PDA

Zobacz pełną wersję : Co zrobić z porysowanym ekranem w Penie



miki151
6.02.13, 14:25
Witam, po roku użytkowania ekran LCD wygląda tragicznie, dlatego że (z głupoty oczywiście) nie nakleiłem na niego nic ochronnego. Czy ktoś sie orientuje, czy da się go w miarę tanio wymienić w jakimś serwisie i czy w grę wchodzi wymiana całego ekranu, czy może da się na przykład samą szybkę?

nightelf
6.02.13, 14:35
Może zanim pójdziesz do serwisu spróbuj wypolerować szybkę samemu?
Najprostszy sposób to pasta do zębów. Jeśli teraz nakleisz grubą folę ochronną może też to wizualnie pomóc.

Swoją drogą na E-P1 też nie naklejałem folii, dopiero do E-P3 z racji dotykowego ekranu dokupiłem takową.

strOOs
6.02.13, 14:48
A masz warstwę antyodblaskową? Jeśli jest to polerowanie usunie ją kompletnie.

Trochę już za późno, ale pomyśl nad: http://www.ebay.co.uk/itm/ACMAXX-3-0-HARD-LCD-SCREEN-ARMOR-PROTECTOR-Olympus-E-P1-EP1-E-P1s-E-P2-EP2-EP-2-/260867999134?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item3cbcf1c59e

Lub cały ekran: http://www.ebay.co.uk/itm/LCD-Display-Screen-Repair-Parts-For-OLYMPUS-E-P1-Digital-Camera-/251157246973?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item3a7a2373fd

klikacz
6.02.13, 14:52
Może zanim pójdziesz do serwisu spróbuj wypolerować szybkę samemu?
Najprostszy sposób to pasta do zębów. Jeśli teraz nakleisz grubą folę ochronną może też to wizualnie pomóc.

Swoją drogą na E-P1 też nie naklejałem folii, dopiero do E-P3 z racji dotykowego ekranu dokupiłem takową.

Jak Ci się udało przykleić folię i jaką folię kupiłeś? Moja odpadła po 1 dniu używania pena.

strOOs
6.02.13, 14:55
Jak Ci się udało przykleić folię i jaką folię kupiłeś? Moja odpadła po 1 dniu używania pena.

A jaką folię kupiłeś?

klikacz
6.02.13, 15:03
http://allegro.pl/folia-ochronna-olympus-pen-e-pm1-e-p1-e-pl3-e-p3-i2853646232.html

strOOs
6.02.13, 15:06
Odtłusciłeś ekran?

Ta folia to najtańsza chyba jaką można znaleźć... 3M kosztuje (docięta) około 30-40zł za sztukę...

luc4s
6.02.13, 15:18
Ja kupiłem jakąś folię za 12 zł 8 sztuk. Badziewie największe na rynku, strasznie sztywna, ale wszystko zależy od umiejętności naklejenia. Trzeba tak, żeby nie było pęcherzyków. Mi się udało za drugim razem. Teraz nawet nie widać, że jest folia. Ekran odtłuściłem zwykłym płynem do szyb.

klikacz
6.02.13, 15:18
Odtłusciłeś ekran?

Ta folia to najtańsza chyba jaką można znaleźć... 3M kosztuje (docięta) około 30-40zł za sztukę...

Odtłuściłam. Gdzie się kupuje 3M - Pozdrawiam Katarzyna

strOOs
6.02.13, 15:20
Np tutaj: http://www.ebay.co.uk/itm/Vikuiti-ADQC27-Screen-Protector-for-Olympus-PEN-E-P1-/250815823244?pt=UK_Photography_Screen_Protectors&hash=item3a65c9bd8c

Do E-P1 można też kupić szkło (nie ma dotykowego ekranu): http://www.ebay.co.uk/itm/Ultra-thin-Optical-Glass-GGS-II-LCD-Glass-Screen-Protector-for-Olympus-E-P1-E-P2-/380457279477?pt=UK_Photography_DigitalCamAccess_RL&hash=item5895055ff5

droplet
6.02.13, 15:22
Nakładam folię na mokro i czekam do następnego dnia.
BTW ekran w E-P2 mam obklejony ale za to z korpusu zlazła farba. Niema mocnych na damską torebkę ;-)

nightelf
6.02.13, 15:27
Jak Ci się udało przykleić folię i jaką folię kupiłeś? Moja odpadła po 1 dniu używania pena.

