PDA

Zobacz pełną wersję : Maszyny,mechanizmy,urządzenia etc.



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

Operator
26.01.13, 20:36
Na wstępie kilka zdań wyjaśniających. Otóż po przejrzeniu forum stwierdziłem że nikt wcześniej nie założył wątku, który w kompleksowy sposób prezentowałby wszelkiego typu zabytkowe jak i współczesne maszyny. Mam na myśli; środki transportu, silniki, agregaty, jakieś mechanizmy np. zegary, urządzenia techniczne, elementy obiektów przemysłowych, linie montażowe w fabrykach itp. Mam nadzieję że jest jeszcze ktoś oprócz mnie o podobnych zainteresowaniach, chcący zamieszczać zdjęcia dotyczące tej tematyki.
Rozpocznę od Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, w którym znajduje się jedyny w Polsce działający reaktor ''Maria'', który udało mi się zwiedzić. Oto zdjęcia z tego unikatowego obiektu.

79915799167991779918799197992079921799227992379924 79925

BIKER
26.01.13, 20:53
Brawo za inicjatywę, może obudzi masze śpiące forum:grin:

Operator
26.01.13, 23:15
Na skutek mojego roztargnienia ten wątek znalazł się tutaj, więc jeżeli to możliwe prosiłbym któregoś z adminów o przeniesienie go do działu ''ocena zdjęć''.

Operator
28.01.13, 22:20
Przedstawiam zdjęcia z mojego wypadu do fabryki FIAT w Tychach.

80093800958009680097800988009980100801018010280103 801048010580106

yamada
28.01.13, 22:29
Za dużo na raz zdjęć dajesz i postaraj się je numerować łatwiej będzie się odnieść do poszczególnych zdjęć. Wątek fajny się zapowiada, jeśli ma być dla wszystkich to warto było to w tytule zawrzeć.

Operator
28.01.13, 22:53
Za dużo na raz zdjęć dajesz i postaraj się je numerować łatwiej będzie się odnieść do poszczególnych zdjęć. Wątek fajny się zapowiada, jeśli ma być dla wszystkich to warto było to w tytule zawrzeć.
Zdjęcia które wrzuciłem z fabryki są garstką tego co zrobiłem będąc na miejscu. Wybrałem te moim zdaniem najciekawsze, a co się tyczy numerowania to wszystkie fotografie są ponumerowane i opisane - trzeba tylko powiększyć.

BIKER
30.01.13, 00:53
Zdjęcia z hali produkcyjnej bardzo ciekawe. O pozwolenie nie pytam, może sam coś napiszesz:grin:

dzarro
30.01.13, 09:59
Pomysł na wątek ciekawy, zdjęcia - mniej. Dużo chaosu. Ot - fabryka i tyle. Potencjał z ostatniej wrzutki mają - pierwsze i (zwłaszcza)trzecie. Wydaje mi się jednak, że trzeba by mocno popracować nad obróbką. Moim zdaniem kolor jest tu czynnikiem mocno rozpraszającym - niewykluczone, że odpowiednio spreparowane BW wniosło by wiele dobrego.

To trzecie ujęcie jest niezłe - roboty przypominają kalekie manekiny i dzięki temu nabierają niejako cech ludzkich.

Operator
31.01.13, 00:12
Zdjęcia z hali produkcyjnej bardzo ciekawe. O pozwolenie nie pytam, może sam coś napiszesz:grin:
Zdjęcia robiłem w czasie tzw. ''Family Day'' - jedynego dnia w roku kiedy pracownicy mogą wejść na teren zakładu z rodzinami i bliskimi. Produkcja jest wtedy praktycznie wstrzymana umożliwiając zwiedzanie wszystkich najważniejszych działów fabryki. Oczywiście można też swobodnie fotografować, co jest zakazane podczas normalnej produkcji.

---------- Post dodany o 23:12 ---------- Poprzedni post był o 22:54 ----------


Pomysł na wątek ciekawy, zdjęcia - mniej. Dużo chaosu. Ot - fabryka i tyle. Potencjał z ostatniej wrzutki mają - pierwsze i (zwłaszcza)trzecie. Wydaje mi się jednak, że trzeba by mocno popracować nad obróbką. Moim zdaniem kolor jest tu czynnikiem mocno rozpraszającym - niewykluczone, że odpowiednio spreparowane BW wniosło by wiele dobrego.

To trzecie ujęcie jest niezłe - roboty przypominają kalekie manekiny i dzięki temu nabierają niejako cech ludzkich.
Jasne że zdjęcia mogłyby być lepsze gdyby je odpowiednio obrobić - sęk w tym że mi po prostu nie chce się w to bawić. Fotografie których nie akceptuję - wyrzucam. Natomiast co do kolorów to faktycznie byłyby lepsze gdyby nie to że oświetlenie było kiepskie do robienia zdjęć (źródła światła i natężenie).

dzarro
31.01.13, 09:58
---------- Post dodany o 23:12 ---------- Poprzedni post był o 22:54 ----------


Jasne że zdjęcia mogłyby być lepsze gdyby je odpowiednio obrobić - sęk w tym że mi po prostu nie chce się w to bawić. Fotografie których nie akceptuję - wyrzucam. .

Skoro Tobie nie chce się przyłożyć do własnych zdjęć to dlaczego oczekujesz, że komuś innemu będzie chciało się je oglądać?

PS. Ciekawe jest jeszcze szóste z pierwszej serii. Ale jak nie będzie Ci się chciało numerować zdjęć, to będzie ciężko za każdym razem marnować ileś tam słów na to, żeby opisywać o które zdjęcie chodzi. Tzn. nie będzie się chciało pisać... :wink:

Operator
31.01.13, 17:13
Skoro Tobie nie chce się przyłożyć do własnych zdjęć to dlaczego oczekujesz, że komuś innemu będzie chciało się je oglądać?

PS. Ciekawe jest jeszcze szóste z pierwszej serii. Ale jak nie będzie Ci się chciało numerować zdjęć, to będzie ciężko za każdym razem marnować ileś tam słów na to, żeby opisywać o które zdjęcie chodzi. Tzn. nie będzie się chciało pisać... :wink:
Odpowiedź na Twoje pytanie jest prosta - nie każdy ma tak wygórowane oczekiwania co do jakości zdjęć jak Ty. Dla mnie i wielu innych sto razy ważniejsze jest to co fotografia przedstawia, niż jej ekstra wygląd. Moje zdjęcia z założenia nigdy nie miały i nie mają być ''artystycznie piękne''. Jeżeli Tobie nie odpowiadają to nie trać wiecej czasu na oglądanie ich w przyszłości (w dalszym ciągu podtrzymuję to co wyraziłem w poprzednim poście odnośnie obróbki). Co zaś tyczy się numeracji zdjęć odpiszę Ci to samo co yamadzie - wystarczy je powiększyć (zawierają opis, numer lub obie te rzeczy). Odnosi się to do wszystkich fotografii które zamieściłem na portalu także w innych wątkach.

omox
2.02.13, 14:33
Nigdy wcześniej nie widziałem takiej produkcji... nie oceniam warsztatu fotograficznego bo cały skupiłem się na oglądaniu tego co przedstawiasz i pochłonęło mnie oglądanie "detali tej hali" :-)

ahutta
2.02.13, 14:47
Odpowiedź na Twoje jest prosta - nie każdy ma tak wygórowane oczekiwania co do jakości zdjęć jak Ty. Dla mnie i wielu innych sto razy ważniejsze jest to co fotografia przedstawia, niż jej ekstra wygląd. Moje zdjęcia z założenia nigdy nie miały i nie mają być ''artystycznie piękne''. Jeżeli Tobie nie odpowiadają to nie trać wiecej czasu na oglądanie ich w przyszłości (w dalszym ciągu podtrzymuję to co wyraziłem w poprzednim poście odnośnie obróbki). Co zaś tyczy się numeracji zdjęć odpiszę Ci to samo co yamadzie - wystarczy je powiększyć (zawierają opis, numer lub obie te rzeczy). Odnosi się to do wszystkich fotografii które zamieściłem na portalu także w innych wątkach.

Nie zrozum tego źle, ale jest takie przysłowie- "kiedy wchodzisz między wrony, musisz krakać jak i one". Na forum utarło się, że dajemy numery obok zdjęcia. Jeśli liczysz na dyskusję na temat zdjęć, wyjdź na przeciw dyskutantom. Na prawdę warto. Przykład, ktoś pisze, że fotka 35 jest taka i owaka. Teraz inni muszą powiększać fotki w poszukiwaniu tej 35-ej. Jak nr jest na wierzchu, to mają jak na dłoni, a tak... Ot, tak drobna ergonomia. Ciebie to nic nie kosztuje, a reszcie ułatwi życie.
Wstawiej następne :)

Mirek54
2.02.13, 14:51
Dla mnie i wielu innych sto razy ważniejsze jest to co fotografia przedstawia, niż jej ekstra wygląd. Moje zdjęcia z założenia nigdy nie miały i nie mają być ''artystycznie piękne''. Jeżeli Tobie nie odpowiadają to nie trać wiecej czasu na oglądanie ich w przyszłości (w dalszym ciągu podtrzymuję to co wyraziłem w poprzednim poście odnośnie obróbki).

Wystawiasz fotki we watku dla poczatkujacych,pokazujesz je na forum fotograficznym.Dlaczego od razu zaczynasz selekcjonowac widzow.Dlaczego piszesz,ze Ci sie nie chce,ze sto innych???Zmienisz zdanie jak 104 osoby Ci napisze ze powinienes sie przylozyc do obrobki??

Skoro wystawiasz fotki na forum fotograficznym to licz sie z kazdym zdaniem na ich temat,tym bardziej,ze poczatkujesz w temacie.

Operator
2.02.13, 16:00
Nie zrozum tego źle, ale jest takie przysłowie- "kiedy wchodzisz między wrony, musisz krakać jak i one". Na forum utarło się, że dajemy numery obok zdjęcia. Jeśli liczysz na dyskusję na temat zdjęć, wyjdź na przeciw dyskutantom. Na prawdę warto. Przykład, ktoś pisze, że fotka 35 jest taka i owaka. Teraz inni muszą powiększać fotki w poszukiwaniu tej 35-ej. Jak nr jest na wierzchu, to mają jak na dłoni, a tak... Ot, tak drobna ergonomia. Ciebie to nic nie kosztuje, a reszcie ułatwi życie.
Wstawiej następne :)
Nie ma problemu od teraz wszystkie moje fotografie zgodnie z życzeniem będą numerowane oraz w miarę możliwości opisywane.

---------- Post dodany o 15:00 ---------- Poprzedni post był o 14:34 ----------


Wystawiasz fotki we watku dla poczatkujacych,pokazujesz je na forum fotograficznym.Dlaczego od razu zaczynasz selekcjonowac widzow.Dlaczego piszesz,ze Ci sie nie chce,ze sto innych???Zmienisz zdanie jak 104 osoby Ci napisze ze powinienes sie przylozyc do obrobki??

Skoro wystawiasz fotki na forum fotograficznym to licz sie z kazdym zdaniem na ich temat,tym bardziej,ze poczatkujesz w temacie.
Nie wiem na jakiej podstawie doszedłeś do wniosku że kogoś selekcjonuję. Ten wątek jest dla każdego kto interesuje się szeroko pojętą techniką i mam nadzieję że inni też coś dorzucą. Co do obróbki to obawiam się że jestem niereformowalny i nawet 105 osób tego nie zmieni - oczywiście mam pełną świadomość że są tacy którym moje foty nie będą się podobać. Dodam jeszcze że staram się odpowiednio dobierać swoje zdjęcia i nie wrzucać byle czego.

piotrdwr
2.02.13, 20:30
Z fabryki Fiata fajne jako krajoznawcze tzn. wycieczkowe, ale nic poza tym. Jak traktujesz fotografię serio i chcesz się czegoś nauczyć to raczej powinieneś być reformowalny i otwarty na uwagi kolegów z tego portalu, bo jest tu sporo osób znających się naprawdę na fachu służących swoją wiedzą i pomagających tym zaczynającym dopiero swoja przygodę z fotografią. Wrzucaj przemyślane i raczej postaw na jakość niż na ilość. Jak masz jakieś wątpliwości to pytaj...

Mirek54
2.02.13, 20:44
Jeżeli Tobie nie odpowiadają to nie trać wiecej czasu na oglądanie ich w przyszłości (w dalszym ciągu podtrzymuję to co wyraziłem w poprzednim poście odnośnie obróbki).

Na podstawie Twoich slow odczulem selekcjonowanie.Wg mnie wyglada to tak.Niepodoba Ci sie taka obrobka to nie ogladaj tych fotek,Nie ogladaj i nie pisz,ze Ci sie niepopdoba.

Operator
3.02.13, 04:01
Z fabryki Fiata fajne jako krajoznawcze tzn. wycieczkowe, ale nic poza tym. Jak traktujesz fotografię serio i chcesz się czegoś nauczyć to raczej powinieneś być reformowalny i otwarty na uwagi kolegów z tego portalu, bo jest tu sporo osób znających się naprawdę na fachu służących swoją wiedzą i pomagających tym zaczynającym dopiero swoja przygodę z fotografią. Wrzucaj przemyślane i raczej postaw na jakość niż na ilość. Jak masz jakieś wątpliwości to pytaj...
Jako że dyskusja w tym wątku zamiast dotyczyć meritum zeszła na inne tory muszę wyjaśnić kilka kwestii. Mój wątek zamieściłem w ''zdjęciach początkujących'' przez nieuwagę - po prostu po długim przeszukiwaniu tego działu i myśleniu o tym co wrzucić zapomniałem przejść do subforum ''ocena zdjęć''. W moim drugim poście prosiłem któregoś z adminów o przeniesienie go - niestety bez skutku. Jestem przekonany że gdyby tak się stało nie byłoby tej niepotrzebnej słownej przepychanki. Wnioskuję tak na podstawie moich wątków które założyłem wcześniej. Zdjęcia zacząłem robić dość dawno jeszcze w czasach analogowych więc nie jest to ''zaczynanie przygody z fotografią''. Muszę powiedzieć że zdjęcia robię rzadko i w konkretnym celu. Focenie jest dla mnie tylko narzędziem do zapisu tego co mnie interesuje. Dlatego sam proces robienia zdjęć, a szczególnie ich obróbka mnie nie pociągają. Oczywiście zdarza mi się niekiedy coś poprawić np. przyciąć, wyrównać czy zmniejszyć, ale nie głębsza ingerencja. Poza tym żeby było to sensowne musiałbym robić w raw-ach gdy tymczasem wystarczają mi jpg-i. Co do wrzuconych fot to właśnie mają one być jak najbardziej ''krajoznawcze'' czy ''wycieczkowe'' - mają tylko zainteresować, wzbudzić ciekawość, a nie być przedmiotem sporów czy mieć wartość samą w sobie. Jeżeli chodzi o krytyczne uwagi to jestem na nie jak najbardziej otwarty, co nie znaczy że zaraz się do nich zastosuję bez zastrzeżeń. Zgadzam się też że są na forum kompetentne osoby robiące świetne zdjęcia, tyle że ja nie mam ambicji ani celu by im dorównać. Na koniec dodam że postaram się wrzucać mniej zdjęć (bardziej przemyślanych) mam nadzieję.

