PDA

Zobacz pełną wersję : Kenko DG Auto Extension Tube + mZD 60 Makro



banc
23.03.13, 02:37
Jakiś czas temu firma Kenko wprowadziła do swojej oferty komplet dwóch pierścieni makro z mocowaniem mikro 4/3. Co najważniejsze są to pierścienie przenoszące automatykę, czyli świetnie nadają się do poszerzenia możliwości systemowych obiektywów z AF.
Do tej pory system dorobił się dwóch obiektywów makro. Panasonica 45mm i Olympusa 60mm. Oba mają nominalne powiększenie 1:1.
Drugi z tych obiektywów jest już jakiś czas obecny w mojej torbie. Teraz dokupiłem wyżej wspomniane pierścienie i ochoczo zabrałem się za sprawdzanie możliwości tytułowego zestawu.

Wszystkie umieszczone fotki są robione z ręcznie ustawionym maksymalnym możliwym powiększeniem.
Na początek przedmioty, które każdym może sobie sam sprawdzić, czyli monety 50gr i 5zł.

1.84313 2.84314 3.84315 4.84316 5.84317


A jak ktoś wydał wszystkie monety na piwo i nie ma z czym porównać oto kapsel:

6. 84318

banc
23.03.13, 04:30
Jeszcze dwa zdjęcia z serii na szybko. Stalówka oraz śrubki (4mm wysokości razem z łepkiem).
7.84319 8.84320

alnico
23.03.13, 09:16
Ciekawe zdjęcia dokumentujące możliwość powiększenia skali odwzorowania poprzez zastosowanie pierścieni.
Piszesz, że zdjęcia były robione z MF ustawionym na maksymalne powiększenie. Interesuje mnie jak to wygląda w drugim skrajnym położeniu czyli w ustawieniu na minimalne powiększenie. Chodzi mi o porównanie ostrości w centrum i rogach.
Dlaczego pytam? Jakiś czas temu kupiłem te pierścienie i tak na szybko zrobiłem parę porównań na różnych obiektywach. Po pierwsze można zauważyć, że płaszczyzna ostrości zamiast by płaszczyzną staje się sferą tym bardziej wykrzywioną im krótsza ogniskowa co prowadzi do tego, że jak ostro jest w centrum to rogi są mydlane. Dochodzą kolejne zjawiska jak aberacje chromatyczne itp. W efekcie ogniskowe krótkie rzędu kilkunastu mm są praktycznie bezużyteczne - w rogach kompletne mydło. Idąc w kierunku dłuższych ogniskowych sytuacja zaczyna się poprawiać. Przy ostrości ustawionej na minimalną odległość (im dalej tym gorzej) i małej dziurze da się już uzyskać ostrość na całej płaszczyźnie. Dopiero przy ogniskowych znacznie powyżej 100mm (obiektyw 40-150) obraz stawał się użyteczny w całym zakresie ostrzenia. Ciekawi mnie czy w mZD 60, jako że jest o obiektyw makro sytuacja jest lepsza.

banc
23.03.13, 15:11
Czy chodzi ci o takie zjawisko?

9.To jest wersja z "czystego" obiektywu 84328
10. A to wersja z minimalnym powiększeniem ustawionym z pierścieniami 84329


Obie fotki są na f5.6.

Jak widać, jeśli nie chcemy uzyskać maksymalnych powiększeń, to lepiej zdjąć.

alnico
24.03.13, 07:55
Czy chodzi ci o takie zjawisko?

Jak widać, jeśli nie chcemy uzyskać maksymalnych powiększeń, to lepiej zdjąć.

O to właśnie chodziło. Dzięki.
Wniosek taki, że trzeba pamiętać o ustawianiu MF na maksymalne lub zbliżone do niego powiększenie a przy AF zachować ostrożność lub go nie używać co też z reguły w makro się czyni. A poza tym nie wierzyć bezgranicznie w powtarzane jek mantra stwierdzenie, że pierścienie nie pogarszają obrazu ponieważ z tym jak widac różnie bywa.

nyny
24.03.13, 11:44
W tym do tego do czego zostaly zaprojektowane nie pogarszaja, zabieraja swiatla to fakt, zmniejszaja dystans roboczy to fakt, ale nie degraduja obrazka.

To tak jakbys do UWA zalozyl jakis TC i marudzil, ze za wasko :p


pozdro

banc
24.03.13, 18:50
A propo dystansu, bo zapomniałem napisać. Niecałe 7cm od przedniej soczewki.

banc
25.03.13, 02:42
A propo dystansu, bo zapomniałem napisać. Niecałe 7cm od przedniej soczewki.
Drobna poprawka. 6.5cm vs 8cm bez pierścieni.

Vindex
25.03.13, 03:09
O to właśnie chodziło. Dzięki.
Wniosek taki, że trzeba pamiętać o ustawianiu MF na maksymalne lub zbliżone do niego powiększenie a przy AF zachować ostrożność lub go nie używać co też z reguły w makro się czyni. A poza tym nie wierzyć bezgranicznie w powtarzane jek mantra stwierdzenie, że pierścienie nie pogarszają obrazu ponieważ z tym jak widac różnie bywa.

