PDA

Zobacz pełną wersję : FL-600R vs FL-36R vs FL-50R



themoth
4.03.13, 19:33
Co zaproponowalibyście do PEN E-PL3?
Papa co prawda nie gra roli (z rozsądkiem się rozumie), ale jeżeli chodzi o ergonomię i współpracę, czy warto dopłacać do 50R?

luc4s
4.03.13, 19:42
Pen i FL50R nie równa się ergonomia. Trzyma się to fatalnie (mam bez R, ale chyba wielkościowo to samo). Aczkolwiek ma power. Brałbym FL-600, bardzo przyjemna lampa.

themoth
5.03.13, 15:35
a czy FL-600R bywa kapryśna, jeżeli chodzi o doświetlanie bądź pracę bezprzewodową?

luc4s
5.03.13, 16:15
a czy FL-600R bywa kapryśna, jeżeli chodzi o doświetlanie bądź pracę bezprzewodową?

Za mało używałem, żeby to stwierdzić. Miałem tylko na testach.

markus74
6.03.13, 15:23
Gdy zamieniałem lustrzankowe klamoty na EPL-3 to jednym z głównych powodów tej zmiany były gabaryty. Trzymając się dalej tej filozofii zmieniłem FL 36R na FL 300R. Moim zdaniem najlepiej pasuje do mikrusów wizualnie (pozostałe tworzą dośc komiczny zestaw). Oczywiście nie ma tej mocy ale do zastosowań typowo amatorskich typu urodziny w domu (mieszkanie w bloku + biały sufit) sprawdza się idealnie. Poza tym w odróznieniu od FL 36R błyskawicznie sie ładuje i fajnie się składa na aparacie gdy jest nieużywana. Można więc ją złożoną na aparacie schować do pokrowca co też uważam za duży plus. Jak potrzebujesz mocy to bierz 50-tkę, a jak priorytetem gabaryty to "trzysetkę" polecam.

luc4s
6.03.13, 17:17
Mikrus z FL50 to wykląda komicznie i ni jak to nie jest praktyczne, aczkolwiek od biedy się przydaje :)

Tak to wygląda z om-d

oly2020
6.03.13, 19:24
Ze swojego doświadczenia mogę napisać że FL-36 (wersja R jeśli potrzebujesz bezprzewodowego wyzwalania) jest optymalna, sprawdza się doskonale, gabaryty nie są takie niedopasowane, przynajmniej ja się przyzwyczaiłem po chwili używania, a miałem duże lustrzanki z dużymi lampami i wydaje mi się że komfort użytkowania e-pl3+fl36 jest do zaakceptowania, a czas ładowania mi nie przeszkadza, nie zauważam tego problemu(a zrobiłem już setki, może i tysiące zdjęć tym zestawem), bo dłuższy czas jest jedynie jak wyzwalasz pełną moc, a zwykle nie jest potrzebne 100% mocy, szczególnie jeśli planujesz jasne stałki. Oczywiście ważne jest zasilanie, mając porządne akumulatory da się żyć :)

themoth
6.03.13, 20:45
R się przydaje, tak przynajmniej zauważyłem jak znajomy ostatnio szalał z alfą 66, a klamoty w tym jakąś tam lampę - ale bezprzewodową - ze starej Minolty. Do 36R przekonuje mnie na dziś dzień cena, choć to nie jest wyznacznik, natomiast 600R ma daje więcej pałera i wg specyfikacji dedykowany jest raczej do PENów. Choć wszędzie czytam że systemy m4/3 i 4/3 są kompatybilne, to spotykam się również z opiniami że 36 i 50 nie doświetlają i nie widać tego wcale na wyświetlaczu aparatowym, a dopiero na monitorze.
Druga sprawa że przy bezprzewodówce gabaryt ma drugorzędne znaczenie, bo lampę można sobie gdzieś ciepnąć.
A czy spotkaliście się z jakimiś problemami z balansem bieli przy powyższych lampach?

rah
6.03.13, 21:24
Przed chwilą sprawdziłem E-PL5 z FL-36R wygląda zupełnie dobrze i nawet trzyma się bez wysiłku, nie giba się w żadną stronę. Nie zauważyłem problemu z balansem bieli. Moim zdaniem z tą lampą nawet lepiej dobiera balans bieli. Mam jednak raz dobrze naświetlone zdjęcia, a raz mocno niedoświetlone. Jeśli są dobrze doświetlone to na monitorze widzę to od razu, jeśli słabo to na monitorze prawie nie widzę, co fotografowałem :-). Może to akumulatory z nieco już niższym napięciem? Podładuję i jutro sprawdzę jeszcze raz. Perfekcyjnie działa wyzwalanie przez RC.
Czy ktoś sprawdzał lampę FL 300R na E-PL5 z podpiętym mZD 12-50? Lampa z zestawu FL-LM1 rzuca cień. FL 300R wydaje się wyższa więc może cienia nie daje?

