PDA

Zobacz pełną wersję : Statystyki rynku fotograficznego



Jan_S
28.02.13, 14:54
W wielu dyskusjach na Forum dotyczących sprzętu pojawiają się opinie i komentarze że "ten aparat się będzie dobrze sprzedawał", "ten jest bestselerem" a "tego badziewia nikt nie kupi". Wszakże, niełatwo jest wskazać źródła tych stwierdzeń.

Zakładam ten wątek z nadzieją, że będą tu trafiać odsyłacze do wszelkiego rodzaju statystyk rynku fotograficznego. Sprzedaży sklepów, danych o produkcji od producentów i importerów. Niełatwo jest do tych danych dotrzeć ale mam nadzieję, że mając miejsce w którym będziemy tę wiedzę gromadzić, uda się dotrzeć do pewnych i wiarygodnych informacji.

Mam nadzieję, że wątek ten będzie dobrym miejscem na dyskusje o rozwoju i przemianach rynku foto.

---------------
By jakoś ten wątek zacząć, zrobiłem małe zestawienie ze statystyk publikowanych przez Camera & Imaging Products Association
link do strony ze statystykami (zamiast kropek wiadomo co trzeba wpisać :/ ) (http://www.****.jp/english/data/dizital.html)

porównałem dane o produkcji aparatów za rok 2011 i 2012:
82384
(powyższy obrazek załączyłem także jako pdf)

Jak widać, w roku 2011 **** nie rozróżniała jeszcze bezlusterkowców z ogólnej liczby aparatów z wymienną optyką. Wszakże patrząc na zestawienie można z dużym prawdopodobieństwem postawić tezy:
1) Bezlusterkowce nakręcały rynek foto w 2012 roku,
2) Bezlusterkowce odbierają rynek głównie kompaktom,
3) Nie wydaje się (wbrew ogólnie lansowanym poglądom) żeby bezlusterkowce stanowiły konkurencję dla lustrzanek. Tych ostatnich, przy ogólnej zapaści na rynku foto wyprodukowano w roku 2012 ponad milion sztuk więcej niż w roku poprzednim wyprodukowano łącznie wszystkich aparatów z wymienną optyką.

ahutta
28.02.13, 18:09
To w zeszłym miesiącu na optycznych pojawił się skromny tekst odnośnie rynku japońskiego: http://www.optyczne.pl/5540-nowo%C5%9B%C4%87-Udzia%C5%82y_w_japo%C5%84skim_rynku_foto.html

k@czy
28.02.13, 18:25
Pomijajac fakt, ze nazwa zrodla kompletnie je dyskredytuje :D, to organizacja ta specjalizuje sie w, moim zdaniem, troche dziwnych statystykach i porownaniach.
Tak jak teraz jest podzial na aparaty z wymienna optyka i bez, z lustrem lub bez, tak kiedys byl na aparaty do 6mpix i powyzej, do 10mpix i powyzej, z zoomem i bez, itepe, itede.
Dziwie sie, ze nie ma podzialu na srebrne i czarne, albo male i duze, ciezkie i lekkie.....
Kupujac m4/3 naprawde dla kogos ma znaczenie, czy korpus ma lustro w srodku, czy tez nie?

Jan_S
28.02.13, 18:35
Tak jak teraz jest podzial na aparaty z wymienna optyka i bez, z lustrem lub bez.................

kupujac m4/3 naprawde dla kogos ma znaczenie, czy korpus ma lustro w srodku, czy tez nie?
hmm, jak dla mnie jest to sensowne rozgraniczenie, pokazujące trendy w rozwoju cyfrówek

k@czy
28.02.13, 19:08
Ok - nieprecyzyjnie sie wyrazilem - wymienna optyka ok - ma sens i znaczenie.
Ale fakt posiadania lusterka w srodku lub ma takie samo znaczenie, jak fakt posiadania wbudowanej lampy blyskowej lub nie....