Pyyanie jaki jest sens kupowania drogiego obiektywu systemowego i drogich pierscieni jesli chce sie uzywac tylko MF ...

banc
25.03.13, 04:18
Pyyanie jaki jest sens kupowania drogiego obiektywu systemowego i drogich pierscieni jesli chce sie uzywac tylko MF ...

Sterowanie przysłoną, oraz działanie pierścienia ostrzenia w MF. Nigdy nie pałałem miłościa do AF w makro, ale oczywiście działa. Cicho i powoli.

nyny
25.03.13, 11:01
Pyyanie jaki jest sens kupowania drogiego obiektywu systemowego i drogich pierscieni jesli chce sie uzywac tylko MF ...
Tak jak slusznie @banc napisal bez przeniesienia elektroniki nie postrzelasz sobie fot. W nowych szklach sterowanie przyslona i pierscieniem ostrosci odbywa sie elektrycznie, wiec aby moc skorzystac to trza odpowiednich pierscieni.
A czemu systemowe szkla? Bo sa dobre, bo maja af, bo domykaja przyslone po nacisnienciu spustu, co znacznie ulatwia kadrowanie i ostrzenie, bo nie potrzebuja zadnych adapterow by je zamontowac :)

pozdro

Vindex
25.03.13, 11:31
Tak jak slusznie @banc napisal bez przeniesienia elektroniki nie postrzelasz sobie fot. W nowych szklach sterowanie przyslona i pierscieniem ostrosci odbywa sie elektrycznie, wiec aby moc skorzystac to trza odpowiednich pierscieni.
A czemu systemowe szkla? Bo sa dobre, bo maja af, bo domykaja przyslone po nacisnienciu spustu, co znacznie ulatwia kadrowanie i ostrzenie, bo nie potrzebuja zadnych adapterow by je zamontowac :)

pozdro

Dobrych szkiel macro jest wiecej, w tym i manualnych ktore pozwalaja na ustawianie przyslony recznie. Jesli zdjecia maja byc robione w MF to AF nie jest zaleta (chyba ze chce sie to szklo wykorzystywac tez do czegos innego). Co do adapterow to nie widze w tym zadnego pozytywu ani negatywu poki oba rozwiazania dzialaja. Pierscienie sa drogie a i sam obiektyw do najtanszych nie nalezy wiec jesli komus zalezy tylko na MF to na rynku jest troche innych rozwiazan ktore moga byc tansze/lepsze

nyny
25.03.13, 11:41
Dobrych szkiel macro jest wiecej, w tym i manualnych ktore pozwalaja na ustawianie przyslony recznie. Jesli zdjecia maja byc robione w MF to AF nie jest zaleta (chyba ze chce sie to szklo wykorzystywac tez do czegos innego). Co do adapterow to nie widze w tym zadnego pozytywu ani negatywu poki oba rozwiazania dzialaja. Pierscienie sa drogie a i sam obiektyw do najtanszych nie nalezy wiec jesli komus zalezy tylko na MF to na rynku jest troche innych rozwiazan ktore moga byc tansze/lepsze
Oczywiscie wszystko mozna.
Jednak malo jest rozwiazan lepszych jak S150, a majac mozliwosc podpiecia jej do korpusu nie ma co deliberowac...
Jest jeszcze jeden aspekt, o ktorym wyzej pisalem, to przyslona. Komfortowo jest ustawiac ostrosc i kadr na pelni otwartym otworze niz na przymknietej ciemnicy, a wiekszosc (poza pentaxem) znanych mi systemow nie ma tego najlepiej rozwiazanego i zadne dandeliony tego nie zmienia.

pozdro

Moominek
25.03.13, 15:43
Można stosować manuale, można odwrotne mocowanie, wszystko sprowadza się w końcu do jednego - szybkość i wygoda. Czy stać nas, by za nią zapłacić, to inny temat. W makro stosuję MF w 99% ustawiając wyjściowo skalę odwzorowania. Gdyby szkło się samo domykało, AF mnie niepotrzebny.

nyny
18.04.13, 10:54
@banc: skad targales te kenko, jakies sprawdzone zrodlo?

pozdro

Jan_S
18.04.13, 11:21
@ nyny
- ja je widzę u cyfrowych http://www.cyfrowe.pl/aparaty/-dg-auto-extension-tube-set-zestaw-pierscieni-posrednich---micro-4-3.html za niecałe 8 stówek, amazon wychodzi chyba drożej.

