PDA

Zobacz pełną wersję : FL-36R niedoświetlanie z OM-D



mowso
4.03.13, 15:57
Witam
Kiedyś używałem fl-36r z 420 i działała poprawnie, potem przez 3 lata używałem nikona d90 z 800-ką i też było ok - teraz do om-d podpiąłem fl-36r i niestety sporo niedoświetla zwłaszcza odbite światło. Muszę korygować na +0,7 albo +1 żeby poprawnie doświetliło - ktoś miał podobny objaw z tym modelem ?

Jan_S
4.03.13, 16:06
U mnie OMD ze wszystkimi lampami niedoświetla - standardowo korekta +1 czasem nawet +2. Bez znaczenia czy używam wbudowanej, Tumaxa czy wspomnianej FL-36R...

CzaRmaX
4.03.13, 16:19
Mam podobne objawy z FL36 i PEN'em. Nie wiem czy macie to samo ale w aparacie zdjęcie widać ok, natomiast później na monitorze jakby były niedoświetlone. Jest to trochę irytujące więc używając PEN'a z lampą przyciemniam o trochę wyświetlacz w aparacie, jednocześnie podbijam lampę i później to co na wyświetlaczu zgadza się mniej więcej z tym co na monitorze.

mowso
4.03.13, 16:24
o proszę, a z 600R wygląda to tak samo ? bo powoli mnie zaczyna to irytować i się zastanawiam czy jej nie sprzedać i 600-ki nie kupić

CzaRmaX
4.03.13, 16:30
Widocznie Olki tak mają. Najlepiej weź aparat i wykonaj jakieś zdjęcie na próbę bo może w sklepie pozwolą i później sprawdzisz co Ci wyszło.

Jan_S
4.03.13, 20:31
tak na marginesie - da się włączyć wspomaganie AF z lampy (FL-36R) gdy pracuje ona z OMD? Opcję w ustawieniach lampy znalazłem, ale OMD jak ten głupi, korzysta z własnej wbudowanej diody, co przy dużym obiektywie nie jest optymalne. Doświetlanie z lampy byłoby wygodniejsze - no chyba że to są niekompatybilne systemy (AF fazowy vs kontrastowy)

CzaRmaX
4.03.13, 20:40
U mnie w E-PL2 nie da się włączyć bo nawet do Olka w tej sprawie pisałem. Napisali mi, że podobno w 3 serii PEN'ów już się da, chociaż nie wiem jak to jest na prawdę. Może OMD też nie obsługuje diody bo to chyba raczej powinno się z automatu załączyć - tak sobie myślę.

luc4s
4.03.13, 20:46
tak na marginesie - da się włączyć wspomaganie AF z lampy (FL-36R) gdy pracuje ona z OMD? Opcję w ustawieniach lampy znalazłem, ale OMD jak ten głupi, korzysta z własnej wbudowanej diody, co przy dużym obiektywie nie jest optymalne. Doświetlanie z lampy byłoby wygodniejsze - no chyba że to są niekompatybilne systemy (AF fazowy vs kontrastowy)

Nie da się włączyć w żadnym penie ani om-d, ponieważ ostrzą one po kontraście, nie po fazie, a wspomaganie na lampce jest do ostrzenia po fazie.

CzaRmaX
4.03.13, 20:49
Nie da się włączyć w żadnym penie ani om-d, ponieważ ostrzą one po kontraście, nie po fazie, a wspomaganie na lampce jest do ostrzenia po fazie.

W takim bądź razie Janie musisz korzystać z małej latarki diodowej skoro ta w aparacie Ci nie wystarcza :)

Jan_S
4.03.13, 20:51
albo walnąć trzy głebsze żeby złapać fazę :)

CzaRmaX
4.03.13, 20:58
albo walnąć trzy głebsze żeby złapać fazę :)

To też hehe ;). Ale z tą małą latarką pomaga jeżeli nie masz czegoś szybkiego w tle :). Nie wiem jak jest w OMD ale u mnie przy egipskich ciemnościach ciężko jest ustawić ostrość manualnie z wyświetlacza a co do dopiero z AF to kilka razy wspomogłem się taką małą latareczką i AF działa ;)

Jacek S
4.03.13, 23:11
E-500 z FL-36 i e-510 z FL-50R też często nie doświetlają, na szczęście dzieje się to w miarę przewidywalnie. Wygląda na to że Olympusy mają do tego skłonność.

Jan_S
4.03.13, 23:22
tak, przewidywalność to fakt, ale zastanawia ta tendencja do niedoświetlania... na początku myślałem że mi Tumax świruje, ale z FL36 jest to samo...

CzaRmaX
4.03.13, 23:47
A macie tak, że jak lampa jest ustawiona normalnie to po wykonaniu zdjęcia na wyświetlaczu widać, że zdjęcie wyszło dobrze a dopiero na kompie, że jest niedoświetlone?

nightelf
5.03.13, 00:24
@CzaRmaX - zawsze możesz włączyć histogram na podglądzie zdjęcia i ocenić poprawność naświetlenia.

CzaRmaX
5.03.13, 00:33
Nightelf nie chodzi o sposoby tylko o fakt jak zdjęcie jest wyświetlane na wyświetlaczu bo widząc po tym co chłopaki wcześniej pisali to nie jest tylko przypadłość mojego PEN'a. Teraz do tego jestem przyzwyczajając i podobnie jak Jan biorę +1 lub +2 i jest ok ale za pierwszym razem kiedy użyłem FL36 to byłem później zły jak wyszły zdjęcia w JPEG bo po co siedzieć i przy każdym zdjęciu majstrować w kompie jak mogłyby być (powinny być) do oglądania już poprawne na dzień dobry.

Jacek S
5.03.13, 20:32
A macie tak, że jak lampa jest ustawiona normalnie to po wykonaniu zdjęcia na wyświetlaczu widać, że zdjęcie wyszło dobrze a dopiero na kompie, że jest niedoświetlone?
Tak, w E-500 często tak mam. Pewnie dzieje się tak dlatego, że ekran aparatu ogląda się w słabym świetle (bo w takim używa się lampy). Otoczenie jest ciemne, jasny ekran aparatu świeci w oczy więc wydaje się że zdjęcie jest dobrze naświetlone. Najlepiej korzystać z histogramu. Można spróbować też ściemnić ekran ale wtedy w jaśniejszym otoczeniu pewnie będzie świecił za słabo i znowu trzeba będzie go rozjaśniać. Histogram i podgląd prześwietlonych i niedoświetlonych miejsc na zdjęciu jest najlepszym rozwiązaniem.

CzaRmaX
5.03.13, 20:48
Muszę sprawdzić bo nie chcę teraz opowiadać bajek ale z tego co pamiętam to u mnie czy w nocy czy w dzień dobrze pokazywało na wyświetlaczu. Jak podbiję lampę to wychodzą teraz na wyświtlaczu jakby prześwietlone a na kompie wszytko gra.