Jak szukasz słabych matryc to na rynku są wciąż E-PL1 do kupienia.


To raczej typowe bicie piany jest. Np. według tego "rumora' to jednak może być matryca z GH3. :wink:

http://m43blog.com/2013/04/01/panasonic-to-announce-gf6-and-g6-on-april-9th/

Akurat włożenie do GH3 matrycy Sony z OMD wg mnie było błędem - jakość ok, ale stracił swoje niepowtarzalne "multi aspect".

Bicie piany o to, że matryca musi być najlepsza, najnowsza, najdroższa... A nie wystarczy poprawiona elektronika? W dodatku wiele zmian wnosi zmiana siły filtra na matrycy - vide GX1 vs G3 w ostrości obrazu.

grzyboo
5.04.13, 10:42
Kto wie, może do korporacyjnego betonu w Panasoniku dotarło, że ludzie oczekują aparatów w formie Nex-6 czy EX-1, bez wystającej budy wizjera, a mniej ich interesują zabawkowe aparaciki?
W ten sposób linia GF wraca mniej więcej tam gdzie GF1 zaczynał. Pytanie tylko co liniami G i GX? Najlepiej byłoby jakby je połączyli i zrobili G6 bez budy wizjera, tak jak NEX-6, ale zachowali obracany ekran. Wtedy zostałyby trzy linie aparatów i każdy mógłby coś dla siebie znaleźć.
Tyle, że raczej wątpię żeby tak było i pewnie pozostanie po staremu. G6 będzie wyglądał jak G5 a GX2 nadal nie będzie miał wbudowanego wizjera.

strOOs
5.04.13, 11:06
Najlepiej byłoby jakby je połączyli i zrobili G6 bez budy wizjera, tak jak NEX-6, ale zachowali obracany ekran. Wtedy zostałyby trzy linie aparatów i każdy mógłby coś dla siebie znaleźć.

Mnie by nie przypasowało, bo GH jest zdecydowanie droższa, a wizjer poza osią pracy obiektywu jest niewygodny wg mnie. Bez przesady, "kominek" w G3/G5 nie robi tragedii.

grzyboo
5.04.13, 11:19
Tragedii nie robi, ale jakby go nie było to aparat łatwiej byłoby upchnąć do kieszeni. Sony pokazało, że można to upchnąć.
W moim GH2 właśnie kominek najbardziej przeszkadza przy upychaniu aparatu po kieszeniach ;)
Obracany ekran jest dla mnie ważny i protezy w rodzaju uchylnych ekranów nie rozwiązują problemu.
Jeżeli o mnie chodzi, to wizjer może być po środku, ale z lewej jest chyba nieco wygodniej.

dzarro
5.04.13, 12:22
Ale korzystałeś z G5 czy tak uważasz, bo wyczytałeś o tym w Internecie? Jak szukasz słabych matryc to na rynku są wciąż E-PL1 do kupienia.



Akurat włożenie do GH3 matrycy Sony z OMD wg mnie było błędem - jakość ok, ale stracił swoje niepowtarzalne "multi aspect".

Bicie piany o to, że matryca musi być najlepsza, najnowsza, najdroższa... A nie wystarczy poprawiona elektronika? W dodatku wiele zmian wnosi zmiana siły filtra na matrycy - vide GX1 vs G3 w ostrości obrazu.

Ja dalej używam G-1. Teraz kupiłem 12-35, a więc zostaje w m 4/3. Nie jestem sprzętofilem. Mam zamiar używać tylko tego jednego obiektywu a jak zmienię body to będę je pewnie używał przez kolejne 4-5 lat. Wolę więc, żeby podstawowe parametry były nowoczesne w chwili zakupu i wydaje mi się, że to racjonalny zamysł. Sam stwierdziłeś w swoim - skądinąd cennym - wątku , że naprawdę sensowna jakość z G5 jest poniżej 1600 ISO. Na dzisiejszą średnią to słaby wynik, tym bardziej, że DR też jest raczej na poziomie G1. Ja nie jestem ISO-maniakiem ale nie będę kupował aparatu tylko trochę lepszego od G1 skoro ten nadal działa.
G-5 to bardzo fajne body. Bardziej mi się podoba od X-E1 - dlatego sobie odpuściłem to fuji-cudo. I tak muszę zamortyzować zakup 12-35 więc poczekam sobie na następcę G-5 z lepszą matrycą albo na spadek cen OM-D(z tego co widzę to już spadają).