--------
@ banc
- jak już temat został podbity - to mam pytanie czy próbowałeś policzyć jaką uzyskuje się skalę odwzorowania przy zastosowaniu tych pierścieni?

nyny
18.04.13, 12:11
@Jan_S: dzieki, bielmo mam chyba na oczach bo wczoraj patrzylem tam i nie widzalem;)

pozdro

Jan_S
18.04.13, 12:31
Ciekawe czy są realnie dostępne czy to tylko wirtualna oferta?

banc
18.04.13, 14:04
@banc: skad targales te kenko, jakies sprawdzone zrodlo?

pozdro

Ebay z Honkongu. Wyszło 550zł.
Przed tym zapytałem w cyfrowe czy mają na stanie (był wpisane 7dni). Powiedzieli, że nie i może 2 tygodnie.

nyny
18.04.13, 14:11
Thx

pozdro

banc
18.04.13, 19:41
@ nyny
- ja je widzę u cyfrowych http://www.cyfrowe.pl/aparaty/-dg-auto-extension-tube-set-zestaw-pierscieni-posrednich---micro-4-3.html za niecałe 8 stówek, amazon wychodzi chyba drożej.

--------
@ banc
- jak już temat został podbity - to mam pytanie czy próbowałeś policzyć jaką uzyskuje się skalę odwzorowania przy zastosowaniu tych pierścieni?

Odgrzebałem zdjęcia testowe linijki. Wychodzi mi, że na szerokość mam trochę ponad 10mm. Czyli zakładając szerokość matrycy 17.3mm mamy w przybliżeniu 1.7.

Jan_S
18.04.13, 20:49
Odgrzebałem zdjęcia testowe linijki. Wychodzi mi, że na szerokość mam trochę ponad 10mm. Czyli zakładając szerokość matrycy 17.3mm mamy w przybliżeniu 1.7.

ale to z którym pierścieniem bo w zestawie są dwa... czy może z obydwoma?

banc
18.04.13, 23:11
ale to z którym pierścieniem bo w zestawie są dwa... czy może z obydwoma?

Z dwoma jednocześnie.

banc
21.04.13, 02:24
Jeszcze kilka zdjęć lodowo śnieżnych z zestawu. Niektóre lekko przycięte w poziomie.


11.86381 12.86382 13.86383 14.86384

strOOs
10.06.13, 22:14
Wyszły zamienniki tańszych firm:

FOTGA: http://www.ebay.co.uk/itm/FOTGA-auto-focus-AF-macro-extension-tube-DG-10mm-16mm-FT1-For-Micro-M4-3-Camera-/281116739967?pt=UK_Photography_CameraLenses_Lens_c aps_hoods_adaptors_ET&hash=item4173dd097f
MEIKE: http://www.ebay.co.uk/itm/Meike-Metal-MK-P-AF3-A-10mm-16mm-Auto-Extension-Tube-for-Micro-4-3-Lenses-/310666159591?pt=UK_Photography_CameraLenses_Lens_c aps_hoods_adaptors_ET&hash=item48552565e7

Zamawiam dzisiaj i czekam - dam opinię jak przyjdą.

Moominek
10.06.13, 23:43
Mam Meike do Nikona - złego słowa nie powiem. Toż to kawałek rurki ze stykami i bagnetem ;) Najważniejsze w tym wszystkim wykonanie - matowe wnętrze i nie kiwające się ładnie prostopadłe bagnety.

nyny
11.06.13, 08:33
Sie wlasnie zastanawiam czy tez sobie nie zamowic, tylko potem jeszcze musialbym cos kupic zeby pod to podpiac, a ze wybor mizerny to juz inna sprawa ;)

pozdro

banc
11.06.13, 09:05
Sie wlasnie zastanawiam czy tez sobie nie zamowic, tylko potem jeszcze musialbym cos kupic zeby pod to podpiac, a ze wybor mizerny to juz inna sprawa ;)

pozdro

No co ty. Można podłączyć nawet Sigmę 150 :wink:. Nawet się fajnie taki zestaw trzyma. Tzn. trzyma się za obiektyw, a body wisi sobie jako dodatek.

nyny
11.06.13, 09:10
No co ty. Można podłączyć nawet Sigmę 150 :wink:. Nawet się fajnie taki zestaw trzyma. Tzn. trzyma się za obiektyw, a body wisi sobie jako dodatek.

Do tego sa normalne z duzego systemu pierscionki ;)


pozdro

strOOs
11.06.13, 09:26
Sie wlasnie zastanawiam czy tez sobie nie zamowic, tylko potem jeszcze musialbym cos kupic zeby pod to podpiac, a ze wybor mizerny to juz inna sprawa ;)

Ja chce je spróbować z mD75 do delikatnego zbliżenia i mZD12-50 żeby spojrzeć czy da się 1:1 zrobić na tym.

Po przeliczeniu na PayPalu wyszło 166zł, więc cena fajna.

nyny
11.06.13, 10:30
Ja chce je spróbować z mD75 do delikatnego zbliżenia i mZD12-50 żeby spojrzeć czy da się 1:1 zrobić na tym.
Z12-50 bedziesz siedzial robalowi na glowie;)


Po przeliczeniu na PayPalu wyszło 166zł, więc cena fajna.