---------- Post dodany o 03:01 ---------- Poprzedni post był o 02:40 ----------


Na podstawie Twoich slow odczulem selekcjonowanie.Wg mnie wyglada to tak.Niepodoba Ci sie taka obrobka to nie ogladaj tych fotek,Nie ogladaj i nie pisz,ze Ci sie niepopdoba.
Cytat który przytoczyłeś odnosił się do jednej konkretnej osoby, a nie wszystkich innych. Każdy może oczywiście oglądać i pisać co chce, nie znaczy to jednak że muszę się z tymi opiniami zgadzać. Co zaś tyczy się fotografii z fabryki to nie były obrabiane, a tylko zmniejszone.

ahutta
3.02.13, 14:33
Oj, podejrzewam że gdybyś dał wątek do działu "ocena zdjęć", to krytyka byłaby znacznie większa. Zerknij na podobne wątki do tego, wstawiane zdjęcia praktycznie nigdy nie są prezentowane "tak jak wyszły z aparatu". To co pokazałeś naprawdę jest ciekawe, szczególnie dla tych, którzy nigdy fabryki od środka nie widzieli. Jednak pokazują nam suchą rzeczywistość i brakuje im tego drobiazdu, który u widza wywołuje "ach" i "och".
Ja zdjęcia robię od dość dawna, a i tak wiem, że daleko mi do większości osób z forum. Dlatego nim wstawię zdjęcie zawsze się zastanawiam na jaki odbiór mogę liczyć, a słowa krytyki przyjmuję na klatę, bo to zawsze czegoś uczy.

Operator
3.02.13, 17:14
Oj, podejrzewam że gdybyś dał wątek do działu "ocena zdjęć", to krytyka byłaby znacznie większa. Zerknij na podobne wątki do tego, wstawiane zdjęcia praktycznie nigdy nie są prezentowane "tak jak wyszły z aparatu". To co pokazałeś naprawdę jest ciekawe, szczególnie dla tych, którzy nigdy fabryki od środka nie widzieli. Jednak pokazują nam suchą rzeczywistość i brakuje im tego drobiazdu, który u widza wywołuje "ach" i "och".
Ja zdjęcia robię od dość dawna, a i tak wiem, że daleko mi do większości osób z forum. Dlatego nim wstawię zdjęcie zawsze się zastanawiam na jaki odbiór mogę liczyć, a słowa krytyki przyjmuję na klatę, bo to zawsze czegoś uczy.
To co teraz napiszę być może dla wielu będzie obrazoburcze, aczkolwiek najzupełniej szczere. Otóż muszę wyjawić że chyba wszystkie zdjęcia które wrzuciłem na tym forum w najróżniejszych wątkach nie były obrabiane, nie licząc jak pisałem powyżej jakichś przycięć, obróceń czy zmniejszania rozmiaru plików. Jakoś żadnej krytyki z tego powodu nie zauważyłem, chociaż trochę tego było - nie liczyłem dokładnie ile (jak ktoś chce może sprawdzić dokładnie). Niektóre zdjęcia wzbudziły aprobatę, na inne nie było żadnej reakcji - zwykle tak bywa. W związku z tym mam pytanie czy te foty były znacznie lepsze od tych które tu wrzuciłem? Osobiście nie sądzę by tak było (ale ja się nie znam). Co do ''och-ów'' i ''ach-ów'' to nawet przez myśl by mi nie przeszło (bez ironii), że ktoś mógłby się tym materiałem zachwycić - w końcu to tylko mało romantyczny zakład przemysłowy. W związku z tym chciałbym żeby ktoś z szanownych forumowiczów napisał wprost czy mam jeszcze wrzucać zdjęcia w tym wątku, czy też dać sobie spokój - z góry uprzedzam że mam tylko jpg-i prosto z puszki (bardzo mało lub też wcale nie obrobione). Dopóki nie otrzymam odpowiedzi powstrzymam się z wrzucaniem kolejnych zdjęć dając pole do popisu innym.

And.N
3.02.13, 17:33
Jeśli chodzi o mnie to wrzucaj dalej. Nie wszystkie zdjęcia muszą być artystyczne. Te mają charakter bardziej dokumentacyjny powiedziałbym. Nie znaczy, że nie znajdą odbiorców. Pierwszy wrzut obejrzałem z zaciekawieniem. Nawet nie wiedziałem, że mamy takie Centrum Badań Jądrowych. Obróbka rzecz indywidualna. Mi nie przeszkadza, że jest tam jakaś podstawowa tylko.

ahutta
3.02.13, 17:46
Wrzucaj, wrzucaj. To co piszę i koledzy też, nie ma Cię zniechęcić do publikowania zdjęć lub nawet pisania na forum. Czasem odrobina obróbki może diametralnie zmienić to jak zdjęcie jest odbierane. Dawaj kolejne i ew. uwagami się nie zrażaj.

koronax
3.02.13, 17:52
Co do wrzuconych fot to właśnie mają one być jak najbardziej ''krajoznawcze'' czy ''wycieczkowe'' - mają tylko zainteresować, wzbudzić ciekawość, a nie być przedmiotem sporów czy mieć wartość samą w sobie. -




Sporo twoich zdjęć wzbudziło moją ciekawość. Nie byłem nigdy we Fabryce Fiata , choć mieszkam niedaleko i mam kilku znajomych którzy tam pracują. Wrzucaj dalej zdjęcia. Spokojnie, fajnie się ogląda. Choć koledzy pisali co mógłbyś poprawić w nich aby były jeszcze lepsze w odbiorze. Czasem dobrze aby zdjęcie wzbudziło dyskusje czy jak to napisałeś spory.
Pozdro

BIKER
3.02.13, 17:57
Nie powiem że jestem artystą i moje zdjęcia które wrzucam również do mojego wątku są arcydziełami. Pewnie tylko nieliczne można nazwać dobrymi, o czym świadczy liczba ich odsłonięć. Widzisz mnie pasjonuje głównie architektura zabytkowa, krajobraz, technika itp. To są tematy b. trudne na których zdolniejsi np. ode mnie czy Ciebie żeby sobie połamią. Ale ja to bardzo lubię i każde wyjście na zdjęcia traktuję jak poligon w kwestii ustawień czy kompozycji.
Z każdej sesji przynoszę przynajmniej kilka ciekawych i dobrych zdjęć, takich które za wielkiej ingerencji w obróbkę nie wymagają. Wtedy radzę sobie sam.
Ale mam też kadry z błędami, którym trochę obróbki by się przydało i tu nie zawsze sobie radzę.

Twoja idea jest słuszna o tyle, o ile pokazujesz zdjęcia w wersji informacyjnej czy reportażowej, ale trzeba nawet takie zdjęcia trochę dobrać aby brać Olytalibów w większym gronie mimo wszystko chciała je oglądać i komentować. Dobrej recepty na to nie ma, bo forum zawsze będzie się rządziło swoimi, niekoniecznie logicznymi i grzecznościowymi prawami.
Czyń kolego dalej swoją misję i w żadnym wypadku się nie zrażaj:grin:. Ja zawsze chętnie na wątek zajrzę i coś o zdjęciach napiszę.
Pozdrowerki:grin:

Mirek54
3.02.13, 19:35
Wrzucaj dalej.Ale nie wymagaj,zeby na forum fotograficznym patrzono na fotke nie oceniajac,balansu,temperatury,wyostrzenia,gammy.
Z reszta sam porownaj,odnajdz Swoje8050580506Od razu Ciebie uprzedze,ze tam nie bylem,ale mam takie same butelki plastikowe z czerwona zakretka jak te na zdjeciu i nimi to sie sugerowalem.
I jak myslisz?Przyda sie obrobka czasem i wyostrzenie minimalne,aby poprawic odbior fotki?

BIKER
3.02.13, 20:08
Mirek szacun:grin:

piotrdwr
3.02.13, 20:38
wrzucaj następne, ale postaraj się dodawać jakieś komentarze czy też opisy do miejsc które zwiedzałeś. Będzie ciekawiej;-)

Operator
4.02.13, 23:16
Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na moje pytanie - o dziwo każdy pozytywnie. Dzięki należą się też Mirkowi za to, że chciało mu się fachowo obrobić to przykładowe zdjęcie. Żeby nie było nieporozumień chcę wyjaśnić, że nie jestem przeciwnikiem obróbki jako takiej. Jest dla mnie i innych chyba też jasne, że dobrze obrobiona fota wygląda lepiej. Problem w tym, że niewielu w ogólnej masie fotografujących potrafi to należycie zrobić (ja się nie łapię do tej grupy która umie). Niestety łatwo też z obrabianiem ''przedobrzyć'', co prowadzi do tego że wyjściowy materiał może mieć niewiele wspólnego z tym co się uzyska. Nie mam tu na myśli rzecz jasna tych, którzy celowo przekształcają zdjęcia używając np. filtrów artystycznych. Dlatego też po części z tego wynikają moje opory co do obrabiania.
Chciałbym też przypomnieć, że wątek jest otwarty dla wszystkich i że chętnie zobaczyłbym w nim oprócz swoich, także fotografie innych. Tematyka jest tak rozległa, że dosłownie każdy może coś dorzucić. Ja w każdym razie wrzucę coś w najbliższym czasie.

ahutta
4.02.13, 23:22
Czekamy :) Ty się nie tłumacz tylko wrzucaj.

BIKER
4.02.13, 23:24
To że Mirek sie w temacie zaangazuje, było więcej niz pewne bo to prawdziwa bratnia dusza. (Ja się nie podlizuję, ja tak myslę:grin:).
Z tym że ale, polega na tym, że on naprawdę mnóstwo potrafi a tacy jak czy tyjak to określiłeś nie potrafią a czasem nawet nie wszystko rozumieją z racji małego obcowania z głębinami grafiki.
jak tylko będę miał co, na pewno wrzuce.
Pozdrowerki:grin:

Operator
11.02.13, 00:03
Obiekt który przedstawiam miałem okazję zwiedzić z okazji odbywających się co roku w Warszawie tzw. Dni Transportu Publicznego. Jest nim stacja techniczno-postojowa metra w dzielnicy Kabaty. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, to wejściówki na teren stacji wydawane są (w każdym razie do tej pory były) na stacji końcowej metra w Młocinach, gdzie odbywa się rzeczona impreza. Oto moja krótka fotorelacja.

1. Widok na stację z wiaduktu : na pierwszym planie Alstom Metropolis, z prawej podstacja trakcyjno-energetyczna oraz budynki socjalno-administracyjne, z lewej elektrowozownia

81110

2. Wjazd do tunelu metra

81111

3. Alstom Metropolis podczas obsługi technicznej w hali elektrowozowni

81112

4. Rosyjski wagon typu 81-572P

81113

5. Lokomotywa spalinowa firmy KOLZAM służąca do przetaczania składów metra

81114

6. Silnik trakcyjny Alstom 4EXA 2130 pojazdu Alstom Metropolis-98B

81115

Operator
21.02.13, 19:00
Kolejny interesujący moim zdaniem obiekt, który można zobaczyć z okazji Dni Transportu Publicznego w Warszawie to Centralne Warsztaty Samochodowe znajdujące się na ulicy Włościańskiej 52. Darmowy transport na teren zakładu organizowany jest przez stołeczny Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, a odbywa się starymi autobusami jak chociażby różnymi wersjami Jelczy tzw. ''ogórków''. Zwiedzanie warsztatów jest zorganizowane, wszyscy są oprowadzani przez przewodnika. Po zwiedzeniu kto ma ochotę jest odwożony z powrotem do stacji metra Młociny.

1. Wnętrze hali głównej : na dole z lewej części silników, powyżej wóz pomocy technicznej Ikarus 280 późnej serii produkcyjnej, za nim dwa Jelcze M181M

81862

2. Stanowisko naprawy silników

81863

3. Częściowo zdemontowany Neoplan 4020

81866

4. Solaris Urbino 15 na placu przyzakładowym

81867

5. Pogotowie autobusowe Ikarus 280A przy jednej z hal

81868

6. Chyba jedyny tego typu pojazd w Polsce : wóz techniczny na bazie Ikarusa 620 wyprodukowany w 1962 roku - ciągle użytkowany!

81869

7. Jelcz 272 MEX na stacji Młociny, którym miałem okazję jechać

81870

Krakman
21.02.13, 19:25
Takim jelczem to miałem okazję jechać tysiące razy.......kiedyś.
Kiedyś jak pracowałem w młodości w transporcie zdarzyło mi się takiego trochę poprowadzić...
Niezapomniane przeżycie, zwłaszcza jak z mechanikami założyliśmy odwrotnie końcówki od wspomagania kierownicy........:grin:

waruga
21.02.13, 19:32
Jelcz 272 tez byl uzytkowany jako woz techniczny i nadal jest uzytkowany :-)

Operator
21.02.13, 20:16
Jelcz 272 tez byl uzytkowany jako woz techniczny i nadal jest uzytkowany :-)
Racja - rzadko kiedy można jeszcze spotkać te pojazdy. Jeden z nich : pogotowie dźwigowe DR-06 można obejrzeć w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

81906

waruga
21.02.13, 20:23
Racja - rzadko kiedy można jeszcze spotkać te pojazdy. Jeden z nich : pogotowie dźwigowe DR-06 można obejrzeć w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

81906

U mnie jeszcze taki czerwony jezdzi i ma sie dobrze :-)

koronax
22.02.13, 07:13
Ciekawe te zdjęcia masz. To zdjęcie nr2. robiłeś z wysokości chyba z jakiejś suwnicy .
Pozwolono ci wejść tam? Nikt nie miał nic przeciwko żeby sobie chodzić po tym obiekcie gdzie się chciało ?
Takim Jelczem to jeździło się dawniej na grzyby. Firma gdzie pracowali moi rodzice czasem organizowała grzybobranie . :) Gdzieś w Psarach koło Kielc z tego co pamiętam.
Hhehehe

Operator
22.02.13, 19:15
Ciekawe te zdjęcia masz. To zdjęcie nr2. robiłeś z wysokości chyba z jakiejś suwnicy .
Pozwolono ci wejść tam? Nikt nie miał nic przeciwko żeby sobie chodzić po tym obiekcie gdzie się chciało ?
Takim Jelczem to jeździło się dawniej na grzyby. Firma gdzie pracowali moi rodzice czasem organizowała grzybobranie . :) Gdzieś w Psarach koło Kielc z tego co pamiętam.
Hhehehe
Zdjęcie nr 2 robiłem z ''galerii'' takiej jaką widać w środkowej części fotografii nr 1. Po obiekcie nie można było niestety chodzić gdzie się chciało, jak pisałem powyżej grupę zwiedzających oprowadzał przewodnik oraz z tego co pamiętam co najmniej jeden ochroniarz. Kiedy oddaliłem się na moment żeby zobaczyć interesującą mnie rzecz - dano mi do zrozumienia żebym tego więcej nie robił. Nie było na szczęście żadnych ograniczeń co do fotografowania.