strOOs
5.04.13, 13:06
Jak widziałem AF z X-E1 to ja wolę moją matrycę niż czekać na wyostrzenie zdjęcia jak w kompakcie sprzed 5-6 lat...

dzarro
5.04.13, 13:23
Jak widziałem AF z X-E1 to ja wolę moją matrycę niż czekać na wyostrzenie zdjęcia jak w kompakcie sprzed 5-6 lat...

Zależy do czego używasz. X-E1 jest fajny, G5 też jest fajny i OMG. W sumie to nawet niektóre C/N są fajne :wink:.

Jd
5.04.13, 13:26
Jak jednak mimo wszystko wolę X-E1 zamiast tych gniotów od Panasa.

Mcarto
5.04.13, 13:51
Fajny ten maluch, Panas się wziął znowu do roboty i poprawił trochę aparaty. Trzymałem ostatnio G5 i sprawiał on wrażenie aparatu klasy wyższej niż G3.
GF5 ma odchylany ekran który chciałbym mieć w swoim GX1 (ale nie można mieć wszystkiego) - ekrany na ruchomym ramieniu nie podobają mi się.

(zadowolony właściciel gniotka)

gietrzy
5.04.13, 13:53
Fajny ten maluch, Panas się wziął znowu do roboty i poprawił trochę aparaty.

Nie żartuj przecież to gniot lub - jak kto widzi - EPL5...
Za rok za $299 z 14/2.5 w zestawie :)

Mcarto
5.04.13, 14:21
Nie żartuj przecież to gniot lub - jak kto widzi - EPL5...
Za rok za $299 z 14/2.5 w zestawie :)

Hehe
Gdyby nie lustro to pewnie bym wziął NEX6 ew. OMD - może i obydwa żeby obiektywów nie przekładać:wink:
Wybrałem jednak budżetowego gniotka - a za pozostałą kasę mam stałkę + bilet do ciekawego zakątka europy.

dzarro
5.04.13, 14:25
Jak jednak mimo wszystko wolę X-E1 zamiast tych gniotów od Panasa.

Fakt, bardziej można zadać szyku na wycieczkach - zwłaszcza w gustownym skórzanym wdzianku(zarówno dla aparatu, jak i dla fotografa) Z Panasem to strach się pokazać w Towarzystwie, a już zwłaszcza wśród piekarzy i cukierników. Oni, jak powszechnie wiadomo, mają alergię na gnioty. :twisted:

Jd
5.04.13, 14:48
Ab alio exspectes, alteri quod feceris

dzarro
5.04.13, 15:04
Czyli, że co? Że niby jak zdejmiesz kogoś swoim aparatem, to on też Cię zdejmie swoim? To ja i tak wygrywam. Bo Ty mnie zdejmiesz swoim śliczniutkim Fuji i wyjdę świetnie, a ja Cię pstryknę moim Pana-gniotem i na pewno wypadniesz gorzej niż w realu(a jak jeszcze jakiś śmietnik zmieszczę w tle - to już w ogóle...) :-P

nightelf
5.04.13, 15:40
Szkoda braku gorącej stopki, która jednak się przydaje.
Z drugiej strony dobrze, że jest wbudowana lampa błyskowa.
Sama bryła aparatu jest zgrabna i dobrze wygląda.

PASQD
5.04.13, 16:00
Szkoda braku gorącej stopki, która jednak się przydaje.
Z drugiej strony dobrze, że jest wbudowana lampa błyskowa.
Sama bryła aparatu jest zgrabna i dobrze wygląda.

Jest PASM, jest gibany ekran, jest lampka. Pewnie i LVF2 się podepnie.
Z naleśnikiem 20/1.7 byłby całkiem fajny, dyskretny sprzęcik :)

nightelf
5.04.13, 16:02
Pewnie i LVF2 się podepnie.


Na to bym nie liczył.
Nie widać złącza na zdjęciach.