Jak juz sfinalizujesz i obczaisz czy to nie jakis szit, to sie usmiechne do Ciebie po pomoc w sprowadzeniu;)


pozdro

strOOs
11.06.13, 11:08
Z12-50 bedziesz siedzial robalowi na glowie;)

12-50 w trybie macro daje 43mm, więc może nie będzie aż tak źle. Po cropie masz 86mm czyli taki trochę krótszy standard w porównaniu do 100mm na FF.




Jak juz sfinalizujesz i obczaisz czy to nie jakis szit, to sie usmiechne do Ciebie po pomoc w sprowadzeniu;)

Nie ma sprawy, ja na ebayu mam kilka transakcji co miesiąc :)

nyny
11.06.13, 11:13
12-50 w trybie macro daje 43mm, więc może nie będzie aż tak źle. Po cropie masz 86mm czyli taki trochę krótszy standard w porównaniu do 100mm na FF.
Eeee, 40 to raz ze za krootko i nie ma co sie w kropy i przeliczania bawic.
Dwa, dystans roboczy Cie bedzie frustrowal.
Nawet bez zapinania czegokolwiek nie grzeszy komfortem pracy, a po zapieciu konwertera, czy jednego chocby pierscienia maleje, tak ze naprawde trzeba sie napocic z robalem.

Jak juz naprawde jestem zdesperowany (co mi sie rzadko zdaza) to od biedy do 12-50 zapinam cokolwiek, i juz nudzic mi sie na lace musi mocno by to czynic;)


pozdro

strOOs
11.06.13, 11:21
Kobieta będzie miała do zabawy, ostatnio dostała DCR-250 do 12-50 i jej się spodobało. Ja mam za dużo reportażowego towaru żeby na makro mieć dużo czasu...

nyny
11.06.13, 12:10
Kobieta będzie miała do zabawy, ostatnio dostała DCR-250 do 12-50 i jej się spodobało. Ja mam za dużo reportażowego towaru żeby na makro mieć dużo czasu...

Bys Jej tak nie katowal :p
Kup zonce 60macro i mysle, ze z tematem bedzie spokoj na dlugo;)

pozdro

strOOs
11.06.13, 12:45
Bys Jej tak nie katowal :p
Kup zonce 60macro i mysle, ze z tematem bedzie spokoj na dlugo;)

pozdro

Zamawiam na testy na razie tą 60tkę - wcześniej muszę kupić 17/1.8 albo drugiego 20/1.7 bo w moim jest syf jak po burzy piaskowej, a potrzebuję go na codzień ;) A potem się pomyśli :)

alnico
12.06.13, 12:20
Ja chce je spróbować z mD75 do delikatnego zbliżenia i mZD12-50 żeby spojrzeć czy da się 1:1 zrobić na tym.

Po przeliczeniu na PayPalu wyszło 166zł, więc cena fajna.

Spróbowałem przed chwilą 2 pierścienie z mZD12-50 (w trybie macro) i skala wynosi ok. 1:1,38. Po bokach mydło dyskwalifikujące moim zdaniem takie rozwiązanie. Z mZD75 jest 1:2.1 (2 pierścienie), płaszczyzna ostrości bynajmniej nie jest płaska, mydło po bokach choć lepiej niż na 12-50. Tu sprawdzi się jeden pierścień. Generalnie im dłuższa ogniskowa tym lepiej. Ja używam głównie z 75-300 i wcześniej parę prób 40-150, tu na dłuższych ogniskowych jest OK! Z krótkimi obiektywami (75) używam tylko jeden pierścień i ostrzenie na minimalną odległość. 60-tka jest ok z 2 pierścieniami (właśnie sprawdzone) :).

strOOs
12.06.13, 12:50
Kwestia jeszcze czy to chodzi o płaszczyznę ostrości czy po prostu o brak przystosowania do pracy w trybie makro (samym centrum kadru) i rozmywają się boki, bo szkło nie wytrzymuje powiększeń. Do centralnych ujęć może się nada :)

alnico
12.06.13, 13:08
Kwestia jeszcze czy to chodzi o płaszczyznę ostrości czy po prostu o brak przystosowania do pracy w trybie makro (samym centrum kadru) i rozmywają się boki, bo szkło nie wytrzymuje powiększeń. Do centralnych ujęć może się nada :)
Oba zjawiska nachodzą na siebie. W środku da się ustawić dobrą ostrość a po bokach i rogach może to już być niewykonalne czyli nie chodzi tu tylko o płaszczyznę ostrości. W pewnym stopniu pomaga domknięcie przesłony. W mocno domkniętej 75-tce na 2 pierścieniach odjeżdżają rogi, tak że jak piszesz do centralnych ujęć się nada:grin:

nyny
12.06.13, 13:29
Mozesz zapodac te zdjecia, by miec wykladnie o czym rozmawiacie?

pozdro

alnico
12.06.13, 14:07
Mozesz zapodac te zdjecia, by miec wykladnie o czym rozmawiacie?

pozdro
1.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img833/1959/2test75.jpg)

2.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img703/5981/1test75.jpg)