Rysiek_O
28.02.13, 19:43
Panowie... chyba na wstępie nie trzeba będzie sekundantów. Pojedynki później:-). Pan Prezes ma może gdzieś konkurencyjne zestawienia? To z chęcią popatrzymy.
A wracając do tematu. Zanikanie kompaktów jest i będzie miało miejsce. Wszak nikt tutaj nie liczy sprzedawanych wraz z komórkami (w jednej obudowie) aparatów, które często wystarczą ich użytkownikom jako narzędzie dokumentacji zdjęciowej.
Idąc dalej można się zastanowić nad bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Część z nich znajduje nabywców na podstawie efektu snoba - a cześć kupujących świadomie wybiera dany sprzęt. Tych świadomych limitują często wolne środki jakie mogą przeznaczyć na taki wydatek, jak również parametry aparatów.
Dwa lata dają za mało danych aby móc ustalić trendy i na ich podstawie prognozować co będzie dalej.

ahutta
28.02.13, 20:25
Zgadzam się z Ryśkiem w całej rozciągłości.

nightelf
28.02.13, 20:46
Camera & Imaging Products Association tworzy też zestawienia długości pracy baterii, które są całkiem rzetelne.
Swoją drogą chętnie bym zobaczył to zestawienie czarne kontra srebrne :D

k@czy
28.02.13, 21:09
Panowie... chyba na wstępie nie trzeba będzie sekundantów. Pojedynki później:-). Pan Prezes ma może gdzieś konkurencyjne zestawienia? To z chęcią popatrzymy.
A wracając do tematu. Zanikanie kompaktów jest i będzie miało miejsce. Wszak nikt tutaj nie liczy sprzedawanych wraz z komórkami (w jednej obudowie) aparatów, które często wystarczą ich użytkownikom jako narzędzie dokumentacji zdjęciowej.
Idąc dalej można się zastanowić nad bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Część z nich znajduje nabywców na podstawie efektu snoba - a cześć kupujących świadomie wybiera dany sprzęt. Tych świadomych limitują często wolne środki jakie mogą przeznaczyć na taki wydatek, jak również parametry aparatów.
Dwa lata dają za mało danych aby móc ustalić trendy i na ich podstawie prognozować co będzie dalej.
Zaraz pojedynek - chcialem sie tylko dowiedziec, kto sie pyta sprzedawcy przed zakupem o lusterko w srodku :)
Ale jak chcemy konkretnie pogadac, to prosze bardzo :)
Na jakiej podstawie twierdzisz, ze 4mln bezlusterkowcow nakrecaja rynek ponad 100mln aparatow?

Wyciaganie wniosku, jakoby bezlusterkowce odbieraly rynek kompaktom jest bledem - sprzedaz kompaktow spadla o 19.5mln a bezlusterkowcow wzrosla o 4.2mln (zakladamy, ze w 2011 roku sprzedaz bezlusterkowcow byla ok 100.000szt). Nadal brakuje 15.3mln kompaktow.

Z ostatnim stwierdzeniem sie zgadzam, chociaz nie spotkalem sie z opinia, ze bezlusterkowce odbieraja klientow SLR- skad ta teza?

Generalnie - pomijanie w zestawieniu najwiekszego rynku zbytu aparatow pseudofotograficznych, czyli telefonow komorkowych doprowadza do takich wlasnie nieprzemyslanych wnioskow. Nie trzeba byc geniuszem marketingowym, zeby zauwazyc, ze to jest wlasciwa przyczyna spadku sprzedazy tradycyjnych kompaktow, a nie bezlusterkowce.
Ignorowanie tego faktu przez CIPE pozstaje dla mnie tajemnica.... :-P

Wszystkie Ryski to fajne chlopy i nie smialbym sie z Ryskiem nie zgadzac :)

Rysiek_O
28.02.13, 21:15
Wiem, ze wszystkie Ryski to fajne chlopy i nie smialbym sie z Ryskiem pojedynkowac :) Ale w calej rozciaglosci pozwole sie z Ryskiem nie zgodzic ;)

Masz prawo do własnego zdania, tak jak ja do swojego. W sumie mam wrażenie, ze polemizujesz z Janem, a nie ze mną. Ale może jestem w błędzie?

ahutta
28.02.13, 21:22
Idąc dalej tym tropem można wysnuć wniosek, że sprzedaż konsol zmniejsza sprzedaż PC do gier. A tak nie jest. Akurat osoby, które decydują się na aparat w komórce są w większości osobami, które kupiłyby aparat raz na X lat i tyle. Wzrost sprzedaży aparatów w komórkach jest prosty - praktycznie każdy telefon jest w taki czy inny aparat wyposażony i chcąc nie chcąc jestem po części skazany na jego zakup.