Janeczek
5.04.13, 18:30
Kto tam psioczy, ze matryca z epl1 jest slaba, no kto!:)

wlaczylbym w te wasze przepychanki NX1000 + 30mm, mniam mniam.

pozdrowionka

epicure
5.04.13, 20:25
Czym ten aparat się różni od wielu innych podobnych produktów SonOlyPanSunga?

nightelf
5.04.13, 21:11
Czym ten aparat się różni od wielu innych podobnych produktów SonOlyPanSunga?

Jeszcze któryś Panas ma Wi-Fi i NFC? Chyba tylko GH3?

epicure
5.04.13, 21:22
Jeszcze któryś Panas ma Wi-Fi i NFC? Chyba tylko GH3?

Dobre pytanie. Ja nie wiem.

Jan_S
5.04.13, 21:51
co to jest NFC?

Jd
5.04.13, 21:54
Near Field Communication

epicure
5.04.13, 22:11
Nazwa budzi respekt. Od razu czyni z tego Lumiksa poważny sprzęt do fotografowania ;)

MAF
6.04.13, 01:03
A to całe NFC to oprócz przesyłania zdjęć do smartfona to ma jakieś sensowne zastosowanie?

gietrzy
6.04.13, 01:28
Czym ten aparat się różni od wielu innych podobnych produktów SonOlyPanSunga?

Czy jest jeszcze inny sprzęt z tego przedziału cenowego ($299-350; po roku oczywiście) i wagowego, który ma tryb M-Video?
W GF7 mogą dać gniazdo pod klipsik a 'la Oly z mikrofonem i domowe wideo będzie już OK z takim 14/2.5. 20/1.7 czy nawet 45/1.8. Wersja lekka (dla mam) z 14-42OIS PZ.
Patrząc na moje nocne filmiki z NYC z GF1 to można... tylko żałować, że tryb M-Video nie był dostępny wcześniej, chociaż GF1 (12/2 i 25/1.4) fajnie się broni - :shock: i POM* - wobec najnowszego filmiku Vincenta Loforeta (MOVI).

* = power of M43 :)

epicure
6.04.13, 11:16
Czy jest jeszcze inny sprzęt z tego przedziału cenowego ($299-350; po roku oczywiście) i wagowego, który ma tryb M-Video?

Ja nie wiem, czy jest. Nawet nie wiem, co to jest te M-Video. Domyślam się, że to manual pozwalający na zmianę czasu, przysłony i czułości w trakcie nagrywania. Tylko kto z amatorów, do których jest kierowany taki aparat, w ogóle z tego skorzysta? Tryb manulny w takim aparacie jest tak samo potrzebny, jak stopka na lampę błyskową, złącze PC, interwałometr itp. Żadna super produkcja dzięki temu M-Video z tego aparatu nie powstanie, a do filmików z pieskiem czy kotkiem albo z urodzin dziecka to zupełnie inne rzeczy są potrzebne.

gietrzy
6.04.13, 16:59
Tylko kto z amatorów, do których jest kierowany taki aparat, w ogóle z tego skorzysta?

Ten, który obejrzy moje amatorskie filmiki z GH2@14/2/5 plus 20/1.7 a w roli głównej pociechy. Myśląc globalnie wystarczy parę filmików na laptopie pokazanych dwóm, trzem koleżankom. Dalej już trzeba wierzyć, że "ple ple ple" zrobi/ą swoje. Do tego filmik YT gdzie wystarczy najechać na tarczę, wybrać "M-filmiki", krótki instruktaż jak ustawić raz i nie tykać 50 a obok 2.5 (14mm) i 1.7 (20mm). Tak samo z iso i balansem bieli; góra trzy minuty i mamy kręcą o niebo lepsze filmiki... za $299. Każda mądra w to wejdzie, niemądra obejrzy reklamę, kupi.... i płacze, że "aparat gubi ostrość" ;)

ps. Idę popstrykać d5100 ;)

Iwo
7.04.13, 15:09
W ten sposób linia GF wraca mniej więcej tam gdzie GF1 zaczynał.
GF1 miał gorącą stopkę na zewnętrzne lampy błyskowe! Bez tego aparat jest dla mnie upośledzony.

C+
9.04.13, 08:36
Oficjalnie
http://www.optyczne.pl/5755-nowo%C5%9B%C4%87-Panasonic_Lumix_DMC-GF6.html

Ładna puszka.

dzarro
9.04.13, 08:50
Brzydactwo :wink:. Ciekawe co oznacza "nowa matryca". Ta ma 16 pierdyli a ta z GH3 16,1 - oby się nie okazało, że jest prawie nowa i te 0,1 robi różnicę.

Jan_S
9.04.13, 09:18
no i dobrze, mamy kolejnego GieeFa od Panasa...Co to to będzie warte? cytując za Optycznymi niektóre z testów reklamowych nowego produktu strach się bać:



... zapewnia znakomitą jakość zdjęć użytkownikom, którzy są przyzwyczajeni do kreatywnej fotografii przy użyciu smartfonów, ale chcą robić bardziej zaawansowane i profesjonalne zdjęcia ...


... smartfony jako wzorzec kreatywnej fotografii ...



Retusz oczyszczający: umożliwia usuwanie ze zdjęć niepożądanych obiektów przez przesuwanie po nich palcem na monitorze aparatu. Wskazane obiekty znikają w sposób naturalny, nie powodując szkód na zdjęciu.

czyli pomiziać po teściowej i zniknie w sposób naturalny... hmm...


-------------
pomijając złośliwości pod adresem marketingowców i ich bełkotu, to aparacik może się podobać... poprawiono, jak widzę, przede wszystkim funkcje okołofotograficzne - komunikacja z urządzeniami zewnętrznymi (vivat Samsung który przetarł szlaki), lepszy i chyba pierwszy w serii GF odchylany ekran. Kółko PASM... To może być zachętą dla klientów...

Z drugiej strony, aparat jakby trochę urósł, GF3 mógłby być pomysłem na funkcjonalną zatyczkę do obiektywów, ten już chyba nie tak bardzo... Za to w konsekwencji pewnie poprawiła się ergonomia

-------------
Ciekawe jak będzie się prezentować matryca... nie mówcie mi że "dynamiki już wystarczy" czy że "każdym aparatem da się zrobić zdjęcie". Bo i zgoda, w sprytnych rękach i byle kompakt potrafi zachwycić... ale obniżyć dynamikę czy dodać zaszumienie czy powiększyć błędy odwzorowania kolorów da się zawsze w obróbce... zresztą, w aparacie jest kilka trybów tzw "artystycznych" z tego korzystających, ale poprowadzić proces w drugą stronę już jest trudniej... Dlatego oczekiwałbym i wymagałbym, aby aparat trzymał przyzwoity standard, obecnie w rodzinie m4/3 wyznaczany przez ostatnie wyroby Olympusa.

Ostatnią kwestią na którą chciałbym zwrócić uwagę to ciekawość z jakimi obiektywami będzie ten aparat oferowany. Panasonic kiedyś słynął z tego że aparaty sprzedawał w bardzo fajnych zestawach a ich cena nie była wygórowana.


źródło cytatów: http://www.optyczne.pl/5755-nowo%C5%9B%C4%87-Panasonic_Lumix_DMC-GF6.html

---------- Post dodany o 09:18 ---------- Poprzedni post był o 09:00 ----------

Sampelki, bo przecież ważne są zdjęcia a nie to co na papierze jakiś skryba nabazgrał

http://panasonic.net/avc/lumix/systemcamera/gms/gallery/gf6.html

gietrzy
9.04.13, 10:59
Nazwa budzi respekt. Od razu czyni z tego Lumiksa poważny sprzęt do fotografowania ;)

Śmiech śmiechem, ale to ty pytałeś o Nexus 10 do fotografii.
Włączasz NFC w N10 (instalujesz Picturelife) i w GF6. Po zrobieniu fotek/po przyjściu do domu "dotykasz" Lumiksem Nexusa i fotki zgrywają się do Nexusa a tam z automatu Picturelife zgrywa ci fotki do swojej chmury. Odpada (tak częsty dla targetu serii GF) problem utraty zdjęć z powodu padnięcia dysku, przypadkowego sformatowania karty pamięci. Dla mnie bajka w sensie polecania sprzętu m43 znajomym, którzy (zazwyczaj wszyscy) mają tablet/y.