Operator
9.03.13, 19:33
Kontynuując temat Dni Transportu Publicznego w Warszawie tym razem przedstawię wybrane pojazdy szynowe wystawiane przez spółkę Tramwaje Warszawskie, a także Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

1. Falkenried A był pierwszym typem tramwaju elektrycznego używanego w Warszawie od 1908 roku

82956

2. Wóz techniczny na bazie pojazdu WIwK/GFW K tzw. ''Berlinka'', którą produkowano w czasie II Wojny Światowej

82957

3. Konstal N3 - seria N to pierwsze powojenne tramwaje produkowane w Chorzowie, Gdańsku oraz Sanoku

82958

4. Tramwaj szybkobieżny Konstal 13N - wagon pomiarowy sieci trakcyjnej

82959

5. Konstal 102N - wyprodukowano tylko 42 sztuki tych pojazdów, z czego zachowało się tylko 6

82960

6. Austriacka podbijarka torowa Plasser & Theurer 08-16

82961

Operator
17.03.13, 20:24
Kończąc temat Dni Transportu Publicznego w stolicy zaprezentuję kilka pojazdów wystawianych przez PKP PLK przy współudziale Stowarzyszenia Sympatyków Komunikacji Szynowej, które tradycyjnie można było oglądać na stacji Warszawa Zachodnia.

1. Pociąg zabytkowy z parowozem Pm-36-2 ''Beautiful Helena'', którym można było odbyć wycieczki do Muzeum Kolejnictwa

83765

2. EZT PESA ELF EN76 (22WE) Kolei Mazowieckich

83766

3. Pociąg sieciowy PS-00.M-21 służący do napraw i konserwacji trakcji elektrycznej

83767

4. Maszyna odśnieżna PSE-74 spółki PLK

83768

5. FSO Warszawa 223 - drezyna kolejowa

83769

6. WZT-2 na bazie czołgu T-55 używany przez Kolejowe Ratownictwo Techniczne

83770

7. Mercedes-Benz Unimog U416/Hoesch MFD użytkowany przez te same zespoły co powyższy pojazd

83771

waruga
17.03.13, 20:55
Swietna wrzutka, drezyna kolejowa rewelacyjna, Ciekawe ile takich bylo w dyspozycji PKP.

Operator
17.03.13, 23:25
Swietna wrzutka, drezyna kolejowa rewelacyjna, Ciekawe ile takich bylo w dyspozycji PKP.
Dzięki za uznanie waruga, co do ilości drezyn używanych przez PKP to jeśli wierzyć Wikipedii było ich od 70 do 80 sztuk, a łącznie z produkcją eksportową - 200 (nie tylko modelu 223 ale też innych).

Maciek_WM
17.03.13, 23:32
Śmiesznie musi tak wyglądać "w akcji" :)

BIKER
17.03.13, 23:47
Ciekawa wrzuta z tymi szynowcami. Widziałem kiedyś Warszawę- drezynę jak przemknęła w Łodzi przez stację Niciarniana.

HUTNIK
19.03.13, 17:14
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
http://foto.hcfor.pl/images/9fibzs29euros3fvmg_thumb.jpg]źródło (

Zagadka co to jest?:mrgreen:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
http://foto.hcfor.pl/images/w3j54sbefjj9eae607wt_thumb.jpg]źródło ([URL=\"http://foto.hcfor.pl/viewer.php?file=w3j54sbefjj9eae607wt.jpg\")

themoth
19.03.13, 19:32
to jest odlewnia,
ewentualnie... ewentualnie... w ostateczności hala jakiejś małej stalowni

Operator
19.03.13, 19:34
Sądząc po nicku autora pytania to pewnie huta.

Krakman
19.03.13, 19:45
Odlewnia kęsów czy jakoś tak podobnie...:roll:

waruga
19.03.13, 19:45
Na hute to mi raczej nie wyglada .
Na pewno jakas fabryka :mrgreen:

ahutta
19.03.13, 20:51
Pewnie Huta Buczek w Sosnowcu.

kon
19.03.13, 21:00
A gdzie nowe fotki??

themoth
20.03.13, 22:24
a gdzie odpowiedź... co to za hala?

ahutta
20.03.13, 22:33
a gdzie odpowiedź... co to za hala?

Tu https://forum.olympusclub.pl/threads/86239-Maszyny-mechanizmy-urz%C4%85dzenia-etc.?p=934103&viewfull=1#post934103

themoth
20.03.13, 22:36
Tu https://forum.olympusclub.pl/threads/86239-Maszyny-mechanizmy-urządzenia-etc.?p=934103&viewfull=1#post934103
patrząc na to
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-67464
nie sądzę,
ale była HK (Rama Sama Rama Dama) to tyż raczy nie jest
więc co to jest? Hutnik... dawaj

Krakman
20.03.13, 23:24
Na hute to mi raczej nie wyglada .
Na pewno jakas fabryka :mrgreen:

Może to a'hutta

Operator
1.04.13, 01:59
Tym razem chciałbym zaprezentować polskie samochody, które z różnych przyczyn nie trafiły do produkcji seryjnej albo też zostały wytworzone w bardzo ograniczonej liczbie.

1. SFM Smyk B30 miał być produkowany w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. Cechami wyróżniającymi ten pojazd jest silnik adaptowany z motocykla Junak oraz tylko jedne drzwi, które były jednocześnie przodem auta otwierającym się w dół. Podobne rozwiązanie było w samochodzie BMW Isetta, z tym że tam drzwi otwierały się na bok. W 1957 roku wyprodukowano od 17 do 20 sztuk tych pojazdów, a rok później jeden prototyp o nadwoziu z tworzyw sztucznych. Produkcji seryjnej nie podjęto ze względu na bardziej perspektywiczny projekt Mikrusa. Na zdjęciu eksponat z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

84891

2. FSO Warszawa 210 wzorowana na amerykańskim Fordzie Falconie - model z roku 1960. Zakupiono dwie sztuki tych samochodów w wersjach sedan i kombi, które posłużyły do skopiowania wielu elementów konstrukcji. W 1964 roku powstały dwa prototypy, z których jeden został podobno wywieziony do zakładów GAZ w ZSRR. Produkcję seryjną zarzucono z powodu zakupu licencji na Fiata 125. Zachowany w Polsce egzemplarz można oglądać w Muzeum Motoryzacji w Warszawie.

84892

3. FSO Syrena 110 - wykonano 30 sztuk tych pojazdów w latach 1965-1966. Samochód miał być następcą Syreny 104 i pierwszym polskim hatchbackiem z prawdziwego zdarzenia. Niestety zarzucono pomysł produkcji masowej tego modelu z tej samej przyczyny co powyższej Warszawy. Co ciekawe wytworzone pojazdy sprzedano. Sfotografowany samochód należący do prywatnego właściciela uchwyciłem w 2009 roku na Międzynarodowym Pikniku Lotniczym w Góraszce.

84893

4. FSO Ogar LS zbudowany został w 1977 roku tylko w pojedynczym egzemplarzu. Prototyp bazował na konstrukcji Fiata 125p. Z myślą o ewentualnym eksporcie do USA pojazd wykonano z uwzględnieniem tamtejszych przepisów i norm. Nadwozie wykonano z laminatu (żywica epoksydowa z włóknem szklanym). Mimo że pojazd przejechał w czasie testów 70000 kilometrów i uzyskał pozytywne opinie nie skierowano go do produkcji seryjnej. Przyczyną było duże zaawansowanie prac przy powstającym w tym czasie Polonezie. To interesujące auto można obecnie obejrzeć w warszawskim Muzeum Motoryzacji.

84894

5. FSM Beskid 106 - prototyp powstał w 1983 roku. Był to pierwszy na świecie jednobryłowy samochód, którego konstrukcję nadwozia opatentowano. Seryjnie produkowane Renault Twingo z tym samym typem nadwozia zaprezentowano dopiero w 1992 roku, a sprzedaż ruszyła rok później. Skonstruowano 7 sztuk prototypowych Beskidów, jednak auto nie trafiło do produkcji z przyczyn politycznych oraz finansowych (projekt powstawał w czasie kryzysu). Do dziś zachowało się 6 egzemplarzy (jeden został rozbity w trakcie testu zderzeniowego). Zdjęcie prezentowanego pojazdu pochodzi z krakowskiego Muzeum Inżynierii Miejskiej.

84895

6. FSO Wars - dwie sztuki skonstruowano w 1985 roku, a trzeci którego losy nie są znane powstał w późniejszym okresie. Ta konstrukcja jest o tyle ciekawa, że nie bazowała jak poprzednie na jakimś wcześniej produkowanym samochodzie. W zasadzie cały pojazd zaprojektowano od podstaw. Oficjalną przyczyną niezdecydowania o produkcji był brak możliwości pozyskania środków na uruchomienie tejże. Źródła nieoficjalne twierdzą jednak iż powodem były zaawansowane rozmowy z Włochami na temat przyszłego wytwarzania nowego modelu Fiata w Tychach - do czego ostatecznie doszło (chodziło o Cinquecento). Prototyp na fotografii pochodzi ze stołecznego Muzeum Motoryzacji.

84896

BIKER
1.04.13, 10:52
Świetne foty. Te pojazdy dowodzą jak zdolnych mieliśmy ludzi i jak nędzne państwo.

Mirek54
1.04.13, 11:14
2. FSO Warszawa 210 wzorowana na amerykańskim Fordzie Falconie - model z roku 1960. Zakupiono dwie sztuki tych samochodów w wersjach sedan i kombi, które posłużyły do skopiowania wielu elementów konstrukcji.



3. FSO Syrena 110 - wykonano 30 sztuk tych pojazdów w latach 1965-1966. Samochód miał być następcą Syreny 104 i pierwszym polskim hatchbackiem z prawdziwego zdarzenia. Niestety zarzucono pomysł produkcji masowej tego modelu z tej samej przyczyny co powyższej Warszawy.




Świetne foty. Te pojazdy dowodzą jak zdolnych mieliśmy ludzi i jak nędzne państwo.

Kurde.Nie ujmujc wiedzy i pomyslowosaci owczesnych projektantow.Pomysl zakupu rozebrania i wzorowania sie na gotowych rozwiazaniach o zdolnosci raczej nie swiadczy.Swiadczy raczej o kombinatorstwie.
I chyba dobrze,ze to nedzne TZ panstwo nie puscilo tego pomyslu do produkcji.
Nie dodajac aplauzow tamtemu systemowi wielu w nim otrzymalo konkretne wyksztalcenie i mozliwosc plucia w dzisiejszych czasach.

Firma BMW np. co roku buduje okolo 16 sztuk nowych roznych modeli (modelina w skali 1:1) i trzy gotowe do jazdy.A do produkcji co kilka lat wchodzi jeden.Tez maja zdolnych i nedzne panstwo nie da sie wybic kazdemu.

BIKER
1.04.13, 11:25
Mirek określenie nędzne państwo odnosi się do jego funkcjonowania i podatności na obce wpływy.
Wykształcenie zdobyły wtedy miliony ludzi i mnóstwo z nich z tego państwa wyjechało na zawsze, a przecież mogli tu pokazać jak z tej wiedzy potrafią zrobić użytek dla jego rozwoju. A pokazywali swoją wiedzę poza Polską i tam czerpano z tego korzyści.
Kombinatorstwa i złodziejstwa to ono uczyło perfekcyjnie.
Nie chodzi mi o plucie czy narzekanie, ale o to co naprawdę zostało zatracone.
Do Niemców to za bardzo się tego porównać nie da.:grin:

Mirek54
1.04.13, 11:41
Myslisz,ze teraz w mniejszym stopniu wyjezdzaja i mniej sie wzoruja na obcych, sa bardziej odporni na obce wplywy????
Nawet piwiarni juz nie ma i drugiego sniadania w pracy:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ale zdjecia fajne.Bo to one glownym tematem tu.

BIKER
1.04.13, 11:50
Teraz mamy drugą skrajność, odwrotność tej pierwszej. Smutne to.
:grin:Tak Mireczku, lepiej skomentować same zdjęcia

Mirek54
1.04.13, 11:56
Teraz mamy drugą skrajność, odwrotność tej pierwszej. Smutne to.
:grin:Tak Mireczku, lepiej skomentować same zdjęcia

Jaka druga??Taka sama tylko w wiekszym stopniu.Kiedys chociaz nazwy byly polskie,rusyfikacja az tak daleko nie zagarnela wszystkiego ,teraz juz nawet nazwy mamy angielskie.Wiec o jakiej drugiej Ty piszesz?Kiedys komuna i ruskie teraz kler i ameryka.Inne wzorce ale nadal to samo.

helmuth
1.04.13, 12:01
Kombinatorstwa i złodziejstwa to ono uczyło perfekcyjnie.
To też, ale nauczyło ludzi też kombinowania w tym dobrym znaczeniu- jak zrobić, jeżeli nie ma czym (są obiektywne trudności- wicie, rozumicie). Do dziś mówi się "Polak potrafi", choć też potrafi też popsuć coś, co wydaje się innym nacjom nie do popsucia ;)

---------- Post dodany o 12:01 ---------- Poprzedni post był o 11:56 ----------


Jaka druga??
...
Kiedys komuna i ruskie teraz kler i ameryka.Inne wzorce ale nadal to samo.Zasada wahadła- jak było w lewo, to teraz musi być w prawo. Potem znowu w lewo itd. :)

BIKER
1.04.13, 12:13
Mirku napisałem że to smutne, a to oznaczało prawie to samo co Twoje stwierdzenie.
To samo odnosi się do kwestii kombinatorstwa, co zresztą świetnie spuentował Heniu.
Ten potencjał narodu ukryty wyjawiał się w mnóstwie sytuacji, ale nie mógł eksplodować dla jego rozwoju i nie wdając się w opisy nazwałem to smutnym.
A teraz........brak słów:grin:

Operator
1.04.13, 12:13
Myslisz,ze teraz w mniejszym stopniu wyjezdzaja i mniej sie wzoruja na obcych, sa bardziej odporni na obce wplywy????
Nawet piwiarni juz nie ma i drugiego sniadania w pracy:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ale zdjecia fajne.Bo to one glownym tematem tu.
Wzorowanie się na obcych nie było i nie jest tylko polską domeną - vide Francja (szpiegostwo przemysłowe) nie mówiąc już o Chinach, które bez najmniejszych skrupułów bezczelnie kopiowały i kopiują nadal najróżniejsze pomysły,rozwiązania, produkty oraz technologie w przemyśle tak cywilnym jak i przede wszystkim zbrojeniowym.

Maciek_WM
1.04.13, 20:12
Legendą inżynierii odwrotnej jest przecież radziecki Tu-4, którego projekt powstał na bazie trzech Boeingów B-29 awaryjnie lądujących na Syberii ;)

nightelf
1.04.13, 20:23
Ciekawe zdjęcia samochodów :) I interesujące krótkie przedstawienie ich historii.