k@czy
28.02.13, 21:33
Masz prawo do własnego zdania, tak jak ja do swojego. W sumie mam wrażenie, ze polemizujesz z Janem, a nie ze mną. Ale może jestem w błędzie?
Shit... oczywiscie :) Twoj post byl blizej i tak mi sie ubzduralo :) Z toba sie zgadzam w calej rozciaglosci - z Janem mniej :)


Idąc dalej tym tropem można wysnuć wniosek, że sprzedaż konsol zmniejsza sprzedaż PC do gier. A tak nie jest. Akurat osoby, które decydują się na aparat w komórce są w większości osobami, które kupiłyby aparat raz na X lat i tyle. Wzrost sprzedaży aparatów w komórkach jest prosty - praktycznie każdy telefon jest w taki czy inny aparat wyposażony i chcąc nie chcąc jestem po części skazany na jego zakup.
Teraz juz troche naciagasz, bo to nie sa substytuty - konsole sa raczej tylko do grania, a komputer ma troche wieksze zastosowanie. Do tego mowisz o grach, czyli nie o samych konsolach - to tak jakbys powiedzial, ze wieksza sprzedaz kompaktow spowoduje spadek sprzedazy filtrow :)
Swoja droga - tradycyjnie zaczynamy zmierzac w kierunku absurdu.... chyba musze isc kupe... :mrgreen:

Jan_S
28.02.13, 21:56
Shit... oczywiscie :) Twoj post byl blizej i tak mi sie ubzduralo :) Z toba sie zgadzam w calej rozciaglosci - z Janem mniej :)



no to chyba pojedynek będzie.... :) A Rysiek_O na sekundanta :)
Ok, to żart, nie zamierzam się z nikim pojedynkować, choćby na polemiki....


Oczywiście, możliwe są różne interpretacje danych, prawdę mówiąc jest ich na tyle mało że przy odrobinie uporu praktycznie każdą da się skutecznie bronić, choćby za cenę brnięcia w absurd....

1) Co do konkurencji komórek - owszem, coraz więcej zdjęć jest nimi robione, być może część osób rezygnuje z zakupu aparatu bo ich komórka robi ładne zdjęcia :) jednakże, nieprawdopodobną wydaje mi się sytuacja że ktoś idzie do sklepu z zamiarem kupna aparatu fotograficznego a wychodzi z aparatem telefonicznym. Chyba jeszcze nie ten etap

2) Wydaje się to naturalne, że są lata lepszej i gorszej koniunktury. Gorszą koniunkturą tłumaczyłbym że w 2012 wyprodukowano 14 mln. mniej aparatów.

3) Co zaś się tyczy mojego postrzegania bezlusterkowców jako lokomotywy rynku - wynika ona stąd że w zakresie aparatów z wymienną optyką widać wyraźne wzrosty produkcji. W pewnej mierze dotyczy to klasycznych lustrzanek, ale ubiegły rok stał przede wszystkim premierami kilku ciekawych konstrukcji bezlusterkowych. Było o nich głośno i pewnie to przełożyło się na potencjał produkcji.

4) A lustrzanki trzymają się mocno. Tu i ówdzie można przeczytać opinie że APSC nie ma przeszłości, że ciężkie, że lustro to anachronizm... Jak widać nie do końca. Co więcej, nie sądzę żeby za sukcesem lustrzanek stały budżetowe FF. One się pojawiły stosunkowo późno by zaznaczyć się wyraźnie na rynku w skali całego roku.