---------- Post dodany o 10:59 ---------- Poprzedni post był o 10:52 ----------


Ostatnią kwestią na którą chciałbym zwrócić uwagę to ciekawość z jakimi obiektywami będzie ten aparat oferowany. Panasonic kiedyś słynął z tego że aparaty sprzedawał w bardzo fajnych zestawach a ich cena nie była wygórowana.

Proponuję obejrzeć filmiki w Sieci pokazujące jak bardzo zminiaturyzowali tego nowego/kolejnego 14-42. To już nie jest aż taki ogór jak ten z kompletu od GH2, (którego jeszcze nie wyjąłem z opakowania).

epicure
9.04.13, 11:06
Myślę o NEXUSIE jako o narzędziu do prezentowania mojego portfolio. Nie ma w nim ani jednego zdjęcia prosto z puszki i nigdy nie będzie. Jak przychodzę do domu, to w ogóle nie chcę na oczy widzieć zdjęć z aparatu, tylko jak najszybciej zaimportować rawy do Lajtruma i zrobić z nich coś, co się do oglądania nadaje.

gietrzy
9.04.13, 11:17
Myślę o NEXUSIE jako o narzędziu do prezentowania mojego portfolio. Nie ma w nim ani jednego zdjęcia prosto z puszki i nigdy nie będzie. Jak przychodzę do domu, to w ogóle nie chcę na oczy widzieć zdjęć z aparatu, tylko jak najszybciej zaimportować rawy do Lajtruma i zrobić z nich coś, co się do oglądania nadaje.

Google chce kupić Whatsup, niech jeszcze zainteresują się rozwojem przez duże "R" Dark Table czy Raw Therapee czy Bibble (od Corela) i będzie git system.

BTW. W tych najtańszych puszeczkach mogłoby być tylko jedno gniazdo, na microsdxc.

Iwo
9.04.13, 11:30
Ciekawe co oznacza "nowa matryca". Ta ma 16 pierdyli a ta z GH3 16,1 - oby się nie okazało, że jest prawie nowa i te 0,1 robi różnicę.
No ciekawe, zwłaszcza że ma ich tyle co GX1.
Opis na anglojęzycznym dpreview (link (http://www.dpreview.com/previews/panasonic-lumix-dmc-gf6/)).
No i nie ma stopki na lampy, a mogła być fajna alternatywa dla e-PL5.
Na pocieszenie - ma ISO 160 przy min. czasie 1/4000, czyli jest szansa że przepały z jasnymi stałkami będą mniejsze.

Jan_S
9.04.13, 15:17
http://www.optyczne.pl/5756-nowo%C5%9B%C4%87-Panasonic_Lumix_DMC-GF6_-_pierwsze_zdj%C4%99cia.html

Gdybym miał określić jakość matrycy na podstawie tych zdjęć to chyba mógłbym zaryzykować stwierdzenie, że choć do OMD nie dorównuje to od starego E-P1 jest wyraźnie lepiej

dzarro
9.04.13, 15:22
Na pocieszenie - ma ISO 160 przy min. czasie 1/4000, czyli jest szansa że przepały z jasnymi stałkami będą mniejsze.

A to jakaś straszna magia jest - unikanie przepałów?

Ar2
9.04.13, 20:50
Ooo.. Zapowiada się na najlepszy model z serii GF od lat! Nie za mały, nie za duży, z kółkiem PASM. Właśnie tak powinien wyglądać następca GF1 (nie licząc może stopki, która i tak u większości użytkowników jest tylko zbędnym bajerem)

Mcarto
9.04.13, 22:20
Fajny jest ten odchylany ekranik - może kiedyś pojawi się coś takiego w GX2??
Bajery programowe to cecha amatorskich aparatów - w każdym programie graficznym można stworzyć wiele podobnych efektów.

Dla mnie zakup GX1 to "eksperyment bezlusterkowy" Z każdym wypadem poznaję coraz lepiej bezlusterkowce i w zasadzie nie żałuję wyboru Panasa. Dzisiaj najbardziej przeszkadza mi głośna migawka ale to specyfika wielu podobnych aparatów.