Operator
15.08.13, 20:33
Odświeżę wątek kontynuacją tematyki polskich pojazdów, skupiając się jednakże na konstrukcjach wytwarzanych seryjnie. Mam zamiar przedstawić maszyny kiedyś popularne oraz te mniej znane, czy wręcz zapomniane. Rozpocznę od jednośladów produkowanych przez wszystkie najważniejsze zakłady niegdyś zajmujące się tą dziedziną w naszym kraju.

1. CWS M111 (Sokół 1000) zaprojektowany był w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie. Produkcją zajmowały się stołeczne Państwowe Zakłady Inżynierii. Prototyp powstał w 1932 roku, a seryjne pojazdy zaczęły być wytwarzane rok później - aż do wybuchu II Wojny Światowej. Ten typ wytwarzano wyłącznie z wózkiem bocznym. Odbiorcami było przede wszystkim wojsko oraz poczta (inna konstrukcja wózka). Na rynek cywilny trafiły tylko nieliczne egzemplarze. Na fotografii prezentowany jest motocykl z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

95534

2. SFM Junak M10/B20 był towarową odmianą motocykla o ładowności 300 kg. Prototyp tej wersji powstał w 1959 roku w Szczecińskiej Fabryce Motocykli gdzie odbywała się też produkcja seryjna. Co ciekawe konstrukcja była tak pomyślana aby można było przekształcić pojazd w zwykły motocykl. Mało znanym faktem jest to, że była jeszcze jedna wersja towarowa : M07/B21 - tym razem z wózkiem z przodu (skręcana para kół) opracowana rok wcześniej, która nie trafiła do produkcji. Junaki produkowano do roku 1965 (także inne wersje). Zdjęcie przedstawia pojazd prezentowany na Międzynarodowym Pikniku Lotniczym w Góraszce w 2010 roku.

95535

3. WFM Osa M50 to jedyny skuter jaki był produkowany w PRL. Powstał w 1955 roku w Warszawskiej Fabryce Motocykli gdzie był też wytwarzany seryjnie od roku 1959. Na XXXI Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1961 roku zaprezentowano wersję M52, którą eksportowano między innymi do Indii. Jednoślady te były na tyle udane, że wiele z nich brało udział z sukcesami w polskich jak i zagranicznych rajdach. Fotografia prezentuje skuter z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

95536

4. ZMW Żak MR2 wytwarzano w Zakładach Metalowych ''Zakrzów'' we Wrocławiu od 1960 roku. Jest to uproszczona wersja motoroweru Ryś - celem było obniżenie kosztów produkcji oraz ceny zakupu. Silniki do tych jednośladów powstawały w Zakładach Metalowych ''Dezamet'' w Nowej Dębie. Maszyny te produkowano tylko przez 3 lata w związku ze zmianą profilu produkcji zakładu. Na zdjęciu pojazd z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

95537

5. WSK M06-Z / M06-L : produkcja trwała w latach 1959-1964 w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Był to zmodernizowany motocykl WFM M06. Zmieniono silnik, wzmocniono konstrukcję, polepszono własności trakcyjne oraz komfort jazdy i wykończenie. Oprócz wersji M06-Z była też tańsza wersja M06-L. Fotka prezentuje eksponat z tego samego muzeum co powyższy pojazd.

95538

6. SHL M17 Gazela - była w produkcji od 1968 do 1970 roku w Kieleckich Zakładach Metalowych Polmo-SHL. Był to jak na owe czasy nowoczesny i nieustępujący konstrukcjom zagranicznym motocykl. Co istotne zaprojektowany praktycznie od podstaw z udziałem polskich komponentów. Wadą tych maszyn była wysoka cena - 17300 złotych, która była główną przyczyną słabej sprzedaży oraz dość szybkiego zaprzestania produkcji. Egzemplarz z fotografii to eksponat Muzeum Techniki w Warszawie.

95539

Operator
25.11.13, 23:24
W tej wrzutce chcę przypomnieć bardzo popularną kiedyś u nas konstrukcję, a dziś bardzo rzadko spotykaną - Jelcza zwanego potocznie ''ogórkiem''. Starsi forumowicze z pewnością doskonale pamiętają te autobusy, młodsi zaś być może nawet ich nie znają. Obecnie pojazdy te można spotkać jeszcze na różnego rodzaju zlotach pojazdów zabytkowych, czy też w muzeach. Niegdyś były one szeroko wykorzystywane przez PKS i komunikację miejską w wielu miastach. Produkowane były przez JZS w Jelczu-Laskowicach na czechosłowackiej licencji. W byłej Czechosłowacji wytwarzaniem ich zajmowały się trzy zakłady : Škoda robiąca układy napędowe, LIAZ konstruujący podwozia oraz Karosa, w ktorej powstawały nadwozia i odbywał się montaż końcowy. U naszych południowych sąsiadów pojazdy te produkowano w latach 1958-1972, a w Polsce od 1959 do 1985 roku. W naszym kraju powstawały następujące wersje : miejska 272 MEX i dwa typy przegubowe : AP-02 oraz 021, międzymiastowa typy : 038/043/044, a także turystyczna w dwóch odmianach : 014/015 LUX. Oprócz tego specjalnie dla odmian międzymiastowych opracowano zunifikowaną z nimi przyczepę o symbolu PO-1. Na bazie standardowych odmian powstały też różnego rodzaju prototypy, zarówno autobusów jak i przyczep, które nie doczekaly się produkcji masowej. Co interesujące wytwarzane u nas Jelcze trafiały także na eksport min. do NRD i Czechosłowacji.

Škoda-Karosa 706 RTO KAR był międzymiastową wersją różniąca się od tych produkowanych u nas jednymi czteroskrzydłowymi drzwiami otwieranymi pneumatycznie. Pojazd na zdjęciu jest jedyną w Polsce oryginalną maszyną tego typu uchwyconą na tegorocznym I Śląskim Zlocie Pojazdów Zabytkowych w Rudzie Ślaskiej.

105261

Jelcz 038/043 to pierwszy wytwarzany u nas model tego pojazdu. W trakcie produkcji na przestrzeni lat konstrukcja ulegała przeobrażeniu min. zmieniono atrapę chłodnicy, zrezygnowano ze świateł przeciwmgłowych umieszczonych w zderzaku, montowano inne kierunkowskazy, usunięto bagażnik dachowy, wymieniono fotele pasażerskie, reflektory wysunięto poza obrys nadwozia itp. Ten egzemplarz sfotografowałem kilka lat temu na terenie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

105256

Jelcz 272 MEX charakteryzował się min. parą dwuskrzydłowych pneumatycznie otwieranych drzwi, podświetlaną tablicą informacyjną nad szybami przednimi i zmienionym układem foteli. Produkcja tej wersji zakończyła się w 1977 roku. Fotografia robiona na jednej z edycji Dni Transportu Publicznego w Warszawie.

105257

Jelcz 044 mimo zewnętrznego podobieństwa do pozostałych wersji, najbardziej różnił się od nich budową. Pojawił się na przełomie lat 1974-1975. W konstrukcji zastosowano zmienioną ramę nośną, importowany z Węgier most zakładów Rába, licencyjny silnik Leylanda produkowany w WSK Mielec, skrzynię biegów wytwarzaną przez FPS Tczew na licencji firmy ZF oraz innego rodzaju sprzęgło pochodzące z WSK Świdnik. Zdjęcie przedstawia pojazd, który można było oglądać na stołecznych obchodach Dni Transportu Publicznego w 2009 roku.

105260

koronax
11.02.14, 07:49
Kilka fotek pewnej maszyny. :grin:
Miałem okazję przebywać niedawno kilka chwil w takim garażu gdzie sobie stało kilka maszyn. Zrobiłem szybko kilka fotek.



110580
110581
110582
110583
110584
110585
110586

ahutta
11.02.14, 10:01
Kilka fotek pewnej maszyny. :grin:
Miałem okazję przebywać niedawno kilka chwil w takim garażu gdzie sobie stało kilka maszyn. Zrobiłem szybko kilka fotek.

Tokarka, że hej :)
Z tabliczki znamionowej widać jakaś dalekowschodnia musi być :D

koronax
11.02.14, 10:32
Już dość stara ta tokarka. Wieczorem postaram się wrzucić jeszcze kilka fotek.

kon
11.02.14, 15:29
Nim przyszla "frania"
110613
KodakGold

ahutta
11.02.14, 15:49
Już dość stara ta tokarka. Wieczorem postaram się wrzucić jeszcze kilka fotek.

No co Ty, 1980 rok. Myśmy na polibudzie na laboratoriach mieli z lat 50-tych :)

waruga
11.02.14, 16:48
Fajne motoryzacyjne foty. SHL M17 Gazela jak pamietam stala u mnie przed blokiem, WFM Osa M50 rowniez :-)

Jelczem 044 jezdzilo sie do babci na wies :-)

Jelcz 272 MEX jezdzil w komunikacji miejskiej, nim Ikarus wyparl.

Operator
12.02.14, 01:17
Tokarka, że hej :)Z tabliczki znamionowej widać jakaś dalekowschodnia musi być :D
Widać że jest wietnamska.
Wieczorem postaram się wrzucić jeszcze kilka fotek.

Gdzie te fotki? Wrzucaj śmiało koronax!

Fajne motoryzacyjne foty.
Dzięki waruga! Miło mi że się podobają. :)

BIKER
12.02.14, 01:18
Foty autobusów i motocykli kapitalne.
Aż wracają wspomnienia.:grin:
Szkoda że w dzisiejszej Polsce nie ma żadnego polskiego pojazdu, choćby motocykla czy motoroweru.

ahutta
12.02.14, 01:20
Foty autobusów i motocykli kapitalne.
Aż wracają wspomnienia.:grin:
Szkoda że w dzisiejszej Polsce nie ma żadnego polskiego pojazdu, choćby motocykla czy motoroweru.

Jak nie ma, jak jest? U mojego teścia w garażu stoi Junak :p

Operator
12.02.14, 01:23
Foty autobusów i motocykli kapitalne.
Aż wracają wspomnienia.:grin:
Szkoda że w dzisiejszej Polsce nie ma żadnego polskiego pojazdu, choćby motocykla czy motoroweru.
Dzięki BIKER! Mam w planie kontynuować w tym wątku temat polskich pojazdów, nie tylko cywilnych ale i wojskowych.

BIKER
12.02.14, 01:23
Junak dziś tylko nazwę ma polską, podobno Chińczycy wykupili markę i coś ............kombinują.:grin:

U mojego teścia hektarów dwadzieścia
cztery konie w pługu
i od h.....a długu:grin:

sepi19
12.02.14, 01:26
Składałem za młodu Junaka w piwnicy, potem dwa lata stal u mnie w pokoju na 3-cim piętrze i czekał jak wrócę z woja. Ech , byli czasy :???:

BIKER
12.02.14, 01:29
Jak będzie w Łodzi Auto bazar-weteran to wrzucę jakieś foty.
W 2013 r. był nowy Junak robiony jeszcze podobno prywatnie w Szczecinie. Ceniono go na 19 tyś PLN.

Operator
12.02.14, 01:41
Jak będzie w Łodzi Auto bazar-weteran to wrzucę jakieś foty.
Wrzucaj, wrzucaj - chętnie zobaczymy! Inne maszyny też jak najbardziej mogą być.

sepi19
12.02.14, 01:41
To se ne wrati


110639


110640

BIKER
12.02.14, 02:43
1110641 A proszę bardzo, nowiutki Junak z Auto-moto-bazaru 2012 w Łodzi.:grin:

Widziałem wiele bardzo fajnych, starych motocykli. Ale sposób ich prezentowania, pośród bazarowych gratów bardzo kiepski.
Może w tym roku trochę lepiej to zaprezentują.:wink:

koronax
12.02.14, 07:34
No co Ty, 1980 rok. Myśmy na polibudzie na laboratoriach mieli z lat 50-tych :)


Jak chodziłem do szkoły to pamiętam jedną tokarkę z roku 1968. Jeszcze się na niej dość dobrze pracowało . :mrgreen:



Widać że jest wietnamska.

Gdzie te fotki? Wrzucaj śmiało koronax!



Wczoraj nie dałem rady .Dziś zapodam kilka jeszcze.
W takim niewielkim garażu sobie stały.


110642

110643

110644
110645
110646
110647
110648

ahutta
12.02.14, 09:23
To wszystko ten sam garaż? Niezłą kolekcję ktoś zebrał :)

koronax
12.02.14, 09:26
Tak. To ten sam garaż. Kiedyś coś tam robili. A teraz stoi to sobie tak nieużywane.

Montegrif
20.05.14, 17:09
118221118222
Geirangerfjord, Norwegia

kon
20.05.14, 21:42
118267Rzemioslo w cenie.

Montegrif
20.05.14, 23:46
118289
jakaś czeska gaśnica chyba z huty szkła, z partyzanta i na bardzo wysokim ISO ale jeszcze coś widać (tych co nie widzą proszę o wybaczenie)

witia
21.05.14, 10:13
"Kombajn" z Guciowa.
Pozdrawiam.

kon
21.05.14, 15:49
"Kombajn" z Guciowa.

Ta Zgroda jest bezkonkurecyjna.

wyszomir
21.05.14, 16:13
To ja też coś pokażę - zabytkowy generator z 1896r zainstalowany w elektrowni wodnej Kamienna na rzece Drawa. Działa do tej pory!


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/05/iyipqwl4-2.jpg
źródło (http://s7.directupload.net/images/140521/iyipqwl4.jpg)

Operator
21.05.14, 20:35
118221118222
Geirangerfjord, Norwegia
Intrygujący ten pojazd. Napisz coś więcej o tym gdzie robiłeś to zdjęcie. Interesuje mnie do czego służyła ta maszyna, w którym roku ją wyprodukowano, a także jaka firma była producentem.

Pozostałe zdjęcia urządzeń też ciekawe.

Montegrif
21.05.14, 22:02
Zdjęcie zrobione w jednym z bardziej znanych norweskich fiordów Geirangerfjord. Domyślam się, że to jest machina do odśnieżania ochrzczona Piotrek (w opisie jest snofresar Peter). Taka ciekawostka w trakcie podróży, nie zagłębiałem się bardziej.

Montegrif
22.05.14, 22:58
118544118545
eksponaty z fortu Anioła, Świnoujscie

witia
2.06.14, 10:33
Grilowanie trwa "pełną gębą" - przedstawiam zatem "maszyny" na taką okoliczność - "znalezione" w zamojskim hotelu Senator.
Pozdrawiam.



'

kon
2.06.14, 16:22
Oddzielic ziarno od plew.
111946321194643119465

Operator
18.06.14, 20:56
Dawno niczego tu nie wrzucałem, więc pora trochę ożywić wątek. Będąc ostatnio w Bratysławie natknąłem się tam przypadkiem na prezentację czechosłowackich pojazdów używanych niegdyś przez VB (Veřejná bezpečnost), czyli odpowiedniku naszej MO. Dziś te maszyny są już oldtimerami, których poza specjalnymi okazjami nie spotka się już na ulicach. Rozpocznę wrzutką bardzo mało znanej u nas konstrukcji o nazwie Jawa 350/354.04/06 ''Nanuk''.