5) Co do mojej tezy z pierwszego postu, że bezlusterkowce odbierają rynek kompaktom można postawić kontrę - że kompaktom odbierają rynek tanie, i ciągle taniejące, i przez to coraz bardziej popularne lustrzanki a bezlusterkowce wygryzają swoją przestrzeń tam gdzie lustrzanki już się znudziły...

pozdrawiam :)

ahutta
28.02.13, 21:57
Swoja droga - tradycyjnie zaczynamy zmierzac w kierunku absurdu.... chyba musze isc kupe... :mrgreen:

Nie zapomnij umyć rąk :p

romek1967
28.02.13, 22:08
1) Co do konkurencji komórek - owszem, coraz więcej zdjęć jest nimi robione, być może część osób rezygnuje z zakupu aparatu bo ich komórka robi ładne zdjęcia :) jednakże, nieprawdopodobną wydaje mi się sytuacja że ktoś idzie do sklepu z zamiarem kupna aparatu fotograficznego a wychodzi z aparatem telefonicznym. Chyba jeszcze nie ten etap


Błąd w założeniu. Ktoś kto ma telefon który robi wg niego fajne fotki i do tego zawsze go ma w kieszeni, nie idzie do sklepu po aparat. Wypieranie tanich kompaktów przez telefony jest faktem.


3) Co zaś się tyczy mojego postrzegania bezlusterkowców jako lokomotywy rynku - wynika ona stąd że w zakresie aparatów z wymienną optyką widać wyraźne wzrosty produkcji. W pewnej mierze dotyczy to klasycznych lustrzanek, ale ubiegły rok stał przede wszystkim premierami kilku ciekawych konstrukcji bezlusterkowych. Było o nich głośno i pewnie to przełożyło się na potencjał produkcji.
Nie przesadzaj, wyciągasz wnioski ze swojego ogródka, a to za mało żeby uogólniać. Sporo było także premier lustrzanek, widac to choćby po dzisiaj rozdanych STARach.

Jan_S
28.02.13, 22:17
Błąd w założeniu. Ktoś kto ma telefon który robi wg niego fajne fotki i do tego zawsze go ma w kieszeni, nie idzie do sklepu po aparat. Wypieranie tanich kompaktów przez telefony jest faktem.



przecież to napisałem :)


Co do konkurencji komórek - owszem, coraz więcej zdjęć jest nimi robione, być może część osób rezygnuje z zakupu aparatu bo ich komórka robi ładne zdjęcia :smile: jednakże, nieprawdopodobną wydaje mi się sytuacja że ktoś idzie do sklepu z zamiarem kupna aparatu fotograficznego a wychodzi z aparatem telefonicznym. Chyba jeszcze nie ten etap

k@czy
28.02.13, 22:25
...
Oczywiście, możliwe są różne interpretacje .....
No tak, ale przyklad z zamiarem kupna kompaktu- nietrafiony - komorki juz sa, dlatego nie ma potrzeby kupna kompaktu. Mialem kompakt przez dwa lata i uzylem go 3 razy. W koncu powedrowal do rodzicow, bo oni nie mieli telefonu z aparatem. teraz maja i kompakt znowu lezy. Stawiam dolara, ze w tym roku spadek sprzedazy kompaktow bedzie jeszcze wiekszy - kolejne powtwierdzenie tezy, ze ludzie maja piksele w nosie, tylko producenci tego nie zauwazyli :D Po kiego grzyba mi 14mpix w aparacie, za ktory musze zaplacic $150 jak mam 8mpix w aparacie, ktory jest zawsze pod reka i juz jest zaplacony? Nie wspomne o innych dodatkach, ktorych kompakty nie maja.
Nie chcialbym martwic towarzystwa, ale jak bezlusterkowce w krotkim czasie nie osiagna poziomu sprzedazy lustrzanek, to wcale bym sie nie zdziwil, jakby producenci nie spieszyli sie tak w najblizszym czasie z nowymi korpusami, obiektywami, itepe, itede.


Nie zapomnij umyć rąk :p
Zeby i plecy tez umylem dla pewnosci :D


Błąd w założeniu. Ktoś kto ma telefon który robi wg niego fajne fotki i do tego zawsze go ma w kieszeni, nie idzie do sklepu po aparat. Wypieranie tanich kompaktów przez telefony jest faktem....
Dokladnie. Nie mozna myslec jak producent :)
Ludzie nie potrzebuja kompaktow. Ludzie potrzebuja robic zdjecia :D
A jak maja aparat w telefonie z mozliwoscia uploadu w 5 sekund na fejsbuka, to niech ktos madry im wytlumaczy, ze kompakt bez tej mozliwosci jest lepszy...;)

romek1967
28.02.13, 22:25
przecież to napisałem :)
Niezupoełnie, napisałeś:

jednakże, nieprawdopodobną wydaje mi się sytuacja że ktoś idzie do sklepu z zamiarem kupna aparatu fotograficznego a wychodzi z aparatem telefonicznym. Chyba jeszcze nie ten etap
Ja uważam że nie idzie do sklepu po aparat bo telefon już ma.