Dałem dosyć ekstremalny przypadek aby dobrze było widać o co chodzi.
Obiektyw 75, 2 pierścienie. Ekstremalny dlatego, że przesłona mało domknięta 4.5 , odległość 245mm (od obiektywu o ile dobrze pamiętam) gdzie minimalna była ok. 200mm.
Zdjęcie 2 ostrzone na środek. 1 ostrzone maksymalnie daleko od środka, na sam róg się nie dało tam jest mydło cały czas - widać że tu nastąpiło rozmycie środka co jest pewnie związana z "niepłaską" płaszczyzną ostrości..
Wygląda to tragicznie, znaczną poprawę daje zmniejszenie odległości i domykanie przesłony tym niemniej zjawisko dalej występuje.

nyny
12.06.13, 14:15
Ostrosc jak miales ustawiona na nieskonczonosc, sprawdzales dla najblizszej odleglosci w ktore szklo moze wyostrzyc?

pozdro

alnico
12.06.13, 14:19
Na następnych widać poglądowo jak wpływa odległość. Ten sam obiektyw, 2 pierścienie, przesłona 8.
3. Z odległości 198mm

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img69/6131/3test75.jpg)
4. Z odległości 255mm - widać jak "odjechały" rogi.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img593/2664/4test75.jpg)

nyny
12.06.13, 14:23
No ale to raczej logiczne, wiec sprawdzac je nalezy dla minimalnej odleglosci ogniskowania.
Bo pierscieniami regulujesz skale w 99,9% chcesz ja zwiekszyc, wiec bez sensu jest celowe zmniejszanie skali kosztem oddalania sie obiektywu od motywu, bo wtedy wychodza takie kwiatki.

pozdro

alnico
12.06.13, 14:46
2 i 3 ostrość na minimum, 1 i 4 na nieskończoność albo w pobliżu. Im ostrość dalej od minimum tym gorzej, choć o ile pamiętam to na manualach + pierścienie ustawiałem na maksa.

---------- Post dodany o 14:29 ---------- Poprzedni post był o 14:24 ----------


No ale to raczej logiczne, wiec sprawdzac je nalezy dla minimalnej odleglosci ogniskowania.
Bo pierscieniami regulujesz skale w 99,9% chcesz ja zwiekszyc, wiec bez sensu jest celowe zmniejszanie skali kosztem oddalania sie obiektywu od motywu, bo wtedy wychodza takie kwiatki.

pozdro
To się zgadza, dlatego realnie trzymając się tych reguł nie jest tak źle jak na zdjęciach ponieważ odległość dajemy minimalną i mocno domykamy przesłonę. Chodziło mi o pokazanie samego zjawiska. Np. na 12-50 ono występuje i jest zawsze wyraźnie widoczne przy 2 pierścieniach (nawet domknięty i przy ostrzeniu na minimum odległości) w stopniu wg mnie dyskwalifikującym takie zastosowanie.

---------- Post dodany o 14:46 ---------- Poprzedni post był o 14:29 ----------

Jeszcze jedna uwaga. Wbrew pozorom nie zawsze zastosowanie pierścieni i ostrzenie z większej odległości niż minimalna może się wydawać nielogiczne. Wyobraźmy sobie motylka na kwiatku. Mamy 75-tkę gdzie minimalna odległość ostrzenia jest duża więc motylek z kwiatkiem wyjdzie malutki. Żeby zmniejszyć odległość ostrzenia zakładamy pierścienie, kadrujemy i pstrykamy zdjęcie. Odległość nam może wyjść daleka od minimalnej i na zdjęciu będzie kicha. Trzeba więc zawsze pamiętać o regułach jakie tu rządzą i jeżeli się da to tak manipulować pierścieniami (ilością, wielkością) a tym samym odległością ostrzenia aby tej kichy nie było w takich przypadkach.

strOOs
12.06.13, 14:47
Ale to się nie zmienia płaszczyzna tylko lecą rogi.. jakby się płaszczyzna zmieniał to byłbyś w stanie w tym samym położeniu zrobić idealnie ostre rogi - rozmywając dla odmiany środek.

Jak dla bliskich odległości jest ok to czekam z większym utęsknieniem na pierścienie :)

banc
12.06.13, 14:50
2 i 3 ostrość na minimum, 1 i 4 na nieskończoność albo w pobliżu. Im ostrość dalej od minimum tym gorzej, choć o ile pamiętam to na manualach + pierścienie ustawiałem na maksa.

---------- Post dodany o 14:29 ---------- Poprzedni post był o 14:24 ----------


To się zgadza, dlatego realnie trzymając się tych reguł nie jest tak źle jak na zdjęciach ponieważ odległość dajemy minimalną i mocno domykamy przesłonę. Chodziło mi o pokazanie samego zjawiska. Np. na 12-50 ono występuje i jest zawsze wyraźnie widoczne przy 2 pierścieniach (nawet domknięty i przy ostrzeniu na minimum odległości) w stopniu wg mnie dyskwalifikującym takie zastosowanie.

