PDA

Zobacz pełną wersję : iESP czy SPOT ?



aptur
12.04.04, 09:51
Witam

Mój aparat (a i zapewne większość innych modeli Olympusa) posiada funkcje mierzenia ostrości iESP oraz SPOT. Zapewne wiecie doskonale co skróty te oznaczają.
Chciałbym się dowiedzieć, jakiego trybu używacie w jakich warunkach. Zauważyełm że w trybie iESP zdjęcia są ciemniejsze. Przykładowo czy fotografując przyrodę częściej uzywacie iESP?
Podzielcie sie proszę swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

Pozdrawiam

Artur

qwerty
12.04.04, 11:54
No więc przyznaję się ze ja często - kiedy jest możliwośc - robię to samo ujęcie w obydwóch trybach... Może to nieprofesjonalne ale cóż, cyfrówka pozwala na to i owo ;) Pozdr.

mirkus
13.04.04, 19:12
Tak jest, po to, nam to dano, aby tego używać. Pomiar iESP jest w miarę pewny, ale punktowy bardziej precyzyjny. A pojęcia - profesjonalny, jakoś nie trawię, coraz bardziej kojarzy mi się z partactwem.

qwerty
14.04.04, 08:24
Mirkus, zależy od kontekstu i osoby... :) ale trochę racji masz... powiedzmy inaczej: często to słowo ma wymiar snobistyczny :)

pstryczek-elektryczek
14.04.04, 23:59
Sam o to miałem zapytać. A w C 740, którego używam jest jeszcze opcja multi metering, która i tak jest nieaktywna. O co chodzi. Czy to jakaś usterka aparatu???

vodnik
15.04.04, 00:15
...multi metering, która i tak jest nieaktywna. O co chodzi. Czy to jakaś usterka aparatu...

po pierwsze mylisz pojecia. Multimetering to pomiar swiatla, a SPOT/IESP to pomiar ostrosci. Jest jeszcze SPOT pod przyciskiem SPOT/MACRO ale ten pomiar jest pomiarem swiatla.

O Multimeteringu pisalem tutaj: http://forum.olympus.hat.pl/viewtopic.php?t=1220&highlight=

To nie zadna usterka aparatu. Wystarczy zajrzec do instrukcji

pstryczek-elektryczek
15.04.04, 00:47
faktycznie już mi się kaszani. A wszystko przez to, że instrukcja w polskiej wersji jest(jak to zwykle instrukcja) dość lakoniczna.
Winę ponoszę również za to, że tak się podpaliłem tymi wszystkimi informacjami jakich ogrom mnie nowego uczestnika forum przytłoczył, że zamiast poszperać we wcześniejszych postach od razu idę na łatwiznę i pytam :oops:

vodnik
15.04.04, 01:20
Doceniam skruche :wink: