PDA

Zobacz pełną wersję : Wyzwalanie lamp w TTL



thedoc
12.02.13, 00:35
Takie mam pytanie dla osób mocno obeznanych z systemem wyzwalania błysków w Olkach m4/3. Otóż jak wiadomo lampki wbudowane w Penach czy też dołączane np. do OM-D mają niską moc. Dzięki nim wyzwalane są lampy działające jako Slave. Czy jeżeli podłączymy do body kabel TTL i na końcu tego kabla podłączę powiedzmy FL36R, to czy za pomocą owej 36R będe mógł sterować pracą FL50R?
Czy do odpalania przez body lamp slave potrzebuję na sankach mieć lampy z literką R, czy też nie ma to znaczenia. W instrukcjach nic nie piszą. Czy ktoś to ćwiczył?

Marek61
12.02.13, 09:57
...Czy jeżeli podłączymy do body kabel TTL i na końcu tego kabla podłączę powiedzmy FL36R, to czy za pomocą owej 36R będe mógł sterować pracą FL50R?


Lampa FL36R może pracować tylko w trybie sterowania zdalnego - slave.
Nie posiada trybu pracy master czyli sterowania bezprzewodowego grupą lamp.
Podłączenie lampy FL36R poprzez kabel nie umożliwi sterowania lampą FL50R.
Co innego FL50R która posiada możliwość pracy jako master.
Literka „R” na lampie oznacz możliwość pracy w trybie remote czyli możliwość jej sterowania z korpusu.

thedoc
12.02.13, 10:52
Marek, ale czy to sprawdziłeś empirycznie? Teorię znam, ale skoro zarządzanie lampami odbywa się z poziomu korpusu, a odpalanie odbywa się nawet za pomocą tych mikro lampek dołączanych do om-d czy penów, to może 36R może odpalić inne lampy. Kupię dziś kabel i sprawdzę pod koniec tygodnia doświadczalnie to napiszę a może zrobię nawet jakieś zdjęcie. Ogólnie bardzo mi się podoba zabawa olympusami z błyskaniem, więc chcę to usprawnić.

Marek61
12.02.13, 12:24
Co do sprawdzenia empirycznego :) mam E-30 i 2 x FL36R i sterowanie tymi lampami jest bezproblemowe w trybie RC poprzez wewnętrzną lampę. Założenie w/w lampy na sanki aparatu i próba sterowania tą lampą drugiej lampy jest niemożliwa. W korpusie nie ma wtedy możliwości wyboru funkcji RC. Sama lampa nie posiada możliwości sterowania innymi lampami.

Zakup kabelka przedłużającego TTL może nie jest bezsensowny – przyda się przy wyzwalaniu lampy przy innym jej położeniu – ale aby wyjaśnić w/w problem?
„Odpalenie” innych lamp – oczywiście w trybie manualnym bez TTLa – jest możliwe za pomocą fotoceli:wink:

thedoc
17.02.13, 22:02
Marek61 a sądzisz, że jak się podłączy FL50R do sanek to będzie można odpalić 36R zdalnie w RC? Czy też lampy odpala się w Olym tylko z lampek wbudowanych? Dopytuję o to, bo mam nadzieję że z dużą lampą zasięg odpalenia będzie większy.

luc4s
17.02.13, 22:14
Próbowałem om-d z założoną FL50 wyzwolić Fl600. Nie udało się.

strOOs
17.02.13, 22:18
Próbowałem om-d z założoną FL50 wyzwolić Fl600. Nie udało się.

FL50 czy FL50R?

luc4s
17.02.13, 22:21
FL50 czy FL50R?

Bez R (6 znaków)

strOOs
17.02.13, 22:35
A to widzisz, FL50 nie ma wyzwalania radiowego - tak samo jak go nie ma FL36.

"R" - jak Remote.

Marek61
17.02.13, 22:44
” Marek61 a sądzisz, że jak się podłączyFL50R do sanek to będzie można odpalić 36R zdalnie w RC? Czy też lampy odpalasię w Olym tylko z lampek wbudowanych? Dopytuję o to, bo mam nadzieję że z dużąlampą zasięg odpalenia będzie większy.”
A wiec po kolei, jak napisałem wpoprzednim poście nie miałem możliwości zabawy z FL50R… i kropa.
Wyszukaj instrukcje obsługi rozdział dotyczącytematu RC. Przepraszam nie odczytaj tego jak zbywanie pytania.
Co do drugiej części pytania.
W przypadku lampy FL36R zasięg sterowaniaw trybie RC jest rzędu 10m. W korpusie przy wyborze trybu RC jest możliwość ustawieniasiły błysku sterującego w trzech poziomach. Funkcja ta ma na celu dostosowaniasiły błysku komunikacyjnego do ustawienia / odległości wyzwalanych lamp odaparatu.
Dla przykładu lampa makro „Metz” 15 MS-1zakładana na obiektywie jest także wyzwalana w trybie RC ale aby lampa sterującakorpusu nie zakłóciła ekspozycji zakłada się na nią „klips” osłaniający palnikcelem ograniczenia ilości światła.
Czy lampa FL50R ma większy zasięg nie wiemi raczej wątpię. Do takiego zwiększania zasięgu radził bym rozważyć sterowanie radiowe.

strOOs
17.02.13, 22:48
FL50R na kablu bedzie chodzic tak samo jak na body - miec mozliwosc sterowania innymi lampami.

Marek61
17.02.13, 22:50
A
to widzisz, FL50 nie ma wyzwalania radiowego - tak samo jak gonie ma FL36.

"R" - jak Remote.
Bez łapania za słówka ale „R” to nie sterownieradiowe:wink:

strOOs
17.02.13, 23:04
Bez łapania za słówka ale „R” to nie sterownieradiowe:wink:

"remote capability"

luc4s
18.02.13, 21:34
Odkryłem inną rzecz. FL600 ma wbudowaną fotocelę, więc wyzwolić się da czymkowiek ;)

thedoc
19.02.13, 15:21
acha :) czyli wniosek jest taki, że FL50R steruje innymi lampami nawet na kablu, a 36R nie steruje ani na kablu ani na sankach :) No to trzeba by posiąść FL50R :) Wiesz, poza tym ja nie chce sterowania radiowego i zabawy w manualu. Dlatego kombinuję z 50R na kabelku - sprawdzimy, sprawdzimy :) a jeszcze w takim razie takie pytanie 600R też będzie sterować innymi prawda, będzie działać jako master?

luc4s
19.02.13, 15:51
a jeszcze w takim razie takie pytanie 600R też będzie sterować innymi prawda, będzie działać jako master?

Nie mam na czym tego sprawdzić, więc się nie wypowiem w tym temacie. Jakbyś się uparł, to można zrobić inaczej. Dorobić kabel do tej małej lampy FL-LM1 i ją wyprowadzić do sterowania. Tylko trzeba znaleźć takie wtyczki.

Thomasso
19.02.13, 15:55
acha :) czyli wniosek jest taki, że FL50R steruje innymi lampami nawet na kablu, a 36R nie steruje ani na kablu ani na sankach :) No to trzeba by posiąść FL50R :) Wiesz, poza tym ja nie chce sterowania radiowego i zabawy w manualu. Dlatego kombinuję z 50R na kabelku - sprawdzimy, sprawdzimy :) a jeszcze w takim razie takie pytanie 600R też będzie sterować innymi prawda, będzie działać jako master?

Tylko kupowanie takiego kombajnu jak FL50R tylko po to by służyła jako sterownik to trochę tak mało ekonomiczne IMHO.

T.

fret
19.02.13, 16:11
Tylko kupowanie takiego kombajnu jak FL50R tylko po to by służyła jako sterownik to trochę tak mało ekonomiczne IMHO.

T.

i mało wygodne w użyciu :)

Sawa
19.02.13, 19:06
acha :) czyli wniosek jest taki, że FL50R steruje innymi lampami nawet na kablu, a 36R nie steruje ani na kablu ani na sankach :) No to trzeba by posiąść FL50R :) Wiesz, poza tym ja nie chce sterowania radiowego i zabawy w manualu. Dlatego kombinuję z 50R na kabelku - sprawdzimy, sprawdzimy :) a jeszcze w takim razie takie pytanie 600R też będzie sterować innymi prawda, będzie działać jako master?


Szczerze, to nie wiem skąd taki wniosek wysnułeś... Marek61 pisze co prawda, że można, ale empirycznie tego nikt (z wypowiadających się) nie udowodnił, łącznie z samym Markiem
Niestety, ja nie posiadam konfiguracji, o jaką pytasz, ale mam FL50R i Metza58 (też R) - nie miałem nigdy możliwości sterowania FL'ką tak, aby odpaliła Metza w TTLu.
Jedyna znana mi empirycznie opcja która wyzwala lampy w TTL to lampa wbudowana.
System wyzwalania zdalnego Olympus Remote Control (poprzez przedbłyski sterujące wbudowanej lampy) nie różni się od CLS'a w Nikonach - w ramach lampy wbudowanej. Kiedy zaś zakładamy już małe lampki reporterskie na sanki, to - wg mojego doświadczenia - lampy Olympusa już tego nie umożliwiają.