Kupiłem folię Glasser na wymiar. http://gllaser.pl/index.php?k154,folia-na-zamowienie
Zmierzyłem sobie ekran z przyległościami i na taki wymiar mi przycięli (50x75).

Co do nakładania, to najpierw czyszczę ekran, może być izopronanolem, potem wchodzę do zaparowanego pomieszczenia (unosi się tam mniej kurzu) i nakładam. Po nałożeniu pęcherzyki usuwam np starą kartą kredytową.

klikacz
6.02.13, 15:32
Kupiłem folię Glasser na wymiar. http://gllaser.pl/index.php?k154,folia-na-zamowienie
Zmierzyłem sobie ekran z przyległościami i na taki wymiar mi przycięli (50x75).

Co do nakładania, to najpierw czyszczę ekran, może być izopronanolem, potem wchodzę do zaparowanego pomieszczenia (unosi się tam mniej kurzu) i nakładam. Po nałożeniu pęcherzyki usuwam np starą kartą kredytową.

Gratuluję umiejętności.

nightelf
6.02.13, 15:33
Gratuluję umiejętności.

Umiejętności to ja nie mam, raczej dwie lewe ręce :)
Jednak jakoś mi się udało.

PASQD
6.02.13, 16:39
Ja również mam folie Gllasera, sztywna, elegancko sie nakłada, dotyk działa, po pół roku użytkowania nie ma żadnych pęcherzy. Jak nówka.
Niestety nie wiem jak to jest z jej ściąganiem, bo jeszcze nie miałem potrzeby.

Nie jest droga, za 4 szt. zapłaciłem 26 złociszy.

miki151
7.02.13, 14:29
Lub cały ekran: http://www.ebay.co.uk/itm/LCD-Display-Screen-Repair-Parts-For-OLYMPUS-E-P1-Digital-Camera-/251157246973?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item3a7a2373fd

Raczej sam nie wymienię, ale ta cena oznacza że ewentualna wymiana w serwisie nie powinna przekroczyć 100-150zł?

nightelf
7.02.13, 15:56
Napisz skąd jesteś, to może ludzie poradzą jakiś serwis.
Serwis Olympusa ma ceny ryczałtowe na naprawy poza gwarancją, więc raczej nie będzie to opłacalne.

miki151
7.02.13, 15:58
Jestem z Trójmiasta. Co prawda aparat jeszcze na gwarancji, ale nawet nie myślałem o serwisie Olympusa.

luc4s
7.02.13, 16:35
Jestem z Trójmiasta. Co prawda aparat jeszcze na gwarancji, ale nawet nie myślałem o serwisie Olympusa.


To masz pod nosem O.K. Serwis http://www.okserwis.com.pl/

Rafał Czarny
7.02.13, 18:17
Nakładam folię na mokro i czekam do następnego dnia.
BTW ekran w E-P2 mam obklejony ale za to z korpusu zlazła farba. Niema mocnych na damską torebkę ;-)

Znam rozwiązanie Twojego problemu. Musisz sobie kupić męską torebkę. ;)

droplet
7.02.13, 18:27
Znam rozwiązanie Twojego problemu. Musisz sobie kupić męską torebkę. ;)
Hmm, pomyślę. Jakbyś miał jakiś swój ulubiony typ to poproszę ;-)
----
Jeszcze mi wpadło do głowy, że ekran można wypolerować. Jest cała masa specjalistycznych past polerskich. W dawnych czasach czasami posiłkowałem się pastą do zębów by wyszlifować rysę na szkle od zegarka.

Mirek54
7.02.13, 19:05
Ja bym polecil jakas dobra droga folie..Ale zeby jej nie porysowac albo uszkodzic to na nia jakas tansza,zeby ochronic te drozsza:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

rah
7.02.13, 23:30
Na telefonach zawsze używam folii bezklejowych, bo przy zdejmowaniu nie ma z nią problemów. Większość folii bezklejowych w 100% usuwa efekt delikatnych rys tzn. po nałożeniu folii w ogóle ich nie widać i nie ma potrzeby wymieniać ekranu.

viruuss
8.02.13, 00:26
Na telefonach zawsze używam folii bezklejowych, bo przy zdejmowaniu nie ma z nią problemów.
na gorilla glass też ?

strOOs
8.02.13, 10:14
na gorilla glass też ?