121162

121163

Operator
20.06.14, 14:25
Kolejna maszyna z Bratysławy używana niegdyś przez VB - GAZ-21 Wołga. Samochód tego typu produkowano w latach 1956-70, także w odmianie kombi (GAZ-22). Był to następca pojazdu GAZ-M-20 Pobieda, znanego u nas lepiej pod nazwą Warszawa M-20. Powstały trzy zasadnicze wersje GAZ-21 różniące się przede wszystkim zmianami przedniej części nadwozia, choć nie tylko. Pierwszy wariant produkcyjny wyposażono standardowo w automatyczną skrzynię biegów o trzech przełożeniach, jednak wyprodukowano tylko niewielką serię kilkuset sztuk. W późniejszych modelach stosowano już prostsze w produkcji i eksploatacji 3-biegowe przekładnie mechaniczne. Wołgi wytwarzano nie tylko na potrzeby ZSRR, lecz także na eksport. Sprzedaż obejmowała prócz ''zaprzyjaźnionych krajów'' również rynki zachodnie. Co ciekawe belgijska firma Scaldia montowała te auta z importowanymi silnikami Diesla takich producentów jak : Rover, Perkins, czy Indenor-Peugeot i sprzedawała je pod nazwą Volga-Scaldia. W niewielkich ilościach GAZ budował też odmiany dostosowane do ruchu lewostronnego oraz takie, które miały być używane w państwach o gorącym klimacie. Oprócz tego wytwarzano model zaadaptowany do zadań taksówki z nieco zubożonym wyposażeniem i wykończeniem wnętrza. Mało znany jest fakt uczestnictwa pojazdów GAZ-21 w rajdach organizowanych zarówno w ZSRR, jak i zagranicznych np. w Finlandii. Zdjęcia przedstawiają ostatnią najliczniejszą i najpopularniejszą serię produkcyjną z lat 1962-70.

121491

121492

mareksopl
20.06.14, 17:11
Przedstawiam zdjęcia z mojego wypadu do fabryki FIAT w Tychach.

80093800958009680097800988009980100801018010280103 801048010580106Jak pozwolili Ci tam robić zdjęcia? Mnie to nie tylko chcieli zabrać aparat na portierni, ale jeszcze zastrzelić jak szpiega.

Jan_S
20.06.14, 17:30
Operator (https://forum.olympusclub.pl/members/15453-Operator) - jawki super, masz więcej?

junak20
20.06.14, 22:55
...he he, patrzę na tytuł wątku i od razu wiem czyj. Lubię te wątki Operatora :) Maszynki ode mnie:

121590121591121592121593

...na ostatnim -jam Ci to (w młodości) na swym rumaku...

Operator
22.06.14, 02:15
Jak pozwolili Ci tam robić zdjęcia?
Odpowiedź na Twoje pytanie jest w pierwszej części postu #9 tego wątku.


Operator (https://forum.olympusclub.pl/members/15453-Operator) - jawki super, masz więcej?
Na tym pokazie więcej motocykli nie prezentowano, jednak sprawdziłem swoje foldery i znalazłem kilkadziesiąt zdjęć różnorakich modeli Jawy, z różnych okresów produkcji.


Lubię te wątki Operatora :) Maszynki ode mnie:
121590121591121592 121593
...na ostatnim -jam Ci to (w młodości) na swym rumaku...
Dzięki! :) Jakiego typu jest to BMW? Skoro Ty jesteś junak20 - to musiał być Junak! :wink:

Tym razem prezentacja kolejnej gabloty produkcji byłego ZSRR, a mianowicie GAZ-24 Wołga, będącej następcą poprzednio opisywanego GAZ-21. Podobnie jak tamten typ wytwarzany był w dwóch wariantach nadwozia : sedan (GAZ-24-01) i kombi (GAZ-24-02). Ten model również montowano w Belgii i oferowano na zachodzie pod nazwą Scaldia-Volga M24/M24D (odmiana benzynowa oraz Diesel), oczywiście z lepszym wyposażeniem i wykończeniem wnętrza. Początki tego typu datują się na 1966 rok, kiedy to skonstruowano pierwsze prototypy. Rok później odbyła się oficjalna prezentacja i uruchomienie montażu seryjnego. Do końca 1969 roku wytworzono niewielką partię pojazdów, dopiero od 1970 rozpoczęto masową produkcję. Odmiana kombi pojawiła się w roku 1972. Pierwsza generacja Wołgi była wytwarzana do 1977 (z drobnymi zmianami) i od tego roku zastąpiona została drugą, trwającą do 1985. Trzecia ostatnia generacja GAZ-24-10 była w produkcji w latach 1985-92 i najbardziej różniła się konstrukcyjnie od poprzednich. Zmieniono między innymi wnętrze, silniki, elementy nadwozia, podwozia itp. Jako ciekawostkę trzeba dodać, iż występowały jeszcze w niewielkich ilościach inne warianty jak kabriolet, czy pick-up, które jednak nie były wytwarzane przez zakład GAZ. Należy jeszcze wspomnieć o uterenowionej wersji z napędem 4x4 GAZ-24-95 (też nie trafiła do produkcji). W małych ilościach dostępny był za to wariant GAZ-24-24 z silnikiem V8, 3-biegową automatyczną skrzynią biegów i wspomaganiem kierownicy. Fotografie przedstawiają prawdopodobnie drugą generację Wołgi w zmienionych barwach VB.

121732

121733

Operator
27.06.14, 01:21
WAZ-2101 (Łada 1200/1300 Żiguli) to licencyjna odmiana Fiata 124 Familiare, znana nieoficjalnie w byłym ZSRR jako ''Kopiejka''. Na potrzeby produkcji tego modelu Rosjanie wybudowali nową fabrykę w mieście Togliatti (Obwód samarski obecnie Rosja), gdzie pierwsze egzemplarze zaczęły opuszczać bramy zakładu w 1970, jednakże pełnoskalowa produkcja ruszyła dopiero rok później i trwała ostatecznie do 1988. Włoski pierwowzór został dość znacznie zmodyfikowany (kilkaset zmian między innymi w zawieszeniu, silnikach, skrzyniach biegów, wnętrzu itp.) Ten model Łady występował też w odmianie kombi (WAZ-2102) i tak jak sedan oferowany był nie tylko w tzw. ''demoludach'', lecz także na rynkach zachodnich oraz w bardzo egzotycznych i dalekich krajach. Należały do nich chociażby : Trynidad i Tobago, Singapur, Czile, Kanada, Australia, a w Europie Irlandia, Dania, czy Holandia. Tak więc samochód dostępny był na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. :wink: Bardzo nietypowymi i rzadkimi wersjami były : WAZ-21018 i WAZ-21019 ''Arkan'', które miały montowane 2-cylindrowe silniki Wankla. Bardziej luksusowy model Łady miał oznaczenie WAZ-2103 (Łada 1500) i dość znacznie różnił się od poprzedników. Zastosowano w nim zmienione nadwozie, wnętrze o wyższym standardzie i bogatszym wyposażeniu, silniki o większej pojemności i mocy, ulepszone zawieszenie, hamulce itd. Wytwarzano go w latach 1972-84, jednak najbardziej luksusowy był WAZ-2106 z jednostką napędową o pojemności 1,6 litra i mający w opcji takie elementy jak : obręcze kół ze stopów lekkich, halogeny, wycieraczki reflektorów, skórzaną kierownicę, czy stereofoniczny radiomagnetofon. Na koniec warto wspomnieć także o specjalnie zmodyfikowanej sportowej odmianie WAZ-2103 MTX Rally biorącej udział w rajdach. Poniżej widoczny jest WAZ-2102 użytkowany niegdyś przez VB.

122365

122366

Operator
29.06.14, 21:19
Škoda 742 była produkowana od 1976 do 1990 w kilku zasadniczych odmianach różniących się konstrukcją i wyposażeniem. Skonstruowano dwa podstawowe modele tego typu - tańszy 105 i lepiej wyposażony 120. 105 występował w czterech wersjach : S, L, GL i SP (speciální), dostępny tylko w Czechosłowacji (pozbawiony tylnego siedzenia służył do przewozu lekkich ładunków). Więcej odmian oferował model 120 : L, LE, LS, LX, GL i GLS. Eksportowe warianty przeznaczone wyłącznie na rynek Wielkiej Brytanii nosiły oznaczenie LSE i nazwę Estelle, a limitowana seria oferowana w Finlandii oznaczona była symbolem LSX. W 1981 obydwa typy przeszły facelifting, po którym między innymi okrągłe reflektory zastąpiono podłużnymi. Od tego roku rozpoczęto też wytwarzanie odmiany coupe nazywającej się najpierw Garde, a później przemianowanej na Rapid. Bardziej gruntowna modernizacja połączona ze zmianą stylistyki przodu i tyłu oraz wydłużeniem, poszerzeniem nadwozia i zmianą rozstawu kół dokonała się w roku 1983. Następny model - Škoda 130 pojawił się w 1984 i był kolejną modernizacją poprzedników oferowanym w trzech wersjach : L, GL i Rapid. Najważniejsze zmiany objęły zastosowanie nowych silników i lepsze wykończenie wnętrza. Na bazie tego typu zbudowano sportową wersję Škoda 130 LR (745) biorącą udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata grupy B. W 1988 wszedł do sprzedaży model 125 (w jednej wersji L) z drobnymi zmianami obejmującymi np. mocniejszy silnik i 5-cio biegową skrzynię, a także model 135 w pięciu wariantach : L, GL, GLi, Rapid i RiC Rapid, w którym montowano już nowe silniki zarówno gaźnikowe, jak i z jednopunktowym wtryskiem paliwa. Ostatni typ produkowany przed wprowadzeniem następcy (Škoda Favorit) to model 136, który pojawił się w 1987 i był wytwarzany w trzech odmianach : L, GL i Rapid. Typoszereg 742 eksportowano poza wymienionymi wyżej państwami między innymi do RFN, Grecji, Islandii, Nowej Zelandii i Australii, jednak najważniejszym rynkiem zbytu były oczywiście tzw. ''bratnie kraje''. Na zdjęciach widnieje Škoda 105 L ze zmienionymi przednimi światłami, co wskazuje na produkcję z lat 1981-83.

122762

122763

Operator
7.07.14, 10:33
Tatra 613 to następca modelu 603, czyli jednego z najbardziej luksusowych samochodów krajów socjalistycznych. Podobnie jak poprzednik zachowano w nim jedyny w swoim rodzaju układ konstrukcyjny w tej klasie pojazdów, a mianowicie silnik V8 chłodzony powietrzem umieszczony z tyłu. Projekt nadwozia powierzono włoskiej firmie Carrozzeria Vignale, natomiast reszta była już dziełem Czechów. Powstało kilka odmian tych aut : limuzyna, przedłużona limuzyna z większym rozstawem osi 613 S (Speciál), reprezentacyjny landaulet 613 K (dach do połowy nadwozia, tylna część odkryta) z automatyczną skrzynią biegów amerykańskiej firmy Borg Warner, sanitarka z całkowicie przebudowanym tyłem (613 RZP), pojazd do badania stanu nawierzchni lotniskowych z dodatkowym kołem opuszczanym w miarę potrzeby (pochodzącym z samolotu) o nazwie Runway Tester, samochód ratunkowy przeznaczony na tory wyścigowe Formuły 1 (613 RTP), przedłużony pojazd użytkowany przez członków rządu 613-4 Mi Long Electronic (modele z przyrostkiem Mi w nazwie wyposażano w silniki z wielopunktowym wtryskiem paliwa). Prócz powyższych modeli skonstruowano także kilka wariantów, które nie weszły do produkcji, były to między innymi : dwudrzwiowe Coupe Vignale, opancerzony wariant 613 SVOS, czy też jeżdżące biuro 613-4 Mi Long Mobicom. Tatry 613 w ograniczonej liczbie służyły także w straży pożarnej i milicji (VB). W czasie całego okresu produkcji 1974-1996 wytworzono tylko około 10000 sztuk tych oryginalnych aut. Przechodziły one kilka faceliftingów i innych modyfikacji konstrukcyjnych. Zasadniczo powstało pięć generacji tych pojazdów, które zastąpił ostatni z osobowych modeli marki Tatra - typ 700. Fotografie przedstawiają model 613-3 z lat 1985-91.

123521

123522

Operator
22.08.14, 13:01
Dziś dla odmiany napęd parowy holownika bocznokołowego ''Reliant'' (ex ''Old Trafford''), który znajduje się w Narodowym Muzeum Morskim w Londynie. Widoczny na dole z lewej silnik elektryczny służy tylko do poruszania mechanizmów właściwej jednostki, zaś widoczny w prawym dolnym rogu model, to właśnie rzeczony parostatek.

127584

koronax
23.08.14, 11:13
Ostatnio przechodziłem sobie w pewnym miejscu. Kiedyś była tam Spółdzielnia Pracy. Już nieczynna. A na placu obok tejże Spółdzielni stały sobie takie maszyny. Zrobiłem telefonem fotki.


127669

127670

koronax
24.08.14, 12:59
Jakiś czas temu zrobiłem fotkę pewnego chyba urządzenia. Szedłem ulicą i zrobiłem zdjęcie czemuś co sobie stało obok ulicy . Może to jakaś maszyna budowlana albo coś takiego.

127757
127758

Operator
24.08.14, 19:37
Ostatnio przechodziłem sobie w pewnym miejscu. Kiedyś była tam Spółdzielnia Pracy. Już nieczynna. A na placu obok tejże Spółdzielni stały sobie takie maszyny. Zrobiłem telefonem fotki.


127669

127670
Ciekawi mnie co to za typy kombajnów.


Jakiś czas temu zrobiłem fotkę pewnego chyba urządzenia. Szedłem ulicą i zrobiłem zdjęcie czemuś co sobie stało obok ulicy . Może to jakaś maszyna budowlana albo coś takiego.

127757
127758
To jest kosiarka.

Ja zaprezentuję coś całkowicie innego, a mianowicie pojazd Bloodhound SSC, mający być najszybszą maszyną poruszającą się po lądzie (kierowaną przez człowieka) jaką kiedykolwiek zbudowano. Próba bicia dotychczasowego rekordu prędkości wynoszącego 1,02 Ma (1227 km/h) należącego do pojazdu Thrust SSC ma się odbyć w przyszłym roku na terenie RPA. Celem jest osiągnięcie 1000 mph (1609 km/h). Zdjęcia przedstawiają pełnowymiarową makietę oraz prawdziwy silnik Eurojet EJ200 pochodzący z samolotu myśliwskiego Eurofighter Typhoon. Fotografie robiłem podczas tegorocznego salonu lotniczego w Farnborough. Dla tych którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego projektu, podaję stronę poświęconą tej niezwykłej maszynie - link. (http://www.bloodhoundssc.com/)

127798

127799

127800

127801

koronax
24.08.14, 20:14
Silnik robi wrażenie.

nightelf
25.08.14, 18:37
Sama maszyna wygląda nieziemsko :)
Dzięki za podzielenie się informacjami i zdjęciami.