Jan_S
28.02.13, 22:31
wiesz romek1967 (https://forum.olympusclub.pl/members/8952-romek1967) - nie podejmuję się z Tobą dyskutować. tak masz rację (cokolwiek miałoby to znaczyć)

fret
28.02.13, 23:07
...

Zeby i plecy tez umylem dla pewnosci :D


...

Masz niezły rozrzut :D

ahutta
28.02.13, 23:23
Straszne :mrgreen:

Mirek54
28.02.13, 23:36
Straszne :mrgreen:

Nigdy nie myłeś zębami komuś pleców????

ahutta
28.02.13, 23:39
Nigdy nie myłeś zębami komuś pleców????

Nie i muszę przyznać, że Twoje doświadczenia naprawdę zmuszają do szacunku :mrgreen::mrgreen::mrgreen:


PS.
I znowu jesteśmy w miejscu, gdzie plecy kończą swoją szlachetną nazwę...

k@czy
1.03.13, 00:28
Masz niezły rozrzut :D


Nigdy nie myłeś zębami komuś pleców????
Zeby umylem, bo przez chwile myslalem, ze bedziemy sie calowac...tak sie zgadzalismy.... :D
A plecy, bo potem mialo byc drapanie i klepanie po pleckach, ale sie Jan rozmyslil..... ;)

Mirek54
1.03.13, 00:32
Zeby umylem, bo przez chwile myslalem, ze bedziemy sie calowac...tak sie zgadzalismy.... :D


Ales staroswiecki.Przecie mozna wyjac,zeby nie nadezrec:mrgreen::mrgreen:

Ja sie zawsze zgadzam z Toba.

Maciek_WM
1.03.13, 01:04
A ja zauważyłem, że jak się google spyta o najpopularniejsze aparaty to nie jest w stanie powiedzieć nic konkretnego. Deską ratunku jest Flickr - rzetelne dane to nie są, ale Flickr podaje najpopularniejsze aparaty swoich użytkowników - a zakładam, że to zakupy takich ludzi po części kreują rynek fotograficzny. Z tych wykresów i liczb ciężko wyczytać coś konkretnego, bo pewnie dobrze opracowane dane sprzedają za ciężkie pieniądze...

http://www.flickr.com/cameras

Ale jeśli ktoś ma czas "wystarczy" wstawiać dane dot. konkretnych marek do Excela i odpowiednio sumować liczby. Przykładowo w minutę sprawdziłem, że na 7 miliardów fotek które mają 140 milionów pochodzi z ajfonów, czyli 2%.

Można by ustalić jak się ma ilość ludzi robiących zdjęcia małpkami do ilości lustrzankowców, albo ocenić popularność bezlusterkowców. Ale powiem szczerze, że mi się nie chce ;p

k@czy
1.03.13, 02:35
A ja zauważyłem, że jak się google spyta o najpopularniejsze aparaty to nie jest w stanie powiedzieć nic konkretnego. Deską ratunku jest Flickr - rzetelne dane to nie są, ale Flickr podaje najpopularniejsze aparaty swoich użytkowników - a zakładam, że to zakupy takich ludzi po części kreują rynek fotograficzny. Z tych wykresów i liczb ciężko wyczytać coś konkretnego, bo pewnie dobrze opracowane dane sprzedają za ciężkie pieniądze...

http://www.flickr.com/cameras

Ale jeśli ktoś ma czas "wystarczy" wstawiać dane dot. konkretnych marek do Excela i odpowiednio sumować liczby. Przykładowo w minutę sprawdziłem, że na 7 miliardów fotek które mają 140 milionów pochodzi z ajfonów, czyli 2%.