themoth
9.03.13, 21:38
...Podładuję i jutro sprawdzę jeszcze raz...
no i co tam Panie?

rah
9.03.13, 23:26
Odmówiła mi posłuszeństwa lampa FL-36R :-( . Błyska teraz raz na kilkanaście razy i z reguły prześwietla. Muszę znaleźć cenę ryczałtowej naprawy, albo poszukać innego sposobu naprawy. Jeszcze parę miesięcy temu z E-30 pięknie działała, a teraz zonk.

fret
10.03.13, 00:26
Ergonomia, to zdjęcie lampy z sanek, a jak zdjęta, to YN 460II + wyzwalacz radiowy YN. Razem jakieś 350 zł. Jest moc i niezawodność. Że manualna? Po zdjęciu z sanek łatwiej ustawić manualny błysk, niż korygowac ttl-a :). Do domowej fotografii najlepsze rozwiazanie. Systemowa z automatyką wygra za to przy reportażu, choćby ślubnym.

luc4s
10.03.13, 00:35
Pamiętajcie, że z FL50 czy FL36 nie działa wspomaganie AF na lampie. FL600 ma do tego białe diody, które też całkiem nieźle przydają się do filmowania.

Darekw1967
10.03.13, 01:36
Witam !

Do EPL-5 stosuje lampe FL-36R i to sie dobrze sprawuje.
Potwierdzam, ze mikrusy 4/3 nie potrafia wykorzystac wspomagania AF w FL-36R co
mnie nieco martwi, bo to by poprawilo prace AF w gorszych warunkach oswietleniowych.
Szkoda, ze olympus nie opanowal tego wspomagania AF w lampie FL-36R w stosunku do m.4/3

Pozdrawiam

marek7001
10.03.13, 11:58
Witam !

Do EPL-5 stosuje lampe FL-36R i to sie dobrze sprawuje.
Potwierdzam, ze mikrusy 4/3 nie potrafia wykorzystac wspomagania AF w FL-36R co
mnie nieco martwi, bo to by poprawilo prace AF w gorszych warunkach oswietleniowych.
Szkoda, ze olympus nie opanowal tego wspomagania AF w lampie FL-36R w stosunku do m.4/3

Pozdrawiam


Przecież E-PL3 oraz E-PL5 mają wspomaganie AF wbudowane.

themoth
10.03.13, 13:33
Przecież E-PL3 oraz E-PL5 mają wspomaganie AF wbudowane.
lampkę czerwoną, ale ona nie zawsze wystarcza.

Jan_S
10.03.13, 13:47
Przecież E-PL3 oraz E-PL5 mają wspomaganie AF wbudowane.

tak, ale większe obiektywy tę lampkę zasłaniają (przynajmniej tak jest u mnie na OMD)

rah
16.03.13, 21:33
no i co tam Panie?

Wczoraj nastąpiło cudowne ozdrowienie :-). Syn męczył lampę ciągłym wymuszaniem testowego błysku. Załączała się najczęściej tak co 3-4 raz, ale z czasem coraz częściej testowy błysk zadziałał, aż po co najmniej 50 błyskach w końcu lampa załapała. Ja wczęśniej też błyskałem z kilkadziesiąt razy i nic. Dla pewności odczekałem do dzisiaj, ale dzisiaj też działa za każdym razem. No i podłączona do E-PL5 wreszcie działa. W trybie TTL korekta błysku na ok. +1 jest jak widzę wskazana, bo nie daje jeszcze prześwietleń i ogólnie kadr wygląda na lepiej naświetlony. Wyniki są jednak powtarzalne, a to najważniejsze.
Co do ergonomii to wielkość i ciężar tej lampy nie powoduje żadnego dyskomfortu. Idealnie aparat się trzyma bez gibania do przodu, czy tyłu. Proporcje wielkości lampy do aparatu też według mnie są bardzo dobre.