Jak to bedzie odpowiedniej jakosci folia to pewnie tez.

Nie spodziewajmy sie cudow po folii za 4zł z Allegro.

viruuss
8.02.13, 10:23
Jak to bedzie odpowiedniej jakosci folia to pewnie tez.

Nie spodziewajmy sie cudow po folii za 4zł z Allegro.
tylko po co ?
kto określa odpowiednią jakość ?

strOOs
8.02.13, 10:25
Producent i konsumenci.

Jak kupujesz chińską folię bez nazwy producenta to nie spodziewaj się jakości 3M.

Oczywiście, może Ci się trafić "rodzyneczek", ale jak ktoś robi jakość taką, jak 3M to szybko ma uznanie i ludzie to łykają.

Vide Yongnuo, które jest tanim chińczykiem, a zachwyca się nimi cały świat.

viruuss
8.02.13, 10:52
Producent i konsumenci.

Jak kupujesz chińską folię bez nazwy producenta to nie spodziewaj się jakości 3M.

Oczywiście, może Ci się trafić "rodzyneczek", ale jak ktoś robi jakość taką, jak 3M to szybko ma uznanie i ludzie to łykają.

Vide Yongnuo, które jest tanim chińczykiem, a zachwyca się nimi cały świat.


http://allegro.pl/2-x-folia-ochronna-samsung-galaxy-s-advance-i9070-i2930538711.html

rozumiem ze ta jest super , 59 szt kupionych ( inne aukcje , sprzedane po kilka sztuk, konsumenci nie moga sie mylic). W opisie: Oferowana folia ochronna jest bardzo wysokiej jakości.Została stworzona z myślą o wyświetlaczach LCD wszelkich urządzeń elektrycznych poczynając od telefonów poprzez GPS i aparaty fotograficzne.Krystalicznie przezroczysta, po nałożeniu staje się niewidoczna.Poprawia jakość obrazu: absorbuje promienie UV i redukuje refleksy świetlne.W 100% spełnia swoją rolę, gdyż nie tylko chroni ale znakomicie maskuje powstałe już wcześniej rysy i zmatowienia (producent, bądz sprzedawca pisze, ze jest OK) ,producent BLUE STAR

po co przyklejać folie na gorilla glass ?

strOOs
8.02.13, 10:56
rozumiem ze ta jest super , 59 szt kupionych ( inne aukcje , sprzedane po kilka sztuk, konsumenci nie moga sie mylic).

(...)

producent BLUE STAR

Akurat jakby się konsumenci nie mylili to nie byłoby IIWŚ.

BLUE STAR to "marka krzak".

Daleko byśmy nie zaszli w życiu jakbyśmy tylko patrzyli na to gdzie tłum idzie...

viruuss
8.02.13, 13:19
Akurat jakby się konsumenci nie mylili to nie byłoby IIWŚ.

BLUE STAR to "marka krzak".

Daleko byśmy nie zaszli w życiu jakbyśmy tylko patrzyli na to gdzie tłum idzie...

ok , wykreśl "konsumenci nie moga sie mylic" - ironia
dlaczego piszesz, ze BLUE STAR to marka krzak ?
miałeś do czynienia z ich produktami ? słyszałes wczesniej o tej firmie ?
i jeszcze raz, po co przyklejać folie na gorilla glass ?