Operator
25.08.14, 21:03
Dzięki za podzielenie się informacjami i zdjęciami.
Proszę bardzo! Sprzęt tego rodzaju bardzo rzadko się trafia, więc zawsze warto zaprezentować coś tak oryginalnego.

koronax
8.10.14, 06:27
Skromnie.
Przy dróżce sobie stała taka maszynka.

132005

kon
8.10.14, 15:00
Pompa wodna we wsi Zdiar:132013
132014

nightelf
8.10.14, 15:17
Pompa wodna we wsi Zdiar:

Ta pompa jeszcze na chodzie?

kon
8.10.14, 15:26
Ta pompa jeszcze na chodzie?
W kryzysie ja uruchamiaja-tak zrozumialem Slowaka.

kon
11.10.14, 23:31
Pompa wodna:wies Lesnica-Slowacja132395
132396
132397

nightelf
15.10.14, 11:58
Pompa wodna:wies Lesnica-Slowacja


Też ciekawe urządzenie. Nawet gotowe do przemieszczenia :wink:

kon
15.10.14, 15:06
Też ciekawe urządzenie. Nawet gotowe do przemieszczenia :wink:
Zatem,czemu w klatce:|

witia
15.10.14, 18:19
Zaorał by i takim :)
Pozdrawiam.

kon
15.10.14, 21:38
Zaorał by i takim :)
Rarytas.

Koriolan
15.10.14, 21:40
Na budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej sfotografowałem taki element wagonu z kruszywem.

kon
15.10.14, 22:02
Pompa dziala,woda nie dla ludzi.132872

Operator
15.10.14, 22:30
Zaorał by i takim :)
Pozdrawiam.
Czy to z jakiegoś muzeum?


Pompa dziala,woda nie dla ludzi.132872
Co to za miasto?

kon
15.10.14, 22:39
Czy to z jakiegoś muzeum?


Co to za miasto?
krakow.

kon
24.10.14, 15:42
Pojazd konny,przeznaczony do przewozu osob za oplata.133710

Rysiek_O
14.11.14, 12:43
Co to może być i do czego ma służyć? Nie mam pewności, tylko domysły, chętnie dowiem się co Wy o tym sądzicie.
135417

yac
14.11.14, 12:45
xero :wink:

Operator
15.11.14, 00:02
Co to może być i do czego ma służyć? Nie mam pewności, tylko domysły, chętnie dowiem się co Wy o tym sądzicie.
135417
Intrygujące urządzenie. Można wiedzieć skąd to pochodzi?

wyszomir
15.11.14, 00:21
Czyżby przyrząd do wykonywania odbitek stykowych?

Mirek54
15.11.14, 00:33
Stara przedwojenna kopiarka stykowa z wlasnym zrodlem swiatla.Dawno temu uzywalem podobnej.Miala skosny stolik i szufladke na filrty.Ja uzywalem w formacie 10x15,byla jeszcze jedna 18x24 ale negatywow nie bylo.

Rysiek_O
15.11.14, 18:08
Intrygujące urządzenie. Można wiedzieć skąd to pochodzi?
Mnie tez zaciekawilo. Spotkalem je na wystawie sklepowej w Norymberdze, na Rollner Strasse.
Mirek, potwierdzasz moje domysly.

mareksopl
23.11.14, 19:53
Ostatnio miałem okazję zwiedzić zabytkową stację wodociągową w Pradze. Zaimponowała mi uruchamiana ku uciesze turystów maszyna parowa, która za pomocą pasa transmisyjnego napędzała pompy podnoszące wodę z Wełtawy do zbiornika na wieży ciśnień.

136218 136219 136220

Operator
23.11.14, 22:26
Ostatnio miałem okazję zwiedzić zabytkową stację wodociągową w Pradze. Zaimponowała mi uruchamiana ku uciesze turystów maszyna parowa, która za pomocą pasa transmisyjnego napędzała pompy podnoszące wodę z Wełtawy do zbiornika na wieży ciśnień.

136218 136219 136220
Nie wiedziałem, że jest tam taki interesujący obiekt. Miałem za to okazję zwiedzać kiedyś warszawskie filtry, które są unikatem na skalę europejską, o ile nie światową.

kon
16.02.15, 15:59
Przydomowa studnia w Malopolsce.140943

Probek
17.02.15, 15:11
Ostatnio miałem okazję zwiedzić zabytkową stację wodociągową w Pradze. Zaimponowała mi uruchamiana ku uciesze turystów maszyna parowa, która za pomocą pasa transmisyjnego napędzała pompy podnoszące wodę z Wełtawy do zbiornika na wieży ciśnień.

136218 136219 136220

Więcej takich urządzeń! PRL zdominował topic, a tutaj piękna maszyna parowa. Steampunk :)

kon
12.03.15, 16:49
Cyrkulorka142741

Operator
13.03.15, 20:52
Dziś prezentacja prawdziwej perełki, tym większej, iż ten środek komunikacji w Polsce spotkać można obecnie na drogach tylko trzech miast : Tychów, Lublina i Gdyni. Fotografie przedstawiają pojazd, którym odbyłem przejażdżkę dwa lata temu w Gdyni. Miałem szczęście, gdyż linia nr 326 kursowała w 2013 roku wyłącznie w niedziele i święta od maja do października. Poniższej maszyny nie będę opisywał - zainteresowani mogą przeczytać ciekawe informacje na jej temat powiększając ostatnie zdjęcie do maksymalnego rozmiaru. Jako ciekawostkę trzeba nadmienić, iż trolejbus ten ze względu na swój wiek jest wpisany do rejestru zabytków ruchomych i mimo upłynięcia ponad półwiecza od daty produkcji, nadal jest w świetnym stanie technicznym. W końcu szwajcarska jakość do tego zobowiązuje. :)

142793

142794

142795

142796

142797

Rysiek_O
13.03.15, 22:28
Ciekawy ten trolejbus i faktycznie w doskonałym stanie. Ot Perełka!

nightelf
21.03.15, 17:02
Ładnie pokazany ten trolejbus.
Nawet nie wiedziałem, że tak zabytkowa maszyna jeździ po Gdyni :)

Operator
22.03.15, 22:42
Ciekawy ten trolejbus i faktycznie w doskonałym stanie. Ot Perełka!


Ładnie pokazany ten trolejbus.

Miło mi, że się spodobał. :)

voovoo2
22.03.15, 22:47
Przepiękna maszyna i pięknie odrestaurowana. zdjęcia tez bardzo ładne.

Operator
22.03.15, 23:22
Przepiękna maszyna i pięknie odrestaurowana. zdjęcia tez bardzo ładne.
Piękne dzięki! :)

robtor
3.04.15, 16:08
Niech się świeci i kręci :)

144270

144271

nightelf
3.04.15, 20:04
@robtor - ciekawa wrzuta :)

Careme
3.04.15, 21:21
Co to jest na drugim zdjęciu? Napęd dla tej żarówki? ;)

robtor
3.04.15, 23:53
Co to jest na drugim zdjęciu? Napęd dla tej żarówki? ;)

Może jakaś wyciągarka, korbkę ma... ;) :)

waruga
4.04.15, 07:11
Podoba mi się druga fota, czyli tryba :-)

Dezer
14.04.15, 12:20
fajnie że dodałeś foto ;p

luzaczek82
19.04.15, 11:55
Podoba mi się druga fota, czyli tryba :-)Mnie też:)

nightelf
18.05.15, 23:38
Klasyczna maszyna do pisania Adler
147859

Operator
2.06.15, 22:40
Zetor Gallery (http://www.zetorgallery.cz/pl/) to bardzo ciekawy obiekt, który miałem ostatnio okazję zwiedzać będąc w Brnie. Jest to przyfabryczna wystawa (w oddzielnym budynku), prezentująca najbardziej reprezentatywne typy ciągników produkowanych w tej firmie od pierwszego powojennego modelu, aż po najnowsze konstrukcje będące aktualnie w sprzedaży. Wszystkie maszyny są znakomicie wyeksponowane, (brak barierek i wystarczająca ilość miejsca), dając swobodny dostęp z każdej strony do każdego traktora. Nie muszę chyba dodawać, iż poszczególne ciągniki wyglądają tak, jakby przed chwilą zjechały z taśmy produkcyjnej (do niektórych można też wchodzić, co stanowi dużą frajdę przede wszystkim dla dzieci. Jeśli jeszcze dodać, że cały budynek jest bardzo dobrze oświetlony i klimatyzowany , to fotografowanie w takich warunkach jest przyjemnością. W jednym z pomieszczeń jest duży multimedialny ekran, na którym można zaznajomić się z historią Zetora i aktualnie wytwarzanymi typami maszyn (również po Polsku). Poza galerią jest sklepik, w którym można nabyć różnorakie pamiątki i gadżety z logo producenta. Moim zdaniem tego rodzaju obiekty świetnie promują markę, a Czesi jak widać potrafią zadbać o swoje dziedzictwo i to pomimo przejęcia firmy przez Słowaków. Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić wszystkich do odwiedzenia tego interesującego miejsca. Mam nadzieję, iż zdjęcia, które zaprezentuję, choć trochę do tego zachęcą.

Pierwszy powojenny typ - Zetor 25A.

148966

148967

Operator
3.06.15, 21:34
Kolejna wersja poprzednio prezentowanego ciągnika. Dla zainteresowanych ciekawy artykuł opisujący poszczególne warianty Zetora 25 można przeczytać tutaj. (http://www.retrotraktor.pl/readarticle.php?article_id=2)

149051

149052

Operator
5.06.15, 21:35
Zetor Gallery Brno.

149257

149258

Operator
7.06.15, 20:33
Następny ciągnik z Brna.

149427

149428

Operator
8.06.15, 22:16
Zetor 2023 - Zetor Gallery.

149561

149562

Operator
10.06.15, 10:53
Zetor Gallery c.d.

149667

149668

Operator
11.06.15, 23:56
Zetor 50 Super.

149772

149773

Operator
1.07.15, 20:41
Kolejny Zetor.

151459

151460

Operator
2.07.15, 19:51
Następny typ ciągnika z Brna.

151537

151538

Operator
5.07.15, 22:53
Zetor Gallery c.d.

151705

151706

Operator
7.07.15, 10:45
Ostatni ''zabytkowy'' ciągnik z Brna.

151774

151775

sepi19
7.07.15, 14:05
Pozwolę sobie dorzucić jednego traktorka ;)

151800

Operator
8.07.15, 10:45
Pozwolę sobie dorzucić jednego traktorka ;)

151800
Traktorek prezentuje się zacnie! :) Szczerze mówiąc, to nawet nie wiedziałem, że Steyr wytwarzał też ciągniki rolnicze.

Jak już wspominałem odnośnie Brna, są na wystawie także maszyny będące w bieżącej produkcji, więc dorzucę jeszcze kilka z nich.

151919

Operator
9.07.15, 22:46
Zetor Proxima Power 110.

152086

Operator
10.07.15, 23:39
Następny Zetor aktualnie będący w produkcji.

152153

nightelf
11.07.15, 16:51
Fajne te ciągniki rolnicze :)
Ma to trochę koni pod maską.

jabolo
11.07.15, 18:05
wow, muszę pokazać mojemu bratu :)
ma jobla na punkcie traktorów, skąd nie wiem ale spodoba sie na pewno !! :)

a zetor crystal... hmmm wspomnienia dzieciństwa wróciły :)

Operator
11.07.15, 21:49
Fajne te ciągniki rolnicze :)
Ma to trochę koni pod maską.


wow, muszę pokazać mojemu bratu :)
ma jobla na punkcie traktorów, skąd nie wiem ale spodoba sie na pewno !! :)

a zetor crystal... hmmm wspomnienia dzieciństwa wróciły :)
Miło mi, że kogoś zainteresowały te maszyny. :)

Ostatni najbardziej ''wypasiony'' :wink: Zetor z brneńskiej wystawy.

152208

Marek61
3.11.15, 12:36
Może nie tak pięknie polakierowane jak traktorki, ale za to wielkie i ciężkie. :wink:
Zabytkowy kompleks przemysłowy w Vitkowicach (Ostrawa).

01
160621


02
160622

03

160623

Operator
3.11.15, 20:46
Zabytkowy kompleks przemysłowy w Vitkowicach (Ostrawa).
Ten obiekt ciekawi mnie od dłuższego czasu. Byłem w Ostrawie nieraz, jednak nigdy nie miałem okazji przyjrzeć mu się z bliska. Mógłbyś napisać o nim coś więcej? Interesuje mnie np. czy można zwiedzać go samemu ''z marszu'', czy też musi być zorganizowana i umówiona wcześniej grupa oprowadzana przez przewodnika?

Marek61
4.11.15, 11:44
Zwiedzałem Vitkowice w grupie, jako coroczne zakończenie konkursu FotoPein.
http://www.fotopein.art.pl/
(http://www.fotopein.art.pl/)
Co do zasad zwiedzania odsyłam na ich stronę.
http://www.dolnivitkovice.cz/60/pl/node/3165
(http://www.dolnivitkovice.cz/60/pl/node/3165)
Jak pamiętam osoby zwiedzające indywidualnie były organizowane w grupy z przydzielonym przewodnikiem.
Organizator naszej wycieczki z góry zastrzegł, iż będziemy robić zdjęcia, dużo zdjęć, a tym samym nie będziemy grupą poruszającą się w sposób „zdyscyplinowany” za przewodnikiem.:wink:

Osobnym obiektem zwiedzania była hala U6, muzeum techniczne „Mały Świat Techniki” noszące imię Juliusza Verne`a. Związane jest to z datą urodzenia pisarza a rokiem założenia huty w Witkowicach – 1828.

03
160755

04
160753
05

160754

Krakman
4.11.15, 14:05
03 - stara bimbrownia... :grin:

Marek61
5.11.15, 12:55
Znalazłem, ma i ja zabytkowe na kołach może i traktorki, ale nie wiem na pewno:wink:
Także wykonane w muzeum U2 w Vitkowicach.

07
160872

08
160873

No i wspaniałe „hasičské auto” :grin:

09
160874

Operator
5.11.15, 22:04
Fajne miejsce - trzeba się będzie tam kiedyś wybrać.

wtw
8.11.15, 13:26
Kilka fotek z Gdańska z portowymi machinami i "lewitującym" statkiem.