Konfiguracja, z jakiej korzystałem na body E3 to jedna lampka na na sankach, działa w TTL, druga - w manualu przez radio, zaś wyzwalacz podpięty pod złącze PC (takie okrągłe z dziurką) - tylko do tego nie potrzeba drugiej systemowej lampy, lecz zwykłą manualną tańszą. Korzystałem z takiej konfiguracji aby mieć na manualu doświetlone tło, zaś pierwszy plan - w TTL - i szczerze mówiąc - działało to nad wyraz przyzwoicie.
Rozumiem, że chcesz mieć full TTL'a - ale wg mojej wiedzy i doświadczenia - pozostaje ci korzystać tylko z wbudowanej lampki do sterowania.
Jeśli chciałbyś, aby druga lampa była w 'okolicach body' w to ewentualnie przymocuj ją ' tak, aby do wbudowanej na niej fotodiody docierało wyzwalające światło lampy wbudowanej, druga zaś, ta w 'terenie' niestety nie będzie mogła być umieszczona zbyt daleko czy zasłonięta przez obiekty.

pozdrawiam,

easy_rider
19.02.13, 19:25
...a jeszcze w takim razie takie pytanie 600R też będzie sterować innymi prawda, będzie działać jako master? Tak, 600'ka steruje innymi lampami jako master - ale tylko na nowych korpusach.
Np. na PL-1 to niestety nie zadziała :cry:

thedoc
20.02.13, 22:50
luc4s - no to mi pomysł zapodałeś, to by było rozwiązanie idealne, tylko jakie to wtyczki? na zpt w szkole nie uważałem i teraz nie jestem ogarnięty w temacie wtyczkowym ;)
thomasso - zdecydowanie to nieekonomiczne, są na szczęście jeszcze inne zastosowania 50R poza sterowaniem lampami, o ile w ogóle ona na to pozwala
sawa - niestety chyba masz rację, instrukcja do 50R nie wspomina ani słowem o sterowaniu innymi, podobnie jak instrukcja do 36R i masz rację do momentu kiedy korzystasz z lampki "wbudowanej" jest OK, jak w nikonie, sterujesz zdalnie i wszystko cacy, ale zamontowanie lampy w sankach - jakiejkolwiek chyba - to wyklucza (jeżeli ktoś ze Szczecina ma 50R i chciał zrobić doświadczenie to proszę o kontakt).
easy_rider: sprawdzałeś? :) ale nawet jak tak, to 600 jest za droga dla mnie.

Panowie i Panie: pomóżcie z tą wtyczką od lampki do om-d. Jest jakiś jej żeński odpowiednik, co by zrobić przedłużacz? :) Help!

Boli mnie w systemie sterowania zdalnego w Olympusie to, że jak faktycznie lampki się nie widzą choć trochę, nawet troszeczkę, to slave nie odpali. Miałem ostatnio pożyczone nikon d90 + SB600. W pomieszczeniu, nawet gdy slave był z tyłu, czy nie widziały się w linii prostej, lampa odpalała w TTL. Podejrzewam, ze problem leży w mocy lampek wbudowanych w Olkach. Ale nawet to nie sprawi bym przesiadł się na lustrzankę - cegłówkę. Never more :)

luc4s
21.02.13, 01:20
Co za wtyczki nie mam pojęcia, popytaj może na elektrodzie. Pewnie będziesz pierwszy w Polsce, co takie rozwiązanie zastosuje :)

A swoją drogą, gdyby tę miniaturową lampkę przyczepić na takim giętkim kablu, jak do lampek ledowych na USB, a to następnie w sanki i połączyć ze sobą, to na coś ona by się może nadała, bo możliwości doświetlania takim czymś rosną ogromnie. Przy dwóch lampach to już w ogóle... Może tak przerobić zestaw makro i wywalić z niego lampy ledowe, a założyć błyskowe?

easy_rider
21.02.13, 10:53
...ale zamontowanie lampy w sankach - jakiejkolwiek chyba - to wyklucza...

easy_rider: sprawdzałeś?Specjalnie dla Ciebie sprawdziłem :mrgreen: - po załączeniu w korpusie bezprzewodowego sterowania lampa FL-600 blokuje się w trybie "RC" (jako master)




Boli mnie w systemie sterowania zdalnego w Olympusie to, że jak faktycznie lampki się nie widzą choć trochę, nawet troszeczkę, to slave nie odpali. Miałem ostatnio pożyczone nikon d90 + SB600. W pomieszczeniu, nawet gdy slave był z tyłu, czy nie widziały się w linii prostej, lampa odpalała w TTL. Podejrzewam, ze problem leży w mocy lampek wbudowanych w Olkach. Akurat w Olympusie - przeciwnie niż w innych systemach - moc błysku sterującego można regulować... a domyślnie nie jest ustawiona na max.

thedoc
22.02.13, 11:41
luc4s, easy_rider: DZIĘKUJĘ!