themoth
10.09.13, 22:23
Wczoraj nastąpiło cudowne ozdrowienie :-). Syn męczył lampę ciągłym wymuszaniem testowego błysku. Załączała się najczęściej tak co 3-4 raz, ale z czasem coraz częściej testowy błysk zadziałał, aż po co najmniej 50 błyskach w końcu lampa załapała. Ja wczęśniej też błyskałem z kilkadziesiąt razy i nic. Dla pewności odczekałem do dzisiaj, ale dzisiaj też działa za każdym razem. No i podłączona do E-PL5 wreszcie działa. W trybie TTL korekta błysku na ok. +1 jest jak widzę wskazana, bo nie daje jeszcze prześwietleń i ogólnie kadr wygląda na lepiej naświetlony. Wyniki są jednak powtarzalne, a to najważniejsze.
Co do ergonomii to wielkość i ciężar tej lampy nie powoduje żadnego dyskomfortu. Idealnie aparat się trzyma bez gibania do przodu, czy tyłu. Proporcje wielkości lampy do aparatu też według mnie są bardzo dobre.

no to super. a ja się w końcu do FL600R w OJu przymierzam

thedoc
20.10.13, 20:54
A ja mam 2 sztuki 36R i sobie bardzo chwalę, ale używam jest tylko jako slave. W zupełności wystarczają do amatorskiego domowego strobbingu. Ale do e-pm2 czy nawet od om-d e-5 w sanki nie wsuwałem bo wygladało idiotycznie i ogólnie było niewygodnie. Polecam za to rozwiązanie body m43 + 36R na kablu ettl z nałożonym małym softboxem, no bardzo miłe dla oka efekty się osiąga :)

macieknr1
3.11.13, 17:44
Wczoraj nastąpiło cudowne ozdrowienie :-). Syn męczył lampę ciągłym wymuszaniem testowego błysku. Załączała się najczęściej tak co 3-4 raz, ale z czasem coraz częściej testowy błysk zadziałał, aż po co najmniej 50 błyskach w końcu lampa załapała. Ja wczęśniej też błyskałem z kilkadziesiąt razy i nic. Dla pewności odczekałem do dzisiaj, ale dzisiaj też działa za każdym razem. No i podłączona do E-PL5 wreszcie działa. W trybie TTL korekta błysku na ok. +1 jest jak widzę wskazana, bo nie daje jeszcze prześwietleń i ogólnie kadr wygląda na lepiej naświetlony. Wyniki są jednak powtarzalne, a to najważniejsze.
Co do ergonomii to wielkość i ciężar tej lampy nie powoduje żadnego dyskomfortu. Idealnie aparat się trzyma bez gibania do przodu, czy tyłu. Proporcje wielkości lampy do aparatu też według mnie są bardzo dobre. Posiadam FL-36R i niestety z E-Pl1 nie chce dzialac.Winie za to lampe test/czarge dziala znaczy sie swieci ale po nacisnieciu nie ma reakcji :( .Szkoda myslalem ze uda zaczac sie zabawe z softboxem i penem .

easy_rider
3.11.13, 20:32
Musi działać - może po prostu styki nie kontaktują?
Najbardziej podejrzane są krawędzie stopki na aparacie podające masę do lampy... (rah może mieć podobnie)

themoth
3.11.13, 22:14
też mam wrażenie że musi działać, może coś tam masz powyłączane w ustawieniach aparatu?

nightelf
3.11.13, 22:22
Posiadam FL-36R i niestety z E-Pl1 nie chce dzialac.Winie za to lampe test/czarge dziala znaczy sie swieci ale po nacisnieciu nie ma reakcji :( .Szkoda myslalem ze uda zaczac sie zabawe z softboxem i penem .

Jeśli lampa jest zdjęta z aparatu to guzik test też nie działa?

PanMarecq
26.11.13, 18:08
Jest jakakolwiek lampa obecnie dostępna która dawawłaby wspomaganie AF do korpus m4/3? Ostatnio robiłem zdjęcia zestawem Nikon D5100 +18-105 + SB-900 i ze wspomaganiem od lampy AF w ciemnych warunkach chodził jak rakieta(tylko trochę długo się ładowało),potem poszedłem na imprezę z moim EPL-3 i FL 36r,myśląc ,że będzie podobnie i się bardzo rozczarowałem ;/.

nightelf
26.11.13, 19:44
W przypadku OM-D wspomagać AF będzie FL-600R, nie wiem tylko czy z E-PL3 to też zadziała.

themoth
26.11.13, 20:45
W przypadku OM-D wspomagać AF będzie FL-600R, nie wiem tylko czy z E-PL3 to też zadziała.
dobre pytanie... też mnie to interesuje, ale wg mnie - nie.

