PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus e-500 Zuiko 14-45 problem z ostrością (pierścien ostrości?)



marcin1999
2.03.13, 14:35
Witam,
mam pewien problem. Podczas robienia zdjęć Olympusem e500 (obiektyw Zuiko 14-45) nie mogę regulować ostrości za pomocą pierścienia na obiektywie. Pierścien normalnie się obraca ale w wizjonerze nie zmienia się w ogóle stopień ostrości. Na forum przeczytałem, że być może mam ustawiony automatyczny AF czy coś takiego, zmieniłem na manuala ale dalej jest to samo ? W czym może być wina? Czy to może być zepsuty aparat, czy obiektyw ?

Mirek54
2.03.13, 14:40
a co z zielonym koleczkiem w wizjerze po prawej stronie.Pulsuje,mruga,czy ciagle jest aktywne?????

marcin1999
2.03.13, 14:55
i tak i tak - ruszam pierścieniem to raz w ogóle się nie świeci , raz mruga - samowolka.

Na poczatku myslalem ze to moze wina obiektywu, chciałem na dniach kupić sobie kolejny Zuiko ale zastanawiam się czy z samym body jest wszystko ok.

Mirek54
2.03.13, 15:00
Jesli mruga to jest nieostro.Jesli ciagle jest aktywne to jest wlasnie wyostrzone-mozesz pstrykac.Zobacz z innym obiektywem.Mozesz miec cos z tasma.Wszak do nowosci ten 14-45 to nie zalicza sie.

marcin1999
2.03.13, 15:03
gdybyś miał strzelać na co byś więc stawiał - zrypany body czy obiektyw?

Mirek54
2.03.13, 15:09
gdybyś miał strzelać na co byś więc stawiał - zrypany body czy obiektyw?

Zanim bym strzelac mial to ustawil bym statyw.S_AF popatrzyl jak w wizjerze widac.Pozniej przestawil na MF i pokrecil delikatnie pierscieniem.Nastepnie znowu S_AF i przy wciskaniu do polowy spustu sluchal czy aparat przestawia ostrosc.Wtedy mial bym pewnosc,ze krecac pierscieniem przestawilem ostrosc.Znaczylo by mi to ,ze mam sprawny sprzet i kiepska ocene ostrosci w wizjerze.

marcin1999
2.03.13, 15:22
krecac pierścieniem na MF słychac lekki pomruk więc chyba łapie ostrość, tylko po prostu wizjer jest bardzo słaby ;/

Mirek54
2.03.13, 15:27
Moze bardziej zwracaj uwage,zeby to zielone koleczko ciagle swiecilo a nie na obraz w wizjerze.Bedzie latwiej.

marcin1999
2.03.13, 15:31
tylko mam wtpliwości i tak - na innym forum zajmującym się głownie fotografią i modelingiem zadałem takie pytanie i każdy, kto posiadał identyczny sprzet twierdził, że nie ma tego problemu więc mam lipny sprzet.

Czy przy zakupie innego lepszego obiektywu też nie bedzie zadnych róznic na wizjerze ?

Mirek54
2.03.13, 15:37
Napisze inaczej.Ty patrzac w wizjer w moim aparacie biedziesz miec trudnosci z ocena ostrosci,ja tej miec nie bede.Nie sluchaj tego wszystkiego co wypisywane jest w necie.
Zakladajac inny obiektyw w wizjerze bedziesz widziec to samo(Przy tej samej ogniskowej)

Weasly
2.03.13, 18:24
może po prostu, przestawiłeś sobie dioptrie w wizjerze... Takie małe pokrętło przy wizjerze +/-

marcin1999
2.03.13, 18:33
nie, to nie dioptrie , też na poczatku myslalem ze moze tam coś się powaliło, ale to nie to.

Maciek_WM
2.03.13, 18:47
Też mam e-500 i ten wizjer idealny nie jest, dodatkowo trochę mi przeszkadza wada wzroku i szkła na nosie ale z pewnością różnicę między nieskończonością a minimalną odległością na nim widać. Zrób kilka zdjęć testowych tak jak ci Mirek radzi. Może spróbuj w trybie S-AF+MF, ustaw autofokus na coś bardzo daleko (nieskończoność) a potem pierścieniem wróć na przedmiot metr przed tobą. Jednocześnie obserwuj zachowanie kropki, - albo świeci stale gdy złapie ostrość, albo nie świeci w ogóle gdy ostrości nie ma. Dodatkowo miga jeśli aparat nie jest w stanie określić czy ustawił ostrość.

Jeśli zdjęcia wychodzą ostre i kręcenie pierścieniem ma wpływ na ostrość na zdjęciach, to obiektyw jest dobry.

marcin1999
2.03.13, 19:16
nadal nic z tego nie wychodzi. na dniach wybiore się gdzies do komisu foto i zapytam się tam też.

---------- Post dodany o 18:16 ---------- Poprzedni post był o 18:08 ----------

a czy w obiektywach Zuiko ten pierścien obraca się cały czas w nieskończonośc, czy jest jakieś limit obrotów? (sorry, moze to dla Was zbyt oczywiste tematy, ale ja dopiero jestem amatorem). Bo kiedyś fotografowałem Nikonem z Nikorem i tam nie było tak, że ten pierścień cały czas obracał się w nieskończoność, mozna było zrobić chyba 1.5 - 2 pełne obroty .

Maciek_WM
3.03.13, 02:59
Pierścień ostrości w Zuiko jest "elektroniczny", możesz nim obracać tak długo jak Ci się podoba w obie strony. Obracanie pierścienia uruchamia silniczek w obiektywie. W jedną stronę kręcisz żeby ogniskować na rzeczy blisko w drugą na rzeczy daleko. Jak dojedziesz do nieskończoności, lub do odległości minimalnej, możesz kręcić sobie dalej, ale w obiektywie już nic się nie przestawia. W obiektywach mechanicznych kręci się pierścieniem i jak dojedziesz do nieskończoności to dalej się nie da. Zamiast silniczka to twoja ręka która porusza soczewki.