Ten problem występuje w każdym połączeniu z pierścieniami. Robimy sobie kuku optycznie i znacząco zmniejszamy głębie ostrości.
Obiektywy makro są przystosowane do takich zabaw na etapie projektowania.

alnico
12.06.13, 15:00
Ale to się nie zmienia płaszczyzna tylko lecą rogi.. jakby się płaszczyzna zmieniał to byłbyś w stanie w tym samym położeniu zrobić idealnie ostre rogi - rozmywając dla odmiany środek.

Jak dla bliskich odległości jest ok to czekam z większym utęsknieniem na pierścienie :)
Wg mnie to na zdjęciu 1. widać zmianę płaszczyzny ostrości - środek rozmyty poza ostrością, potem ostro (po okręgu) a potem rozmyte. Zresztą przy jednym np. pierścieniu wyjdzie tak, że możemy wyostrzyć na róg a rozmyje się środek. Trzeba po prostu pamiętać jakie zasady tu rządzą i będzie OK! Generalnie trzeba szczególnie uważać na krótkie ogniskowe bo tam to już przy 2 pierścieniach może nie pomóc ani przesłona ani odległość. To apropos kita etc.

alnico
12.06.13, 17:15
Sorry, 1 i 2 było ostrzone na 245mm przy minimum 200 (jak napisane pod zdjęciem), 1 w innym punkcie niż 2. Na minimum 3 a maksimum dla porównania 4.

Moominek
12.06.13, 18:40
Fakt, zauważyłem te "udziwnienia" z pierścieniami. Z T60/2 jest ok (choć z dłuższymi niż 30mm widać już ogólny spadek ostrości) praktycznie zawsze (poza ustawieniem bliskim nieskończoności), z N35/1.8 problem jest zawsze, nawet na pierścieniu 12mm i minimalnej odległości. Na N70-300VR też widać zakrzywienie, mam wrażenie że niezależnie od odległości/ogniskowej - ale to do sprawdzenia. Co ciekawe, zakrzywienie zauważyłem również w przypadku Raynoxów (bardziej MSN-202) tym większe, im krótsza ogniskowa.

Olo73
17.06.13, 19:14
Witam

dzisiaj doszły do mnie te pierścienie http://www.ebay.com/itm/Pro-Meike-10mm-16mm-26mm-Auto-Extension-Tube-Micro-4-3-Camera-Lens-/261212239529?pt=US_Lens_Adapters_Mounts_Tubes&hash=item3cd17676a9 , cena wyszło razem z tracking number około 170zł, to całkiem przyzwoicie. Pierścienie wyglądają na porządnie wykonane, mocowania metalowe. Działają to mogę powiedzieć wszystkie dane są przenoszone. Jedna uwaga w komplecie z pierścieniami nie ma dekielków. A warto założyć jak stoi na półce co by się nie kurzyło. Wziąłem od korpusu i obiektywu.

alnico
17.06.13, 22:17
Witam

dzisiaj doszły do mnie te pierścienie http://www.ebay.com/itm/Pro-Meike-10mm-16mm-26mm-Auto-Extension-Tube-Micro-4-3-Camera-Lens-/261212239529?pt=US_Lens_Adapters_Mounts_Tubes&hash=item3cd17676a9 , cena wyszło razem z tracking number około 170zł, to całkiem przyzwoicie. Pierścienie wyglądają na porządnie wykonane, mocowania metalowe. Działają to mogę powiedzieć wszystkie dane są przenoszone. Jedna uwaga w komplecie z pierścieniami nie ma dekielków. A warto założyć jak stoi na półce co by się nie kurzyło. Wziąłem od korpusu i obiektywu.

Ja z Kenko też niestety dekielków nie dostałem. Jak długo czekałeś na przesyłkę?

banc
17.06.13, 23:03
Wiecie. Dekielki są drogie i trzeba na czymś oszczędzać :wink:.

apz
18.06.13, 08:29
Wiecie. Dekielki są drogie i trzeba na czymś oszczędzać :wink:.

Tam obowiązuje wciąż stare chińskie przysłowie: "kto centa nie ogląda, dolara nie zobaczy"... (wersja australijska).

Olo73
18.06.13, 12:22
o6.06 złożyłem zamówienie i zapłacilem, 07.06. dostałem mail, że wysłali. 17 odebrałem.

banc
18.06.13, 13:06
Tam obowiązuje wciąż stare chińskie przysłowie: "kto centa nie ogląda, dolara nie zobaczy"... (wersja australijska).

Na szczęście olek jeszcze dekielki do obiektywów dodaje. Bogaci się na osłonach i pokrowcach.

strOOs
26.06.13, 09:43
No dobra, moje Meike też już są w Polsce, odebrane dzisiaj rano.