Można by ustalić jak się ma ilość ludzi robiących zdjęcia małpkami do ilości lustrzankowców, albo ocenić popularność bezlusterkowców. Ale powiem szczerze, że mi się nie chce ;p
Faktycznie, proncie panie, zeby nie podac danych - same wykresy, bez skali :)
Ale na zdrowy rozum - wczoraj 4995 uzytkowniko Iphone 4s (jeden model) wrzucilo swoje zdjecia na flickr'a, i tylko 294 wlascicieli Canona G12 - oba urzadzenia naliczniejsze w swojej klasie. Co ciekawe Mark II - 3399 userow aktywnych wczoraj.
Ale z drugiej strony kompaktow jest nieporownywalnie wiecej niz DSLR'ow albo Iphone'ow.
Tez mi sie nie chce :)

ahutta
1.03.13, 10:00
Faktycznie, proncie panie, zeby nie podac danych - same wykresy, bez skali :)
Ale na zdrowy rozum - wczoraj 4995 uzytkowniko Iphone 4s (jeden model) wrzucilo swoje zdjecia na flickr'a, i tylko 294 wlascicieli Canona G12 - oba urzadzenia naliczniejsze w swojej klasie. Co ciekawe Mark II - 3399 userow aktywnych wczoraj.
Ale z drugiej strony kompaktow jest nieporownywalnie wiecej niz DSLR'ow albo Iphone'ow.
Tez mi sie nie chce :)

Jestem skłonny zaryzykować, że 99% fotek wrzucanych na portale jest robionych komórkami. Kolega spił się na imprezie, pstryk, sru to na fejstjuba i ha ha, patrzcie jak mi liczba znajomych rośnie.
Mi się już od poniedziałku nie chciało, ale robić trzeba :|

Jan_S
1.03.13, 10:08
Maciek_WM (https://forum.olympusclub.pl/members/16042-Maciek_WM) ze statystykami na Flickr to fajny pomysł, pytanie jak je ugryźć w interpretacji.

Maciek_WM
1.03.13, 16:08
Jestem skłonny zaryzykować, że 99% fotek wrzucanych na portale jest robionych komórkami.

Zależy na jakie portale. Do dzielenia się fotami z imprez fejsbuk w zupełności wystarcza, ale taki flickr ma już trochę inne zastosowanie.


Swoją drogą kategoryzacja na Flickr też jest zabawna. Ich zdaniem e-pl1 to P&S a omd to DSLR :D
http://www.flickr.com/cameras/olympus/

Jak to interpretować? Jak to w badaniach statystycznych wpierw należy postawić jakieś pytanie a potem monitorować i zbierać dane... Chcielibyśmy dowiedzieć które nowości lepiej wypadają na rynku - lustrzanki czy bezlusterkowce. Patrzymy ilu użytkowników Flickr strzela lustrem, a ilu "bez-lustrem". Skupmy się na aparatach które są w miarę nowe, ale zabawiły trochę na rynku - Peny 3 i inne bezlusterkowce poprzedniej generacji, to samo z lustrzankami. Jak pojawi się kolejna generacja aparatów sprawdzimy Peny 5. I porównamy ilości użytkowników. W zależności od tego która liczba (użytkownicy lustrzanek kontra bezlusterkowców) zmieni się w większym stopniu, dowiemy się które produkty są ciekawsze. Trzeba to monitorować dość długo, bo liczby z jednego dnia nic nam nie powiedzą. Informacje kryją się w zmianach i trendach.

Albo coś szybszego. W dziale ze sprzętem była mała kłótnia o to czy ktoś kupi Soniaka RX-1.
http://www.flickr.com/cameras/sony/

Codziennie strzela nim średnio 50 osób... Do czego by tu go porównać? Hmm jakiś inny nowy drogi gadżet... Może Leica Monochrom? Ją na Flickr codziennie strzela 27 osób. A jak by to wyglądało, gdyby cena rx-1 była niższa, obiektyw wymienny? W tym samym czasie wypuścili Fuji X-E1, nie jest to fulfrejm, ale matryca jest bajerancka. Codziennie korzysta z niego średnio 160 osób. Powiedziałbym, że Fuji odniosło większy sukces, ale ten Soniak mimo swojej ceny nie jest aż tak niszowy jak by się mogło wydawać. Ale żeby móc ocenić to poprawnie, trzeba by monitorować sytuację przez dłuższy czas.