Iwo
9.04.13, 22:23
A to jakaś straszna magia jest - unikanie przepałów?
dla mnie tak - Kupiłem 20mm 1,7 i czasem marzy mi się wykorzystanie 1,7 w słoneczny dzień bez filtra ND.
ISO 160 względem 200 dużej różnicy nie robi, ale zawsze coś.

gietrzy
9.04.13, 22:36
Kupiłem 20mm 1,7 i czasem marzy mi się wykorzystanie 1,7 w słoneczny dzień bez filtra ND.
ISO 160 względem 200 dużej różnicy nie robi, ale zawsze coś.

Jako dobry wujek, kiedyś w słoneczny dzień, udostępniłem komuś do pomacania jasną optykę/ Korpus to tylko 350D.
Brak przepałów notowałem przy iso 100, 1/8000* i... f/2.8.
Wideo: GH2 z PL25DG i nakręconym ND o mocy 3EV, słoneczny dzień, iso 160, 1/50 i f/5.6 z lekkimi przepałami.
Krótko: zapomnij.

*edit: moje było 20D, sorki ;)

easy_rider
10.04.13, 08:01
Brak przepałów notowałem przy iso 100, 1/8000* i... f/2.8.
W słoneczny lipcowy dzień OMD przy "maksymalnych" parametrach (iso 200, 1/8000) umożliwiło otwarcie jasnych obiektywów do przysłony 3,2 - 3,5.
Założenie filtra polaryzacyjnego pozwoliło by użyć maksymalnego otworu f 1,8 - wtedy jeszcze polara nie miałem, następnego dnia po tej przygodzie kupiłem komplet do wszystkich obiektywów (37, 46, 58mm).

dzarro
10.04.13, 08:50
dla mnie tak - Kupiłem 20mm 1,7 i czasem marzy mi się wykorzystanie 1,7 w słoneczny dzień bez filtra ND.
ISO 160 względem 200 dużej różnicy nie robi, ale zawsze coś.

Zajrzałem sobie do Twojego foto-profilu. Biorąc pod uwagę rodzaj zdjęć, które robisz - to nie za bardzo widzę zastosowanie nawet dla przesłony 2.8. W tym kontekście 1,7 - i to w słoneczny dzień - to już dla mnie czysta abstrakcja. :wink:

Carlo
10.04.13, 09:09
Kolejne zdjęcia przykładowe: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=16790&panasonic-lumix-gf6-zdjecia-przykladowe

Jan_S
10.04.13, 09:22
Dziewczyny ładne, ogier też...

Mcarto
10.04.13, 11:02
I wszystkie zdjęcia są niestety wykonane kitem - baardzoo przeciętnym.

Jd
10.04.13, 13:23
Dziękuję jakiemuś "koledze" za - 420 punktów za mój wpis o "gniocie" Panasonica w poście #14 niniejszego wątku. Nie miał cywilnej odwagi się podpisać. Mimo tego ja zdania nie zmieniam:)

nightelf
10.04.13, 13:30
W słoneczny lipcowy dzień OMD przy "maksymalnych" parametrach (iso 200, 1/8000) umożliwiło otwarcie jasnych obiektywów do przysłony 3,2 - 3,5.

Od kiedy OM-D ma minimalny czas otwarcia 1/8000? Przecież ma "tylko" 1/4000

easy_rider
10.04.13, 13:54
Racja, mój błąd (pisałem z pamięci) - miało być 4000
W każdym razie do obiektywów o jasności 1,8 wystarczający jest filtr polaryzacyjny, nie trzeba kupować szarego...

Mcarto
10.04.13, 14:02
Dziękuję jakiemuś "koledze" za - 420 punktów za mój wpis o "gniocie" Panasonica w poście #14 niniejszego wątku. Nie miał cywilnej odwagi się podpisać. Mimo tego ja zdania nie zmieniam:)
Mogę Tylko Ciebie uspokoić, że to nie ja.
Ale swoją drogą sam miałeś Panasa a teraz Panas jest gniotkiem?