161210161211161212

Operator
8.11.15, 22:01
Będąc 2 lata temu w Trójmieście sfociłem trochę portowego sprzętu zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni. W dniu wyjazdu wybrałem się w rejon Stoczni Gdańskiej, by sfotografować żurawie. Z bliska najlepiej można ocenić ogrom tych żelaznych potworów. :) Poniżej wrzucam zdjęcie z tej eskapady - przedstawia ono największe maszyny jakie możemy tam zobaczyć. Niestety nie udało mi się ustalić ani jakiego dokładnie są typu, ani też ich rozmiarów i masy. Grzebiąc w internecie, dowiedziałem się, iż oba zielone giganty pochodzą z fińskich zakładów Kone, a zostały wyprodukowane odpowiednio w latach 1976 i 1977. Większy z nich jest starszy, jego udźwig maksymalny wynosi 150t na 28m, natomiast maksymalny wysięg to 57m (16t). Obie dźwignice stoją na pochylni B1/B3 w pobliżu hali głównej. Żuraw w oddali z prawej jest natomiast produktem byłej NRD, skonstruowała go fabryka VEB Kranbau Eberswalde w 1961. Użytkowany jest (lub był) na nabrzeżu Drewnica.

161253

janek222
11.11.15, 19:01
Głęboko w szufladzie ;)

Gdzieś nad morzem:
161558161559

Szczecin:
161560161561

Na wsi:
161562

Operator
11.11.15, 19:33
Głęboko w szufladzie ;)

Gdzieś nad morzem:
161558161559
Fajna wrzutka. Te dwa robione w Polsce?

janek222
11.11.15, 20:00
Wydaje mi się, że to Kołobrzeg ale pewności nie mam.

mareksopl
11.11.15, 21:37
Zwiedzałem Vitkowice w grupie, jako coroczne zakończenie konkursu FotoPein.
http://www.fotopein.art.pl/
(http://www.fotopein.art.pl/)
Co do zasad zwiedzania odsyłam na ich stronę.
http://www.dolnivitkovice.cz/60/pl/node/3165
(http://www.dolnivitkovice.cz/60/pl/node/3165)
Jak pamiętam osoby zwiedzające indywidualnie były organizowane w grupy z przydzielonym przewodnikiem.
Organizator naszej wycieczki z góry zastrzegł, iż będziemy robić zdjęcia, dużo zdjęć, a tym samym nie będziemy grupą poruszającą się w sposób „zdyscyplinowany” za przewodnikiem.:wink:

Osobnym obiektem zwiedzania była hala U6, muzeum techniczne „Mały Świat Techniki” noszące imię Juliusza Verne`a. Związane jest to z datą urodzenia pisarza a rokiem założenia huty w Witkowicach – 1828.



Marek61 - Wspaniała rekomendacja miejsca na wypad zdjęciowy. Mam nadzieję się tam wybrać w przyszłym roku. Dzięki za wskazówki.

Marek61
11.11.15, 23:48
Cieszy mnie, że zainteresowało chętnie bym pojechał jeszcze raz do Vitkowic.
Wycieczce z 2013 nie dopisała zbytnio pogoda i podszedłbym do samego focenia trochę inaczej.
Swoją drogą w przyszłym roku jest dziesiąty Foto Pein, Gliwice nie są tak daleko od Rybnika. :wink:

I tak może dla zachęty „pojazd obcych” może się spodoba:)


161603

mareksopl
12.11.15, 00:09
Marek 61 - Postanowiłem sobie sfotografować rewolucję przemysłową, więc taki plener, nieco poprzemysłowy, byłby w sam raz. Musimy się zbadać na wiosnę :-) . W każdym razie masz ode mnie plusika.

kon
8.02.16, 16:11
Prawdziwa babka do klepania kosy.
167038

koronax
8.02.16, 16:47
Mój śp. dziadek ostrzył kosę na czymś takim. W czasie żniw często bywałem na wsi. Ech. Dawno to bylo.

lisiajamka1
8.02.16, 17:58
Prawdziwa babka do klepania kosy.
167038
dziś prawdziwych babek już nie ma...

kon
8.02.16, 19:53
dziś prawdziwych babek już nie ma...
Ujek mowil-znow mi sie babka zapodziala.

lisu84
8.02.16, 21:13
Mój śp. dziadek ostrzył kosę na czymś takim. W czasie żniw często bywałem na wsi. Ech. Dawno to bylo.

Na babce się klepało kosę a nie ostrzyło :) ostrzyło się osełką bądź kamieniem (zależy jak kto zwał). Dobrze wyklepać kosę trzeba umieć.

koronax
8.02.16, 21:21
Na babce się klepało kosę a nie ostrzyło :) ostrzyło się osełką bądź kamieniem (zależy jak kto zwał). Dobrze wyklepać kosę trzeba umieć.

Racja. Z tym że dziadek ( mogę się mylić) używał młotka z tego co pamiętam i babki. A dopiero później osełki używał. :grin:

alnico
8.02.16, 22:24
Żeby tak babkę młotkiem i kosą ... :shock:
Dziadek też miał coś takiego ale pamiętam jak to nazywał, w każdym razie nie babką (pewno coś po śląskiemu).

Operator
8.02.16, 22:32
Prawdziwa babka do klepania kosy.
167038
Jest to najprostsze ''urządzenie'' jakie tu zaprezentowano. :)


dziś prawdziwych babek już nie ma...
Przecież wiadomo, że niektóre są i to równe. :mrgreen:

kon
9.02.16, 11:30
Jest to najprostsze ''urządzenie'' jakie tu zaprezentowano.
Uznanie dla konstruktora.

sepi19
9.02.16, 11:57
Obsługa babki wymaga skupienia ;)

167094

167095

167096

lisu84
9.02.16, 12:03
Racja. Z tym że dziadek ( mogę się mylić) używał młotka z tego co pamiętam i babki. A dopiero później osełki używał. :grin:
Taka była właśnie kolejność obsługi kosiarki ręcznej zwanej kosą lub w moich regionach siódemką. ;)

sepi19
9.02.16, 12:06
Teraz to babka u kosmetyczki a dziadek kosę nie klepie, tylko tankuje ;)

mareksopl
27.02.16, 20:26
To ja może pokażę nieco bardziej skomplikowane urządzenie niż babka.


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/02/zbk_KLAaGevvMxvOQpAQQSOgx68X9tWNa69wARKg-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/zbk_KLAaG-evvMxvOQpAQQSOgx68X9tWNa69wARKgNIFsf3ylmGqb5AHabtD Yt4FlM8yDGA9XRr3ehaw38pVSkw0E5Rkj3vbi4kcW9jvDSPKTx drnJesPMcZwvTOyI_EDQKAQlG-sVMh-DxRW4XfClliGgM29ARl2AxhceHA4pS7K6yh8gRApEmbs7zFFsR srsR_rEqpOqvPkBYLJHr2wCbI3yp0ceSkw8OL6rTjbDPQKYV5O Sw6EjP6Z74fTUwxL6in20xKdTg0zU7D-79ID0vpqv7Q58zN6U8dlGdHUX3293krsz1bbjA6ALE201zQOoW A6tnzdMD9_FRm1SIAfWtNKWJhETlXdVjjM_gduGPupL2CBx-V-CIEsGqMMQg9Bv8a1NIFL3Zpa9zp-7HJDOV4ZhyWyoxA5M1zbhNpuJ684tkLGiyvrrzfiV0tBoJF14D AgqVcemsLJixUO8MkooMjrxXqksGsoluotBJrGyKtYn_k4P7lE 0XI9WjQLL4toUuhbINL5gUeXmyTZ7oVZlK8UI--lZKLJbivyO4tNt0ddMXoEg7b2MJmoYIwxn8=w600-h799-no)

Maszyna parowa z 1805 roku, za rozsądną cenę. Przeznaczona do małych warsztatów. Istotne w nej jest to, że zamiast mechanizmu korbowo wodzikowego, znanego z parowozów, zastosowano koła zębate. Sam silnik parowy jest zaskakująco mały, to "skrzynia biegów' robi rozmiar całości.

mareksopl
28.02.16, 18:20
A tak wygląda stadium pośrednie pomiędzy silnikiem parowym a spalinowym.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/lLbU0BJoH0nIBqvXAJlLJwX6eIdnbF7DX2ZBoS-RIdygTGXYqOdLqpbSLg5jb7xUuM7JUcFL4mup43PbnzJYFy2jb mA8A4fqUY4umJJZzg_j5-STzftgefcHks066XJ3rdFnQzYE8vLpql5QUp69HDKaNJSGMrkG CcFd2hmeZzUiVyVtHfRQk009f5nfLsnwxh5bib-Q5In32uE9iQ-T_-M0vU1WkhOGBxs5Jk27TJiOOMMxHzXBkr9IWUx2eo4v_xdnJHG5 HdFUW9LNjJWsyNAbdtL4NkrHZg2UTIWjxgiB_k4xzzzpFzF0t2 vAEzsxRpHtdRWb4MAB_rR4DMdNIx8ivj4tylcGcVASwiJS0Ir_ QnJSTfqwMy47dIoOHFdUwl_fp_lMbVGX-gYGwFCXoGw81NEAZeKOkl7_LmyJtuBtsRtaXjfKPt7-R7yTn1MDb8qTH5ySRVy_jamZsvYRn1fIw8VtYVbooC4D1UqeSg vNUwikRWt2FxutqtNLdYSEhWeAtNDbwYegLTCHAgeNdCs7dXVd ig_9KMCJDXlC4kW7Jint9_hIWhtYLuR9LwM=w900-h675-no)

Zamiast pary mamy tu gaz, świecę i powietrze, czyli już spalanie wewnętrzne, ale budowa jeszcze jak w parowozie.

Operator
28.02.16, 21:26
To ja może pokażę nieco bardziej skomplikowane urządzenie niż babka.


A tak wygląda stadium pośrednie pomiędzy silnikiem parowym a spalinowym.
Wytężam wzrok, ale żadnych maszyn nie widzę. :???:

henry1
28.02.16, 21:32
Wytężam wzrok, ale żadnych maszyn nie widzę. :???:

A wczoraj była, widziałem. :roll:
Może złomiarze ją ...... :mrgreen:
Pewnie fotka linkowana z zewnętrznego serwera.

mareksopl
29.02.16, 21:30
No jak Babcie kocham, była!


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/XQTtNSoBv1fDLTAdpAFcozk5splbrgz010YO8CGBjXd0WeQU3h aiZQ2ywE2_0lfTrHGbbX43H0sxcHrjxk6A1hEwycwW3vrxxyL_ XpR8jtCYBpmeTePRhkDppLLe5rckT-xBEWH7Kkt6MG-pfaf5Q3uLxQOthngqm5eCVT4Ne5j3Lrq9hXjkSManUx3nswn-drTxLM6LuXtC8L8w-NcHFba-w34923p7kfOSwoq3VlE5lOwIBZhTu88zkwuCTcLlqV9XFbbKO4 Dy0K0bhA-Az79gafYGo1DBToNHrGQw1Wvjm50Vsg7tte75-BeR_uXQmfJX7tbpx4WaFf11dSmiNjLPgdLsWesiIemmpbyPA5b 11QRkr3YfCvD70BU4EbX4hpWr2jiM8zgDi8F2ZbC_M6ApRGOZL tdHXOC1I0y8N44nCZ46_1Gkt10QE1Zx012xBggjRU4Dg-JBfcm--cWLaaWzsEDDDVhhOGJgpXAeZ9ylXJYJyJp58wTJkaZK9050XhL _J5JWlH9Q00uxv4ddtCCUO7Z5-MtmIw_rwIGdk45tQ25LtWtls_OJfrvbsPY=w900-h675-no)

O! Znowu jest! Ciekawe jak długo będzie?
Fakt, linkowane z photos.google.com.

Dla przypomnienia: Silnik ma budowę maszyny parowej, ale jest napędzany gazem spalanym wewnętrznie.

henry1
29.02.16, 23:04
No jak Babcie kocham, była!


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/XQTtNSoBv1fDLTAdpAFcozk5splbrgz010YO8CGBjXd0WeQU3h aiZQ2ywE2_0lfTrHGbbX43H0sxcHrjxk6A1hEwycwW3vrxxyL_ XpR8jtCYBpmeTePRhkDppLLe5rckT-xBEWH7Kkt6MG-pfaf5Q3uLxQOthngqm5eCVT4Ne5j3Lrq9hXjkSManUx3nswn-drTxLM6LuXtC8L8w-NcHFba-w34923p7kfOSwoq3VlE5lOwIBZhTu88zkwuCTcLlqV9XFbbKO4 Dy0K0bhA-Az79gafYGo1DBToNHrGQw1Wvjm50Vsg7tte75-BeR_uXQmfJX7tbpx4WaFf11dSmiNjLPgdLsWesiIemmpbyPA5b 11QRkr3YfCvD70BU4EbX4hpWr2jiM8zgDi8F2ZbC_M6ApRGOZL tdHXOC1I0y8N44nCZ46_1Gkt10QE1Zx012xBggjRU4Dg-JBfcm--cWLaaWzsEDDDVhhOGJgpXAeZ9ylXJYJyJp58wTJkaZK9050XhL _J5JWlH9Q00uxv4ddtCCUO7Z5-MtmIw_rwIGdk45tQ25LtWtls_OJfrvbsPY=w900-h675-no)

O! Znowu jest! Ciekawe jak długo będzie?
Fakt, linkowane z photos.google.com.

Dla przypomnienia: Silnik ma budowę maszyny parowej, ale jest napędzany gazem spalanym wewnętrznie.

Wklej fotę jako załącznik a pozostanie tu na wieki. :mrgreen:

Operator
2.03.16, 00:57
O! Znowu jest! Ciekawe jak długo będzie?
Jak widać niedługo. Wrzuć to jeszcze raz - do trzech razy sztuka, ale w sposób zalecany przez henry'ego.


Wklej fotę jako załącznik a pozostanie tu na wieki. :mrgreen:
Święte słowa!

witia
2.03.16, 10:24
Z hrubieszowskiego muzeum takie "wynalazki"

henry1
2.03.16, 10:52
Kalkulator programowalny ekstra, wersja inżynierska. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Zamek typu YALE do sejfu z sianem też niczego sobie. :roll::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Kiedyś kobiety musiały być mocne, aby takimi garami w kuchni manewrować. :shock::mrgreen:

mareksopl
2.03.16, 22:14
No jak Babcie kocham, była!


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/XQTtNSoBv1fDLTAdpAFcozk5splbrgz010YO8CGBjXd0WeQU3h aiZQ2ywE2_0lfTrHGbbX43H0sxcHrjxk6A1hEwycwW3vrxxyL_ XpR8jtCYBpmeTePRhkDppLLe5rckT-xBEWH7Kkt6MG-pfaf5Q3uLxQOthngqm5eCVT4Ne5j3Lrq9hXjkSManUx3nswn-drTxLM6LuXtC8L8w-NcHFba-w34923p7kfOSwoq3VlE5lOwIBZhTu88zkwuCTcLlqV9XFbbKO4 Dy0K0bhA-Az79gafYGo1DBToNHrGQw1Wvjm50Vsg7tte75-BeR_uXQmfJX7tbpx4WaFf11dSmiNjLPgdLsWesiIemmpbyPA5b 11QRkr3YfCvD70BU4EbX4hpWr2jiM8zgDi8F2ZbC_M6ApRGOZL tdHXOC1I0y8N44nCZ46_1Gkt10QE1Zx012xBggjRU4Dg-JBfcm--cWLaaWzsEDDDVhhOGJgpXAeZ9ylXJYJyJp58wTJkaZK9050XhL _J5JWlH9Q00uxv4ddtCCUO7Z5-MtmIw_rwIGdk45tQ25LtWtls_OJfrvbsPY=w900-h675-no)

O! Znowu jest! Ciekawe jak długo będzie?
Fakt, linkowane z photos.google.com.