PanMarecq
28.11.13, 15:27
W przypadku OM-D wspomagać AF będzie FL-600R, nie wiem tylko czy z E-PL3 to też zadziała.

dzięki za odpowiedź ;) Cóż OMD-EM5 może w końcu trafi w moje ręce jakoś na święta :) Zresztą sądzę ,że ten problem ze starszymi korpusami powinno dać się rozwiązać za pomocą aktualizacji frimware'u.

tymczasowy_
28.11.13, 16:31
Wielokrotnie już pisałem tu, że używam FL-50 z LX-5 (a teraz z E-P5). Oczywiście zakładanie tak dużej lampy bezpośrednio na sanki to głupota, ale wystarczy mały uchwyt lub bracket i komfort używania takiego zestawu jest idealny. Lampę z body można połączyć za pomocą kabla TTL lub za pomocą RC. Kabel TTL wcale nie jest potrzebny do pracy lampy w trybie TTL, ja zawsze pracuję w trybie manualnym lampy, ale dzięki kablowi TTL lampa ma informację o ISO, przysłonie, czasie z body - nie trzeba tego wprowadzać do lampy.

Nie ma różnicy czy lampa to FL-50, 36 czy jeszcze mniejsza i tak trzeba pakować w większą torbę. Z FL-50 mam szybkie ładowanie, dużą siłę błysku, dużą ilość błysków na komplecie akumulatorów. A do błyskania na wprost wystarczy ta popierdułka co jest w body.

Najlepsze efekty uzyskuję gdy lampą błyskam za siebie, a błysk odbity od ścian, sufitu ładnym rozproszonym światłem doświetla obiekt(y). Nie żałować ISO, drugi plan winien być oświetlony światłem zastanym, Oczywiście należy zwrócić uwagę na mieszanie się różnego rodzaju oświetlenia (temperatura barwy) na skórze - należy w tym wypadku postarać się aby pierwszy plan miał przewagę światła z lampy.
Na resztę wystarczą "gradienty" z LR.

Boa
7.04.14, 00:57
Pytanko, czy stosując błysk bezprzewodowy również można używać krótkich czasów synchronizacji?

PanMarecq
7.04.14, 16:14
Tak,można :) wybierasz opcję HS czy coś takiego.

Boa
9.04.14, 23:07
Dzięki, niepotrzebnie zdublowałem pytanie w innym wątku.
Stosowałeś już tę opcję?

PanMarecq
10.04.14, 00:24
Tak,radziła sobie całkiem nieźle (epl3 i fl36r) jednak to rozwiązanie nie jest zbytnio komfortowe,trochę opóźniało moim zdaniem wyzwolenie migawki i na dodatek trzeba było mieć na uwadze ,czy wyzwalana lampa zobaczy tą na sankach aparatu,co skutecznie utrudniało skupienie się tylko na zdjęciach.Niestety innych możliwości na HSS z lampami reporterskim chyba nie ma w tym systemie,a może jestem w błędzie i ktoś mi poda jak można to ogarnąć (wystarczy ustawianie manualne a będę w 7-dmym niebie :D)

maver1ck
10.06.14, 13:27
A to nie jest tak, że FL-600R to ma taką moc jak FL-36R a 50 jest od nich dużo mocniejsza ?

grizz
10.06.14, 17:19
https://forum.olympusclub.pl/threads/84731-Lampa-b%C5%82yskowa-FL-50R - liczba przewodnia 50 @42mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/84733-Lampa-b%C5%82yskowa-FL-36R - liczba przewodnia 36 @42mm
https://forum.olympusclub.pl/threads/84914-Lampa-b%C5%82yskowa-FL-600R - liczba przewodnia 36 @42mm


Przy czym 600 ma 4 akku i szybko się ładuje w porównaniu do 36r

nightelf
10.06.14, 17:32
Do lamp Olympusa nie ma battery packa?

50R jest też większa, więc to może być problem dla niektórych.

henry1
10.06.14, 17:40
Do lamp Olympusa nie ma battery packa?

50R jest też większa, więc to może być problem dla niektórych.

Do lampy FL- 50 jest battery pack.
https://forum.olympusclub.pl/threads/85282-Olympus-SHV-1-zewn%C4%99trzne-zasilanie-lamp-b%C5%82yskowych

grizz
10.06.14, 18:12
Do lampy FL- 50 jest battery pack.
https://forum.olympusclub.pl/threads/85282-Olympus-SHV-1-zewn%C4%99trzne-zasilanie-lamp-b%C5%82yskowych

To jest nie tylko battery pack, to ssytem szybkiego ładowania. Z nim flka błyska raz za razem…