Jan_S
10.04.13, 14:28
Mogę Tylko Ciebie uspokoić, że to nie ja.
Ale swoją drogą sam miałeś Panasa a teraz Panas jest gniotkiem?
Miał, dlatego pewnie teraz ma swoje zdanie na ten temat, czy jest ono słuszne czy nie, jego sprawa i walenie minusów chyba jest nie na miejscu

dzarro
10.04.13, 14:35
Dziękuję jakiemuś "koledze" za - 420 punktów za mój wpis o "gniocie" Panasonica w poście #14 niniejszego wątku. Nie miał cywilnej odwagi się podpisać. Mimo tego ja zdania nie zmieniam:)

Mam cywilną odwagę przyznać, że to nie ja. :wink:

Jd
10.04.13, 15:50
Wiem , że to nie Wy. To ktoś kto ma siłe reputacji : 21 - czyli ktoś ze starej gwardii:)

MAF
10.04.13, 16:26
Wiem , że to nie Wy. To ktoś kto ma siłe reputacji : 21 - czyli ktoś ze starej gwardii:)

To też nie ja. Poza tym odbiegamy od tematu, ale swoją drogą takie zdecydowane stwierdzenia:


Jak jednak mimo wszystko wolę X-E1 zamiast tych gniotów od Panasa.

Bez dodatkowego uzasadnienia to jednak trochę prowokują do "minusa"...

Iwo
10.04.13, 17:41
Jako dobry wujek, kiedyś w słoneczny dzień, udostępniłem komuś do pomacania jasną optykę/ Korpus to tylko 350D.
Brak przepałów notowałem przy iso 100, 1/8000* i... f/2.8.
Jakie zapomnij. Powiedz mi jakie światło ja musiałbym ustawić mając iso 200 i 1/4000 w tych samych warunkach.

Zajrzałem sobie do Twojego foto-profilu. Biorąc pod uwagę rodzaj zdjęć, które robisz - to nie za bardzo widzę zastosowanie nawet dla przesłony 2.8. W tym kontekście 1,7 - i to w słoneczny dzień - to już dla mnie czysta abstrakcja. :wink:
Ok, nie róbmy iso 100 i nawet 1/6000, bo tylko Iwo tego chce a poza tym to mu niepotrzebne... niech lepiej kupi 15mm f/8.
Chciałem kupić PL 25mm 1,4, ale skoro tak, to tym bardziej nie kupię, bo po co jak w lustrach N,C,P i S są 50mm 1,4 i 85mm 1,4.

gietrzy
10.04.13, 18:51
To też nie ja.

Bez jaj, ktoś na to zwraca uwagę? Ja dostałem za d-ch i to w hydeparku, ale to nie znaczy, że z każdym minusem muszę zakładać wątek "don't cry for me Argentina"...


swoją drogą takie zdecydowane stwierdzenia: Bez dodatkowego uzasadnienia to jednak trochę prowokują do "minusa"...

A to czemu? Każdy ma swoją opinię i tyle. Mimo wszystko te minusy to dobra rzecz bo rekompensują, z dającego schodzi ciśnienie, jest spokojny, bardziej wyluzowany.


Jakie zapomnij. Powiedz mi jakie światło ja musiałbym ustawić mając iso 200 i 1/4000 w tych samych warunkach.100 plus 100 = 200 = 1EV czyli tyle samo co pomiędzy 1/8000 a 1/4000 - wychodzi 2EV.
Przy twoich warunkach cytowanych powyżej zamiast f/2.8 musiałbym skręcić Tłustą eLę jeszcze o 2 działki czyli do f/5.6.

Innymi słowy: zapomnij :)


Ok, nie róbmy iso 100 i nawet 1/6000, bo tylko Iwo tego chce a poza tym to mu niepotrzebne... niech lepiej kupi 15mm f/8.
Chciałem kupić PL 25mm 1,4, ale skoro tak, to tym bardziej nie kupię, bo po co jak w lustrach N,C,P i S są 50mm 1,4 i 85mm 1,4.

Nie dramatyzuj, na forum przybywa użytkowników to i folklor bardziej różnorodny. Taka cena za wzrost popularności m43; mz mała cena.

