PDA

Zobacz pełną wersję : Test użytkowy-Konwerter szerokokątny WCON-P01



PanMarecq
28.01.13, 14:55
Wstęp

Zawsze lubiłem obiektywy szerokokątne, podobał mi się kąt widzeniu możliwy douzyskaniu przy ich użyciu. Po przejściu na m43 zacząłem się rozglądać za tegotypu szkłem, niestety dla nas ,dostępne dla naszego systemu obiektywyszerokokątne są moim zdaniem bardzo drogie. Wystarczy porównać Sigmę 10-203.5-4.5 (która na Apsc daje nam po przeliczeniu ogniskowej 15mm-30mm )z Olympusem9-18(18mm-36mm po przeliczeniu). Sigma jest tańsza (średnio 250zł akurat nafiltry) ,szersza o całe 3mm,optycznie sądzę ,że porównywalna z Olkiem, ustępujemu tylko wielkością(ale pokrywa też większą matrycę).O Panasonicu 7-14wspominać nie będę jego cena jak dla mnie poza zasięgiem, mam nadzieję ,że niedługoniezależni producenci wprowadzą jakieś własne konstrukcje tego typu i poprzezwiększą rywalizacje na rynku ceny i wybór będą lepsze niż teraz. Nie chcącwydawać tylu pieniędzy na obiektyw ,którego pewnie i tak bym zbyt często nieużywał, zdecydowałem się na zakupienie konwertera szerokokątnego WCON-P01 domojego 14-42 II R.Za taką niską cenę mogłem zaryzykować jego kupno. Zapraszamdo przeczytania mojej opinii o tymsprzęcie.

Budowa.
Po założeniu konwertera wielkość obiektywu się zwiększa, r trzyma się dośćporządnie ,nie ma obaw ,że zaraz spadnie.Niestety konwerter jest dośc podatny na zabrudzenia,czasami nawet nieświadomie brudziłem go palcami co powodowało znaczne pogorszenie obrazu . Minusem jest brak możliwości założeniafiltrów ,chociaż szukałem w necie i znaleźli się ludzie którzy wymyślili sposóbjak stosować z nim filtry typu „Cokin”.
80063


Użytkowanie
Producent podaje, że po założeniu konwertera ogniskowa z 14mm zmienia się na11mm jak dla mnie jest to wystarczająco szeroko ,jakość obrazu uważam za dobrą,nie widzę jakiegoś zauważalnego spadku ostrości, winiety, może powiększyła siędystorsja ale to w sumie normalne. Ponadto obiektyw ostrzy od teraz z bardzobliskiej odległości ;)

80060bez konwertera
80061z konwerterem
80055Teraz obiektyw zyskał funkcję macro ;)
80062Praca po ostre światło.
80059czasami zdarza się mu złapać flarę.

Podsumowanie

Jestem zadowolony z zakupu tego konwertera, daje mi o wiele większe polewidzenia nie pogarszając przy tym zbytnio jakości obrazu. W tej cenie dlafotoamatora to moim zdaniem lepsze rozwiązanie niż kupowanie oddzielnegoobiektywu :).

80057
80056
80058

apz
28.01.13, 15:00
Dodałem opinię do testów akcesorium w leksykonie.

https://forum.olympusclub.pl/threads/85114-Olympus-wcon-p01-konwerter-szerokokątny

Ziootek1971
28.01.13, 22:14
Wielkie dzięki za test. Więcej zdjęć będzie bardzo mile widziane. Plusika chciałem dać, ale niestety nie mogłem...