Wygląda to tak:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k13_mk01.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k13_mk02.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k13_mk03.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k13_mk04.jpg)

A efekt zbliżenia jest taki:

1. 20/1.7 bez pierścieni:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k13_mk00mm.jpg)

2. 20/1.7 + 10mm:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k13_mk10mm.jpg)

3. 20/1.7 + 16mm:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k13_mk16mm.jpg)

4. 20/1.7 + 26mm:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k13_mk26mm.jpg)

Jako że w ogóle oryginalnych nie ma, a między Kenko a Meike nie wiem czy leży duża różnica to raczej te drugie zyskają większą popularność na świecie :)

banc
26.06.13, 10:42
Tak na oko to nie widzę większych różnic. U większości wygra cena. U niektórych fakt, że słyszeli nazwę Kenko a już Meike nie. No i najważniejsze.
Kenko można kupić już w polskim sklepie. Co prawda cena jest spora, ale dla niektórych gwarancja jest istotna.

strOOs
26.06.13, 10:57
Co prawda cena jest spora, ale dla niektórych gwarancja jest istotna.

Wiesz co, w przypadku tych pierścieni to ja wolę kupić 4 komplety Meike w cenie jednego Kenko... Co bo tu ma się popsuć? Najwyżej strzeli Ci jakaś sprzężynka od jednego z pinów, ale to też raczej nie za szybko... Tu nie ma żadne elektroniki, tylko styki 1:1.

banc
26.06.13, 11:07
Wiesz co, w przypadku tych pierścieni to ja wolę kupić 4 komplety Meike w cenie jednego Kenko... Co bo tu ma się popsuć? Najwyżej strzeli Ci jakaś sprzężynka od jednego z pinów, ale to też raczej nie za szybko... Tu nie ma żadne elektroniki, tylko styki 1:1.

Też tak myślę. Szczególnie w wypadku tak taniego produktu. Ale widuję różnych osobników, którzy mają odmienne podejście do zakupów.

strOOs
26.06.13, 11:22
Wiesz, ja mam w pracy na co dzień takiego, który nie aktualizuje Windowsa, bo go w ten sposób Microsoft szpieguje. A, jedyna klawiatura przy której usiądzie to biała - na czarnych nie pisze.

Zdarzają się dziwolągi i są właśnie tym "wyjątkiem od zasady".

Karol
24.03.14, 13:07
No dobra, moje Meike też już są w Polsce, odebrane dzisiaj rano.Wygląda to tak:
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k13_mk01.jpg)Odkopię wątek, też pomyślałem, żeby sobie na wiosnę pierścionki sprawić. Owe Meike mnie zainteresowały, widzę, że są obecnie dwie wersje - premium ;-) jak powyżej i econo - z plastikowymi bagnetami :roll::


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotcom.pl/images/product_photos/MeiKe/Pierscienie_posrednie_Olympus_Micro_43_ECO/Pierscienie_posrednie_Mikro_43_MK-P-AF3B_Econo_1.jpg)
Zamawiał ktoś ostatnio i może polecić sprawdzonego sprzedawcę z Chin? Interesują mnie te pierścionki metalowe.

yac
25.03.14, 02:08
Karol, mam te "premium" i wolałbym plastik. Ten metal to zwykłe aluminium a nie polerowana stal. Szkoda przepłacać.

strOOs
25.03.14, 13:45
Karol, mam te "premium" i wolałbym plastik. Ten metal to zwykłe aluminium a nie polerowana stal. Szkoda przepłacać.

A ja wolę aluminium niż plastik. Zdecydowanie bardziej wytrzymały materiał...

Kilka zdjęć z 20mm+pierścień 10mm


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k14_gx7_20mm_makro10_01.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k14_gx7_20mm_makro10_02.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k14_gx7_20mm_makro10_03.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://oc.zacharow.info/2k14_gx7_20mm_makro10_04.jpg)

Karol
25.03.14, 13:53
Dzięki - jak widzę całkiem dobrze współpracują z 20/1.7, tym bardziej sobie kupię. BTW - jak mocno obiektyw był przymknięty na powyższych fotach? Da się używać z z m.zd 45/1.8 - np. na potrzeby fotografowania znaczków pocztowych?

strOOs
25.03.14, 13:55
Dzięki - jak widzę całkiem dobrze współpracują z 20/1.7, tym bardziej sobie kupię. BTW - jak mocno obiektyw był przymknięty na powyższych fotach? Da się używać z z m.zd 45/1.8 - np. na potrzeby fotografowania znaczków pocztowych?

Spokojnie, ja na 5.6 robię najczęściej żeby to miało "ręce i nogi" - poniżej bywają problemy z brakiem głębi ;)

banc
26.03.14, 02:12
Kenko są z jakiegoś porządniejszego metalu. Nawet ich waga na to wskazuje.
Ale jakby ktoś chciał lekką plastikową wersję to: http://www.multifoto.pl/meike-pierscienie-posrednie-olympus-panasoni-eco,22,9646.html

strOOs
26.03.14, 22:12
Kenko są z jakiegoś porządniejszego metalu. Nawet ich waga na to wskazuje.

No tak, ale poza 42.5/75 to raczej szkła w MFT są lekkie - plastikowego bagnetu "z zasady" bym nie chciał, ale aluminiowy mi wystarczy...

banc
26.03.14, 22:24
No tak, ale poza 42.5/75 to raczej szkła w MFT są lekkie - plastikowego bagnetu "z zasady" bym nie chciał, ale aluminiowy mi wystarczy...