Dla przypomnienia: Silnik ma budowę maszyny parowej, ale jest napędzany gazem spalanym wewnętrznie.

Linki do picasaweb.google.com zawsze działały, ale najwyraźniej Picasaweb przeszła już na emeryturę.

168606

mareksopl
2.03.16, 22:43
Co to się porobiło!

Zdjęcia podlinkowane z https://picasaweb.google.com/ znikają z postów naszego forum, zdjęcia na portalu https://www.flickr.com/ przestały wyświetlać opcję "Copy image link", ...

To w jaki sposób wklejacie całe swoje zdjęcia, tak by nie trzeba było kilakć w miniatury załadowane na serwer Forum? Może poradzicie mi jakieś lepsze repozytorium?

---------- Post dodany o 21:43 ---------- Poprzedni post był o 21:29 ----------


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/25423573596_eaabc23c68_b-1.jpg
źródło (https://c2.staticflickr.com/2/1602/25423573596_eaabc23c68_b.jpg)

No, jakoś się udało z Flickra, ale odszukanie adresu tego obrazka wymagało zajrzenia do skryptu generującego stronę. To chyba nie jest standardowe podejście. Więc raczej poczekam na jakąś podarę, dotyczącą sensownego portalu źródłowego.

A na zdjęciu Royal Enfield z 1939 roku. Wyprodukowany w Birmingham. Ten model posiada magneto, które generowało iskrę zapłonową na świecy oraz dynamo, służące do zasilania przedniego reflektora i klaksonu. O tylnym oświetleniu nic nie napisali, widać wtedy było jeszcze zbędne. Jest to eksponat z muzeum techniki Thinktank w Bham.

Kiedyś mój syn marzył o takim klasyku do odrestaurowania. Ponoć w Indiach do teraz produkują model RE, ale taki z lat pięćdziesiatych.

wyszomir
2.03.16, 23:51
Co to się porobiło!

Zdjęcia podlinkowane z https://picasaweb.google.com/ znikają z postów naszego forum, zdjęcia na portalu https://www.flickr.com/ przestały wyświetlać opcję "Copy image link", ...

To w jaki sposób wklejacie całe swoje zdjęcia, tak by nie trzeba było kilakć w miniatury załadowane na serwer Forum? Może poradzicie mi jakieś lepsze repozytorium?


Wstawiam z Flickra i nie mam klopotów z linkiem. Po kliknięciu na zdjęcie pokazuje się ono na czarnym tle. W prawym dolnym rogu tego tła masz strzałkę w dół. klikasz na nią, wybierasz z menu które się rozwinie 'View all sizes', pokazuje się zdjęcie na białym tle i wtedy już po kliknieciu prawym klawiszem myszy na zdjeciu działa opcja 'kopiuj adres obrazka'. Korzystam z Firefoxa, być może przy innych przeglądarkach dział to jakoś inaczej.

A Royal Enfield piękny...

Operator
4.03.16, 01:18
Z hrubieszowskiego muzeum takie "wynalazki"
Te ciekawe ''wynalazki'' pochodzą z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica?


A na zdjęciu Royal Enfield z 1939 roku. Wyprodukowany w Birmingham. Ten model posiada magneto, które generowało iskrę zapłonową na świecy oraz dynamo, służące do zasilania przedniego reflektora i klaksonu. O tylnym oświetleniu nic nie napisali, widać wtedy było jeszcze zbędne. Jest to eksponat z muzeum techniki Thinktank w Bham.
Chętnie zwiedziłbym to muzeum w Birmingham. Enfieldy są u nas rzadkie, ale gdzieniegdzie można się na nie natknąć. Jeśli ktoś miałby ochotę je zobaczyć, to kilka sztuk jest np. w gdyńskim Muzeum Motoryzacji.

witia
4.03.16, 12:16
Tak jest - muzeum St. Staszica.

Tomakinho
4.03.16, 16:02
To ja dodam od siebie :)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/ce8ed4e3495bc385gen-1.jpg
źródło (http://images68.fotosik.pl/1128/ce8ed4e3495bc385.jpg)




https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/64c2c1310e0ab982gen-1.jpg
źródło (http://images67.fotosik.pl/1130/64c2c1310e0ab982.jpg)




https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/4111374a23f89eedgen-1.jpg
źródło (http://images70.fotosik.pl/1127/4111374a23f89eed.jpg)

Operator
5.03.16, 20:55
To ja dodam od siebie :)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/ce8ed4e3495bc385gen-1.jpg
źródło (http://images68.fotosik.pl/1128/ce8ed4e3495bc385.jpg)


Co to za ciągnik?

P.S. Foty robione na jakimś zlocie? Jeśli możesz, to wrzuć coś jeszcze z tej imprezy, bo widać tam ciekawe traktory.

Tomakinho
6.03.16, 00:05
Szczerze mowiac to nie wiem co to za model. Z tego co sobie przypominam z czasow wojennych.
Mam jeszcze kilka fotek z tego zlotu traktorów to wrzucę. Jest to impreza zlot traktorów w Wilkowicach koło Leszna i jak dobrze pamiętam odbywa się co roku w sierpniu :-)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/13ca133c7c7b4031-1.jpg
źródło (http://images68.fotosik.pl/1128/13ca133c7c7b4031.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/2b090886b55c9aeb-1.jpg
źródło (http://images67.fotosik.pl/1130/2b090886b55c9aeb.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/429f1b4f6b657e6d-1.jpg
źródło (http://images67.fotosik.pl/1130/429f1b4f6b657e6d.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/1f7d4e43aadaa539-1.jpg
źródło (http://images68.fotosik.pl/1128/1f7d4e43aadaa539.jpg)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2016/03/f1a25ae65fd8a795-1.jpg
źródło (http://images68.fotosik.pl/1128/f1a25ae65fd8a795.jpg)

waruga
6.03.16, 08:10
Z hrubieszowskiego muzeum takie "wynalazki"

Maszynka do mielenia miesa... konstrukcja tak mi dobrze znana :-)

---------- Post dodany o 07:10 ---------- Poprzedni post był o 07:08 ----------


Kalkulator programowalny ekstra, wersja inżynierska. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Zamek typu YALE do sejfu z sianem też niczego sobie. :roll::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Kiedyś kobiety musiały być mocne, aby takimi garami w kuchni manewrować. :shock::mrgreen:

Swietny komentarz do wynalazkow... :mrgreen:

Operator
6.03.16, 23:04
Mam jeszcze kilka fotek z tego zlotu traktorów to wrzucę. Jest to impreza zlot traktorów w Wilkowicach koło Leszna i jak dobrze pamiętam odbywa się co roku w sierpniu :-)
Dzięki za foty! :) Świetna impreza z bardzo interesującymi maszynami. Podobny typ Porsche Diesel P111 jest w London Motor Museum. Oto zrobione tamże zdjęcie ciągnika firmy, która również kojarzy się przede wszystkim ze sportowymi autami.

168907

P.S. Może ktoś wie jak nazywa się ten typ? Niestety nie był opisany.

koronax
2.05.16, 16:10
Nie wiem do czego służyła ta maszyna. Zapomniałem zapytać właściciela. Następnym razem jak nie zapomnę to zapytam.

173331

Antares
2.05.16, 16:23
to najprawdopodobniej tzw. młynek do oddzielania plew od ziarna. Ziarno wsypywano z góry na poruszające się na boki sita rożnej wielkości wprowadzane w ruch za pomocą korby, takiej jak w sieczkarni.

Operator
3.05.16, 00:02
to najprawdopodobniej tzw. młynek do oddzielania plew od ziarna.
To jest młynek - sprawdziłem inne foty tej maszyny. :)

koronax
3.05.16, 06:46
Przyznam że nie mam pojęcia do czego służy ta maszyna. Z początku myślałem że do młócenia zboża , ale chyba za mała jest na to. Jak będę mieć okazję to zapytam właściciela.

A teraz kilka urządzeń z " małego cmentarzyska " .

173432173433173434173435173436173437

henry1
3.05.16, 15:40
Nie wiem do czego służyła ta maszyna. Zapomniałem zapytać właściciela. Następnym razem jak nie zapomnę to zapytam.

173331

To coś to wialnia, służyła do oddzielania ziarna od plew. :cry:

koronax
7.08.16, 16:45
Mam dwa urządzenia .

Jeden to może robot kuchenny :-P
A drugie urządzenie to może do spulchniania ziemi .

180152
180153

jkr
7.08.16, 17:37
Mam dwa urządzenia .

Jeden to może robot kuchenny :-P
A drugie urządzenie to może do spulchniania ziemi .

180152
180153Mogę się mylić, to na zdjęciu nr 2 pasuje mi do nacinania ( napowietrzania ) łąk i pastwisk.

koronax
8.08.16, 06:19
Przyznam że nie wiem do czego może być to urządzenie stosowane. Nie wykluczone że jest jak piszesz.

Mam jeszcze jedno urządzenie.
Jakaś zgniatarka chyba to jest.

180199

jkr
8.08.16, 07:46
To jest gniotownik do zboża, efektem pracy jest zgniecione ziarno, mąki nie będzie. Swoją drogą dobrze byloby zapytać właścicieli bo może się okazać, że ta sama maszyna, urządzenie ma różne nazwy w różnych rejonach kraju, a to też stanowi pewną ciekawostkę, sam się z tym spotkałem.

Tomakinho
23.08.16, 19:51
Ciekawe maszyny :smile:

W miniony weekend znów odbył się zlot ciągników w Wilkowicach.

181049181050181051181052

Mike017
23.08.16, 20:37
nie wiedziałem że traktory mogą być takie fajne i ciekawe :grin:

Tomakinho
24.08.16, 12:06
Podobno w tuningu traktorów bardziej liczy się waga (im większa tym lepiej) niż pozostałe parametry jak przyspieszenie czy moc :-)

Tomakinho
24.08.16, 20:56
Małe i wyścigowe ciągniki

181112 181116

Kilka motorów

181117181123181124181125

Stary ciągnik z 1939r.

181126

Stare maszynki chyba di mielenia mięsa

181127

Operator
13.10.16, 19:59
Dzięki za wrzutki Panowie!

Classic Remise (http://remise.de/Classic-Remise-Berlin-english-summary.php) (dawniej Meilenwerk) w Berlinie jest obiektem, który dość trudno jednoznacznie scharakteryzować. Bez wątpienia można o nim powiedzieć, że to unikatowe miejsce, co najmniej na skalę europejską. Mówiąc w skrócie, mamy do czynienia z : galerią, komisem, salonem samochodowym, garażem, sklepem z pamiątkami, warsztatem i restauracją w jednym. W każdym razie nieważne jak ten obiekt określimy, najistotniejsze są maszyny, które się tam eksponuje. Dla wszystkich, którzy choć trochę interesują się motoryzacją będzie prawdziwą mekką. Osobiście widziałem już wiele muzeów, wystaw, czy zlotów na których prezentowano ciekawe pojazdy, jednak takiego nagromadzenia rzadkich i cennych aut nie oglądałem nigdy. Jest tam cała śmietanka europejskich producentów, chociaż i nie brak pojazdów z USA. Mamy pełen przekrój epok i klas, w szczególności dużo luksusowych i sportowych maszyn, w tym motocykli. Samochody są w ciągłej rotacji : jedne się kupuje, drugie stoją tam jako dekoracja, jeszcze inne są oddawane w swoisty depozyt, przez właścicieli chcących pokazać coś wyjątkowego szerszej publiczności. Cechą wspólną prawie wszystkich pojazdów jest doskonały stan techniczny i świetny wygląd, niektóre z nich naprawiane są we wspomnianym już warsztacie. Cały obiekt wraz z przyległymi na zewnątrz miejscami postoju jest udostępniony do zwiedzania. Nie ma też żadnych ograniczeń co do fotografowania. Jeśli dodać do tego bezpłatny całotygodniowy wstęp, to grzechem byłoby tego nie zobaczyć. Jedyny mankament polega na tym, że wiele pięknych aut stoi w zamkniętych ''gablotach'', mieszczących się niekiedy w dość ciemnych miejscach. Robienie udanych fot w takich warunkach może być nieco problematyczne. Serdecznie polecam to arcyciekawe miejsce wszystkim, którzy wybiorą się kiedyś do stolicy Niemiec.

Prezentację rozpocznę nietypowo od jednośladów, stanowiących dosłownie garstkę tej potężnej ekspozycji.

P.S. Niestety w związku z pracami konserwacyjnymi na forum nie mogę dodać zdjęć, tak więc trzeba będzie zrobić to innym razem. :???:

Operator
18.10.16, 21:30
Anonsowane wcześniej motocykle.

Ducati 748

183629

Ducati Monster 750

183630

Operator
19.10.16, 22:26
Aston Martin 15/98

183711

Operator
20.10.16, 21:07
Mercedes-Benz 170D (W136)

183756

koronax
20.10.16, 23:08
Aston Martin 15/98




Mercedes-Benz 170D (W136)



Fajne . Choć mogłeś wrzucić je do " Erotic Cars "

Operator
21.10.16, 23:20
Fajne . Choć mogłeś wrzucić je do " Erotic Cars "
Dzięki! Celowo wstawiłem je tutaj, żeby ożywić wątek, zresztą tam także wrzucam foty aut, więc byłby przesyt.

Peugeot 401

183816

Operator
23.10.16, 01:03
Jaguar XK120

183880

Jaguar XK140 FHC

183881

Operator
24.10.16, 20:41
Aston Martin DB2

183951

fret
24.10.16, 21:18
No cóż, nie każdy Aston Martin jest piękny... ;)

Operator
24.10.16, 22:16
No cóż, nie każdy Aston Martin jest piękny... ;)
Racja, ale za to każdy jest bardzo drogi. :)

Operator
26.10.16, 09:16
Dwie wersje BMW 503.

184037

184038

184039

184040

Operator
27.10.16, 23:25
Bentley R-Type Continental

184143

184144

apz
27.10.16, 23:55
Kapitlne miejsce. I świetne zbiory.

Operator
28.10.16, 00:14
Kapitlne miejsce. I świetne zbiory.
Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zgodzić się z tym w całej rozciągłości.

Operator
30.10.16, 09:16
Mercedes-Benz W186

184234

Operator
31.10.16, 22:41
Cadillac Series 62

184318

Operator
1.11.16, 19:12
Daimler 250

184362

Operator
2.11.16, 22:38
Ford Thunderbird

184434

Operator
3.11.16, 21:31
Mercedes-Benz 300SEL (W109)

184468

Operator
5.11.16, 23:53
Chevrolet Impala

184599