Iwo
10.04.13, 20:12
100 plus 100 = 200 = 1EV czyli tyle samo co pomiędzy 1/8000 a 1/4000 - wychodzi 2EV.
Przy twoich warunkach cytowanych powyżej zamiast f/2.8 musiałbym skręcić Tłustą eLę jeszcze o 2 działki czyli do f/5.6.
Innymi słowy: zapomnij :)
Nie. Nie zapomnę, pamiętliwy jestem... :cool: jeszcze pamiętam moje e-3. Chcę coś w tym roku kupić w miejsce e-pl1. Może Gh3 :P

Nie dramatyzuj, na forum przybywa użytkowników to i folklor bardziej różnorodny. Taka cena za wzrost popularności m43; mz mała cena.
Oby tylko ta cena nie rosła dalej wprost proporcjonalnie z popularnością, bo zaraz m43 będzie droższe niż FF. Wróć. ...2x droższe niż FF.

By nie odbijać od tematu i skończyć swój powiem, że i tak wolę E-PL5 ze stabilizacją i stopką od tego "kastrata", jak to ktoś powiedział.

Carlo
12.04.13, 22:38
I kolejna porcja sampli: http://www.photographyblog.com/previews/panasonic_lumix_gf6_photos/

Carlo
15.04.13, 06:48
Kolejne zdjęcia przykładowe: http://www.focus-numerique.com/test-1665/compact-panasonic-gf6-exemples-photos-15.html

http://www.dkamera.de/news/preview-panasonic-lumix-dmc-gf6-beispielaufnahmen/

Thomasso
15.04.13, 08:15
Jakie zapomnij. Powiedz mi jakie światło ja musiałbym ustawić mając iso 200 i 1/4000 w tych samych warunkach.

Ok, nie róbmy iso 100 i nawet 1/6000, bo tylko Iwo tego chce a poza tym to mu niepotrzebne... niech lepiej kupi 15mm f/8.
Chciałem kupić PL 25mm 1,4, ale skoro tak, to tym bardziej nie kupię, bo po co jak w lustrach N,C,P i S są 50mm 1,4 i 85mm 1,4.

Jak już to niech zrobią to porządnie i niech to będzie 1/8000 (pełne 1 EV, tak?) i może sobie być wtedy ISO 160 (natywne).

T.

gietrzy
3.06.13, 20:24
Test na http://www.optyczne.pl/index.php?test=aparat&test_ap=221

nightelf
3.06.13, 22:24
Trochę dziwię się, że jako wadę wymieniają brak focus peaking.
Jakby to jakaś standardowa funkcja była.
Choć nie powiem, jako wspomaganie ostrzenia nie jest to głupie. Wręcz przeciwnie, jest to przydatne. Jednak nie wiem, czy uznałbym zaraz brak wyżej wymienionej za wadę.

gietrzy
3.06.13, 22:31
Trochę dziwię się, że jako wadę wymieniają brak focus peaking.

Dopisywanie na siłę, w tym segmencie bez znaczenia.


Choć nie powiem, jako wspomaganie ostrzenia nie jest to głupie. Wręcz przeciwnie, jest to przydatne. Jednak nie wiem, czy uznałbym zaraz brak wyżej wymienionej za wadę.

To jest standardowa funkcja, ma ją G6, teraz P5, tylko to nie ta półka. Równie dobrze mogą pisać, że całe mikro nie ma filmików 72 mbps lub brak mar sensora.
Mi na GH2 nie przeszkadza :shock:, ale w nocy (12800, 1/25, T/.95), co innego za dnia, ale znowu do takich tematów jest 14-150 czy nowsze, megawygodne, obiektywy na słonce.

alnico
5.07.13, 23:07
Test Fotopolis
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=17238&panasonic-lumix-gf6-test

transporter
6.07.13, 16:39
Trochę dziwię się, że jako wadę wymieniają brak focus peaking.
Jakby to jakaś standardowa funkcja była.
Choć nie powiem, jako wspomaganie ostrzenia nie jest to głupie. Wręcz przeciwnie, jest to przydatne. Jednak nie wiem, czy uznałbym zaraz brak wyżej wymienionej za wadę.

Coraz więcej aparatów tą funkcję ma, stąd pewnie takie podejście, a klasyfikacja wad zależy od testującego. Dysponujący ta samą matryca Panas G6 ma focus peaking.