Jan_S
1.03.13, 16:25
Korzystając ze statystyk Flickr'a trzeba by wszakże zapytać na samym początku - jak reprezentatywna jest grupa użytkowników tego serwisu w stosunku do ogółu osób robiących zdjęcia... Może jest tak, że serwis ten przyciąga przede wszystkim "internetowych ekshibicjonistów" oraz osoby używające serwisu do lansowania jako fotograf - artysta czy fotograf - zawodowiec.

Zauważona przez k@czy (https://forum.olympusclub.pl/members/4142-k-czy)'ego wysoka popularność ajfona i C5DmkII jakby potwierdzała tę tezę.

k@czy
1.03.13, 16:33
Zależy na jakie portale.....

Taaaaaa......
I ci wyjdzie, ze PEN 5 bedzie super hitem w porownaniu z E-7, ktorego Olympus nie ma zamiaru zrobic....
W zwiazku z tym E-9 nie powstanie nawet na papierze, bo przeciez E-7 sie nie sprzedaje....
No i dojdziemy do wyniku, ktory jest oczekiwany i pozadany przez Olympusa - lustrzanki to przeszlosc :D
Brawo.

ahutta
1.03.13, 17:18
Taaaaaa......
I ci wyjdzie, ze PEN 5 bedzie super hitem w porownaniu z E-7, ktorego Olympus nie ma zamiaru zrobic....
W zwiazku z tym E-9 nie powstanie nawet na papierze, bo przeciez E-7 sie nie sprzedaje....
No i dojdziemy do wyniku, ktory jest oczekiwany i pozadany przez Olympusa - lustrzanki to przeszlosc :D
Brawo.

I to właśnie jest potwierdzenie tezy, że statystyka to nauka, dzięki której różne osoby potrafią wyciągnąć różne wnioski, na podstawie tych samych wyników :p

Maciek_WM
2.03.13, 17:27
Może jest tak, że serwis ten przyciąga przede wszystkim "internetowych ekshibicjonistów" oraz osoby używające serwisu do lansowania jako fotograf - artysta czy fotograf - zawodowiec.
Masz na myśli 95% entuzjastów fotografii? :D
Żarty, żartami, ale zasadniczo masz rację. Znalezienie reprezentatywnej grupy fotografów, na której można by zbadać, co jest popularne na rynku nie jest łatwe. Flickr ma tę zaletę, że tam jest naprawdę dużo ludzi którzy kupują nowe aparaty i robią zdjęcia. W pewnych sytuacjach, gdy ciężko jest znaleźć małą reprezentatywną próbkę, można wziąć po prostu bardzo dużą próbkę.


Zauważona przez k@czy (https://forum.olympusclub.pl/members/4142-k-czy)'ego wysoka popularność ajfona i C5DmkII jakby potwierdzała tę tezę.
k@czy też zauważył, że wyniki ww. aparatów są wielokrotnie przebite przez zwykłe małpki, które nie są pokazane na wykresach, bo żaden konkretny model się nie wyróżnia. Większy problem z Flickr jest taki że dane które podają do wglądu są przekłamane przez jakieś automatyczne skrypty. Przykładowo chciałem jeszcze sprawdzić jak popularny jest bezlusterkowy eksperyment pentaxa i w rubryce poświęconej pentaxowi nie ma nawet słowa o Q ;d Nie żebym spodziewał się tysięcy fanów Q... Ale żeby pięciu lansiarzy nawet nie było?

k@czy, to o czym piszesz to już trochę inna sprawa. Ja pisałem o tym jak teoretycznie można ocenić czy dany produkt był popularny w danym roku. To jakie wnioski z tego wyciągnie producent, i jakie aparaty w związku z tym będzie robił to już co innego. Jeśli Olympus będzie miał odpowiednie zyski na penach i kompaktach, może produkować pro puszki nie dla zysku, ale dla wizerunku firmy. A statystyka jest narzędziem jak każde inne. Młotkiem można wbić gwóźdź, zabić kogoś albo złamać sobie palec przy nieumiejętnej obsłudze. Niektórzy sądzą że statystyka służy przewidywaniu przyszłości, a ona tylko oferuje pewną szczególną perspektywę na stan obecny. Można zbadać czy lustra Olympusa były/są popularne, lecz ewentualne powstanie E-9 pozostanie zakrytą przed nami przyszłością :P

Jan_S
4.05.13, 16:33
Camera & Imaging Products Association opublikowało statystyki za pierwsze trzy miesiące 2013r. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku widać istotne zmniejszenie poziomów produkcji.