U mnie dosyć często E-M1 na tym wisi. Bo trzymam za sigmę 150. Więc jest to jakiś problem.

strOOs
26.03.14, 22:56
U mnie dosyć często E-M1 na tym wisi. Bo trzymam za sigmę 150. Więc jest to jakiś problem.

Bez przesady, aluminiowe są także stopki w najdroższych lampach, które ważą podobnie do body MFT.

Wg tej wideorecenzji pierścienie Kenko wyglądają tak, jak te Meike (jeśli chodzi o metal). No, może delikatnie bardziej "lśni" metal.


http://www.youtube.com/watch?v=PHCq7mwMRm4

banc
26.03.14, 23:24
Bez przesady, aluminiowe są także stopki w najdroższych lampach, które ważą podobnie do body MFT.

Wg tej wideorecenzji pierścienie Kenko wyglądają tak, jak te Meike (jeśli chodzi o metal). No, może delikatnie bardziej "lśni" metal.


http://www.youtube.com/watch?v=PHCq7mwMRm4

Pogooglałem i faktycznie waga jest taka sama. Zmyliły mnie opis w parametrach w cyfrowe.pl. Nie zwróciłem uwagi, że cały jest od czapy. To że bagnet wytrzyma to ja wiem. W końcu MMF-2 też nie jest metalowy. Tylko tutaj zaczynamy mieć dłuższe ramię i 4 łączenia (jeśli obiektyw przez przejściówkę jeszcze dołożymy).
Swoją drogą dojdzie nam 40-150 2.8 i już człowiek zacznie się martwić o takie rzeczy.

strOOs
26.03.14, 23:29
Pogooglałem i faktycznie waga jest taka sama.

Tylko tutaj zaczynamy mieć dłuższe ramię i 4 łączenia (jeśli obiektyw przez przejściówkę jeszcze dołożymy).
Swoją drogą dojdzie nam 40-150 2.8 i już człowiek zacznie się martwić o takie rzeczy.

Bez przesady, 40-150/2.8 nie będzie dużo cięższe od Sigmy 150 - w końcu S150 to szkło pod FF.

A w tej wideorecenzji to zakres "obrotowy" jest większe w Kenko niż w moich Meike.

Mogę się założyć, że i tak metal przeżyje, a pęknie najwyżej któreś plastikowe mocowanie wkretów. Upuściłem swego czasu Canona 5d z 17-35/2.8 i jedyne co pękło to dolne mocowanie wkrętu od bagnetu. Wystarczyło odkręcić bagnet, wyczyścić powierzchnię, dać klej cyjanoakrylowy, złożyć i śladu nie było. Żadnej zmiany w obrazie, żadnej zmiany w działaniu. Za to jakbyś miał całe pierścienie wytoczone z metalu (jak do manualnych szkieł) i to upuścił to wtedy jest panika. Metalowe szkło, metalowy obiektyw, metalowy bagnet - i wszystko twardsze w wykonaniu niż samo body...

Karol
22.04.14, 14:37
Po dwóch tygodniach od zamówienia dostałem dziś pierścionki. Zamówiłem u chińskiego sprzedawcy jedne z tańszych jakie znalazłem. Dekielków brak, jest jednak mini-saszetka (Olek - ucz się ;-)). Wszystko działa jak należy, wykonanie wydaje się przyzwoite. PayPal policzył -87,26 PLN. Moje cudo nazywa się Kernel Autofocus Macro tube for Micro4/3. Na pudełeczku napis "Professional" - nie w kij dmuchał... ;-)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/68141586/rozne/P4227300.JPG)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/68141586/rozne/P4227302.JPG)

alnico
22.04.14, 21:59
Po dwóch tygodniach od zamówienia dostałem dziś pierścionki. Zamówiłem u chińskiego sprzedawcy jedne z tańszych jakie znalazłem. Dekielków brak, jest jednak mini-saszetka (Olek - ucz się ;-)). Wszystko działa jak należy, wykonanie wydaje się przyzwoite. PayPal policzył -87,26 PLN. Moje cudo nazywa się Kernel Autofocus Macro tube for Micro4/3. Na pudełeczku napis "Professional" - nie w kij dmuchał... ;-)
Dobra cena. Za Kenko dałem dużo, dużo więcej a nawet saszetki nie dali. Innych wtedy jeszcze nie było. Teraz na tańsze bym się zdecydował (te lub Meike) bo jak widzę wyglądają porządnie.

Karol
22.04.14, 23:27
Pobawiłem się trochę - jest ok - frajdy tyle ile niegdyś miałem podpinając pierścionki pod Heliosa ;-).
Przypiąłem do dłuższego kita, 20/1.7 i 45/1.8 - z każdym z tych szkieł pierścionki jak najbardziej używalne. Pełne kadry:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/68141586/rozne/makro/P4227313.JPG)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/68141586/rozne/makro/P4227337.JPG)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/68141586/rozne/makro/P4227342.JPG)