Mirek54
8.02.13, 13:31
i jeszcze raz, po co przyklejać folie na gorilla glass ?
A po co pilota we worek foliowy wkladaja.:mrgreen:
MZ zadnych foli.Wystarczy szanowac.Mnie wnuk tez mowil,ze na nastepny tel to folie lepsza sie kupi i drozsza.Odpowiedz dostal,ze nastepny tel. to on kupi juz za swoje i wtedy chyba folia nie bedzie mu potrzebna.:-P

Chcecie zobaczyc u mnie ekran z aparatu co ma 13 lat??nigdy nie mial zadnej foli.

szafir51
8.02.13, 14:05
Mirek - poka poka :)

luc4s
8.02.13, 15:10
Co do Blue Star... Kupowałem już trochę temu, zdaje się w 2009 r. komplet AA do FL50. Poszedłem do gościa i mówię, że potrzebuję 4 x AA Sanyo (nie było jeszcze eneloopów). Gość mi mówi, że akurat nie ma, ale on mi poleca firmy Blue Star, że gwarantuje ich sprawność. Ja trochę uprzedzony do marki niewiadomego pochodzenia, podszedłem do tego z rezerwą, ale chwilę sobie pogadaliśmy z gościem i mnie przekonał, a że dawał rok gwarancji i miał sklep pod nosem, zaryzykowałem. Aku niczym się nie różniły od Sanyo, a nawet więcej, do dzisiaj są cały czas sprawne, czego nie moge powiedzieć o Sanyo z tamtego okresu.

Mirek54
8.02.13, 15:21
Mirek - poka poka :)80878patrz ile chcesz,co bede zalowal.

Wesley
8.02.13, 16:08
Proponuje udać się do komisu z telefonami. Chłopaki umieją kleić folie ,przytnie dopasuje i będzie bene.ja tak zrobiłem na OMD po nieudanej próbie naklejenia przez moją osobę :) Dotykowy działa bez zarzutu.

Syd Barrett
8.02.13, 18:00
Gorilla glass się jednak rysuje. Prawie nie widać ale jednak.

strOOs
8.02.13, 22:56
ok , wykreśl "konsumenci nie moga sie mylic" - ironia
dlaczego piszesz, ze BLUE STAR to marka krzak ?
miałeś do czynienia z ich produktami ? słyszałes wczesniej o tej firmie ?
i jeszcze raz, po co przyklejać folie na gorilla glass ?

Blue Star kojarze z kiepskich ładowarek i akumulatorów do telefonów - tak, z tymi ich akcesoriami miałem do czynienia. To nie jest producent, a raczej reseller tego, co z Chin przyjdzie :)

Bo nawet gorilla da się zarysować :) Z tego samego powodu do iPod można kupić PELIcase.

rah
9.02.13, 01:34
Gorilla Glass naprawdę się da porysować. Bardzo dobrze w testach wypadają folie 3MK i takie właśnie kupuję do telefonów.

nightelf
9.02.13, 01:39
Nie każdy telefon ma Gorilla Glass. Zresztą nawet te szybki występują w kilku wersjach.

Janko Muzykant
9.02.13, 09:30
Chcecie zobaczyc u mnie ekran z aparatu co ma 13 lat??nigdy nie mial zadnej foli.
A wiecie, ile na wysypiskach śmieci leży telefonów z pięknie zaklejonymi ekranami? Właściciele umartwiali się przez całe ich życie...
W swoim życiu raz zrobiłem tylko coś tak głupiego: używałem palma IIIC z folią. Nie była zła, ale gdy palm powędrował do pudełka sentymentów na tak zwany wieczny odpoczynek, odkleiłem ją i ujrzałem śliczny, czarny ekran, którego za czasów używania urządzenia nigdy nie dano mi widzieć. Z czystej, własnej głupoty.
To był ostatni raz. Wyleczyłem się i postanowiłem, że z pary ja i ekran, ważniejszy będę ja.

viruuss
9.02.13, 09:38
Gorilla Glass naprawdę się da porysować. Bardzo dobrze w testach wypadają folie 3MK i takie właśnie kupuję do telefonów.
wszystko można porysowac
mam chyba 3 fon z GG i zero rys,bez naklejonych cudactw
z drugiej strony , producent standardowo nakleja folię na ekran , może nie trzeba jej zdejmowac ? :)

ahutta
9.02.13, 15:18
Ja bym tego gorilla glas nie przeceniał. Mam w telefonie, a i tak rysy są. Owszem jest to zabezpieczenie, ale to nie tak, że ekran jest niezniszczalny.

kolunio
9.02.13, 16:15
sa pasty polerskie oraz pasty do polerownia szkla, jak sie to zrobi umiejetnie to co nieco powinno zejsc... ;)