Redukcja najbardziej dotknęła aparaty z wbudowaną optyką - prawie 50%. Lustrzanki i bezlusterkowce również ucierpiały ale wyraźnie mniej.

Poniżej zamieszczam małe zestawienie:

gibberpl
4.05.13, 19:12
Czyli co, ludzie są już zmęczeni DR 14 EV, ISO 25000 bez szumu, 50 polowym AF? Może zaczną się uczyć robić zdjęcia, tym co jest pod ręką.

Zupełnie poważnie, aparaty w telefonach dobijają rynek foto. Sami producenci po trochu również. Ciekawe jakie są statystyki producentów filmów do analogów?

nightelf
4.05.13, 19:30
Ilu jest obecnie producentów filmów do analogów? Bo chyba już niewielu.

Na spadek sprzedaży pewnie wpływ ma także nasycenie rynku. Nie każdy przecież wymienia aparat co rok.

Aparaty w telefonach komórkowych na pewno zmniejszają sprzedaż tanich kompaktów.

gibberpl
4.05.13, 19:39
Sporo, jedynie kodak w odwrocie. Ilford, Fuji ma sie dobrze. Adox, Rollei tez. Jada glownie na know-how Agfy.
Lomo nie wspominam, bo nie ogarniam o co tam chodzi.

epicure
4.05.13, 19:58
Ciekawe, jaki był przychód ze sprzedaży. Bo sama ilość sprzedanych egzemplarzy jeszcze o niczym nie świadczy. Można sprzedać mniej, a zarobić więcej.

Jan_S
4.05.13, 21:29
Ciekawe, jaki był przychód ze sprzedaży. Bo sama ilość sprzedanych egzemplarzy jeszcze o niczym nie świadczy. Można sprzedać mniej, a zarobić więcej.

podzieliłem podawaną przez statystyki wartość wyprodukowanych aparatów przez ich ilość i porównałem te kwoty w pierwszych kwartałach 2012 i 2013 r. i tak:

średnia cena kompaktu spadła o 215 jenów
śrenia cena lustrzanek wzrosła o 1198 jenów
średnia cena bezlusterkowców spadła o 1321 jenów

czy ktoś pokusi się o interpretację?

gibberpl
4.05.13, 21:31
Chyba problemy z kasą Sony, Olympusa i Panasonika są najlepszą odpowiedzią. Nikon też ostatnio ciął prognozy.

epicure
4.05.13, 21:57
czy ktoś pokusi się o interpretację?

Bardzo chętnie :)


średnia cena kompaktu spadła o 215 jenów

Nikt już nie chce kupować tego g***, rynek się nasycił. Producenci sami zarzynają się cenami, schodzi tylko to, co najtańsze i ma najwięcej bajerów. W każdym kompakcie z małą matrycą tkwią te same bebechy, niezależnie czy kosztuje on 400 zł, czy 1400. Jakość obrazu jest więc żenująco niska w każdym modelu. Kilka lat trwał boom na tego typu aparaty, a jakość obrazu wciąż rozczarowuje. Ludzie zdążyli się w tym czasie nieco wyedukować i wiedzą już, że muszą mieć coś z większą matrycą (może nie znają zależności, ale wiedzą, że aparat z wymienną optyką jest lepszy i w większości przypadków to się sprawdza). A ci, którzy nie widzą różnicy, i tak są zadowoleni z jakości, jaką dają aparaty w smartfonach.

Ten gatunek jest na wymarciu. Oczywiście niedobitki pozostaną, bo łosie w Media Markcie zawsze się znajdą, a popyt na prezenty na komunię raczej nieprędko zaniknie. Przyszłość mają za to kompakty z większymi matrycami.


śrenia cena lustrzanek wzrosła o 1198 jenów

Potencjalni klienci lustrzanek też się trochę douczyli i już wiedzą, że taniocha nie wróży niczego dobrego. W zasadzie dostają to samo, ale płacą trochę więcej i czują się lepiej.


średnia cena bezlusterkowców spadła o 1321 jenów

Bezlusterkowce nie są już nowością rynkową, więc ceny spadają. Konkurencja też rośnie.